Acht en dertig Argentijnen bekochten rebellie met de dood Landelijke verkiezingsuitslag bekend tussen één en twee uur 's nachts Staking van bouwvakarbeiders in noorden en westen Minister Van Thiel is bereid met de Ambonezen te praten Tienjarenplan ingediend voor haven van Antwerpen Ongeveer duizend arrestaties Filmopname op zondag Defensïekosten zullen stijgen en diensttijd wordt niet korter Posthume berechting van maarschalk Stalin? PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Hei land is (uiterlijk) weer rustig Veroordelingen in botersmokkelzaak Adenauer voert besprekingen in de V.5. Tegenstander fusie A.R. en C.H. Tweede rapport van partijsecretaris Twee geheime zenders opgespoord Aanpassen aan hedendaagse eisen Wie wint? Wie verliest? Jacht naar goud van „Renate Leonardt" Morgen 300.000 kiezers meer dan in 1952 Telefoon 2433 '0>.fl.g. voor redactie 4987, voor adm. 297Ö), Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord.? atraat 35. Tel. 2009, Tel. redactie 2847 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 60, Tel. 326; Terneuzen: Bijkstraat 26-88. Exploitatie; Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.47 per weet, ƒ2.p. maand, ƒ5.85 per kwartaal, losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m, Rnbriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwsch Dagblad DIEFSTAL IN GERECHTS GEBOUW pag. 2 12c Jaargang No. 3419 Wnd.-hoofdredacteur: Prof. Dr. J. J. de Jong - Directeur: Jacq de Smit Dinsdag 12 juni 1956 pp- en ondergang van Zon en Maant woensdag: Zon op 4.18 u., onder 21.03 u. Maan op 10.11 u., onder 23.51 u. Hoogwater woensdag 13 juni: Vlissingen: 5.08 u. 2.39 ra., 17.27 u. 2.23 m. Terneuzen: 5.40 u. 2.55 m., 18.01 u. 2.40 m. Wemeldinge: 6.56 u. 1.95 m., 19.19 u. 1.68 m. Zierikzee: 6.41 u. 1.71 m., 18.57 u. 1.46 m. BUENOS AIRES, 11 juni. De opstand in Argentinië is slechts van korte duur geweest. De regering was zondagmiddag vrijwel overal de toestand meester en naar verluidt is het thans ov'èral weer rustig. In totaal zijn tot nu toe 38 personen 22 burgers en zestien mili tairen doodgeschoten wegens hun aandeel in de opstand. Zij wer den door militaire rechtbanken veroordeeld. Kamerlid stelt vragen DEN HAAG, 12 juni. De heer H. Algra (AR) lid van de Eerste Kamer, heeft aan de minister van binnenland se zaken schriftelijk gevraagd of het de bewindsman bekend is dat voor het opnemen van een film over de redding van drenkelingen te Terschelling de bevolking per circulaire werd opge roepen j.l. zondagmorgen om 10.00 uur aan het strand te zijn, juist op het uur, bestemd voor de kerkdiensten. De heer Algra heeft voorts gevraagd of het de minister bekend is, dat de burgemees ter van Terschelling aan de oproep een dooi hem ondertekende verklaring heeft doen hechten, dat de oproep zijn goedkeuring en sympathie heeft? Is de minister van oordeel, aldus het kamerlid, dat deze oproep en verkla ring weinig stroken met de wettelijke bepalingen omtrent de zondagsrust en In elk geval met de geest van die be palingen in strijd zijn? Wanneer deze vraag bevestigend wordt beantwoord, is de minister dan bereid de burgemeester van zijn opvatting in dezen op duidelijke wijze te doen blij ken?, vraagt tenslotte de heer Algra. Truman oezoekt ons land 's-GRAVENHAGE, 11 juni. De oud-president van de Verenigde Sta ten, Harry Truman, zal donderdag 14 juni a.s. voor een vierdaags bezoek in Nederland aankomen. Vrijdag zal mi nister-president Drees de heer Truman een Lunch aanbieden. Koningin Julia na zal hem op 17 juni ten paleize Soestdijk ontvangen. Arrestaties In geheel Argentinië hebben de po litie eh het leger arrestaties verricht. Volgens welingelichte kringen zouden ongeveer