Vlicuw en oud?' 1PL i De ene boom is de andere niet l/Mcjaocs- VARIATIES DDD KEUKEN „Uw huis..., zoals het worden kan' geldt ook voor uw KAMERS EN KEUKEN Geen radio Symphonie- orkest in Djakaria Onder Annie Woud verlaat het concertpodium Chiel leverde een bijzondere prestatie Uit mijn klas UIT DE mooie, zachte honden Drie interessante boekjes over Zeeland Tekenen is wereldtaal" Zaterdag 9 juni 1956 ZEEUWSCH WEEKEND pagina i 21 22e middag te Middelburg weer eens een tentoonstelling in wording bezocht. Zeer interessant en eigenlijk veel avon tuurlijker dan wanneer alles zo gladjes en netjes klaar is. Zo gebeurde het me wel eens, dat ik twee kanten gelijk uit keek, n.l. naar het tentoongestelde en naar de schilder, die zelf waarschuwde, dat ik hem in de gaten moest houden, wat ik ian ook deed. Nu eerst vertellen, dat het een tentoonstelling is waar alle vrouwen heen moeten, dat zult u met me eens zijn, ils ik zeg, dat deze expositie zich aandient onder het motto: ,Uw huiszoals het worden kan". Daar voelen we allemaal jeel voor! De drie plattelandsvrouwenorganisaties hebben de landen ineengeslagen om op deze manier de vrouwen in ons jewest met raad en aanschouwelijk onderwijs bij te staan. Ik zou haast heel mijn hoekje al kunnen volschrijven door een (rijm loos) lofdicht te maken op het feit, dat zulk een tentoonstelling wordt gehou den, want dit bewijst, dat er onder ons nog intense belangstelling is voor dat brokje gebied, waar wij (met onze heer en meester samen) het voor het zeggen hebben. Maar dat doe ik niet. Ik zal vertellen wat ik alzo zag om u zodoende klaar te maken voor uw bezoek. Twee mogelijkheden Nu zijn er twee mogelijkheden, als we het over de woning hebben. De ene is, dat een jong span zich gaat inrichten en de andere, dat men een Interessante expositie in Middelburgse Concertzaal eigen en oudere woning heeft, die men toch wel wat wil aanpassen aan de eisen van deze tijd. Ook toekomsti ge huisvrouwtjes zou ik aanraden: gaat eens kijken, echt góed kijken dan, want dat kan straks in het nieuw in te richten huis ruimte en geld bespa ren. Er is echter zeer veel aandacht ge geven aan de verbetering van het oude huis, iets wat op het platteland meer kan voorkomen dan in de steden, om dat men hier op de hofsteden op eigen bezit leeft, of ook in de dorpen zelf wel een ruim huis heeft, voorzien vanalle ongemakken, die zich denken laten. Valt wel mee! Fronst de man en vader de wenk brauwen en denkt, wie zal dat beta len? Het kan meevallen, want het uit breken van een bak van een kast of een paar ambulante bedsteden veroor zaakt nog geen faillissement. En wat kun je met die vrijgekomen ruimte een wonderen verrichten. Als ik eens op mijn gemak ging zitten vertellen, al wat ik zag, werd ons Weekend een boekdeel deze week en dat krijg ik niet gedaan. Daarom kies ik wat uit en zeg dan: ga nu verder zelf eens kijken in de Singelstraat in de Concertzaal. Ideale woonkeuken Eerst die ideale woonkeuken, die op een hofstede niet genoeg in waarde te schatten is, want daar is het hart van het bedrijf. Daar wordt immers gege ten en gedronken en tussen de bedrij ven door even gepauzeerd. Je moet er nuchter mee rekenen, dat op een boerderij het kan voorkomen, dat het manvolk zo'n beetje klefferig van mot regen binnen komt rollen, en dan maar één ding begeert, een „lekker bakkie koffie" en droogte en warmte. Nu kun je man en zonen nóg zo lief hebben, maar je weert ze beslist dan uit je kamer. Welnu in zo'n woonkeu ken, is alles zo praktisch ingericht, dat een vuile voetstap en een natte man geen paniek bij de vrouw teweeg brengen. Ruimte