kleintje E VlUuwe> w&oiUs UIT AMERIKA REHOINGVESTEN f POLY r COLOR KEUKEN Zaterdag 2 juni 1956 ZEEUWSCH WEEKEND hebt u de meeste bewondering LIKDOORNS WONDEROLIE Van een handige «vrieër» en een kleine broer Een droom van een bruidstoilet van 1590 gram pagina 8 Orème Shampoo l Pastell A in één simpele haarwassing bijgetint (niet geverfd!) In de eigen kleur of een modieuze nuance naar keuze grijzend haar volkomen bedekt i een rijke volle glans het haar grondig gereinigd. Voor welke vrouw Eresaluut aan de eenvoudige moeder an tijd tot tijd neemt het.Nederlands Instituut voor de Pu blieke Opinie een steekproef om te zien hoe wij met zijn allen in Nederland over verschillende personen of onderwerpen den ken. Wat zou ik eens graag snuffelen in de lijsten met ant woorden. Met dit zo klakkeloos neer te schrijven bewijs ik weer eens, dat een vrouw nieuwsgierig is. Het zou voor boven genoemd Instituut beslist de moeite waard zijn om de staf van medewerkers het land in te sturen met de vraag: Zijn vrouwen meer nieuwsgierig dan mannen Zoals u de vorige week in ons eigen Zeeuwsch Dagblad hebt kunnen lezen, zijn de interviewers van het Instituut zeer onlangs uitgezwermd om ieder, die hen voor de voeten liep, de vraag voor te leggen: „Wie van de op het ogenblik levende vrouwen bewondert ge het meest?" Het heeft me goed gedaan, dat 35 der ondervraagden antwoordde „Mevrouw Bouman, de dappere en een zame strijdster voor vrijheid en recht in het voormalig Batavia". Je gunt het van ganser harte aan Mevrouw Bouman, dat ze weet, hoewel alleen vechtend in Indië voor. het leven van onschuldigen, er in ons land bij het volk toch een sterk mee leven is. Doch ook hierom doet deze 35 ons deugd, omdat eruit blijkt, dat er bij de massa nog een gezonde zin voor het recht is. Wat mij betreft was het pro centental dubbel zo groot. U weet immers hoe ik over deze dap pere denk, omdat ik over haar, na de dood van de heer Jungschlaeger, reeds schreef. Grace 6 pet. Volgend op Mevrouw Bouman komt de nieuwe prinses van Monaco met 6 uit dc bus. Nu zeggen ze wel eens: „Ik weet van de prins geen kwaad" en in dit geval kan ik naar waarheid schrijven, ik weet van de nieuwe prinses geen kwaad, en ik gun haar van harte de charmante prins plus het verrukkelijk vorstendommetje. Maar waarom het aardige en buiten gewoon mooie meisje Grace Kelly nu door 6 als de meest beroemde vrouw op de lijst is gezet, is mij een raadsel. De nieuwe prinses was filmster en een heel mooi meisje, dat het hart van een prins veroverde. Voor haar prachtig en ik hoop, dat ze samen echt gelukkig zullen zijn, maar «en prestatie om te bewonderen zie ik er niet in, waarmee ik werkelijk niets deni- grerends bedoel voor de schone konink lijke hoogheid. Het is moedgevend, dat 12 van het ondervraagde mannendom antwoordde op de gewichtige vraag „Mijn eigen vrouw". Eén stem, maar wat voor een! Nu zegt dat in zo'n geval natuurlijk enkel maar, dat slechts één man zijn ei gen vrouw de opperbeste vindt. Eén is geen groot aantal, doch ik vermoed, dat de vrouw, die weet, dat haar man zo over haar oordeelt, denkt: „Je moet niet het aantal tellen, maar wégen", en dan zal die ene stem voor haar ruim voldoende zijn om haar gelukkig te maken. En w\j mogen blij zijn, dat er in ons land heel wat van dit soort „meest be wonderde vrouwen" zijn, al komen haar namen nooit in enige krant, want deze vrouwen verrichten in stilte en vaak in alle eenvoud een werk, dat de eeuwig heid verduurt, omdat ze als de zorgende vrouw voor haar man en als moeder die voor een groot deel de opvoeding der kinderen in handen heeft, stuur en rich ting geeft aan het geslacht dat komt. piepjong te noemen is. De ouderen uit dat gezin hebben allemaal wel iets van het leven ervaren en dan leer je eigenlijk pas wat het zeggen wil een goede, ver standige moeder te hebben gehad. Déar- over kwamen toen de tongen los. Vast vele stemmen Als een interviewer van het Instituut voor de Publieke