Holotof moet veld ruimen als minister van buitenlandse zaken Spreiding schoolvakanties urgent DE GAANDE EN KOMENDE MAN Twee wijzigingen in Britse resolutie over Midden-Oosten Stond hij een ,verbroedering' met Tito in de weg? Eerste reacties Debat Algerijnse kwestie in beslissend stadium PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Nu president Tito op weg naar Moskou is De hengelaars kunnen hun hart weer ophalen Sjepilof (van „Prawda") tot opvolger benoemd WiMen de gemeenten geen bungalows? MOLOTOF: robot SJEPILOF: in ere Mollet antwoordt extreme partijen ANWB: wettelijke regeling noodzaak Emigrant werkte zich op tot ingenieur Telefoon 2438 (b.g.g. voor redactie 3987, voor adm. 2970), Oiro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord- straat 35. Tel. 2009, Tel. redactie 2347 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, TeL 326; Terneuzen: Dykstraat 26-28. Exploitatie: «sterbaan Le Cointre N.V„ Goes. Abonnementsprijs 0.47 per week, ƒ2.— p. maand, 5.85 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwsch Dagblad 12e Jaargang No. 3411 Wnd.-hoofdredacteur: Prof. Dr. J. J. de Jong - Directeur: Jacq de Smit Zaterdag 2 juni 1956 Vandaag: 2.30 uur start van Z. D.-wandeltochten Op- en ondergang van Zon en Maan; Zondag: Zon op 4.22 u., onder 20.58 u. Maan op 1.18 u., onder 14.27. Hoogwater zondag S juni: Vlissingen: 8.54 u. 1.50 m., 21.17 u. 1.36 m. Terneuzen: 9.16 u. 1.68 m., 21.41 u. 1.54 m. Wemeldinge: 10.16 u. 1.41 m„ 22.42 u. 1.14 m. Zierikzee: 10.00 u. 1,22 m., 22.21 u. 0.95 m. MOSKOU, 1 juni Vandaag juist een dag voordat president Tito van Zuid-Slavië te Moskou zal aankomen heeft het presi dium van de Opperste Sowjet aan Molotof (op diens verzoek) ontslag verleend als minister van buitenlandse zaken van de Sowj et-Unie. Tot zijn opvolger is benoemd Dimitri Sjepilof, de voormalige hoofdredacteur van de „Prawda", die onlangs werd bevorderd tot het presidium. Westelijke waarnemers menen, dat tot het aftreden van Molotof, die In 1948 de verklaring van de Kominform tekende en daarbij Zuid-Slavië uit de communistische organisatie stiet, op dit ogenblik besloten is cm de weg te effenen voor een nieuwe toenadering tussen de Zuidslavische en Sowjet- oommunistische partij. Toen Molotof donderdag een receptie op de Britse ambas sade bezocht, was hij zeer opgewekt en hij praatte in formeel met diplomaten. Hij maakte grapjes met buitenlandse corresponden ten en niets wees in de richting van zijn komende ontslag. In de officiële bekendmaking van vrijdag werd niet meer gezegd dan dat zijn ontslag aanvaard en Sjepilof tot opvolger benoemd is. Uit de bekend making maakt men op, dat Molotof zijn post van vice-premier behoudt. Over de toekomst van Molotof, de 'ijzige revolutionair" die jarenlang de Russische betrekkingen met de buiten wereld heeft beheerd, is veel gespecu leerd sedert hij in de afgelopen herfst In het openbaar zijn verontschuldi gingen aanbood voor een foutieve op vatting van de communistische theo rie. Bergafwaarts Molotof, die op het ogenblik 66 jaar is, had in februari 1955 de dag, dat Maiei.kof aftrad als premier in de Opperste Sowjet verklaard, dat in Rusland de grondslagen van het socia lisme zijn gelegd. Precies acht maan den later gaf hij in een brief in het blad 'Commoenist' toe, dat deze opvat ting 'theoretisch fout en politiek scha delijk' was. Volgens de officiële theo rie bestaat n.l. het socialisme reeds in de Sowjet-Unie. Twee dagen later verklaarde Molotof glimlachend tegenover verslaggevers, dat er geen sprake van was dat hij zou aftreden. Hü ging dezelfde maand naar Genève voor de conferentie van de ministers van buitenlandse zaken der 'Grote Vier'. De gissingen over de mogelijkheid dat hij op zijn retour was, hielden ech ter aan en werden nog actueler toen het officiële partijorgaan, de 'Prawda', dat door zijn opvolger, Sjepilof, werd behoord, in november een artikel over DEN HAAG, 1 juni Het Tweede Kamerlid, de heer Van Vliet, heeft aan de minister van wederopbouw en volkshuisvesting de volgende schrifte- lijke vragen gesteld: 1. is het juist, dat een Haagse onder neming onlangs houten Canadese bungalows, ten getale van onge veer 6.000, kon en wilde importe ren, doch daarvoor, door gebrek aan medewerking van de zijde van de gemeentebesturen, niet voldoen de afzetgebied kon vinden? 