Overheid verstrekt toeslag ineens bij bouw van premiewoningen Whist on „Kerkdiensten in gymnastiekzalen bevorderen verwereldlijking Tito - op weg naar Moskou - houdt vast aan zelfstandige politiek Uitgangspunt Gemeentelijke garanties mogelijk voor aflossing van hypotheek b-e-t-e-r-e KING SIZE „Enorm!" V de W.-Duitsland draagt bij in kosten geallieerde troepen Oprichting bemiddelend orgaan Het wezen van eredienst is: God is in ons midden Welterusten Veertig Franse tanks naar Egypte B. en C. kunnen hem niet naar hun pijpen laten dansen Verjaardag Koningin Elisabeth Vrijdag 1 juni 1956. ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 I") ezer dagen zult u in uw bus de op- L' roeping vinden voor de stemming ter verkiezing van de leden van d' Tweede Kamer der Staten Genera: op woensdag 13 juni. Het ogenblil van de zo belangrijke, ja beslissende keuze komt nu snel naderbij. In vorige artikelen hebben wij al uiteen gezet, dat de politiek een ieder raakt, hem of haar de taak op de schouders legt, in dankbaarheid en vreugde over deze vrijheid dit voorrecht te volbrengen. Een vrijheid en een voorrecht, die dringend de vraag moeten doen stel len: wat moet ik als christen in deze doen? Het is op deze vraag, dat wij vandaag en morgen wat uitvoeriger zullen ingaan. Waarbij het dan in we zen tevens om de verantwoordelijkheid van de christen handelt, als hand in hand gaande met vrijheid en voor recht. Verantwoordelijkheid voor eigen doen en 'aten, tegenover God en te genover de naaste. Christelijke verantwoordelijkheid, die geen genoegen kan nemen met het al te eenvoudige antwoord: de politiek bemoeit zich met mij en dus zal ik mij ook met de politiek hebben te be moeien. Want met dit antwoord blijjt de kernvraag onbeantwoord: hoe, op welke manier en met welk doel be moeien wij ons met de politiek? I I itgangspur.t voor elk bezinnen van v~' de christen op zijn taak en roe ping in dit leven is en blijft de Heilige Schrift als Gods geopenbaarde en on feilbare Woord. Wat leert ons nu de Schrift over de politiek? Allereerst, dat de politiek met alle dingen is on derworpen aan Christus, Die van Zich zelf getuigt: Mij is gegeven alle macht in hemel en op aarde. En voorts ons voorhoudt, dat in de naam van Jezus zich moet buigen alle knie en alle tong moet belijden: Jezus Christus is Here, tot eer van God, de Vader. Kortom: geen terrein des levens, geen mense lijk ondernemen en handelen, of Chris tus zegt: het behoort Mij! Komen wij ook op politiek terrein gehoorzamend tot God, dan laat Zijn Woord ons nimmer in de steek. Hier hebben wij de kernbron en de toets steen voor de beginselen, die ons in onze politieke werkzaamheden kunnen en moeten leiden en binden. Zo doet de Bijbel ons de wet Gods en Zijn grote geboden kennen. Zij onderricht ons over de eigen aard van al dat ge schapene, over de schepping van de mens naar Gods beeld, over 's mensen val, onvermogen en enige redding, over de valse en ware wijsheid, over de Overheid als dienares Gods, ons ten goede en over de plichten van de onderdanen. In de Bijbel zijn voorts aanwijzingen te vinden voor het praktische politieke leven; voor de inrichting van Staat en Maatschappij, voor de sociale poli tiek en voor het economisch beleid. Waarbij wij wel moeten bedenken, dat de Bijbel geen handboek is voor alle mogelijke vakwetenschappen. Wij vin den daarom geen pasklare oplossingen voor alle concreet politieke vraagstuk ken van vandaag. Het vinden van der gelijke oplossingen is een