De P.D. waakt voor gezondheid van Zeeuwse land-en tuinbouw Er klopt lagere iets niet bij overgang van middelbare school naar Honderden Zeeuwse landarbeiders trokken naar de fabrieken Paard toonde afkeer van H.S. en en maakte rechtsomkeert Onafgebroken keten van proberen, adviseren en controleren Parool van vandaag spuiten spuiten "AKKERTJES" Gevolg van winterwerkloosheid HAP MAAR RAAK! Arbeiders vervoerd met „eigen lijntje" Onderzoek geestelijke ontwikkeling van leerlingen laagste klassen Zwemgelegenheid in Zak van Zuid-Beveland dringend noodzakelijk ponderdaj 14 Juni 1956 ZEEUWSCH D/ BI.AD Pagina 5 Onze fruitteelt wordt van alle kanten belaagd GOES, 11 juni. Goes mag dan bij tijd en wijle een metropooltje Schijnen, je staat toch wel even vreemd met je oren te wapperen, Wanneer plotseling op een kantoor aan de Grote Markt allerlei Ara- bis. 'he en Japanse klanken op een onschuldig journalist komen aan waaien. Nu bleek weldra echter, dat het geen Arabisch of Japans kon zijn geweest, maar voor uw verslaggever maakte dat geen ver schil; abracadabra. Hier waren doodeenvoudig twee heren van de Plantenziektenkundige Dienst kortweg P.D. die in vaktech nische termen van gedachten wisselden. Men ziet het deze mensen niet aan, dat het welzijn van de Zeeuwse fruitteelt met hen staat of valt. Toch is dit geen overdrijving. Vraag het een willekeurige fruitkweker. Hij zal de loftrompet steken over het prachtige werk van deze P.D.-mannen. En tien tegen een dat hij van hen zegt; ,,'t Zijn prachtkerels de wakers over onze fruit- cultuur." De P.D zal het nu, na al die drukte van de aardappelexport, wel weer wat rustiger aandoen, was onze gedachte. Maar, o misrekening. Net is de laat ste aardappel gecontroleerd, of daar dient de fruitteelt zich aan: spuiten spuiten-spuiten. En weer zijn de P.D.- mannen in de weer, van vroeg tot laat. Om eens te kijken, wat er zoal aan dal werk vast zit, zijn we eens een dagje op sta gegaan met het hoofd van de P.D. op de Zeeuwse eilanden, d heer J. Hertgers. GOEDE VERWACHTINGEN ,e verwachtingen voor de komen- d fruitoogst zijn vrij gunstig", meent dt- lieer Hertgers, als we tussen de bo menrijen van het fruitteeltbedrijf „Valckeslot" te Goes lopen. Bij de pe ren zien we een goede vruchtzetting, uitgezonderd bij enkele rassen: Bonne Louise d'Avranche, Triumphe de Vien- ne, Doyenne du cornice (wisselend) en Clapp's favorite (.matig)Gezien het feit. dat heel Europa momenteel wei nig peren heeft, is de hoop op rede lijke prijzen zeker niet ongegrond. Ook met de vroege appels lijkt het niet ongunstig. De latere soorten laten nog geen speculatie toe, daar er nog van alles kan gebeuren. Het zachte fruit staat er gunstig voor. Brachten onlangs de glasaard beien niet 7,50 per kg bij de vei ling op? Er worden inderdaad al flinke prijzen geboden in de voor verkoop .Er zit n.l. geen „bodem in de markt", zoals men het ontbreken van voorraad in zakenkringen uit drukt. MEER PARASIETEN. Eer al dat heerlijke fruit van de bomen is neergedaald, heeft de kwe ker ware veldslagen moeten leveren tegen spint, schurft, meeldauw, blad rollers en bladluizen. Het is de P.D. die hierin zo'n belangrijk aandeel heeft. Immers deze dienst waakt over de gezondheidstoestand van land- en tuinbouw. Zeeland wordt ernstig belaagd door al die parasieten. Geen wonder, Zee land heeft hoogcultuur. Het is nu één maal zo: hoe meer gecultiveerd des te talrijker worden de parasieten. Maar dan staat daar de P.D. als een rots in de branding. Zij verzorgt ln samenwerking met de voorlich