Gemeenschapshuis te Scherpenisse aanwinst voor geheel Tholen „Laat E.T.I.-econoom rapport over het toerisme in Zeeland opstellen" BAAYENS De avondvierdaagse behoort (voor een jaar) weer tot het verleden Zeeuwse culturele dag brengt voor „elck wat wils" Zaterdag 9 juni 1956 ZEEIIWSCH DAGBI.AD pagina 2 Causerie met suggesties voor Zeeuwse Kamer van Koophandel Vliegfeest ie Haamstede Gevaarlijke bocht in verbin dingsweg naar Hansweert Zeeuwse journalisten brengen hun verhalen „ongecorrigeerd" Zeeuwse K. v. K. had goed slot van bijna 8 mille Noord-Hollandse boeren schonken uniek gebouw en nog f 2000.- Verkiezingsavond van de Arjos in Tholen Nieuwe grasmachine voor Wolfaartsdijk Suggestie van V.V. V.-directeur G. W. Oskamp GOES, 8 juni. De directeur der Prov. V.V.V., de heer G. W. Oskamp, heeft in een causerie voor de algemene vergadering der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwse eilanden de suggestie gedaan om aan het E.T.I. voor Zeeland te verzoeken door een econoom een wetenschappelijk onderzoek te doen instellen naar hetgeen er op toeristisch gebied in onze provincie nog meer kan gebeuren, waarbij zowel een analyse van de huidige situatie als'een prognose op gesteld dient te worden. Dit onderzoek zal ongetwijfeld kunnen leiden tot het uitstippelen van een toeristisch beleid, dat in de toekomst zal kunnen worden gevolgd. Er zijn in Zeeland nog zeer vele mogelijkheden, die wij nu de duur der vakanties toe neemt en steeds meer mensen met vakantie gaan kunnen uit buiten, aldus meende de heer Oskamp. Hij deed wat dit betreft een aantal suggesties. De heer Oskamp besprak eerst de landelijke organisatie van het V.V.V.- wezen en de taak der plaatselijke ver enigingen, alsmede die der regionale contactcommissies, welke gezamenlijk p"opaganda maken voor de eigen streek en streven naar het openleggen daarvan. Vervolgens omschreef de heer Oskamp de taak en de werkwijze der Prov. V.V.V. (met straks in Zee land een adviescommissie), alsmede van de A.N.V.V. Sprekend over de fi nanciering van het plaatselijke V.V.V.- werk wees de heer Oskamp op de vi- cieuse cirkel: een bestuur kan vaak weinig doen, omdat de belanghebben den te weinig geld bijdragen. De over heid voelt weinig voor subsidiëring, umdc.t het bedrijfsleven weigert over de brug te komen. Indien deze cirkel wordt doorbroken, kan er in vele plaatsen veel meer gebeuren. De heer Oskamp deelde mede, dat de contactcommissie op Walcheren volgend jaar een folder in 100.000 exemplaren zal doen verschijnen. Er is wat de kosten betreft een verdeel schema opgesteld, volgens hetwelk de plaatselijke verenigingen bijdra gen naar het belang, dat zij erbij hebben. GEPROFITEERD. Daarna vees e heer Oskamp er op, dat ook Zeeland de laatste jaren in zeer belangrijke mate van het toege nomen vreemdelingenverkeer heeft geprofiteerd. Het is echter de vraag, of de motieven, waarom de vreemde lingen naar onze provincie komen, van blijvende aard zullen zijn en in ver band daarmede is de vraag gerecht vaardigd, of de propaganda anders ge richt zal moeten worden. Dat Zeeland economisch gezien moeilijk buiten het vreemdelingenver. keer kan, bewijst het feit, dat in 1954 de totale inkomsten wegens toerisme op 25 miljoen gulden werd geraamd, een bedrag, dat naar alle waarschijn lijkheid wei met 10 miljoen mag wor. den verhoogd. De middenstand profiteert in hoge mate van het toerisme. De vraag, of men het wat de pro paganda betreft over een andere boeg moet gooien, beantwoordde de heer Oskamp bevestigend. RUSTIGE PERIODE, Na de periode van het „wilde" toe risme komen wij geleidelijk in de pe riode van een wat rustiger vreemde lingenverkeer. In België