ZES JAAR GEVANGENIS TEGEN GEVAARLIJKE GEEIST BOEF Ontkerstening FRANSEN VECHTEN VERBETEN TEGEN DE REBELLIE GUL „HIJ IS EEN ECHTE GANGSTER Storm in Duitse pers over verklaring van Adenauer Turkse pers aan bandengelegd Hoeder laat haar kinderen omkomen Timmerman (25) pleegde gewapende overval op winkelier en voogd „Rudolfstcckting" had een goed jaar Duitslands hereniging in Chroesjtsjefs ogen Rangeerder werd door trein doodgedrukt Landbouwoverschotten V.S. naar Rusland? Regering Mollet kreeg het vertrouwen der Nationale Vergadering De 39e internationale arbeidsconferentie Zaterdag 9 juni 1956 Pagina 3 „DE GROEI VAN DE PARTIJ VAN DE ARBEID, althans in Amsterdam, is niet te danken aan het veld winnen der doorbraakgedachte, doch aan het afnemen der kerkelijke belangstelling". Aldus luidt een der stellingen in een onlangs door de Nederlands-Hervorm de predikant A. Weiland verdedigd proefschrift over geloof en ongeloof in een Noord-Hollandse polder. Waarbij moet worden aangetekend, dat deze predikant in een uitgesproken vrijzin nige gemeente staat. Het is zonder meer duidelijk, dat met deze stelling een uiterst gewichtig vraagstuk wordt aangesneden. Te we ten: is een eventuele groei van de so cialistische aanhang onlosmakelijk ge bonden aan een voortschrijdende ont kerstening van ons volk? Waarbij de Partij van de Arbeid zowel als een der erfgenamen van deze ontkerstening als in de rol van stellig deels onbewuste en ongewilde bevorderaarster hiervan optreedt? Deels onbewuste en ongewilde be vorderaarster: het is toch anderdeels onbetwistbaar, dat de socialisten op 't publieke erf doelbewust en principieel een algehele ontkerstening tegen staan en van een onderwerping van heel het volk ook in de staatkunde aan Gods geopenbaarde Wil niet willen weten. Terwijl zij voorts door propaganda en optreden sterk in de hand werken, dat de christelijke en zelfs de boven eng eigen of groepsbelang uitgaande mo tieven voor politieke keuze van de ge middelde kiezer wijken voor een be roep op zijn rechtstreekse materiële belangen. MET NAME IN DE eigen Hervorm de kring is het gesprek over deze din gen uiterst moeilijk, gelijk wij in de achter ons liggende maanden en jaren zowel in woord als geschrift telken male hebben bemerkt. Ja, bijna onmo gelijk, daar in wezen verschillende ta len worden gesproken. Om een voor beeld te noemen: ruim een jaar gele den hebben wij in het maandblad van de organisatie voor Hervormde ge meenteleden, In Dienst der Kerk, de Schriftuurlijke argumenten gegeven, waarom wij principieel en onvoor waardelijk vóór christelijke organisatie kiezen. Nu zou men mogen verwachten, dat een eventueel afwijkend standpunt op z\jn minst tevens met een beroep op de Bijbel als Gods Onfeilbaar Woord zou worden verdedigd. Maar niets daar van; onze opponent beriep zich uit sluitend en alleen op het feit, dat de C.B.T.B. onder leiding van kerkelijk gereformeerden zou staan. Daarbij maar gemakshalve voorbij gaand, dat èn de Antirevolutionaire Partij èn de Christelijk-Historische Unie èn de Staatkundig Gereformeerde Partij be lijdende lidmaten van de Nederlands Hervormde Kerk als voorzitter hebben en om niet meer te noemen, de voor zitter van het Christelijk Nationaal Vakverbond Lutheraan is met een hervormde weede voorzitter. Waar kennis der meest elementaire feiten soms zelfs ontbreekt en een principiële discussie vaak wordt ont weken ondanks het in de nieuwe her vormde kerkorde duidelijk omlijnd uitgangspunt voor onze Christusbelij- dende geloofsgemeenschap, is het geen wonder, dat ook andere beweringen wel eens te gemakkelijk ter tafel wor den gebracht. Zoals daar