tingsdiensten en Je proefstations de waarschuwingsberichten voor de ra dio (half één) en de waarschuwings kaarten, die de Zeeuwse telers ont vangen. Zo komt een ieder aan de weet, welke bestrijdingsmiddelen moe ten worden gebruikt, op welk tijdstip en in welke mate. PROEVEN. „Met de huidige bestrijdingsmidde len is, bij juiste toepassing een goede bestrijding mogelijk", zo zegt de heer Hertgers. We zijn verder gereden naar het proefstation te Lewedorp, waar vakkundige P.D.ers op grote schaal roeven nemen met nieuwe middelen, ie heren G. W. S. Schriever en C. Joziasse zullen juist enkele spuitproe- ven nemen. Met een kleine motor- nevelspuit, die door zijn typische bouw doet denken aan de Oosterse „ricksha", experimenteren zij hier met spuitmiddelen van verschillende sa menstelling en concentratie op diver se rassen. SPUITEN. L>e gemotoriseerde bespuiting is iets van de laatste jaren. Vroeger, in de dertiger jaren, was men aangewezen op de rugspuit. Toen kwam de motor sproeier, die met drie man bediening een volwassen boomgaard kon bespui ten met 4.000 1. per ha. Snel volg den de verbeteringen elkaar op. De nevelspuit eiste twee man en veel minder water (200300 1. per ha), en de snelspuit, de „blow-sprayer", kan door één man worden bediend. „Dit is een typisch Zeeuwse ma chine", wist men ons te vertellen. Het was de heer Zuidweg te Kats, die enkele jaren geleden met deze machine experimenteerde. En met succes, want de blow-sprayer bleek sneller, prettiger en veiliger en voor het aan goed water arme Zee land van groot belang zuiniger met water (15002000 1. per ha). In de betrekkelijk korte tijd zijn er nu een dertigtal in onze provincie in gebruik. Met de auto-nevelspuit, die dit jaar voor het eerst werd gebruikt, is het nog sneller gegaan. Op rond 25 schat ten insiders het aantal, dat nu reeds ln gebruik is. OOK KLEINE BEDRIJVEN. In de hele ontwikkeling van de sproei machines blijkt wel een sterke tendens naai- een efficiënte bespuiting met /.o v.'emig mogelijk vloeistof en een minimum aan personeel. De gedachte, dat deze nieuwe snuf jes uitsluitend rendabel zouden zijn in grote bedrijven, is niet geheel juist. motornevelspuit (zie foto Lewedorp) kunnen kleine kwekers op uitstekende wijze van de moderne middelen profi teren. De handel in bestrijdingsmiddelen heeft een niet minder grote vlucht ge nomen. Zeeland kent tientallen bo nafide handelaren. Bij een van hen, te Kapelle, hebben we eens achter de schermen geneusd. MEER DAN 1000. Voor de oorlog kende ons land mis- Twee ambtenaren van de P.D. be zig' met de uitvoering van een proefbespuiting te Lewedorp. Hier vullen de heren C. Joziasse (links) en G .W. S. Schriever juist de tank van de kleine motornevelspuit, die uitstekende diensten bewijst in de kleine bedrijven. Ingezonden Mededelin" -1 Kunt U niet slapen van de pijn? flitsen Uw klachten weg In september provinciale ploegwedstrijd GOES, 13 juni. Ook dit jaar zal er weer een provinciale ploegwed strijd om het kampioenschap van Zee land worden gehouden. Eind septem ber, begin oktober zal deze wedstrijd plaats hebben. De deelnemende organisaties zijn; ZLM, CBTB, NCLB, LJG, CJBTB, NKBL en RKJB. Ruim 2.000 werklozen (vooral op Tholen) GOES, 13 juni. „De -werkgelegenheid voor de Zeeuwse land arbeiders in de wintermaanden is niet naar wens verlopen", aldus het jaarverslag 1955 van de Gewestelijke Raad voor Zeeland van het Landbouwschap, aangezien door de Herverkaveling in tegen stelling met de gedane toezeggingen veel minder arbeiders wer den aangetrokken