Vier en tachtig mille verdwenen bij het Nationaal Postzegelfonds n: h; Niet slagers, maar export oorzaak van hoge vieesprijzen HOE VERLOOPT HET POLITIEKE SAMENSPEL IN ITALIË Van herstel zelfstandigheid gemeenten is geen sprake Tien jaar Hervormde vrouwen groep CJ.V.F. Experiment gaat niet door Geld voor tbc-bestrijding werd voor andere zaken misbruikt Penningmeester voor krijgsraad Poging tot ontvoering van Makarios Niet stabiliseren op de ruggen van de slagers Harde woorden over goedkeuringen van „hogerhand" Christen-democraten bevinden zich in moeilijke situatie Drukbezochte samenkomst in R.A.I.- gebouw te Amsterdam Blijf niet doorlopen mot die Rhonmatisehe Pijnen. Donderdag 31 mei 1956. ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 Gift voor meisje, dat niet bestond De tak van wetenschap, die wij het voorrecht hebben te mogen be oefenen, heeft zich in de achter ons liggende jaren in steeds sterkere mate bezig gehouden met het electoraal ge beuren. Onder meer met het doel het een en ander aan de weet te komen over de redenen, waarom de kiezer een bepaalde partij de voorkeur geeft boven anderen. En ook om enig in zicht te krijgen in de verschillende manieren, waarop de kiezers worden beïnvloed. Zo is de betekenis nagegaan van het lezen van dag- en weekbla den, Tiet bijwonen van verkiezingsver gaderingen, het zien van aanplakbiljet ten met slagzinnen, lijstnummers en portretten der kandidaten, het ver spreiden van strooibiljetten en derge^ lijke. Vast kwam te staan, dat al deze dingen van invloed zijn op het bepalen van de politieke houding, soms in grotere, dan weer in kleinere mate, maar altijd wat. Geen reden dus om op dit punt minder werkzaam te zijn! Ook het persoonlijk contact, het huisbezoek, werd in deze onderzoe kingen betrokken. En daarbij kwam aan het licht, dat voor het overhalen van een kiezer het eens met een an dere partij te proberen dan hij ge woonlijk stemt, het persoonlijk con tact het belangrijkst is. Gewaarschuw de mannen en vrouwen tellen voor twee: verwaarloos in de komende da gen het huisbezoek niet. Trek er op uit. Het is heus gemakkelijker dan U misschien wel denkt! DEN HAAG, 30 mei. Op de een of andere manier zijn sinds 1952 bij de Stichting Nationaal Postzegelfonds (t.b.c.-bestrijding) vier en tachtig mille verdwenen. Waar het geld precies is gebleven, is niet bekend. Wel dat de penningmeester van het fonds, de beroeps onder officier D. A. H. een warwinkel van een administratie had. Hij stond vandaag voor de krijgsraad terecht wegens verduistering en valsheid in geschrifte en werd veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest, waarvan drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Iog een andere invloed is in deze onderzoekingen als in toenemende mate van betekenis naar voren geko men. Te weten: de invloed van de radio en vooral van de televisie. Mede met het oog hier op is het feitelijke monopolie van de Katholieke Volks Partij en met nam, van de Partij van de Arbeid in de tijd tussen twee ver kiezingen in bedenkelijk en in strijd met goede politieke verhoudingen. Dit vraagstuk zal door het nieuwe kabi net stellig ter hand moeten worden genomen en opgelost. Op het ogen blik evenwel leven wij onder het uit- zonderingsrecht van de verkiezings- pediode: alle partijen hebben nu in leder geval in theorie gelijke, van overheidsweg vast gestelde kansen. Met u mdering van de communisten en de ..eren op deze plaats bespro ken scharrelaars van lijst 10. De hun aanvankelijk toegedachte zendtijd werd hun alsnog door minister Cals ontnomen, nadat gelijk de lezer bekend is was uitgekomen welk een onge wenste kandidaat op deze lijst voor komt. In hoeverre de thans geldende regeling bevredigend is, doet voor het ogenblik weinig terzake. Wij menen, dat er bepaald nog wel het een en ander op is aan te merken. Maar ook deze stellig niet eenvoudige puzzle kan beter in groter verband worden aangepakt, bij de komende wettelijke regeling van ons radio-bestel. De verdachte verklaarde ter zitting o.a. een sigarettenrekening