Door het uitbreken van een muur naar een of ander hokje of kamertje, zoals men die in oude boerderijen kan aantreffen, is er ruimte gekomen voor een rustig hoekje waar men eten kan, de jongere generatie heeft een plekje om te spelen, waar een handig kastje dat geen schatten zal kosten, alle be zit des avonds opslokt als het kleine kroost van de vloer gaat. Een apart hoekje is er waar moeder de vrouw alle kookhartstochten kan uitleven, terwijl ze toch het zicht houdt op haar nageslacht, dat over de vloer kruipt. Wat eertijds de tussen wand was, is omgetoverd in een door geef gelegenheid naar de tafel, terwijl de kastjes naar beide kanten deuren hebben. Zo'n keuken bespaart gewel dig veel werk en is ook gezellig. Dc moderne kamer Nu nog even die gemoderniseerde kamer beschrijven. Mejuffrouw Brink en de binnenhuisarchitecte, die om beurt explicatie gaven, zeiden, dat men inderdaad bestaande toestanden op het oog had gehad bij de vormgeving van deze tentoonstelling. Dat maakt alles aantrekkelijker. Die kamer dan, ruim van maat wel, had twee bedsteden. Die 'dingen kan je wel volstoppen met alles, wat je voorlopig niet zien wilt, maar veel heb je er verder niet aan. Nu heb ik gezien, dat je eenvoudig toveren kunt Het symphonie orkest van radio Dja karta is per 1 juni ontbonden. De Ne derlandse dirigent, Henk te Strate, zal 14 juni naar Nederland vertrekken. De mu sici, voor het merendeel Nederlanders en buitenlanders, hebben reeds van de di rectie van radio republiek Indonesië, dat staatsbezit is, aanzegging van de ophef fing van het orkest gekregen, waarbij medegedeeld werd, dat als overweging old, dat Indonesië het zonder een kost- ear symphonie orkest kan doen.... door die twee monsters met die rui me donkere geheimzinnige ingewan den uit te breken, maar de tussen muur moet behouden. Een vast tafelblad De ruimte komt zodoende bij de ka mer en nu had men in de ene bedstede over de hele lengte een vast tafelblad aangebracht. Zoiets gelijkend op het blad van een schrijfbureau. Onder dat blad waren drie verrukkelijke laden aangebracht, een eindje boven het blad een paar kastje en verder een goede verlichting Waar kun je zo'n hoekje wel voor gebruiken? Om maar een paar dingen te noemen, 's Avonds zet je daar het kroost, dat huiswerk moet maken, 's middags kun je een kunstlie vende peuter er laten tekenen en als de ruimte onbezet is, kan moeder daar kostelijk naaien, waarbij de ongezel lige rommel in een hoekje niet zo in het oog valt als wanneer alles op tafel ligt uitgestald. En als je jeugd naar bed is, moe der niet meer naait, kan vader zo'n lade opentrekken en er zijn papieren uithalen, om eens te zien hoe het met zijn boekhouding er bij staat. Zó'n uitgebroken bedstede is een to- verhoek. In de ruimte van de andere bedstede was een praktisch^ kast gemaakt, waar voor elke vi»uw wel een bestemming heeft. Nog veel meer O, er was nog zoveel meer te zien, maar zoals gezegd: U moet zelf eens gaan zien en kijk dan eens goed naar al die mooie, goedkope en dure stof fen, die er zijn voor raam- en grond- bedekking en laat u eens voorlichten over verwarming en verlichting. En als ge nog heel jong grut hebt, let dan eens op die praktische boxen, die er staan. Nooit eerder zo gezien. C kunt nog best eens gaan kijken, want in Middelburg is de tentoonstel ling op 9, 11, 12, 13 en 14 juni te be zichtigen, elke dag van tien tot tien uur, uitgezondigd de laatste dag, want dan wordt er om vijf uur gesloten. Onze Zeeuwsch-Vlamingen krijgen in eigen gebied, in Oostburg, van 20 27 juni de kans om wijzer te worden gemaakt over onze woning, zoals die