Jubelende Zeeuwsch Dagbladsloet veroverde Zuid-Beveland op 1484 wandelbenen Goese padvindsters, Kasporgo-gymnasten en politie Breda, wonnen de bekers ZIJLSTRA 'tWas er goed uitblazen in gemeenteherberg Hoondert Animo klopte Vitesse en bleef ongeslagen leider Ireentje (6 weken) ging al slapend over de finish KRIS-KRAS Lustrummars in zonneschijn brak alle records Deelnemers van heinde en verre: Axel, Zierikzee en Westkapelle Zo vonden zij het: Geen verschuivingen in de eerste klasse Geen medalje, wel een fraai armbandje door wandelland Maandag 4 Juni 1956 pagina 2 OP VEERTIENHONDERD VIER EN TACHTIG BENEN en vier kinderwagenwielen heeft het Zeeuwsch Dagblad-wandellegioen zaterdagmiddag de schoonheid van Zuid-beveland ontdekt, o ^u^e^en<^ en zingend, roffelend en pijpend hebben de honderden enthousiaste tippelaars hun 10, 15, 25 of zelfs 40 km onder de voet gelopen. Alsof er geen blaren en moeheid bestonden. Eén groot feest is het geworden. Het feest van de Zeeuwsch Dagbladfamilie met zijn honderden wandel vrienden uit Middelburg, Hansweert, Oostkapelle, Zaamslag, Zierikzee, Axel, Vlissingen, ja uit heel Zeeland. Zelfs uit Brabant waren ze gekomen, van Bergen op Zoom en Breda. Zeven honderd twee en veertig wandelaars. En daarmee is het record van vorig jaar (544) niet alleen met stukken geslagen, de Zeeuwsch Dagblad-mars Is hiermee tevens uitgegroeid tot het grootste wandelevenement van Zeeland. Een feit, dat we met grote vreugde hebben geconstateerd. Ruim een uur vóór het tijdstip van vertrek, kwamen de eerste wandelaars zich in de grote zaal van de „Koren beurs" aanmelden. En nauwelijks was onze geluidswagen met een vrolijk muziekje begonnen, of de Grote Markt begon vol te stromen. Weldra was het er een gezellige drukte met joelende gymnastjes, lachende verpleegsters, stoere politiemannen en honderden anderen, wandelaars en belangstellen den. Feestelijke start Maar eindelijk nadat al die scha ren enthousiaste tippelaars van een startkaart waren voorzien kon de heer A. C. Veenis, als van ouds de organisator en marsleider, het ver treksein geven. Dof dreunden de trommen en fier schalden de trompetten van Excelsior Goes. En daarachter kwam een onaf zienbare stoet van opgewekte wandel liefhebbers, die zich als een kleurig en fleurig lint door de straten van Goes slingerde. De vijfde Zeeuwsch Dagblad aars was begonnen. Ditmaal leidden de (voortreffelijk uitgekozen) parcoursen door de Zak ven Zuid-Beveland met als hoofdpun ten Heinkenszand, 's-Gravenpolder en 's-Heer Abtskerke. Velen leerden pas nu de schoonheid van het eigen gewest kennen. Want meer dan eens hoorden we: „Ik wist niet, dat hier zulke prach tige plekjes te vinden waren. Voeg daarbij de voortreffelijke organisatie, de onvermoeibare medewerking van E.H.B.O. en politie en een weertje om van te watertanden (zon en wind), en ge hebt het geheim van het grote wan delsucces ontdekt. De prettige weersomstandigheden werkten het marstempo aanzienlijk in de hand, zodat om goed vier uur de eerstelingen van de 10 km zich reeds afmeldden. Geleidelijk werd de stroom groter en om half acht waren allen „binnen", zelfs de keien van de 40 km. De prijzen Deze 2e juni zal de Goese padvind sters ongetwijfeld nog lang heugen. Want zij waren het die 's avonds bij de prijsuitreiking in „De Korenbeurs' met