Sowj et-I eiders hebben smaak van internationaal toerisme te pakken Wordt Hermarj Klok 'n rijk man Jong Zaandams echtpaar gaat wereldreis maken Boelganin wil correspondentie met Eisenhower voortzetten B. en C. naar Noorse landen Soelcarno in Canada Ambonezen in kamp te Teuge molesteerden beheerder Rotterdam en Den Haag ont vingen koninklijk bezoek Invalide motorrijder krijgt 25.000 gulden smartegeld PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Tito wordt geëerd en geprezen Hervormde predikanten motiveren partijkeuze Veldslag met rijkspolitie 0ok Britten nemen proef met waterstofbom Scheepsramp eiste 165 doden Horlogemaker als luchttoerist Grote belangstelling voor Nederlandse costuums Geen Duitse troepen in Nederland Amerikaanse militairen krijgen „ijssla Aangereden door militaire auto Bovendien 125 gulden per week Verliezer van dertien mille meldt zich niet Los werkman vond portefeuille felefoon 2488 (b.g.g. voor redactie 8987, voor adm. 2070), Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord- etraat 35. Tel. 2009, Tel. redactie 2347 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, TeL 326; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs ƒ0.47 per week, ƒ2.— p. maand, ƒ5.85 per kwartaal. Losse nummers 18 cent. Advertentieprijs 24 cent per num. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwsch Dagblad 12c Jaargang No, 3416 Wnd.-hoofdredacteur: Prof. Dr. J. J. de Jong - Directeur: Jacq de Smit Vrijdag 8 juni 1956 Vóór Kerstmis: TELEVISIE VIA GOES (pagina 2) Op- eu ondergang van Zon en Maan: Zaterdag: Zon op 4.19 u., onder 21.00 u. Maan op 4.52 u., onder 21.39 u. Hoogwater zaterdag 9 juni: Vlissingen: 1.48 u. 2.18 m., 14.10 u. 2.33 m. Terneuzen: 2.16 u. 2.22 m., 14.44 u. 2.47 m. Wemeldinge: 2.37 u. 1.76 m., 16.07 u. 1.83 m. Zierikzee: 3.26 u. 1.60 m., 15.52 u. 1.57 m. Prinses Wilhelmina naar Breda DEN HAAG, 7 juni. H. K. H. Prinses Wilhelmina hoopt op zaterdag middag 9 juni a.s. tegenwoordig te zijn bij de plechtigheid in de Grote Kerk van Breda, naar aanleiding van het na welhaast 50 jaar restauratiewerk zaamheden weer geheel ter beschik king komen van dit historische kerk gebouw. o AMSTERDAM, 7 juni. In het gebouw van de Vrije Gemeente te Amsterdam is vanavond een bijeen komst gehouden, waar enkele predi kanten van de Nederlands Hervorm de gemeente in Amsterdam de keuze van hun politieke partij hebben ge motiveerd. Deze bijeenkomst was belegd door het plaatselijk ministe rie van Hervormde predikanten. Ds. J. J. Buskes vertelde hoe hij de verhouding ziet van zijn geloof tot zijn keuze van de Partij van de Arbeid. Dr. H. Jonker, ds. J. M. Snethlage en ds. J. R. Wolfersberger spraken daar na over deze verhouding resp. van de A.R. partij, van de C.H. Unie en van de Prot. Unie, die ditmaal niet aan de verkiezingen deelneemt. De V.V.D. telt in Amsterdam geen Hervormde predikant onder haar le den. Daarom voerde over deze partij een lid der Hervormde gemeente het woord. GOES, 8 juni. Het schijnt dat de Russen de smaak te pakken hebben van het ontvangen van buitenlandse staatslieden en het be zoeken van andere landen. Maarschalk Tito, die momenteel een of ficieel bezoek van drie weken aan de Sowjet-Unie brengt, moet steeds maar weer horen dat hij zo'n „beste kameraad" is en de Rus sen doen al het mogelijke om het de Zuidslavische premier naar de zin te maken. Begin volgend jaar hoopt het duo Chroestsjef—Boelganin een trip te maken naar de Noordse landen. Gisteren is