b.v. neemt het massale vervoer per bus af en gaan steeds meer Belgen met de auto erop uit. Bovendien is het voor Zeeland voordelige valutaverschil steeds meer aan het verdwijnen. Vandaar, dat enkele jaren geleden reeds de nadruk werd gelegd op Zeeland als vakantieland en daarbij de aandacht werd gevestigd op het ;yecifieke, ook het rustige van Zee land. Steeds wordt gezocht naar nieuwe objecten en ook wordt steeds door de Prov. V.V.V. ingehaakt op plaatselijke en regionale activiteiten. Nauwe con tacten zijn gelegd met de radio-ver enigingen en steeds worden toeristi sche tips doorgegeven. De vakanties worden langer en het aantal vakantie gangers neemt toe; het zal zaak zijn een zo groot mogelijk aantal naar Zee land te brengen. MOGELIJKHEDEN. Er liggen nog vele mogelijkheden in Zeeland. Gedacht werd aan de verdere ontwikkeling van het recreatiegebied in de Braakman en vooral aan het openleggen van de Zandkreek (bunga lows, kampeerboerderijen, enz.). De uitvoering der deltawerken op zichzelf zal voor het toerisme al van belang zijn en de Prov V.V.V. stelt zich voor geregeld excursies daarheen te orga niseren. „De toeristenindustrie, die wij in Zeeland hebben, kan zonder al te grote investeringen worden uitgebreid en daarin zitten meer mogelijkheden dan in de andere industrieën. Het is beslist mogelijk daardoor zes tot zeven mil joen gulden per jaar meer in Zeeland te brengen", aldus de V.V.V.-dirécteur, die er ook aan herinnerde, dat door de actie op Tholen onze provincie is open gelegd als uitstekend gebied voor de sportvissers. Zij lieten op Tweede Pinksterdag minstens f3000 op Tholen achter. Wat de organisatie betreft, zei de heer Oskamp, dat het de wens is om voor alle delen van Zeeland deskun digen voor de diverse toeristische problemen aan te trekken! Naar het oordeel van de spreker zal het gewenst zijn, dat een econoom een wetenschappelijk onderzoek gaat in stellen naar wat er op toeristisch ge bied nog gedaan kan worden en de conclusies, die kunnen leiden tot het opstellen van het toeristisch beleid in de toekomst, in een rapport zal vast leggen. Hij deed de suggestie om aan het E.T.I. een opdracht hiertoe te geven. Uitgave: «tirhfing Zeeuwsch Dagblad Goes. Medewerkers: J A. van Benne kom, Middelburg. Ds. W. C. van Burgeier, Kruiningen. J. S. Hoek, Middelburg, J. Hommes, Nieuvv- dorp. J. Huijssen, Terneuzen. Ds. J. Kareise, Goes. Ds. J. Kwast, Vlissingen. J. Laport, Goes. J. Lodder, Vlissingen. J. Moll, Vlis singen. K. C. van Spronsen, Goes. A. II. S. Stemerding, Souburg. R. (uidema, Goes. GOES, 8 juni. Eind van deze maand of begin volgende maand zal te Haam stede een groots vliegfeest worden ge houden. Het feest zal plaats vinden op het vliegveld. De organisatoren zijn reeds ver gevorderd met hun voorbe reidingen en de plannen zijn zo goed als klaar. Men kan er definitief op re kenen, dat zweef- en motorisch vliegen gedemonstreerd zal worden. DEN HAAG, 8 juni. In de weg, die van de rijksweg Bergen op Zoom- Goes langs het Kanaal door Zuid-Be veland naar Hansweert loopt, bevindt zich op het punt waar deze weg onder Hansweert samenkomt met de Boom- dijk een bijzonder lastige bocht, die 't verkeer vooral bfj avond moeilijkhe den geeft. Dit wordt nog in de hand gewerkt doordat in de buitenbocht een pad langs het Kanaal uitmondt, alsmede de oprit van een boerderij. De A.N.W.B. heeft de rijkswaterstaat dan ook verzocht de markering van deze bocht te verbeteren door een as- streep aan te brengen, en hier waar schuwingshekken te plaatsen. De rijks waterstaat heeft de A.N.W.B. toege zegd de door de Bond voorgestelde maatregelen te zullen nemen. Een Oostduitse staatsfabriek voor