is de bewe ring, dat de christelijke partijen en or ganisaties de ontkerstening van ons volk door hun bestaan zouden bevor deren en in de hand werken. Een be wering, ook in deze verkiezingsstrijd een en andermaal met grote felheid geuit. NU IS HET VERRE van ons de diepe ernst en de vaste overtuiging in twij fel te trekken, waarmede deze bewe ring door sommige socialisten wordt gedaan. Of hun waarachtige verontrus ting en ook hun schuldbesef over wat in vroeger jaren geschiedde te misken nen. Laat staan te veronderstellen, dat daarmee de aandacht moet worden af geleid van het zeker ten dele ontkerste nend werken in verleden en heden van de sociale propaganda en werkzaam heid. Over de liberalen behoeft ook in dit verband niet nadrukkelijk te wor den gesproken daar zij nog immer ronduit en vierkant op'een duidelijk vrijzinnig standpunt willen blijven staan. Maar wel moeten wij eisen,dat een zo ernstige en belangrijke aantijging steunt op duidelijk en niet voor twee erlei uitleg vatbaar feitelijk en weten schappelijk verantwoord bewijsmate riaal. Niets daarvan evenwel! Wat er ons aan resultaten van serieus onder zoek in binnen- en buitenland bekend is geeft nog niet eens voldoende hou vast om er een allereerst vermoeden in deze richting op te baseren. Integendeel: de thans voorhanden gegevens bevestigen en onderstrepen alleen, wat reeds bekend was of werd vermoed: liberalisme en socialsme gaan in brede lagen van ons volk hand-in- hand met een doorwerking van het proces van ontkerstening, niet alleen op het publieke erf maar ook in de per soonlijke levenssfeer. Het eerste beslist gewild, het laatste stellig althans door verscheidene overtuigd christen-aan hangers van deze stromingen ongewild, maar daarom niet minder werkelijk. Het met alle menselijke kracht tegen gaan van het ontkersteningsproces; neen, omgekeerd: het als een der men selijke instrumenten Gods bevorderen van de doorwerking van het Evangelie en van de herkerstening van heel het volk en heel het volksleven in al zijn uitingen. Dat is wat de christelijke par tijen welbewust beogen. Daartoe vra gen zij aller stem op 13 juni; daartoe bidden zij bovenal om Zijn onmisbare zegen en leiding. Prof. Dr. J. J. DE JONG. Raad voor Gereformeerde Sociale Arbeid AMSTERDAM, 8 juni. Het bestuur van de Stichting „Raad voor Gerefor meerde Sociale Arbeid" heeft zich voor genomen om een congres te houden op donderdag 14 juni in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht. De agenda bevat het volgende: Rede van prof. dr. R. Schippers over: „Waar om Gereformeerd Maatschappelijk Werk?"; korte inleidingen over gezins verzorging, bejaardenzorg, jeugdzorg en bestrijding der onmaatschappelijk-. Ongeneeslijke psychopaat voor de Amsterdamse rechtbank AMSTERDAM, 8 juni. Zelden heeft een psychiater, die als getuige-deskundige op een rechtszitting werd gehoord, zo'n vernie tigende persoonsbeschrijving van de door hem onderzochte verdachte gegeven als vanmiddag dr. W. F. Theunissen, zenuwarts te Amster dam, gedaan heeft over de 25-jarige gedetineerde timmerman M. Deze Amsterdammer moest zich voor de rechtbank verantwoorden wegens de roofoverval, die hij op 16 jan. j.l. in een winkel pleegde en een afpersing nog geen twee weken later, waarbij hij onder be drieging met zijn met scherp geladen 9 mm pistool zijn eigen toe zichthouder, de slager H. J. Damen, f 280.afnam. De brand aan boord van het Ameri kaanse landingsvaartuig, dat 250 km ten oosten van Zuid-Vietnam oude munitie in zee wierp, heeft aan elf personen het le ven gekost, zo is van officiële Amerikaan se zijde te Saigon vernomen. rf „Deze man, die al 9 