N Argentijnse president gaat niet naar conferentie in Panama Meer dan miljoen buitenlanders bezochten vorig jaar Nederland De goede strijd Slagen van Benelux hangt van de jeugd af ook Kantoor van aluminium in Utrecht Niet langs elkaar heenleven Exotische spin in duimstokkenfabriek Begin aanleg Hoerdijk- kanaal ie Antwerpen Handgemeen in Japanse kamer Amerika moet veel olie gaan invoeren Indonesië wenst geen oorlog om Nw.-Guinea Landbouwarbeidswet treedt in werking Binnenlandse problemen vragen veel van zijn tiijd Worden onze prijzen niet te hoog? Jaarvergadering A.N.V.V Primeur voor Nederland 120.000ste Nederlandse immigrant in Canada Richtlijnen voor het bouwbedrijf r. Zaterdag 2 juni 1956 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 Onze verantwoordelijkheid en onze dankbaarheid, èn als Christen èn als vrije staatsburger, brengen in het licht van het gisteren door ons betoogde derhalve ook in het politieke leven met zich, dat wij op'alle plaat- len en altijd tegenover onze medebur gers in woord en daad getuigen heb ben te zijn van Christus, getuigen in volledige overgave aan Hem, Die is het •nige werkelijke houvast in een we reld, die naar zekerheid snakt. Waar de gelegenheid zich ook maar voor doet, als wij anderen ontmoeten heb ben wij met hen te spreken Op straat, in ons werk, in kantoor of fabriek, in de bus, op visite en in ons buurpraat je. Om onze naasten, onze medeburgers te overtuigen van Gods rechten ook op het sociale en politieke leven. En wij moeten allen opwekken met ons mee te getuigen en te strijden de goede strijd der geloofs. In de zekerheid, dat deze strijd niet is onze maar Gods strijd. Onverholen en met open vizier, on bevreesd en gedreven door een vol en brandend hart, door waarachtige reli- gieuse bewogenheid met de naaste, met de wereld. En die de Christen doen zeggen: hier sta ik en moet voor waarts. Want het leven is geen wa penstilstand met het boze sluiten, maar de krijgsbanier, die tevens is de kruis banier, tot in Gods handen dragen! Prinses Irene in radiotoespraak D goede strijds des geloofs: hierbij gaat het beslist niet alleen om een voortdurend getuigenis in woor den, hoe belangrijk ja onmisbaar deze ook zijn. Het gaat ook en bovenal om het getuigenis door de toegewijde en strijdende daad. Laten wij dit laatste na, dan verloochenen wij in feite onze roeping, ons koninklijk ambt als Chris ten. Dan verloochenen wij de Schrift op dit punt zo kernachtig samengevat in het antwoord, op een der vragen van zondag 12, waar wordt gesproken over met een vrij en goed geweten in dit leven tegen de zonde en de duivel strijden. F - -"sde strijd der geloofs: wij zijn gei n en geroepen de normen, de beginselen, ons dopr God in Zijn Woord geopenbaard, op alle levenster reinen tot praktische gelding, tot uit werking te trachten te brengen. Onze plicht tot strijd brengt met zich aan deze normen en begin selen een voor de tijd, waarin wij le ven, bruikbare en verantwoordelijke vorm en gestalte te trachten te geven. De goede strijd des geloofs: in deze gebroken wereld brengt dit met zich voor de Christenen de plicht tot onder linge aaneensluiting, tot het gebruik naken van de politieke organisatie als een der middelen om onze Schepper en Onderhouder te kunnen dienen en eren. Alleen al eigen zwakheid en be- perktljfid noopt tot een gezamenlijk biddend beraad rond de Bijbel. Om ge zamenlijk ons een weg te worstelen door het drijfzand van het publieke le ven bij het licht van de Schrift. Zoe kend en tastend, maar ons vast-klem- .nend aan het reddend touw der ons openbaarde normen en beginselen. 