Driekwart jaar rust op loongebied is dringend gewenst Twee-eenheid „Pieters-Prov. Bibliotheek" groeide met de jaren Ernstige kritiek op oprichting van consumentenorgaan Roomboter Jong onderwijzer werd Zeeland kenner bij uitnemendheid N.O.U. krijgt geen zendtijd Eenvoudige maaltijden kunnen echt lekker smaken! Consequentieuitstel huurverhoging tot 1 Juli 1957 Een tijdelijkheiddie veertig jaar duurde Dorpshuis Renesse wordt morgen geopend Heeft samenwerking met het C.N.V. nog wel zin Er gaat toch maar niets hoven Voorzitter Verbond Prot. Chr. Werkgevers: Vrijdag 1 juni 1956. ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 5 Op 2 juni 1916 stapte het jonge onderwijzertje Henk Pieters de hoge en historische stoep van de Provinciale Bibliotheek in de Lange Delft op. Hij meldde zich voor de eerste maal present in een tijdelijke betrekking. Bijna veertig jaar heeft die tijdelijkheid geduurd en met het stijgen der jaren is de twee-eenheid „bïblio- theek-Pieters" (u kunt het ook omdraaien) sterker geworden. Op zijn werkkamer boven in de nieuwe bibliotheek in de Abdij heeft de ju bilaris van morgen van zijn levenswerk verteld, een boeiend verhaal, waaraan nog iedere dag verder wordt geschreven. „Nou ja, maak het niet te gek in de krant. Ik ben blij, dat ik dit werk heb mogen doen. Spijt heb ik er nooit van gehad. En als ik nog eens moest be ginnen, och, dan ging ik weer in het bibliotheekvak, want iets mooiers bestaat er niet!" Officieel is de heer Pieters provin ciaal ambtenaar, maar hij heeft niets van „de ambtenaar" in zijn optreden en manier van doen. Misschien nog wel iets van de onderwijzer, want een zekere docerende toon ontbreekt meestal niet in zijn spreken. Nu mag dat ook wel, want van de heer Pie ters is veel te leren. En.hij is al tijd zeer mededeelzaam aan weetgieri- gen, deze autodidact, die zonder enige opleiding zijn weg maar moest zoeken en kans heeft gezien het te brengen tot deze belangrijke positie, tot een vraagbaak voor iedereen, die wat no dig heeft of weten wil. „Wil je wel geloven, dat ik het liefst van al in de uitleenafdeling zit? Ik heb nu eenmaal graag publiek om me heen, dat de weg naar de Bibliotheek weet te vinden, 'k Zit ook graag hier op mijn werkkamer, maar dan 's avonds om rustig wat te werken", zegt de heer Pieters. En ook dat typeert hem: kan tooruren zijn voor hem belachelijke OMtnnigheden! Hoe het begon i'oen de jonge Pieters zijn intrede deed op de Prov. Bibliotheek, na de rijksnormaallessen In Vlissingen met goed gevolg te hebben doorlopen (de Middelburgse jongen werd voor de rijkskweekschool afgekeurd!), kreeg hij de heer W. O. Swaving als zijn eerste chef. Maar die was ook stads archivaris en de functie van biblio thecaris der Prov. Bibliotheek was maar een betrekking voor halve da gen. Van hem heeft de heer Pieters uitstekende letterkundelessen ontvan gen in de avonduren, maar overdag zat h(j meestal alleen in de Biblio theek. „Al heel vlug heb ik de waar de van bibliografisch materiaal en van antiquarische catalogi leren begre pen. Spoedig kwam ik in contact met antiquaars in het land en daarvan heb ik voor de Bibliotheek heel vaak kun nen profiteren". „Als ik nou eens helemaal van mezelf uit redeneer, dan zou Ik an tiquaar hebben willen zijn, omdat ik dan nog veel meer mooie dingen onder mijn neus zou hebben gehad, Maar dan had ik toch wel enorm veel andere mooie dingen moeten missen. Vooral de sociale kant, die aan dit werk zit. Je kunt nu de mensen helpen en het lolligste is de jongelui, die op de Bibliotheek ko men, van dienst te kunnen zijn." Een keerpunt De heer Pieters is nooit voor de keu ze gesteld en dus heeft heel Zeeland van zijn werkkracht, intellect en wijs heid kunnen profiteren. Vanaf 1918 tot 1 juli 1940 was ds M. van Empel bibliothecaris. Daarna