worden kan. Maja. Ingezonden Mededeling (adv.) I W. UKHfHAKH Aan Tante Truua Zteuwsch Weekend Goea Mijn beste nichtjes en neven. Vandaag heel dikwijls diepe zuchten van verlichting geslaakt. Dat klinkt of er wat ernstigs aan de hand was. Nee, zo staat het nu ook weer niet, maar ik ben zo blij, dat het vandaag en niet zater dag heeft geregend. Er was heus wel wat regen nodig in ons gewest zeggen de man nen, die alles van het land en wat daar op groeit weten. Maar.... toch had ik het jammer gevonden als het net vorige week zaterdag een natte dag was geweest, want dan was het vast niet zo gezellig geweest op de Goese Markt, en dat was het er nu wel. Echt gezellig door al die drukte. Geen wonder, dat het er zo druk was, want al wat wandelen kan in Zeeland en in de buurt daarvan, was op onze Goese Markt te vinden. Dat hebben jullie na tuurlijk maandag al gelezen in het Zeeuwsch Dagblad. Of ik meegetippeld heb? Nee, dat niet, maar wel eens wezen kijken tegen de tijd van afmars. Leuk was het toen op onze Markt. Een fijn zonnetje en toch niet te warm en dan allemaal mensen, die er echt plezierig uit zagen, waarbij dan wat muziek of soms wat tromgeroffel alles extra feestelijk maakte. Er waren oude en jonge tippelaars, maar ik heb het meest naar de jongeren staan kijken en dan dacht ik, zou daar bij die groep of bij die andere groep ook een raadselneef of -nicht van me zijn. Jam mer, dat we niet van te voren een af spraakje gemaakt hebben, b.v. dat de deelnemers of deelneemsters een strik op de borst zouden dragen, dan had ik elk lid van mijn krantenfamilie er zo uit kun nen pikken en was er op slag een harte lijke kennismaking gevolgd. Het idee eens onthouden voor een ander jaar. Dan moesten jullie allemaal meedoen. Van zelf zou ik het dan niet kunnen laten om mee te marcheren. Maarje krijgt me niet op de pad met veertig kilometers voor me. Dat is me te machtig. Een beetje minder kan ook wel. Wie er meegedaan heeft moet het me maar eens gauw vertellen. De verhalen, die ik tot nu toe hoorde, waren vol-van al het mooie en goede, dat men al wan delend genoten had. Daarom hoop ik zo, dat er van jullie ook bij waren. Doch nu moet ik stoppen, om ook te gaan wandelen naar de keuken, waar ik een kopje thee ga zetten, om me te troos ten voor het trieste grauwe weer, dat we nu hebben. Dag allemaal. Jullie tante Truus. Zeester te Westkapelle. Laat ik je nu maar eens troosten met een extra lange brief, nu je zo'n poos moest stilzitten. Doe maar precies wat de dokter zegt hoor, want zoiets moet helemaal beter zijn, voor je weer kimt gaan stappen. Toch fijn, dat je op deze manier op school niet achter komen zal, want een verzuim van weken zou anders haast niet in te halen zijn. Ja zeker, heb ik een tuin en er staan nu heel wat bloemen in te bloeien. De gladiolen zijn bij mij even ver als in jouw tuin, maar viooltjes heb ik niet. Die zal ik er weieens bij kopen, want het zijn ook zulke mooie bloempjes. Wat heb je nog meer in de tuin? Hulstbesje te Oude- lande. Het is maar goed, dat je het jonge poesje niet bij me bracht, want ik kan toch niet met een jong poesje straks op reis gaan en zo lang alleen thuis l^ten. Dat zou wat worden. Die kleine diertjes zijn anders wel leuk hé. Flink, dat je zo meehelpt. Is het werk op het land nu klaar? Seringen zijn ook heel mooie bloe men, en ik ben blij, dat ik ze in de tuin heb. Dan kun je zo maar een bos plukken gaan. Tekende je je eigen portret in je brief? Dan zal ik eens naar je uitkijken op straat. Mary J. te Hortgene. Een paar maal ben ik in Kortgene geweest, maar nog nooit op de silo. Mag dat zo maar? Ik geloof