opinie eens in dat ge- In een groot gezin Heel kort geleden was ik in een groot gezin. Nee, dat is niet juist gezegd, ik was in een samenkomst van hen, die eens samen een groot gezin vormden. De laat ste van de tien was juist uitgevlogen om op eigen wieken te gaan drijven. De moe der van dit tiental was buiten gehoors- afstand en toen opeens kwamen de ton gen der kinderen los. U verstaat wel, dat als nummer tien trouwt, dan de eerste, die in de huwelijksboot stapte, niet meer „Mijn eigen vrouw OPPERBESTE" de ik****************** zeischap was binnengestapt en de hier boven gestelde vraag aan allen had ge daan, dan was die moeder met tien stemmen uit de bus gekomen. Tien stemmen op het hele land zegt niet zoveel, maar dit tiental stemmen moet men „wegen" en dan spreken ze ge noeg om een boekdeel te vullen. De moeder, als ze al eens wist, dat ze het onderwerp van gesprek geweest was, zou heel nuchter zeggen: „Mensen, hou nou eens op met die onzin, want ik heb alleen maar gedaan wat je als vrouw en moeder in een groot gezin eenvoudig moet doen, als je van je hele span veel houdt". Niet op de lijst Jadat is het nou juist. Als ieder een dat eens deed. Zo'n moeder komt er, gezien in het wereldgeheel, wel sober af, want behalve het intieme kringetje zijn er heus geen duizend tallen, die haar kennen en zodoende zal ze nooit eens op de lijst van de meest bewonderde voorkomen, wat haar, naar ik vermoed ook vrij on verschillig zou laten, maar toch is ook zij geregistreerd en eenmaal komt de grote erkenning, want is het niet Chris tus Zelf, Die eenmaal sprak: „Komt in gij gezegende, want over weinig zijt gij getrouw geweest". Wel, dan is geen enkel leven onbe langrijk, mits daarin de opdracht des Vaders is volbracht. Nog eens die vraag Daar moesten we eigenlijk telkens aan denken, als we eens pruttelen over de eentonigheid en het gewone van ons da gelijks werk. Met één slag was je er dan weer bovenop en kun je bergen verzetten en heb je steeds goede moed. En nu nog even vragen: wat zoudt u zeggen, als ze u vroegen naar de meest bewonderde vrouw, die heden leeft? Als u zin hebt het mij te schrijven, doe het gerust, want dan weten we hoe onze Zeeuwse vrouwen zouden kiezen. MAJA. Ingezonden Mededeling (adv.) Een precair verhaal VEEL Als er een op komst is Al is het niet nodig, dat de moeder van een aanstaand wereldburger dubbele porties eet, er worden na enkele maanden toch wel andere eisen aan haar voeding gesteld dan voordien. Zij moet deze extra'tjes niet als verwennerij van haarzelf zien, maar begrijpen dat ze nodig zijn voor haar baby en haar eigen ge zondheid. Haar kindje moet gevormd worden uit materiaal, dat de voeding haar levert. De moet daarom meer dan anders bepaalde stoffen bevatten, die opbouwen de eigenschappen bezitten: veel kalk- zouten, vooral voor de bouw van de been deren, eiwitten voor de spieren en andere delen van het lichaam, ijzerzouten voor het bloed, vitamines voor een goed ver loop van de opbouw van het lichaam. Hiervoor kan zij alleen zorgen als ze een ruime portie melk gebruikt en extra vlees, vis, eieren of erwten en bonen. Het is ook noodzakelijk, dat ze veel groente UIT DE Ingezonden Mededeling (adv.) Weg met onhandige likdoornrlngen en ge vaarlijke scheermesjes. Een nieuw vloeibaar middel, NOXACORN, neemt de piin weg in 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen ver schrompelen met wortel en al. Bevat gezui verde wonderolie, iodlum en het pijnstillende benzocaïne. Een flesje NOXACOEN Anti septisch Likdoornmiddel van f. 1.36 bespaart U onnoemelijk veel ellende. (562) eet en haar keuze niet uitsluitend op wit brood bepaalt. Levertraan of een vita mine A-D preparaat is in de laatste maan den zeker nodig. Dit alles komt niet alleen het kind ten goede, maar ook de moeder. In de goede voeding, die wij de aan staande moeder aanraden te gebruiken, komt dagelijks voor: 1 liter melk, yoghurt of karnemelk. Die portie lijkt erg groot? Toch zijn er veel aanstaande moeders, die deze hoeveelheid zonder blikken of blozen dagelijks gebruiken, zeker, wanneer een deel in de vorm van pap of pud ding wordt gegeten. Wie gewone melk wat zwaar vindt kan zonder bezwaar een deel van de liter in de vorm van yoghurt of karnemelk gebruiken. Ze zijn frisser en ook lich ter verteerbaar. 