In oosten van Algerië vindt massale veldslag plaats Verscheidene ministeries in Moskou worden opgeheven „Frankrijk zal banden nooit verbreken" Goese scholier maakt helicoptervlucht Veroordeeld tot levenslang Stapelloop van de „Utrecht" bij De Schelde te Vlissingen Late bestelling voor Edese wol Molotol begroet Tito bij aankomst in Sowjet-Unie Demonstraties in Bombay PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Hernieuwde activiteit ZEEUWSCH DAGBLAD-WANDELTOCHT Mollet stelt vertrouwenskwestie Overdracht van werk aan republieken Een dode, veertien gewonden Nieuw Amerikaans bestuurbaar projectiel Champagnefles wilde niet stuk Bruidspaar dodelijk verongelukt „NOOIT MEER MISVERSTANDEN" „Machtige" Amerikaan overleden Telefoon 2438 (b.g.f. voor redactie *887, voor adm. 2970), Olro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord- •traat 35. Tel. 2009, Tel. redactie 2347 en 3162; Vllssingen: Nieuwstiaat 68, tel. 820; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.47 per week, ƒ2.— p. maand, ƒ5.85 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwsch Dagblad ZEEUWSCH DAGBLAD WANDELTOCHT (pagina 2) 12c Jaargang No. 3412 Wnd.-hoofdredacteur: Prof. Dr. J. J. de Jong - Directeur: Jacq de Smit Maandag 4 juni 1956 Op- en ondergang van Zon en Maan; Dinsdag: Zon op 4.21 u., onder 20.67 u. Maan op 2.00 u., onder 16.57 u. Hoogwater dinsdag 5 juni: Vlissingen: 11.02 u. 1.71 m. 23.25 u. 1.62 m. Terneuzen: 11.29 u. 1.88 m., 23.54 u. 1.79 m. Wemeldinge: 12.35 u. 1.59 m., u. m. Zierikzee: 12.19 u. 1.38 m., u. m. ALGIERS, 4 juni. (Reuter en AFP). Tussen 'de opstandelingen en de Franse troepen in Algerië is het in het afgelopen weekeinde tot een hevig treffen gekomen, waarbij aan beide zijden vele doden zijn gevallen. In het oosten van Algerië vindt een massale veldslag plaats, terwijl uit andere delen van het land ook berichten komen over bloe dige ontmoetingen. Het schijnt dat het ontbranden van de strijd in het hele land voor de rebellen het sein is geweest voor hernieuwde activiteit. In de strijd in het gebied ten zuid oosten van Algiers zouden, volgens het vanmorgen vroeg ontvangen, doch niet bevestigde berichten, meer dan vierhon derd rebellen gedood zijn. Ook de Franse verliezen in dit gebied schijnen aanzien lijk te zijn, hoewel in officiële Franse rapporten slechts wordt gesproken van „lichte verliezen". Vanuit berggrotten voeren groepen opstandelingen hiér een verdedigingsstrijd. Het gebied waar de actie gevoerd wordt, werd sinds maanden door de opstandelin gen gebruikt als voorraads- en groepe ringsbasis en behalve wapens en munitie zijn er dan ook grote hoeveelheden leef tocht en medische voorraden gevonden. Aanslagen Demonstraties van reservisten Franse reservisten, die opgeroepen zijn voor de strijd in noord-Afrika, hebben zaterdag in een station te Parijs drie uur lang een sneltrein opgehouden, door voortdurend aan de noodrem te trekken. Op een station nabij Versailles verliet een groep reservisten een trein en begaf zich op de sporen. Een sergeant werd door een trein gedood. Drie maanden geëist tegen Surinaams oud-minister PARAMARIBO, 3 Juni (A.N.P.). Het openbaar ministerie in Paramaribo heeft drie maanden gevangenisstraf geëist te gen de oud-minister van justitie, Karamat All, wegens verduistering en meineed. Zijn advocaten meenden dat het tenlaste- gelegde niet was bewezen en vroegen vrijspraak en onmiddellijke invrijheid stelling. De rechter bepaalde de uitspraak op 11 juni. Het verzoek tot Invrijheid stelling werd niet ingewilligd. Arrestaties in Argentinië BUENOS-AIRES, 3 juni. (AFP). In Buenos Aires is in de nacht van za terdag op zondag een zestigtal Peronis ten gearresteerd nadat opnieuw een Peronistisch net ontdekt was. De 12-jarige H. J. Caes is zaterdag middag te Utrecht in de Vecht geraakt en verdronken. In verscheidene steden, over geheel Al gerië verspreid, werden