duizend personeh zijn aange houden, onder wie drie vrouwen die in de hoofdstad een betoging ten gunste van ex-president Peron op touw had den gezet. Ex-president Peron, die thans als balling in de stad Panama woont, wil de geen commentaar op de gebeurte nissen in Argentinië geven. ANTWERPEN, 11 juni (Belga) De boetstraffelijke rechtbank te Ant werpen heeft H. T. uit Antwerpen tot 8 maanden, de Antwerpse wielrenner Albert H., de Nederlandse oud-wereld kampioenen gebrs. J. en A. B. uit Bre da en de Nederlander F. de B. uit Zundert elk tot 4 maanden gevange nisstraf veroordeeld in een omvang rijke zaak van botersmokkel. Naar schatting werden in totaal 16.500 ton frauduleus over de grens gebracht. Het vijftal werd verder .veroordeeld tot gelboeten en betaling van ontdo ken rechten voor een totaal bedrag van 4.435.000 fr. Bij K.B. is aan mr. G. H. Dijkmans van Gunst met ingang van 1 juli 1966 op zijn verzoek eervol ontslag ver leend als directeur-generaal van het verkeer. Geen Amerikaanse stafchefs naar Rusland WASHINGTON, 11 juni (Reuter) - President Eisenhower heeft maandag een niet-officiële Sowjet-uitnodiging aan alle Amerikaanse stafchefs om de vliegtuigschouw op 24 juni, de dag van de Sowjet-Luchtmacht in Moskou bij te wonen, verworpen. De stafchef van de Amerikaanse luchtmacht, generaal Nathan Twining, heeft reeds een officiële Sowjet-uitno diging om de schouw bij te wonen, aanvaard. Eisenhower meende dat het ,-,niet- practisch" zou zijn als behalve gene raal Twining ook de andere stafchefs de vliegtuigschouw zouden bijwonen. President Eisenhower nam dit be sluit maandag op een bespreking met zijn eerste assistent, Sherman Adams, in het ziekenhuis in Washington, waar hij herstellende is van de operaties van zaterdag. De president liet evenwel de moge lijkheid open dat later enige stafchefs naar de Sowj et-Unie gaan, mits zij voldoende tijd krijgen om buiten Mos kou de „dingen die van speciaal be lang zijn voor hun eigen wapens" te bezichtigen. De gemeenteraad van Opsterland heeft besloten dat het verboden blijft op dansavonden alcoholhoudende dran ken te tappen. Minister Staf is van mening: AMSTERDAM, 12 juni. Op een verkiezingsbijeenkomst van de Christelijk Historische Unie te Amsterdam, heeft de minister van oorlog en marine, Ir. C. Staf, ver klaard, dat de defensiekosten in de toekomst zullen stijgen. Ook acht te de minister het handhaven van een lange diensttijd noodzakelijk. De bewindsman zag als inzet van een defensieopbouw het voorko men van een oorlog. Geen oplossing Voor het woningprobleem zag de CH-bewindsman op het ogenblik geen Chroesjtsjef zou eis hebben gesteld PARI'JS, 11 juni (Reuter). - Het Parijse avondblad „France-Soir" meldde in een bericht uit Wenen, dat partij-secretaris Chroesjtsjef kortgeleden te Moskou tegenover een klein aantal Russische leiders heeft verklaard, dat Stalin pos- thuum berecht zou moeten worden wegens misdrijven, die hij tijdens zijn leven zou hebben begaan. Chroesjtsjef zou dit hebben gezegd in een tweede rapport over „de zaak- Stalin", dat hij zou hebben uitge bracht na de twijfel en tegenkanting, die was ontstaan na zijn eerste rap port, dat hij indiende op het in febru ari j.l. gehouden twintigste congres der Russische communistische partij. „France-Soir" schrijft in een onder „Copyright" gepubliceerd artikel o.m.: „Chroesjtsjef heeft gezegd, dat de door Stalin gepleegde misdrijven een be rechting, zelfs na zijn overlijden rechtvaardigen. Hij verklaarde, dat Stalin zijn tweede vrouw, Nadejda Alilojefna, in het begin van de jaren dertig heeft vermoord. Mevrouw Sta lin had geprotesteerd tegen de terreur, die onder Stalins bewind in de Sow- jet-Unie werd uitgeoefend. Voorts