1 MISLUKTE OPSTAND VAN ARGENTIJNSE MILITAIREN EN PERONISTEN President zaterdag Eisenhower geopereerd .Beeldenstorm' in Amsterdams Vondelpark s Grootste deel van het leger bleef regering trouw Hier is Eisenhower! Toestand ontwikkelt zich gunstig Botersmokkel onderschept Schade van 68.000 gulden De Goese openluchtfeesten gaan toch door Verspreide gevechten en reeks aanslagen in Algerië Vier dood vonnissen in Bulgarije Leider en drie jongens verdronken PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND STAAT VAN BELEG AFGEKONDIGD La Piata gebombardeerd Als lonen stijgen ook hoger uitkering Over zes weken weer het werk? aan ENGELANDS DUBBELDEKKER Tito geelt geschenken Sfeervolle tuinfeesten in Weense stijl met eerste klas artiesten Stelt beeld liefdespaar of kikker voor? Protest van kunstenaars oon 2438 (b.g.g. voor redactie „87. voor adm. 2070), Giro 274288. Cantoren: Middelburg: Korte Noord- straat 35. Tel. 2009, Tel. redactie 2347 en 3162; VUsslngem Nieuwstraat 68, Tel. 826; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie'. Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs ƒ0.47 per week, ƒ2.— p. maand, 5.85 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeenwsch Dagblad 12e Jaargang No. 3418 Wnd.-hoofdredacteur: Prof. Dr. 3. 3. de Jong - Directeur: Jacq de Smit Maandag 11 juni 1956 WORDT HET VLEES GOEDKOPER? pag. 4 Op- en ondergang van Zon en M Dinsdag: Zon op 4.18 u., onder Maan op 8.48 u., onder 23.28 Hoogwater dinsdag 12 juni: Vlissingen: 4.15 u. 2.46 m., 16.32 u. 2.89 i. Terneuzen: 4.47 u. 2.61 m., 17.05 tt a.55 m. Wemeldinge: 6.07 u. 1.98 m., 18.29 u. 1.80 m. Zierikzee: 5.53 1.72 m., 18.10 u. 1.56 m. BUENOS AIRES, 11 juni. (Reuter en AFP). In Argentinië ie zaterdag een opstand uitgebroken, waaraan door een deel van het leger geholpen door aanhangers van het voormalige regiem van Peron, werd deelgenomen. Nadat aanvankelijk de opstandelingen in diverse plaatsen ongeregeldheden hadden veroorzaakt en zelfs ih het bezit waren gekomen van een radiostation, dat zij gebruikten om propaganda te maken voor het omverwerpen van de regering, wer den in de loop van gisteren de opstandelingen verslagen. Officieel is medegedeeld dat de laatste centra van verzet zijn bedwongen en dat de gevechten zijn geëindigd. De regering heeft bekend gemaakt, dat 33 personen zijn terechtgesteld, onder wie vier kolonels. De zender van de opstandelingen staakte de uitzending, nadat met een bombardement was gedreigd. In diver se plaatsen gaven de opstandelingen zich gisterochtend reeds over. Bombardement De rebellen in La Plata hielden nog geruime tijd stand, doch gaven zich over, nadat de stad door vliegtuigen en artillerie was gebombardeerd. Mislukt Gisteravond was het in Buenos Aires weer rustig. Het openbare ver voer functioneerde normaal en de re gering deelde mede dat de opstand was onderdrukt. Dit is de eerste opstand in Argen tinië sedert generaal Pedro Aramburu in november van het vorig jaar presi dent werd, zeven weken na de omver werping van het regiem van Juan Pe ron. Zaterdagavond kwamen troepen, die gelegerd waren ten noordwesten van Buenos Aires in opstand. Zij vielen een munitiedepot aan en er ontstonden he vige gevechten met de militairen, die niet aan de opstand wilden deelnemen. Pantserwagens werden naar het de pot gestuurd, waar hevig werd gescho ten, evenals op straat. Onder het pu bliek ontstond een paniek. De eerste berichten over de opstand waren zeer verwarrend, doch weldra wist men dat het de technische school van het leger was, die tegen de rege ring in opstand was gekomen. Wensen van rebellen Het radiostation van Rosario was korte tijd in handen van de