weer geïsoleerde aanslagen op Europeanen gepleegd. De rebellen hebben, nabij de Marok kaanse grens, een patrouille poli tie vrij willigers in een hinderlaag overvallen. Er sneuvelden veertien politiemannen. De opstandelingen hielden voorts een au tobus aan. Zij ontvoerden zes Fransen en een Mohammedaanse politieman. Verklaring van Mollet In de Franse nationale vergadering heeft premier Mollet verklaard, dat zijn. regering bereid is tot een „nieuwe orde" op sociaal, economisch en politiek gebied in Algerië, maar nooit zal toestaan, dat dit gebied zijn banden met Frankrijk ver breekt. Mollet verbond de vertrouwenskwestie aan een motie, waarin de regeringspoli- tiek zowel ten aanzien van binnen- als buitenland wordt goedgekeurd. Hij sprak zijn vertrouwen uit, dat hij bij de stem ming, die dinsdag zal worden gehouden, de meerderheid zal verkrijgen. Garantie Hij herhaalde de garantie, dat het leven ,jtn alle opstandelingen die geen misda den hebben begaan, gespaard zal worden Ingeval van een staken van het vuren en hij beloofde verkiezingen binnen drie maanden na de terugkeer van de vrede in het land. Decentralisatie economische taken MOSKOU, 4 juni. (Reuter). Een grote decentralisatie van de economische taken van de Sowj et-regering is door het Sowj et-pers bureau Tass bekendgemaakt. Deze heeft geleid tot de opheffing van verscheidene ministeries, wier taak wordt overgedragen aan de ver schillende autonome republieken waaruit de Sowjet-Unie is samen* gesteld. Onder meer is het ministerie van justitie van de Sowjet-' Unie opgeheven en haar taak overgedragen aan de afzonderlijke re publieken. GOES, 2 juni. Klaas Zachariasse, leerling van de vierde klasse gym nasium van het christelijk lyceum voor Zeeland te Goes is (figuurlijk) hl de wolken. Hij zal het binnenkort ook in werkelijkheid zijn, want deze Goese scholier heeft een uitnodiging ontvangen om een helikoptervlucht te maken van de vliegbasis Vonkel naar Goes en'terug. Klaas interesseert zich bijzonder voor vliegtuigherkenning en hij heeft op dit gebied reeds zoveel faam gemaakt, dat de officieren van de vliegbasis in Vonkel er over dachten deze Goese jongeman iets aan te bieden. Enkele dagen geleden kreeg de rector van het Chr. lyceum, Dr. D. Barends, telefonisch bericht dat de minister van defensie vergun ning had verleend tot het aanbieden van een helikoptervlucht aan Klaas en aan de rector. Een datum voor deze vlucht is nog niet vastgesteld. Behalve de tocht met het hefschroef- vliegtuig staat ook een bezoek aan de vliegbasin op het programma. Personenauto in botsing met autobus ROERMOND, 2 juni. Tenge volge van een botsing, die zich za terdagmiddag heeft voorgedaan ouder de gemeente Herten (L.) tussen een personenauto uit Am sterdam en een lijnautobus met passagiers uit Echt is het echtpaar Dropvat uit Amsterdam om het le ven gekomen, de buschauffeur srnstig gewond en veertien bus passagiers gewond. Door nog onbekende oorzaak kwamen de personenauto en de bus met elkaar In botsing. De autobus reed na de aan raking met de personenauto tegen langs de weg staande bomen, kantelde en kwam dwars over de weg te liggen waar zij nog werd getroffen door een boom die door de bus was geraakt en wel zo dat hij ontworteld werd en af knapte. Hitler wilde in 1944 Paus naar Duitsland brengen VATICAAN, 4 juni. (AFP). Aan paus Pius de Twaalfde is in Rome een exemplaar van het boek „Het leven te gen de dood" van Igino Giordand over handigd, waarin de schrijver een ver slag geeft van de pogingen van het va- ticaan om een einde aan de oorlog te maken en hulp te verlenen aan de slachtoffers. Volgens Giordani wilde Hitler in ja nuari 1944 dat de paus overgebracht zou worden naar Wurzburg in Duits land, zulks met het oog op de gealli eerde invasie in Italië, doch de paus en het college van kardinalen, verzetten zich hiertegen. De toestand in Duits land was toen reeds