luid gejuich twee bekers in de wacht sleepten. Zowel op de 15 als op de 25 km hadden zij de eerste prijs gewonnen, waarmee zij de traditie van verleden jaar hebben voortgezet. Op het 10 km parcours was een be oordeling niet gemakkelijk. Hier span de de R.K. Gymnastiekvereniging „Kasporgo" Goes de kroon, op de voet gevolgd door hun sportvrienden van de Chr. vereniging O.K.K., Goes. De mannen van de Gestichtswacht „Ge wa" uit Breda klasseerden zich bij de semi-militairen onbetwist als eerste. „Noteert U alvast de eerste zaterdag in juni 1957? Dan volgt onze zesde wan deltocht", aldus de heer Jacq de Smit, directeur van het Zeeuwsch Dagblad, die 's avonds de prijzen uitreikte. „En dan óp naar de 1000 deelnemers!" Hulde en dank De heer De Smit sprak woorden van dank tot de heer Veenis, de alg. leider, die in de loop der jaren een belang rijke medewerker van het Z.D. is ge worden, tot de jury, bestaande uit de heren J. Ockeloen te Utrecht (techn. adviseur N.W.B.), C. J. van Weele en M. C. van Strien, beiden te Goes, tot de actieve E.H.B.O.-ers en tot de heer J. van Sabben, de Z.D. chauffeur, die bergen werk voor deze tocht („zijn troetelkindje") heeft verzet. De heer Ockeloen zei het een grote eer te vinden, dat hij voor de functie van juryvoorzitter wasaangezocht. Hoewel de heer Ockeloen, als tech nisch adviseur van de Ned. Wandel sport Bond, wekelijks een of meertoch- ten bijwoont, noemde hij de Z.D. mars zeer geslaagd. Weliswaar staat 't wan delen in Zeeland kwalitatief op een minder hoog peil dan in andere stre- Uitgave: Stichting Zeeuwsch Dagblad Goes. Medewerkers: J. A. van Benne- kom, Middelburg. Ds. W. C. van Burgeier, Kruiningen. J. S. Hoek, Middelburg, J. Hommes, Nieuw- dorp. J. Huijssen, Terneuzen. Ds. J. Karelse, Goes. Ds. J. Kwast, Vlissingen. J. Laport, Goes. J. Lodder, Vlissingen. J. Moll, Vlis singen. K. C. van Spronsen, Goes. A. H. S. Stemerding, Souburg. R. Zuidema, Goes. ken des lands, maar dit zal zeker gezien het succes van de Z.D. marsen worden opgevoerd, aldus de heer Ockeloen. Tot volgend jaar! „Een veertigtal patiënten is toch wel wat veel", meende de heer A. C. Kil te Goes, leider van de E.H.B.O.-ploeg, die heel wat blaren heeft moeten prik- pen. Hij weet dit voornamelijk aan de geringe zorg, die vele lopers bleken te hebben besteed aan sokken en schoe nen. „Flinke schoenen met stevige zo len en een paar wollen sokken (zon der stoppen) is een eerste vereiste. „Tot volgend jaar", riep de heer Smit zijn wandelvrienden toe. „Tot volgend jaar", hoorden wij ook vele tippelaars tegen elkaar zeggen. Laten we het daar dan op houden! Uitslagen: 10 km: 1. R.K. Gymn. ver. Kasporgo, Goes, 74.9 p. (zilveren Zeeuwsch Dag bladbeker); 2. Chr. Gymn. ver. O.K.K. Goes, 73.6 p. (zilveren Z.D. beker); 3. Kabouters, Goes 72.1 (Z.D. med.); 4. welpen J. Valckegroep, Goes 69.3 p. (med.); 5. De Arend 's-Heer Arends- kerke 66.2 p. (med.); 6. Welpen Door- mangroep, Heinkenszand 65.6 p. (med.); 7. Tunie, Nieuwdorp 62.7 p.; 8. School met den Bijbel, Krabbendijke 60.6 p. (med.); 9. W.S.V. Kruiningen 56.3 p. (med.); 10. Chr. school Kruinin gen; 54.2 p. (med.); 11. W.S.V. Hans- weert 53.6 p. (med.). 