Zuid-Slavië blijft onafhankelijk buitenlands beleid voeren Ministers hoeven na hun aftreding niet op een houtje te bijten Tweede Kamer nam afscheid van niei terugkerende leden Eisenhower: „Geval Tito geen volledig verlies' is Hollet stelt vertrouwenskwestie Hoger loon en betere uniformen Recht op plekje aan de staatsruif Ruim tweehonderd miljoen inwoners in de Sowjet-Unie Britse onderwijzer doodgeschoten Helft van Nieuw-Guinese zuigelingen sterft Gevechten in de heuvels PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Sowjei-leiders loonden begrip... Hoog bezoek in Amsterdamse Stadsschouwburg Ook naar de V.S.? Indonesische premier ook naar Moskou Beer verwondt jongen in dierenpark In vier jaar 1114 wetsontwerpen Bondsregering akkoord met Saarregeling Reusachtige stofwolk boven Midden-Oosten Tweedekker Singapore accepteert Britse voorstellen niet Pensioenregeling in Tweede Kamer Geboortecijfer daalde sterk 0p de (goede) koffie in Haarlem Groene Kruis vraagt hulp Telefoon MM (b.g.g. voor redactie 8987, voor adm. 2970), Oiro 274289. Kantoren: Mid''-" org: Korte Noord- Straat 35. Tei. iiva, Tel. redactie 2347 en 8162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, TeL 326; Terneuzen: Dükstraat 26-26. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.47 per week, 2,— p. maand, 5.85 pe^twartaal. Losse nummers 184Wlt. Advertentieprijs 24 cent per mnn. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwsch Dagblad 12e Jaargang No. 341$ Wnd.-hoofdredacteur: Prof. Dr. J. J. de Jong - Directeur: Jacq de Smit Donderdag 7 juni 1956 c KERK EN STAAT (Zie pagina 3) Op- en ondergang van Zon en Maan: Vrijdag: Zon op 4.19 u., onder 21.00 u. Maan op 3.51 u., onder 20.41 u. Hoogwater vrijdag 8 juni: Vlissingen: 1.01 u. 2.02 m., 13.27 u. 2.21 m. Terneuzen'. 1.28 u. 2.17 m., 13.59 u. 2.25 m. Wemeldinge: 2.47 u. 1.65 m., 15.19 u. 1.83 m. Zierikzee: 2.35 u. 1.40 m., 15.05 u. 1.57 m. GOES, 7 juni. Het bezoek van maarschalk Tito aan de Sowjet- Unie blijft in internationale politieke kringen velen bezig houden. Wat gebeurt er momenteel in Moskou?, vraagt men zich af. Worden er afspraken gemaakt, of wórden er alleen vriendelijke woorden over en weer gesproken, zonder dat in feite een wijziging van de bestaan de verhoudingen moet worden verwacht? Vooral in Amerika blijkt men zich met deze vragen bezig te houden. Op de gisteren gehouden persconferentie van president Eisenhower sprak Wj zelfs over „het geval Tito", terwijl in het congres der V.S. stemmen zijn opgegaan om de Amerikaanse hulp aan Tito te beknotten. In Moskou heeft Tito gisteren weer tal van vriendelijke woorden aan 't adres van Rusland gericht. Hij heeft voor namelijk de vriendschap tussen hem en regering en volk van de Sowjet- Unie toegejuicht. Voorts sprak de maarschalk over „vruchtbare samen werking" tussen beide landen. In de besprekingen met de Sowjet- leiders is het, aldus Tito, niet moeilijk geweest tot op heden een „gemeen schappelijke taal" te vinden. Het was ook niet moeilijk geweest een gemeenschappelijk standpunt te vinden, in het bijzonder wat betreft de souvereiniteit en de onafhankelijkheid van het buitenlands beleid der twee landen. De Sowjet-leiders hadden vol ledig begrip getoond voor de positie van Zuid-Slavië. Brede samenwerking Maarschalk Worosjilof merkte op, dat de weg open is voor samenwerking tussen de S.