dan mocht worden verwacht. Hierdoor ontstond vooral in Tholen een betrekkelijk grote werkloosheid, terwijl ook in andere delen van de provincie geen voldoende werken aanwezig waren om de losse arbeiders te kunnen opvangen. Eind december waren in totaal meer dan 2000 landarbeiders als werkloos inge schreven. Kantonrechter Middelburg Want dank zij het in de handel bren gen van kleine modellen, zoals de ge motoriseerde rugsproeier en de kleine Er bestaat geen enkele reden, om bang voor vergiftigd fruit te zijn. Dit is overduidelijk komen vast te staan na al de gesprek ken die wij met verschillende mensen, allen bij de fruitteelt be trokken, hebben gevoerd om dit probleem te onderzoeken. Een probleem, inderdaad, want alom doet het gerucht de ronde, dat er in de tuinbouw met vergiften wordt gewerkt. „Vroeger, in de dertiger jaren, was het veel gevaarlijker", aldus de heer Straub, kweker te Kattendijke, „toen werkte men zelfs met arsenicum en er was geen enkele controle." Nu zijn er voldoende waarbor gen voor veilig, gezond fruit. Zeker, er worden nog wel giftige bespuitingsmiddelen aangewend, maar die kunnen geen enkele schade aanbrengen, wanneer deze middelen op het juiste tijdstip worden gebruikt. En dat dit ge beurt, dat garanderen drie con trole-instanties. De Plantenziek tenkundige Dienst, de Dienst Volksgezondheid en de Keurings dienst van Waren. Kan het veili ger? Bovendien gaan de giftige mid delen er steeds meer uit. Telkens komen er meer niet-giftige mid delen, die hetzelfde effect sorte ren. Hapt U dus maar lekker in het vitaminerijke fruit! De schil hoeft er heus niet af! schien een stuk of tien bestrijdings middelen, van elk drie of vier soor ten. Maar na de bevrijding heeft het aantal door de P.D. goedgekeurde mid delen, de 1000 reeds overschreden. Inderdaad, door de P.D. goedge keurd. Want eerst met haar fiat, mag er een nieuw middel in de handel wor den gebracht. Elk middel wordt aan een nauwkeurig onderzoek onderwor pen, en op verschillende manieren door de P.D.-ers „uitgeprobeerd". Dit onderstreept weer eens het grote belang van deze dienst. „Vroeger hadden we meest buiten landse produkten", vertelt ons de handelaar in bestrijdingsmiddelen, „maar tegenwoordig komen ze voorn'i- melijk van Nederlandse industrieën". VERTROUWEN. De letters P.D. hebben een bijna magische klank in Zeeland. Land bouwers, fruitkwekers en hande laren stellen vertrouwen in deze dienst, want de praktijk heeft be wezen, dat de mensen van de P.D. voor hun taak zijn berekend en onder alle omstandigheden hun mannetje staan. „Als de P.D. het zegt, dan moet het goed zijn", wordt dikwijls gezegd, en uit dit ene zinnetje spreekt een mateloos vertrouwen. De mannen van de P.D. zullen dit vertrouwen zeker niet bescha men. Daarvoor hebben zij hun vak te lief. Zij zijn en blijven voor al in Zeeland de wakers over de gezondheid van land- en tuin bouw. MIDDELBURG, 13 juni. Op de dag, waarop Nederland naar de stembus trok, toog de 22-jarige landbouwer L. M. uit Lewedorp naar Middelburg, niet om zijn stem uit te brengen, doch ter be hartiging van zijn belangen voor de plaatsvervangende kantonrech ter te Middelburg, mr. M. Vla ming. Want M.'s paard gaf er op 6 april j.l. de voorkeur aan de weg van de hollende dieren in te slaan. M. bracht zijn anderhalf jarig paard naar de weide, in de rich ting van de Piet-Polder. Maar bij de overweg gekomen kreeg het dier plotseling, bij het aanschou wen van de rails, de schrik te pak ken, rukte zich los M. had het paard aan een touw liet de baas