W. F. STEUTEL Zn. in busjes! MOCCONA; KOFFIE sta ndaa rd pakken van84nu 74 ct reuzenpakken Moccona nu Twee doden Zeven verliezers van een ring boerenkaas HOOGESTEOER'S pagina 5 TIJDELIJK SUNIL extra voordeligI Profiteer meer dan eens I Communistische partij China laat meer leden toe Schoonhoven krijgt snorrenregiment Prijzen voor succesvolle kwekers „Knippen en scheren moei duurder worden zout loos KLEDINGMAGAZIJN Klokstraat 2 - Goes in de kop! Douwe Egberts Donderdag 31 mei 1956. ZEEUWSCH DAGBLAD Een verhaal uit de tijd van Stadh. Koning Willem 111 116) Zelfs in Spanje zai u ware religie niet algemener aangenomen worden. Jk zal de Staatskerk en de Dissenters tegen elkaar in het harnas jagen om mijn eigen geloof te doen zegevieren". De Paus had hem wel is waar aan garaden, om langzaam en omzichtig te handelen, maar Jacobus werd steeds meer de speelbal van die secte onder de Roomsen, die toen onder de ban van de Paus lag. In, die tijd bestond er in Londen 'n J ezuïtisch „Cabal", dat zich ten doel gesteld had zijn eigen belangen te bevorderen onder het voorgeven de Roomse godsdienst In een Protestants land te bevorderen. Aan het hoofd stond een zekere „vader" Peter, een Jezuïtisch priester, die bijgestaan werd door de graaf van Castlemaine, Ri chard Talbot, Dover, Abbeville en an deren, meest Ieren, doch allen onder invloed van vader Peter. Deze partij kwam iedere Vrijdag samen om te dineren en de middelen te bespreken, om het land voor Rome winnen. Lord Sunderland, ofschoon voor het uiterlijk een protestant, was in zijn hart een Jezuïet en ook één der laden van dit „Cabal", dat plannen ontwierp, als de Staatskerk van En geland rooms-katholiek gemaakt was. Vader Peter zou kardinaal worden. Castlemaine gezant te Rome; Dover bevelhebber der koninklijke wacht en Tyrconnel zou een voorname post in Ierland bekleden. Koning Jacobus was dikwijls bij de ze vergadering tegenwoordig en keur de al de plannen goed. „Hier reken ik op", sprak hü meer dan eens, „en wee hun, die de plannen van hun koning niet goed keuren". De plannen en wensen van de Ko ning. bleven dan ook niet langer ge- helm, en meer dan één lid van de Staatskerk betreurde de harde maat- egelen tegen de Nonc-formisten, die ich het hardnekkigst tegen Rome .ladden verzet. Benedictus Trelawney, ofschoon in afzondering levende, hoorde van dit Ses door hen, die van tijd tot tijd t huis van Marbara Williams be zochten, en, hadden sommige voorval len hem er niet van teruggehouden, dan zou hü zün schuilplaats verlaten ..eoben om zich aan te sluiten bij hen, die vurig verlangden naar de val van Jacobus. Niet, dat hij zich voorstelde, veel te kunnen doen. Hü wist, dat hü overal gezocht werd en dat bü ontdekking hü ogenblikkelük gevangen genomen en gedood zou worden. Zelfs had hü gehoord, dat Jeffreys zich had moe ten verantwoorden over zün ontsnap ping en dat de Koning bevel had ge geven, dat hü, Trelawney, moest wor den opgespoord en ter dood gebracht. „Ik kan het niet langer verdragen", zei hü op zekere dag tot zichzelf. „Hier in Londen blijven en in dit huis op gesloten zitten als een rat in een hol, is erger dan de dood. Ik zal trachten hier vandaan te komen. Wat baat het, of Henry Dugdale me al zegt, gedul dig te zün en dat de tijd van hande len spoedig zal komen? Engeland wordt de woonplaats van lafaards en niemand durft iets te zeggen, behalve dan deze Jezuïeten, die zich er open- lük op beroemen, dat zü de Koning onder de duim hebben en dat binnen enige jaren Engeland aan hun voeten zal liggen." Maar hü deed geen stappen, om zün voornemen uit te voeren, want die zelfde avond werd er voor hem een brief afgegeven aan het huis van de weduwe. Deze brief was zeer kort en bovendien zo onduidehjk, dat hij er eerst niets van begreep. Hü las het volgende: „Herinner u alles; in het bijzonder uw beloften. Heb geduld. Wacht." De brief op zichzelf deed zijn hart sneller kloppen. Hij ontdekte of meende tenminste te ontdekken een merkwaardige overeenkomst in het handschrift van deze brief en dat van dien, welke hij voor de slag van Sed- gemoor had ontvangen. Als hü juist oordeelde, dan had Maria Jeffreys deze brief