Ü. en Zuid-Slavië, bv. bij verscheidene internationale vraagstuk ken zoals de ontwapening 'en de Euro pese veiligheid. Men kon gerust zeg gen, aldus Worosjilof, dat alle voor waarden voor een brede samenwerking tussen de .wee landen bestonden. Geen volledig verlies In zijn gisteren gehouden persconfe rentie heeft president Eisenhower van de V.S. gezegd niet te geloven dat het „geval Tito", zoals hij het noemde, als een volledig verlies moet worden be schouwd. Tito, die nu zo hartelijk in Moskou ontvangen wordt is er in geslaagd Moskou te weerstaan. Om hem terug te winnen hebben de Russen grote con cessies moeten doen. Als gevolg hier van zullen zij ernstig gaan nadenken PARIJS, 7 juni. (AFP). Premier Mollet van Frankrijk heeft de vertrou wenskwestie verbonden aan de aan vaarding van zijn plan tot verhoging van het ouderdomspensioen door de Nationale Vergadering. Vrijdagochtend wordt er gestemd. Aanvaarding door de Nationale Ver gadering is nodig omdat de senaat op 30 mei het wetsontwerp heeft afgewe zen. Met het plan is 140 miljard frank per jaar gemoeid. Om dit bijeen te krijgen wordt o.m. een kleine verho ging van de inkomstenbelasting en een nieuwe belasting op auto's voorge steld. DJAKARTA, 7 juni. De Indonesische minister-president, Ali Sastroamid- jojo is door de premier van de Sowjet- Unie, Boelganin, uitgenodigd een be zoek aan Rusland te brengen. Hij heeft de uitnodiging aanvaard. Verwacht na het staatsiebezoek van president wordt, dat dit bezoek zal plaatsvinden Soekarno aan Moskou, in september van dit jaar. AMERSFOORT, 6 juni In het dieren park te Amersfoort is gisteravond Evert Klanderman uit Amsterdam en leerling van een school voor b.l.o. door een beer gegrepen en zeer ernstig gewond. De knaap had met een vriendje kans gezien de achterzijde van de berenkuil te bereiken, die voor het publiek verboden is, en voorzien van een zware afrastering. De jongens hadden stokken bij zich om de beren te sarren. Op een gegeven ogen blik kwam Evert te dicht bij de kooi. Een beer stak zijn poot door de tralies en raakte de jongen aan het linkerbeen, dat geheel werd open gehaald. In ernstige toestand is de knaap overgebracht naar het ziekenhuis. over hun betrekkingen met andere satellietstaten. De kwestie van de Amerikaanse hulp aan Zuid-Slavië moet ook, volgens Ei senhower, opnieuw bezien worden in het licht van wat het beste is voor de Amerikaanse belangen. Ook naar de V.S»? Tito heeft op het Kremlin tegenover westelijke correspondenten zich be reid verklaard naar Washington te gaan ais hij uitgenodigd zou worden om de betrekkingen van Zuid-Slavië met de Verenigde Staten te komen be spreken. Onderwijzer sloeg leerling VIJFTIG GULDEN BOETE 's-HERTOGENBOSCH, 6 juni. De hoofdonderwijzer W. M. de V. uit Ba- kel is door het gerechtshof te 's-Her- togenbosch wegens het mishandelen van een leerling met een lineaal, ver oordeeld tot 50,boete, subsidiair twintig dagen hechtenis. Koninklijke Marechaussee AMSTERDAM, 6 juni. De mannen van het wapen der Koninklijke ma rechaussee verlangen hoger salaris. Momenteel is het salaris gelijk aan dat van de overige onderdelen van de Kon. landmacht. Voorts is men van mening dat het korps een passend uniform dient te verkrijgen, omdat, zo is vandaag mee gedeeld op de vergadering van de Ma rechaussee-vereniging, het huidige uniform niet aan de eisen voldoet en fnuikend is voor de uitoefening van de dienst en het gezag. (Van onze parlementaire redacteur). DEN HAAG, 6 juni. De Tweede Kamer heeft voor de laatste maal in deze