CHRISTELIJKE ENCYCLOPEDIE öe U&tste weq FILMIOEX JE10I HET WOORD ZWiTSAL I JEUK 1DD ZIJLSTRA Ontwikkeling Ontspanning Gezelligheid Eerste deel van de nieuwe is verschenen UIT DE SCHRIFT in elk huisgezin: genééstl GAAT NIEUWE PERIODE IN 't Zeenwscli Weekend Een opmerkelijke gebeurienis Ingezonden Mededeling (adv.) Nïet uraonen. De heldervloei- bare D.D.D. kalmeert de jeuk ln enkele seconden, doodt de ziektekiemen en geneest tot diep in de huidporiën. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN VLOEISTOF BALSEM ZEEP c Een werk, dal de universalUeil van hei christendom iot uitdrukking wil brengen /7\ iep respect en grote waardering, ja bijzondere lof moet ieder jtJjhebben voor het enorme werk, dat de redactie van de Christe lijke Encyclopedie en de uitgever, J. H. Kok N.V. te Kampen, enige jaren geleden zijn begonnen en waarvan nu het eerste resul taat voor ons ligt. Het eerste van de zes delen dezer Christelijke En cyclopedie is verschenen en reeds een oppervlakkige kennisname van inhoud en vormgeving leert, dat we hier te doen hebben met een werk, dat een moeilijk te peilen schat van informatie biedt en daarbij up to date is op het wel bijzonder brede terrein van het christelijke leven in eigen land en over de gehele wereld. De altijd gedurfde on derneming, die het redigeren en uitgeven van een encyclopedie is, mag, afgaande op dit eerste deel, geslaagd worden genoemd en dit werk zal ongetwijfeld voor zeer velen een welkom bezit zijn. De encyclopedie ls gedrukt op kunstdrukpapier uit een duidelijke let ter en daarbjj voorzien van zeer fraaie illustraties in veelkleurendruk, van goede foto's, tekeningen enz. Het werk is zodanig gebonden, dat het tegen vele „stootjes" kan. Een uitgave, waaraan Kok geen moeite heeft ge spaard. Resumerend mogen wij bij de ver schijning van dit eerste deel dezer Christelijke Encyclopedie vaststel len, dat er sprake is van een opmer kelijke gebeurtenis en dat dit veel zijdige werk de aanschaf meer dan Het is nu weer al meer dan een kwarteeuw geleden, dat de eerste Christelijke Encyclopedie bij Kok van de persen kwam. Zij heeft vele Ne derlandse christenen uitstekende dien sten bewezen, maar vertoonde gebre ken zoals dat met alle eerste werken van dit genre nu eenmaal het geval is. Maar een ernstiger bezwaar tegen de ze Christelijke Encyclopedie werd steeds meer, dat zij de weetgierige op vele punten in de steek ging laten: de encyclopedie was verouderd. Er is sedert het eind van de twinti ger en het begin der dertiger jaren zo enorm veel gebeurd en de ontwik keling van het christelijke leven is zo danig voortgeschreden, dat het oude werk vaak niet meer te gebruiken was en dat in andere gevallen omschrijvin gen, achtergronden en conclusies niet langer houdbaar bleken in het licht van de nieuwe resultaten van schrift onderzoek en wetenschappelijk speur werk. Praktisch geheel nieuw De gedachte om te komen tot een tweede men mag wel zeggen prak tisch geheel nieuwe uitgave van de ze Christelijke Encyclopedie verdien de daarom alle toejuiching. Een staf van medewerkers niet minder dan Geen geheimtaal ook niet oppervlakkig 165 geleerden en deskundigen op ve lerlei gebied werd aangetrokken en onder leiding van prof. dr. F. W. Gros heide (wiens naam ook boven de eer ste uitgave stond) en dr. G. P. van Itterzon, is deze staf, met drs. J. Over- duin als redactie-secretaris, aan het werk gegaan. Wjj geloven, hier en daar steekproe ven genomen hebbend, dat de redactie er in dit eerste deel in is geslaagd de doelstelling te verwezenlijken: betrouw bare feitelijke informatie en principiële voorlichting op het gebied van het gods dienstige, geestelijke, maatschappelijke en culturele leven. Dat is inderdaad hoog gegrepen. Waar dan nog bij komt, dat een en cyclopedie als deze toegankelijk moet zijn voor ieder, die belangstelling heeft voor geestelijke zaken en niet alleen