opstande lingen. Wilde geruchten werden uit gezonden, o.a. dat vrijwel alle minis ters zouden zijn gearresteerd. Voorts werd medegedeeld dat gestreden zou worden voor onmiddellijke vrijlating van alle politieke en vakbondsleiders, teruggave van de vakorganisaties aan de arbeiders, algemene verkiezingen binnen 180 dagen, zonder uitsluiting van welke partij dan ook, maatregelen ter bestrijding van de grote prijsstij gingen. Staat van beleg De regering kondigde de staat van beleg af en het leger kreeg opdracht de opstand met wapengeweld te onder drukken. De regering deelde voorts mede dat Peronisten en communisten de opstand hadden voorbereid. Na enkele uren bleek reeds dat ondanks aanvankelijke alarmerende berichten het grootste deel van het leger de regering trouw was gebleven. WENEN, 9 juni (Reuter) In de Roemeense hoofdstad Boeka rest wordt thans het volgende po litieke grapje verteld. De leider der Roemeense com munistische partij, Gheorghe Gheorghiu-Dej, had een radiore de gehouden, die, naar hij zelf meende, toch wel bijzonder pak kend was geweest. De volgende ochtend bezocht hij een hoge Roemeense ambte naar thuis. Tegen diens zoontje zei „Ik zou je vader graag wil preken". „Woent U?" vroeg het zoontje. „Zeg maar dat ik de man ben, die gisteravond voor de radio heb gesproken". Het gezichtje van de jongen kreeg een verheerlijkte uitdruk king en hij zei: „Dat was een prachtige radiotoespraak. Hebt u die werkelijk gehouden?" „Zeker", luide het trotse ant woord van Gheorghiu-Dej. Het zoontje vloog de trap op. „Vader, kom eens gauw. Hier is president Eisenhower om U te - eken"! Ouderdomswet 's-GRAVENHAGE. De minister van sociale zaken en volksgezondheid, de heer J. G. Suurhof, heeft ln een ra dio-toespraak een uitvoerige toelich ting gegeven over de zgn. aanpassing van de ouderdomsuitkeringen volgens de nieuwe ouderdomswet. Hij deelde mede, dat de uitkeringen gelijke tred zullen houden met de ont wikkeling van de lonen. Ook de dit jaar tot stand gekomen loonsverhogin gen zullen hun invloed op de ouder domsuitkeringen niet missen, zeide de heer Suurhof. Het bedrag van deze verhoging zal echter nog berekend moeten worden, aldus de minister. Ten aanzien van de aanpassing van de ouderdomsuitkering aan bestaan de pensioenen zeide spreker dat al leen pensioenen die in een pensioen fonds zijn ondergebracht, vermin derd worden, als op 1 januari de Uit kering krachtens de nieuwe wet zal wórden gedaan. Radio-Warschau heeft bekendge maakt, dat Stanislaw Mackiewicz, oud premier van de Poolse regering in bal lingschap in Londen, besloten heeft binnenkort naar Polen terug te keren. WASHINGTON, 11 juni. (Reuter). President Eisenhower, die vrijdag in een ziekenhuis moest worden opgenomen in verband met een storing in de ingewanden, is zaterdagochtend geopereerd. De operatie, die werd verricht door vier chirurgen, bijgestaan door ver scheidene andere doktoren, onder wie bij wijze van voorzorgs maatregel een hartspecialist is geslaagd. De perschef van het Witte Huis heeft gisteren verklaard dat de toestand van de president „uitstekend" is. Als alles goed gaat, zal Eisenhower binnen vier tot zes weken zijn werkzaamheden volledig kunnen hervatten. De chi rurg, die de operatie verrichtte, heeft zelfs verklaard, dat voorzover het de huidige ziekte van de president betreft, er geen reden is, waarom Eisenhower zich niet herkiesbaar zou stellen voor het pre sidentschap.' Nadat aanvankelijk was medege deeld dat geen direkt ingrijpen nood zakelijk zou zijn, kwamen in de nacht de artsen tot de overtuiging dat een operatie nodig zou zijn om de oorzaak van een verstopping aan het einde van de dunne darm op te sporen. Met na druk hebben de artsen verklaard, dat de ziekte niets te maken heeft met de hartaanval, die Eisenhower vorig jaar heeft gehad. De operatie duurde bijna twee uur. RETRANCHEMENT, 10 juni Grenscommiezen hebben zondagmor gen tegen vijf uur een Belgische smokkelauto in de val gekregen. De Z.