parlementaire periode vergaderd. En namens haar voor zitter, de heer Kortenhorst, heeft zij dan ook vandaag afscheid ge nomen van de Kamerleden die zich niet meer herkiesbaar hebben gesteld. Het was een sober afscheid, op verzoek van de betrokkenen. Maar het applaus dat na afloop klonk was daarom niet minder har telijk. „Het Kamerlidmaatschap eist de gehele mens voor zich op", aldus de voorzitter, „het vult niet alleen vele uren en jaren van ons leven, maar het wordt geleidelijk aan een integrerend deel van onze geest, van onze ziel en van ons hart". Voorzitter Kortenhorst noemde de scheidende leden met name: Dr. J. Schouten (a.r.) met bijna 38 dienst jaren, Chr. v. d. Heuvel, met bijna 34 dienstjaren, J. Schilthuis (soc.) met bijna 23 dienstjaren, Chr. j. M. Mol (kath. v.), die tien jaar in de Tweede Kamer heeft gezeten, evenals de heren A. Stapelkamp (a.r.), Th. S. J. Hooy (kath. v.) en Mr. W. F. E. Baron v. d. Feltz (c.h.). Een lid werd door de heer Kortenhorst vergeten, n.l. de ex-k.n.p. er Dr. W. L. G. Lemaire, die sinds 15 juli 1952 Tweede Kamerlid is geweest. Acht Tweede Kamerleden keren dus zeker niet terug. Terugblik In de afgelopen vier jaren zijn 1114 wetsontwerpen behandeld. Slechts dertig maal is er hoofdelijk gestemd. Eenmaal kon een wetsontwerp geen meerderheid vinden. Dat was de huur wet. De verwerping daarvan veroor zaakte verleden jaar een Kabinets crisis. Dit Kabinet heeft 21 wetsontwerpen ingetrokken: elf kort na zijn optreden, tien in de loop van deze vier jaar. Slechts 16 interpellaties zijn gehouden en 81 moties werden behandeld. Er waren 546 schriftelijke vragen, tegen over slechts 81 mondelinge. Veel geschreven Tot en met 3 mei van dit jaar wer den 13231 bladzijden der Handelingen met redevoeringen van Kamerleden en ministers gevuld. Deze vier jaar kwam de Kamer 358 maal in dagvergadering en 122 maal in avondvergadering bjj- brachte. BONN, 6 juni. (AFP). De regering van West-Duitsland is van mening dat het akkoord van Luxemburg over de Saarkwestie ten volle aanvaardbaar is. Vice-kanselier Bluecher heeft bonds kanselier Adenauer namens alle minis ters bedankt voor het tot stand ge- BAHREIN, 6 juni (Reuter) Boven een gebied van twee-en-een-half miljoen vierkante kilometer in het Midden-Oosten hangt op 2,5 kilometer hoogte een reus achtige stofwolk, waardoor het zicht sterk wordt beperkt. Volgens een weerkundige van het Britse ministerie van luchtvaart is het verschijnsel een gevolg van een droge winter in Irak en de krachtige wind, die de laatste tijd in dit gebied- waait. De wolk strekt zich uit van Bag dad naar de kust van Oman in het zuiden en van de omgeving van Karatsji in wes telijke richting over Arabië. In de hoofdstedelijke stadsschouwburg werd een galavoorstelling gegeven ter ere van het Groot-hertogelijk bezoek aan Nederland. De foto toont de ko ninklijke loge met de hoge gasten. Op de eerste rij hebben plaats genomen Z. E. A. C. de Bruijn, Z.E. mr. J. M. A. H. Luns, Z.E. dr. L. J. M. Beel, Z.E. clr. W. Drees en Z.E. mr. J. W. Beyen. In de koninklijke loge ziet men v.l.n.r. H. M. de Koningin, H. K. H. Groothertogin Charlotte, van Luxemburg, Z. K. H. Prins Felix, H. K. H. Prinses Beatrix en de Luxemburgse ambassadeur in Nederland, Z.E. Beek. (Zie voor verslag tweede dag van het vorstelijk bezoek pagina 3). NIJKERK, 6 juni. Onder de puim- veestape van de heer Buitink te Nij- kerk bevindt zich een 9 weken oude hen met 2 vleugels. Het