maal veroordeeld is, waarvan 7 keer door de kinder rechter", zo vertelde de psychiater, „acht ik volkomen verantwoordelijk voor zijn daden. Hij heeft deze tevoren goed overlegd en als hij de kans kreeg, zou hij het weer doen, zo heeft hij me gezegd. Deze man is een werkelijk gevaar, die niet in de maatschappij thuis hoort.. Hij valt niet te verbeteren, hij is een echte gangster". Met nadruk stelde de psychiater: „Men dient met deze verdachte op zijn hoede te zijn. Laat men niet wachten tot er doden zijn gevallen". Tegen deze timmerman eiste de of ficier van juistitie vanmiddag 6 jaar met aftrek van het voorarrest en daarna ter beschikkingstelling van de regering. „UITKLEDEN". De verdachte bekende. Op 16 jan. was hij met zijn geladen pistool de winkel aan de Van Swindenstraat binnengegaan, hield daarmede twee bedienden in bedwang, die hij dwong zich te ontkleden, sneed de telefoon draden door, stak het kasgeld, totaal f 785.bij zich, en verdween. Pas enige tijd later wisten de ontzette bedienden de politie te waarschuwen. Die tastte volkomen in het duister. Op 28 jan. vervoegde de timmerman, die wegens een vorige straf nog ter beschikking van de regering stond, zich bij zijn toezichthouder. Tijdens het onderhoud trok hij zijn revolver en gelastte de slager al zijn geld af te geven. Met de enkele tientjes, die de man op zak had, was hij niet te vreden. De slager zag zich toen ge dwongen hem al het geld, dat hij in huis had, ca. f 1600.,te overhan digen. „DAN SCHIET IK JE DOOD", Htf bleef de verdachte smeken hem niet alles af te nemen en slaagde er zowaar in hem gedeeltelijk te over reden. De timmerman verdween ten slotte met f280.nadat hij de slager gezegd had: „Alleen op voorwaarde, dat je de politie niets vertelt. Doe je dat wel, dan schiet ik je dood". Als getuige zei de toezichthouder vanmiddag: „Ik kon geen risico nemen. Als ik b.v. een stoel naar hem had toegeworpen, zou hij inderdaad geschoten hebben". Zij het aarzelend, nam de slager toch contact op met de recherche, die de zaak met opzet geen enkele rucht baarheid gaf, ter bescherming van de bedreigde toezichthoudef. Het was de slager, die de politie het eerst de tip gaf, dat de ver dachte niet alleen hem had beroofd, maar waarschijnlijk ook de overval in de Van Swindenstraat had ge pleegd. Van die eerste overval had den n.l. uitgebreide verslagen in de dagbladen gestaan, zodat de slager er van af wist. Het duurde nog 17 dagen voor men de timmerman kon arresteren. Dat geschiedde in een café op de Marte laarsgracht. Ook toen had hij een ge laden pistool op zak. Al het geld was op. De 785 gulden van de roofoverval op de winkel had hij naar hij zeide de volgende dag verbrast in café's te Haarlem en Amsterdam. GEEN NORMBESEF. De raadsman vertelde tenslotte in zijn pleidooi, dat ook hij geen norm besef bij de verdachte had kunnen aantreffen, geen remmen, geen in, zicht in goed of kwaad. „Hij zal de straf niet aanvoelen als boetedoening", zei de advocaat, „de cel zal hem nog meer verbitteren. Het kleine beetje goeds, dat er in hem moet zitten, moet niet ook nog worden gedood". De uit spraak volgt op 22 juni a.s. 