de baas en ging er in zijn enigheid je van door. M. beweerde voor de kantonrechter, dat het paard een halster aan had. Voorts zei hij het paard „door en door" te kennen vanaf de geboorte. Daarom verwonderde de kanton rechter zich erover, dat M. er niet Op het fruitteeltbedrijf „Valcke slot" te Goes wordt met veel suc ces met de blow-sprayer gewerkt. Op de foto ziet men de heer P. Boudeling bezig met de bespuiting. Hij kan het alleen af; zijn ma chine blaast en sproeit naar harte lust. mee op de hoogte was, dat het paard een kennelijke afkeer had van alles wat maar enigszins met de spoor wegen verband houdt. Verder was er niets van gebleken, dat het dier een halster droeg. Het paard richtte op zijn vlucht nog wat schade aan, zo dat de ambtenaar van het O.M., mr. T. Lebret, thans de opmerking „ge vaarlijk spel" lanceerde. Wat is er verder met het paard gebeurd?" informeerde de laatste. „We hebben het weer naar de wei gebracht", antwoordde M. met het stoere, laconieke flegma van de recht geaarde Zeeuwse agrariër. M. hield vol, dat het paard niet halsterloos naar de weide werd gebracht. De ambtenaar wilde toch f 15.- subs. 3 d. vorderen; de kantonrechter deed er nog vijf gulden af; f 10.subs. 2 dagen. OOTMOED? Een andere bewoner van Zuid- Beveland, de vertegenwoordiger A. v. d. E. uit Borssele, had iemand, die in zijn dienst was, met een auto laten rijden zonder werkboekje. Het betrof hier personenvervoer, vallend onder het rijtijdenbesluit. Deze verdachte zei, dat hij er juist niet bij had stilgestaan, dat het ook nog wel eens op hemzelf van toepas sing kon zijn.... „U had U op de hoogte moeten stellen", vond de kantonrechter. „Ja", zei verdachte, „want als Nederlander wordt ik geacht dit te weten." Of dit nu klare ootmoed of bit tere ironie was, kwam verder niet ter sprake; wij houden het maar op het eerste. Mr. Lebret vroeg daarom een for mele boete van f 5.subs. 1 d., waar bij de kantonrechter zich aansloot. Schoolarts constateert in zijn jaarverslag GOES, 13 juni. In het jaarverslag over 1955 van de School- artsendienst op Walcheren, Noord- en Zuid-Beveland (West) heeft de schoolarts 1. D. Fransen van de Putte een probleem, aangesneden, dat bijzondere aandacht verdient. „Er klopt iets niet bij de overgang van de kinderen van een lagere naar een middelbare school", zo constateert genoemde arts. „Dikwijls worden de leerlingen het slachtoffer van een soort misplaatste eerzucht van de ouders of van de hoofden van de scholen met als gevolg, dat het kind te weinig tijd krijgt om te spelen enom kind te zijn. Velen slagen wel voor het toelatingsexamen, dank zij een gedegen dressuur, maar zijn dan nog lang niet rijp voor het middelbaar onderwijssysteem. Zij moeten te veel tijd aan het huiswerk best eden (vaak met hulp van de ouders), gaan te laat naar bed en er ontstaat een grote geprik keldheid, zowel bij de ouders als bij de kinderen, juist in de meest kwetsbare periode van de puberteit". enige malen bij klachten der ouders aangaande de huisvesting, een huis bezoek gebracht. In de meeste ge vallen was de huisvesting uiterst bedroevend. Waarschijnlijk beseffen nog heel veel mensen niet hoe slecht ook ten plattelande de huis vesting kan zijn". Zwemonderricht Voorts wordt in het verslag opge merkt, dat van de mogelijkheid tot Een ander probleem betreft de huisvesting. Genoemde schoolarts schrijft daarover het volgende: „Hoe wel ik weet een uiterst griezelige materie aan te raken, heb ik toch het geven van zwemonderricht niets meer wordt vernomen. In Middelburg