voor de man van wetenschap. Maar wij zijn van oordeel, dat de juiste middenweg is gevonden: geen geheim- of slechts voor een kleine groep begrij pelijke vaktaal en evenmin zodanig gepopulariseerde stof, dat het alleen maar oppervlakkig wordt. Voor heel protestants Nederland Deze Christelijke Encyclopedie is niet bestemd voor een speciale groep van de Nederlandse christenheid, maar voor heel positief protestants Nederland. Dit blijkt o.m. uit de na men der medewerkers, die uit ver schillende kerken afkomstig zijn. Het komt ook tot uiting in de ma nier, waarop sommige omstreden onderwerpen worden behandeld. Men vindt dan de van elkaar afwij kende standpunten onder elkaar, be licht door degenen, die deze stand punten huldigen. waard is! T. Een zeer grote vooruitgang in ver gelijking met de eerste uitgave is ver der, dat onder de bijdragen een lite ratuuropgave wordt verstrekt, zodat degene, die van het betreffende on derwerp meer studie wil maken, on middellijk weet welke literatuur hjj daarvoor dient te raadplegen. Ook het plaatsen van de namen der schrijvers onder de artikelen is een winstpunt: in de eerste uitgave werd met nummers gewerkt en moest men de naam steeds opzoeken voor in het werk. Zeer veelzijdig Dat deze encyclopedie niet slechts het terrein van de theologie in engere zin bestrijkt, maar waarlijk de univer saliteit van het christendom tot uit drukking wil brengen, blijkt uit de vele andere terreinen, die worden be handeld. Het zijn: alle bijbelse en theologi sche wetenschappen, de geschiedenis en de actuele situatie van kerk en zen ding in de gehele wereld, evangelisa tie, diaconie, liefdadigheid en maat schappelijk werk, jeugdwerk en chris telijke organisatie, godsdiensten en secten der wereld, filosofie, psycholo gie, psychiatrie, pedagogiek, onderwijs, economische, sociale, sociologische en politieke vraagstukken, kernproble men van diverse wetenschappen (bio logie, geologie, astronomie, etnologie enz.), oriëntalistiek, hoofdpunten uit de geschiedenis en de cultuurhistorie, kunst, literatuur, sexuologie en me- dica. De vorm Spraken wij tot nu toe alleen over de "inhoud, eén~ apart woord ''ó'vër de vormgeving en de manier, waarop deze encyclopedie wordt aangeboden, mag niet ontbreken. Dat woord kan alleen maar lof in houden. Wat hier wordt geboden is een staal van zeer voortreffelijke boekdruk kunst en kan zich meten met het aller beste, dat op dit gebied verschijnt. Het is een waardige en voorname verschij ningsvorm. Politie hield muziek festival in Utrecht In Utrecht is woensdag een nationaal politiemuziekfestival gehouden, waaraan door niet minder dan vijftien politiemuziekverenigingen werd deel genomen. Politiemannen uit Den Haag, Nijmegen, Leeuwarden, Eindhoven, Breda, Arnhem, Groningen, Tilburg, Leiden, Maastricht, Haarlem, Hilver sum, Enschede, Heerlen en leden van de Nederlandse politiemuziekvereni- ging van de rijkspolitie hebben voor het gemeentehuis van Utrecht en voor het bestuur van de stichting stadsont- spanning van Utrecht, dat het festival organiseerde, gedefileerd. In het Wil- helminapark en in het Julianapark werd het festival gehouden en des avonds was er een gezamenlijke tap toe voor de Utrechtse Dom. Bibliotheekcongres in Arnhem n Arnhem is deze week een twee daags (het 27e) bibliotheekcongres gehouden. Daar is o.m. gesproken over de opleiding tot bibliothecaris, die zeer noodzakelijk is, maar welke func tie nog wel eens ondergewaardeerd wordt. Onderdeel van dit congres was de jaarlijkse ledenvergadering van de centrale vereniging voor openbare leeszalen en bibliotheken. Daarin werd door de voorzitter, mr. A. F. Schepel, medegedeeld, dat door de gewijzigde rijkssubsidieregeling het subsidie voor de filialen, dat thans een derde van het subsidie aan de hoofdleeszaal be draagt, zal worden verhoogd tot de helft. Het subsidie voor de filialen van de openbare