werd de heer H. Pietera, zoals Pac. Prince hem schilderde. Pieters door ged. staten met de dage lijkse leiding belast. Maar kort daar voor was er een ramp over Zeeland en ook over de Prov. Bibliotheek ge komen: het bombardement van 17 mei 1940, waarbij enorm veel verloren ging. De chaos was compleet, maar dank zij .de activiteit van de jubilaris konden de grootste kostbaarheden voor Zeeland worden gered. Deze ge beurtenis in 1940 betekende wel een grote omkeer in zijn leven. Vanaf die tijd is alleen de opbouw van dit bedrijf het onderwerp geweest, dat me heeft beziggehouden. Daardoor is mijn leven wel op een geheel andere manier gevuld dan ik ooit had kunnen denken. De restauratie vroeg al mijn aandacht en er moest van de grond af weer begonnen worden. Mijn belangstel ling voor de algemene bibliografie is mij in die tijd wel goed van pas gekomen. Inspireren Dit enorme werk, waarvoor de waar dering pas veel later kwam, beteken de voor de heer Pieters, dat één van zijn idealen, n.l. over de Zeeuwse ge schiedend te kunnen schrijven, moest worden losgelaten. Maar al kon hij dan zelf niet schrijven, des temeer kon hij anderen inspireren en hen doen profiteren van zijn grote kennis van Zeeland en van het boek. „Als je geen liefde voor Zeeland en voor het boek hebt, dan ben je voor dit werk onge schikt", zo vertrouwde hij ons open hartig toe. En zo is het. Voor 1940 schreef hij, samen mat ds. Van Empel, het bekende werk „Zeeland- door de eeuwen heen". De lezingen, die hij over de Zeeuwse geschiedenis heeft gehouden, zijn legio. Nu veelzijdiger De Prov. Bibliotheek van onze tijd is aanmerkelijk veelzijdiger dan die van veertig jaar geleden. Dat is voor een belangrijk deel aan de heer Pieters te danken. De actuele Zeeuwse proble matiek, waarmee de bibliothecaris tot en met vertrouwd is en waarover hij een eigen oordeel heeft, vindt zijn weerslag ook in de Bibliotheek. aan bestaat, het aantal bezoekers is enorm gestegen." Wensen Dat is dus een vurige wens van de jubilaris. En een andere wens is: „Expansie over alle Zeeuwse eilan den. De belangstelling kan nog veel groter worden, maar we zitten in Zeeland met de moeilijkheid van de verbindingen. Ende Zeeuw is niet agressief! Dat maakt, dat hij zich minder wapent door zich van documentatie te voorzien. In Fries land b.v. ligt dit heel anders". Een (geslaagd) middel om de Prov. Bibliotheek steeds meer tot een cultu reel centrum te maken, vormen de ex posities, die van tijd tot tijd in de leeszaal worden gehouden. Daarin kan de heer Pieters zich echt uitleven. Zo als hij dat ook kon in de organisatie van tentoonstellingen van beeldende kunst, in de grote Zeeuwse huisvlijt- tentoonstelling „Bezige Handen" en in de grote historische optochten, die hij organiseerde. U ziet: een veelzijdig mens, die mor genmiddag vah drie tot vijf in zjjn do mein heel wat handen zal moeten druk ken! Ingezonden Mededeling (Adv.) Er is nu een technische afdeling, een kunst- en een muziekafdeling, terwijl de Vlaamse afdeling zeer belangrijk gaat worden. De collectie Zeeland is ongelofelijk uitgebreid en de speurzin, gecombineerd met het koopmanschap van de heer Pieters, heeft heel wat resultaten gehad! „En nu hoop ik maar, dat er voldoende middelen zul len blijven vloeien om andere afdelin gen op de hoogte te brengen, waarop zij horen. De ervaring met de nieu we afdelingen bewijst, dat er behoefte 's-GRAVENHAGE, 31 mei. Op 2 juni zal te Renesse het aldaar gebouwde dorpshuis worden ge opend, dat tot stand is gekomen dankzij giften van een hulpfonds, dat de Nederlandse en Belgische „Lions Clubs" hebben gesticht na de stormvloed van 1953. Voor de stichting van dit dorpshuis was een hedrag van 70.000,— beschik baar gesteld. Chr. kruideniersbond (Van onze §-redacteur) UTRECHT, 31 mei. Zoals