's-GRAVENHAGE, 1 juni. Prinses Irene heeft hedenavond voor de radio een toespraak ge houden tot de jongeren, ter gele genheid van het feit, dat vijf jaar geleden de eerste Benelux-uitzen- ding door de radio werd uitgezon- len. Prinses Irene zei: „In deze korte toespraak wil ik mij richten tot alle jonge mensen in Ne derland, België en Luxemburg, die op dit ogenblik naar deze uitzending luis teren. Ik geloof wel, dat wij allen er hoe langer hoe meer van doordrongen zijn, dat onze landen en wijzelf niet zo maar langs elkaar kunnen blijven voortleven, maar dat we meer onder ling contact en meer internationale sa menwerking nodig hebben. Al zijn on ze landen maar klein, toch kunnen we veel presteren. België, Luxemburg en Nederland hebben dat bewezen. Nog tijdens de oorlog sloten de regeringen van onze landen in Londen een dou ane-overeenkomst en een goed jaar la ter richtte een aantal particulieren het „comité van Bélgisch-Nederlands-Lu- xemburgse samenwerking" op dat la ter kortweg „Benelux werd genoemd. Natuurlijk was dat maar een begin. Ondanks alle moeilijkheden heeft men die samenwerking toch weten door te zetten op allerlei terrein. Cultureel, economisch, sociaal, op parlementair terrein. Ook op 't gebied van 't toeris me en het verkeer, enz. Over en weer werden er tentoonstellingen gehouden. Uitwisseling vond plaats van profes soren, van toneelgezelschappen, van koren en orkesten. Deskundigen uit de drie landen kwamen bijeen om eikaars werk op het gebied van de uitgeverij, film, radio en televisie te leren ken nen. En er staat nog veel meer op sta pel. Wat er van dit alles terecht zal ko men, zal voor een belangrijk deel af hangen van wat de jeugd van België, Luxemburg en Nederland straks ertoe zal bijdragen. Wij moeten belangstel ling hebben voor wat hier gebeurt en het leren begrijpen. Daarom wil ik na mens de Nederlandse jeugd zeggen, dat wij nu en later ons best willen en zul len doen om mee te helpen de idealen van de Benelux nog meer ingang te doen vinden" DRACHTEN, 31 mei. In een duim stokkenfabriek te Drachten hebben arbeiders bjj het doorzagen van een uit Venezuela afkomstige boomstam een exemplaar van een giftige, exo tische spinnensoort, een zgn. vogel spin, aangetroffen. Het dier, dat in leven werd gehouden, is ongeveer acht cm groot en vergiftigt zijn slachtoffers, meest insecten en jon ge vogeltjes, alvorens ze te consu meren. Het dier is nu ondergebracht in het Drachtster Lyceum, waar leerlingen muizen aanvoeren om te trachten het beest in leven te houden. I aar de mens gesproken is het ge tuigenis van de enkele Christen in het hedendaags sociaal en poli tiek gebeuren, in het maatschappelijk en staatkundige vormgevingsproces gedoemd onwerkzame-ideeënverkondi ging te bljjven: de stem eens roepen de in de woestijn. Juist nu er zoveel mogelijkheden zijn om rechtmatige volksinvloed op het regeerbeleid uit te oefenen zijn publieke vormgeving en - „machts"-vorming door organisa tie, door samenbundeling van krach ten genooüzaakt. Wel te verstaan: or ganisatie en samenbundeling ons als zodanig in volstrekte onderwerping aan de geopenbaarde Wil Gods in dachtig tevens het Woord: tevergeefs eren zij Mij omdat zij leringen leren die van mensen zijn. Zo brengt het ware strijden van de goede strijd des geloofs voor de keuze op 13 juni naar onze vaste overtuiging met zich, dat de Christen, die zijn roeping en verantwoordelijkheid in dit politieke leven van heden wil ver staan en beleven, kiest voor de Chris telijke politieke partij. De partij dus, die ook als partij zich bewust naar Gods Woord als geopenbaard in de Heilige Schrift wil richten. Waar het de aanhangers en de leden vrij staat zich in hun onderlinge besprekingen tegenover elkaar op de Bijbel te be roepen in de wetenschap, dat een dergelijk beroep door allen uit inner lijke overtuiging zal worden aanvaard. In volgende artikelen hopen wij in te gaan op enkele vooral in de hui dige verhoudingen en politieke pro blematiek belangrijke gevolgen van het strijden van de aldus opgevatte goede strijd des geloofs. Want laten wij nimmer vergeten, dat het in het politieke leven bij voortduring gaat om: toegewijd getuigen èn door pro fetisch woord èn door de gelovige daad! Prof. Dr. J. J. DE JONG. WEER MISLUKTEN vandaag de po gingen om de Aziatisch-Afrikaanse studentenconferentie te Bandung te openen. BRUSSEL, 1 juni. Belga. De Bel gische minister van openbare werken en wederopbouw heeft