H N.C.V. B. hield Bondsdag met 7000 vrouwen in Haagse Houtrusthallen Predikanten gasten van christelijke organisaties Dr H. Jonker sprak over de /erantwoordelijkheid EEN UITSTEKENDE WEGWIJZER Marihuanahandel tiert nog weiig in Amsterdam De koopvaardij van de toekomst „Christus zceki de goede vrucht" Wettelijke regeling accountantswezen Zaak Kralingen nu afgesloten Italiaanse socialisten willen zich herenigen Twee referaten over sociaal economische vraagstukken Machine verzorgt Bijbelconcordantie Uitwintering gewassen blijkt mee te vallen Jong verslaafd Nederlander bracht zaak aan het rollen Gegevens over elf weifen FLITSEN Leden Concertgebouw orkest verdienen te weinig H Zaterdag 9 juni 1956 ■6=5==== ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 5 (Van één onzer verslaggeefsters) DEN HAAG, 8 juni. Dat er op de Bondsdag van de Ned, Chris ten Vrouwen Bond een feestelijke stemming heerste, bleek wel uit het gejuich en het hartelijk applaus, waarmee het bestuur begroet werd, toen het het met bloemen versierde podium besteeg. Deze welkomstgroet klonk als een klok en dat was ook geen wonder, want meer dan 7000 vrouwen vulden de grote Houtrusthal in Den Haag tot in de verste hoeken en er was geen enkele lege stoel meer te vinden. De presidente, mevrouw dr. M. H. Al- brondavan der Nagel, sprak een harte lijk begroetingswoord tot de grote schare, waaronder zich vele vertegenwoordigers van zusterverenigingen en andere chris telijke organisaties bevonden. Met grote aandacht luisterde men naar de rede van de bondspresident, die geti teld was: „Het al of niet vrucht dragen", naar aanleiding van de gelijkenis van .de onvruchtbare vijgeboom. „Het staat er Biet onze organisatie goed voor", aldus de presidente, „per 1 juni 1956 telde de Bond 574 afd. met ruim 69.000 leden". De Bondsboom groeit gestadig en is sterk, maar allen hebben zich te bezinnen op de vraag, of de Bondsboom wel voldoende vrucht draagt. Zij vroeg zich af, of de Innerlijke groei van de Bond wel aan de Uiterlijke wasdom beantwoordt. Christus zoekt de goede vrucht en niet het geritsel van de bladeren aan de boom. Maar kleine, zondige mensen blijken op hun gebed door Christus ge sterkt, vruchten te mogen dragen. VERANTWOORDELIJKHEID Na massale samenzang sprak dr. H. Jonker, Ned. Hervormd predikant te Am sterdam, over onze verantwoordelijkheid t.a.v. volk. Kerk, gezin en van onszelf. Hij verklaarde hierbij o.a., dat in het ver zet tegen de verzuiling van ons volks leven te weinig realiteit van drie geeste lijke bronnen waaruit ons volk leeft wordt verdisconteerd. Hiermee is volgens hem tegelijkertijd de noodzaak van het christelijk organisa tie-wezen aangegeven. Dit betekent niet, dat de christenen zich in hun isolement moeten terugtrekken: zij willen samen werken, doch alleen dan, wanneer het eigen karakter niet verloren behoeft te gaan. Dr. Jonker kwam op voor het ouder wetse gezin. De hui-vrouw hoort altijd in haar gezin te zijn, maar zij mag niet de slavin van dat gezin worden. De ouderen moetgn op de hoogte blijven met de mo derne problemen waarmee de jeugd van tegenwoordig heeft te worstelen, om zo hun kinderen te kunnen bijstaan. Wat de verantwoordelijkheid ten op zichte van de Kerk betreft: tot zijn vreugde constateerde hij een teken van stille ©ecumeniciteit in de N.C.V.B., omdat de leden verschillende kerkfor mattes vertegenwoordigen. Dr. Jonker heeft dan ook grote verwachtingen van de N.C.V.B. ta.v. de oecumeniciteit, ook al neemt hü niet aan het gesprek deel. Ook hier kan de vrouw haar stille in vloed doen gelden. KLEURIG TONEELTJE Na de middagpauze droeg mevrouw Miep Wielinga-Quelle enkele fragmenten voor uit het Wilhelmus van Leonard Hui- zlnga. Hoezeer dit gewaardeerd werd bleek wel uit het dankbare applaus dat haar ten deel viel. Na samenzang onder leiding van m„ vrouw J. A. Wesselink- DEN HAAG, 8 juni Een door de staatssecretaris van economische zaken ingestelde commissie heeft geadviseerd een wettelijke regeling