graag, dat je van die hoogte een pracht uitzicht hebt over het eiland. Als ik weer eens door Kortgene kóm, zal ik proberen of ik het tot die hoogte mag brengen. Gedichtjes maken kost me drup pels zweet hoor. Dat gebeurt altijd in de Sinterklaastijd en als je in die koude tijd er nog bij zweten moet, zegt het wel wat hé. Is die pony van jullie? Wat zou me dat fijn lijken. Hoe gaat het met de jonge poesjes? Madeliefje te Serooskerke. De tulpen zijn al uitgebloeid. Die behoren bij de vluggers in het voorjaar. Ik kan me goed indenken, dat jullie het jammer von den, dat het hondje weg ging, maar het is te begrijpen dat je niet al dat jonge goed zelf kunt houden.. Even heb ik gelachen om die drie trappelzakken. Ik zag jullie groten al weggestopt in zo'n zak. Geluk kig is het nu net zulk mooi weer als toen jij naar mij schreef. Hopen dat het een poosje zo blijft. Huishoudstertje te Mid delburg. Je hebt het mis, want ik ben de laatste weken niet in jullie stad geweest. Hoe kan ik nu te voren vertellen welk pakje ik zal aantrekken. Als het regent, doe ik wat anders aan, dan wanneer ieder loopt te puffen van de warmte. Ik weet er geen raad" op, want het lijkt me niet zo leuk om door Middelburg te lopen wandelen met b.v. een helder oranje hoedje op. Laten we allebei maar eens proberen er iets op te verzinnen, waar door we elkaar herkennen, of..... voel jij er voor met een oranje mutsje op te gaan wandelen, terwijl er geen oranje verjaar dag aan de lucht is. Dan zal ik wel uit kijken naar je. De bekende altzangeres Annie Woud, die op een zangcarrière van ruim 33 jaar kan terugzien, heeft gemeend, dat haar tijd gekomen is om tegen het eind van dit jaar afscheid te nemen van het concertpodium. Er zal een comité gevormd worden om de zangeres bij haar afscheid te tonen hoe velen, zowel in het binnen- als in het buitenland, haar kunst hebben gewaardeerd. iStili f?§ s A A MA MA A jb NEEM PER MAN ffi©i meiK meer mens driekwart kan Puükaoii» Noderiond» 2uiv«lbur«ou, t Grovanhog* 47. Een stukje bomenpsychologie Als je onderwijsmensen soms hoort praten, dan lijkt het wel, of zij geweldig gewichtig werk doen, omdat zij altijd met levend materiaal te maken hebben. Allemaal larie. Ja, vroeger, dacht ik er ook wel zo over, maar dat is nu radicaal anders geworden. Eigenlijk door een kleinigheid. Enige tijd terug las ik een artikel, met tekeningen verlucht, dat je iemands innerlijk vrijwel nauw keurig kunt construeren, als je maar eens goed ziet hoe deze een boom tekende. De tekeningen verduidelijkten wat in het artikel werd beweerd. Klaar ben je als schoolmens. Je laat je klas een boom teke nen en je weet precies hoe je hele span er van binnen uitziet, naar de geest dan, en als je dat eenmaal weet is het een klein kunstje om met dat dartele goedje om te springen, want nu kun je elk naar zijn of haar aard aanpakken op de enig juiste manier om de beste resultaten te verkrijgen. Ook voor volslanke figuren Verzorgde negligé Een prettig zittende onderjurk voor de dames, die zich niet meer kunnen verheugen in maat 40 en 42. Maar dat ook hier in een heel aardig model te bren gen is, bewijst nevenstaand pa troon. Het is een onderjurk met ronde halsuitsnijding, twee naden in het voorpand en middenachter één naad. Een klein kantje aan hals, armsgaten en onderaan de rok geeft het geheel iets charmants. Dit patroon is verkrijgbaar in de maten 44, 46 en 48 (maat 50 op be stelling). Benodigde stof 3.50 a 90 cm. breed. Wijze van bestellen Plak aan de adreszijde van een briefkaart, naast en buiten het fran keerzegel het verschuldigde bedrag (f 0.95) aan geldige