tabaksprodukten te Dresden gaat lilli- put-sigaretten van 4,5 cm. maken voor mensen, „die aan drie of vier trekken genoeg hebben". DISCUSSIE. Tijdens de discussie wees jhr. mr. T. A. J. W. Schorer op de z.i. niet mo derne vormgeving van „Zeeland-Va kantieland" en stelde de vraag, of niet kunstenaars en fotografen ingescha keld kunnen worden. De heer Oskamp antwoordde, dat gepoogd wordt het volgende seizoen met een andere, fris ser opzet te komen. De heer L. J. van 't Westende bleef het betreuren, dat het bedrijfsleven relatief zo weinig bij draagt ter stimulering van het toeris me en de heer A. Zuijdweg Burger maakte ernstige bezwaren tegen de „verkleedpartijen", waardoor de waar de van de Zeeuwse klederdrachten ernstig devalueert. De heer Oskamp was het daarmee eens: als er verzoe ken op dit punt komen, worden zij af gewezen. De heer W. P. J. Baars meen de, dat het noodzakelijk is zowel plaat selijk als regionaal gesalarieerde krachten aan te stellen, die propagan da voor het toerisme kunnen maken. Overigens goed bedoeld amateurisme is uit de tijd. De heer Oskamp onder schreef dit. Ook drong de heer Baars aan op meer kampeerterreinen. Aanrijding op rijksweg te Kapelle GOES, 8 juni. Op de rijksweg te Kapelle had een aanrijding plaats tus sen een vrachtwagen en een personen auto. De vrachtwagen, bestuurd door A. Z. te Utrecht, werd, toen deze een zijweg wilde inslaan, aangereden door een personenauto bestuurd door J. C. K. te Den Haag. De inzittende, A. uit Den Haag, van de personenauto, werd naar het ziekenhuis Oostwal te Goes vervoerd. De luxe wagen liep belang rijke materiële schade op. De politie heeft de zaak in onderzoek. T entoonstelling van hedendaagse kunst te Brouwershaven BROUWERSHAVEN, 8 juni 1956. Van 28 juli tot eind augustus zal te Brouwershaven een tentoonstelling van hedendaagse kunst worden geor ganiseerd. Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, lid van Ged. Staten van Zeeland, zal de officiële opening verrichten. Eremedaille in goud GOES, 8 juni. Bij K.B. is de eremedaille, verbon den aan de orde van Oranje-Nassau in goud verleend aan mej. C. H. Ludik- huize, onderwijzeres aan de bijzondere lagere school te Sint Laurens, wonen de te Middelburg. Muziek, declamatie, forumdiscussie MIDDELBURG, 8 juni. Het officiële programma van de op zaterdag 16 juni a.s. in de Prins van Oranje te Goes te houden derde Zeeuwse Culturele Dag is thans bekend. De dag zal om half elf worden geopend door de Commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot. Aan het einde van de morgen zal een forum vragen beantwoorden over het culturele werk in Zeeland. Dit forum zal bestaan uit de heren mr. dr. A. J. J. M. Mes, voorzitter van de Zeeuwse Culturele Adviesraad, voorzitter, en leden: ir. M. A. Geuze, voorzitter Z.L.M.; Jacq. de Smit, directeur Zeeuwsch Dagblad; drs. Louis Lockef eer, hoofdbestuurslid W.K.A.; H. K. Michaëlis, burge meester van Bruinisse, alsmede drs. Th. J. Westerhout, voorzitter culturele commissie der Ned. Herv. Kerk in Zeeland. Na de opening zal de heer J. Laroes te Middelburg een Concert voor so praansaxofoon van C. M. von Web er spelen, met pianobegeleiding van de heer P. de Rooy te Vlissingen. Dë vol gende leerlingen der middelbare scho len, die de declamatiewedstrijd van dit jaar wonnen, zullen voordragen: Erica Lugt (van het openbaar lyceum te Zie- rikzee), Cokkie Fraanje (van het chr. lyceum te Goes), H. Boogert (van het openbaar lyceum te Zierikzee) en M. P. F. Haak (van de chr. kweekschool te Middelburg). ORKESTKLASSE De middag begint met het optreden van de orkestklasse der Zeeuwse Mu ziekschool onder leiding van de heer F. Olivier met medewerking