's-GRAVENHAGE, 8 juni. Onder voorzitterschap van het Tweede Ka merlid ds. C. van der Zaal ls de Vereni ging tot verzorging van kinderen, de Rudolfstichting" van de Geref. diaco nieën te Achterveld ln algemene verga dering bijeen geweest. In 1955 werden 45 meisjes en 52 jon gens opgenomen, terwijl 46 meisjes en 63 jongens vertrokken, deelde de se cretaris," mr. A. W. Haan, in zijn jaar verslag mede. Het aantal verpleegda- gen bedroeg 106.324. Aan de nazorg werd veel aandacht besteed en de na- zorgs-inspecteur, de heer J. Slpsma, heeft 806 bezoeken afgelegd. Omdat de vereniging weldra 29 jaar zal bestaan, zal opnieuw koninklijke goedkeuring van de statuten worden aangevraagd. Het bestuur stelde enkele wijzigingen ln deze statuten voor, die door de vergadering werden aanvaard. Tot bestuursleden werden gekozen de heren prof. dr. H. Smitskamp te Am sterdam, H. L. Rouwenhorst te Apel doorn, dr. L. Dijk te Amsterdam en T. Hartsluiker te 's-Gravenhage. Na af loop van de jaarvergadering hebben de deelnemers een bezoek gebracht aan de bedrijven, de kwekerij en de boerderijen van de stichting en de voorstelling van de film „De eenzame" bijgewoond ln de stichtlngskerk. ADENAUER in de storm BONN, 8 juni. Bondskanse lier Adenauer is vrijdag, de dag ANKARA, 8 juni (Reuter). De Turkse volksvertegenwoordi ging heeft een perswet aanvaard, waarin de vrijheid der Turkse journalisten sterk wordt beperkt. De wet werd aanvaard ondanks het verzet der in de oppositie zijn de republikeinse volkspartij en van de vrijheidspartij, alsmede orotesten van de zijde der dagbla den. Enkele bepalingen zijn: 1. Journalisten, die onjuiste berich ten hebben gepubliceerd, welke de po sitie der regering op financieel en po litiek gebied kunnen schaden, kunnen tot gevangenisstraffen van één tot drie jaar en zware boeten worden veroor deeld. ROTTERDAM, 8 juni De 28-jarige rangeerder P. W. B. uit Rotterdam is van morgen omstreeks vijf uur op het empla cement Rotterdamrechter Maasoever tijdens het rangeren bekneld geraakt tus sen een diesellocomotief en een rangeer- deel. Het slachtoffer was op slag dood. Hij laat een vrouw en een kind achter. Het ongeluk is ontstaan, doordat de rangeerder, die op de treeplank van de locomotief meereed, een wissel verkeerd zou hebben omgelegd. Een wagon werd door de botsing geheel vernield en de twee daarachter rijdende wagons derail leerden en werden zwaar beschadigd. held; daarna discussies. De samenvat ting van het geheel der gedachtenwis- seling neemt prof. dr. R. van Dijk voor zijn rekening onder de titel: „Onze taak ln deze tijd". 2. Journalisten, die tegen ambtena ren gerichte berichten schrijven en doen publiceren, welke wantrouwen tegenover deze regeringsdienaren kun nen verwekken, of waardoor deze in hun eer tekort zouden worden gedaan, kunnen gevangenisstraffen tot drie jaar krijgen en tot zware boeten wor den veroordeeld. 3. Dagbladschrijvers kunnen worden gestraft, wanneer door hen gepubli ceerde berichten aanleiding hebben ge geven tot schommelingen in de pro- duktenprijzen. 4. Personen, die zich door onjuiste publikaties benadeeld of in hun eer aangetast gevoelen, hebben onverkort recht op publikatie van een verbeterd bericht in de eerstvolgende editie, zon der enige redactionele toevoeging en onder koppen en eventueel met publi katie van foto's, als door de benadeel den samen te stellen respectievelijk aan te bieden. STRAFFEN. Journalisten, die weigeren dergelijke verbeterde berichten in hun bladen op te nemen, kunnen tot gevangenisstraf en boeten worden veroordeeld. 5. De Turkse gerechtshoven hebben het recht dagbladen een verschijnings verbod van drie maanden op te leg gen. 6. Alle Turkse journalisten moeten voortaan een diploma bezitten. 