bekend hebben de drie vakcentrales, de Ned. Huishoudraad en de Centrale van Ned. Verbruikscoöperaties dezer dagen een consumentenorgaan in het leven geroepen om tegen h.i. ongemotiveerde prijsstijgingen te waken. In de te Utrecht ge houden jaarvergadering van de Chr. Kruideniersbond werd hierop felle kritiek geoefend door de voorzitter, de heer P. Renkema uit Appingedam. Deze zag hierin een miskenning van de taak van de overheid, die geroepen is om in te grijpen als de ene maatschappelijke groepering opereert ten koste van de andere. De middenstanders hebben zich geheel achter het streven naar prijsstabilisatie van mi nister Zijlstra geplaatst. Er is dus geen enkele reden om nu een nieu we klassenstrijd tussen de consumenten en de handel te ontketenen, aldus spreker. Het huis, dat als centrum voor ont spanning en ontwikkeling, zowel voor Renesse zelf, als voor andere gemeen ten op Schouwen zal dienen, zal wor den geopend door de district Gover nor van de Nederlandse Lions Clubs in tegenwoordigheid o.m. van de Com missaris der Koningin in Zeeland. De Nederlandse en Belgische „Lions Clubs" hadden een „Relief Fund" ge sticht om waar mogelijk financiële hulp te bieden, in welk Fund in totaal bij na f194.000 bijeen werd gebracht. Het Nederl. aandeel bedroeg f 151.781.15, welk bedrag in overleg met de Com missaris der Koningin in Zeeland en andere daarbij betrokken Zeelandse autoriteiten is besteed aan: het op de been brengen van een vlasindustrie te Dreisehor; de toevoeging ,van een ver enigingslokaal in het gemeentehuis te Vrouwenpolder, dat verleden jaar ge reed is gekomen; een bijdrage in de restauratie van de kerk te Brouwers haven en enige andere bijdragen voor meer ondergeschikte aangelegenheden. Tenslotte was er dan de bijdrage van ruim f70.000 aan de Stichting „Het Dorpshuis Renesse". „Memorial Day", de gedenkdag voor in de beide wereldoorlogen gevallenen, heeft aan 91 personen in de V.S. het leven gekost. Auto-ongelukken veroorzaakten 64 doden, 11 mensen verdronken en 16 anderen kwamen om bij diverse onge lukken. De sterke concurrentie biedt de consument alle gelegenheid om een vrije keus te maken tussen verschil lende kwaliteiten en prijzen, aldus de heer Renkema. Als het nieuwe orgaan zegt in het belang van de consument te moeten optreden tegen prijsverho gende cadeaux- en kortingstelsels dan vraag ik: wie heeft deze stelsels ge wild? Niet de handel, die er graag af wil, maar de consument zelf. Spreker noemde het zeer betreu renswaardig, dat het C.N.V. hier met het N.V.V. en de verbruikscoöpera ties samen optreedt tegen de midden stand. „Waarom heeft het C.N.V. deze zaak niet ter sprake gebracht in het Convent van Chr. Sociale Organisa ties, waarvan ook de Chr. Midden stand deei uitmaakt T Wjj voelen ons nu door onze gesprekspartner in het Convent in de rug aangevallen", al dus de heer Renkema. Samenwerking Op zijn voorstel besloot de vergade ring om als Chr. Kruideniersbond een brief te richten aan de Chr. Midden standsbond, waarin deze centrale wordt verzocht zich ernstig te bezin nen op de vraag of onder deze om standigheden de samenwerking in het Convent tussen de chr. werkgevers- bonden en het C.N.V. nog wel zin heeft. Gevraagd zal worden de samen werking te verbreken, als een open gesprek met het C.N.V. geen bevre digend resultaat oplevert. Spr, had eveneens ernstige kritiek op de redactie van het A.R.