bestaat nu een gelegenheid, maar een centrale zwemgelegenheid bijv. in de Zak van Zuid-Beveland (hierbij wordt in het bijzonder aan Heinkens- zand gedacht) zou wel zeer gewenst zijn. „Ook Noord-Beveland met zijn vooruitstrevende gemeentebesturen zou hierover eens kunnen denken.. Onderzoek Het ligt in de bedoeling in de loop van dit jaar een systematisch onder zoek in te stellen in de laagste klas sen der lagere scholen naar leerlin gen, die eigenlijk niet op de gewone lagere school thuishoren voor wat be treft hun geestelijke ontwikkeling. Er zijn nog steeds te veel kinde ren, die geestelijk een te zware taak op de schouders gelegd wordt, het geen zeer ongewenst is. De weer standen op dit gebied zijn vele. In de eerste plaats van de zijde van de ouders, maar ook zijn vele onder wijskrachten nog niet voldoende doordrongen van de bezwaren, die gewoon lager onderwijs voor derge lijke kinderen met zich brengt. Cijfermateriaal Van de scholen op de dorpen van Noord- en Zuid-Beveland (west) wer den 2852 kinderen onderzocht. De al gemene voedingstoestand is goed te noemen en 239 scholieren hadden een afwijking aan het gezichtsvermogen. 139 kinderen reageerden positief bij het onderzoek op t.b.c. door middel van de reactie van Von Pirquet. Op de dorpen op Walcheren werden 4349 kinderen onderzocht. Tien kinde ren hadden 'n onvoldoende voedings toestand en bij 4 pet liet de houding te wensen over, terwijl voor zeven kinderen heilgymnastiek werd aange vraagd. De betreffende schoolarts, mej. J. C. P. Tazelaar te Middelburg, merkt ln dit verband op, dat op de meeste dor pen gymnastieklokalen ontbreken evenals bevoegde leerkrachten voor het gymnastiekonderwijs. De - school' gebouwen verkeren op de meeste dorpen in goede staat en voor wat de verlichting betreft kan worden ge zegd, dat ook hierin veel verbetering is aangebracht. In de steden Te Vlissingen werden 4629 school kinderen aan een onderzoek onder worpen. Bij 25 werd een onvoldoende voedingstoestand geconstateerd en tien pCt van de kinderen heeft een slech te houding, terwijl voor 23 kinderen heilgymnastiek werd aangevraagd. Het is dringend noodzakelijk, aldus de schoolarts, dat voor de lagere scholen een bevoegde leerkracht wordt aan gesteld voor het geven van gymna- stiekonderricht. Ook dient te worden voorzien in het tekort aan gymna stieklokalen. 4525 kinderen werden op t.b.c. onderzocht, van welk aantal er 125 positief reageerden. In de Zeeuwse hoofdstad werden 2939 kinderen onderzocht. De voe dingstoestand was goed te noemen. Tweehonderd en zeventig kinderen hadden een afwijking aan het ge- zichtsLi megen en 328 reageerden po sitief bfj het onderzoek op t.b.c. Voor de landbouw verloren gegaan De commissie nam contact met de Cultuurtechnische Dienst op voor uit voering op grote schaal voor BW 1 en BW 2 objecten, maar het bleek niet mogelijk hiermee op korte ter mijn gunstige resultaten te verkrijgen. Een en ander had tot gevolg, dat niet onbelangrijke aantallen arbeiders door de industrie, speciaal in West- Brabant, werden aangetrokken, en het laat zich aanzien, dat een groot deel van deze arbeiders voor de landbouw verloren is. INGRIJPEN. Daarom is het noodzakelijk, dat ill de toekomst in samenwerking met de directie voor arbeidsvoorziening en de Cultuurtechnische dienst al het mogelijke wordt gedaan om de losse landarbeiders ook in de winter maanden van werk te verzekeren, op dat men over enkele jaren niet voor het feit komt te staan, dat de indu strie de landbouw een slag voor is geweest, met alle