zodanig, dat Hitier het niet meer aandurfde geweld tegen de paus te gebruiken en zich daarmee de oppositie van de gehele katholieke wereld op de hals te halen, aldus de chrijver. De overdracht van bevoegdheden aan de afzonderlijke republieken be treft verder de volgende ministeries: levensmiddelen, vlees en zuivelpro- dukten, visserij, inkopen, lichte indus trie, bouwmaterialen, papier- en hout bewerking, wegvervoer en hoofdwe gen, binnenwateren, gezondheid, klein handel en hotelwezen. Aandeel republieken De veranderingen zijn ingevoerd om het aandeel van de republieken in hét economische beheer te vergroten. „Het centrale comité van de Sowjetrussische communistische partij en de raad van ministers van de Sowjet-Unie, geleid door de besluiten van het twintigste congres van de communistische partij, hebben het nodig geoordeeld verdere maatregelen te nemen ter vergroting van het aandeel der republieken in het economisch beheer", aldus de mede deling. De veranderingen zijn aangebracht, omdat het peil der economische ont wikkeling in de verschillende repu blieken en de aanwezigheid van er varen staven van bedrijfsleiders en technici deze mogelijk maken en om dat de maatregel zal leiden tot een doeltreffender industriële leiding, be ter gebruik van de aanwezige voorra- MONTEREX (Californië) 3 juni. (Reuter). De Amerikaanse minister van marine, Charles -Thomas, heeft verklaard, dat de V.S. spoedig een be stuurbaar projectiel zullen hebben, dat „elk doel in de wereld kan treffen". Thomas zei verder nog: „Wij hebben de meest ontwikkelde projectielen ter wereld". Prof. Halistein, staatssecretaris van het Westduitse ministerie van buiten landse zaken en zijn Franse collega Maurioe Faure hebben op een geheim gehouden plaats in Luxemburg bespre kingen gevoerd. den en grotere mogelijkheden om aan de nationale economische eisen te vol doen. Reeds eerder begonnen De decentralisatie van het Sowjet- bestuur is reeds enige tijd aan de gang. In april j.l. bijvoorbeeld werden de bevoegdheden van het ministerie voor de steenkoolindustrie overgedragen aan de verschillende republieken. Prinses Beatrix geslaagd BAARN, 2 juni. H.K.H. Prin ses Beatrix heeft met goed gevolg het eindexamen gymnasium alpha van het incrementum van het Baarns Lyceum afgelegd. In een der lokalen van het schoolge bouw werden de diploma's uitgereikt. H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bern- hard waren bij deze uitreiking, met de ouders van de andere examenkandidaten aanwezig. Moeder verdronk haar kind BLOIS, 3 juni (Reuter). De typiste Denise Labfae en de legerofficier Jacques Algarron, zijn te Blois (Frankrijk) ver oordeeld tot resp. levenslange en twintig jaar dwangarbeid wegens bet doden van het tweejarige dochtertje van de vrouw. Tussen de typiste en de militair was een verhouding ontstaan. Het stond Al garron echter niet aan dat Denise haar dochtertje bij zich had en daarom stelde hfj haar voor zich te ontdoen van het kind door het te doden. Het kind zou dan moeten worden beschouwd als een „lief desoffer" dat de vrouw bracht aan haar minnaar. Denise heeft daarop de verschrikkelijke daad verricht en haar dochtertje in een wasemmer verdronken. Nieuwe onderzeebootjager voor marine VLISSINGEN, 2 juni. De laatste der serie onderzeeboot jagers, B. Klasse, welke de K.M. De Schelde voor de Kon. Ned. Marine bouwt verliet vandaag na een voorspoedige stapelloop de helling op het Eiland. J. M. Pröpper-Voorduin,-echtgenote van de Chef dei- Marinestaf had daartoe de laatste beletselen weggenomen en gaf de naam „Utrecht" aan dit schip. Zo vlot als de tewaterlating plaats vond, zo moeilijk vond de doop plaats. De cham pagnefles wilde bij het „Ik doop U „Utrecht" en wens U behouden vaart" niet stuk. Eerst toen de onderzeeboot jager het water bereikte, begaf de cham pagnefles het. EDE, 4 juni. Enkele weken geleden zijn de schapen van de Edese