15 km: 1. Goese padvindsters 73.5 p. (grote Z.D. beker); 2. De Arend, 's-H. Arendskerke 69.7 p. (kl. Z.D. beker), 3. Chr. Gymn. ver. O.K.K. Goes 68.1 p. (Z.D. med.); 4. Jong Excelsior Goes 67.9 p. (med.); 5. W.S.V.Kruiningen 66 p. (med.); 6. Tunie Nieuwdorp 65.4 p. (med.), 7. Atlas, Heinkenszand 56.3 p. (med.). 25 km: 1. Goese padvindsters 754 p. (grote Zeeuwsch Dagbladbeker); 2. Excelsior Goes 716 p. (kl. Z.D. beker); 3. De Arend, 's-H. Arendskerke 647 p. (Z.D. med.); 4. D.O.K., Oostkapelle 622 p. (med.); 5. W.S.V. Kruiningen 611 p. (med.); 6. Vrederust mannen, 605 p. (med.); 7. Vrederust vrouwen 600 p. (med.). 40 km: 1. Gewa, Breda 739 p. (beker Fa. Fabery de Jonge, Goes); 2. Nat. Reserve, Goes 638 p. (med.). Brig. De Waal (Gewa, Breda): „Prachtig, in één woord!" Tamboer-majoor K. v. d. Maas, (Ex celsior, Goes)„Maar goed, dat we niet met onze voeten moeten trom melen en blazen" R. Zuidweg, Heinkenszand (op klompen): „Laat mij maar schui ven" J. van Iwaarden (leider Chr. school, Kruiningen)„Picobello!" Inge den Boer, Zierikzee: „Geen spijt van de reis". H. P. v. d. Veen, Breda: ,,'k Ben toch te vroeg uit Goes verhuisd, want deze piekjes kende ik nog niet". Jopie Kusee en Jan Visser, Zaam slag): „We lopen lekker". E.H.B.O.-Ieider Kil: „Blaren als spiegeleieren, meneer". F. Brouwer, Koudekerke: „Blaren? Ja, aan de bomen". Sgt. Mieras (Cdt. Nat. Res., Goes): „We fixen het wel". Directeur De Smit: „Op naar de duizend!" Chauffeur J. van Sabben (in z'n ge luidswagen): „De blaar is weer best!" HEINKENSZAND, zaterdagmiddag. We zitten in de Gemeente- herberg Hoondert te Heinkenszand, de grote pleisterplaats van de 5e Zeeuwsch Dagblad-wandeltocht. Reeds druppelen de eerste wande laars de zaal binnen; meisjes in witte wandelpakjes, olijke welpen met hun groene petjes op, oudere heren met rissen medailles op hun borst. De voorste zaal begint zo langzamerhand vol te geraken. Laten we eens even onze typmachine in de steek laten voor een praatje. Ha, daar zitten de onvermoeibare bla zers en drummers van Excelsior, Goes. Roodverbrande konen, zware, vermoeide benen. Dorstig lurken ze aan hun flesjes limonade, ,,'t Is een prachtig parcours, werkelijk", zegt tamboer-majoor K. v. d. Maas (Goes) tussen twee slokjes gazeuse door. En al zijn twintig muzikanten knik ken instemmend: „Ja, nou, fijn". Vijf en twintig kilometer zullen ze vanavond hebben afgelegd, maar moekom nou! Natuurlijk, de trommels en trompetten zijn op den duur wel zwaar, maar als ze eenmaal buiten de bebouwde kom zijn, worden ze daar gauw weer van verlost door een volgauto. Stel je voor, dat de tamboer-majoor al die tijd met zijn stok zou moeten zeulen. Blaren? Practisch niet, misschien een beetje op de handen en lippen van het musiceren BENEN OMHOOG „Zo rust je lekker uit", vertelt vaandrig J. de Regt van de Karei Doormangroep uit Heinkenszand, die met zijn benen in de hoogte tegen een muur ligt. Zijn broer, verkenner P. de Regt en verkenner Chris Blankenburg zitten al even triomfantelijk. Zere voeten? Neen hoor, gelukkig niet. VIERDAAGSE In de bakkerswinkel naast ons café tikken we soldaat P. M. de Witte (Goes) op z'n schouder. Hij staat juist inkopen te doen. Een lading koeken. „Ja, van al dat lopen krijg je trek", glimlacht hij. De heer De Witte behoort bij de globe trotters van de Nationale Reserve, die WOLF AARTSDIJK Aanbesteding. Door het bestuur van het Waterschap Sluis Oosterland werd aanbesteed: het herstel beschoeiing oostelijk