gevolgen van dien, aldus de sociale commissie. Verder ontlenen wij aan het jaar verslag, dat op advies van de Raad door het Landbouwschap gewestelijke commissies werden ingesteld voor so ciale zaken, technische aangelegen heden, grondgebruik, groententeelt, bestrijding van plantenziekten en -plagen en een commissie ad hoe voor landbouwherstel. Ook werd besloten acht districtsraden in te stellen. Wat de plaatselijke organisatie betreft, was aan het eind van het verslagjaar over eenstemming bereikt over de instel ling van: 30 plaatselijke sociale com missies en 30 sociale verzekerings commissies. DIVERSE VRAAGSTUKKEN. Naast de organisatorische aangele genheden, behandelde de Raad diver se vraagstukken op agrarisch terrein, waarvan wfj als belangrijkste noemen: voorstellen inzake de fondsvorming voor consumptieaardappelen; melkprijstoeslag 1945/55, waarbij kon worden bereikt, dat aan de vee houders op Schouwen-Duiveland en te Kruiningen de halve toeslag wera verstrekt; de werkzaamheden van de Commis sie Waterbeheersing en Ontzilting, waarvoor van het Landbouwschap voor 1955 een subsidie van f 2.000. werd verkregen. WILDE KOPPELBAZEN De arbeidsvoorziening in de land bouw bracht in 1955 geen problemen met zich mee, dank zij de zeer gun stige weersomstandigheden. Het aantal zgn. wilde koppelbazen breidt zich ln Zeeland echter nof steeds uit, zonder dat met enig suc ces tegen hen kan worden opgetreden. Er is bij de bedrijfsvereniging voor het agrarisch bedrijf en de hoofd» afdeling sociale zaken nogmaals op aangedrongen om deze koppelbazen niet als werkgevers te beschouwen. De Raad acht hiertoe mogelijkheden aanwezig. FRUITTEELT. De commissie fruitteelt bracht een gunstig advies uit over tien aanvra gen om erkenning als bedrijfsgenoot B. met in totaal 21.85 ha bestaande beplanting en 2 ha uitbreiding, terwijl eveneens gunstig werd geadviseerd voor zes aanvragen voor uitbreiding van boomgaarden tot een totaal van 4.80 ha en 3.60 uitsluitend voor kersen. De commissie landbouwherstel (ad hoe) drong bij sde Herverkavelings commissie aan op de gewenste spoed bij de voorziening van bedrijven op Schouwen-Duiveland met waterlei ding en elektriciteit. AARDAPPELMOEHEID. De contactcommissie aardappelmoe heid meldt, dat in 1955 ook weer alle voormalige rampgebieden werden ge karteerd van 16 mei tot 3 september. 226 manweken heeft het afwerken van de rond 145.000 ha gekost. Tengevolge van de herverkaveling leverde het werk op Tholen nogal wat moeilijkheden op, hetgeen in mindere mate ook het geval was op Schou wen-Duiveland, te Waarde en in de Zak van Z.-Beveland. Het beschikbare kaartenmateriaal voor deze gebieden is verouderd, hetgeen diverse proble men schept. In 1955 werden 219 ver moedelijke overtredingen geconsta teerd, hetgeen een vermindering van 45 betekent. In totaal werd in 178 gevallen ontheffing -verleend. De to tale kosten der kartering bedroegen pl.m. f22.500.—. SANERING VOLKSTUINEN. Het ligt in de bedoeling in 1956 aan te vangen met de vrijwillige sanering der volkstuinen, aange zien juist deze tuinen een gevaar betekenen, en het voor Zeeland met zijn hoge exportcijfer van het grootste belang is, dat de aard appelmoeheid wordt geweerd. Tenslotte zegt het jaarverslag van de Raad, dat de samenwerking met de verschillende Rijksdiensten en de provinciale overheid uitstekend is ge weest. Algerijnse opstandelingen hebben dinsdagavond j.l. in het berggebied van Boe Andas, in Klein-Kalibië, 22 Mohammedanen gedood.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 5