2. is. het de minister bekend welke soort woningen dat hier betreft? en is hij bereid zijn oordeel over de kwaliteit en geschiktheid ervan kenbaar te maken? Welke is de op- leveringstijd dezer woningen? 3. is het waar, dat in het algemeen de gemeentebesturen deze bungalows niet in hun gemeenten wensen toe te laten. Zo ja, wat zijn dan de bij hen bestaande bezwaren tegen deze woningen en acht de minister deze bezwaren in het algemeen gerecht vaardigde, c.q. te ondervangen? vier kolommen publiceerde waarin Molotofs vergissing inzake het socia lisme in Rusland werd veroordeeld. Dr W. Drees, de Nederlandse eerste minister, verklaarde vrijdagavond desgevraagd, dat het ontslag van Molotof, de „spreekbuis van Stalin' een aanwijzing te meer zou kunnen zijn dat de Sowet-Unie op het ge bied van de buitenlandse politiek andere methodes wil gaan toepassen. Bondskanselier Adenauer van West- Duitsland verklaarde, dat het ont slag reeds lang verwacht werd. Mo lotofs invloed was steeds kleiner ge worden, zo meende hij. IN BRITSE, FRANSE en AMERI KAANSE diplomatieke kringen te Bonn verklaardde men, dat Molotofs ontslag geen verrassing heeft ge wekt. Men twijfelde er niet aan, dat Sjepilof met evenveel overtuiging als zijn voorganger „njet" zal kun nen zeggen. GOES, 1 juni Wjatsjeslaw Molotof (de „hamer"), wiens eigen lijke naam Skrjabin luidt, trad, op 16-jarige leeftijd als middelbare scholier, toe tot de Bolsjewieken. In 1912 ontmoette hij Stalin voor het eerst, toen hij hem onderdak verschafte bij een tante, de echt genote van een hoge functionaris te St. Petersburg. Stalin oefende een grote invloed uit op de jonge revolutionnair, wie hij de kennis over de partijdicipline bijbracht. Sedert 1921 werkt Molotof te Mos kou, waar hij op alle partijbijeenkom sten de stellingen van Lenin en Stalin heeft gesteund. In 1952 volgde zijn be noeming tot lid van het politieke bu reau. Vijf jaar later volgde hij Alexis Rynof op als voorzitter van de raad van volkscommissarissen, welke func tie hij bekleedde tot mei 1941, toen Stalin zelf de leiding van de raad op zich nam. VERDRAG MET HITLER Van mei 1939 tot maart 1949 was hij minister van buitenlandse zaken, in welke hoedanigheid hij in augustus 1939 het niet-aanvalsverdrag met Duitsland tekende. Gedurende en na de tweede wereldoorlog nam hij deel aan alle belangrijke internationale conferenties. Bovendien vertegenwoor digde hij zijn land in de Verenigde Naties, totdat hij in 1949 door Wy- sjinsky werd opgevolgd. In dat jaar werd hij vice-premier, zoals alle an dere leden van het oude politieke bu reau. Na de dood van Stalin (1953), kreeg Molotof in het nieuwe kabinet onder Malenkof weer de portefeuille van buitenlandse zaken. Bij de begrafenis van Stalin voerde Molotof na Malen kof en Beria, de toenmalige minister van binnenlandse zaken, het woord. „MENEER NJET-NJET" Spoedig liet Malenkof weten, dat alle problemen door middel van on derhandelingen konden worden opge lost, waarmee het Russische „vredes offensief" werd ingeluid. Door deze ommezwaai in de Russi sche politiek moest Molotof, die door zijn onverzettelijke houding op inter nationale conferenties de bijnaam 'mijnheer njet njet' (nee nee) had ge kregen, plotseling meer verzoenings gezinde maatregelen nemen. MODERNE ROBOT Molotof is bekend om zijn systema tische aard Lenin noemde hem eens 'de beste archivaris van Rusland' en zijn grote energie. Met zijn korte, gezette gestalte, zijn vierkante gezicht met lorgnet, en zijn verzorgde kleding lijkt Molotof meer op een middenstan der in goede doen dan op een beroeps revolutionair. Churchill zegt van hem in zijn 'oor- logsmemoires': „Ik heb nooit een men selijk wezen gezien, dat een volmaak tere weergave was van een moderne Robot". GOES, 1 juni Dimitri Sjepilof, 50 jaar, Is sinds 1952 hoofdredacteur van de „Prawda". In dat jaar werd hij gekozen als lid van het centrale partijcomité. Verscheidene