Tito per trein uit Moskou in Leningrad aangekomen. Boelganin reisde met hem mee. Beiden werden in Leningrad uitbundig toegejuicht. Bij aankomst te Leningrad hield maarschalk Tito een door radio Mos kou uitgezonden toespraak, waarin hij o.m. zei dat er „geen enkel vraagstuk van gewicht bestaat, waarover de S.U. en Zuid-Slavië geen overeenstemming zouden kunnen bereiken". Hij voegde ONTARIO, 7 juni (Reuter). Pre sident Soekarno heeft woensdag zijn 55ste verjaardag gevierd met het zin gen van liedjes met Canadese school kinderen. Hij ontmoette deze kinderen tijdens een tocht langs het atoompro ject te Chalk River. In Deep River Village bezocht hij een school. Hij tekende op het school bord en hielp een meisje met het af maken van een kruiswoordpuzzle. Ontevredenheid kwam tot uitbarsting TEUGE, 7 juni. In het kamp Teu ge (bij Deventer), waar meer dan 500 Ambonezen wonen, zijn gisteravond ernstige onlusten uitgebroken. Na de tuaatr elen met betrekking tot de verzorging van de bewoners, die op ^14 mei j.l. door minister Van Thiel zijn bïkend gemaakt, broeide het in het imp. Gisteravond kwam de ontevre den stemming tot uitbarsting, toen enige tientallen bewoners van het kamp het kantoor van de kampbeheer- LONDEN, 7 juni. (AFP/Reuter). Premier Eden heeft meegedeeld, dat Engeland in de eerste helft van het volgend jaar in een afgelegen deel van de Stille Oceaan voor het eerst een pro" fontploffing van een waterstof bom teweer zal brengen. Rusland en de V.S. namen reeds dergelijke proeven. DACCA, 7 juni. AFP. Van de 172 passagiers en dertig leden van de be manning van het ss „Badora" dat vo rige week zaterdag in de Golf van Bengalen is vergaan, hebben slechts vijf het er levend afgebracht. PRESTWICK, 8 juni. (Reuter). De 30-jarige horlogemaker Peter Gluckman uit San Francisco heeft ten tweede male in een eenmo- torig vliegtuig de vlucht New YorkPrestwick (Schotland) volbracht, met een tussenlanding op IJsland. Hij wil via Londen een vlucht over Europa, het Mid den-Oosten er. Noord-Afrika ma ken en over Zuid-Amerika naar San Francisco terug gaan. Gluckman heeft het vliegtuigje voor twintigduizend gulden ge kocht nadat het bij een ongeval beschadigd was. Hij herstelde het zelf. „Dat is precies hetzelfde als een horloge maken, alleen zijn de onderdelen wat groter", zei hij.. Het toestel heeft een bereik van vierduizend km en kan 224 km per uur halen. „Ik ga met deze vlucht hele maal niets 'bewijzen', ik doe het alleen voor mijn plezier", lichtte hij nader toe. der, de heer Samson, door de deur en dwars door de mnur van hardboard, binnendrongen. De heer J. A. Samson, werd met ijzeren stoelen bewerkt en toegetakeld. Veldslag De rijkspolitie, die snel gewaar schuwd was, ontzette de heer Samson, doch hierop moest het groepje van vijf man een ware veldslag leveren tegen naar schatting tachtig Ambonezen, die hen met klinkers, die ze uit de straat haalden, stenen, stokken en zelfs steenkolen bekogelden. De politie kon slechts stand houden door gebruik te maken van de vuur wapens. Een detachement van de rijkspolitie is thans in de nabijheid van het kamp gelegerd om bij het eerste teken van hernieuwde onlusten onmiddellijk te kunen ingrijpen. Enige van de ergste raddraaiers zijn reeds met hun gezinnen naar andere kampen overgebracht. Schermutselingen tussen Marokkanen en Fransen RABAT, 7 juni. (A.F.P.). Ten zuiden van de Marokkaanse plaats Böe Arfa, nabij de grens met Algerië, heeft zich een schermutseling voorgedaan