voor het accoun tantswezen in het leven te roepen. Opge richt zou moeten worden, aldus het ad vies, een orde van registeraccountants, genaamd „Nederlands instituut van regis teraccountants", die onder toezicht van de oentrale overheid zal staan. De op 5 april 1954 in het leven geroepen commissie van advies, die onder leiding staat van prof. mr. W. C. L. van der Grin ten, voert als motief voor een wettelijke regeling aan, dat bij een goede vervulling van de aecountantsfunctie grote groepen betrokken zijn, wier belang het is, dat de uitoefening van dit beroep met formele waarborgen ten aanzien van deskundig heid en betrouwbaarheid is omgeven. De staatssecretaris heeft besloten het advies te doen publiceren, teneinde alle belanghebbenden gedurende enige tijd gedacht wordt aan een periode van circa zes maanden in de gelegenheid te stel len hun oordeel over dit ontwerp ken baar te maken, alvorens door de regering omtrent het bevorderen van de totstand koming van een wettelijke regeling een definitieve beslissing wordt genomen. Lengkeek, volgde het hoogtepunt van de middag: de vaandelshow. In 'n lange stoet vertoonden dames uit ver schillende gewesten trots haar vaandels, waarmee ze een groet brachten aan het hoofdbestuur en de bondsleden. Provin- ciegewjjs trokken de deelneemsters over het podium, zodat alle aanwezigen de kans kregen, om de kleurige vaandels en de prachtige klederdrachten te bewonderen. De muzikale leiding was in handen van mevrouw Wesselink, de koorleiding be rustte bij mevrouw C. J. Heierman-Kleu te, terwijl mevrouw Wielinga het geheel opluisterde met declamatie. Nadat meer dan 7000 „bondsdaghoud sters" samen het bondslied hadden gezon gen, sloot mevrouw L. A. Lever-Brouwer deze geslaagde dag. Bij het naar huis gaan wachtte de deelneemsters nog een aardige verras sing: ieder kreeg door de Chr. Kruide' niersbond een „kruidenierspakketje" aangeboden. De kruideniers uitten hier mee hun dank voor de prettige samen werking met de N.C.V.B. Ingezonden Mededeling (adv.) Gen. Synode Geref. Kerken art. 31 ENSCHEDE, 8 juni. De generale synode der Geref. Kerken onderh. art. 31 K.O. heeft de zaak-Kralingen verder behandeld en tot een einde gebracht. Nadat de rapporteur, ds. S. Cnossen, de gemaakte opmerkingen in derde in stantie had beantwoord, heeft de syno de zich met zes stemmen tegen vere nigd met de door de commissie voor gestelde conclusie, waarin wordt uitge sproken, dat de kerkeraad van Kralin gen destijds 'de ingediende klachten door gemeenteleden had behoren te be handelen, maar hierin in gebreke is ge bleven. Voorts heeft de synode enkele be sprekingen gevoerd over de bestuurs vorm van de Theol. hogeschool te Kampen. Nadat de synode enige tijd in discussie had vergaderd, werden en kele zaken afgedaan, die zijdelings ver band houden met de zaak-Kralingen. Het betrof een viertal verzoeken om be paalde uitdrukkingen, die vorige syno den in haar besluiten terzake hadden gedaan, te herzien. De synode wees ai deze verzoeken af. Aan de kerk van Kralingen zal van de beslissing langs schriftelijke weg kennis worden gege ven. Hierna is de synode uiteengegaan tot dinsdag 19 juni, wanneer zij bijeen zal komen voor de behandeling van het laatste agendapunt, de zaak ds. Goos- sens, waarover de commissie een zeer lijvig" rapport heeft samengesteld. ROME, 8 juni. De leider van de uiterst linkse socialisten in Italië, Pie- tro Nenni, heeft besprekingen gevoerd met de sociaal-democratische partij over een eventueel samengaan van de twee partijen, nu belde in de Jongste verkiezingen aanzienlijke winsten heb ben geboekt. Nadat de linkse socialis ten zich in 1947 van de sociaal-demo craten losmaakten, hebben zij tien jaar lang nauw met de communisten samen gewerkt. Doch Nenni verklaarde nu aan zijn partijbestuur, dat de verhou ding tot de communisten nog eens goed overwogen dient te worden. Indien de twee Italiaanse socialisti sche partijen zich herenigen, zullen zij een Iets groter ledental hebben