van 1000 gulden uit de kas voldaan te hebben, omdat hij geen reis- en verblijfkosten in rekening bracht. Zestien mille wa ren gegaan naar mensen, die welis waar niet van tuberculose tê lijden hadden, maar er toch hard voor za ten. Volgens de statuten geoorloofd naar de mening van de' verdediger. Geen controle Deze zeide bijzonder geërgerd te zijn door het volkomen gebrek aan con trole en het uitblijven'van accountants onderzoek sinds 1952. Ook de kascom- missie was in gebreke gebleven. De verdediger vocht de houding van de voorzitter aan, die op belangrijke pun ten van niets zegt te weten, maar wel had moeten weten, dat zijn auto niet steeds voor luttele sigaretten „in een garnizoensgarage" kon worden gere pareerd, dat een nieuwe band ook niet voor niets wordt gegeven, noch dat leveranties van kaas, eieren e.d. tegen halve winkelprijs door een penning- LONDEN, 30 mei (A.F.P.). Het Brit se blad „Daily Telegraph" zegt, dat on langs een samenzwering op touw is ge zet om aartsbisschop Makarios, die op de Seychellen in ballingschap leeft, te ont voeren. Een internationaal gezelschap van 25 personen zou met dit doel uit Ma dagaskar vertrokken zijn aan boord van de 120 ton metende schoener „Haisouko". De Britse luchtmacht en marine hadden opdracht het schip op te sporen, maar eerst vorige week, na twintig dagen speu ren, werd de „Haisouko" gevonden. De schoener had schipbreuk geleden op een klip bij de Komoren, ten n.o. van Ma dagaskar. De vijf overlevende schipbreukelingen werden ondervraagd en volgens het blad is reeds vast komen te staan, dat het doel der expeditie inderdaad was Makarios te ontvoeren, hem naar neutraal gebied over te brengen en daarna naar Athene te la ten vliegen. meester kunnen worden geleverd. Dan was er een officier, die levens middelen thuis kreeg voor niets en nie mendal, kennelijk voor „rekening van zitting niet uit de verf, bedoelde offi cier zal over drie weken terecht staan. Lening voor boer Beklaagde had een schilderij voor 1500 gulden als belegging gekocht. Het dagelijks bestuur stond een lening aan een landbouwer van f4000 voor een kuurhuisje toe, hoewel men zonder de raad van beheer slechts beschikken mocht tot bedragen van f 2500, in de boeken stond f 1800 voor deze lening, waarvoor de landbouwer koeien kocht.' Beklaagde erkende f2500 geboekt te hebben als schenking voor de actie „Beurzen open, dijken dicht" in 1953 zonder betaald te hebben. Ruim 1850 gulden werden valselijk voor gekoch te drukwerken geboekt. In ruim twee jaar tijds gaf de stichting 39.000 gul den aan schenkingen uit en 37.000 gul den aan aan- en verkoop en repara- tis van auto's. Dochter het fonds". Deze zaak kwam tijdens de zijn, naar voren. Beklaagde kreeg 2700 gulden „voor zijn dochter, die met t.b.c. te Davos zou liggen". Hij heeft niet eens een dochter. Toen in augustus 1955 de zaak aan het rollen kwam door moeilijk heden met krediteuren greep de raad van beheer in. Tijdens de zitting kwamen nog tal van vragen oyer het betalen van ta xatierapporten, schenkingen en lenin gen door beklaagde, die verklaarde zaagelastigd namens de voorzitter te Ioe belangrijk de televisie voor de politieke meningsvorming is ge worden blijkt al bijzonder duidelijk uit het feit, dat de Britse politieke par- tjjen onlangs in vrije keuze hun zend tijd voor de reeds klassiek geworden „stoom-radio", zoals men daar zegt, drastis h hebben beperkt. En nu het zwaar.-punt leggen bij de televisie uitzendingen. Ondanks de hieraan ver bonden grotere moeiten en kosten! In de Verenigde Staten zal zelfs, als niet alle voortekenen bedriegen de ko mende presidentsverkiezing voor alles een televisie-strijd worden. Het is met het oog op deze ontwik keling, dat wij met bijzondere belang stelling het experiment van heden avond tegemoet zagen. Zoals al aan gekondigd zouden dan de lijstaanvoer ders en in een enkel geval de voor zitter van de Tweede Kamerfractie van de vijf grote democratische par tijen in een soort televisie-forum vra gen beantwoorden, die leden van de geestverwante politieke