geschreven. Zü dacht dus nog steeds aan hem. Telkens weer ging hü de beide brieven vergelijken en werd steeds vaster er van overtuigd, dat zij door dezelfde hand geschreven waren. Hü begon weer belang te stel len in het leven en zün hart werd van vreugde vervuld. Als hü terugdacht aan die lange vresehjke dagen, nadat hü haar voor de eerste maal gezien hacbegreep nü dat, terwyl het mogelük was haar als een spion te beschouwen, haar ge drag toch ook anders uitgelegd kon worden en deze verklaring begon hem de aannemelükste te schünen. „Zü kan het toch niet helpen, dat zij een dochter van die man is", zei hü telkens weer toch zich zeiven. „Of schoon haar vader een onmenselijke, bloeddorstige schurk is, volgt daaruit volstrekt nog niet, dat zü ook zo is." Hü herinnerde zich de morgen te Harpingheny, toen de zon door het rijtuigraampje scheen en hem een schoon, jeugdig gelaat liet aanschou wen, zo onschuldig als dat van een kind. Maar wat betekende dat alles? Tel kens herhaalde hü de vraag, doch een bevredigend antwoord vond hü niet. Hü beminde haar nog steeds. Hoe hü het zich ook ontveinsde, hü kon het niet ontkennen. Al was zü een doch ter van Jeffreys, een spion, toch be minde hü haar en hü gevoelde, dat hü zün leven zou wagen, om haar liefde te winnen. Dit briefje deed hem besluiten, nog langer gebruik te maken van de gast- vrüheid van juffrouw Barbara Wil liams en daar te blüven wachten in de hoop, dat hü nog eens in staat zou zün om te volbrengen, wat hü zich vele maanden geleden tot taak had gesteld, want was hü toen nog geen rebel, nu was hü iets veel ergers. Als een echte Trelawney, trots op zijn naam .bekend om zün konings gezindheid, kende zün toorn nu geen grenzen, als hü dacht aan Jacobus Stuart en diens werktuig Jeffreys. En aldus bleef hü wachten, tot er op zekere avond een bode kwam, die een p'ak voor hem bracht. Toen hü dit haastig opende, vond hü er kleren in, zoals door een oud man gedragen worden: een pruik, een jas, een hoed en een staf. Anders niets. Geen enkel lettertje. „Er is zeker iemand die met mü spotten wil", dacht hü en toch geloof de hü ook weer, dat deze kleding hem niet zonder doel was toegezonden. (Wordt vervolgd) De gemeentepolitie van Smallingerland heeft in het dorp Oudega twee geheime zenders opgespoord, die onder de namen „Madrid" en „Kievit" gedurende ver scheidene maanden in de 150-meterband hebben uitgezonden. Beul-arts kreeg drie jaar WEIDEN, 29 mei Dr. Hermann Fischer, die arts in het concentratie kamp Vught is geweest, is in Duits land tot drie jaar tuchthuis veroor deeld. Hij stond terecht, omdat hü in het kamp Flossenberg in Beieren had toegelaten, dat zieke gevangenen door middel van injecties werden gedood. PEKING, 80 mei. (A.F.P.). Het com munistische partijcongres van Peking heeft besloten, dat het principe van een kleine, hechte Chinese communistische partü langzamerhand losgelaten zal wor den. In het district Peking alleen al zul len 31,000 nieuwe partijleden toegelaten worden, waarbÜ vooral de nadruk op re- crutering van intellectuelen gelegd zal worden. De partij telt, zonder de leden van de jeugdbond, ongeveer 7 miljoen le den, terwül de Russische er meer dan 8 miljoen telt, hoewel de bevolking der S.U. slechts een derde van die van China telt. Men verwacht, dat het ledental van de Chinese communistische partü H mil joen zal gaan bereiken, waarbü dan nog 9 miljoen jongeren gerekend moeten worden. Auto te water SOMEREN, 30 mei. Twee jeugdige Helmonders zijn gisteravond verdronken toen de auto, waarmee zfl nit de richting Weert naar Helmond reden in de Znid Willemsvaart terecht kwam. De bestelauto, waarin de verongelukte jongelui, de 20-jarige V. d. B. en de 18- jarlge V. G. zaten, moest plotseling krach tig afremmen voor een tegenligger. De wagen kwam daarbü te slippen en sloeg tegen een paaltje, zodat ze in de vaart kantelde. Een derde inzittende, de 20- jarige mej. M. uit Helmond, wist zich uit de wagen te bevrüden en zwemmend de wal te bereiken. STEENBERGEN, 30 mei. Enige tijd geleden plaatste de heer Van Dammen, landbouwer te Steenbergen, een adver tentie in een plaatselijk blad, waarin hij