25 gr kaas of wel 200 gr per week. Kaas wordt dikwijls te weinig gewaar deerd. Overigens geheel ten onrechte, want dit zuivelprodukt is bizonder rijk aan die voedingsstoffen, die voor de opbouw van het lichaam van be lang zijn. Men kan er dan ook beter niet op bezuinigen. Als 't enigszins mogelijk is 100 gr vlees of vis of 50 gr vlees (of vis) en 1 ei. Tenminste 250 gr groente en 100 gr fruit. 't Is heel verstandig een deel van de groente rauw te gebruiken, evenals de vruchten. Een slaatje bij de boterham is gezond en lekker. Maar ook als tweede groente bij de warme maaltijd en natuurlijk evenzeer als enige groente, slaat sla een goed figuur. Al is het dagelijks gebruik van fruit gewenst, het is zeker niet nodig dan een pond vruchten te eten, zoals in ons land nog wel voorkomt. Een aanstaande moeder die gewend is minder dan deze porties te gebruiken en ze te groot vindt, kan wat minder brood en aardappelen eten. Dat kan zelfs iets vóór hebben, nl. dat het lichaamsgewicht niet overmatig stijgt. IN DE KLAS uffrouw, onze Janna het een vrieër en ikke 'eb een stuk sukke- lade van 'm ge'ad". Met dit huiselijk bericht verraste Addie me vanmorgen op het plein. Addie is de jongste uit een groot gezin, die dus altijd met ouderen te maken heeft. Na het verheugend nieuws voelde de kleine ijdeltuit even of haar grote vlinderstrik nog in vorm was, wat haar opeeens de kersverse aanstaande zwager weer in ge dachten bracht, want ze vervolgde: „En Janna d'r vrieër het gezegd, dat ik zo'n mooie strik heb." U begrijpt wel, dat ik vaak huiselijk nieuws te horen krijg. Soms van die aard, dat ik het, nadat het mijn éne oor binnen kwam, subiet het andere oor laat uitgaan, opdat zo spoedig mogelijk vergeten wor de wie het zei. Zo weet ik dus wel, dat het kan voorkomen, dat „Vaeder weles kwaed is op moeder", terwijl ook het omgekeerde wel eens het geval is. En dat er moeders zijn, die soms geen centjes meer hebben, is me ook bekend. Enfin, wie het zei, weet ik niet precies meer, doet er ook niet toe, want ik vermoed, dat dit allemaal in de beste familie wel eens zal voorkomen. HANDIGE KNAAP Intussen wacht Addie op een mee levend woord. Ik prijs de nieuwe zwa ger en denk bij mezelf, dat dit een han dige knaap moet zijn, die zijn weg in het leven wel zal vinden, want met een stuk chocolade kocht hij zich de vriend schap van Addie. Op die manier was tenminste niet alle aandacht bij het precaire bezoek op hem alleen gericht. Hiermee acht ik dit veelszins verheu gend incident gesloten. Doch ik vergis me. Vanmiddag hebben we zaakonderwijs en ik hang de plaat voor de klas, waarop een huiskamer staat afgebeeld. Wie maakt nu een huiskamer tot echte huiskamer? Moeder natuurlijk. En nu gaan we alle maal met elkaar zaakonderwijs geven. EEN HELE DAG Niet één, die zijn of haar mond houdt. Wat doet moeder allemaal? Over zo'n plaat zou je genoegelijk een hele dag les kunnen geven en dan waren we nog niet uitgepraat. Het is geen welluidende uitdrukking, maar je zou kunnen zeggen, dat een moe der een duizendpoot is. In ieder geval is bet zeggen goed bedoeld, ja als een hul de, ai is Moederdag voor dit jaar alweer voorbij. Elk weet wat te vertellen. Vaders zijn een quantité négligeable. Geeft lekker niet, want die spelen overal elders de eerste viool. Uit mijn klas Addie doet ook een duit in het zakje, maar haar bankbuurtje Beppie brengt een heel nieuw onderwerp ter sprake. Het is geen wonder, dat zij de babyverzorging binnen onze aandacht brengt, want zij zelf heeft onlangs een splinternieuw broertje erbij gekregen, waar ze nog steeds stralend verheugd over is. Het ligt voor de