gedeelte haven bij het Wol- phaartsedijkse veer. Er was één in schrijver, n.l. de heer Blij levens te Oosterhout, voor f7623. De gunning werd aangehouden. Zeeuwse Korfbalcompetitie GOES, 2 juni. In de eerste klasse van de Zeeuwse korfbalcom petitie is geen wijziging in de stand gekomen; hieruit valt direct af te leiden, dat het Krabbendijkse Vios kans heeft gezien om Tjoba op eigen veld te kloppen. De overwinning was weliswaar niet overtui gend (45), maar de puntjes zijn binnen. Scampolo behield zijn der de plaats door een 52 zege op Zeelandia, terwijl ook Olympia volgens verwachtingen zijn tegenstander, Volharding, de baas kon blijven (74). De stand ziet er nu als volgt uit: Togo Vios Scampolo Olympia Tjoba Volharding Swift II Zeelandia 0 10 0 10 1 8 2 3 4 3 6 28—13 30—16 28—19 8 21—26 5 20—24 3 17—24 2 18—27 2 17—30 TWEEDE KLASSE De belangrijkste wedstrijd in de tweede klasse A, VitesseAnimo, is geëindigd in een 34 overwinning voor de bezoekers, die hiermede hun ongeslagen leiderspo sitie behielden. Vitesse zal voorlopig dus genoegen moeten blijven nemen met de tweede plaats, terwijl Togo II, dat Vios met 19 klopte, op de derde plaats volgt. In de tweede klasse B heeft Luctor zich niet voor de tweede maal laten verrassen: B.K.C. ging met 41 ten onder. Elto, dat een fraaie maar benauwde 5—6 zege op Zuidwesters boekte, volgt koploper Luc tor op de voet. Top had niet de minste moeite met De Poel (61) en behield zodoende de derde plaats. DERDE KLASSE In de derde klasse A bleef ook Animo II ongeslagen: het bracht Swift IV een 62 nederlaag toe. De Souburgenaars hebben nu weer de leiding en worden gevolgd door Vedo en Stormvogels, dat A.K.C. met 43 de das omdeed. In de derde klasse B boekte Top II een formidabele 141 overwinning op het be zoekende Dos '58. De Arnemuidenaars legden daarmee beslag op de derde plaats, achter Swift VI en Ondo. In de derde klasse C kwam Swift V, dat Animo III met 04 klopte, aan de leiding. Animo III klopte op zijn beurt Vedo II met 4—3. Beide wedstrijden wer den in de loop van de vorige week ge speeld. In de derde klasse D nam Olympia II door een 12 zege op S.S.S. de leiding van Blauw Wit, dat vrijaf had, over. Een opvallende prestatie leverde hekken sluiter Zeelandia II door W.K.V. een 3—0 nederlaag toe te brengen. S.V.S.—Kats eindigde in een kleine 45 overwinning voor de bezoekers. In de derde klasse E werd Vopo II de nieuwe koploper en wel door een magi strale 014 overwinning op Scampolo III. ADSPIRANTEN Uitslagen adspiranten A.: Swift A B 70; TjobaVios 30; Olympia Animo A 31; B.: Zuidwesters AOndo 01; K.V.L.—Swift Snel 0—17; C.: Swift RapLenig 1—6; D.: Scampolo AZee landia 31; Vios B—Togo 117; E.: Blauw WitLuctor A 08. 2. Zo was de glorieuze start: een oneindig lange rij van wandelaars. Hier passeert juist de Gewa-politie, Breda, daarachter de dames van „Vrederust". 3. De padvindsters uit Goes, die twee bekers verover den, beraadslagen nog even tijdens de rust. 4. Dit is Jong Excelsior, Goes, dat de wandeltocht zo fleurig maakte met zijn enthousiaste marsmuziek. 5. De „big boss" A. C. Veenis, de man om wie (en door wie) alles draaide. 6. „Kabouters doen het", staat er op onze geluids wagen te lezen. Maar dit vrolijke wandelgroepje van De Arend uit 's Heer Arendskerke deed het ook prima. 