jongeren-or ganisaties zouden stellen. Het liet zich aanzien, dat de uitkomst van dit ex periment naar de mens gesproken van niet geringe betekenis voor de verde re ontwikkeling van deze vorm van politieke voorlichting zou kunnen worden. Het is daarom dubbel jammer, dat op het laatste moment geen overeen stemming kon worden bereikt omtrent de leiding van het forum, waardoor dit experiment niet kon doorgaan. Prof. Dr. J. J. DE JONG. Chr. Bond van Slagerspatroons (Van ortze §-redacteur) HILVERSUM, 30 mei. „De slagers hebben geen enkele schuld aan de abnormaal hoge vieesprijzen van dit ogenblik. De oorzaak ligt alleen bij de zeer hoge prijzen van het slachtvee. Naar mijn mening is de export voor deze hoge prijzen verantwoordelijk. De slagersbon den hebben-dan ook het Produktschap voor Vee en Vlees verzocht om de export in deze moeilijkste periode van het jaar voor zes weken stop te zetten, nl. tot 30 juni. Tot onze grote spijt heeft het Produkt schap dit echter geweigerd." Zo sprak de heer H. de Mooy, voorzitter van de Chr. Bond van Slagerspatroons, in zijn openingswoord op de te Hilversum gehouden jaarvergadering van deze organisatie. De heej: De Mooy verklaarde, dat de export inderdaad slechts enkele percen ten bedraagt van het binnenlands ge bruik. Toch zou stopzetting van de uit voer naar zijn mening alleen om psycho logische redenen een rem op de prijs stijgingen van het vlees in het binnen land hebben betekend. De slagersbonden hebben de werkne mers zowel de 3 uitkering ineens als de 4 vakantiebijslag en de maximale loonsverhoging van 6 gegeven. Dit heeft niet prijsverhogend gewerkt, want dit werd uit de bedrijfswinst betaald. De patroons waren van mening, dat de werk nemers hier recht op hadden. De zuig kracht van de industrie is sterk en ook het ontbreken van een vrije zaterdagmid dag voor de slagersgezellen moet betaald worden. Uit de winst De door Dr. van Willigen in het Pro duktschap geuite bewering, dat ook de verhoogde veepryzen maar uit de winst opgevangen moeten worden en dus de consumentenprijzen gehandhaafd dien den te worden, werd door de voorzitter met kracht bestreden. De prijsstabili- satie wil de welvaart bewaren, maar dan ook de welvaart voor allen. Men kan niet stabiliseren op de ruggen van de slagers, die hun inkoopprijzen sterk zagen stijgen. „Wij hebben ons gehou den aan de met minister Zfölstra op de Hoge Veluwe gemaakte afspraak, want wij hebben onze winst niet verhoogd", aldus de heer De Mooy. Bewaking Congres A.R.-bestuurders (Van onze speciale verslaggever). HUIS TER HEIDE, 30 mei De heer J. C. Haspels te Bussum, voorzitter van de vereniging van A.R.-burgemeesters en gemeente secretarissen, „Groen van Prinsterer", heeft op het congres van de vereniging, dat gisteren en vandaag in Huis ter Heide werd gehou den, de noodklok geluid over de uitblijvende financiële zelfstandig heid van de gemeente. Tien jaar geleden stelden de ministers van financiën en binnen landse zaken de commissie-Oud in met de bedoeling de zelfstandig heid der gemeenten, die in de oorlog zo zwaar geleden had, te her stellen. De tegenwoordige financiële verhou- I schuivingen". Het is immers wat opti- ding met het Rijk bedreigt nog steeds I mistisch te verwachten dat de bemoei- 1 ir jj: Ja i rt* cin ïrQTi /In D iilr'pATTflvV* ai/1 linn^ rtrovi - de zelfstandigheid van de gemeenten: van een bevordering of een herstel van de financiële zelfstandigheid is nog geen sprake, aldus de heer Haspels gis termiddag in zijn openingsrede tot het congres, dat door een groot aantal le den werd bijgewoond. Hoe treurig het gesteld is met de ge meentelijke zelfstandigheid toonde de heer Haspels aan met enige voorbeel den. Geen zelfstandigheid Er is geen sprake van herstel van de zelfstandigheid der gemeenten doch van het tegendeel daarvan, zo riep de heer Haspels uit. Er is geen voorbeeld te noemen van wijziging van de taakverdeling tussen Rijk, provinciën en gemeenten, welke ge paard ging met herstel van de zelf standigheid der gemeenten. De heer Haspels vroeg zich af in