moeizame arbeid, die veel studie, toewijding, be- -"-'nning en bovenal gebed en gehoor- za ïmheid aan Gor s W-ord eist. P ovenal houdi de Se 'ift ons voort- durend met de grootste klem onze roeping en taak als christen-gelovige in dit leven voor. Steeds moet de christen zijn: profeet, priester en ko ning. Als profeet verstaat en verkon digt hij het werk Gods. Als priester wijdt hij zich Hem geheel, maar dan ook geheel toa. Als koning strijdt hij tegen het boze en vóór Gods geboden en inzettingen tot Zijn groter eer. En dit in al het leven en werken, zowel in het privé- als in het publieke leven, in het huislijke, kerkelijke, maatschappelijke, culturele en ook po litieke optreden. Waarbij het geen en- i kei verschil maakt, of het gaat om werkzaamheid, die de christen alleen doet, dan wel om arbeid, die hij te- samen met anderen verricht. Overal en altijd toch klinkt de ge biedende en volstrekte eis van Evan gelie: Zie wel toe, hoe Gij bouwt, want een ander fundament dan dat er ligt, namelijk Jezus Christus, kan niemand leggen. Niemand beroeme zich op mensen. Morgen hopen wij bij deze vraag na der stil te staan: bij de leringen, die voor ons praktisch-politieke handelen moeten worden getrokken uit het hier in grote lijnen aangeduide uitgangs punt. Prof. Dr. J. J. de Jong. Bevo. dering bezit eigen voningen Ingezonden Mededeling (adv.) DEN HAAG, 31 mei. De ministers van wederopbouw en volks huisvesting en voor publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie hebben een regeling ter bevordering van het eigen-woningbezit in het leven geroepen. Op grond van deze regeling kunnen van rijkswege aan personen, die een nieuw gebouwde woning, waarvoor een premie is toegekend krachtens het premie- en bijdragebesluit woningbouw, als eigenaar zullen gaan bewonen, toeslagen op de premie worden toegekend. Bovendien kunnen van gemeentewege garanties voor de betaling van hoofdsom en rente van op te nemen kredieten onder hypothecair verband worden gegeven. Voor het verkrijgen van deze faciliteiten is de tussenkomst van een z.g. bemiddelend orgaan vereist. betaling van hoofdsom en rente van hypothecaire leningen. I dl DJAKARTA, 31 mei (ANP). De Indonesische openbare aanklager, Su- narjo, moet een operatie ondergaan. De 49e zitting in de zaak Schmidt, die a.s. maandag zou worden gehou den, zal naar aanleiding hiervan waar schijnlijk worden uitgesteld. BONN, 31 mei. DPA Het Westduitse kabinet heeft overeen stemming bereikt over de reeds maanden omstreden vraag, of de bondsrepubliek, naast haar ver- dragsplichtigen, nog moet bijdra gen in de kosten voor de legering van geallieerde troepen op haar gebied. Naar verluidt zal men, niettegen staande de bezwaren van de minister van financiën, Schaeffer, overgaan tot zekere betalingen in geld aan de bondgenoten. Er is sprake van, dat Bonn de betaling van lonen en sala rissen van Duitsers in geallieerde dienst en de kosten van dienstverrich tingen voor zijn rekening zal nemen. Dit zou op een bedrag van onge veer 1,6 miljard mark per jaar neer komen. Oorspronkelijk hadden de ge allieerden met het oog op de geringe voortgang met de Westduitse bewape ning voor de periode tot mei van het volgend jaar een bedrag van 2,4 mil- ard mark gevraagd. m Ingevolge de premie- en bijdrage regeling woningbouw 1953 kunnen personen, die de leeftijd van 50 jaar nog niet hebben bereikt, bij de bouw van een eengezinshuis voor eigen be woning behalve voor een premie ook voor jaarlijkse bijdragen in