7. Slechts personen, die kunnen le zen en schrijven, mogen in het vervolg in Turkije dagbladen uitgeven!). Er verschijnen in Turkije 24 dagbla den, de meeste in Istanbul. Er werken drie persbureaus. De achtjarige jongen Helnrich uit Leeu warden is bij Bremen uit een in de rich ting Hamburg rijdende trein gevallen. Hij werd zwaar gewond naar het ziekenhuis gebracht, waar hij later is overleden. Om trent de oorzaak van het ongeval is nog niets bekend. van zijn vertrek naar de V. S in het middelpunt komen te staan van een storm in de Westduitse pers, in verband met de versie die hij heeft gegeven van een verkla ring van Chroesjtsjef, de secreta ris van de Sowj et-communistische partij, over de hereniging van Duitsland. Verscheidene vooraanstaande bladen drukten vrijdag op de voorpagina de rede van de Franse minister van buitenlandse zaken, Pineau af, waarin deze donderdag i de lezing die Adenauer gaf, verbe terde. Volgens het socialistische blad „Neue Rhein Zeitung" had Adenauer verklaard, dat de Franse premier, Mollet, hem had meege deeld, dat Chroesjtsjef de voor keur gaf aan 17 miljoen Duitsers binnen de communistische wereld boven een verenigd Duitsland met 70 miljoen inwoners, zelfs als dit neutraal zou zijn. In feite zou Chroesjtsjef echter ver klaard hebben, aldus de „Neue Rhein Zeitung", dat hij de voorkeur gaf aan 17 miljoen Duitsers aan communisti sche zijde boven 70 miljoen Duitsers in een verenigd en geneutraliseerd Duitsland, „als dat tegen de Sowjet - Unie zou zijn". Het blad beschuldigde de bondskan selier er van, dat hij de atmosfeer voor besprekingen met Moskou over her eniging van Duitsland aanzienlijk slechter heeft gemaakt. Volgens het blad is het de hoogste tijd dat de West duitse ambassadeur in Moskou, Haas, tracht opheldering te krijgen over het Sowjet-standpunt. Uit goede bron is in Bon vernomen, dat de Sowj et-ambassadeur, Zorin, donderdag bondskanselier Adenauer heeft bezocht en een nadere uiteenzet ting heeft gegeven van het Sowjet- standpunt ten aanzien van de hereni ging van Duitsland. WASHINGTON, 8 juni. De Ame rikaanse minister van buitenlandse za ken, Foster Dulles, heeft donderdag toestemming gevraagd Amerikaanse landbouwoverschotten naar landen ach ter het IJzeren Gordijn te mogen ver kopen. Hij deed dit op een besloten vergadering van de landbouwcommlssle van het huls van afgevaardigden. Volgens een wet uit 1954 ls een der gelijke handel verboden en de voorzit ter van de commsste heeft Dulles ver zocht schriftelijk uiteen te zetten waar om de regering thans verzoekt deze wet op te heffen. Naar consolidatie in Algerië? Premier Mollet kan voorlopig dat kan kort, maar ook lang zijn weer verder regeren en zijn hervormings plannen jn Algerië verder ten uitvoer leggen. De Natio nale Vergadering gaf hem. deze week het vertrouwen. In Frankrijk behoeft er weinig te gebeuren, of de minister-pre sident stelt de vertrouwenskwestie. Dat moet ook wel, want de parlementaire groepen kunnen van de éne dag op de an dere hun standpunten wijzigen en pas wanneer het kabinet weet, dat het de morele steun van de Nationale Vergadering heeft, gaat het voort met de uitvoering van het opgestelde programma. Het vertrouwen, dat Mollet deze week wenste, had niet slechts op Algerië betrekking, maar ook op de ge volgde en nog te volgen politiek ten aanzien van allerlei andere kwesties, waaronder de Saar De problemen, waarmee Frank rijk momenteel te kampen heeft, worden verreweg overschaduwd door hetgeen in Algerië gebeurt. Hier geven de Fransen geen krimp. Vele tienduizenden jonge Franse soldaten worden erheen overge bracht en de acties, die de Franse troepen tegen de rebellen voeren, hebben het karakter van volledige veldslagen. Met trots en onder toe juichingen van de leden der Na tionale Vergadering verklaarde de minister-president, Robert Lacoste, die naar Parijs was gekomen om verslag uit te brengen en verdere voorstellen te doen, dat er tegen 20 juni a.s. niet minder dan 364.000 man Franse troepen in Algerië zul len zijn om het