wel ke mate men in de toekomst nog ge meentelijke bestuurders zal kennen. „Streekloon" Is ons voorland misschien in hoofd zaak medewerkers tegen „stukloon" te zijn. De burgemeester van het kleine dorp krijgt f 1,14 per getelde woning. Dat bedrag loopt in elke volgende groep met 1 cent per woning op en zo krijgen de gemeenten boven 100.000 in woners 1,19 per getelde woning. Met grote nauwkeurigheid wordt zo het stukloon toegemeten. Spreker vroeg zich af wat de bete kenis van het gemeentelijk bestuur in 1966 zal zijn, wanneer men in het vol gend decennium op dezelfde wijze doorgaat met het toepassen van „ver ingen van de Rijksoverheid haar gren zen al hebben bereikt. Men diene zich er echter rekenschap van te geven, dat het locale bestuur in de toekomst belangrijker taken kan verrichten dan het verlenen van mede werking op basis van zelfbestuur, al of niet tegen stukloon. De primaire opdracht aan de com missie-Oud, maatregelen te beramen tot herstel van de financiële zelfstan digheid van de gemeenten en de pro vinciën mag daarom niet onder de ta fel raken, zo besloot de burgemeester van Bussum zijn bezielende openings rede. Gemeente-secretaris De Zeister gemeente-secretaris, A. P. Timmer, sprak over het ambt van de gemeente-secretaris. Hjj wees er op, dat deze functie erg verschillend kan zijn al naar gelang de plaatselijke structuur van de gemeente. Er bestaat weliswaar een wetelijke regeling, maar deze da teert nog van 1851. De gemeente-secre taris moet niet gezien worden als een ambtenaar, al is hij dan geen lid van de gemeenteraad. Veel meer moet men hem zien als de mede-bestuurder van de gemeente. Vorming In zijn referaat: „De vorming van de bestuurder, studie en praktijk" voerde prof. dr. J. J. de Jong het pleit voor de invoering van de wetenschappelijke bestuurder met stage bij de gemeente, waardoor de bestuurder zijn vorming niet alleen aan de universiteit krijgt, maar ook in de praktijk. De universi taire en praktische vorming zou zo tot een vruchtbare combinatie moeten ko men. i Communisten verloren bij verkiezingen, maar.... De gedetailleerde uitslagen van de verkiezingen voor de gemeenteraden en provinciale raden in Italië, die zon dag en maandag zijn gehouden, zijn weliswaar niet be schikbaar, doch het is wel duidelijk uit de cijfers, die mo menteel bekend zijn, dat de communisten een flinke neder laag zullen lijden. In vrijwel alle plaatsen, waarvan de uit slagen bekend zijn, hebben de communisten aan stemmen- aantal moeten inboeten. Indien deze terugval zich nog voort zet en dat mag stellig worden verwacht zal dit de eerste grote nederlaag zijn van de communistische partij in Italië, een partij, die in dit land steeds een behoorlijke vin ger in de pap heeft gehad. Het verlies van de Italiaanse communisten is van des te gro ter betekenis, als men bedenkt, dat na de ontluistering van Sta lin Italië 't eerste land was, waai de communisten naar de stem bus werden geroepen. Het heeft er dus alle schijn van, sterker nog, het is wel zeker, dat de jongste gebeurtenissen in de Sowjet-Unie en het passen en meten, dat dientengevolge de communistische leiders in ande re landen moesten doen, de communistische partij geen goed heeft gedaan. De Italiaanse ver kiezingen leren in ieder geval, dat in dit land vele communis ten het vertrouwen in een par tij, wier grote bonzen naar het machtige Kremlin kijken en daarna orakelen in de trant van „Zoals de wind waait, waait mijn jasje", beginnen te verlie zen. Linkse socialisten Nu mag men over het verlies van de communistische partij in Italië ook weer niet te hard jui chen in het democratische kamp. Uit de thans ter beschikking staande uitslagen blijkt namelijk ook dat Pietro Nenni, leider van de Italiaanse linkse socialisten flinke winst heeft behaald. Spreker wees ook nog op de gevaren, die z.i. verbonden zijn aan het controle rend optreden van consumentenorganisa ties. De consumenten gaan dan een front vormen tegenover het bedrijfsleven, dat zo naast overheidsbewaking ook particu liere bewaking krijgt. De