van Carlos Moerdijk, piano. Gespeeld zal worden het Concert voor piano en orkest in A grote terts van Karl Ditters von Dit- tersöorf. Carlos Moerdijk is pas elf jaar en ontving zijn opleiding van zijn moe der, de pianiste Marie-Jeanne Van- derswalm. Hij behaalde achtereen volgens de lagere en middelbare graad „met grootste onderscheiding" van het instituut voor muziekexamen te Gent. Daarna volgt het optreden van het journalistencabaret onder regie van Jan Lemaire Jr. De naam van dit ca baret luidt „Ongecorrigeerd" en in het programmaboekje wordt medegedeeld, dat bij het schrijven van de tekst geen enkele inwoner van dit schone gewest model heeft gestaan ZEEUWS LANDJUWEEL Na de pauze zullen mr. F. K. Adri- aanse, viool, en J. C. P. van der Ben, piano, enkele werken uitvoeren, t.w. Chaconne van Tomaso Vitali en Tzi gane van Maurice Ravel. Het verslag der jury van het Zeeuws Landjuweel wordt uitgebracht door Frits Bloem- Ingezonden Mededeling (adv.) Üe speciaalzaakvoor uw B R I L In Goes, Kruiningen en Scherpenisse GOES, 8 juni. In Goes, Kruiningen en Scherpenisse behoort de N.W.B.-avondvierdaagse weer voor een jaar tot het verleden. Vier avonden achter elkaar hebben de tientallen wandelaars weer hun afstanden onder de ietwat vermoeide voeten doorgelopen en als erkentelijkheid voor hun prestaties hebben deze geestdriftige „tippe laars" het mooie „avondvierdaagse-kruis" op de borst gespeld ge kregen. En al moest er dan de laatste meters flink aan getrokken worden, de mooie herinneringen aan deze avonden vergoeden de in spanningen voor deze tochten ruimschoots. In Goes, waar dit wandelevenement werd georganiseerd door de heren A. C. Veenis en C. J. van Weele, beiden enthousiaste wandeiliefhebbers, heb ben 114 junioren de avondvierdaagse volbracht. Er was dus slechts één uit valler. Bij de senioren haalden 33 (van de 36 op de 1ste avond gestarte tippe laars) de finish. Zeventien wandelaars (sters) namen voor de eerste maal deel, twee voor de tweede maal, zes voor de derde maal, zeven voor de vierde maal en een wandelaarster (mevr. Veenis) voor de tiende maal. Bij de junioren liepen 67 wandelaars voor de eerste maal, twee en twintig voor de tweede maal en 25 voor de der de maal de avondvierdaagse mee. Goes boekte bij de junioren (ten op zichte van vorig jaar) een winst van 39 wandelaars. Bij de senioren liepen er twaalf minder mee dan vorig jaar. OVERIGE PLAATSEN In Kruiningen, waar een prachtige vaste kern van wandelliefhebbers be staat, kwamen 106 tippelaars in aan merking voor het „kruis". Op de eerste avond waren er hier 109 gestart, zodat er drie afgevallen zijn. Bij de senioren heeft slechts één wandelaar de finish niet gehaald. Bij deze groep ontvingen 36 wandel-enthousiasten de medalje. Krabbendijke heeft tot nu toe nog geen enkele uitvaller gemeld. Tot nu toe, want hier moeten nog twaalf wan delaars de laatste afstand afleggen. Vijf en twintig deelnemers kregen hun „on derscheiding". GOES, 8 juni. In de vandaag in Hotel „De Korenbeurs" gehou den algemene vergadering der Ka mer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwse Eilanden is de rekening over 1955 goedgekeurd. Zij vertoonde een batig saldo van f 7.993,38. De ontvangsten bedroe gen f 154.327.40, de uitgaven f 146.334,02. De jaarlijkse bijdra gen waren bijna f 120.000.en wegens nieuwe inschrijvingen werd f 14.265.75 ontvangen. De be groting over 1955 wees een batig saldo aan van f 12.000. Waren de ontvangsten aanmerkelijk ho ger dan begroot, de stijging der uitgaven beliep een nog hoger bedrag. Dit is ver klaarbaar, doordat een post van 10.000 als werkelijke uitgave voorkomt wegens onderzoekingen en andere opdrachten