postzegels en adresseer deze aan de redactie van het Zeeuwsch Dagblad, Lange Vorst- straat 90, Goes. Aan de andere zijde vermeldt U Uw naam, adres, maat en "nummer (No. 218) van het gewenste patroon. Plak nooit meer dan f 1.aan post zegels extra op een briefkaart, want wat meer geplakt wordt is waarde loos. Bestellingen onder rembours worden niet geruild. De redactie heeft geen patronen in voorraad, 't persoon lijk komen afhalen aan ons bureau heeft dus geen zin. Jammer, dat ik dat gewichtige stuk zo goed weggestopt heb, dat ik het nu niet meer vinden kan. Dat deed ik uit ego isme, want als iedereen zo wijs is, konden ze mij op een onbewaakt ogenblik ook eens een boom laten tekenen en dan stond ik daar geestelijk ontkleed te kijk voor elk een! Vandaag staat tekenen op het rooster. Nu hebben we een prima tekenmethode, die ik met plezier gebruik. Voor een en kel keertje echter mag ik wel eens vrij- boekjes krijgen, maar een schoon blaad- buiteren en ik zeg, dat ze niet, de teken- je en dan mogen ze allemaal één of meer bomen tekenen, omdat die buiten nu weer zo mooi zijn. Bomen met bloemen eraan als seringen en gouden regen, of bomen met enkel fijne blaadjes. Ze mogen de boom tekenen, die ze willen. De verandering doet hen deugd, want nu kunnen ze zich uitleven. En ik hevig nieuwsgierig naar het resultaat, wat u nu toch wel begrijpelijk zult vinden. OM HET RESULTAAT Dat is evenwel niet alleen vanwege de psychologische winst, die ik denk te behalen, maar evenzeer naar de kunst- produkten, die geleverd zullen worden. Nee, denk vooral niet, dat dit een goed moedig grapje is van een schooljuf. Sinds de zomervakantie van vorig jaar ben ik op kunstgebied heel wat wijzer geworden. (Plezierig als je dat zelf zo bemerkt). Toen bezocht ik een museum, welks naam ik wijselijk onvermeld laat, en daar zag ik veel moderne kunst. Toen is het me duidelijk geworden, dat ik mijn pupillen altijd schandelijk onderschat heb. Nooit te laat om het goed te maken. BOMEN-PSYCHOLOGIE Ik zag in dat museum ook wel bomen. Helaas was ik toen door bovengenoemd artikel nog niet wegwijs gemaakt in de bomenpsychologie, maar ik zag er ook een schilderij hangen, geheel ge vuld met rondjes en met vierkant jes, precies zoals mijn kroost, die wel vervaardigt in ijverige buien, en daaron der stond dan de naam van de kunste naar vermeld, benevens dat dit stuk „Compositie" heette. De conclusie ligt nu voor de hand, dat ik daar dag aan dag voor een stel kunstenaars gestaan heb, zonder daar een flauw besef van te hebben ge had. EERVOLLE VERMELDING Als nu één van mijn leerlingen heel vlug de sommetjes af heeft en dan wat naar eigen believen mag tekenen, en ik zie dan ook zulk een „stuk" vol rondjes of vierkantjes als vlakversiering, wel dan prik ik dat haastig op de muur met een eervolle vermelding. U hebt zeker nooit gedacht, dat er in dat vak tekenen zoveel zat. Ik vroeger ook niet. En daar ligt nu de oogst op de banken. Met twee verschillende ogen ga ik die dus bekijken. Zoiets leer je wel in de practijk van het schoolleven. Eerst zien, hoe de tekenaar (ster) er van binnen uit ziet. Dit is af te lezen uit de vormgeving van de boom en dan eens opletten, hoe groot de kunstwaarde is. EXOTISCHE GEWASSEN Langzaam doorwandel ik de rijen. Er zijn zeer exotische gewassen bij. Hanneke heeft een seringenboom getekend (ze deelde dit zelf mede, dus kan er geen twijfel over bestaan) met bloemtrossen eraan ter grootte van een halve boom. Hanneke zegt, dat dit de boom is, die in hun eigen hof staat. Naar de natuur getekend dus. Bij Chiel wacht me ech ter een verrassing. Eerst gezegd, dat