Boelganin (S.U.) stuurde brieven aan vijf Westelijke regeringen De winter jaagt 'tvoorjaar op de vlucht Nadere overeenstemming lonen en arbeidsvoorwaarden in bouwvak Rotterdamse bouwvakarbeiders leggen hel werk weer neer Tijd rijp voor onderhandelingen tussen Amerika en Rusland? Twee jaar geëist Groothertogin en Prins van Luxemburg weer vertrokken President Eisenhower in ziekenhuis opgenomen Eredoctoraat voor Soekarno Goud van 'Lutine' lokt nog steeds Poujade mag niet komen PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND ECONOMIE EN TOERISME Oniwapening aan de orde gesield Boelganin wil niet wachten op V.N. Overleg in V.N, Koningin troostte kaboutertje P.v.d.A. stelt aan K.V.P.-commissie voor Storing in ingewanden Sneeuw en hagel odr&zeiting hulp Y.S. aan Zuid-Slavië Resultaten niet positief genoeg Telefoon 8488 (b.g.g. voor redactie 8987, vOor aam. 29T0), Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noorar Étraat 35. Tel. 2009, Tel. redactie 2347 en 8162; Vlissingen: Nieuwstraat 68. TeL 326; Terneuzen: Dljkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan St Le Colntre N.V., Goes. ,47 per week, p, maand, ƒ5.85 per Losse nummers 18 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwsch Dagblad c (pagina 12e Jaargang No. 3417 Wnd.-hoofdredacteur: Prof. Dr. J. J. de Jong - Directeur: Jacq de Smit Zaterdag 9 juni 1956 Op- en ondergang van Zon en Maan: Zondag: Zon op 4.18 u., onder 21.01 fi. Maan op 6.03 u., onder 22.24 u. Hoogwater zondag 10 juni: Vlissingen: 2.36 u. 2.33 m., 14.58 u. 2.42 m. Terneuzen: 3.05 u. 2.47 m., 15.32 u. 2.56 m. Wemeldinge: 4.27 u. 1.84 m|., 16.56 u. 1.88 m. Zierikzee: 4.15 u. 1.68 m., 16.41 u. 1.62 m. GOES, 9 juni. Premier Boelganin van de Sowjet-Unie heeft niet alleen een brief aan president Eisenhower van de V.S. gericht, doch, haar gisteren is vernomen, hebben, voor zover thans bekend, ook Bondskanselier Adenauer van West-Duitsland, Eden, premier van Engeland, Mollet, de Franse eerste minister en de voorzitter van de Italiaanse ministerraad Antonio Eegni brieven ontvangen van de Sowj et-premier. Naar verluidt gaan deze brieven over de ontwape ning. functionarissen zien hierin een aanwij zing, dat de Sowjetregering weinig heil meer verwacht van dit overleg binnen de V.N. Bijgevolg zou wellicht de beste kans op een vergelijk ten aanzien van het ontwapeningsvraagstuk worden gebo den door het openen van rechtstreekse onderhandelingen tussen vertegen woordigers van de regeringen van de V.S. en de Sowjet-Unie, zo menen enige hooggeplaatste functionarissen. Troepen in Duitsland Radio-Moskou heeft al bekendge maakt, dat Boelganin Eisenhower heeft gevraagd zijn troepen uit Duitsland te rug te trekken en tot ontwapening over te gaan zonder te wachten op een ak koord in de ontwapeningscommissie van de V.N. Over de inhoud van de brieven, dje de andere premiers hebben ontvangen, is slechts medegedeld, dat Boelganin de ontwapening aan de orde heeft gesteld. Maarschalk Boelganin heeft presi dent Eisenhower in zijn brief, welke gisteren werd overhandigd, meege deeld dat de Sowjet-Unie voornemens is, haar bewapening eh militaire uitga ven, overeenkomstig de vermindering van de omvang van haar strijdkrach ten met 1.200.000 man te beknotten. Volgens diplomaten te Washington, die van de inhoud van het schrijven op de hoogte zijn, drong de Sowjet-pre- mier er op