had zij zich uitgesproken tegen de massale wegvoering van Russische boeren ge durende Stalins campagne om het land te onteigenen en het in eigendom te geven aan staatsboerderijen. Stalin kreeg toen een aanval van razende woede. Hij schoot eerst met een revol ver op Nadejda en wurgde haar ver volgens". Volgen „France-Soir" zou Chroesjtsjef ook afstotende nadere bijzonderheden hebben medegedeeld over Stalins sexuele leven. Beria zou meisjes en jonge vrouwen in een „harem" voor Stalin bijeen gebracht hebben. Beria zou, voor zijn terechtstelling, dit be kend hebben. oplossing. De spanning tussen huur en bouwkosten maakt het bouwen in de vrije sector onmogelijk. A.R> en C.H. Sprekend over het verschil tussen de Anti Revolutionaire Partij en de Christelijk Historische Unie, merkte minister Staf op, dat dit hoofdzake lijk is een verschil in milieu en tem perament. De bewindsman wilde dit milieu-accent handhaven, en ver klaarde zich een tegenstander van een eventuele fusie tussen de A.R.P. en de C.H.U. ROTTERDAM, 12 juni. De bouwvakarbeiders te Rotterdam hebben gisteren besloten de zater dag begonnen staking voort te zet ten. De particuliere straatmakers in Rotterdam hebben eveneens het werk neergelegd. Ook in andere plaatsen hebben bouwvakarbeiders gisteren beslo ten in staking te gaan. In Groningen is op verschillende bouwwerken het werk neergelegd. Men spreekt van een wilde staking. Hetzelfde is het geval in Delft. Eén dag staken Tijdens een vergadering in Den Haag, die door ongeveer 800 bouwvakarbei ders uit Den Haag en 160 uit Delft werd bijgewoond is na veel heen en 's-GRAVENHAGE, 11 juni. Het tweede-kamerlid de heer Krol heeft onlangs schriftelijk gevraagd, of minis ter Van Thlel bereid is, op voorwaarde dat de stakende bevolking in de Am bonezenkampen de arbeid onmiddellijk hervat, zijn medewerking te verlenen, opdat in verband met de in het leven geroepen „zelfverzorgingsregeling" als nog een behoorlijk overleg met de hierbij betrokken organisaties der Am bonezen kan plaatsvinden. Minister Van Thiel heeft hierop thans geantwoord, dat bjj hem steeds de bereidheid heeft bestaan om met de besturen van de Ambonezenbelan- genorganisaties behoorlijk overleg te plegen.. Geen tegenwerking De minister heeft het verzrogingsbe- leid niet afhankelijk kunnen stellen van de instemming der besturen. In dien betreffende de uitvoering der re geling bij besturen bezwaren bestaan, is de minster bereid de betrokken be sturen te ontvangen ter toelichting en bespreking dezer bezwaren. De minister verbindt hieraan echter de voorwaard, dat van de zijde dier be sturen geen aansporing mag worden gegeven tot tegenwerking van, noch medewerking mag worden verleend aan een onverantwoord optreden tegen het verzorgingsbeleid. De minister heeft reeds een afvaar diging van een groepering ontvangen en aan een andere groepering, de CRAMS, een onderhoud toegezegd. WINSCHOTEN, 11 juni De op sporingsdienst van de F.T.T. heeft in samenwerking met da rijks- en ge meentepolitie te Winschoten twee ge heime zenders opgespoord. De apparaturen konden In beslag genomen worden. Drie Noorse offcieren zullen de weer praten besloten om dinsdag, voor één dag in proteststaking te gaan. Er is druk gepraat over een algemene sta king, voor onbeperkte duur, terwijl an dere stemmen opgingen, dat men eerst eens moest afwachten wat er nu uit de bus zou komen na de onderhandelin gen tussen werkgevers en werknemers organisaties, waarvan de resultaten op het ogenblik ter beoordeling liggen bij rijksbemiddelaars. Tenslotte werd be sloten één dag te staken. In de Zaanstreek zijn gisteren onge veer 500 arbeiders in staking gegaan. Vergadering verliep In Rotterdam is