Chiel werkelijk uitzonderlijk goed te kent voor een jochie van zeven jaar. Hij heeft, dat spreekt, ook een boom getekend. GEEN COMMENTAAR Ditmaal hoeft bij de boom geen com mentaar te worden gegeven. Ook deze is naar de natuur weergegeven, want je ziet zo, dat het die knoestige knaap is, dia voor Chiel's eigen huis staat in de pol der. Aan de voet van de boom staat even wel ook nog een hondje, met het pootje opgelicht. U weet wel. Chiel wijst niet naar zijn boom, maar wel naar het beest. Hij zegt: „Da's onze Hek; die gaet aoltied naer die boom toe Hier laat het artikel uit die krant over de bomen me in de steek. Ik weet niet wat ik van Chiel's innerlijk moet denken, maar zijn tekening heb ik met eervolle vlag er bij op het bord ge prikt. Nu dacht ik met één slag uit de psyohologische brand te zijn, en daar sta ik dan toch nog weer voor een raadsel. Misschien hebben die andere onderwijs mensen toch nog wel een beetje gelijk. Op het volgende tekenuur gebruiken w«- weer braaf onze methodische schriftjes. Ingezonden Mededeling (adv.) Krabben en peuteren maakt de kwaal steeds erger. De helder vloeibare D.D.D. iieiuoi' v,yc UltSlaa dringt diep ln de poriën door, tr zuivert, ontsmet en geneest. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN VLOEISTOF - BALSEM ZEEP Wanneer enige tijd dezelfde groentesoorten op tafel zul len verschijnen willen we ze wel eens op verschillende manie ren klaarmaken. Gaat bloemkool met melksaus, kaassaus, of toma tensaus vervelen en hebben we een vorige keer de bloemkool al leen met gesmolten boter opge diend, dan maken we er nu eens een groenteschotel met gehakt van. Ook de combinatie van groenten met vlees-, vis- of eiergerechten kiezen we steeds anders. Bij een spinaziestamppot van rauwe of gekookte spinazie is een ge bakken ei of een earbonaatje heel sma kelijk; we kunnen ook kaas, witte bonen of zoals in onderstaand recept ge kookt vlees erdoor gebruiken. Tot slot een recept voor een rauwe groentesla. Eet U hier eens gebakken vis bij. Bloemkool met gehakt 1 middelmatig grote bloemkool, 200 g gemengd gehakt, 2 beschuiten of sneet jes oud brood zonder korst, foelie of nootmuskaat (kerriepoeder), boter of margarine. Het gehakt pittig aanmaken met gekrui melde beschuit of geweekt brood, zout, foeilie of nootmuskaat en desgewenst kerriepoeder. Van het gehakt balletjes vormen. De bloemkool schoonmaken en in stukken verdelen. De bloemkool op zetten met weinig kokend water met wat zout (en een stukje foeilie) gaar koken in ongeveer 20 minuten. De laatste 10 mi nuten de gehaktballetjes meekoken. In een koekepan boter of margarine licht bruin laten worden en de groente ermee bedekken. Stamppot van aardappelen, rauwe spina zie en poulet 200 g runder- of varkenspoulet, 1% kg aardappelen, Vs kg spinazie, boter of margarine, zout, peper, laurierblad, melk. Het vlees (zo nodig klein snijden) en opzetten met ruim kokend water met zout en een laurierblad. Het vlees zachtjes gaar koken in 1 214 uur. Een deel van het kooknat afgieten, zodat een bodempje wa ter in de pan achterblijft. Het laurier blad verwijderen. De aardappelen schillen, en bij het vlees voegen. De aardappelen vlug aan de kook brengen en gaar koken. De spinazie een paar maal wassen, goed laten uitlekken en zeer fijn snijden. De aardappelen stampen en wat bouillon of melk toevoegen om de puree smeuïg te maken. De spinazie erdoor roeren en de stamppot op smaak afmaken met boter of margarine en zo nodig zout. Het gerecht goed heet opdienen. Desgewenst tafelzuur of zoetzuur erbij geven. Sla van andijvie, wortel en radijs Ongeveer 250 g andijvie, 150 