aan, dat de Verenigde Sta ten het Russische initiatief volgen. Minister Dulles heeft reeds, als woordvoerder van de regering, een dergelijke suggestie van de hand gewe zen, omdat het niet in het belang van de V.S. werd geacht. Boelganins brief wordt op het ogen blik nog door adviseurs van de presi dent bestudeerd. Volgens genoemde diplomaten heeft de Sowjet-premier als zijn mening te kennen gegeven, dat de toekomstige besprekingen in de ontwapeningscom missie van de V.N. in het openbaar, kunnen worden gevoerd en niet meer achter gesloten deuren. Amerikaanse Adenauer naar Amerika vertrokken BONN, 8 juni. (Reuter). Bonds kanselier Adenauer is vrijdagavond per vliegtuig uit Bonn naar de Verenigde Staten vertrokken. Adenauers bezoek wordt een vriend- «chapsbezoek genoemd. Hij krijgt twee eredoctoraten in Amerika. Dinsdag en woensdag heeft hij een bespreking met Dulles. Prins Bernhard naar Stockholm 's-GRAVENHAGE, 8 juni. Prins Bernhard zal zaterdagochtend van Soesterberg per vliegtuig naar Stock holm vertrekken om daar in zijn kwa liteit van president van de Internatio nale Hippische Federatie de Olympi sche ruiterwedstrijden bij te wonen. 21 mille verduisterd UTRECHT, 9 juni. Twee jaar ge vangenisstraf met aftrek, hoorde de 40-jarige G. J. H. te Amersfoort, chef van het kantoor van een reisbureau al daar, tegen zich eisen toen hij zich voor de rechtbank te Utrecht moest verant woorden wegens verduistering in dienstbetrekking van een bedrag van f 21.000.—. De Verenigde Staten hebben een overeenkomst gesloten met Oostenrijk voor samenwerking op het gebied van atoomenergie voor vreedzame doelein den. UTRECHT, 8 juni. H.K.H. groothertogin Charlotte en Z.K.H. prins Felix van Luxemburg zijn vanmiddag, na een verblijf van ruim drie dagen in ons land, met een Dakota van het vliegveld Soesterberg naar Luxemburg ver trokken. H.M. de koningin, prins Bern hard en prinses Beatrix vergezel den hen naar Soesterberg. Vanmorgen was nog een bezoek ge bracht aan de bloemenveiling te Aals meer, waar het gezelschap in een ge reserveerd veilinglokaal „door het drukken op een knop", trachtte boeket ten bloemen te bemachtigen, op dezelf de wijze als de handelaren dit plegen te doen. AMSTERDAM, 9 juni. Het hoofdbestuur van de Partij van de Arbeid heeft aan het hoofdbestuur van de Katholieke Volkspartij een schrijven gezonden, waarin een voorstel wordt gedaan tot instel ling van een gezamenlijke, onpar tijdige commissie van onderzoek naar de verkiezingsincidenten, die zich onlangs tussen leden van de P.v.d.A. en de K. V. P. in Venlo, Roermond en Heerlen hebben voorgedaan. Het hoofdbestuur zegt in zijn schrij ven dat er van de zijde van de PvdA geen bezwaar zal bestaan wanneer de in te stellen commissie zich niet alleen bezig houdt met de gebeurtenissen in Venlo, Roermond en Heerlen, doch ook met andere klachten over misdragin gen in de verkiezingsstrijd. De secretaris van de K.V.P. heeft medegedeeld, dat het voorstel in de eerstvolgende vergadering van het da gelijks bestuur van de K.V.P. aan de orde zal komen. Het zal niet mogelijk zijn, meent men in K.V.P.