7. De mannen van de E.H.B.O. hebben prachtig werk verzet. 8. Benen omhoog, een uitste kende remedie tegen vermoeide benen. V.l.n.r.: Chr. Blankenburg, vaandrig J. de Regt en zijn broer P. de Regt, allen van de Doorman- groep uit Heinkenszand. 9. Even uitblazen in de Gemeenteherberg Hoondert vinden de tippelaars van Excelsior en WSV Kruiningen. 10. Wat een drukte bij de start. 11. Geeft acht! De Gewa, Breda meldt zich present! (Foto Zeeuwsch Dagblad) GOES, 2 juni. Ergens midden in „De Poel" reden wij haar ach terop, de jongste deelneemster aan onze Zeeuwsch Dagbladtocht. Ireentje heette ze, zes weken oud, wonende in Goes. Haar jonge mama was haar juist aan het voeden met het flesje, toen onze scooter stilhield, ,,'t Gaat best", vertelde mevr. X., „ik heb nog geen last van blaren en Ireentje lag rustig te slapen". Het behoeft geen betoog, dat de twee dames tijdens de tocht veel bekijks had den van de andere wandelaars. „Geluk kig ben ik geen dorpen gepasseerd", ver telde mevr. X., die ook niet „voor»gek" had willen lopen, zoals ze het uitdrukte. Jammer voor de mensen in 's-Graven polder, die zoals zij ons vertelden Ingezonden Mededeling (adv.) Modarn CHRISTELIJK StaatsmanschaF al een hele poos hadden uitgekeken naar een kinderwagen. Later vernamen wij nog, dat mevr. X. heel slim over de finish is gegaan. Toen zij nl. in de gaten kreeg, dat sommige mensen haar voor de in ons blad aan gekondigde moeder van Ireentje hielden, ging zij heel rustig langs de kant naar de voorbij tippelende deelnemers kijken. Twee minuten later ging ze weer verder. Bij een etalage weer even halt. Kijken. Verder. En zo ging de kinderwagen over de finish. „Bijna niemand heeft het ge merkt", glunderde mevr. X. In „De Korenbeurs" kreeg mevr. X. haar medalje. Voor Ireentje was er geen medalje, maar wel een prachtig zilveren armbandje. Met daaraan bevestigd een zilveren plaatje, waarin gegraveerd was „Ireentje. 261956". „Ontzettend leuk", vond mevr. X., die het sieraadje uit handen van de heer De Smit ont ving. o.l.v. sergeant Mieras uit Kloetinge, de 40 km lopen. Reservist De Witte weet wat tippelen is. Op zijn borst prijkt een fors Vier- daagse-kruis. „Daar train ik nu voor", vertelt hij en hapt nog eens lekker in zijn koek, ,,'t wordt de vijfde keer!" „ZO MOOI!" Er trainen meer deelnemers voor de a.s. Vierdaagse. Ook stationschef Van der Veen uit Breda, verschillende mannen van de Nat. Reserve en niet te vergeten de pittige „Gewa"-groep van de gestichts- politie Breda. We zijn voor het eerst op Zeeuwse bodem met onze groep", aldus brigadier De Waal, „maar we komen vast terug. Want we wisten niet, dat Zeeland zo mooi was!" „Ozo!" klinkt het instem mend uit de groep van dertien. Bij de E.H.B.O.-post van de heer Kil zijn nog maar weinig klanten. Een dame heeft een pijnlijke voetzool. Geen blaren, maar wel erg rood en trekkend. De E.H.B.O. doet er wat „lekkers" op. „Als U meer last krijgt, dan kunt U beter uit vallen. Nooit forceren", luidt het medisch advies. En deze dame heeft het (gelukkig) niet geforceerd. Zij was de enige uitval- ster. OASE Buiten speelt onze geluidswagen zijq beste walsen en marsen. Van Johnny Jor- daan via Johann Strausz haar Willy Schootemeyer. Maar in elk geval: muziek en dat betekent hier in deze wandeloase: ontspanning en gezelligheid. Daar gaan de eersten al weer. Met