hand, dat moeder in die baby- zorg het grootste aandeel heeft. Beppie is terzake kundig. Ze begint bij het begin, in de vroege morgen. Dan wordt broertje uit de wieg gehaald, door moeder natuurlijk. En dan? Ja, moet u mij dat vragen. Het is een hele ritus. Broertje moet gebaad, gekleed, gevoed en verhuist dan weer naar zijn wiegje. Verder draait moeder met dat broertje de hele dag in een vicieuze cirkel, want zó heeft moeder broertje gevoed, dan lekt er weer wat, dan moet moeder broer tje gaan „verdrogen", waarna het heus niet zo lang meer duurt of broertje schijnt op zijn manier de aandacht erop te ves tigen, dat hij van binnen weer aardig leeg is en zo ga je maar door. Addie, die, zoals ik al vertelde, de jongste in het ge zin is, heeft met open mond zitten luis teren. Dat wonder heeft ze in hun gezin netje nooit mogen beleven, de schaduw kant van het jongste zijn. AFREMMEN Ik vind, dat het tijd wordt, dat ik Bep pie wat ga afremmen, maar ze heeft nog één voornaam punt op het dagprogram, dat beslist vermeld moet worden. ,,'s Aeves mag ik lekker broertje een posie op me schoot hebbe, as-tie gaet slaepe". Dat wordt met een stralend ge zichtje vermeld. Maar dan heeft Addie opeens ook wat te vertellen. Het staat evenwel niet in rechtstreeks verband met moeder, maar wie zal het euvel duiden, daar zelfs dominees wel eens ver van hun tekst afwijken. „Juffrouw, onze Janna", de pas verloof de zuster dus, „gong zomaer op Jaep (de pas geïntroduceerde verloofde) z'n schoot zitte, en toen 'ebbe ze allemaal zo ge- lache". Haastig zeg ik, dat moeder nu wel heel veel doet, maar wie kan vertellen, dat hij of zij moeder wel eens flink helpt? Alle vingers gaan omhoog. Wat een braaf geslacht heb ik in mijn klas. Over Janna en haar verloofde wordt niet meer gedacht. Gelukkig, zou die zeggen, als ze alles wist. Ik zal haar niet inlichten. Aan Tante Truua Zeeuwsch Weekend Goes Ondei Mijn beste nichtjes en neven, het goede nieuws door. Zo hoort het im- Een paar uit onze raadselfamiiie moeten i mers in een grote familie. O, laat ik nu binnenkort examen doen. Laten we met elkaar een beetje meelij hebben met die stakkers en ook allemaal hopen, dat ze slagen. Zodra ik uitslagen weet, geef ik yyt ode, mode, mode. Steeds III* weer 9<*at de belangstelling der vrouw uit naar dit on derwerp. Graag worden allerhan de modeplaten bekeken en artikel tjes gelezen vooraleer men ertoe overgaat een nieuwe creatie aan te schaffen. En de aanstaande bruid bekijkt natuurlijk de foto's van bruidstoiletten met een bijzonder kritisch oog! Geheel apart is het bruidstoilet, dat w(j van de grote Castillo of Lanvin onder ogen kregen. Een weev'e van Nieuwe Reddingsvesten zijn een onmisbaar middel om een scheepsramp te kunnen overleven. Ze moeten zo geconstrueerd zijn, dat men niet te spoedig toegeeft aan de neiging ze maar weer aan een spijker op te han gen, als de ergste storm of de dicht ste mist voorbij is; dus licht en soepel. Immers, een aanvaring, een brand of een ontmoeting met een stuk rots on der water, gaat altijd heel snel. Menig rapport van de kapitein van een ver gaan schip bevat een verkeerde schat ting van het tijdverloop tussen het on geval en het moment van verlaten van het vaartuig. Tien minuten lijken ach teraf een uur, omdat er zo ontzaglijk veel achter elkaar gebeurt. Om deze reden toont men in scheep vaartkringen grote belangstelling voor het onlangs in de handel gekomen zwemvest van „perion", dat een dren keling met volle bepakking zowel in horizontale als in verticale houding ongeveer tot aan de borst uit het water houdt. Het'vest is voorzien van een hoge kraag om het gezicht te be schermen tegen opspattende golven, 't Is gevuld met mikroskopisch poreuze kunststoffen, die de drenkeling, zelfs in geval van ernstige beschadiging van het vest, drijvend houden. Het om hulsel bestaat uit een dubbele laag „perlon"-weefsel, dat op sterkte is ge test in een laboratorium, waar het per 5 centimeter