Hen zal met Nieuwjaar verbaasd zijn over pensioensverbetering Advocaat verduisterde Musserts effecten Geen kans op spoedige hereniging van Duitsland Niet Kerken verplicht zich te verzekeren, alleen de predikanten Italiaanse stembusuitslag verandert politiek niet Neerstorten drie straaljagers te wijten aan nalatigheid Anderhalf jaar geëist tegen de beheerder PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Zegevierende minister Suurhoff in Eerste Kamer: Merelnest boven treinen Uitkering minstens f 1338,- en f 804,- Bouwvakarbeiders in Rotterdam staken VEERTIENDAAGSE VAN DE HOFFELIJKHEID De coloradokever is weer gesignaleerd Tito valt grootse ontvangst te beurt Internationale jeeprit voor militairen Oostduitse regering deed niets om spanning te verminderen Telefoon 2488 (b.g.g. voor redactie J887. voor adm. 2970), Oiro 274280. Kantoren: Middelburg: Korte Noord- •traat 85. Tel. 2009, Tel. redactie 2347 n 8162; Vlissingen: Nieuwstraat 08, 'el. 326; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.47 per week, ƒ2.p. maand, 5.85 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Adverteatieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwsch Dagblad 12c Jaargang No. 3409 Wnd.-hoofdredacteur: Prof. Dr. J. J. de Jong Directeur: Jacq de Smit Donderdag 31 mei 1956 Schoonheidscommissie gaat „schoner" werken Zie pag. 2. Op- en ondergang van Zon en Maan; Vrijdag: Zon op 4.24 u., onder 20.58 u. Maan op 0.41 u., onder 12.07 u. Hoogwater vrjjdag 1 juni: Viissingen: 6.55 u. 1.61 m., 19.09 u. 1.40 m. Terneuzen: 7.18 u. 1.79 m., 19.35 U. 1.58 m. Wemeldinge: 8.25 u. 1.46 m., 20.42 u. 1.117 m. Zierikzee: 8.08 u. 1.26 m., 20.20 u. 0.98 m. EDE, 30 mei. Een merelpaar heeft in Lunteren op een wel heel ongewone plaats huisvesting gevon den. Het bouwde zijn nest in een paal van de elektrische leiding bo ven de spoorlijn tegenover het sta tion. De vogels trekken zich niets aan van het gerucht, dat de voorbij daverende treinen maken en het spoorwegpersoneel zorgt er wel voor, dat niemand het nest kan ver storen. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 30 mei. „Ik ben er van overtuigd dat de mensen op 1 januari 1957 verbaasd zullen zijn over de wijze waarop hun pen sioen is verbeterd. En zij zullen zich afvragen, waarom er zoveel lawaai is gemaakt over de mogelijkheid tot aanpassing van de pen sioenen. Door deze mogelijkheid komen weer gelden vrij om andere maatregelen te nemen. Zo kunnen bijv. de weduwenregeling verbe terd worden en kunnen lagere pensioenen worden opgetrokken. De groep van verzekerden zal waarlijk door deze aanpassing niet slech ter worden. Van deze ouderdomswet wordt iedere gepensionneerde beter en niet één slechter, aldus zei minister Suurhoff. Deze woorden sprak minister Suurhoff vanmiddag, kort voordat het wets ontwerp Algemene Ouderdomswet met algemene stemmen door de Eerste Kamer werd aangenomen. De minister heeft met vlag en wimpel de eind streep gehaald en na afloop gingen de meeste senatoren hem dan ook de hand drukken voor zijn overwinning. zaak van sociale voorzieningen een al gemeen (instemmend) oordeel. Het heeft daarom zo weinig zin nu nog veel woorden te wijden aan feiten (en fouten) uit het verleden. De bewindsman van Sociale Zaken was teleurgesteld over de wijze waar op de Senaat over de aanpassing heeft gesproken. Het belangrijkste argument naar zijn mening niet bestreden, n.l. dat~er een redelijke verhouding moet zfjn tussen het inkomen uit arbeid en het pensioeninkomen. Als de pensioenen op de duur zou worden opgetrokken tot 100 pCt van het loon zou daardoor een te zware last gelegd worden op het werkende deel van onze bevolking. Men kan niet zeggen „verkregen rechten zijn verkregen rechten". De sociaal economische problemen die hier aan de orde zijn lost men niet op met formeel juridisch recht, aldus minister Suurhoff. Van één man? Ongetwijfeld heeft de minister zich een beetje geëergerd aan het stand punt, dat deze wet niet het werk kan Zijn van één partij of van één man. Daar moet men niet te kwistig mee zjjn, aldus de bewindsman. In deze verkiezingstijd worden maar al' te vaak bepaalde maatregelen op reke ning van één minister geschoven. Als men al te vaak zegt, dat deze wet niet van één man