-weekblad „Ne derlandse Gedachten", dat een artikel over deze materie plaatste van de hand van mr. W. R. van der Sluis, juridisch adviseur van het C.N.V „In dit artikel wordt een eenzijdige voorlichting gege ven, die er volkomen naast is. Parallellisatie Natuurlijk werd in deze kring ook het parallellisatievraagstuk besproken, dat heden ten dage in de midden standssector zo actueel is. De heer Renkema verklaarde dat Vestigings wet en Vestigingsbesluiten van de grootste betekenis zijn voor de mid denstand. Zij mogen echter geen dwangbuis worden, dat de detailhan del belet om de door de tijd geëiste ontwikkeling te volgen. De opkomst van het verpakte merk artikel en van de zelfbedieningszaken en ook de wens van de consument om zo veel mogelijk verschillende artike len in één zaak te kunnen kopen, drij ven de detailhandel in de richting van een uitbreiding van het assortiment. 's-GRAVENHAGE, 31 mei. De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen heeft medegedeeld, dat hij niet wenst terug te komen op zijn beslissing waarbij de aan de Neder landse Oppositie Unie toegekende zendtijd werd ingetrokken. Zoals be kend is een der op de Nederlandse Oppositie Unie-hjsten voorkomende kandidaten ontzet uit da verkiesbaar heid. Aangezien de betrokken kandi daat nog steeds niet In zijn kiesrech ten is hersteld, blijft de grond voor de weigering van zendtijd onverminderd gelden, meent de minister. Eenvoudige, maar gezonde maaltijden op tafel brengen is een kunst, die de Nederlandse huisvrouw terdege verstaat. De laatste tijd grijpen dan ook vele moeders dankbaar de gelegenheid aan, die de gestegen welvaart hun biedt. Zij verhogen de voedings waarde en smakelijkheid van de maaltijden door het gebruik van roomboter! Nederland is op de goede weg, maar... het kan nog beter! Dit wordt bewezen in het buitenland, waar men meet roomboter ge bruikt*), dan in ons land. Dit, ondanks het feit, dat men in Nederland minder voor room boter betaalt dan in de meeste andere landen! Beter eten met room boter is mogelijk bij een verstandige be steding van het huis houdgeld. Alle maal tijden worden dan vele malen beter met dit onvervangbare natuurprodukt 8paar de Rijksboter- merketu In ruil daar voor krijgt li elrcus- plaatjes voor hot prachtige roomboter- album. Vraagt uw lovo- ranctor Inlichtingen. De nauwkeurige cijfers zijn: in Denemarken 2,87 x zoveel België.3,63 x Duitsland, 2*3 x Frankrijk 2,45 x Zwitserland 2,13 x els In Nederland pet hoofd per Jaar Püblikitie: Het Nederltiid. Zuirelburein. 't-Gr.Tenh.8e (Van een speciale verslaggever) SCHEVENINGEN, 31 mei. „Naar mijn mening moet de Neder landse ondernemer erop kunnen rekenen, dat na de jongste loon politieke maatregelen er nu gedurende enige tijd rust zal- heersen op het loongebied, opdat de huidige loonsverhogingen kunnen worden in-verdiend door verbetering van de arbeidsproduktiviteit. Zou over een half jaar b.v. het loonniveau opnieuw in beweging komen, dan zou men zeker geen grote illusies mogen koesteren over een stabiel houden van het prijsniveau en zullen allerlei latente spanningen tot uitbarsting komen. Ik geloof dan ook, dat het van het allergrootste belang is, dat op 1 januari a.s. geen nieuwe beweging in de lonen optreedt. Ik weet, dat de werknemers zich bereid verklaard hebben, zo nodig, af te zien van een volledige compensatie van de premie voor de ouderdomsverzekering. Indien de loonsverhoging zich zou beperken tot de premie van de vereveningsheffing, zou geen ver zwaring der loonkosten per eenheid produkt behoeven op te treden". Dit was ongetwijfeld één van de worden, indien de loonsverhoging in belangrijkste uitspraken, die de heer A. Borst Pzn deed in zijn jaarrede ter gelegenheid van de vergadering van het Verbond van Prot. Chr. Werkgevers in het Kurhaus. De heer Borst had zijn rede als titel gegeven „Kracht en macht". Onder „kracht" verstond hij het levenselement, dat zijn voedingsbodem heeft in de wortel van alle leven, onze opgestane enten hemel gevaren Heer en Heiland, en onder „macht" alle menselijke stre ven, dat met opzet wordt geïsoleerd van de grote Krachtbron en zich richt op materiële middelen, het grote getal e.d. Macht is