dan de 6 miljoen stemmen waarop de commu nisten kunnen rekenen. Een verenigde alistische partij zou in de toekomst c de aangewezen bondgenoot zijn )t de christen-democratische partij. Heizelfde uitgangspunt: de Bijbel 's-GRAVENHAGE, 8 juni. Predikanten en voorgangers van acht kerkformaties zijn woensdagavond op uitnodiging van het convent van christelijk-sociale organisaties in Woudschoten bij Zeist in een conferentie bijeengekomen om met elkaar over de sociaal-economi sche vragen te spreken. Namens het convent sprak de voorzitter van het verbond van Prot. Chr. Werkgevers, de heer A. Borst Pzn., een openingswoord, waarin hij zijn blijdschap over de goede opkomst uitsprak. Hij zei, dat de werkgevers- en werknemersorganisaties voor de problematiek van het sociale en maatschappelijke leven hetzelfde uitgangspunt heb ben, n.l. de Bijbel. Om ons te bezinnen op de betekenis van het evangelie voor de praktijk van het leven is het zeer gewenst, aldus de heer Borst, gezamenlijk de problemen onder ogen te zien. Hij deelde tenslotte mee, dat het in de bedoeling van het convent ligt deze conferentie voortaan jaarlijks te houden. Als eerste spreker voerde de heer K. i ting, hetzij in het verabsoluteren van de Boer uit Utrecht (C.N.V.) het het vrijheidsbegrip. De predikanten WASHINGTON, 8 juni (Usis). Met behulp van een Univac, een elee- tronische machine, wordt een complete concordantie, van de Bijbel samenge steld. Voor dit ingewikkelde werk de samenstelling van. een alfabetische index op de belangrijkste woorden in de Bijbel met een verwijzing naar de plaats waar elk woord voorkomt en in welk verband ls een tijd van twee Jaar uitgetrokken. James Strong heeft destijds hetzelfde werk verricht in 30 jaar. De Univac doet dit werk door middel van 2.250.000 stroomstootjes per seconde en brengt de woorden over op een magnetische band. DEN HAAG, 8 juni Het is met het ult- winteren der gewassen nogal meegeval len, zo werd ter vergadering van het pro- duktschap voor landhouwzaaizaden mee gedeeld. Dit moge blijken uit het aantal hectaren zaaigoed, dat bij de Ned. Alg. keurings dienst N.A.K. ter keuring is aangeboden. De cijfers zijn: wintertarwe 8600 ha te gen 7400 ha in 1955; wintergerst 776 ha tegen 629 ha; winterrogge 4500 ha tegen 4370 ha; zomertarwe 3184 ha tegen 2637 ha; zomergerst 4700 ha tegen 5200 ha; zo- merhaver 8550 ha tegen 8350 ha; koolzaad 270 ha tegen 162 ha; groene erwten 3567 ha tegen 4483 ha en schokkers 1334 ha te gen 2096 ha in 1955. Ook de zwakkere rassen blijken de felle winter vrij behoorlijk overleefd te heb ben. Een jaar geëist tegen „Ambonese Piet" AMSTERDAM, 8 juni. „Amsterdam en Parijs staan bij de Ame rikaanse soldaten in Duitsland bekend als de voornaamste centra, waar zij Marihuana-sigaretten kunnen kopen." Dit zei als getuige een Amsterdamse brigadier, die belast is met het opsporen van han delaars in deze verdovende middelen. „Ondanks de processen van de laatste tijd tiert de handel nog welig", zo merkte hij op. „Tegen deze sinds 1953 verboden invoer dient streng te worden opgetreden", meende de officier van justitie, mr. W. K. baron van Dedem, en hij eiste 1 jaar met aftrek tegen de stille, ietwat vreemde, bedeesde Ambonese jongen, die met gevouwen handen zonder ook maar één maal met zijn ogen te knipperen starend naar de presi dent keek. LONDEN, 8 juni. In Southamp ton is donderdag een baby van 2% maand uit een onbeheerde kinderwagen gestolen. „Ik vraag vergeving, hoogheid," fluis terde hij, „ik heb ook nog opium ver kocht". „O", antwoordde de president, „maar dat is u niet ten laste gelegd, dus zullen we daar maar niet over praten." „Ambonese Piet" noemen de dubieuze handelaars op de Zeedijk hem en toen het vorig jaar een jonge Nederlander, die aan de Marihuana-rokerij verslaafd was geraakt, eigener beweging naar de recher che ging en iedereen verraadde, die bij de handel betrokken was (waarvoor de justitie hem beloond heeft door hemzelf niet te vervolgen), kwam ook de naam „Ambonese Piet" te voorschijn. AL MEER PROCESSEN Naar men zich zal herinneren zijn er al enkele processen tegen handelaars ge voerd. Het vorig jaar werd een Neder landse zeeman, die de Indonesische hen nep Amsterdam binnensmokkelde tot woord over achtergronden en beteke nis der christelijk-sociale beweging. De heer De Boer merkte o.m. op, dat het menselijk handelen, zowel ten opzich te van de produktie als van de men sen, die men daarbij ontmoet, voor de christen onderworpen is aan het dub bele gebod der liefde. Ook de arbeid en de arbeidsverhoudingen moeten in dienst van de Schepper zijn. Meermalen geeft God in de Bijbel blijk van Zijn interesse in de men selijke verhoudingen. In het christe lijke geloof is de arbeid dan ook ge adeld. ARBEIDSWAARDERING. De arbeidswaardering bij de heiden was laag. De middeleeuwse kerk heeft de heidense slavernij opgeheven tot de arbeid van vrije mensen. Zij kwalificeerde de arbeid op een te laag niveau en eerst de Reformatie heeft de arbeid van deze te lage kwa lificering bevrijd. Het kerkelijk, staat kundig en maatschappelijk liberalisme gaf een geestelijk klimaat, waarin de sociale ellende bij de kapitalistische maatschappelijke structuur <3500 een deel van de mensheid ernstige vormen aannam. Marx heeft toen in bitterheid het communistisch manifest ontwor pen, doch dit bracht in plaats van een heid, zowel in het volk als in onder neming en bedrijf, alsmede in de ar- beidsbeweging, tweespalt. De gedachte van de klassenstrijd werd geponeerd, het verschil in oriën tatie tussen de christelijke en de so cialistische beweging bleek reeds vroeg. Een oude wens van de christelijk- sociale beweging, aldus de heer De Boer, was b.v. het realiseren van de organisatie van het bedrijfsleven in de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie. De vraagstukken van vandaag maken de eenheid van een bijbelse denker op het terrein van de arbeid noodzakelij ker dan ooit, aldus besloot de heer De Boer. WELV A ARTSPOLITIEK. Het Eerste Kamerlid prof. mr. W. Rip uit Bennekom (C.B.T.B.) voerde het woord over „Christelijk-sociaal en welvaartspolitiek". Hij zei, dat de ac tiviteit van ondernemers en arbeiders noch die van de overheid op sociaal- economisch terrein uitsluitend in de zakelijke sfeer ligt. In het centrum van de welvaartsbevordering staat de naar Gods beeld geschapen mens. Me de daaraan danken de christelijke maatschappelijke organisaties hun be staansrecht. De christelijke visie op 't mensbeeld wordt gemist in de socialis tische en liberale opvattingen inzake de welvaartspolitiek. Het gevaar van het ontbreken van een christelijke visie op de sociaal- economische vraagstukken komt vol gens spreker tot uitdrukking hetzij in het afglijden in collectivistische rich- komen bij hun herderlijke arbeid tel kens in aanraking met de voor- en na delen van de thans heersende welvaart en de licht- en schaduwzijden van de gevoerde welvaartspolitiek. De chris telijke kerk en de christelijk-maat- schappelijke organisaties hebben op dit terrein elk een eigen taak. Onder erkenning van de vele te kortkomingen, die kleven aan het werk van de christelijk-maatschap- pelijke organisaties, was spreker toch van oordeel, dat groepsgewijze bezinning van gelijkgezinden de hes- te methode is om het welvaartsstre- ven in het gehele volk in bijbelse zin te beïnvloeden. LONDE, 8 juni Atoom energie en automatisering zullen in de nabije toe komst <Sok him stempel op de koopvaardij drukken. Britse scheepsbouwers werken reeds samen met atoomgeleerden bij de be studering van plannen om atoomenergie als voortstu wingsbron voor schepen te benutten. Het schijnt, dat een dergelijke krachtbron niet economisch kan zijn bij schepen die lange tijd in havens doorbrengen, omdat een atoomoven nu eenmaal niet zo gemakke lijk af- en aangezet kan worden als een motor. Het valt dus te verwach ten, dat de atoomenergie het eerst toegepast zal wor Op beide referaten is een gedachten- den op de reusachtige tank- Die