aan derden. Bovendien werd ruim 8.300 uit gegeven wegens aankoop en verbouw van een garage met archiefruimte. Uit de mededelingen van de voorzitter, de heer C. A. Kammeraad, bleek, dat het bestuur als lid van de in Zeeland in te stellen Postkamer heeft aangewezen als vertegenwoordiger van de Kamer de heer K. van Everdingen. Het bestuur stelde een aantal medaljes beschikbaar voor eni ge fokkersverenigingen op Walcheren ter gelegenheid van de landbouwtentoonstel ling te Domburg. Voorts werd aan de Kring Walcheren der Z.L.M. -ƒ 150,ver leend voor deze tentoonstelling. De vergadering koos in de vakature- Rijnten als vertegenwoordiger van het N.V.V., de heer C. Hoek te Goes. Naast hem stond op de voordracht de heer K. van Wagtendonk te Vlissingen. kolk te Amsterdam. Voordat de Com missaris der Koningin de prijzen uit reikt, zal de muziekvereniging O.K.K te Schoondijke, onder leiding van de heer A. Luteyn, enkele nummers ten beste geven en wel Trafalgar-mars van W. Zehle, Othello-Ouverture van Ros sini en Slavische Rhapsodie van Frie- demann. O.K.K was winnaar van het concours, dat- dit jaar werd georgani- door de Zeeuwsvlaamse Bond van Har monie- en Fanfarekorpsen. Des avonds om half 8 zal het Reizend Zeeuws Volkstoneel een opvoering geven van het stuk van Paul Claudel, „Maria Boodschap". NOG PLAATS Medegedeeld kan worden, dat er voor degenen, die belangstelling heb ben voor deze Zeeuwse Culturele Dag en niet tot de genodigden beho ren, gelegenheid bestaat de dag bij te wonen. Overdag is de toegang vrij, des avonds wordt een bedrag in re kening gebracht. Men kan zich voor het laatste wenden tot de heer J. L. Rijkse, Leliestraat 35 te Goes, als mede tot de Stichting Zeeland, Dam 51 te Middelburg. Geopend door Commissaris der Koningin SCHERPENISSE, 8 juni. De Commissaris der Koningin, jhr. mr'. A. F. C. de Casembroot heeft vanmiddag door het omdraaien van een sleutel de officiële opening verricht van het Gemeenschapsge bouw te Scherpenisse, dat het gehele eiland Tholen zal gaan dienen. De Commissaris opende de deur en liet als eerste zijn echtgenote, mevr. S. C. de CasembrootBaronesse van der. Feltz, binnen, die hem op zijn tocht naar Tholen vergezelde en zodoende eveneens van haar belangstelling blijk gaf. Tevoren had mevr. Dijkse, de echt- baarheid te zijn vervuld. Hij herinner- genote van de voorzitter van de Commissie tot Hulpverlening de schenkers zijn zoals bekend, de ge organiseerde agrariërs van Noord- Holland benoorden het IJ door het wegtrekken van een tweetal vlaggen de gulden letters „HOL LAND-HUIS" onthuld, die op de ge vel van het gebouw zijn aangebracht. Nadat de genodigden die de grote zaal, plaats biedend aan 300 perso nen, geheel vulden zich naar bin nen hadden begeven, sprak de voor zitter van de Stichting Gemeenschap Eiland Tholen, burgemeester D. C. Bouwense van Sint Maartensdijk, woorden van welkom. DANK De heer Bouwense wilde uiting ge ven aan de dank van geheel Tholen. Tholen, dat door de offervaardigheid van de betrokken landgenoten tot diep in het hart ontroerd is.' Hij constateer de, dat de lidtekens van de ramp lang zaam" vervagen; de monumenten van de offervaardigheid blijven. Ir. M. A. Gèuzè, de voorzitter van de Z.L.M., zei eveneens met grote dank-. de aan het vele, dat Noord-Holland reeds deed voor de schenking van dit gebouw. Hij liet de jonge boeren nog eens de revue passeren, die uit de Haarlemmermeerpolder de Thoolse landouwen met hun trekkers kwamen bewerken, de zakken, het hooi en het stro, dat werd geschonken. Toen na deze hulp in Noord-Holland bleek, dat er nog 50.000,„over" was, heeft men niet geaarzeld nogmaals contact op te nemen met de Tholenaren.. De