Hoe speelt U het klaar om iedere dag weer iets anders te eten Witboek over concentratiekampen systeem in communistisch China Met 'n ROYCO-soepje breng je weer eens wat anders op tafel Internationaal. Comité bracht verschrikkelijke feiten aan 't licht De dochter van de opperrechter Hervorming van hei denken Donderdag 7 fun! 1956 l. ZEEUWSCH i.aGBLAD pagina 5 „Inderdaad een moeilijke opgave! Maar ik heb gemerkt, dat een bord soep vooral al direct een ander gezicht aan een maaltijd geeft. Vooral als je steeds een werkelijk verleidelijk soepje kunt geven... en wie kan je daar beter bij helpen dan ROYCO, die je maar jfst vijf voortreffelijke soepen biedt?" WAT DENKT van een bordje Royco Kalfs soep vooraf? Een soep die U niet 20 gauw zelf zult maken, maar die een echt knder tintje aan Uw maal geeft. Een fijnproeverssoepje, met een heel fijne geuren een zachte, rij ke smaak. Maar nog méér dan dat. Gezond en versterkend! Echte vleesbouillon, getrokken van het allerbeste kalisvlees 1 En daarna romig gebonden verrukkelijk, in één woord I Werkelijk, deze uiterst ver zorgde soep mag U Uw gezin niet onthouden. Geef morgen eens een zondags- maal, zomaar midden in de week. Het kost U maar 5 minuten! .-lier zijn ze alle vijf: Royco Kalfssoep - Kippensoep - Groentesoep - Aspergesoep en Erwtensoep Feuilleton 121) Maar dat was niet alles. Wat bete kenden die geheimzinnige woorden van Castlemaine en Jermijn en de anderen, met betrekking tot Jeffreys en de goe deren van Beaumont? Welke misdaad had de goddeloze rechter nog meer ge daan? Zou het mogelijk zijn, dat Neen, hij durfde het niet hopen. Hoe laat wat 't? Hoe lang was hij in het Park geweest? Het kwam hem te binnen, dat hij te middernacht bij Temple Church zou zijn.- Hoe groot ook zijn belangstelling was voor de plannen voor de Jezuïet, de hoop spoedig Maria Jeffreys terug te zien, verbande ze. Met haastige stappen nep by door de straten en stegen achter het Strand. Soms verdwaalde hij in de duisternis en bevond zich weer op de oever van de rivier, welker wateren toen nog de grond overdekten, waar nu de Temple Gardens gevonden wordt. Er waren slechts weinig mensen en niemand viel hem lastig. De mensen liepen nog steeds door de hoofdstraat, op korte afstand; maar hier was niemand, dan alleen rovers en inbrekers, die mis schien op een oude man als hij scheen te zijn, zouden kunnen aanvallen. Hij vreesde hen evenwel niet. Nog steeds droeg hij zijn eigen zwaard en of schoon zijn gezondheid door zijn lange gevangenschap geleden had, gevoelde hij zich nog stérk genoeg om de be- zwaren te overwinnen. Eindelijk was hij op de afgesproken plaats aangekomen. Hij zag de muren van de oude kerk ,waar hij vele maan den geleden zich ook bevonden had. Een bange vrees kwam in zijn hart. Was 't misschien al na middernacht, en zou Maria Jeffreys als zij er niet in geslaagd was hem op de afgespro ken plaats te vinden, weer weggegaan zijn zonder op hem te wachten? Nauwelijks was deze gedachte bij hem opgekomen, of hij hoorde de klok slaan, 't Was het middernachtelijk uur en hij was dus op tijd. Hij herinnerde zich nog de schaduw van de grote muurstut en daarheen begaf hij zich. Kort nadat hij de plaats bereikt had, hoorde hij 't ruisen van een kleed, maar de nacht was zó donker, dat hij niets kon zien. Hij strekte zijn han den uit en zijn hart beefde van vreugde. Hij voelde een zachte hand in de zijne. „Maria Maria Jeffreys". Er kwam geen antwoord. „Maria", zei hij, niet beseffende, al wat er voorgevallen was, sedert hij voor het laatst op deze plek gestaan had. „Maria, zijt gij dat?" Hij had vergeten dat hij gezworen had zich te wreken op haar om alles wat zij gedaan had; vergeten de ver achting, waarmee zij hem overladen had; vergeten gevaar, gevangenschap en doodsangsten. De rechtbank van Taunton en het verachtelijk gelaat van Jeffreys betekende niets meer. Gevaar of verraad vreesde hij niet. De hand, die hij omklemd hield, zou hem nooit in 's vijands macht overleveren. „Ik was bang, dat ge niet zoudt komen", zei ze snikkend. Het geluid van haar stem ontroerde hem. Hij 'sloot haar in zijn armen. Hij voelde 't ontstuimig kloppen van haar hart. Zijn lippen vonden de hare, en de zwarte nacht scheen vervuld van