-Vlaamse dienst had al geruime tijd aandacht aan deze zware achtcylinder wagen besteed en legde een val. Bij een poging om daaruit te ontkomen reed de bestuurder in een scherpge punte hindernis, waardoor de auto drie lekke banden tegelijk kreeg. De be stuurder, die vermoedelijk een maat bij zich had, is ontkomen. De auto en de inhoud, 920 kilogram boter, vielen in handen van de douane. de president gunstig blijven, de Ame rikaanse verkiezingspropaganda, die enkele uren lam werd gelegd, met vol le hevigheid wordt hervat. De Repu blikeinen beweren dat Eisenhower in staat zal zijn zich herkiesbaar te stel len, terwijl de demoeraten zeggen dat hij niet in staat geacht kan worden om de last van het presidentschap te dra gen. Het ligt niet in de verwachting, dat de president zich voorlopig zal uitla ten over zijn al of niet herkiesbaar zijn. Telegrammen Uit tal van landen heeft de Ameri kaanse president telegrammen ontvan gen waarin hem een spoedig herstel wordt toegewenst, o.a. van de regering der Sowjet-Unie. Dit telegram was on dertekend: Worosjilof, Boelganin en Chroestsjef. De Oostduitse radio wenste Eisen hower „oprecht een volledig herstel" toe. Koninklijk bezoek aan Stockholm STOCKHOLM, 11 juni. Reuter. Golfslag ontstaan door snel varende escorteschepen van het Britse konin klijke jacht „Britannia", waarmee ko ningin Elizabeth en pïins Philip vrij dag voor een officieel bezoek in Stock holm zijn aangekomen, heeft een scha de van circa 68.000 gulden toegebracht aan boten en strandhuisjes in de archi pel van Stockholm. De meeste schade werd veroorzaakt door een torpedobootjager die zeer snel had gevaren om vertraging als ge volg van mist in te halen, zo heeft een Zweedse functionaris zaterdag bekend gemaakt. MOSKOU, 11 juni. Maarschalk Tito heeft zaterdag in Moskou aan de Sowjet-leiders geschenken overhan digd. Bij de besprekingen in het Kremlin is ook gesproken over de ontwikkeling van het socialisme in de huidige we reld. Later zal nog gesproken worden oover de samenwerking tussen de Zuidslavische en de Sowjet-communis- tische partij. Hevige storm in Australië SYDNEY, 10 juni. Reuter. De he vigste storm sinds 25 jaar heeft zondag aan de kust van Nieuw Zuid-Wales een schade van meer dan 800.000 pond sterling aangericht. In Sydney werden windsnelheden van 130 km per uur gemeten. Daken woeien van de huizen, glasruiten woei en in, elektriciteitskabels kwamen naar beneden en in de haven van Syd ney zonken vele jachtjes. Engeland heeft een dubbeldekker en wel de met vier Rolls Royce uitgeruste Vickers vanguard, een Turboprop machine die 115 passa giers met een snelheid van 550 km per uur kan vervoeren. Het onder ste dek is uitsluitend bestemd voor vrachtvervoer; de machine zal eind 1958 in de lucht verschijnen:' de hier bijgaande foto is slechté een knappe montage van een mo del op een passende achtergrond. GOES, 9 juni. De openluchtspelen te Goes gaan ondanks allef geruchten absoluut door, zij het dan in enigszins andere vorm daïi oorspronkelijk was opgezet. Tussen 7 en 21 juli as. zullen prachtige tuinfeesten worden georj ganiseerd in de sprookjesachtig verlichte tuin van het „Schuttershof1' waaraan Neerlands bekendste artisten hun medewerking zullen velé lenen. Wanneer Wij slechts namen noemen van Hans Grünhut, OlgA Lowina, Tom Erich, Annie de Reuver, het Marjo-ballet en de