bedryven krij gen dan te maken met een soort volks gericht. Als de twee sterke peilers, waar op de georganiseerde slagers veilig rusten kunnen onder deze en andere bedreigin gen o.a. die van de parallellisatie noemde de heer De Mooy; vakmanschap en samenwerking. Sociaal handelen De heer C. Verwoerdt uit Scheveningen sprak over „Sociaal handelen". Hij be sprak hierin de ontwikkeling van de so ciale wetgeving en gispte de misbruiken, die bij de uitvoering van Ziektewet en Werkloosheidswet telkens weer worden geconstateerd. Uit zijn betoog bleek ook, dat een voorstel van de organisaties om de lonen in de slagerij bij c.a.o. met 20 te verhogen wel niet verwezenlijkt zal worden, omdat Rijksbemiddelaars hun toestemming zullen onthouden. Tijdens de huishoudelijke vergadering werd besloten om de volgende jaarverga dering in Zwolle te houden. Ook werd medegedeeld, dat de voorzitter lid zal worden van de Sociaal Economische Raad. Het bestuur kreeg machtiging om een andere vertegenwoordiger in het Be- Hef gesprek van de dag Wat is er voor wezenlijk ver schil in ideologie tussen commu nisme en links socialisme? Vin den beide partijen niet hun diepste wortels in het Leninisme? Is er dus in Italië sprake van een echte, een wezenlijke verschui ving, een verschuiving, die de principiële kant van het leven raakt, die een gevolg is van het feit, dat diepe levensovertuigin gen zijn gewijzigd? Men mag deze vraag wel stellen en men is ongetwijfeld geneigd te veron derstellen dat in wezen van een wijziging der standpunten, ge volg zijnde van een verandering van levensbeschouwlijke visie, geen sprake is. Wjj stellen vast: het is reeds winst dat de commu nisten hebben verloren, maar of deze winst reden geeft tot uit bundigheid is de vraag. Nenni, de leider der linkse socialisten, heeft in het verle den steeds tegen de communis ten aangeleund. Hoe zal hij zich nu gaan gedragen, nu hij vaster in het zadel zit en nu hij de communisten niet meer zo dringend nodig heeft? Zal Nenni een zwaai maken naai de centrumpartijen, waarvan de christen-democraten de voornaamste zijn? Politiek spel Er zal in Italië in de eerstvol gende weken een politiek spel gespeeld worden. De Christen democraten hebben reeds laten weten, dat zij wel met Nenni willen samenwerken, mits deze zijn overeenkomst voor gemeen schappelijk optreden met de communisten opzegt. Voor de christen-democraten is deze sa menwerking wel van groot be lang, vooral in diverse plaatsen, waar zij verliezen hebben gele den bij de recente verkiezingen. Deze partij zal waar zij de meer derheid niet meer heeft, met een andere partij moeten samenwer ken. De neo-fascisten en de mo narchisten komen daarvoor niet in aanmerking, zodat de groep van Nenni resteert. De nationale raad van de christen-democraten staat niet afwijkend tegenover deze samenwerking, mits de links georiënteerde socialisten bereid zijn definitief een punt të zetten achter de samenwerking met de communisten. Is de groep Nenni daartoe bereid, dan is de slag voor de communisten nog des te groter. Problemen Veronderstel, dat de nationale raad van de Chr. democraten, die zondag bijeenkomt van de heer Nenni de toezegging krijgt dat hij de Italiaanse Chroestsjef, Togliatti de scheidbrief zal geven en dat de nationale raad van de christen-democraten dientenge volge zich bereid verklaart in de gemeentebesturen en de provin ciale raden met de links socialis ten samen te werken, dan nog zijn de problemen niet van de lucht. De christen-democraten zjjn Rooms-Katholieken en de Rooms-Katholieke kerk heeft vele socialisten geëxcommuni ceerd. Moeten wij nu met deze mensen samenwerken, alsof er geen kerkelijk besluit is, vragen de christelijk democratische raadsleden zich af. Kunnen wij het voor ons geweten verant woorden de ommezwaai te ma ken en de hand van Nenni c.s. te kussen, de hand, die wij voor heen niet eens wilden schudden? de heer De Mooy. De bestuursleden D. Haarman en A. Poot werden herkozen. Een voorstel van de afd. Leiden om een film over het slagersbedrijf te maken en