licht. Al de donkere geheimzinnigheid van het verleden was als niets. Hij kon niet zeggen waarom. Slechts één ding bleef. Hij beminde en hield de vrouw, die hij liefhad, in zijn armen. Zij was niet langer de dochter van de wreedste man in Engeland, zij had niets uit te staan met hem, tegen wie het bloed van honderden onschuldige slachtof fers om wraak riep. Geen droppel bloed van het zijne stroomde door haar aderen; haar handen waren rein van het bloed, door het wrede monster ver goten. Zij was de vrouw, die hij van die mistige avond af steeds had bemind, toen zij hem, lang geleden, verlost had uit de handen van Jeffreys' dienaren, en wier vrolijk, kinderlijk gelaat hij bij het licht van een naburig venster gezien had. „Maria, ik bemin je." Hij voelde haar boezem heftig op en neer gaan en klemde haar dichter aan zich. „Bemin je mij, Maria?" Weer drukten zij de lippen op elkan der. „Je twijfelt er toch niet aan?" „Neen!" (Wordt vervolgd) (Van één onzer verslaggeefsters) AMSTERDAM, 5 juni. Het in 1950 opgerichte Internationaal Comité ter bestrijding van het concentratiekampen-systeem heeft in de afgelopen zes jaren in vele gevallen resultaten geboekt. Zo was het directe gevolg van een onderzoek, door het Comité ingesteld naar de kampen in Sowjet-Rusland, dat daar overal cantines kwa men en meer voedingsmiddelen werden verstrekt. In Spanje werden 35.000 dwangarbeiders reeds voor de aankomst van de commissie van onderzoek vrijgelaten, terwijl door de Griekse regering ongeveer 40.000 gevangenen op vrije voeten werden gesteld, door toedoen van het Internationaal Comité. Het laatste onderzoek werd ingesteld naar de communistische en andere ge vangenkampen in continentaal China, naar aanleiding van een klacht die het Comité uit Formosa bereikte. Er zouden n-L in China zo'n 5000 concentratiekam pen zijn, waarin 16 miljoen gevangenen werden onderworpen aan dwangarbeid ten behoeve van de communistische staat en aan een „hervorming van het denken". Een delegatie van het Comité stelde in Hongkong een uitgebreid dossier samen, waarin getuigenverklaringen van 106 Chi nese en 16 Europese ex-gevangenen wer den opgenomen. Een tribunaal waarvan mr. C. van Rij de voorzitter van het Nederland se comité president was, zou in Azië een publiek proces voeren tegen de re gering van communistisch China. Maar zelfs de regeringen van de meest vrij heidslievende landen ln Azië spraken het veto uit over het houden van dit tribunaal in hun land. Het tribunaal werd daarom in Europa en wel in Brus sel gehouden. De afstand was te groot en de middelen te gering om de veertig voornaamste ge tuigen naar Brussel te laten komen. Daarom stelde een commissie van onder zoek in het Verre Oosten de belangrijkste getuigenverklaringen op schrift, terwijl slechts vier ex-gevangenen waaronder de schoonzuster van de communistische premier Tsjoe en Lai in Brussel per soonlijke verklaringen aflegden. VELE MILJOENEN....... Het comité heeft niet kunnen vaststel len hoe hoog het aantal gevangenen in China precies ligt, maar het is wel zeker, dat hier sprake is van vele miljoenen mensen. Door een georganiseerd systeem van verklikking nemen de arrestaties voortdurend toe. Tot 1954 werden zij ver richt zonder enige rechterlijke controle. Na die datum stonden de arrestaties al leen onder controle van het Parket, dat direct afhankelijk is van het staatsgezag. De „schuldigen" zün aan hun rechters overgeleverd, zonder enige waarborg van de rechten der verdediging. Uit de getui genverklaringen blijkt, dat de arrestanten tijdens het vooronderzoek een zeer slech te behandeling en zelfs martelingen heb ben te doorstaan. Na een afmattingsver hoor van enkele dagen horen zij zich op grond van afgeperste bekentenissen een veroordeling opleggen. De toestanden in de concentratiekam pen zijn buitengewoon slecht. Het voed sel is over het algemeen onvoldoende, goede luchtverversing en hygiënische voorzieningen ontbreken, terwijl de ge vangenen in vrijwel alle kampen versto ken zijn van geneeskundige hulp en ver zorging. ONMENSELIJK Het aantal gedwongen werkuren loopt vaak op tot 14 per dag. Zelfs wanneer een gevangene om de een of andere reden gestraft wordt met gedeeltelijke of alge hele onthouding