Goes'é Öperettevereniging, dan weet genoeg eerste klas avondenl De secretaris van het Goese Zomer- actle-comité, de heer J. J. Evers we mogen gerust zeggen: de ziel van deze actie was bereid ons een en ander over de grootse plannen te vérteilen. HET PROGRAMMA De plannen zijn gewijzigd, maar ALGIERS, 11 juni (Reuter) In Algerije deden zich zaterdag en giste ren verspreide gevechten voor. Tengevolge van een reeks aansla gen zijn zestien personen gedood en verscheidene gewond. In Bone (Oost* Algerië) deed een twintigtal opstande lingen met handgranaten aanvallen op enige volle caféterrassen, waardoor twee personen werden gedood en vijf- 4" SOFIA, 10 juni (AFP) Op een proces in Sofia, de Bulgaarse hoofd stad, tegen 106 voormalige ambtenaren van staatsbedrijven voor handel in vlees, z(jn vier beklaagden wegens verduistering van grote sommen gelds ter dood veroordeeld. Zij zullep. gefu silleerd worden. De andere beklaagden kregen gevangenisstraffen variërend van zes maanden tot twintig jaar. Het proces heeft een maand geduurd. tien gewond. De daders wisten te ont komen. Bij een zuiveringsactie in het uiter ste noordwesten van het land werdeh zestig opstandelingen gedood en 200 ge vangen genomen. Bij de „Baskische operatie" zijn 68 rebellen in uniform gesneuveld én 68 gevangen genomen. Aan Franse zijde vielen twee doden en vier gewonden. DE BÏLTZEGTt Onbestendig Over het algemeen veel bewolking met plaatselijk enige regen- óf on weersbuien. In het noorden van het land in de middag minder war ft). In zelfde temperaturen. Óverwegend ma tige veranderlijke wind. Ongeregeldheden op Ceylon COLOMBO, 11 Juni. Reuter. Na dat het in Colombo enige dagen rustig fas geweest, zijn zaterdag op Oost- leylon weer relletjes voorgekomen, ■wee personen vonden hierbij de dood, De onlusten zijn een gevolg van de regeringsplannen om het Sinhalees de éfficiëlö voertaal op Ceylon te maken. daarover behoeft men zich niet rou wig te betonen, want de nieuwe opz is minstens even attractief. Want Wal biedt het programma: Zaterdag 7 juli: Weense avond, waarbij de tuin van het „Schutters* hof" in de ware Weense Praterstijl zal zijn herschapen. Hans Grünhut (bé* kend van de Weeftse radio-orkesten zal dan optreden, evenals de opkc mende zangster Gertie de Groot. Da: het Marjo-ballet o.l.v. mevr. Goekooti -Santhagens uit Den Haag en de Go el se Öperettevereniging met orkest. Maandag 9 juli: Oostenrijkse avond in de in Alpensfeer omgetoverde Prlfti- senhof-tuin, waar de bekende Olga to:- wma haar jodelzang zal laten schalie». Ook dan weer medewerking van liq'i Marjo-ballet en de Goese Öperettevey. Hetzelfde programma vfrordt gebodéa op 10, 11, 12 en 13 juli d.a.v. Zaterdag 14 juli: De alombekenda radio-pianist Tom Erich („Van oud én pieuw, van alles wat") en zijn soil# ten. Verder het Marjo-ballet en dé Goese Operettevereniging. Zaterdag 21 juli treedt Annie de euver op met het orkest „Annie én :e acht Reuvertjes". Ook hierbij ver* EISENHOWER Operatie geslaagd. In de bulletins, die de behandelen de geneesheren hebben uitgegeven, werd gisteren gezegd dat de toestand van de president „uitstekend" is. Eisenhower is zondag reeds van zijn bed naar een armstoel gelopen, ge steund door twee ziekenbroeders. De afstand was ruim vier meter. Hij bleef tien minuten in de stoel zitten en liep vervolgens terug nar zijn bed. V erkiezingspropaganda Uit Washington vernamen wij, dat, nu de berichten over de toestand van AMSTERDAM, 9 juni. In Am sterdam is een rel ontstaan over een beslissing van burgemeester Arn. J. d'Ailly, die twee dagen ge leden het beeld „Le couple" (het paar" van de Frans-Amerikaanse beeldhouwer Lipchitz uit het