nieuwe moed, verfrist gezicht en uitgeruste benen. Tot straks aan de finish! GOES, zaterdagavond, 2 juni. Het was een en al gezelligheid op de parcoursen. Een stralend zon netje, een lekkere bries, prachtig natuurschoon en vrolijke, zingen de mensen. Wat wil je nog meer, We zouden U er urenlang van kunnen vertellen. Maar kom, laten we een greep doen. OUDE LIEDE Allereerst beginnen we met u raadt het natuurlijk al de vroegere sta tionschef van Goes. U weet wel, dia meneer met zijn hondje. We hadden hem al afgeschreven, want niet zo lang geleden werd de heer H. P. van der Veen van Goes naar Breda overgeplaatst. Maar we zijn be schaamd uitgekomen. Want met da komst van de heer Van der Veen (met zoon en met hond!) is weer eens onomstotelijk bewezen, dat wia eens van de Zeeuwsch Dagbladtocht heeft geproefd, er geen genoeg van kan krijgen. Opgewekt pikte de oud- Goesenaar zijn kilometertjes. „Lek kere training voor de Vierdaagse", lachte hij. Want o nee, zeker niet dat evenement slaat hij onder geen voorwaarde over. JEUGD VOORAAN Fris als een hoentje kwam ons mid den in „De Poel" een pittiga knaap tegemoet gestapt: Johan da Nooyer uit Middelburg, tien jaar oud, en voor de tweede maal deel nemer aan de Z.D. marsen. Fit en vief stapte hij in zijn kort, wit broekje de kronkelweg langs. Hij was de eerste en in geen velden of wegen was nog een tippelaar te zien. Nu is onze tocht zeker geen wed strijd integendeel, maar we werden toch getroffen door de opmerkelijke kwiekheid, waarmee deze jongeman zijn 10 km onder de voet liep. Johan was samen gestart met een da me, evenals vorig jaar. „Maar die loopt me te langzaam", vond de jon- ge Middelburger. Dat langzame viel nogal mee, vonden we, toen mej. W. van Dijk (Middelburg) even later passeerde. Maar ja, zoals over smaak valt over snelheid ook niet te twis ten. OP KLOMPEN Ik loop nu eenmaal graag op klom pen", zei R. Zuidweg uit Heinkens zand tegen ons, toen we vroegen waarom hij toch op zulk stug schoei sel liep. „Misschien zat ik wel onder de blaren, als ik mijn schoenen had aangedaan". En daarmee was da kous (of in dat geval: de klomp) af. Dit typeerde een ander facet van da tocht. Men loopt niet mee, omdat er grote prestaties op het spel staan. Och neen, 10 of zelfs 25 km is nog geen wereldwonder. Waarom men dan toch zo graag en nog wel met honderden meewandelt? Om da doodeenvoudige reden, dat het zo gezellig is, omdat de mars een waar genoegen is voor elk die van natuur» vrije lucht enwandelen houdt. 't Was voor Zuidweg de eerste keer, dat hij aan de Z.D. tocht deelnam. „Maar vast niet de laatste", zei hij, en zette meteen de sokken er nog eens in. TONG VERLOREN „Hij moet straks voor 't eerst naar school", verklapte het buurjongetje van Gerard Jan Lokerse uit Goes. En daaruit concludeerden we maar, dat Gerard zes jaar oud is. Zelf kon hij ons dat niet vertellen, want hij had zijn tong verloren tijdens de 10 km. Tenminste, dat vermoeden wij, want op elke vraag van ons volgde slechts een zacht kreuntje. 't Viel ook niet mee voor de eerste keer op het wandelpad. „Toch geen blaren hè?" vroegen we. „Jaaaa.knor- de het zachtjes vanonder zijn stro kuifje vandaan. Een eerlijke biecht. Maar uitvallen? Dat nooit. En weg was de adspirant-scholier al weer.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 2