uitleenbibliotheken zal worden verhoogd van een vijfde tot een vierde, terwijl de jeugdleeszaal afdeling een subsidie zal krijgen tot een bedrag van een vijfde van hetgeen aan de hoofdieeszaal wordt toegekend. De jeugdleeszaalafdeling ontving tot nu toe niets, Mr. Schepel deelde ook mede, dat de christelijke openbare leeszalen nu in de rijkssubsidierege ling zullen -worden opgenomen. De op leiding van bibliothecarissen zal wor den gegeven aan de scholen voor maatschappelijk werk. Tot stichting van een school voor dit doel, zoals eerst de bedoeling was, zal het niet niet scheiden van de liefde Gods, welke is in Christus Jezus, onze Here Hoe zal onze laatste weg zijn? In elk geval moeilijk. Of de dood ons als in een auto weghaalt of door bacillen afmat, wij moeten de weg alleen gaan, moederziel alleen. En als wij helemaal met onszelf alleen zijn, niet afgeleid door duizend dingen, dan zullen wij alles anders zien dan van het rumoerige leven uit. Dan zijn er niet veel dingen meer, die ons nog interesseren. Waarheen zien wij dan? Paul Gerhardt zei ervan: ,,'k Houd dan in stervenssmart, de blik naar 't kruis gericht, en klem dat vast aan 't hart: zó valt het sterven licht!" Wij moeten ook het sterven leren. Is het niet zo, dat hij of zij, die in het volle daglicht nooit moeite in die richting heeft gedaan, ook in de grote nacht moeite zal hebben om de goede weg te vinden? Als iemand die voor 'n geslo ten deur staat en de sleutel kwijt is. Zeker, christenen mogen met hun sleutelbos van beloften en bijbelwoorden niet zo overtuigend rammeien, omdat het tenslotte een Ander is, Die opendoet, maar het is nu eenmaal zo: Hem aan de deur te weten, aan de laatste deur naar de eeuwige zalen, dat is christentroost en christenkracht op de laatste weg. In het geloof aan Hem, onze Heer, verliest het lichamelijke verval zijn ver schrikking en wordt de dood een overgang naar het leven. Christus zegt: „Wie in Mij gelooft, zal leven, ook al ware hij ge storven!" Al ware hij gestorven. Natuurlijk moeten wij daar doorheen, maar door ons vast te klemmen aan Christus, worden wij gebracht naar die andere plaats, waar de dood zijn macht verloren heeft. „Wij zijn er zeker van, dat noch dood noch leven, noch engelen, noch overheden noch machten, noch tegenwoordige noch toekomende dingen, noch hoogt,e noch diepte, noch enig ander schepsel ons zal kunnen scheiden van de liefde Gods, welke is in Christus Jezus, onze Here". Ja, deze overgang kan een blijde thuiskomst worden! Texel wordt ontdaan van oorlogsbouwwerken Conclusie van wetenschappelijk onderzoek JJ vertekent werkelijkheid voor de SI Si e wereld, waarin de jeugd via l het filmdoek terecht komt geeft een merkwaardige ver tekening van de werkelijkheid te zien. Ziedaar de belangrijkste nog voorlopige conclusie, waar toe een wetenschappelijk onder zoek, ingesteld door het Instituut Film en Jeugd, heeft geleid. Dit deelde Drs. A. van Wieringen, ver bonden aan dit Instituut, mede tij dens een conferentie op „Woud- schoten", toen hij verslag uitbracht van dit onderzoek en een antwoord wilde geven op de vraag, waarmee onze rijpere jeugd in de bioscopen wordt geconfronteerd. Op „Woudschoten" was een kleine groep van wetenschappelijke werkers .op filmgebied bijeen onder auspiciën van het Nederlandse Filminstituut. In Een nieuwe rustplaats voor Potgieter Op 6 februari 1875 werd op de Wes terbegraafplaats te Amsterdam het stoffelijk overschot ter aarde besteld van de bekende letterkundige Ever- ardus Johannes Potgieter, die op 66- jarige leeftijd was overleden. Door zijn vereerders werd een monument op het graf geplaatst, alsmede een in marmer uitgehouwen borstbeeld, ver vaardigd door de beeldhouwer Strac- ke. Toen de Westerbegraafplaats in het jaar 189 werd gesloten, bracht men het beeld over naar het rijksmuseum. Binnenkort zal de begraafplaats wor den opgeheven en daarom is kortge