verzet de kop in te drukken. Hef gesprek van de dag Respect Het Franse standpunt om eerst rust en orde te herstellen, voordat er verder wordt gesproken over hervormingen en meerdere zelf standigheid, verdient respect. Het doet ons als Nederlanders denken aan de situatie, waarin ons land zelf verkeerde, toen er ln Indonesië politionele acties aan de gang wa ren. Menselijkerwijze gesproken zou er een heel andere ontwikkeling zijn geweest, indien de toenmalige Nederlandse regering op hetzelfde standpunt zou hebben gestaan als de Franse regering op dit moment. Uiteraard gaat de vergelijking niet geheel op, omdat de verhouding tussen Frankrijk en Algerië anders ligt. Men denke slechts aan het feit, dat er in Algerië naast de acht miljoen Arabieren één mil joen Europeanen woont. Zal het lukken? Zal het de Fransen lukken met geweld de orde te herstellen? Soms zou men uit de berichten, die binnenkomen, afleiden, dat er suc cessen worden geboekt op de weg naar consolidatie en dat er sprake is van een kentering ten goede. Dezer dagen nog kwam het bericht, dat enkele honderden dorpen de zijde van het Franse bestuur had den gekozen. Maar even later laait de niets en niemand ontziende ter reur weer heviger dan ooit tevoren op. Boerderijen van Fransen gaan in vlammen op, het veldgewas wordt vernietigd en de bewoners worden op de meest afschuwelijke wyze van het leven beroofd. Dan komen de Franse troepen om het gehele gebied uit te kammen en worden er honderden arrestaties verricht. Het Franse kabinet heeft nu het besluit genomen de wapenzendin gen naar het Midden-Oosten stop te zetten om te voorkomen, dat er via allerlei duistere kanalen wa pens in handen van de Algerijnse opstandelingen komen. Dit besluit zal ongetwijfeld effect sorteren, al moet men aannemen, dat de rebel len heel wat meer wegen-weten te vinden om over de nodige wapens de beschikking te verkrijgen. Het is voor de geteisterde bevol king van Algerië vurig te hopen, dat er spoedig een einde komt aan het bloedvergieten. De opstandige beweging heeft beslist niet de sym pathie van alle Algerijnen, maar het is voor een weerloze bevolking onmogelijk zich te verzetten tegen een stel fanatici, die bovendien zwaarbewapend zijn en geen enkel pardon zullen kennen ten opzichte van landgenoten, die zij als ver raders beschouwen. Het is ook niet de bedoeling van de Fransen om in Algerië, dat grondwettelijk een deel van Frank rijk is, de zaken op de oude voet voort te zetten. Zij hebben reeds blijk gegeven zeer bewust de opheffing van de bevolking te wil len. Zodra de rust is weergekeerd, zullen er verkiezingen worden ge houden. Het vredeswerk, dat hier door de bevolking met de volledi ge steun van het moederland nog verricht moet worden, zal uitlopen op het „baas zijn in eigen huis". En het is alleen maar te hopen, dat de Fransen kans voor dit werk zullen krijgen. Egypte wijst twee Britse onderwijzers uit CAIRO, 8 juni. (Reuter). Twee Britse onderwijzers hebben aanzegging gekregen Egypte te verlaten. Zij wor den ervan beschuldigd de Christelijke leer te hebben onderwezen aan Mo hammedaanse kinderen. De Egyptische wet verbiedt het onderricht aan school kinderen van een godsdienst, die niet door de ouders wordt beleden. De onderwijzers behoren tot een protestantse missie, die haar hoofd kwartier in Londen heeft. O" De heer M. Ruppert in bestuur arbeidsgroep (Van een bijzondere correspondent) GENEVE, 7 juni Voor het voorzitter schap van de 39e Internationale Arbeids conferentie waren twee kandidaten ge steld, te weten de ministers van sociale zaken van Iran en van Burma. Na uit voerig debat werd de eerste, Nasser, ge