maandagavond een stakingsbij eenkomst gehouden, die zeer rumoerig is verlopen. Men riep en men schreeuwde door elkaar en ter wijl op 't podium door vakbondleiders (NW) werd gesproken, verlieten tal van bezoekers de zaal. Het was onmo- felijk vérder te spreken en de verga- ering verliep. DE BÏLTZEGTi Nog te koud Zwaarbewolkt met op de meeste plaat sen nog enige regen of motregen, plaatselijk mist en verspreide opklarin- en. Zwakke tot matige wind in hoofd zaak tussen zuidwest en zuidoost. De zelfde of iets hogere temperaturen. WASHINGTON, 11 juni. Reuter. De Westduitse Bondskanselier^ Dr. Konrad Adenauer voert mo? menteel in Washington met Ama^ rikaanse regeringsleiders informs le besprekingen over politieke aan» gelegenheden. Met een gevolg van diplomaten kwam dr. Adenauer aan op het New Yorksö. vliegveld, om in de V.S. o.a. met John Foster Dulles bespreking ente voeren., Van onderhandelingen met president? Eisenhower kan uiteraard, wegens- diens ziekte, geen sprake zijn. Dr, Adenauer zal door de universiteit vaft Yale een ere-doctoraat worden aangé- boden. De foto laat zien hoe de Bondskan selier bij zijn aankomst op het vlieg veld de hand drukte van dr. Helftsi Krekier, de Westduitse ambassadeur in de Verenigde Staten. V.l.n.r. dte Krekier, mevr. Lisbeth Werhann, eeE dochter van dr. Adenauer, James A O'Brien, die de kanselier begroette n»} mens de burgemeester van de stacï New York, dr. Adenauer en diens zoon Konrad Adenauer. Amerikaanse troepen moeten IJsland verlaten REYKJAVIK, 11 juni. Reuter. Pa IJslandse minister van buitenlandse zaken, Gudmondsson, heeft een noj aan de Amerikaanse ambassadeur Reykjavik overhandigd waarin de IJ landse regering verklaart het vertrö. van re Amerikaanse troepen te wèS sen. Om niet achter te raken ANTWERPEN, 11 Juni (Belga) de haven, op dat Antwerpen niet De Belgische minister van Openbare Werken heeft een tienjarenplan Inge diend voor de haven van Antwerpen, wier ligplaatsruimte te klein geworden te en waar zich eveneens een nijpend tekort aan industriegronden doet ge voelen. In een vandaag in het raadhuis te Antwerpen gehouden bijeenkomst, luchtmachtparade In Moskou bijwonen, merkte de heer Lebon, schepen van Zaterdag of maandag UTRECHT, 11 juni. De werkput van de coöperatieve bergingsvereniging „Renate Leonardt" zal zaterdag of maandag a.s. uitvaren naar de plaats waar het „goudschip" volgens nauw keurige berekeningen moet liggen. Men hoopt in het wrak van de „Re nate Leonardt" niet alleen kistjes goud te vinden maar ook zilverwerk, schil derijen, Japanse vazen en ruwe edel stenen. Afganistan is geteisterd door een aardbeving. Men vreest dat er vele do den zyn. 's-GRAVENHAGE, 12 juni. Volgens officieuse telling zijn 6.129.503 Nederlanders gerechtigd hun stem uit te brengen bij de al gemene verkiezingen, die woens dag worden gehouden voor de sa menstelling van een nieuwe Twee de Kamer. Er zijn dit keer ruim 300.000 stemgerechtigden meer dan bij de kamerverkiezingen in 1952. Toen waren er 5.793.000 kie zers, waarvan ruim 92 procent aan zijn stemplicht heeft voldaan. De verkiezingen dragen dit keer een bijzonder karakter, omdat het in de bedoeling ligt, niet alleen te beslissen maar ook over een uitbreiding tot 150. De staten-generaal hebben zich immers in eerste lezing verenigd met een uit breiding van beide kamers met de helft van het tegenwoordige aantal ze tels. Wordt dit voorstel na de verkie zingen ook in de tweede kamer aan vaard, dan zullen nog 50 kandidaten op grond van de uitslagen van woens dag tot de tweede kamer worden toe gelaten. Tien partijen hebben kandidaten lijsten ingediend. Zeven daarvan zijn ook in de tegenwoordige Tweede Ka mer vertegenwoordigd. Romantiek