leden het stoffelijk overschot van Potgieter overgebracht naar de Nieu we Oosterbegraafplaats aan de Kruis- laan. Op dit nieuwe graf zal het mo nument in zijn oorspronkelijke staat worden geplaatst. Dit betekent, dat ook het borstbeeld, dat meer dan zes tig jaar bij het rijksmuseum in be waring is geweest, weer op het graf zal worden aangebracht. In verband hiermede zal vanmiddag in de aula van de Nieuwe Oosterbegraafplaats een plechtigheid worden gehouden, welke zal worden ingeleid door burgemeester mr. Am. J. d'Ailly. Ook zal het woord worden gevoerd door prof. dr. N. A. Donkersloot, hoogleraar aan de Am- terdamse gemeentelijke universiteit en erevoorzitter van de vèreniging voor letterkundigen, en door Anton van Duinkerken namens de Gids, die door Potgieter werd opgericht. Na deze plechtigheid zullen op het graf kransen worden gelegd. Ingezonden Mededeling (adv.) een viertal voordrachten werd een serie filmwetenschappelijke vraag stukken ingeleid, waarop een gedach- tenwisseling volgde over de moge lijkheden en methoden voor een we tenschappelijke benadering van de filrnproblematiek. Er was ook een inleiding gewijd aan het onderwerp „Perspectiefwerking in Op Woudschotenwerd over de filrnproblematiek gesproken Modern CHRISTELIJK Staatsmanschap DE „ZEELAND" (2716 ton) uit Rotter dam is aan Italië verkocht. Daarmee verdwijnt ook zijn naam, want die wordt „Alhena" voortaan. de schilderkunst en in de filmkunst' Dit geschiedde door mej. dr. B. H. P©-. lak, die o.m. stelde, dat de esthetisch- psychologische werking van het pers pectief bij de filmkunst op heel ande re wijze wordt bereikt dan bij de schil derkunst en dat het perspectief in de filmkunst ook een heel andere functie vervult. Een andere wereld? „Veranderingen in de wijze van waarnemen en denken tengevolge van de ontwikkeling van een visuele taal" was het volgende onderwerp, dat behandeld werd door dr. J. M. L. Peters. Hij vroeg zich o.m. af, of de mens, die regelmatig films ziet, de wereld niet op andere wijze leert ervaren dan degene, die zelden of nooit in de bioscoop komt. Er kwa men vragen aan de orde als: wat is eigenlijk het verschil tussen het le zen van een roman en het zien van een film en: wat moeten wij den ken van de zogenaamde vrijheid van fantasie bij het lezen en van de ge bondenheid van de verbeelding bij het zien van films? Tenslotte behandelde dr. J. B. Knip ring het thema: „Het begrip katharsis n de film". Hij ging daarbij na hoe het katharsisbegrip zich sinds de oud heid gewijzigd heeft van een objec tieve factor, die in het drama zelf ge legen is, tot een subjectieve factor, die in de toeschouwer werkt. Tot 1 juli wordt in de zalen van het prentenkabinet van Museum Boymans te Rotterdam een expositie gehouden onder de titel „Het fantastische in de prentkunst". Er zijn prenten van Hie- rpnymus Bosch, P. Brueghel de Oude, J'. de Gheyn, J. Callot, G. B. Tiepolo, O. Redon e.a. Het opruimen van de bunkers van de voormalige Noordbatterij, welke door de Duitsers werden gebouwd, heeft een tweeledig doel: Het -evenwicht in de natuur wordt hersteld, terwijl het vrijkomende puin wordt gebruikt voor de fundering van wegen door de dui nen naar Texels noordpunt, welke moet worden versterkt, wil men Texels vuurtoren behouden. Op bij gaande foto ziet men één van de bun kers langs Texels Noordzeestrand de lucht in gaan. Bij laag water heeft men de springlading aangebracht en tijdens de vloed liet men de explosieve stoffen hun werk doen. Deze week is in het Poesjkinmuseum te Moskou een tentoonstelling geopend onder de titel „Rembrandt en zijn school". Deftig schilderijen en hon derd zestien etsen van de Nederlandse meester zulleii hier gedurende twee maanden te zien zijn. Ook Rembrandts voorgangers en leerlingen zijn op deze tentoonstelling vertegenwoordigd. Be halve zes doeken, die van Nederland werden geleend, zijn alle werken