jaren speel de hij een belangrijke rol in het partij apparaat. RIJZENDE STER Dat zijn ster rees bleek, toen hij in april 1955 de traditionele rede ter her denking van Lenin hield, een eer die tot dusver was voorbehouden aan Evenals elders in het land is in de nacht van donderdag op vrijdag aan de Bosbaan in het „Amster damse bos" het visseizoen begon nen. Reeds uren van tevoren had den de hengelaars hun „stekkie" bezet. De foto toont een van de verwoede vissers die zich comfor tabel heeft uitgerust met een zon nescherm (eventueel regen scherm), een gemakkelijke stoel en een uitgebreide ontbijttafel. vooraanstaande partij-genoten en voormalige secretarissen van het cen trale comité. In juli van het vorig jaar woonde Sjepilof op uitnodiging van de Egyp tische regering de feestelijkheden ter herdenking van de bevrijding van Egypte bij. Hü wordt verantwoordelük ge acht voor de vorig jaar gehouden onderhandelingen over de verkoop van communistische wapens aan Egypte. Tevoren had hij Boelganin en Chroesjtsjef begeleid op hun reis naar Zuid-Slavië. Het Noorse parlement heeft een wet van 1938, waarbij het vrouwen verbo den was kerkelijke functies uit te oefenen, opgeheven. PARIJS, 1 juni Het debat over de regeringspolitiek in de Frans# nationale vergadering is vrijdag in een beslissende fase gekomen, toen de regering van de socialistische premier Mollet moest ant woorden op aanvallen van zowel links als rechts. De rechtse afgevaardigden keuren de militaire actie in Algeriöi goed, doch zij menen dat de Franse belangen in Marokko, dat on langs onafhankelijk werd, onvoldoende zijn beschermd. Aan dal linkerzijde verzetten de communisten zich tegen de Algerijnse poli tiek van de regering, doch zij steunen de pohtiek ten aanzien van Marokko en Tunesië. In de nationale vergadering is me ningsverschil gerezen over de vraag, of een vertrouwensmotie over het re geringsbeleid in Noord-Afrika als ge heel behandeld moet worden, of dat afzonderlek gestemd dient te worden over het beleid ten aanzien van Al- gerië, Marokko en Tunesië. „VERMOMDE OVERGAVE" Oud-premier Paul Reynaud, leider van de gematigd conservatieven, ver- Palesiijnse kwestie in de Veiligheidsraad NEW YORK, 1 juni De Britse afgevaardigde in de Veiligheids raad, Sir Dixon, heeft vrijdag twee wijzigingen voorgesteld voor de Britse resolutie, waarin de Arabische staten en Israël opgeroepen worden zich volledig te houden aan de Palestijnse bestandsovereen komst. Toen de raad vrijdag het debat over Hammarskjoelds missie en de Britse resolutie voortzette, verklaarde Sir Pierson dat hü nu voorstelt in de re solutie „de secretaris-generaal te ver zoeken zün goede diensten te blüven verlenen voor de volledige uitvoering van het besluit van de Veiligheids raad van 4 april (waarbü Hammars kjoelds zending werd bepaald) en het Vrydagmiddag hebben schipper A. Rog en zün echtgenote een vaatje Hollandse Nieuwe aan H. M. de Koningin overhandigd. De kor te - traditionele plechtigheid vond plaats op het paleis Soestdük. De haring was aangevoerd met de VI. 142 „Voorwaarts", waarvan de heer Rog schipper is. volledig naleven van de bestandsover eenkomsten, en zo nodig verslag uit te brengen aan de Veiligheidsraad". NIET „OVERAL"' De tweede wüziging die Sir Pier son voorstelde, betrof het gedeelte van de resolutie waarin gevraagd wordt, om eerbiediging van de bewegings vrüheid voor V.N.-waarnemers „in al le gebieden". De woorden „in alle ge bieden" zullen geschrapt worden. De Britse afgevaardigde wilde ech ter niet tegemoet komen aan de Ara bische bezwaren tegen de zinsnede „in het besef van de noodzaak om voor waarden te scheppen waarbij een vreedzame regeling, op een voor alle partüen aanvaardbare basis, van het geschil kan worden getroffen". DE BILT ZEGT: Ideaal weer voor de Zeeuwsch Dagblad-mars DEN HAAG, 1 juni Ongerust geworden door het feit, dat het probleem van de vakantiesprei ding nog steeds niet nader tot een oplossing is gekomen, heeft de A.N.W.B. in een uitvoerig schrij- Aanvankelijk vrü zonnig, later meer ven aan de minister-president een _i—x klemmend beroep op de regering gedaan, de nodige