aankondigde, dat hij bü het bewerken van zijn akkers een gouden ring gevon den had. De verliezer kon de ring komen halen, mits hij of zij precies de inscriptie aan de binnenkant van de ring kon ver tellen. Het schijnt dat veel Steenbergenaren hun ringen op het land van Van Dammen hebben verloren, want niet minder dan zeven kandidaten kwamen opdagen. De „gelukkige verliezer" was mevr. Melissen Gelten, die in 1928 dus liefst 28 jaar geleden haar ring daar verloren had. Groeiend contact tussen Her vormde en Gereformeerd» Zending AMSTERDAM, 30 mei. Het Gerefor meerd Zendingscentrum te Baarn deelt mee, dat er de laatste tijd een groeiend contact bestaat tussen de beide zendings opleidingen, nl. die van de Hervormde en die van Gereformeerde zending. Dezer dagen waren studenten van de Zendings school te Oegstgeest en van het Gerefor meerde zendingsseminarie in het Zen dingscentrum te Baarn bijeen, ter ver steviging van dat contact. Dr. L. Onvlee en ds. J. A. C. Rullman hielden inleidin gen. Met deze contacten wordt o.m. be doeld hen die elkaar straks op het zen- dingsveld in het werk ontmoeten, niet zo vreemd meer tegenover elkaar te doen staan als thans nog veelal het geval is. SCHOONHOVEN, 30 mei. Een regiment met een krijgshaftige repu tatie, het Van Heutz-regimen t te Schoonhoven, zal zich de komende drie maanden bezig gaan houden met het kweken van een krijgshaftig ge laatsattribuut: een snor. Vijf en negen tig procent van het Schoonhovense ka der zal meedoen aan deze actie, die ten doel heeft om de gedachte aan de man, wiens naam het regiment draagt, levendig te houden en een poging is om als eenheid mannelijk voor de dag te komen. De mannen zullen kunnen kiezen uit verscheidene snor-modellen, nl. de Van Heutz-snor, de Adolf Menjou- snor, de Clarck Gable-snor, de Prins Rainier-snor en de Marechaussee-kne vel. De commandant van het instructie- Huiseigenaren tegen huur belasting DEN HAAG, 30 mei. In de van middag gehouden congresvergadering van de Ned. Bond van huis- en grondeigena ren heeft de voorzitter, de heer S. J. Mook gezegd dat de Bond zich pertinent zal blüven verzetten tegen een dreigende huurbelasting. Hij noemde huurbelasting economisch onaanvaardbaar en de Neder- lauuse rechtsstaat onwaardig. bataljon heeft zijn goedkeuring gege ven op voorwaarde dat het uiterlijk der onderofficieren ook op deze wijze in overeenstemming zal zün met de daarvoor in de inwendige dienst ge stelde voorschriften. JURY. Een jury van dames zal na drie maanden een oordeel mogen uitspre ken over de stand van de snorren en prijzen uitreiken aan de meest succes volle kwekers. DEN HAAG, 30 mei. De produktivi- teit in het kappersbedrijf dient te worden bevorderd, waarvoor een langdurige op leiding nodig is. Gevolg daarvan zal moe ten zijn dat de Jonen hoger worden. De bedrijfsuitkomsten laten dit echter niet toe, vooral niet voor het herenvak, daar om zal er een tariefsverhoging van 20 moeten komen. Dit is medegedeeld in de jaarvergade ring van de Chr. kapperspatroonsbond. President Eisenhower heeft het con gres verzocht om een aanvullend kre diet van 112,5 miljoen dollar voor atoomwapens. Wij hebben voorradig een flin! nke sortering Oude volvette Zeer fijne belegen Vette jonge Oude komijne t inge vette komijne Ou4e Kaasjes T dammers -oge en oude Boterhamworst Samworst Leverpastei Gehakt Vleespastei Rookvlees Levensmiddelenbedrijf Lange Vorststraat 108, GOES Tel. 2731 Een kostuum dat goed past, draagt prettig. U koopt dit bij ons tegen voordelige prijs. HERENKOSTUUMS vanaf59.75 tot 140.- SPORTCOLBERTS vanaf32.50 tot 75.- PANTALONS vanaf21.tot 42.— GABARDINE JASSEN vanafƒ89.tot ƒ110.— POPELINE JASSEN vanaf 39.75 tot 65.— SPORTIEVE JACKS voor heren en jongens Naast Moccona in het bekende is Moccona nu óók verkrijgbaar in busjes handige weekend-verpakking! Eén en al aroma, geur en kracht van pure Douwe Egberts koffie! Bij het op schenken van heet water lost Moccona volledig op en onmiddellijk stijgt de heerlijke geur van vers gezette koffie uit Uw kopje omhoog! Eén theelepel Moccona is voldoende voor een pittig kopje koffie!

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 5