uit Russische musea afkomstig. Nederlandse premiere van JJ f» Na de Zweedse film is nu ook de Deense film „Het Woord" in Ne derland in roulatie gebracht. Deze ver filming van Kaj Munks bekende to neelstuk werd in Utrecht door het centraal bureau voor evangelisatie voor het eerst verzorgd. De eerste voorstelling, waarvan de baten ten goede kwamen aan „Kerk en Wereld", werd ingeleid door de heer Johan Winkler, die vele boeken van Kaj Munk vertaalde. Hij deelde o.m. mede, dat mevrouw Munk van plan is in het najaar in verband met de opvoering van een in Nederland tot dusver niet bekend toneelstuk van haar man een bezoek aan ons land te brengen. Deze Deense film, die voor een deel is op genomen in Vederso, de gemeente van Kaj Munk, is geregisseerd door Carl Dreyer en draagt een sterk authen tiek karakter. Het landschap, de wol ken, de eeuwige wind over de duinen, de boerderij, die een typisch Deense hofstede is, de boeren zelf met hun diep gewortelde vroomheid, de tegen- Amerikaanse zangeressen naar Nederland De „Smith College Chamber Sin gers", bestaande uit vijfenvijftig jeugdige zangeressen, twee solisten, -twee fiuitisten -en-«e»i organist, zullen van 27 tot 30 juni voor de derde maal tijdens een Europese toernee een werk- en vakantiebezoek aan ons land brengen. Het koor, dat onder leiding staat van Iva Dee Hiatt hoofd der afdeling koormuziek van het „Smith College" te Northampton in de Ame rikaanse staat Massachusetts, heeft Europa reeds in 1951, 1952 en 1954 be zocht. In 1951 ging het echter aan Nederland voorbij. Het koor van deze „College"-meisjes, die haar reiskosten zelf betalen Jzal tijdens zijn verblijf in Nederland tweemaal concerteren en wel op 27 juni in Kasteel Nijenrode te Breukelen, als gast van het Neder lands opleidingsinstituut voor het bui tenland, en op 29 juni voor de N.C.- R.V., waar twee opnamen zullen wor den gemaakt voor later uit te zenden concerten. Het repertoire van dit koor bestaat uit volksliederen, negro-spiri- tuals, populaire melodieën en een li turgisch concert, dat meestal in ker ken wordt uitgevoerd. Ingezonden Mededeling (adv.) stelling tussen het optimistisch gelooi van de leden der Lutherse staatskerk en de zwaarmoedige godsdienstigheid van de piëtisten der „Innere Mission", dit alles drukt op deze film een spe cifiek Deens stempel. Politieman werd auteur W an politie-agent, via zwemkam- pioen, naar schrijver van jongens boeken: dat is hele stap, die niet zp heel veel dienaren van Hermandad in hun leven doen. Maar de adjudant W. van Helden, die dienst doet bij de ge- uniformeerde politie van het bureau Rochussenstraat te Rotterdam, is een bijzonder mens, die dit presteerde. In zijn jonge jaren deed hij veel aan at letiek, zwemmen, schaatsen en voet ballen, als lid van de politiesportver- eniging „Hermandad". Verschillende kampioenschappen voor zwemmen heeft hij op zijn naam staan. Enkele jaren geleden is de nu 50-jarige ad judant een andere vrijetijdsbesteding gaan zoeken, n.l. het schrijven van jongensboeken. In 1954 kwam zijn eerste werk uit, getiteld „De verdwe nen radiowagen", een roman uit het politiewerk bij de radiosurvëillance- brigade. Dezer dagen is zijn tweeda boek verschenen, onder de titel „De smokkelhond van slimme Wang", waarin de beide jongens Bram en Ed dy in samenwerking met de Rotter damse recherche opiumsmokkelaars onschadelijk maken. Inmiddels is het derde boek van adjudant Van Helden ter perse. Rabbijn redde manu script en kwam zelf om e Yeshiva universiteit te New York heeft de microfilm-afdruk van eed tot nog toe onbekend Joods manuscript gepubliceerd, dat voor vernietiging door de nazi's werd gevrijwaard door een rabbijn, die zelf met zijn gezin eii de gehele Joodse gemeenschap, waar toe hij behoorde, in een vernietigings kamp is omgekomen. Het manuscript bevatte commentaren op de Talmud van de hand van Joseph Rosen, rab bijn van