de minister raad een wetsontwerp aangeboden tot wijziging van de begroting van bui tengewone* ontvangsten en uitgaven van 1956 met het oog op de uitvoering van dringend programma van investe ringen van nationaal belang in de ha ven van Antwerpen. Dit program be treft o.m. het bouwen van het vijfde en het zesde havendok en het aan- vangspand van het Moerdijkkanaal. De minister diende eveneens een wetsontwerp in tot wijziging van de begroting van buitengewone ontvang sten en uitgaven ter uitvoering van een programma van werken voor het geschikt maken van sommige water wegen voor vaartuigen van 1350 ton en meer. Het betreft hier een tienja renprogramma, dat een uitgave van ongeveer 11 miljard frank zal vergen. Het plan voorziet in de geschikmaking, uiterlijk tegen 1960, van het kanaal van Charleroi naart Brussel en dat van Nimy-Blaton-Peronnes. TOKIO, 1 juni. Reuter. In de Japanse kamer van afgevaar digden is het vrijdag tot een handgemeen gekomen toen de socialisten een wetsontwerp van de regering, dat wijziging in het onderwijsstelsel wil brengen, trachtten op te houden. Een or debewaker werd met gebroken ribben naar het ziekenhuis ge bracht. Er werden flessen, peper en water door de kamer gegooid. De socialisten hadden de voorzit ter van de kamer in zijn kan toor opgesloten. DALLAS (Texas), 1 juni. Reuter De Amerikaanse onder-secreta ris van buitenlandse zaken, Her- bert Hoover jr, heeft op de jaar bijeenkomst van de olieverdrags- commissie der Amerikaanse sta ten medegedeeld, dat de Ver. Sta ten in de komende jaren waar schijnlijk aanzienlijke hoeveelhe den olie zullen moeten invoeren. Hoover hield een toespraak over de vraagstukken, waarvoor de Ameri kaanse regering zich gesteld ziet bij de invoer van olie met betrekking tot de binnenlandse produktie en het ver bruik. De binnenlandse produktie van olie had volgens Hoover in 1955 een nieuw record van 6.8 miljoen vaten per dag bereikt, terwijl iets minder dan 800.000 vaten per dag werden in gevoerd. Hoover wees erop, dat de si tuatie thans zodanig is, dat olie met 'n lage kostprijs uit sommige gebieden der wereld in de V.S. goedkoper kan worden geleverd dan de olie in eigen land kan worden gewonnen. Het moei lijkste probleem voor de V.S. is het handhaven van een juist evenwicht tussen de invoer van olie en de bin nenlandse produktie. Hij deelde mede, dat de door de adviescommissie van Eisenhower opgestelde politiek hogere invoerrechten en het gebruik maken van invoercontingenten voor olie ver werpt. Deze commissie wenst vrijwil lige beperking vaft de invoer door de importerende maatschappij zelf. Prikkeldraad scheidt Grieken en Turken in Nicosia Verklaring van Roem DJAKARTA, 1 juni. ANP. „In donesië zal geen oorlog wagen voor westelijk Nieuw-Guinea", aldus heeft de eerste vice-premier van Indonesië Roem, verklaard. „Wij willen de weg van onderhandelingen volgen. Als dit niet tot het doel leidt, zullen wij een andere weg volgen", aldus Roem, die deze verlaring aflegde in Makassar, dat hij aandeed op weg naar Tidore, dat de tijdelijke hoofdzetel zal zijn van de nieuwe provincie „West-Irian". 's-GRAVENHAGE, 1 juni. De landbouwarbeidswet treedt 4 juni in werking. Dit heeft tot gevolg, zo deelt men ons van de zijde van het ministe rie van sociale zaken en volksgezond heid mede, dat enkele bepalingen van de Arbeidswet 1919 aanstonds van toepassing worden op de arbeid in de landbouw. Deze bepalingen zijn: jon gens beneden veetien jaar of nog leerplichtig, en meisjes beneden vijf tien jaar mogen niet meer in de land bouw werken; personen die elders (bijvoorbeeld in een industriële on derneming) reeds een volle dagtaak in loondienst hebben, mogen daar naast geen landbouwarbeid meer als nevenwerkzaamheid verrichten, ten zij met vergunning van de arbeidsin spectie. Uiteraard vallen werkzaam heden op een eigen bedrijfje buiten deze bepalingen. Kinderarbeid Voorts treedt 4 juni een koninklijk besluit in werking, waarbij uitzonde ringen worden toegestaan op het ver bod van kinderarbeid