van voedsel of van de gelegenheid tot slapen of met het boeien van voeten en handen, mag hij zijn werk niet onderbreken. Na de lange werkdag zijn de gedeti neerden verplicht om bijeenkomsten bü te wonen, die gewijd zijn aan de uiteen zetting der leerstellingen^en aan de her opvoeding. De „hervorming van het denken" in het kader van de heropvoe ding door de arbeid wordt op het gehele grondgebied van communistisch China toegepast. Wanneer de gevangene ein delijk ideologisch „bekeerd" is, moet hij dat bewijzen door z.g. misdadigers aan te brengen, die in strijd met de belan gen van de regering zouden hebben ge handeld. Het witboek, dat door het comité na de zitting van het tribunaal is samengesteld, zal aan alle regeringen ter wereld en aan het internationale arbeidsbureau worden toegezonden. „In dit systeem is niets te bereiken met een goedwillende glimlach, doch alleen met een proces, gebaseerd op de naakte feiten", aldus mr. Van Rij tij dens een vergadering van het Nationaal Comité te Amsterdam. Mr. Van Rjj deelde nog mede, dat het Internationaal Comité op het ogenblik een klacht behandelt over vfif „concentratie kampen" die zich in Indonesië zouden be vinden. Het eerste onderzoek is in han den van het Noorse lid van het bestuur, mevrouw Lise Borsum. DE RADIO BRENGT U VRIJDAG 8 JUNI 1956 HILVERSUM I (402 m.) N.C.R.V.: 7.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 7.10 Gewijde muziek. 7.30 Gram. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.25 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Ra- diophilharm. orkest en soliste. 10.30 Mor gendienst. 11.00 Tenor en piano. 11.20 Gram. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.35 Gram. 12.55 Gram. of act. 13.00 Nieuws. 13.15 Protes tants Interkerkelijk Thuisfront. 13.20 Lich te muziek. 13.45 Gram. 14.05 Schoolradio. 14.25 Kamerorkest. 14.55 Gram. 15.15 Voordracht. 15.35 Instr. trio. 16.00 Tuin- bouwcauserie. 16.15 Gram. 16.30 Blaasens. 17.00 Voordr. 17.20 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 17.55 Een goed woord voor een goede zaak. 18.00 Stemmen van over zee. 18.15 Harmonie-orkest. 18.35 Cabaret. 19.00 Nieuws en weerberichten. 19.10 Re- geringsuitzending: Een taak van het mu seum: laten zien.... leren zien, door Pe tra Clarijs, Hoofd van de pedagogische af deling van het bureau van de Rijksinspec teur voor Roerende Monumenten. Ruhriek verklaring en toelichting. 19.20 Regerings uitzending: Emigratierubriek, het emi gratiepraatje van H. A. van Luyk. 19.30 Gram. 19.45 Pol. toespr. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gram. 20.30 De jeugd vliegt uit, hoorspel. 21.00 Vom Reiche Gottes, can tate. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. 23.15 Gram. 23.3524.00 Orgelconcert. HILVERSUM II (298 m.) V.A.R.A.: 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 7.55 Wie weet hoe? 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.40 Schoolradio. V.P. R.O.: 10.00 Avonturen met kinderen, caus. 10.05 Morgenwijding. V.A.R.A.: 10.20 Voor de kleuters. 10.40 Orgelspel. 11.10 Gram. 11.35 Fluit en clavecimbel. A.V.R.O.: 12.00 Orgel en piano. 12.30 Land- en tuinbouw mededelingen. 12.35 Sport en prognose. 12.50 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Medede lingen of gram. 13.20 Amus. muz. 13.55 De onbekende Kipling, caus. 14.40 Strijk- Beursberichten. 14.00 Strijktrio. 14.30 trio. 15.05 Gevar. programma. V.A.R.A.: 16.00 Gram. 16.30 Voor de kinderen. 17.00 Muz. caus. 17.40 Lichte muziek. 18.00 Nws. 18.15 Act. 18.20 Dansmuziek. 18.45 Het Gouden N.V.V. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Gram. V.P.R.O.: 19.30 Glamour, een Amerikaans begrip, caus. 19.45 Nieuws v. d. V.P.R.O. 20.00 Nieuws. 20.05 Boek bespreking. 20.15 Zang. 20.30 Bespiegelin gen aan de East River. 20.40 Ouder en oud worden, caus. V.A.R.A.: 21.00 Amus. muz. 21.30 Gram. 22.00 Amus. muz. 22.25 Bui tenlands overzicht. V.P.R.O.: 22.40 Van daag, caus. 22.45 Avondwijding. V.A.R.A 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Nieuws. TELEVISIEPROGRAMMA'S N.T.S.: 20.0021.00 Eurovisie: Royal Tournament in Londen. 21.00—22.30 Relais v. België: De Banier van de Koning, T.V.- spei.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 5