dier is goed ge zond en heeft van zijn overtollige vleu gels alleen last bij het lopen. De vleu gels bevinden zich nl. boven elkaar.. Het onderste paar komt bij het lopen tegen de poten aan. SINGAPORE, 6 juni (AFP). Door te weigeren aan Singapore onafhankelijkheid te verlenen keert Groot-Brittannië terug tot 't tijdperk van de Amerikaanse kolo nies, dit heeft David Marshall in het parlement verklaard, alvorens zijn ontslag als premier bij de goe- verneur van de kolonie in te die nen. Aanvaarding van de voorstellen, die Engeland onlangs heeft gedaan, zou betekenen, dat Singapore altijd afhan kelijk zou blijven van het ministerie van koloniën te Londen. Marshall sprak er zijn voldoening over uit, dat Malakka geweigerd heeft toe te treden tot de Zuidoost-Aziati- sche-verdragsorganisatie (Zoavo), die „in naam van de vrijheid poogt de volkeren in koloniale slavernij te hou den". Marshall achtte echter een vriend schappelijke samenwerking met Enge land binnen het gemenebest van be lang voor Singapore. Z.i. moet de deur voor onderhandelingen geopend blij ven, totdat de rede en de goede wil kunnen zegevieren. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG, 6 juni. De Tweede Kamer heeft vanmiddag een nieu we pensioenregeling voor minis ters, staatssecretarissen, leden van Gedeputeerde staten en wethou ders aangenomen. De ministers en staatssecretarissen krijgen na hun aftreden een uitkering naar het aantal dienstjaren dat zij in functie zijn geweest. Deze uitkering duurt minstens twee en maximaal zes jaar. Deze bepaling is gemaakt om te voorkomen dat oud-ministers na hun aftreden van hun inkomsten worden beroofd. Natuurlijk zijn er ook rege lingen om te voorkomen dat de uitke ring en de nieuwe inkomsten onbillijk cumuleren. Het eerste jaar na hun af treden als zij geen andere inkom sten hebben krijgen ministers en staatssecretarissen 80 procent van hun jaarwedde. Deze bedraagt voor een mi nister-ongeveer f35.000.en voor een staatssecretaris ongeveer f29.000. Het tweede jaar wordt 66 procent uit gekeerd. En de volgende jaren 50 pro cent. Het pensioen van de ministers en staatssecretarissen bedraagt op 65-jari- ge leeftijd 5 procent van de wedde voor elk dienstjaar tot een maximum van 40 procent. Met acht dienstjaren bereiken ministers en staatssecretarissen dus hun maximaal pensioen. Wethouders en leden G.S, Voor wethouders en leden van Ge deputeerde Staten is de regeling niet precies in de wet „vastgelegd. Als pro vincies en gemeenten echter pensioen regelingen treffen moeten zij zich hou den binnen de bepalingen van de wet. MOSKOU, 6 juni. (Reuter), Volgens een statistisch overzicht, dat de Russische regering heeft uitgegeven, wordt de bevolking der Sowjet-Unié thans officieel geraamd op 200,2 miljoen zielen. Dit is ongeveer 20 miljoen zielen minder dan recente westelijke ra mingen. HAARLEM, 6 juni. „Overal goede koffie", zo luidt de uitdruk kelijke wens van de stichting Haarlems bloei. Met dit motto voert zij een actie ter verhoging van de kwaliteit der in deSpaar- nestad geschonken koffie. Een commissie is opgericht, waarin zitting hebben vertegenwoordi gers van de koffiehandel, het res taurantbedrijf en het vreemdelin genverkeer. Jaarlijks zal een di ploma worden uitgereikt aan die inrichting, die de beste koffie ser veert. De „gouden koffieboon" luidt de titel van het diploma. Het geboortecijfer in de Sowjet-Unie is tussen 1940 en 1955 sterk gedaald. In 