in de landbouw. Inwonende kinderen van het hoofd of de bestuurder der onderneming mogen, wanneer zij minstens twaalf jaar zijn, ten hoogste vijf uur per dag werken, maar niet tijdens de school uren. Ook is het verboden hen in de ochtenduren koeien te laten melken. In Nicosia op het eiland Cyprus is tus sen de Griekse en Turkse wijk een prikkeldraadversperring verrezen met een totale lengte van ruim l/t kilo meter. Er zijn vijf openingen in de versperring die het verkeer normaal zullen doorlaten maar worden geslo ten bij de eerste tekenen van onrust. De foto toont soldaten van het Strad- fordshire Regiment tijdens het aanleg gen van de versperring. Op de achter grond ziet men de Turkse wijk. Peron is in de buurt BINNENKORT ZAL IN PANAMA een conferentie worden gehouden van staatshoofden van landen in Midden-, Noord- en Zuid-Amerika. Het doel van deze conferentie is spreken over de problemen, waarvoor men gezamenlijk staat. Het is echter wel zo goed als zeker dat de conferentie niet zal worden bijgewoond door de president van Argen tinië, Aramburu. In regeringskringen in Buenos Aires is me degedeeld dat Aramburu op het ogenblik zijn handen meer dan vol heeft aan de binnenlandse Argentijnse problemen, zodat hij „echt geen tijd" heeft om ook nog een paar dagen in Panama onder 't genot van een glaasje sterk of minder sterk vocht met zijn collega's uit omliggende landen te gaan praten. Is het waar, dat Aramburu tot over de oren in het werk zit? Stapelen de stukken op zijn bu reau zich dagelijks op en weet de man achter de schrijftafel er met de beste wil van de wereld niet door te komen? Het is na tuurlijk niet juist om de woor den van de hedendaagse staats lieden in twijfel te trekken, maar anderzijds heeft de ervaring toch wel geleerd dat in gesprekken van de prominenten der aarde, meer nog dan bij anderen, de woorden dienen om de werke lijke gevoelens te verbergen. In ieder geval, het is opvallend dat Aramburu op het ogenblik geen tijd heeft om naar Panama te gaan, opvallend temeer omdat op het ogenblik in een knus hotel- leke in Panama vlotte dienster tjes zich beijveren om het Peron naar de zin te maken. En Peron is de ex-premier van Argentinië, die, zoals bekend uit het land is gejaagd Men kan zich moeilijk aan de indruk onttrekken, dat Arambu ru er voor vreest op de een of andere wijze in Panama in con tact te komen met de heer Peron want dat is iets, waaraan de huidige president allerminst be hoefte heeft. Het gesprek van de dag Onrust Het is acht en een halve maand geleden dat de regering Peron in Argentinië het regeringskasteel werd uitgejaagd De onrust, waarmede dit uiteraard gepaard ging, is een stuk minder gewor den, maar toch is het nog niet zo, dat heel Argentinië gekenmerkt wordt door liefelijke rust. Het gist hier en daar nog behoorlijk, vooral in politieke kingen. Er zijn in Argentinië vier belangrijke politieke par tijen, de socialisten, de radica len, de Rooms-Katholieken en de neutralen. Wat drie van de ze politieke groepen willen, is wel bekend, maar wat de peu- tralen precies willen is niet duidelijk. Deze lieden kunnen alle kan ten uit en daarom vormen zü voor de regering voortdurend een vraagteken. Vakbonden Een ander probleem is dat van de vakbonden. Deze zijn tijdens het regiem van Peron ingesteld en het kader van deze vakbon den bestond dan ook uit vurige aanhangers van Peron en wijlen Evita. Dit kader is niet erg en thousiast over het verdrijven van Peron en de leiders der vak bonden, die ambtshalve een ste vige vinger in de economische pap hebben, dreigen dan ook voortdurend met stakingen. We liswaar heeft de regering nieuwe leiders gesteld aan het hoofd van de bonden, doch dit is slechts een lapmiddel gebleken. Dreigingen In havens, banken, koelbedrij- ven en op werven dreigt men vrijwel dagelijks met stakingen. Bovendien trachten de commu nisten nog munt te slaan uit de ontevredenheid van de loontrek kers. Wel zijn de lonen met tien procent verhoogd, maar in som mige sectoren van het levenson derhoud