vrijwel onafgebroken varen en slechts weinige uren in een haven nodig hebben om hun lading te laden of te lossen. De machinisten van der gelijke schepen zullen niet langer aanspraak maken We gaan varen op atoom op de naam „het zwarte koor", want zij zullen van uit gerieflijke controleka mers, hoog boven de wa terlijn, door middel van robots en televisie hun ma chines bedienen. Op de brug zal het men selijk element een grotere wisseling van enkele uren gevolgd. I schepen van tegenwoordig, rol blijven spelen, maar ook daar zullen elektroni sche methoden de bestu ring van het schip en de navigatie vereenvoudigen. ZELF-BEDIENING Wat passagiersschepen betreft: hier zal het vooral de civiele dienst zijn die door automisering veran derd wordt. Door een druk- knopsysteem zullen de pas sagiers zichzelf kunnen be dienen, zodat in mess en eetzaal de stewards uitge schakeld zullen worden. In de bar en in de hutten zul len zij echter voorlopig nog wel onmisbaar blijven. Ook in de havens zal de automisering een belang rijke rol spelen, het laden en lossen zal door elektro nisch bediende machines zeer versneld worden. Alles in een notedop over de sociale verzekering adat in maart 1955 de dertien de druk van de Kleine Gids voor de Nederlandse sociale verzekering verscheen, is thans, mei 1956, de veertiende druk uit gekomen. Deze nieuwe uitgave is niet zo maar een herdruk, maar evenals vele voorgangers een sterk gewijzigde. Dit handige boekje doorbladerend komen we tot de ontdekking, dat er in een jaar tijd weer heel veel gewijzigd is in het samenstel van bepalingen, die val len onder de benaming: sociale verzekering. In deze nieuwe druk is de toelich ting op de Noodwet Ouderdomsvoor ziening verdwenen. In de plaats daar van is een overzicht opgenomen van de allernieuwste sociale verzekerings wet, de algemene Ouderdomswet. Verder wordt mededeling gedaan van de komende omvorming van de Rijks verzekeringsbank tot zelfstandig rechtspersoon onder de naam; Sociale verzekeringsbank. Wijzigingen De voornaamste wijzigingen in dit boekje betreffen o.a. de gewij zigde premie voor het ziekenfonds, de leeftijdsuitbreiding voor invalide kinderen, die in aanmerking komen voor kinderbijslag, ook geldig voor kinderbijslag ingevolge de Noodwet kleine zelfstandigen en een uitge breidere toelichting voor het ver krijgen van uitkeringen Ingevolge de werkloosheidswet. Beroepsrecht Verder is veel aandacht besteed aan de komende wijziging van het uit de sociale sector beroepsrecht (blz. 20). Deze wijziging is niet zozeer belangrijk, doordat de Scheidsgerechten komen te vervallen en deze taken worden overgenomen door de raden van beroep, maar veel meer hierin gelegen, dat elke raad van beroep dan een vaste deskundige krijgt, die arts is. Deze arts krijgt dan de beoordeling bij geschillen over het al of niet voortbestaan van onge schiktheid tot werken. Een brug Deze beoordeling zal dan een brug moeten slaan bij meningsverschillen tussen behandelend en controlerend geneeskundige. Bij de tegenwoordi ge stand van zaken wordt de pa tiënt vaak voor een moeilijke keus geplaatst, als twee artsen een tegengestelde mening hebben. Hij kan zich dan op een derde be roepen. Aan de algemene ouderdomswet zijn slechts drie bladzijden gewijd. In een eventuele volgende druk zal op een belangrijke uitbreiding in de toelichting aangestuurd moeten worden. Als excuus kan gelden, dat thans nog geen uitvoeringsbesluiten bekend zijn en er op veel punten nog volslagen duisternis heerst. Elf wetten In dit voortreffelijke boekje wor den niet minder dan elf wetten be sproken, n.1. de ongevallenwet, de land- en tuinhouwongevallenwet, de zee-ongevallenwet, de ziektewet, het ziekenfondsenbesluit, de kinderbijslag wet, de noodwet kinderbijslag kleine zelfstandigen, de invaliditeitswet, de ouderdomswet (V.O.V.), de werkloos heidswet en de algemene ouderdoms wet. Wij kunnen het ten zeerste aan bevelen voor allen die belangstellen en belang hebben bij de sociale