vrucht van dit contact staat als een schoon, goed geaccomodeerd gebouw in Scherpenisse, in het centrum van het eiland. De grond, waarop het ge bouw staat, kreeg men van de Z.L.M. in erfpacht voor de som van.... één gulden! NIET DE ZX.M, Ir. Geuze legde er evenwel de na druk op, dat het gebouw niet is ge sticht door de Z.L.M. en ook niet tot het „territoir" van de landbouwmaat- schappij behoort. Dit idee wilde de heer Geuze voorgoed uit de weg rui men. De personen van Noord-Holland, die vanzelfsprekend deze middag te Scherpenisse te gast waren, werden door Ir. Geuze een aandenken aange boden. Dit waren de heren W. van Ze- delhoff, voorzitter landbouwschap, Ir. W. Merkx, secretaris landbouwschap en J. Th. van Saasen en G. C. Knibbe, afgevaardigden van de landbouworga nisaties. De echtgenotes van deze he ren ontvingen eveneens een geschenk. De heer Geuze bracht ook dank aan jhr. De Casembroot, „voor Uw krach tige en onmisbare hulp". Vervolgens sprak Ir. Geuze over de achterstand, die zoals wel eens wordt beweerd, men op Tholen op cultureel gebied nog heeft weg te werken. Met nadruk wees hij er op, dat juist de kleinere gemeenschappen niet behoe ven onder te doen, zulks in verband met de niet te onderschatten waarde: de zelfwerkzaamheid. Hij bracht mede dank aan de oud- burgemeester van Stavenisse, de heer L. A. Verburg, de initiatiefnemer. „Dit huis is uit de diepte van de ellenden tot ons gekomen", zo besloot de heer Geuze, „maak er een raadhuis van, want elke gedachte wordt door raad bevestigd". DE COMMISSARIS Jhr. De Casembroot zei het medele ven van de Noord-Hollandse boeren goed te kunnen begrijpen. Immers, amper 40 jaar geleden, in 1916, werd hun gebied door een watersnood ge troffen. „Wij Zeeuwen zijn diep ge troffen", zo zei de Commissaris, „het Holland-Huis staat in onze harten". Jhr. De Casembroot noemde het ge bouw een unicum in Zeeland. Als ge meenschapshuis betekent het immers een experiment. Hij zei de toekomst evenwel zonder veel bezorgdheid te gemoet te zien. „De randstad Holland lonkt naar het zuiden", zo besloot de Commissaris, „laten wij dit lonken weerstaan en bestaansrecht zoeken voor onze eigen mensen". Hij verklaarde daarna het gebouw nogmaals formeel voor geopend onder het uitspreken van de wens, dat het mag bijdragen tot de geestelijke en stoffelijke welvaart. „Dit is mijn vurige en welgemeende wens". NOG 2000 GULDEN Namens „Holland" sprak de heer Dijkse. Het deed hem genoegen, dat men er in Holland in geslaagd is „eni zoals hij het zei, hulp te kunnen bieden. Hij vond het evenwel wat triest om met lege handen te komen en bood daarom of het niet op kon! nogmaals een cheque van f 2000. aaii, zulks bedoeld voor de uitbreiding van de inventaris. Een verbaasde Ir. Geuze aanvaardde het geschenk, onder langdurig applaus der aanwezigen. Na dat het Smalstad's mannenkoor het Wilhelmus had gezongen voerde de oud-burgemeester de heer Verburg het woord. Vervolgens sprak nog de heer Lopez Candowa namens de Ned. Bond voor Sociaal en Cultureel Vormings werk. De heer Lopez wees er op, dat het gebouw in Zeeland het eerste in zijn soort is, „het belooft iets voor de toekomst". Het dameskoor van de Bond van Plattelandsvrouwen zong hierna o.l.v. de heer A. L. Riedijk, te vens dirigent van 't mannenkoor, het Zeeuwse Volkslied. Mevrouw Kugel sprak vervolgens namens de afdeling Tholen van de Plattelandsvrouwen bond zij noemde het gebouw een symbool van saamhorigheid. Nadat nog mr. J. F. G. Schlingeman namens de georganiseerde Zeeuwse landbouw dank had gebracht aan de Hollandse vrienden en Ir. Geuze een geschenk had aangeboden aan de echt genotes van de Zeeuwse vrienden, de