-kringen, het onderzoek nog vóór 13 juni te doen plaatsvinden. Nederlandse atoomdeskundige naar Pakistan 's-GRAVENHAGE, 8 juni. Prof. F. Barendregt, directeur van de atoomcommissie in Den Haag en lid van de Nederlandse delegatie naar de atoomconferentie te Geneve, is in op dracht van de Unesco naar Pakistan vertrokken. Prof. Barendregt is de eer ste deskundige, die door de Unesco voor technische hulpverlening op het gebied van de atoomenergie wordt uit gezonden. DEN HAAG, 8 juni. De werk gevers- en werknemersorganisa ties in het bouwbedrijf hebben vandaag opnieuw nadere over eenstemming bereikt betreffende de lonen en arbeidsvoorwaarden. En wel betreffende het volgende 1. verhoging ziektewet-uitkerin gen; 2. verhoging uitkering wachtgeld en werkloosheidsverzekering; 3. aantal wachtdagen bij ziekte zo klein mogelijk; 4. uitkering wachtgeld reeds bij korte ziekten; 5. uitkeringen vorstwerklozen (buiten risicofonds) worden aangepast. WASHINGTON, 9 juni (Reuter). President Eisenhower is in de nacht van donderdag op vrijdag ziek geworden en in een zieken huis opgenomen. Het onderzoek heeft uitgewezen dat de president een ontsteking heeft in de ingewanden. Omdat Eisenhower in september van het vorige jaar een hart aanval heeft gehad zijn niet alleen drie chirurgen naar het ziekenhuis ontboden, doch is ook de hartspecialist White verzocht daar aan wezig te willen zijn. kend werd was de beurs juist, na drie weken van dalende koersen, tot stij ging geneigd. De berichten, die gisteravond en van ochtend vroeg over de ziekte van de president werden gegeven, maakten het niet mogelijk de ernst daarvan te beoordelen. Gisteravond wilden de art sen het woord „ernstig" niet gebruiken in verband met de toestand van de pa tiënt. Bovendien werd gezegd dat het hart van de president in orde was. Later werd weer gezegd dat mis schien een operatie nodig is. Mevrouw Eisenhower en haar zoon zijn naar het ziekenhuis vertrokken. Verliezen op de beurs Het bericht van Eisenhowers ziekte heeft vrijdag op de beurs van New York verliezen tot zes dollar per aan- el veroorzaakt. Vóór dit bericht be- Ingezonden Mededeling (Adv.) Nagegaan zal worden, of ook de uit keringen op grond van de ongevallen wet kunnen worden aangevuld. Genoemde verbeteringen zullen wor den ingevoerd, zodra goedkeuring van de overheid is verkregen. Bovendien zijn de werkgevers en werknemers het eens over een ver dergaande serieuze verhoging van de basisionen. Zo spoedig mogelijk zal een afgerond voorstel aan de betref fende overheidsinstanties worden voorgelegd. Dit vernemen wij uit het hedenavond verstrekte communiqué, naar aanlei ding van de heden gehouden bespre kingen over de lonen en andere ar beidsvoorwaarden in het bouwbedrijf. In de vorige besprekingen (28 mei) was reeds overeenstemming bereikt over een verhoging van de uurlonen met 3 procent. Tevens was toen overeenge komen de uitkeringen van het risico fonds (uitkeringen wanneer door vorst niet kan worden gewerkt) een onbe perkte duur te geven en het uitkerings bedrag meer in overeenstemming te brengen met het gederfde loon. Tito in Leningrad LENINGRAD, 8 juni. (Reuter). Maarschalk Tito en premier Boelganin hebben vandaag Petechof, het paleis van de vroegere tsaar, bezocht. Een enthousiaste menigte omgaf de beide staatslieden. Het vorstelijke bezoek aan Aalsmeer, waar een kijkje werd genomen in de centrale Aalsmeerse bloemenveiling. De foto toont de beide vorstinnen in de veilingsbank, op het moment, dat Groothertogin Charlotte een boeket bloemen in ontvangst neemt, dat zij door een druk op de knop juist heeft „gekocht". Ongeveer vijftig landen kennen een of andere vorm