aanmer king komen. Deze bijdragen, die 2%% van de toegekende premie bedragen, worden gedurende 10 jaar betaald, in dien men de woning als eigenaar blijft bewonen. - Toeslag ineens In plaats van deze jaarlijkse bijdra gen zal men voortaan, in geval een premie is toegezegd, een toeslag ineens kunnen verkrijgen onder de voorwaar de, dat men de woning gedurende ten minste tien achtereenvolgende jaren als eigenaar zal bewonen. De leef tijdsgrens van 50 jaar is voorts ten aanzien van het toekennen van een toeslag verhoogd tot 65 jaar. Voor de bouw met een halve premie geldt de regeling niet. Bij aankoop van een premiewoning kan de toeslag aan de koper worden gegeven, mits hij de eerste bewoner is en binnen zes maanden na het voor bewoning gereed komen van de wo ning de toeslag aanvraagt. Bepalingen Binnen het kader van de nieuwe re geling vallen zowel eengezinshuizen als woningen in een meergezinshuis. De woningen mogen een bepaalde op- pervlaktegrens, afhankelijk van de huisvestingscapaciteit, niet overschrij den, in het algemeen geen hogere stichtingskosten hebben dan 30.000, en dienen in beginsel ten minste vier woon- of slaapvertrekken te bevat ten. De toeslag bedraagt 25 procent tot 35 procent van de toegekende premie, al naar gelang de grootte van het ge zin van de aanvrager. De toeslag wordt uitbetaald zodra men de woning heeft betrokken. Verkoop en overlijden Indien men de woning verlaat of verkoopt voordat tien jaren zijn ver streken, wordt behoudens in enige uitzonderingsgevallen een evenre dig deel van de toeslag teruggevor derd. Bij overlijden vindt geen terug vordering plaats, indien de eigendom van de woning overgaat op de over blijvende echtgenoot of een der kin deren en de nieuwe eigenaar voor het nog niet verstreken deel van de tien jaar dezelfde verplichtingen ten aan zien van eventuele terugbetaling van de toeslag op zich neemt als de oor spronkelijke eigenaar had. Garantie In de gevallen waarin een toeslag op de premie is verleend, kan voorts bij besluit van de gemeenteraad een garantie worden gegeven voor de Hiervoor komen echter alleen in aan merking personen, die nog geen 55 jaar oud zijn. De lening mag dan niet meer bedragen dan 90 pet van de net- to-stichtingskosten van de woning en geen langere looptijd hebben dan 30 jaar. De garantie heeft betrekking op dat gedeelte van de lening, dat 60 pet van de netto-stichtingskosten te boven gaat. Bemiddelend orgaan Aanvragen om een toeslag en om een garantie moeten worden ingediend door tussenkomst van een door de mi nister van wederopbouw en volkshuis vesting toegelaten bemiddelend orgaan, d.i. een lichaam, dat aan het publiek bemiddeling verleent bij de bouw of verwerving van een eigen woning en gegadigden met raad en daad terzijde staat bij het opzetten en realiseren van hun bouwplannen. Aan de bemiddelen de organen worden strenge eisen ge steld, terwijl zij onder toezicht zullen komen te staan van de verzekerings kamer. Nog niet aanvragen Hoewel de regeling in werking treedt op 1 juni 1956 zullen de facili teiten niet kunnen worden aange vraagd, zolang niet een of meer be middelende organen zijn opgericht en toegelaten. Teneinde een vacuum te voorkomen blijft daarom tot een nader te bepalen datum de bestaande rege ling (jaarlijkse bijdragen) vooralsnog gehandhaafd. Olympische uniformen Prof. Dijk op Hogeschooldag Geref. Kerken KAMPEN, 31 mei. Nadat woensdagavond in de Burgwal- kerk te Kampen een bidstond was gehouden waar voorging Ds. C. Goeman