Divinsk in Letland, die grote faam als wetgeleerde bezat. Zijn werk werd na zijn dood in 1936 door zijn opvolger, rabbijn Israël Alter Saffran- Cuchs, gevonden. Deze bracht alle ze ven duizend pagina's van het manus cript op microfilm over, voordat de nazi's het land binnenvielen. Hij zond de negatieven naar een neef in New York. De laatste zending ging in juni 1941 op de post. Twee weken daarna werd de Joodse gemeenschap van Di vinsk uitgeroeid KARDINAAL MINDSZENTY, primaat van Hongarije is opnieuw gevangeii gezet, omdat hij weigerde een loyali teitsverklaring jegens het communis tische regiem af te leggen. Residentieorkest krijgt assistentie et Kurzaalseizoen, dat, zoals juli tot en met 10 augustus zes con- - - certen onder leiding van Jochum en twee concerten onder van Von Mata- r-! gebruikelijk, opent met de concertreeks, die door het Holland Festival in Scheveningen wordt gegeven, gaat na 15 juni een belangrijke periode vein zijn geschiedenis in. Voor het eerst sinds veertig jaren zal dan n.l. niet uitsluitend meer het Residentieor kest de Kurhausconcerten verzor gen, wanneer men tenminste de incidentele medewerking van het Concertgebouworkest in de voor oorlogse jaren en een van hoger hand opgelegde afwisseling met het Rotterdamsch Philharmonisch Orkest in de eerste oorlogsjaren niet meerekent. Na 15 juni zal nu officieel het Residentieorkest het seizoen met het Concertgebouw orkest en het Radio Philharmo nisch Orkest delen. Voor het dirigeren van de woens dag- en vrijdagconcerten van deze drie orkesten tussen 10 juni en 8 septem ber zijn Antal Dorati, Eugen Jochum en Lovro von Matacic geëngageerd. Het Resid.entie-orkest speelt van 18 cic. Dorati neemt daarna zes concer ten van het Radio Philharmonisch Or kest voor zijn rekening, alsmede twee concerten van het Concertgebouwor kest. Er zijn voor deze uitvoeringen heel wat solisten geëngageerd, t.w. Nathan Milstein, viool; Hans Richter- haaser, piano; Yehudi Menuhin, viool; Rosalyn Tureck, piano; Stefan Aske- Er is in Scheveningen veel te genieten n- -n nase, piano; Jose Iturbi, piano; Rudolf Firkusny, piano; Monique Haas, pia no; Claudio Arrau, piano en Isaac Stern, viool. BIJZONDERE CONCERTEN In juni zal voorts het Utrechts Stedelijk Orkest twee bijzondere concerten geven onder leiding van Paul Hupperts. Een „Slavisch" con-, eert zal worden uitgevoerd op 21 juni met solistische medewerking van Dick de Reus, viool, een „ro mantisch" programma op 29 juni met Gerard Hengeveld, piano, als solist. Dan zijn er de maandagavondcon certen, die in de loop van het seizoen en te beginnen op 16 juni zullen wor den gegeven achtereenvolgens door 't Residentie-orkest, het Radio Philhar monisch Orkest, het Utrechts Stede lijk Orkest en het Rotterdamsch Phil harmonisch Orkest. Zij staan onder leiding van Henri Arends, Eduard Flipse, Bernard Haitink, Paul Hup perts, Eugen Jochum, Hein Jordans en André Rieu. Solisten zijn de pianisten Ingrid Haebler, Veronika Jochum (dochter van de dirigent), Dick Van- deven, Daniel Wayenberg en MarinuS Flipse, en de violisten Thomas Magyar, Jacob van der Woude en Jo Juda. MINDER BEKENDE WERKEN Tijdens het Kurzaalseizoen 1956 zul len verschillende minder bekende en zelden gespeelde werken ten gehore worden gebracht. Het zijn o.m.: suite voor strijkorkest van Jananeck, uit te voeren door Hupperts, derde symfonie van Rachmaninof (eerste uitvoering in Den Haag), franzosische suite van Egk, suite van werken van drie oude Ita lianen, n.l. elevazione van Frescobal- di, spagnoletta van een onbekende componist en adagio van Zipoli. Voorts de ouverture „Medea" van Barber, adagio en allegro voor strijkers uit de vijfde symfonie van Prokofief, trum pet Voluntary van Purcell, alsmede „De Dijk" van Van Lier (met decla matie van Luc Lutz) en „De wonder baarlijke mandarijn" van Bartok.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 7