van ouderdomsvoor ziening. Rechten MONTREAL, 8 juni. (AFP). Pre> sident Soekarno is vrijdag het eredoc toraat in de rechtswetenschappen ver leend van de Mcgill Universiteit in Ca nada. Hij aanvaardde dit uit naam van zijn volk, „dat mij gemaakt heeft tot al datgene wat ik thans ben". In een rede zei Soekarno, dat hulp uit de meer geïndustrialiseerde landen welkom is zolang daar geen politieke kanten aan vast zitten. De economische vooruitgang van In donesië, zo zei hij, wordt belemmerd door gebrek aan deskundigen. Wij heb ben juist een begin gemaakt met het aanboren van onze welvaartsbronnen. Het koloniale stelsel voorzag niet in een volledig economische ontwikkeling van het enorme land, aldus Soekarno. DE BILT ZEGT: 'Aanhoudend koud Veranderlijke bewolking met plaat selijk enige buien. Matige wind, over wegend uit noordelijke richtingen. Aanhoudend koel. onbepeskhgaeanh» OE VERING. ucwLULitfuuuatuiwaJt ireinswJ LONDEN, 9 juni. (Reuter/A.F.P./ D.P.A.). In verschillende delen van Europa heeft de winter weer zijn intrede gedaan. In Oostenrijks Tirol, waar men donderdag volop zon had, viel gisteren sneeuw, evenals in de Alpen en het Jura- gebergte in Zwitserland, waar de bergen hoven een hoogte van dui zend meter met sneeuw werden bedekt. In Innsbruck werden de elektrische kabels door een zware sneeuwval ver broken, waardoor een deel van de stad van licht verstoken was. Het tramver keer kwam tot stilstand. In Noord-Italië woedden sneeuw stormen. Terwijl in het noorden, een temperatuur van twintig graden onder nul werd gemeten, heerste er in het zuiden van het land een hittegolf, met meer dan dertig graden boven nul. In Parijs viel regen en hagel. WASHINGTON, 8 juni (A.F.P.). Het Amerikaanse Huis van Af gevaardigden heeft zich met 123 tegen 95 stemmen uitgesproken voor voortzetting van de economi- vsche hulpverlening aan Z.-Slavië, als president Eisenhower dat wenst. Eisenhower zal moeten beslissen of er geen verandering is gekomen in de politiek van Zuid-Slavië, op basis waar van voorheen hulp is verleend, en of het in het belang van Amerika is dat de hulpverlening wordt voortgezet. De president heeft dertig miljoen dollar gevraagd voor Zuid-Slavië. Koningin troostte kabouter Aan het bezoek aan de bloemenvei ling werd niet deelgenomen door prin ses Beatrix. Niemand was daarover meer teleur gesteld dan een van de drie kabouters van het Nederlandse Padvindersgilde, die met bloemen ter begroeting gereed*, stonden. Drie Aalsmeerse meisjes van tien en elf jaar, waarvan twee haar) boeketjes aan de groothertogin en onze. koningin aanboden en de derde zich meer bedroefd dan bedremmeld terug trok. Dit ontging onze vorstin niet. Ze liep liet meisje snel achterna en riep haat toe: „Voor wie waren die bloemen be stemd?" „Voor prinses Beatrix". Het kleine gezichtje helderde op, toen de koningin met een verrast ge zicht zeide hoe graag prinses Beatrix de mooie bos rode rozen zou willen hebben. „Ik wil ze wel meenemen voor haar. Zou jij ze dan even voor mij in de auto willen leggen?" Dat deed het kleine kaboutertje maar al te graag. Ze kreeg nog, geheel vol gens de echte padvindersetikette, van onze vorstin een linkerhand, salueerde netjes met twee vingers aan het voor hoofd en huppelde blij weg. Nieuwe bergingspoging 1 AMSTERDAM, 8 juni. Vol gend jaar zal waarschijnlijk op nieuw een poging worden gedaan om de