te Haarlem, is donderdag morgen de Theologische Hoge schooldag van de Gereformeerde Kerken in Nederland begonnen met een referaat van Prof. Dr. K. Dijk, die de vraag heeft behandeld „wat ontbreekt er in onze eredien sten?" Nimmer zal men, aldus de hoogle raar, mogen vergeten dat de roep om liturgische vernieuwing niet pas na 1945 is geboren, maar reeds in de vo rige eeuw op het eigen kerkelijke ter rein werd vernomen. Het wezen van de dienst De essentie van de kerkdienst is, al dus spr., de ontmoeting van God met Zjjn kerk in Jezus Christus door de Heilige Geest. Die gemeenschapsoefe ning is het voornaamste: God is in ons midden. Hij spreekt tot ons en wij tot Hem. Aan dit liturgische besef zijn wij helaas veel te veel ontzonken. Niet een tekort aan gezangen of ongeluk kig orgelspel, maar het gelovig be wustzijn dat God tot ons komen wil en wij Hem mogen ontmoeten in alle delen van de liturgie, ontbreekt maar al te veel. De gevolgen van deze de formatie zijn droever dan wij gewoon lijk vermoeden. Zij openbaren zich in slordig kerkgaan, oneerbiedigheid en stijlloosheid. Dit euvel komt helaas in onze ge bouwen uit want, al kennen wij geen „gewijde" gebouwen, een kerk moet kerk zijn bestemd voor de dienst des Heren. Men maakt helaas tegenwoordig to neel- of amusements- of gymnastiekza len, die ook voor de eredienst kunnen worden gebruikt. Dit werkt de secularisering in de hand en tegen dit euvel moet een harde strijd worden gevoerd, een strijd die tegelijk de positieve worsteling is voor een verantwoorde liturgische or de, aldus prof. Dijk. Ingezonden Mededeling (adv.) Kunt U niet slapen door reumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen, neemt dan Togal. Togal verdrijft snel en afdoende die pijnen en U slaapt weer rustig de gehele nacht door. Togal baat waar andere middelen falen. Togal zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drog. f 0.95, f 2.40 en f 8.88. De leden van de Amerikaanse Olym pische ploeg hebben hun .nieuwe uni formen ontvangen. De zuiver wollen uniformen bestaan uit lichte jasjes en marine blauwe broeken. Het geheel wordt gecompleteerd met een lichte pet. Zowel het jasje als de pet dragen het Amerikaans Olympisch embleem De foto toont de bekende Amerikaan se sportsman en broer van Grace Kel ly, Jack Kelly jr, en miss Mann in hun nieuwe uniformen. Nederlandse zeeman gearresteerd LONDEN, 31 mei (AFP). De 27- jarige Nederlandse zeeman B. v. d M. uit Maastricht, opvarende van het Zweedse schip „Bonita", is in Liver pool gearresteerd. Hij wordt beschul digd van mishandeling en poging tot doodslag. Kort nadat het schip uit Liverpool vertrokken was ontstond er ruzie aan boord, waarbij v. d. M. de Duitse ma chinist een messteek in het onderlijf zou hebben toegebracht. De Duitser is in een ziekenhuis te Liverpool opge nomen, zijn toestand is ernstig. PARIJS, 30 mei Volgens een in juli 1955 getekend contract levert Frankrijk veertig lichte tanks aan Egypte, zo deelt het ministerie van buitenlandse zaken mee. De berichten in de Franse pers, dat wordt onderhandeld over de levering van nog meer tanks, worden door het ministerie tegengesproken. Internationaal toerisme Het schijnt dat, na het uitluiden van het Stalinistische tijdperk in de Sowjet-Unie er-een internationaal politiek toerisme zal gaan ontstaan. Tenminste, wat wij tot op heden hebben gezien op dit gebied, zal de directies van de luchtvaartmaatschappijen wel vergenoegd in de handen heb ben doen wrijven. Twee Russische