1953 bereikte dit het laagste punt sedert 42 jaar. In 1940 werden nog 31.7 kinderen per 1000 inwoners geboren, maar het geboortecijfer is inmiddels! gedaald tot 25.6. In 1953 bedroeg het 24.9. In april van dit jaar leefden 113.2 miljoen personen óp het platteland en 87 miljoen in de steden. Moskou is vol gens het overzicht met 4.839.000 inwo ners de grootste stad der Sowjet-Unie, INDUSTRIE Volgens de gegevens zal de ware in dustrie in 1960 66 maal en de lichte in dustrie 14 maal zo grqot zijn als in 1928. De produktie van personenauto's en vrachtauto's steeg van 145.000 in 1940 tot 445.000 in 1955. Eind 1955 waren er in de S.U. 6.100.000 radiotoestellen en 820.000 televisietoestellen. NICOSIA, 7 juni (Reuter). In Li- massoi is gisteren een 28-jarige Britse onderwijzer, toen hij een school wilde binnengaan, doodgeschoten. Het is de veertigste Brit die sinds april van het vorige jaar, toen de verzetsactie begon, is gedood. Elders op het eiland zijn twee bom men geworpen naar auto's met Britse matrozen. De bommén ontploften niet. AMSTERDAM, 6 juni. De helft van de zuigelingen op Nieuw-Guinea sterft. Bovendien lijdt een groot ge deelte van de inheemse bevolking aan t.b.c. en malaria. Om deze bedreiging van de volksgezondheid het hoofd te kunnen bieden, heeft een aantal perso nen in Hollandia aan het eind van het vorige jaar in de Nieuw-Guinese hoofd stad een afdeling opgericht van het Groene Kruis. Nadien zijn in verschil lende buitenposten op het eiland klei nere afdelingen opgericht.In totaal zijn ongeveer 800 leden bij het Nieuw-Gui nese Groene Kruis aangesoten. Men beschikt op het ogenblik over één wijkverpleegster. Voor een groot gedeelte sterven de zuigelingen tenge volge van een te eenzijdige voeding. Om een eerste begin te kunnen maken met het offensief tegen deze volksplaag heeft men minimaal 100.000 gulden no dig voor medicamenten, medisch ma teriaal en opleiding van iheemse krach ten. ACTIE BEGONNEN Het Nederlandse Groene Kruis is een inzamelingsactie begonnen, die o.m. een luisterwedstrijd omvat, die maan- DE BILT ZEGT: Lagere temperaturen Veranderlijke bewolking met slechts enkele verspreid optredende buien. Matige tot vrij krachtige zuidwestelij ke wind. Iets lagere middagtempera- turen dan gisteren. dag 11 en donderdag 21 juni a.s. van respectievelijk 20.50 tot 21.10 en 19.40 tot 20.00 uur over de zender Hilversum II zal warden uitgezonden. Verder doet het Nederlandse Groene Kruis een be roep op haar leden en de gehele Neder landse bevolking om de actie van het Nieuw-Guinese Groene Kruis geldelijk te steunen. (Het gironummer van de actie luidt 643800). Versterkingen in Algerië ALGIERS, 6 juni. AFP-Reuter. Franse troepen zijn een grote operatie begonnen in de heuvels in Oost-Algerië een van de onherbergzaamste gebieden van het land. Een uitgestrekt gebied, waar geen Franse soldaat zich in het afgelopen half jaar meer heeft ver toond, is door tanks en jagers omsin geld. Functionarissen geloven dat benden opstandelingen in dit gebied, dat nu uitgekamd zal worden, hun hoofdkwar tier' hebben. Prins Bernhard hersteld 's-GRAVENHAGE, 7 juni. De be handelende medici hebben Z. K. H. Prins Bernhard toestemming gegeven om vandaag de lunch in het Huis ten Bosch en vrijdag het resterende ge deelte *Van het programma van het be zoek van-H. K. H. de Groothertogin van Luxemburg en Z. K. H. Prins Felix me de te maken.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1