goud- en zilverschat te ber gen, die zich nog aan boord of op de zeebodem in de nabijheid van- het in het begin van deze eeuw ge zonken schip „Lutine" moet bevin den. Ditmaal door ing. W. van Wienen uit Bussum, directeur van de Nederlandse bergingsmaat schappij te Vlissingen. Zoals bekend werd reeds in de jaren vóór de tweede wereldoorlog met dé tinbaggermolen „Karimata" een ber gingspoging gedaan. Toen kwamen en kele munten en een goudstaaf te voor schijn. Verdere arbeid leverde echter niets op en al spoedig ging bij velen de overtuiging postvatten, dat de strand jutters van Terschelling zich met de la ding van de „Luitne" moesten hebben verrijkt. Door deskundigen wordt dit echter sterk betwijfeld. Men acht bo vendien de mogelijkheid niet uitgeslo ten, dat de „Lutine" reeds op honder den meters afstand van de plek waar zij uiteindelijk bleef liggen, zodanig op een zandbak is gestoten, dat er op de plaats van de schatkamer in de scheepswand een gat is ontstaan, waar doorheen een groot gedeelte van de schat in de zeebodem verdween. - De moeite waard Naar schatting moet zich nog eei» hoeveelheid goud en zilver ter waardé van f 13.200.000 tegen vooroorlogse koers op de zeebodem bevinden. Verscheidene automobilisten ver klaren dat de regen, die donderdag middag in de buurt van Verviers (Bi) viel, op de voorruiten van hun wagens een vettig laagje vormde. Veel voor ruiten waren gebarsten. Ondanks overeenstemming ROTTERDAM, 9 juni. De Rotterdamse bouwvakarbeiders, die naar aanleiding van de oproep van de uit 32 man bestaande contact commissie, gevormd uit leden van alle werkgeversorganisaties, gis teravond bijeen waren gekomen, hebben besloten vandaag wederom het werk neer te leggen. De contact-commissie wil trachten vandaag een onderhoud te krijgen met de raad van bestuur voor het bouw bedrijf en de Rotterdamse werkgevers, waarna men maandagochtend weer tezamen zal komen om de toestand opnieuw te bekijken. Zoals bekend waren de werkgevers- en werknemersorganisaties op 28 mei jl. overeengekomen in de bouwvakken tot een loonsverhoging van drie pCt te komen. Woensdag 30 mei hebben 'n aantal Rotterdamse bouwvakarbeiders het werk neergelegd en werd de sta king in de Maasstad vrijwel algemeen. Zij verlangden nl. de uitkering ineens over 1955 en zes procent loonsverho ging. Daar de besprekingen tussen genoem de organisaties nog niet beëindigd wa ren werd besloten vrijdag d.a.v. het werk te hervatten in afwachting van de resultaten van deze besprekingen, die gisteren zijn besloten. De actie te Rotterdam heeft vorige week in andere plaatsen, hetzij in meer hetzij in mindere mate weerklank ge vonden. Werkgevers- en werknemersorgani saties hebben gisteren met betrekking tot de bouwvakken op zekere punten overeenstemming bereikt, maar de in vergadering bijeen zijnde bouwvakar beiders uitten hun ontevredenheid, omdat over de door hen verlangde drie en zes procent niets naders bekend is geworden. 's-GRAVENHAGE, 9 juni. Aan de algemeen secretaris van de Nederland se Oppositie Unie (N.O.U.) is namens de proc.-generaal bij het gerechtshof te Amsterdam in opdracht van de mi nister van justitie medegedeeld, dat de heer Foujade geen verlof zal worden verleend te spreken op het zelfstandi gencongres, dat op 11 juni in het Con certgebouw te Amsterdam zou worden gehouden.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1