is, heeft dit een beden kelijk kantje. Het initiatief om dit wetsontwerp te maken is van mij uit gegaan, zo zei minister Suurhoff, die overigens moest toegeven, dat de ge- lachte aan een algemene ouderdoms- verzekering reeds lang leefde. Voor de verkiezingen zal de algeme ne kinderbijslagverzekering niet in een wettelijke vorm zijn gegoten. Het Ka binet heeft daarover nog geen beslis sing kunnen nemen. Wel deelde de be windsman mede, dat er met grote spoed een wetsontwerp wordt uitge werkt het advies van de Zieken fondsraad is binnen, om de premie van bejaarden voor de ziekenfondsen te verminderen. Mening van de Kerken Volgens de minister moet het niet te gemakkelijk gemaakt worden zich aan dit wetsontwerp te onttrekken. Er zijn Kerken die van oordeel zijn dat zijzelf hebben te zorgen voor de oudedag van de predikanten. Maar de wet verplicht Jj Kerken niet om zich te verzekeren alleen de predikanten. De bewindsman vond het stand punt van deze Kerken onjuist. Ook Philips kan wel zeggen: wij zorgen geheel voor de oudedag van ons per soneel, maar als de regering daaraan tegemoet komt dan ligt het gehele systeem van de wet omver. Hoe hoog de uitkeringsbedragen zul len zijn, als de wet in werking treedt kon minister Suurhoff nog niet zeggen. In de wet zijn de volgende bedragen genoemd: 1338 voor gehuwden, 804 voor ongehuwden. Maar de huidige loonontwikkeling kan het noodzakelijk maken deze bedragen te verhogen. De bewindsman vond het juist dat het bodempensioen gekoppeld wordt aan het loonindex, omdat de lonen nu eenmaal eerder stijgen dan de kosten van levensonderhoud. ROTTERDAM, 30 mei. Een aantal bouwvakarbeiders de schat tingen variëren van 800 tot 1300 betrokken bij de bouw in de binnenstad van Rotterdam, het centraal station en het ziekenhuis, heeft vanmorgen het werk neerge legd. Zoals bekend is hebben werkgevers- en werknemersorganisaties dezer da gen voorlopig besloten tot een verho ging van de regelingslonen met drie procent. De nu stakende arbeiders wensen evenwel een verhoging van zes procent, alsmede de.uitkering in eens over 1955 van drie procent. Nederland-Schotland 22 DEN HAAG, 30 mei. De inter land voetbalwdestrijd Nederland Schotland amateurs is geëindigd in een gelijkspel: 22. Bij de rust was de stand 00. BRUSSEL, 30 mei (Belga). Met het oog op de wereldtentoonstel- S ling van 1958 in België wordt een veertiendaagse van de hoffelijk- f heid 1956" gehouden. De regeringscommissaris-generaal bij de tentoonstelling, zei dat suc cessen ijdel zouden zijn als de ontvangst van buitenlandse vrienden te wensen zou overlaten. R) Testploegen zv.Uen het land doorreizen, en inlichtingen inwinnen Sover degenen, die het meeste belangstelling voor de campagne heb ben betoond. Van Brugge tot Aarlen, van Antwerpen tot Charleroi S zuilen glimlachende en geheimzinnige juryleden gaan vaststellen, in welke mate douanebeambten, telefonisten, politiemannen en taxi-be- $j fstuurders ieder ten dienste staan. Sommige namen zullen worden op- a getekend. Bovendien zal ieder de waardigheid van „ridder van het jK stuur" kunnen verwerven. Allen die zich zullen hebben onderscheiden, S zullen bij het einde van de hoffelijkheidscampagne een receptie kun-r W nen bijwonen, waarop zij het hoffelijkheidskenteken eii een abonne- ment voor de tentoonstelling 1958 zullen ontvangen. 055© <a#®> <a#ë> <a?n> ®s=E> <a#5> <as'5> <3#© Os?5> <a#=5> <a^5> Lichte verschuiving naar links OOSTVOORNE, 30 mei Vanmid dag zijn de badplaatsen op Voorne ge alarmeerd door coloradokevers, die uit zee op het strand aanspoelden. Onmid dellijk werden maatregelen genomen. Met behulp van schoolkinderen werd het strand afgezocht. Dit gebeurde ook 's avonds na de vloed. In totaal werden honderden van deze gevreesde kevers gevonden en onmiddellijk vernietigd. Ook te Putte (N.Br.) zijn in grote getale coloradokevers waargenomen. Zeer veel planten dragen de sporen van de vraatzucht van deze kevers, en de ei-afzetting is reeds geschied. De Italiaanse gemeenteraadsver kiezingen zijn rustig verlopen, be halve in het centrum van Rome, waar leden van de neofacistische partij op het laatste moment de orde trachtten te verstoren. De foto toont een van de jonge de monstranten die hals over kop