deze op de scholen te vertonen om de animo voor het slagersvak bij de feugd te vergroten, zal aan de Commissie Vlees- propaganda van de Federatie worden drijfsschap aan te wijzen In de plaats van voorgelegd. Prinses Irene over de Benelux-gedachte 's-GRAVENHAGE, 30 mei. Vrijdag zal, in een van 20.05 tot 21.00 uur aan d* Benelux gewijd programma over de zen* der Hilversum II, Prinses Irene door een korte toespraak van haar belangstelling voor de Beneluxgedachte doen blijken. „Medemens zijn is niet vrijblijvend" AMSTERDAM, 30 mei. „Dit jaar is het tienjarig bestaan van de oecumenische raad van kerken in Nederland gevierd, met dankbaar heiden met verontrusting. Hoe langzaam bewegen de kerken zich op de weg naar de eenheid. Weten we wel goed, dat deze grote verdeeldheid een speciale zonde van de westerse christenheid is? On langs is gemeld, hoe men in Zuid-India, waar de westerse zendings genootschappen vele soorten kerken hebben gesticht, tot eenheid is gekomen. In een bepaald deel van Afrika had men eveneens het ver langen de vele door de zending met de beste bedoelingen in het leven geroepen kerken te verenigen. Voor dit moeilijke werk, met de vele theologische problemen, vroeg m entoen een bisschop uit Zuid-India in Afrika enkele maanden te komen helpen. Hebben wij in Neder land een dergelijke hulp van de oosterse kerken niet hitter nodig?" Ingezonden Mededeling (adv.) Koel zo uit mot wortel en tolt Weem Krnschen Salto. De zes minerale zouten, die Kruschen bevat, wekken lever, nieren en inge wanden weer tot nieuwe energie. Het bloed wordt weer gezuiverd en zuiver gehouden en zo is er dan geen oor zaak meer voor stramheid, scheuten, steken en pijn. Koop vandaag Kruschen bij Uw apo theker of drogist en begin morgen ochtend die heilzame kuur. Deze woorden sprak de voorzitster van de Hervormde vrouwengroep C.J. V.F., mevr. L. C. de Vreede-Varekamp, vanochtend, toen zij in het R.A.I.-ge- bouw ten aanhore van ruim 6000 Her vormde vrouwen de jubileumrede uit sprak ter gelegenheid van het tien jarig bestaan van deze Hervormde vrouwengroep, die thans 19.000 leden telt in circa 800 verenigingen. „Dankbaar en blij vieren wy onze ju- bileumdag", zo zei mevr. De Vreede, omdat In deze tien jaar de amenbun- deling van honderden Hervormde vrou wengroepen tot stand is gekomen en nog voortgaat. Het zjj verre, dat de verenigingen knusse kringetjes zouden zyn. Hoe belangryk vooral in deze tyd vriendschap, gezelligheid en saomhorigheid ook zijn, de kracht van het Evangelie gaat een weg van mens tot mens door alle begrenzingen heen." IN DE PRAKTIJK. „De C.J.V.F. biedt de leden tel kens weer de gelegenheid het mede mens-zijn te verwezenlijken in de praktijk van het leven", zo zei mevr. De Vreede, „telkens weer worden daar vragen aan de orde gesteld en stappen ondernomen, waarin ook de Hervorm de vrouwen zich betrokken weten. Vragen rond de emigratie, de zorg voor het fabrieksmeisje enz." „Medemens zijn is geen vrijblijven de relatie. Als we er ernst mee ma ken, evangelische ernst, dan wordt R1LLAND-BATH Geslaagd. Mej. L. Krijger slaagde voor het diploma kleuteronderwijzeres. onze welvaart ons tot een verontrus ting, als men ziet naar de medemens in de vluchtelingenkampen en de vrouwen in de hongergebieden. Hoe kunnen wij in deze nood inhoud ge ven aan ons medemens-zijn? Dat zal offers vragen. En juist in tijden van welvaart valt het ons zwaar offers te brengen. Ook op een feestdag als deze mogen we de verontrusting over onze onmacht om zinvol te helpen niet ver doezelen", aldus de voorzitster. De bijeenkomst begon met een ope- ningsdienst. Na de jubileumrede sprak mej. ds. A. E. Ruys, predikant van de Ned. Gemeente in Berlijn, over haar arbeid. Dinsdag hield de Hervormde vrou wengroep haar tiende ledenvergade ring in Krasnapolsky. Hier heeft mevr. C. Parmentier-Van de Veer verteld over het werk van de bond van oud- katholieke vrouwen en mevr. A. Heer- sink-Beekman over de arbeid van de bond van Geref. vrouwenverenigin gen.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 3