gras veld bij het Leidsebosje liet ver wijderen. Uit protest hebben een zestal kunstenaars, van die de vo- nge week door de stadsversie- ringscommissie werken in het Vondelpark waren opgesteld, deze zaterdagmiddag in een geslaagde bliksem-operatie weggehaald. Het beeld „Le couple" heet een ab stracte voorstelling te geven van een liefdespaar. De meningen erover lopen zoals meestal, uiteen. Sommigen zijn van oordeel dat het beeld aan duide lijkheid niets en aan abstractheid veel te wensen overliet, anderen meenden, dat het een kikker moest voorstellen. Aanleiding tot de rel is waarschijn lijk een uitlating in een Haags Week blad geweest, waarin gesuggereerd werd, dat B. en W. zich er niet van bewust van waren wat het beeid voor stelde. „Zelfs ln de meest lichtzinnige landen pleegt mén dat soort beelden niet aan de openbare weg te plaat sen", stond er in. De schrijver was ten slotte van mening, dat iemand met 't gemeentebestuur een obscene grap had uitgehaald. In bestelauto Hét groepje beeldhouwers had za terdag een kleine bestelauto gehuurd, die hen trouw ln de eerste versnelling over de voor auto's verboden paden van het Vondelpark volgde, van het ene beeld naar het andere. Er waren vrij veel fietsers en wandelaars in het park, doch niemand keek vreemd op. Toch zijn de kunstanaars er zich van bewust, dat men hen misschien het plegen van contractbreuk voor de voe ten zal werpen, want zij hadden hun werken voor de tijd van drie maanden op contract aan het gemeentebestuur «afgestaan. In een half uur Om kwart over twaalf zaterdagmid dag ging het eerste beeld van zijn Voetstuk, om kwart voor een laadden ae kunstenaars het laatste beeld on gehinderd ln de bestelwagen. Die was toen zo vol, dat een der beeldhouwers een klein beeldje maar onder de arm nam en er zo meer naar huis wandel de. Arnhem had geen bezwaar Als bijzonderheid kan over het beeld, dat thans op last van de burge meester is verwijderd, nog worden ge meld, dat men er in Arnhem blijkbaar eimg aanstoot aan heeft genomen, -aar heeft het op de laatste tentoon stelling 3 maanden lang in park Sons- beek gestaan. enen het Marjo-ballet en de Operetteverenigirig weer hun iriè&i- werking. SFEERVOLLE TUINFEESTEN Het beloven prachtige tuinfeesten wórden. Dé grote tuin (plaats biedeifa aan 700 personen) zal met floodlight en andere, gezellige verlichting siéé& vol worden „aangekleed", zodat de ftêi zoekers zich ook inderdaad ergens of) een Weens terrasje of hoog in de Oos tenrijkse Alpen wanen. De Goese Operettevereniging gal fragmenten uit de prachtige operette „lm weiszen Rössl" (In het wittö paard) opvoeren. Bootje sloeg om NOORDSCHARWOUDE, 10 juni. Een van de leiders H. Kuiper, 27 jaar en drie leden Wim Louwërse 15 jaar, Piet Hop, 19 jaar en Johan Stoop, lO jaar van een jeugdgroep uit Noord-Scharwoude, zijn vanoch tend in het Alkmaardermeer verdron ken. Met dertig jongens en meisjes was de groep gistermiddag een waterkamp begonnen. Vanochtend gingen acht van deze kampeerders in een bootje spelevaren. Naar wordt medegedeeld is het bootje door een hoge golf omge slagen en daarna gezonken. Een in de omgeving van het meer vertoevende dertienjarige zeiler is in een sloep snel naar de plaats van de ramp geroeid en wist vier jongens te redden. Van de overige vier zijn de stoffelijke over schotten nog niet geborgen. Het kamp is onmiddellijk opgebroken. Rusland heeft de wens te kennen ge geven de culturele betrekkingen niet Nederland uit te breiden. Zaterdag is de gerestaureerde Grote Kerk te Breda opnieuw in gebruik ge nomen. H.K.H. prinses Wilhelmina woonde de plechtigheid bij.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1