dames Dorst, Gocrpan en Schlingeman dankte burgemeester Bouwense de aanwezigen voor hun belangstelling. Het gebouw, dat 'voor Tholen een waarlijke voorziening in een behoefte betekent is een schepping van archi tect Nienhuis te Middelburg: de aan nemer was de heer J. C. van Driel te Oud-Vossemeer. Vermeld zij nog, dat de meisjes Erna Elenbaas en Mariët Bouwense bloemen aanboden aan me vrouw De Casembroot en mevr. Dijk se. „Komen wij achteraan?" THOLEN, 8 juni. In een tamelijk bezette zaal van hotel van Boven kwam de Arjos bijeen onder leiding van de heer C. Balkenende, provinciaal bestuurslid der Arjos. Na zijn wel komstwoord sprak ds. J. Fokkema, Tweede Kamerlid over het onderwerp: „Komen wij vandaag achteraan?" De P.v.d.A. aldus spreker, zegt: wij zijn alleen progressief, maar de A.R. is conservatief. In een principieel be toog verwierp ds. Fokkema deze stel ling. Juist de A.R. partij is voor ver nieuwing, doch conservatief en ouder wets als het gaat om onze beginselen en trouw aan God en Zijn Woord, en onze liefde voor ons Oranjehuis. Met de so ciale maatregelen komen wij niet ach teraan, want was het niet de A.R. mi nister Talma die streefde voor een goe de sociale zorg voor bejaarden. Niet Drees of- Suurhoff bracht de voorzie ning voor de oude dag, maar ook de A.R. partij en de beide Kamers gaven hun stem. „Onze jonge mensen moet worden ingepompt de rijkdom van ons beginsel, die gegrond is op Gods Woord. Iedere hervormde en gereformeerde moet en kan niet anders dan zijn stem uitbrengen op de A.R. partij, omdat wij een open oog hebben voor de noden van deze tijd, maar bovenal Hem eren en dienen, die alle macht heeft in he mel en op aarde. Hij alleen is Koning. Daarom, jongelui, vecht en strijd en geeft U voor de rijkdom van het be ginsel. Jongelui doet er aan mee, het is waard daarvoor te strijden", aldus ds Fokkema. Hierna sprak de heer Sj. Jonker, secretaris van de landelijke Arjos. In een zeer principiële rede liet spreker de beginselen van de Partij van de Ar beid en de liberale partij de févue pas seren en stelde daartegenover het pro gram en beginselen der A.R. partij. Halt moeten wij toeroepen aan de door braak. Er was samenzang onder leiding van de heer P. van der Wiele en het chr. zangkoor uit St. Annaland bracht enige liederen ten gehore. De raad van Wolfaartsdijk heeft o.m. besloten tot aanschaf van een nieuwe grasmaaimachine. Hij stelde een wijziging van het uitbreidingsplan vast en kende voorschotten toe aan de bijzondere kleuterschool ingevolge de nieuwe wet op het kleuteronder wijs. Nadat de raad in besloten zitting was geweest viel het besluit gelden beschikbaar te stellen voor deelname van leerlingen aan de schoolsportdag te Goes. Het presentiegeld voor de leden van het stembureau werd vast gesteld op f 10.per zitting. Tijdens de rondvraag stelde de heer Almekinders voor het klassestelsel op de begraafplaatsen af te schaffen. Burgemeester Ter Haar Romeny zeg de toe, dat b. en w. hieromtrent met een voorstel zullen komen. De heer Vleugel zag gaarne, dat de stenen aan de Schelphoek worden verwijderd, nu het zwemseizoen is begonnen. Ge tracht zal worden hiervoor in over leg met het polderbestuur een op lossing te vinden. De heer Van de Velde tenslotte wees op het slechte onderhoud van de eigen graven op de begraafplaatsen. De voorzitter deelde mede, dat hiervoor door b. en w. een regeling is ontworpen. De Roemeense regering heeft beslo ten, dat de léden van de Duitse min derheid, wier huizen door de staat in beslag waren genomen, hun bezit zul len terugkrijgen, of binnen vijf jaar schadeloos zullen worden gesteld.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 2