de benen moest nemen voor de politie die de rust spoedig kon herstellen. Winkelsluiting. Onder de leden van de middenstandsvereniging te Bruinisse wordt een enquête gehouden. Gevraagd wordt op welke morgen of middag men verplichte sluiting wenst. ROME, 30 mei. Van deskun dige zijde is woensdagavond te Rome opgemerkt, dat de lichte verschuiving naar links, die zich 's-GRAVENHAGE, 30 mei. Het verongelukken van de drie „Thunderstreakstraaljagers van de koninklijke luchtmacht, die op .18 mei boven het oosten des lands door hun bestuurders wegens ge- MOSKOU, 30 mei. De Sowjet-au- toriteiten treffen voorbereidingen voor een grootse ontvangst voor president Tito en zijn echtgenote, die zaterdag te Moskou aankomen voor een bezoek van drie weken aan de Sowjet-Unie. Het zal de grootste ontvangst zijn, die ooit een buitenlandse bezoeker te beurt valt. Het Zuidslavische staatshoofd maakt de reis per trein via Roemenië. Hoewel over de regelingen de strikste geheim houding wordt betx-acht, verwacht men, dat tenminste 50.000 arbeiders, voor het merendeel in groep en geor ganiseerd, op de been zullen zijn, als de Zuidslavische gasten hun intocht in de Russchische hoofdstad houden. Woensdag begon een driedaagse jeeprit voor militairen, welke werd georganiseerd door de militaire commissie voor automobiel- en motorwedstrijden. Ter gelegen heid van het tweede lustrum van deze commissie heeft de jeeprit een internationaal karakter: er wordt door Engelse, Belgische en Luxemburgse equipes aan deel ge nomen. De foto toont een van de Nederlandse jeeps, die de tocht vanuit de Chassékazerne te Breda begint. brek aan brandstof moesten wor den verlaten, is niet te wijten aan onvoldoende geoefendheid in sa menwerking tussen het personeel van de grondorganisatie en de vliegtuigbemanning. Het ongeval is veroorzaakt, doordat de vluchtcommandant aan het einde van de oefening, waarmee de toestel len bezig waren, heeft nagelaten zijn visuele plaatsbepaling te controleren met de hem ter beschikking staande i-adio- en radionavigatiehulpmiddelen. Hierdoor heeft hij te laat bemerkt, dat deze visuele plaatsbepaling onjuist was, waardoor een noodtoestand door gebrek aan brandstof is ontstaan. Dit heeft minister Staf meegedeeld in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid, de heer Visch. in de verkiezingen voor plaatselij ke raden, welke verleden week ih Italië zijn gehouden, heeft geopen baard, onvoldoende is om enige in grijpende verandering in de bin nen- of buitenlandse politiek té rechtvaardigen. Dit was de eerste maal in de af gelopen tien jaar, dat de Italiaans^ communistische partij verliezeri leed. Bij alle andere, na de oorlof in Italië gehouden verkiezingen, was haar stemmental steeds toege nomen. - De leiders van het centrum beschou wen de verkiezingsuitslagen als eet]: grote overwinning voor het Westerse democratische stelsel en voor de Itali aanse politiek van krachtige steunverf lening aan de N.A.V.O. en de Europese Unie. christen-democraten. 39.9 pCt communisten-soc. 35.1 pCt koningsgezinden 1.0 pCt splinter-monarchisten 2.3 pCt neofacisten en ,40.1). '•4); .9 6. monarchisten soc.-democraten liberalen centrum totaal linksen totaal rechtsen totaal onafhankelijken 5.6 pCt 7.5 pCt 4.2 pCt 52.6 pCt 35.1 pCt 11.2 pCt 1.1 pCt (49.! (37.»; (12.9 Tussen haakjes: uitslagen in 1953). BONN, 30 mei. Reuter. De Westduitse minister voor zaken 'diQ geheel Duitsland betreffen, Jakob Kaiser, heeft verklaard, dat dé regering van de bondsrepubliek, gezien het feit dat de communisti sche vice-premier Walter Ulbricht nog steeds de machtige man in Oost-Duitsland is, geen enkele teken van een verandering in het re giem ziet waardoor een verbetering in de betrekkingen tussen beide delen van het land kan intreden. De minister sprak namens de rege ring in een debat in de Bondsdag over de moeilijkheden van her eniging van Duitsland. A.R. contra P.v.d.A, De replieken leverden een vinnig de bat op tussen de anti-revolutionairen Schipper en Algra en de socialisten Oosterhuis en Schermerhorn. Voor dit politieke steekspel was dinsdag reeds de basis gelegd. Prof. Schermerhorn, waarnemend fractievoorzitter van de PvdA in de Eerste Kamer, vond deze woorden strijd mrar vrij