zijn de prijzen in de laatste twee maanden niet on aanzienlijk gestegen. In het leger heerst tenslotte ook geen overeenstemming over alle belangrijke zaken en men treft vooral in legerkringen men sen aan, die zich met de lands- politiek willen bemoeien. In deze kring zijn er velen, die een verzoenende houding willen aannemen ten aanzien vnn de Peronisten en dat is nn juist iets, wat niet in de kraam van de re gering te pas komt. En daarom is president Aram buru er ook niet erg op gebrand om naar Panama te gaan Men kan nooit weten hoe hij daar in contact zou komen met Peron en dat moet tot elke prijs worden voorkomen. De huidige Argen tijnse regering heeft zich vol strekt gedistancieerd van alles, wat met Peron verband houdt en aan dit standpunt wil men vast houden. turn 50.000 GULDEN BELONING voor de gene, die inlichtingen verstrekt om trent 25 gezochte Cypriotische rebel len. Er zit bovendien een reis met het hele gezin naar het buitenland aan vast. UTRÉCHT, 1 juni. Na een nauwkeurig onderzoek heeft het ministerie van wederopbouw en volkshuisvesting aan de N.V. Le vensverzekeringmaatschappij „Utrecht" goedkeuring verstrekt om te Utrecht een nieuw administratiegebouw te bouwen als deel van haar hoofdkantoor. Dit gebouw is van een zodanige constructie, dat noch materialen, noch arbeidskrachten aan de woningbouw onttrok ken zullen worden. Deze constructie bestaat uit een basement van beton, waarop een staalskelet, terwijl de buitenafwerking zal bestaan uit aluminumplaten. Dit is een nieuwtje voor ons land. Deze alumini- umplaten komen in de plaats van de tot dusver re gebruikelijke bak steenvullingen. De bin nenafwerking zal, even als de vloeren, bestaan uit betonplaten met vul ling. De toepassing van deze constructie, bestaande uit staalskelet, betonplaten en aluminium, betekent voor dit gebouw alleen al een besparing van 550.000 bakstenen, dit Is een hoe veelheid die nodig is om ongeveer dertig normale arbeiderswoningen te bouwen. De besparing aan werkkrachten kan het beste worden uitge drukt in manuren. Deze bedraagt 20.500. De gehe le constructie met de buitenmuren, binnenmu ren en vloeren, kan voor het grootste gedeelte in een fabriek gereed ge maakt worden. Men kan hier dus met recht spre ken van „prefabricated". Voor zover bekend zal deze consequent doorge voerde constructie, waar door de woningbouw geen concurrentie wordt aangedaan, voor het eerst in Nederland door de „Utrecht" toegepast wor den. duurder De verwachting be staat, dat de bouwtijd be kort zal kunnen worden. Anderzijds moet ver wacht worden, dat de te gebruiken materialen wat duurder zullen zijn dan de traditionele materi alen. GRONINGEN, 1 juni. In de te Groningen gehouden jaarvergadering van de Algemene Nederlande Vereni ging voor Vreemdeligenverkeer deelde de vice-voorzdtter, mr. A. Jonker, mede dat liet vreemdelingenverkeer na de oorlog in alle landen sterk is toegeno men. Of Nederland in een te verwacb- ten verdere stjjging deel zal hebben bangt voor een belangrijk deel af van prijzen en van concurrentie van het buitenland. Onze prijzen naderen reeds meer en meer de hoogte van die van .elders. Onze restaurantprijzen beginnen die van andere landen zelfs al te over schrijden. Een waarschuwing daartegen acht mr. Jonker op zijn plaats. Buitenlands bezoek Uit het jaarverslag bleek, dat in 1955 meer dan een miljoen buiten landse gasten in hotels en pensions werden ingeschreven met in totaal 2.377.110 verblijfsnaehten. Ruim 20 der gasten kwam uit Duitslamj, 14 percent uit Engeland, 14 percent uit de V.S., 8 percent uit België en 8 per cent uit Frankrijk. In jeugdherbergen e.d. brachten buitenlanders bijna MONTREAL, 1 juni. Reuter. De 120.000-ste Nederlandse immigrant sedert de oorlog is donderdagavond in Canada aangekomen. De naam van de immigrant, die in Montreal arri veerde, werd niet bekend gemaakt. Dr. ir. A. S. Tuinman, landbouw- en im migratie-attaché van de Nederlandse ambassade te Ottawa, begroette de nieuwe Nederlandse immigranten. Hij verklaarde, dat ongeveer dertig pro cent van de thans aankomende Ne derlanders zich op boerderijen zal vestigen. Ongeveer 5500 Nederlandse families zijn in verschillende delen van Canada in staat gesteld land eigenaars te worden. 