ver zekering. Het geeft in 48 bladzijden een be knopt en duidelijk overzicht inhooid- zaken. Het kost slechts een kwartje en is verkrijgbaar bij de raden van arbeid. Het is een uitgave van de vereniging van raden van arbeid. jaar met aftrek veroordeeld. De kleur lingen „Blackie" en „Small Boy" (Surina- mers), die zijn afnemers waren en in be paalde kringen van jonge Amsterdammers grif gegadigden vonden voor deze verdo ving, kregen naar verhouding iets lagere straffen. „Small Boy" moest 6 maanden ondergaan en is alweer op vrije voeten. Hij werd als getuige gehoord en heeft nog 6 maanden voorwaardelijk boven zijn hoofd hangen, als hij zich weer aan een strafbaar feit schuldig maakt. „Van hem heb ik twee tinnetjes Mari huana voor 10 gulden per stuk gekocht," zei „Small Boy", „niet 10 tot 12 tinnetjes, zoals per abuis in mijn eerste verklaring staat. Dat is een vergissing van de recher cheur." GEEN NADEEL „Ja, hoogheid", zei de kleine-donkere verdachte met het vriendelijke gezicht, nog steeds met gevouwen handen, „ik rookte zelf ook Marihuana-sigaretten. Ik heb er helemaal geen lichamelijk na deel van ondervonden en ik kan er ook best buiten. Als ik in Amsterdam was, dobbelde ik nogal veel en kwam dan wel zonder geld te zitten. Dan verkocht ik wat van mijn voorraad." „Ik deelde niet de indruk van de recher cheur", vertelde een andere getuige, „dat Ambonese Piet" eraan verslaafd was". Hij was de eerste Nederlandse zeeman, die het vorig jaar veroordeeld werd wegens de frauduleuze invoer. Samen met de verdachte, evenals hij een olieman, had hij gevaren op de „Meerkerk". TEGEN DE LAMP „Als je wat verkopen wilt, moet je maar eens contact opnemen met een zekere D. in Amsterdam," had hij Piet verteld. Dat had Piet gedaan. Hij schreef deze D. een brief en leverde zich daarmede uit aan de recherche. Want het was deze D„ die schoon schip maakte en de recherche alles vertelde wat hem bekend was. De brief lag nu in het dossier. „Een kleine mannetje," meende tenslot te de raadsman, „geen vaste handelaar, een vreemde jongen, die aan het zwerven is geraakt nadat zijn broer in Indonesië was vermoord. Ik geloof niet, dat hij he lemaal toerekenbaar is." Pleiter vroeg een gecombineerde straf, waarvan dus een deel voorwaardelijk zou zijn. De recht bank zal op 21 juni a.s. uitspraak doen. MUSICI Tien musici en adspirant-musici, die de ze sigaretten hadden gerookt hoorden elk drie maanden voorwaardelijk tegen zich eisen plus een geldboete variërend tussen 25,en 100,al naar gelang zij meer of minder verboden sigaretten hadden ge rookt. et absolute salarispeil van de leden van het Concertgebouworkest is ta laag." Dat is het oordeel der Nederlandss Orkeststichting tot beheer van het Con certgebouworkest, neergelegd in een adres aan de leden van de Staten-Generaal en van de Amsterdamse gemeenteraad. Het bestuur spreekt zijn ontevredenheid uit over het rapport van de commissie-Witte- man aan minister Cals, waarin een Mas sificatie is opgenomen tengevolge waar van de salarisverschillen tussen het Con certgebouworkest en de overige orkesten nog kleiner zullen worden dan ze op grond van de in 1954 door het college van rijksbemiddelaars vastgestelde regeling reeds zijn. Het bestuur beschouwt deze wijziging als een volstrekte miskenning van de artistieke prestaties en de daaruit voortvloeiende nationale en internationale betekenis van het Concertgebouworkest. In 1955 heeft het bestuur bij het college van rijksbemiddelaars een voorstel inge diend, neerkomend op een salarisverho ging van 20 pCt. Het bestuur is van me ning, dat men er bij het vaststellen van de salarisverhoudingen tussen de Nederland se orkesten van dient uit te gaan, dat het artistieke peil en de nationale en inter nationale positie van het Concertgebouw orkest volstrekt verzekerd dienen te blij ven. Aan deze eis is slechts dan voldaan, als het salarisniveau 25 pCt hoger ligt dan dat van andere orkesten.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 5