irreëel, want er valt toch niet over te praten, dat de socia listen indertijd meer waarachtige soci ale bewogenheid hebben getoond dan de A.R. Nu, in 1956, is er een compro mis bereikt en bestaat er over de nood- AMSTERDAM, 30 mei. „Ik neem wel aan, dat nijpende finan ciële omstandigheden hem voor de verleiding hebben doen bezwij ken", zo zei vanmiddag de Officier van Justitie bij de rechtbank te Amsterdam, maar hij achtte verduistering der opbrengst (ca. 34.000) van effecten uit het bezit van wijlen Ir. A. A. Mussert zo ernstig, dat hij ondanks het blanco strafblad lVz jaar gevangenisstraf eiste tegen de beheerder dezer effecten, de 56-jarige Mr. D. uit Naar- den. „TANTE" „Ik blijf bij mijn standpunt, dat me vrouw Mijnlieff mij pleinpouvoir had gegeven om met de effecten te doen wat ik wilde", luidde het verweer van deze beheerder, die tussen 1950 en 1954 telkens stukken had verkocht en de opbrengst zelf had behouden. Mevrouw Mijnlieff was een tante van Mussert, een zuster met wie Mus sert getrouwd was. Toen de Utrechtse grond de voor malig „leider van het Nederlandse volk" te heet onder de voeten werd, stelde hjj zich In verbinding met zijn schoonzuster. Afgesproken werd, dat Mussert zijn effecten op zijn vlucht niet mee zou nemen. OOK NIET ZUIVER Evenmin als haar zuster was mevr. Vervolgend verscheen de 33-jarige achternicht van Mussert, mevrouw R. M. uit Oisterwijk, als getuige. Ook haar houding tijdens de oorlog was van dien aard geweest, dat haar bezit onder.be M. vrij van nationaal socialistische smet ten. Het gevolg was, dat haar eigen vermogen en dat van haar dochter na de bevrijding onder beheer van het be heersinstituut werd gesteld. Als be- heerder werd Mr. D. uit Naarden aan- keer was gesteld, gesteld. 1 „ONZIN" Mevr. M. liet het pakje uit Utrecht ha- „Onzin", zei Musserts achternicht, len en voorlopig werden Musserts ef- I hij mocht er natuurlijk niet mee doen oor, ha*,- wat wjlde. De verhouding tussen fecten toegevoegd aan haar onder be. heer gesteld bezit. In 1949 werd het beheer opgegeven, maar er ontstond wel enige verwarring, want de beheer der repte met geen woord meer over Musserts effecten, waarover geen be slissing werd genomen. „Wij hebben er de beheerder her haaldelijk over geschreven", vertelde als getuige een ambtenaar van het Ne derlands beheersinstituut, „maar hü liet niets van zich horen en heeft van de verkoop in het geheel geen melding gemaakt. Mevr. M. had hem de effec ten niet eens kunnen schenken, als we al aannemen, dat ze dat had willen doen, want de effecten behoorden haar helemaal niet toe, doch de Staat." wilde. ons en'Mr. D. was zeker niet van dien aard, dat wij hem 34 mille cadeau wil den doen. Wij waren over zijn beheer niet tevreden." Maar wel was juist, dat mevr. M. bij de opheffing van het beheer over haar eigen vermogen geweigerd had ook Musserts effecten terug te nemen, „want ze was er niet van overtuigd, dat deze haar toekwamen." Ze had dus 4e beheerder toestemming gegeven dit nader uit te zoeken. Toen mevr. M. overleed, had de beheerder de effecten verkocht en de opbrengst zelf behou den. De rechtbank zal op 13 juni a.s. tegen de beheerder vonnis wijzen. De Oostduitse autoriteiten hadden nog geen enkele maatregel genomen, welke een ontspanning in de betrek kingen tussen beide delen van het land teweeg kon brengen. Niettemin, aldus de minister, zal de bondsregering geen enkele poging op het terrein van dp onderlinge betrekkingen nalaten. „Wit zijn ons echter bewust, dat dergelijke pogingen slechts voorbereidende maat regelen kunnen zijn in afwachting van de dag waarop vrijelijk gekozen ver tegenwoordigers van beide delen van Duitsland bij een zullen komen om ge» zamenlijk de hereniging te verwezen lijken". Gevangenen Over de politieke gevangenen in Oost-Duitsland zei minister Kaiser, dat een „ontstellend aantal" 18.900 zich nog in de gevangenissen bevindt. Sedert januari 1954 waren in totaal 13.428 personen vrijgelaten, onder wie mensen, die door de Russen waren ver oordeeld. DE BILT ZEGT: Iets warmer Vrij veel bewolking met plaatselijk regen- en onweersbuien, maar ook op klaringen. Zwakke tot matige noordelijke wind. Iets warmer dan gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1