schaapskudde van him wintervacht ontdaan, een bericht, dat blijkbaar ook tot Zwitserland doorgedrongen is. Van de heer Arkema, wonende in Vevey aan het Meer van Genève, ont ving het secretariaat van de stichting Edese schaapskudde tenminste een tele gram, waarin hij vroeg om toezending van 15 kilo wol. Wat hij er mee wilde doen werd niet vermeld. De wol is echter al lang en breed verkocht, zodat de heer Arkema, waarschijnlijk een Nederlander of van Nederlandse afkomst, teleurgesteld moest worden. Hem werd echter medegedeeld, dat volgend jaar gaarne een bestelling van hem genoteerd zal worden. TOESPRAKEN In het Scheldekwartier, waar men na afloop bijeenkwam, sprak Ir. C. Kapsen- berg, directeur der K.M. „De Schelde" zijn waardering uit voor het grote aan deel dat schout bij nacht Berch heeft ge had in de totstandkoming der onderzee bootjagers. Aan Mevr. Pröpper overhandigde hij als aandenken het bijltje, waarmee de plechtigheid was verricht. Ir. Kapsenberg sprak er zijn vreugde over uit, dat „De Schelde" een aandeel heeft mogen hebben in de totstandkoming van modern materiaal voor de Kon. Ma rine. De „Utrecht" zal nu verhuizen naar de afbouwkade. Helaas wordt de af bouw vertraagd door personeelsgebrek. Vice-Admiraal H. H. L. Pröpper, Chef Marinestaf, zei dat meer dan 18 schepen der Marine de naam „Utrecht" droegen en allen zijn zij betrokken geweest bij hoogtepunten in de Maritieme geschiede nis. De zaterdagmiddag gehouden Zeeuwsch Dagblad-wandeltocht is een succes ge worden. Het aantal deelnemers was groter dan ooit tevoren, het weer was prima en de stemming onder de vele tippelaars was voortreffelijk. Het tam boer- en pijperskorps van de muziek vereniging „Excelsior" uit Goes maak te een buitengewoon goede indruk. Op pagina 2 vertellen onze verslag gevers enthousiast over wat zij gezien en gehoord hebben tijdens de tocht. SHEFFIELD, 3 juni. (Reuter). Een jong Engels bruidspaar is zondag morgen bij een auto-ongeluk bij Shef field om het leven gekomen, slechts enkele uren na het huwelijk. Met zes bruiloftsgasten reden de jonggehuwden in een reiswagen na de receptie in de richting van Sheffield, met de bruidegom aan het stuur. In de vroege ochtenduren had een botsing plaats met een autobus, waarbij de ne gen inzittenden "van de reiswagen allen gedood werden. Zes inzittenden van de bus werden gewond. Hervormde predikanten motiveren partijkeuze AMSTERDAM, 4 juni. Op een bijeenkomst in het gebouw van de Vrije Gemeente aan de Wetering schans te Amsterdam, belegd door het Amsterdamse ministerie van (Her vormde) predikanten, zullen donder dagavond 7 juni a.s. vier predikanten de keuze van hun politieke partij mo tiveren. Ds. J. J. Buskes zal die avond ver tellen, waarom hij op de Partij van da Arbeid stemt, dr. H. Jonker op de Anti-Revolutionaire Partij en ds. J. M. Snethlage op de Christelijk Histori sche Unie. Ds J. R. Wolfensberger zal spreken over de Protestantse Unie, die niet aan de verkiezingen deelneemt. Om ook de Partij voor Vrijheid en De mocratie te doen vertegenwoordigen, zal een gemeentelid daarover het woord voeren. MOSKOU, 4 juni. (Reuter-AFP). President Tito van Zuid-Slavië is zaterdagmiddag per trein voor een officieel bezoek aan de Sowjet- Unie te Moskou aangekomen. Een van de eerste Russische leiders, die hem ter verwelkoming de hand drukten, was de eerste vice-premier Molotof, wiens aftreden als minister van buitenlandse zaken de dag tevoren bekend was ge maakt. Waarnemers hadden dit ontslag uitgelegd als een verzoenend gebaar tegenover het Zuidslavische staatshoofd, aangezien Molotof na de breuk tussen Zuid-Slavië en de andere communistische landen in 1948 vaak een nog feller tegenstander van Tito was gehleken dan Stalin. Maarschald Worosjilof, het Sowjet- staatshoofd en Boelganin en Chroesjt- sjef begroetten daarna Tito op het ver sierde perron. Worosjilof hield een toespraak, waarin