g wortel tjes, een bosje radijs, olie, azijn, suiker, zout, zo mogelijk peterselie. De groenten schoonmaken en wassen. De andijvie goed laten uitlekken en zeer fijn snijden. De worteltjes en de radijs in dunne plakjes snijden of schaven. Alle groenten dooreenmengen. Van olie, azijn, suiker en zout een saus maken. De groen ten er door scheppen en de sla na enkele minuten op smaak afmaken. De sla gar neren met fijngesneden peterselie. Ingezonden Mededeling (adv.) voor De Nederlandse toneel- en romanschrij ver Jan Fabricius hoopt op 30 september a.s. zijn vijf-en-tachtigste verjaardag te vieren. Tevens is het dan vijftig jaar ge leden, dat zijn eerste toneelstuk werd op gevoerd. (Vervolg van vorige pagina) Bovendien geeft zij ook in dit boek je er blijk van een goede opmerkings gave te bezitten. Niet altijd is de ont knoping in haar vertellingen even origineel, maar wij vermoeden, dat bij goed voordragen ervan en daarvoor lenen de schetsen zich uitstekend dit bezwaar veel minder wordt ge voeld. Mevrouw Huüsman heeft zich op het moeilijke terrein van het dia lect begeven en voorzover wij dat konden nagaan met succes. Al blijft het een schier onmogelijke zaak de juiste klanken op papier weer te geven. Wij geloven, dat dit boekje zijn weg wel zal vinden, speciaal on der de liefhebbers van het dialect. Land uit schor en slik „Uit schor en slik hun land" is een bijzonder leerzaam studiewerk, dat geschreven werd door de heren A. op 'tHof en C. L. de Wilde en dat werd uitgegeven door Van Liere en Kor- stanje N.V. te Goes (tweede druk), 'tls niet eenvoudig als niet-deskun- dige een beoordeling te geven, maar als outsider, die verschillende hoofd stukken heeft doorgenomen en de foto's, kaarten en grafieken heeft be keken, moeten wij zeggen er veel van te hebben opgestoken. Een groot aantal begrippen op het terrein der bodemkunde wordt behan deld, nadat een overzicht is gegeven van het ontstaan van onze provincie. Daarnaast wordt uitvoerig ingegaan op de voedingstoffen in de bodem, op de bodemgesteldheid, het grondonder zoek, de bodemkartering en de be- drijfsbodemkartering in de fruitteelt. Men ziet: een respectabel aantal zaken, die stuk voor stuk in ver band staan met de grond, waarop en waaruit wij leven. Persoonlijk waren wij zeer dankbaar voor de polderkaarten, evenals voor de in struerende toelichting daarbij. T. n Paramaribo wordt op het ogenblik een tentoonstelling gehouden van Ne derlandse en Surinaamse kindertekenin gen. De expositie is georganiseerd door de stichting „Tekenen is een wereldtaal". Na dat zij daar geëindigd is, komt de Suri naamse collectie naar Nederland om in grote steden te worden tentoongesteld. Daarna worden de tekeningen respectie velijk aan Nederlandse en Surinaamse kinderen uitgereikt. Omdat op alle teke ningen het adres van het kind en ook vaak van de school voorkomt, kan een uitgebreid contact ontstaan tussen kinde ren en scholen in Suriname en in Neder land, hetgeen ook de bedoeling is van de stichting. Het residentie-orkest heeft zijn tournee door Italië voortgezet met concerten in Napels, Palermo, Messina en Bari. Na een lange en vermoeiende reis heeft vooral het concert te Bari, dat onmiddellijk na de reis om elf uur begon, veel van de krachten van het orkest en zijn dirigent Willem Ötterloo gevergd. Naar „Muxica sacra" een tijdschrift voor kerkmuziek meedeelt, is te Hong kong een nieuw Chinees Luthers gezang boek verschenen, dat steunt op het eerste Lutherse gezangboek in China van 1920. Onder de 500 liederen bevinden zich 50 origineel Chinese.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 11