maatregelen te treffen, ten-einde een ingrijpende bewolking. Óp de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige wind, later matige tot vrij krachtige wind tussen west en zuidwest. Iets hogere middagtemperaturen. schoolvakanties te verkrijgen. VOLKSBELANG De A.N.W.B. constateert, dat sinds het in december 1954 te Utrecht ge houden congres inzake de vakantie spreiding, waarbü de minister-presi dent de dringende noodzaak om tot een zo groot mogelyke spreiding van de vakanties te komen als eèn belang van de gehele bevolking heeft onder streept, ten aanzien van de medewer king van het onderwijs waarmede het vraagstuk staat of valt niet al leen geen voortgang is geboekt, doch zelfs reeds bereikte resultaten zyn te niet gedaan. Reeds het vorig jaar zün in de laat- wijziging in het systeem der lagere ste weken van juli en in de eerste we ken van augustus velen de dupe ge worden van de overbevolking in ho tels, pensions en andere vakantie oorden. Was dus reeds voor velen elk werkelük vakantiegenot een Illusie, talloze anderen zün er zelfs niet in geslaagd een plaats te bemachtigen. DE DRIE PROCENT Thans gaan wy, aldus de A.N.W.B., op dit gebied stellig een crisis tege moet, daar de verhoogde vakantietoe slag en de in het vooruitzicht gestelde drie procent over 1955 door velen stel lig voor vakantiedoeleinden zullen worden besteed, oals door de minister president reeds in 1954 tüdens het Utrechtse congres is betoogd, moet ge zamenlijk getracht worden verande ring te brengen in een situatie, die wege. naar de onhoudbaarheid groeit. „Is dit probleem niet in vrijwillig overleg op te lossen, dan is het denk baar, dat wettelijke regelingen tenslot te ook voor de schoolvakantie moeten worden besteed. Zoals door de min.- president bü deze gelegenheid gezegd. ONENIGHEID De A.N.W.B. stelt thans vast, dat het onderling overleg, uiteindelük slechts een negatief resultaat heeft opgele verd. Zo is de vóór 1954 reeds bereik te spreiding van de schoolvakanties over zes weken, in plaats van de ge bruikelijke vier a vijf weken, weer te niet gedaan door de onenigheid van een groot aantal schoolbesturen, waar van een deel een rouleringssysteem eiste, waaraan het andere deel zich niet wenste aan te passen. Naar de mening van de bond staat thans dan ook nog slechts de weg open van een regeling van overheids- klaarde vrijdag in de nationale ver gadering, dat onderhandelingen op dit ogenblik in Algerië slechts een 'ver momde overgave' zouden betekenen. Frankrijk kan de anderhalf miljoen Fransen in Algerië niet in de steek laten. Het plan van premier Nehroe van India voor oplossing van de Alge- rünse kwestie (staken van het vu ren en onderhandelingen), dat de Franse communisten toejuichen, is reeds door de opstandelingenleider?, het Algerijnse bevrijdingscomité, verworpen, aldus Reynaud. Hü vroeg zich af of de 380.000 man troepen, die volgens een regeringsver klaring tegen eind juni in Algerië be schikbaar zullen zijn, voldoende zün. ONAFHANKELIJKHEID Savary, staatssecretaris voor Tunesië en Marokko, verdedigde de toekenning van onafhankelijkheid aan Marokko en Tunesië. De eerste overeenkomst die met Marokko gesloten is, betref fende de diplomatieke status, heeft de solidariteit van Frankrijk vergroot, zo zei hü. De eerste overweging van de Franse regering zal altüd zy'n de bescherming van de Fransen in Marokko en Tune sië, aldus Savary, doch gehoopt wordt dat de nieuwe onafhankelüke regerin gen snel de toestand meester zullen zy'n, zodat de Franse regering en de Franse strüdkrachten niet meer tus sen beide behoeven te komen. Ingezonden Mededeling (artv.) ONBEPERKTE GARKNTll VERING. MAUI BIDDEN- (N JTAAlWARENfAIRlEKEN f| ZEVENBERGEN^ BERGEN OP ZOOM, 1 juni. Gis teren is aan de Mc Gill-universiteit te Montreal voor het ingenieursexamen geslaagd de 26-j. Nederlander L. Luyks uit Steenbergen. De heer Luyks doorliep in Bergen op Zoom de H.B.S. en ging in 1951 naar Canada omdat hy daar betere kansen zag dan in Nederland. Hü slaagde er in, in vüf jaar tyd de studie voor civiel ingenieur te be ëindigen.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1