kozen. Met bijzondere belangstelling werd de verkiezing van het bestuur der arbeiders groep tegemoet gezien. Geen enkele ar beidersafgevaardigde van Rusland of één der satellietlanden werd gekozen. Daar entegen wél de heer M. Ruppert, voorzit ter van het C.N.V. en vice-president van het I.C.V., die dit jaar de Nederlandse arbeidersafgevaardigde is. Evenals vorige jaren zijn mr. dr. A. A, van Rhijn en mag. dr. J. G. Stokman de Nederlandse regeringsvertegenwoordi gers. Tot hun technische adviseurs be hoort dit jaar ook mr. N. Debrot, direc teur van het kabinet van de gevolmach tigde minister van de Nederlandse Antil len en evenals in 1955 de heer P. G. Wong, onderdirecteur van sociale zaken AMSTERDAM, 8 juni Het is wederom mis met de moederliefde van de Artis- panters. Ditmaal ls het pan ter Cora, die de brui aan de verzorging van haar drie pasgeboren jongen heeft gegeven. Artis heeft daarom drin gend behoefte aan een zo gende hond, die wellicht de panterbabies voor on dergang kan behoeden. En liefst een flinke hond, die hoogstens enkele dagen geleden eveneens jongen heeft gekregen. Opgaven worden gaarne ingewacht onder telefoonnummer #s weer mis in Ariis 51736, Amsterdam. Cora heeft Artis door de ze houding zeer teleurge steld. Zij heeft zich name lijk in de afgelopen jaren als een voorbeeldige moe der doen kennen, die in totaal al zeventien jongen het levenslicht deed aan schouwen. Wellicht kan de reden van haar huidige houding hierin worden gezocht, dat de jongen twee tot drie weken te vroeg zijn gebo ren: zij zijn dan ook bij zonder klein maar overi gens normaal ontwikkeld. Als u het niet te onbescheiden vindt, wat denkt u te geven aan het Rode Kruis? V weet, uw Rode Kruis heeft veel geld nodig voor de uitvoering van 'zijn omvangrijk en zegenrijk werk, Daarom wordt op iedere Nederlander een beroep gedaan om deze arbeid te steunen. Welke gift hebt u afgezonderd? Aha!, ik hoor het al u wilt er niets over in de krant zien, over die gift van u, aangezien uw rechterhand niet mag weten wat uu> linker doet. Zeer prijzenswaardig! Maar voor het geval u, nog zit te prakkedenken over wat u geven zult, mag ik u misschien van dienst zijn met enkele suggesties. Wat had u toy doen maar een greep gedacht van een blikje snij bonen of van een onsje gedroogde boerenkool? U kunt ook drie aard beien geven ze zijn nogal prijzig! of een half pond vroege aardappe len. U bent overigens voordeliger uit met een kilo zandaardappelen, onder ons gezegd en gezwegen. Wat zegt u, is dit een vreemd ad vies? Dat dacht u, maar het berust op de praktijk. Een paar dagen geleden kwam na melijk een charmante collectriee voor het Rode Kruis aan de deur bij een Goese dame. De ontuangst was neel- belovend, want niet het „hulpje voor halve dagen" deed open, doch me vrouw schoof in persoon de gren del van 'de deur en glimlachte min zaam. „V komt voor 't Rode Kruis", kirde ze. „Wacht u dan even". Daarop liep ze de marmeren gang door. De collectriee stond zich op de stoep te verkneuteren in het vooruit zicht van een belangrijke gift. Twee minuten duurde dit verkneu teren. Toen kwam de dame terug, lachte nog even minzaam en overhandigde de collectante grootmoedig een bosje radijs. „Alsjeblieft", zei ze, „en asdat hier maar zegen op mag rusten voor die arme stakkers." De dame van het Rode Kruis keek lichtelijk verbaasd. ,'t Is toch voor het Rode Kruis, dat zoveel voor vluchtelingen doet?" vroeg daarom ten overvloede de goedgeefse vrouw. ,Jk denk dat die arme bloedjes van kinderen in de kampen met zo'n bosje radijs blij zullen zijn

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 3