tussen een bende bewapende Marok kanen en Franse militairen. Aan Franse zijde vielen hierbij drie doden, terwijl zes mannen werden ge wond. De bende trok na het gevecht, met medeneming van haar doden en wonden, terug in de richting van de Algerijnse grens. De Franse troepen vonden later een opslagplaats van levensmiddelen en ammunitie. Joego-Slavië en Rusland hebben eco nomische besprekingen geopend. Franse boeren hebben gedreigd de levering van melk aan Parijs te staken als de zomerprijs niet hoger wordt. Tocht door de haven ROTTERDAM, 7 juni. De Groothertogin en de Prins van Luxemburg hebben vanmorgen in gezelschap van Koningin Juliana een bezoek gebracht aan Rotterdam, dat zich hoofdzakelijk beperkt heeft tot een vaartocht door de haven, nadat ook Gouda met een bezoek was vereerd. De Maasstad had zich op z'n feestelijkst uitge dost om de hoge gasten te ontvangen. Fris stak het rood-wit-blauw van de vele vlaggen af tegen de lichtgrijze lucht en feestelijk vooral was het in de omgeving van de veerhaven, waar de jachten van de leden der Kon. Roei- en Zeilvereniging „De Maas" met hun pavoi- sering lagen te deinen op het water. hieraan toe: „De Sowjet-Unie heeft, als een groot socialistisch land, reus achtige mogelijkheden om die krachten in de wereld te helpen, die strijden voor een beter leven der aardebewo- ners en vooor de verbreiding van het socialisme". In een toespraak tot fabrieksarbei ders zei Tito dat de vriendschap tussen de Sowjet-Unie en Zuid-Slavië „eeuwig zal duren". B. en C. naar Scandinavië Boelganin en Chroestsjef hebben een uitnodiging om een bezoek te brengen aan Zweden, Noorwegen en Denemar ken aanvaard. Verwacht wordt dat het bezoek volgend voorjaar zal plaats vinden. Het Britse verkeersvliegtuig met straalaandrijving „Comet-2" mag nu voor normaal passagiersvervoer wor den gebruikt. Op weg naar Den Haag en Rotter- Charlotte en Z.K.H. prins Felix van dam bezochten H. K. H. groothertogin Luxemburg, vergezeld door H.M. ko ningin Juliana, donderdagochtend de St. Janskerk in Gouda. De foto geeft een beeld van de wan deling van het stadhuis van Gouda, dat op de achtergrond zichtbaar is, naai- de kerk. V.l.n.r.: H.M. de konin gin, Mr. J. Klaasesz, commissaris der koningin in de provincie Zuid-Holland, groothertogin Charlotte en de burge meester van Gouda, Mr. Dr. K. F. O. James. DEN HAAG, 7 juni. De minister van Oorlog heeft medegedeeld dat het niet in de bedoeling ligt soldaten van de Duitse Bundeswehr op Nederlands grondgebied te legeren. De minister waren hierover vragen gesteld door de heer Wagenaar, lid van de Tweede Kamer. ZAANDAM, 8 juni. Op dinsdag 19 juni a.s. zullen Jan Hof en Leny Hoogland, beiden uit Zaandam, met hun scooter aan boord van een schip van de Holland-Amerika-Lijn van Rotterdam naar de Verenigde Staten ver trekken. Deze bootreis betekent voor de jonge mensen, 'die dan drie dagen getrouwd zullen zijn, het begin van een wereldreis langs Amerika, Australië en India. Voorzover zij over land reizen, zullen de reizigers gebruik maken van hun scooter. 