De stembureau's gaan woensdag ochtend om 8 uur open. Ze zullen dit over de bezetting van 100 kamerzetels, jaar voor het eerst open blijven tot 7 uur in de avond, twee uur langer dus dan voorheen. De uitslagen zullen daardoor ook iets langer op zich laten wachten dan in voorafgaande jaren. Verwacht wordt, dat dit in de grote steden de romantiek van de verkiezingsdrukte ten goede zal ko men, omdat het publiek nu meer de straat zal optrekken om de uitsla gen te vernemen. Machinaal tellen Intussen wordt alles gedaan om het tellen van de stemmen ip de grote steden zo snel mogelijk te doen verlo pen. Na Amsterdam, Rotterdam en 's- Gravenhage heeft ook Utrecht qen ponskaarten-systeem ingevoerd. Het tellen wordt daar dus verricht door machines. Amsterdam b.v. hoopt zijn meer dan een half miljoen stemmen in twee en een half uur te hebben ge teld, zodat de resultaten van de ver kiezingen in de hoofdstad tegen half tien in de avond kunnen worden ver wacht. Landelijke uitslag Het tijdstip waarop de landelijke uit slag bekend zal zijn is moeilijk te voor spellen. In 1954, toen de laatste staten verkiezingen werden gehonden, kon de officieuse einduitslag, berekend door 't A.N.P., worden gepubliceerd tegen kwart over twaalf in de avond. Nu de stemlokalen twee uur later sluiten moet men erop rekenen, dat een definitieve uitslag pas bekend kan worden gemaakt tussen 1 en 2 uur fn de nacht van woensdag op donderdag. Radio De radiozenders blijven daarom tot twee uur in de nacht zenden, als de uitslag tenminste niet eerder bekend is. De verkiezingsdienst van het ANP, die de kiezers in staat zal stellen op zo korte termijn kennis van de resul taten te nemen, is geheel gemechani seerd. De uit het gehele land in de Haagse centrale van deze dienst bin nenstromende cijfers zullen hier in de kortst mogelijke tijd door ponskaarten machines worden verwerkt. Deze cen trale heeft maandagavond proef ge draaid. Het Zeeuwsch Dagblad is bij de ver kiezingsdienst van het ANP aangeslo ten. rechtmatig aandeel kreeg in de itreept- de concurrenten Antwerpen afs lijn- weldige stijging van het na-oorlogö9 goederenvervoer. Hij onderstreepte <|al haven vlug inhalen dat zijn eerstè halen en dat Antwerpen zijn eers|| plaats als stukgoederenhaven dreigt verliezen en wees op de noodzakelijk heid de uitrusting van de haven aéfi te passen aan de voortschrijdende me chanische specialisatie en op de dub bele betekenis van de industrieterrei nen die de havenbedrijvigheid stabili teit waarborgt en de werkloosheid voorkomt. Zeekanaal en andere werken Namens de regering kondigde dq eerste minister vervolgens officieel dq wijziging aan de buitengewone begro ting 1956 ter financiering voor het eerste jaar van het plan dat nog deze week door de minister van openbare werken zal worden Ingediend. Eerst komt het vijfde havendok aan de beurt waarvan de bouw in 1956 vol tooid moet zijn. Geleidelijk volgen dan de uitbrei ding van het Iaadbruggenbedrijf, de bouw van het zesde havendok en de verwezenlijking in twee fazen van 't nieuwe noordelijk zeekanaal dat ate de eerste stap op Belgisch grondgebied naar de aanleg van het Moerdijkka naal mag beschouwd worden en waar door belangrijke nieuwe mogelijkhe den voor de vestiging van industrieën zullen bestaan. Eerste minister Van Acker legde ep de nadruk op dat het plan waarmee een uitgave van 4,2 miljard frank ij gemoeid, waarvan de staat 3.5 miljard frank voor zijn rekening neemt, bin nen de gestelde tijd dient afgewerkt te worden en dat de regering er naar zal streven in het kader en het tijds bestek van de verwezenlijking ook de oplossing voor de Rijnverbinding te verkrijgen.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1