ministers brachten een bezoek aan Londen, daarna gingen Franse staatslieden een babbeltje maken in Moskou en binnenkort zal een Ameri- kaans stafchef naar de Sowjet-Unie gaan. Het lijkt allemaal erg gezellig en vriendelijk in de internationale wereld, waar in de ene visite na de andere wordt afgestoken. Zal, dit tus sen haakjes, het uitnodigen van de Amerikaanse generaal Twinig door de Sowjets niet ten doel hebben de Amerikanen te bewegen een vriendelijk briefje naar Moskou te zenden met het verzoek aan het langzamerhand vermaarde tweetal B. en C. om de wolkenkrabbers (en zo) in Amerika eens te komen bekijken? In ieder geval, er wordt in de internationale politieke wereld behoorlijk aan toerisme gedaan. Op het ogenblik jaagt met grote snelheid een moderne trein over de rails van Belgrado naar Moskou. Irt een van de coupé's zit maarschalk Tito van Zuid-Slavië, die van plan is een bezoek van drie weken te brengen aan de Sowjet-Unie Wat is Tito voornemens te doen in Rusland? Hij heeft zijn vr-uw mee genomen, maar dat w. ji- lerminst zeggen dat de Zuios a- vische dictator van plan is mat zijn ega te gaan winkelen in de staatswinkels van Moskou. Tito's reis naar Moskou moet men zien als een deelname zij nerzijds aan de diplomatieke be wegelijkheid op hoog niveau. De maarschalk is nog maar nauwe lijks terug van zijn bezoek aan Frankrijk, waar hij met de re geringsleiders van dat land over tal van internationale kwesties heeft gesproken. Er zijn commu niques verschenen over dat be zoek van Tito aan Parijs, zoals over alle belangrijke bezoeken (meestal nietszeggende) com muniques verschijnen. Tito heeft vriendelijke woorden ge sproken tot het Franse volk er hij heeft ook gezegd het westc trouw te zullen blijven. Hef Franse bezoek Twee Franse ministers brach ten een bezoek aan de Sowjet- Unie. Er waren internationale di plomaten, die hun hart vasthiel den. Wat zouden deze Fransen wispelturig als ze zijn als een Frans parlement in Moskou met de combinatie B. en C. be kokstoven? Ook over dit praten dineren en opera's bezoeken is Het gesprek van de dag mmmkmrn tenslotte weer een communique verschenen. Er stond in dat de Fransen vastberaden hebben ge zegd dat zij de band met het westen willen behouden. Het is de Russen dus niet gelukt hen los te weken van de rest der westerse gemeenschap Nu zit Tito tussen de rails. Za terdag zal hij met veel pracht en praal in Moskou worden begroet. Wat zal hij bepraten? Zal het gesprek gaan over het bezoek aan Parijs en daarna over het be zoek van de Franse ministers aan Moskou? Waarschijnlijk wel. Gespannen verhouding Er heeft in de afgelopen jaren een gespannen verhouding be staan ussen Tito en de rode machthebbers in het Kremlin, veroorzaakt door 't feit dat Tito indertijd niet wenste te dansen naar de pijpen van Moskou. Sta lin werd de grote vijand van de Zuidslavische vrijheidsheld. Nu is Stalin gestorven en zijn nagedachtenis wordt niet, zo- ais dat heet „in dankbare her innering gehouden". De weg naar Moskou is gebaand voor Ti to. Maar is, zo kunnen wij vra gen, de tactiek van B. en C. niet evenzeer gericht op het verwe zenlijken van de doelstelling van het communisme, dat het heel de wereld moet veroveren? Ze ker is het dat. Er is, naar de vorm in Rusland wel wat ver- diiderd, maar de doestelling vat. het communisme is gelijk geble ven. Enkele dagen geleden is hel bericht gekomen dat de oplei dingsscholen voor communisten in Rusland het leerplan meer op economische dan op