op zichzelf niet te ver werpen, maar macht zonder meer, niet gebonden aan hogere wetten, is een levensgevaarlijke zaak. In 's lands belang De heer Borst verklaarde, dat het bestuur de prijsstabilisatiepolitiek der regering blijft steunen, omdat het ervan overtuigd is, dat dit zo wel in 's lands belang als in dat van het bedrijfsleven is. Organisaties, Stichting van de Ar beid, pbo-organen bestaan in de eer plaats terwille van de onder neming en voorkomen moet worden, dat zij machten worden, die het be staan en de gezonde groei der onder nemingen bedreigen. De voorzitter waarschuwde, dat het gevaarlijk kan aanzienlijke mate de stijging van de arbeidsproduktiviteit overtreft, zelfs daarop vooruitloopt. „De consequentie van mijn stand punt, n.l. een periode van rust van ongeveer driekwart jaar na 1 sep tember a.s., is een uitstel van de huurverhoging tot 1 juli 1957. Dit is een ernstige teleurstelling, die mis schien een zekere compensatie zou kunnen vinden in een hoger stellen van het percentage van 25", aldus de heer Borst, die er daarna de volle nadruk op legde, dat een verlaging van de belastingdruk nodig is. „Een belastingdruk, waarbij iemand de helft van zijn extra-inkomsten moet afstaan aan de fiscus, is weinig bevorderlijk voor arbeids- en onder nemingszin", zo meende hij. Integratie van Europa Minister Zijlstra heeft in deze ver gadering een rede uitgesproken over het integratievraagstuk van Europa. Drie essentiële punten stelde hij daarin aan de orde. In de eerste plaats, dat deze integratie zowel op grond van politieke als economische overwegingen nog steeds een urgent vraagstuk is, vervolgens, dat de boven-nationale benaderingswijze on der de gegeven omstandigheden doel matiger, d.w.z. sneller en zekerder tot het beoogde eindresultaat leidt, en in de derde plaats, dat een zo nauw mogelijk overleg tussen regering en bedrijfsleven voor het bereiken van een praktisch bruikbare oplossing van het grootste belang is. De minister waarschuwde, dat in West-Europa nog steeds de poten tiële aanval van hen, die een eng nationalisme ten troon willen voe ren, dreigt. Het gevaar, dat West- Europa nog steeds van buitenaf bedreigt, komt vooral van de zijde van het communistisch extre misme. Daartoe is economische weerbaarheid dringend nodig. Zou hier geen minstens gelijkwaar dige gemeenschappelijke krachte inspanning van de zijde van West- Europa tegenover staan, dat moeten wij ons voorbereiden op een situatie, waarin dit continent het gevaar loopt te worden fijngewalsd tussen twee wereldmachten, elk beschikkend over een voor ons onbereikbaar geworden economisch potentieel. De volkeren van West-Europa zullen dan moeten leven in een relatief onderontwikkeld niemandsland tussen de twee groot machten der wereld, Amerika en Rusland. Om economische redenen Uitvoerig zette minister Zijlstra daarna uiteen waarom het ook om redenen van zuiver economische aard noodzakelijk is te komen tot nauwere aansluiting. Rusland loopt wat zijn industriële produktie betreft de achterstand t.o.v. West-Europa snel in en wij kunnen nog slechts een rol van betekenis meespelen, indien wij bereid zijn de ongetwijfeld nog aanzienlijke produk- tieve krachten, waarover wij beschik ken, op de meest efficiënte wijze in te zetten en een zo doeltreffend mo gelijke functionering van de West- europese economie na te streven. Na gewezen te hebben op de ver schillende reeds bestaande vormen van samenwerking, merkte de minis ter op, dat de Benelux heeft aan getoond, dat het mogelijk is de ge meenschappelijke markt in te stellen zonder dat van tevoren een volledige harmonisatie van het gevoerde eco nomische beleid is bereikt. Voor het eerst sinds 1953 heeft Israël een gezant in Polen aangesteld.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 5