52.000 km zullen zij afleggen, waarvan 22.000 over zee. Het echtpaar zal van Amerika naar Nieuw Zeeland en Australië reizen, waar zij de Olym pische spelen zullen bijwonen. Van Australië gaat het dan via India terug naar Europa. In augustus 1957 wordt het tweetal in Zaandam terug verwacht. I «al Vf 's-GRAVENZANDE, 7 juni. Bij de 's-Gravenzandse veiling is men druk bezig met het inladen van op contract geteelde, zoge naamde „ijssla" voor Amerikaan se militairen in Duitsland. De sla wordt bij de veiling gepeld, zo dat er „kooltjes" overblijven. De ze worden in wagons geladen, die daarna worden volgespoten met ijs. Rotterdamse exporteurs zor gen voor de uitvoer van deze sla naar Duitsland. WASHINGTON, 8 juni. (Reuter). Premier Boelganin van de Sowjet-Unie heeft een brief gezonden aan president Eisenhower. De Söwjet-ambassade te Washington weigerde de inhoud van het stuk bekend te maken. Sinds vorige zomer hebben Eisen hower en Boelganin een reeks brieven gewBêèid, die voor het merendeel het ontwapeningsvraagstuk betroffen. In januari stelde de Sowj et-premier een vriendschapsverdrag tussen de Sowjet- Uni,e en de V.S. en andere westelijke landen voor, doch dit werd door pre sident Eisenhower, na overleg met pre mier Eden, van de hand gewezen. Van Russische zijde is nader mede gedeeld, dat premier Boelganin in de brief correspondentie met president Eisenhower, die de afgelopen zomer begon, voortzet. DE BÏLTZEGT: Buienaetiviteit Veranderlijke bewolking met op de meeste plaatsen enige buien, hier of daar met onweer. Overwegend matige wind, ruimend naar west tot noord west. Koel weer. Politieke kringen in Djakarta ver wachten, dat de Indonesische regering ook het embargo inzake verschepingen van tin en olie naar China zal ophef fen. In het clubgebouw werden bloemen aangeboden door Louise Caroline van den Bergh, het twaalfjarige dochtertje van mr. F. W. van den Bergh, voorzitter van het Beneluxcomité. Aan onze Koningin werden bloemen geoffreerd door Arie Cornells van der Giessen, het achtjarig zoontje van de voorzitter van „De Maas". Staat der Nederlanden veroordeeld AMSTERDAM, 7 juni. Met bevestiging van het rechtbankvonnis heeft het Gerechtshof in Den Haag thans de Nederlandse staat ver oordeeld tot betaling van een der hoogste bedragen aan smartegeld, nl. 25.000, die in ons land ooit toegewezen zijn. Dit bedrag moet worden uitgekeerd aan de 35-jarige terazzowerker Angelo Enrico Petrucco uit Breda, die in augustus 1952 op zijn motor onder de ge meente Etten en Leur door een militaire vrachtwagen werd aange reden en ten gevolge van de botsing levenslang invalide zal blijven. Bovendien heeft het hof de beslissing van de rechtbank bevestigd, volgens welke de staat het slachtoffer van de fatale botsing tot aan zijn 65e jaar ƒ125 per week moet uitkeren, tenzij hij eerder overlijdt. Kort na het ongeluk wendde de echt genote van de zwaargewonde Petrucco zich tot de overheid met een verzoek om financiële vergoeding. Zij ontving toen van het ministerie van Oorlog een aanbod van 5000,met enkele ande re vergoedingen. Dit voorstel achtte zij niet acceptabel, waarna haar advocaat een proces tegen de staat begon. VOORTHUIZEN, 8 juni. Bijna acht maanden geleden vond de 23- jarige los arbeider Herman Klok uit Harskamp bij het schoonmaken van een greppel een portefeuille met dertienduizend gulden. Hij deed aangifte bij de politie, maar de verliezer is nog steeds niet ko men opdagen, hoewel alle politie- posten bericht van de vondst kregen. Het ziet er naar uit dat Herman, het tiende kind uit een gezin met zestien kinderen van een kleine boer in Hars kamp, nog eens een rijk man wordt. Na drie jaar, dus op 11 oktober 1958, heeft hij nl. recht op het vruchtge bruik van zijn vondst en na dertig jaar het kapitaal is dan zo goed als ver dubbeld kan de rechtmatige eige naar geen aanspraken meer op het verlorene doen gelden. Het komt er in