politieke leest hebben geschoeid. Een wij ziging derhalve in de vormge ving. Zal men Tito op economisch niveau willen benaderen in Mos kou en zullen Boelganin en Chroesjtsjef trachten hun voor malige „vriend en vijand" weer in hun kielzog te laten varen door hem economisch te steunen in zijn binnenlandse politiek met als doel hem politiek in zijn bui tenlands optreden met de Sow jet-Unie één lijn te doen trek ken. Sluwe vos Wfj geioven dat men hiervoor niet bevreesd hoeft te zijn. Tito heeft in de diplomatieke wereld zijn sporen verdiend. Hij is geen kleine jongen meer en hij weet hoe hij de harp op het wereld toneel met zijn vele prominente Toeschouwers moet bespelen. Tito is communist, maar hij stelt de evenwichtspolitiek bo ven de marxistische rechtzin nigheid. Daarom zal hij ook profijt weten te trekken uit de huidige spanning tussen oost en wps'. Wij ivunnen moeilijk geloven dat het bezoek van het Zuidsla vische staatshoofd aan Moskou veel te betekenen zal hebben. In ieder geval, Tito is niet van plan een politieke zwenking te ma ken. Voor zijn vertrek uit Bel grado heeft hij veel vriendelijke woorden geuit aan het adres van zijn aanstaande gastheren, maar hij heeft ook duidelijk laten we ten dat hij niet aan de leiband van het Kremlin gaat lopen. „Volgens mij zijn meningsver schillen tussen verschillende sta ten, die een onafhankelijke bui tenlandse politiek voeren, nor maal", zei Tito, voor hij het por tierraampje van de trein dicht draaide in Belgrado. Tito zal voor B. en C. geen zachtgekookt eitje zijn. mm***# t Uit het water van de Admiralengracht te Amsterdam is het lijkje opgehaald van het 5-jarige meisje F. J. M. van der M., die vermoedelijk tijdens het spelen te water is geraakt. EindhovenVenlo per elektrische trein HELMOND, 31 mei. Met een of ficiele rit in een nieuw elektrisch treinstel, waarvan binnenkort ver scheidene op de lijnen van de Neder' landse Spoorwegen zullen verschijnen, hebben spoorwegautoriteiten en ge nodigden de geëlektrificeerde spoor lijn EindhovenVenlo in gebruik ge nomen. De trein heeft een extra neus- beveiliging en zal worden geleverd in treinstellen van vier en twee rijtui gen. Rusland niet in de NAVO LONDEN, 31 mei. (Reuter). De Britse minister van buitenlandse za ken, Selwyn Lloyd, heeft in het La gerhuis een suggestie van de hand ge wezen om voor te stellen, de Sowjet- Unie uit te nodigen tot de Noordat- lantische verdragsorganisatie (Navo) toe te treden. De suggestie werd gedaan door de socialist Arthur Lewis, die voortbor duurde op een uitlating van Sir Win ston Churchill in een op tien mei te Aken gehouden rede. LONDEN, 31 mei (Reuter). Ko ningin Elizabeth van Engeland heeft donderdag, ter gelegenheid van haar officiële verjaardag, te paard in schar laken tuniek en met een witgepluimde hoed, de wacht geïnspecteerd. Er waren uitgebreide veiligheids maatregelen genomen. Er deden zich geen incidenten voor. Zoals bekend, gaan er de laatste t(jd geruchten, dat Cyprische terroristen een aanslag op leden van de Britse koninklijke familie willen plegen. Russen te Rotterdam 's-GRAVENHAGÈ, 30 mei. Het Sowjetrussische smaldeel, dat op 20 juli voor een bezoek aan ons land in Rotterdam zal aankomen, zal bestaan uit een kruiser en twee torpedobootja- gers. De kruiser is de „Sverdlov", de torpedobootjagers zijn de „Serdityi" en de „Surovyi". Het smaldeel telt 115 officieren en 1673 adelborsten, onderofficieren en schepelingen.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 3