een druk van 120 kilo bleek te weerstaan. Verder is het on gevoelig voor zeewater of een langdu rig verblijf in een vochtige atmosfeer. Het hele vest, met kraag en vulling, weegt precies 1590 gram. Dit betekent, dat iedereen aan boord 't dragen kan zonder in zijn of haar bewegingen te worden gehinderd. De fabrikant ontving ook stevige orders van luchtvaartondernemingen, die er hun piloten mee willen uitrus ten. satijn, vervaardigd uit de honderd procent Orlon vezel van de beroemde Dupont, die voor deze „droom" voor het eerst werd gebruikt. Het lijfje is strak en de wijde rok geeft aan het geheel iets teers. De mouwen bestaan uit twee delen. Het effect hiervan is, dat men het bouffante idee krijgt. Strakke lijnen Da mode-ontwerper Jean Desses, die gauw vertellen, dat onze Witte Anjer te Kapelie de prijs kreeg. En de rest krijgt enkel de groeten van me. Jullie tante TRUUS. Witte Anjer te Kapelie. Nee, ik ben niet zaterdag, maar dinsdag in K. geweest en vanzelf was er toen van die wedstrijd niets meer te zien. Daarom heb ik niet getreurd, want ik vind de wedstrijd met stoelendans leuker. Fijn, dat jij daar een prijs mee won. Konden we maar eens ver gelijken, wie de meeste bloemen in de tuin heeft. Ik heb er ook veel hoor. Ben daar danig trots op. Hoe is zo'n projectie- les? Heeft je vriendin lang les gehad? Micky Mouse te Serooskerke. Van harte welkom bij ons. Leuk, dat jij de schuil naam van je vriendin weet. Jullie wonen dan maar in een fijne streek. Duinen en bossen liggen zo maar voor het grijpen. Als ik in die buurt ben, maak ik ook al tijd een wandeling door de bossen. Ja, de bloesemtijd van de bomen duurt zo kort. In die korte tijd echter geven de bomen zo veel schoons te genieten, dat je er wel een poosje op teren kan. Het was zeker wel druk in de speeltuin. Huishoudstertje te Middelburg. Toen ik nog heel jong was, hield ik al veel van lezen. Nog maar net had ik lezen geleerd, of ik greep al naar alles wat er een beetje leuk uit zag als boek. Nog doe ik h'et graag, maareen mooi boek moet wel eens een poosje wachten voor het aan d« beurt kan komen. Ik denk, dat je moeder tooh ook niet elke avond met een boek iij handen zit. De boeken, die je noemde had ik ook gelezen. Wat heb je nu onder handen met je naaiwerk? De oplossingen zijn: 1. Reus, Main, muis. Suriname. IL Riddersporen, paardenbloem, serin gen. Nieuwe raadsels. III. Laban, Nabal. I. Verborgen vogelnamen, voor schooltijd? Waarom kan Arie die boodschap niet doen Met zijn staartvin kan een vis zich in de richting sturen, waarheen hij wil. Gierst is een graansoort, die in groeit. De jongensnaam Barend komt niet veel voor. II. Neem uit elke zin een woord, zo, dat je tezamen een bekend spreekwoord krijgt. Ik dacht, dat Jan al beter was, maar ik hoor, dat hij nog te bed ligt. Echt jammer voor hem, want hij wilde zo graag aan een wandeltocht deelne men. Hy was nog niet half beter en toen is hij in dat koude weer naar buiten gegaan. Geef hem maar dlkwqls een ei by zyn boterham, daar sterkt hy van op. Dat zal ik zeker doen, als luj het - maar op eet ook. Hy krijgt ook dikwqls een beker molk. Gelukkig heeft hij gauw de lege beker terug. dit jaar de voorkeur geeft aan strakke Heb )e 2ezien, wat een rare dop er op zyn lijnen, brengt een namiddag wandel- medicijnflesje zit? toiletje. Speciaal ontworpen voor deze IIL Met br- is het een lekkere vrucht, collectie bracht men deze combinatie Met kr- kun je ze op marktdag zien. in bedrukte blau-beige-witte „Orlon". Met s- ben je niet alleen. Het manteltje wordt gedragen over N. is het een plaats in België, een japon, waarvan de strik, die vanuit oplossingen kunnen met vermelding de taille is verwerkt, juist vanonder van voornaam, naam (schuilnaam als je het linkervoorpand een guitig kijkje die hebt), leeftyd en adres tot zaterdag komt nemen. 9 juni worden gezonden aan Tante Truus, Redactie Zeeuwsch Weekend, Goes.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 8