de praktijk dus op neer, dat Herman Klok dan over dit kapitaal mag beschikken, Voor de materiële schade werd een eis van 195.000 ingediend. Globaal bezien is deze eis nu ook toegewezen. Het slachtoffer zal Immers van zijn 32 jaar af 125 per week ont vangen. Indien hij de pensioengerech tigde leeftijd van 65 jaar bereikt, dan komt dat neer op een zelfs nog hoger bedrag: ƒ214.500. Bovendien is aan smartegeld een bedrag van 25.000 toegekend. Het Hof acht dit bedrag „redelijk en juist". De toedracht Petrucco passeerde op de bewuste dag op zijn motor een convooi van mi litaire vrachtauto's, dat van Roosen daal naar Breda reed. Plotseling en zonder enig signaal te geven verliet een transportauto de file, week naar links uit en raakte daarbij de hem juist passerende motorrijder, die ten val kwam en levensgevaarlijk gewond werd. Zijn linkerbeen moest geampu teerd worden, doch nog steeds lijdt het slachtoffer, dat gehuwd en vader van één kind is, als gevolg van de opgelo pen schedeibasisfractuur aan schedel trauma. Hij zal nimmer meer kunnen werken. Chauffeur kreeg boete De chauffeur van de betrokken mili taire vrachtauto is door de krijgsraad 25,— boete opgelegd. Het gezelschap begaf zich vervolgens aan boord van de „Prinsesseplaat" voor de tocht door de haven, die zich tot on geveer de Merwehaven uitstrekte. Tegen half één had aan de Maashaven de debar- katie plaats, vanwaar de stoet in de ge reedstaande auto's vertrok, om vla da Maastunnel de weg naar Delft in te slaan. Kort na aankomst in Den Haag werd in de fraaie witte eetzaal van het gerestaureer de Huis ten Bosch de lunch gebruikt. MAURITSHUIS Bij aankomst aan het Mauritshuis wer den de vorstelijke bezoekers des middags ontvangen door burgemeester, mr. F. M. A. Schokking en wethouder C. H. W. van den Oever. Met veel belangstelling heb ben zij een rondgang door het museum gemaakt. Bijzondere aandacht had men bij het bezoek o.m. voor de zeven schil derijen van Johannes Vermeer (vier uit het rijksmuseum en drie uit het Maurits huis), het totale Nederlandse bezit van deze schilder, alsmede voor drie werken van Rembrandt. De vorstelijke gasten gingen vervolgens naar de grote bovenzaal de Potter-zaal waar een aantal costuums uit het in Den Haag gevestigde Nederlandse Cos- tuummuseum werden getoond. Zij werden gedragen door een aantal personen. De vertoning werd geleid door prof. dr. F. W. S. van Thienen. Een dertiental costuums uit de 18de, 19de en 20ste eeuw werden achtereenvol gens getoond. Daaronder waren er uit de Zaan, Friesland en Walcheren. Begonnen werd met costuums uit de jaren 1750 mo. In het Frans Hals-museum te Den Haag hebben de ministers de vorste lijke gasten een diner aangeboden. Daarna werd een korte rondrit door Haarlem gemaakt. Begroeting door prinses Wilhelmina Prinses Wilhelmina zal vandaag de Luxemburgse gasten op paleis Soest- dfjk begroeten. Amerikaans-W estduitse overeenkomst over legeringskosten BONN, 8 juni. (Reuter). De Duit se Bondsrepubliek en de V.S. hebben een overeenkomst gesloten over de voortzetting van Westduitslands bij drage in de kosten van de legering der Amerikaanse strijdkrachten. West- Duitsland zal 650 miljoen mark bij dragen in het jaar, dat vijf mei jJL is begonnen. Op vijf mei liep de vorige overeenkomst af. De onderhandelingen met Frankrijk en Engeland duren nog voort, maar men verwacht, dat deze binnen enkele dagen met succes zullen worden be kroond.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1