146.000 nachten door. Dat is 59 percent meer dan in 1954. Enige miljoenen Belgen, Duitsers en Fransen brachten een dagbezoek aan ons land. 's-GRAVENHAGE, 1 juni. De stichting Raad van Bestuur Bouwbe drijf, overkoepelend orgaan van de lan delijke organisaties van werkgevers in het bouwbedrijf ter behartiging van de gezamenlijke belangen van haar leden, heeft in een circulaire richtlijnen ge geven naar aanleiding van de stakin- ken In het bouwbedrijf. Daarin wordt o.a. medegedeeld dat zoals bekend is, de besprekingen tus sen vertegenwoordigers van de werk gevers en van de werknemersorganisa ties in het bouwbedrijf over de loonsi- tuatie nog gaande zijn. Desondanks is er hier en daar op bouwwerken onrust ontstaan en zijn er zelfs wilde stakingen uitgebroken. Het spreekt vanzelf, dat de resultaten van het organisatorische overleg dienen te worden afgewacht. DISCIPLINE Ook de werknemers dienen hiertoe de nodige discipline op te brengen. Mochten zij ergens het werk neerleg gen, dan mag aan hen over de niet-ge- werkte uren onder geen beding loon worden uitbetaald. Onder de huidige omstandigheden is het meer dan ooit absoluut noodzake lijk het bindende besluit inzake aan zet en ontslag stipt na te leven: er mo gen beslist geen arbeiders worden aan gesteld, die niet met goedvinden van de patroon hun vorige dienstbetrek king hebben beëindigd. RUIM 500 POLITIEKE gevangenen zullen door Egypte worden vrijgela ten aldus heeft premier Nasser mee gedeeld. Vóór 23 juni. Dan zal een volksstemming worden gehouden over een nieuwe grondwet en een president. De Japanse herstelbetalingen aan Indonesië TOKIO, I juni (Reuter). De Ja-'i panse minister van buitenlandse za ken, Sjigemitsu, heeft gezegd, dat hij van plan is -de speciale afgezant van Indonesië in Japan, Eiji Wajima, bin-' nenkort naar Tokio terug te roepen, teneinde verslag uit te brengen van de besprekingen over de herstelbetaling voor oorlogsschade door Japan aan Indonesië. De minister Zei, dat de on derhandelingen zich nog in een voor bereidend stadium bevinden. Officiële kringen in Japan hebben echter ge zegd, dat de Japanse regering than» een serieuze studie van de hëïstelbe- talingen aan Indonesië aan het voor bereiden is, nu Japan met de Philip- pijnen een overeenkomst over de her stelbetalingen heeft getekend. Werkauiomaten Ge zult ze wel eens hebben gezien, waarde vrienden, die muziekauto maten in hotels, koffiehuizen en restaurants. Ge werpt een dubbeltje of j een kwartje in een gleuf en na enkele tellen komen er klanken uit het in strument, dat de vorm heeft van een kostbare trapnaaimachine. Soms zijn het lispelende geluiden, voortgebracht door smachtende bakvissen bij smel tend guitaargetokkel, dikwijls echtér ook hoort ge het jachtende rytme van Ijeden, die elke melodie tarten en het zingen hebben doen degraderen tot steunen kraken en krijsên. Doch laat ons niet met elkaar gaan spreken over deze automaten. Ook niet over de wijze waarop middels deze klankvoortbrengenrs en versterkers, dikwijls de rust wordt verstoord. Er zijn namelijk ook mensen, die als automaten fungeren. Ge deponeert er een gulden in en het mechanisme komt in werking. Hoe meer munten in de mens worden gegaoid, des te langer werkt hij, des te beter ook. De mens als automaat, Daaraan moeten wij dikwijls denken als wij advertenties in de kranten zien staan, met als laatste regel „Brieven met op gaaf van verlangd salaris aan...." Zouden er veel „werkautomaten" zijn en zou het, zo vragen wij mo gelijk in onze onozelheid geen aan beveling verdienen bij de mens en zijn arbeid meer te denken aan de verant- - woordelijkheid en aan de menselijke waardigheid dan aan zijn drang om als automaat te fungeren? Inworp: zo veel gulden, draaitijd: zoveel weken.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 3