hij Tito „mijn beste kameraad" noemde De geest van Lenin..... Tito antwoordde door o.a. te zeggen: „Onze banden zijn door bloed ver sterkt. In een bepaalde periode was het zeer moeilijk voor ons, doch wij hadden vertrouwen, dat de tijd zou komen, dat onze vriendschap weer versterkt zou worden. BOMBAY, 3 juni. (Reuter). Op een openluchtbijeenkomst in Bombay waar premier Nehroe een toespraak hield, heeft de politie zondag het vuur geopend en traangas gebruikt om een menigte demonstranten te verspreiden. Vijfhonderd politiemannen vormden een cordon rond de bijeenkomst waar op 150.000 personen aanwezig waren, terwijl buiten deze ring nog 50.000 mensen trachtten toegang tot het ter rein te krijgen. Demonstranten, die met stenen gooiden, trachtten de bij eenkomst te verstoren. Nehroe sprak over de plaats van de stad Bombay in het reorganisatieplan dat thans in het parlement wordt be handeld. Ook in het centrum van de stad werd gedemonstreerd, waarbij een stadsbus vernield werd voor de politie kon ingrijpen. In totaal vielen er bij deze relletjes een dode en 25 gewonden. Griekse klacht tegen Engeland ontvankelijk verklaard STRAATSBURG, 2 juni. (Reuter) De Europese commissie voor de rech ten van de mens heeft een Griekse klacht tegen het optreden van Enge land op Cyprus ontvankelijk ver klaard. In de Griekse klacht wordt Engeland ervan beschuldigd de Europese con ventie betreffende de bescherming van de rechten van de mens en de funda mentele vrijheden, die zes jaar geleden in Rome werd getekend, te hebben ge schonden door zijn optreden op Cy prus. DE BILT ZEGT: Plaatselijk regen Half tot zwaar bewolkt met plaatse lijk enige regen. Iets hogere tempera turen. Matige tot krachtige wind tussen zuidwest en zuid. De geest van Lenins beginselen van collectief leiderschap is van dien aard, dat ik er zeker van ben, dat er nooit meer misverstanden tussen de volke ren van het socialistische kamp zuilen zijn", aldus het Zuidslavische staats hoofd. Paard en stier bij brand omgekomen ARNHEM, 4 juni. Gistermiddag is de boerderij van de wed. ten Bosch van Gameren, aan de IJseldijk te Wes tervoort bij Arnhem geheel door brand verwoest. Het vuur, dat in een grote stal door kortsluiting van de elektri sche pompinstallatie is ontstaan, sloeg weldra over op het woonhuis, dat snel in lichterlaaie stond. Hoewel de Arnhemse brandweer spoedig met groot materieel ter plaatse aanwezig was, kon zij niet meer voor komen de de eigenlijke boerderij een aantal schuren geheel uitbrandden. Een hengst en een stier, die zich in de stal bevonden, waar de brand ii ontstaan, zijn in de vlammen omgeko men. De schade is zeer groot, maar nog niet te schatten. HOUSTON, 2 juni. (Reuter-AFP) Jesse Jones, de miljonnair uit Texas die tijdens het bewind van Roosevelt de op één na machtigste man in de V.S. werd genoemd, is in de ouderdom van 82 jaar te Houston overleden. Na onder de presidenten Woodrow Wilson en Herbert Hoover te hebben gewerkt werd Jones onder Roosevelt minister van handel. In 1945 trad ht) uit de regering. Jones, die enige malen miljonair was, is ook bekend geworden door zijn lening van vijftig miljoen dollar aan de Amerikaanse regering. In het niemandsland in de buurt van Jeruzalem zijn zondag Israëlische en Jordaanse troepen slaags geraakt. Tc weinig bewaking in Haarlemse strafgevangenis HAARLEM, 4 juni. Naar de Haar lemse politie eerst thans heeft bekend gemaakt, is haar assistentie donder dagmorgen ingeroepen door de direc tie van de strafgevangenis te Haarlem. Bij het overbrengen van gedetineer den van de cel naar de werkplaats was rumoér ontstaan. Om verdere moeilijkheden te voor komen is politie-assistentie ingeroepen. Als oorzaak van dit rumoer wordt door de directie van de gevangenis het grote tekort aan bewakingspersoneel genoemd. Verscheidene bewakers zijn overspannen.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1