h; n n; Eén of meer suikerfabrieken zullen noodzakelijk zijn Frankrijk laat Noord-Afrika niet los VASTE OEVERVERBINDING DE ENIGE OPLOSSING Nu of nooit! „Niet naar Algerië Voor de middenstand staat de barometer op mooi weer Prof. Dr. A. H. Edelkoort overleden In Japan regeert de angst.... 'n Best nummer! Woensdag 30 mei 1956. ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 Wordt Nederland een suikerexporterend land? Overheidspersoneel vraagt 6 procent Demonstraties van Franse rekruten PARIJS, 29 mei. AFP. Maandag hebben in Frankrijk op talrijke plaatsen rekruten geprotesteerd tegen hun ver trek naar Algerië. Ook burgers demonstreerden om het ver trek van de rekruten te ver hinderen. Bescherming voor Koningin Elizabeth Loonbeleid is zorgelijk punt Goed recht van vrije organisaties Ontslag voor stakende taxi-chauffeurs Regering Eisenhower legen wereld- voedselbank Zijn vrouw bedreigd Twaalf maanden mei aftrek geëist Rapport Haccou komt tot conclusie: Maar de kosten daarvan worden niet geraamd Prijsvorming Toekomst Radicaler oplossing Saeftinge VIRGINIA N? 10 Na hei in cultuur brengen der Zuiderzeepolders I et is een der begeleidende ver- I schijnselen van iedere verkiezings campagne, dat zich juist dan een aan tal personen geroepen acht in de vorm van open brieven, brochures en dergelijke het Nederlandse volk van politieke voorlichting te dienen. De campagne van dit jaar vormt in deze geen uitzondering, een nog steeds groeiende reeks is al onder onze ogen i ROOSENDAAL, 29 mei. In de algemene vergadering der Ver- door gegaan Soms zijn deze drukwer- enjg^e Coöperatieve Suikerfabrieken (V.C.S.) te Dinteloord gehou- ken, Üe waard, mj den oncjer voorzitterschap van de heer J. M. van Bommel van Vloten wees deze in zijn openingsrede op het belangrijke verschil in struc tuur tussen de coöperatieve produktievorm en die van de particuliere bedrijfsvorm. Door de coöperatie is een integratie tussen landbouw- en industrieel bedrijf tot stand gebracht, die een gunstige invloed stellig ook het geval met de brochure, uitoefent op de bedrijfsresultaten en die ook nationaal-economisch die enige tijd geleden onder de boven van betekenis is. Met de bijzondere structuur der coöperatie en met dit artikel afgedrukte titel verscheen. de integratie van de beide onderdelen van het produktieproces, die Haar schrijver beoogt het pleidooi te daarvan bet gevolg is, moet naar het oordeel van de spreker rekening voeren voor afschaffing der bureau- gehouden worden bij de bepaling van de fiscale positie der beide cratie, maar hij doet dit op een vol- produktievorm. veel meer gevallen is het zonde van de tijd, die de lezer er aan zou kun nen besteden. Dit laatste is op het eerste gezicht strekt ondeskundige, ja zelfs zeer be denkelijke wijze. Luistert U maar. Wat de toekomst van de suikerbie tenteelt betreft wees hij erop, dat wan neer de Zuiderzeepolders geheel in a eerst een nummertje zuchten van I cultuur gebracht zullen zijn, het areaal j bnb dat met suikerbieten zal worden be- nog geen drie blad yde te "jzaaid een aanzienlijke uitbreiding zal ondergaan. Het gevolg hiervan zal zijn, dat de huidige verwerkingscaph' ben weggegeven over de grote sala riskosten van het zich steeds uitbrel dende ambtenarenkorps volgt een citeit der suikerindustrie ontoereikend ij „v.,- utJiit. zal zijn en dat tot stichting van een felle aanval op de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie. Enig of meer nieuwe suikerfabrieken zal argument: m0eten worden overgegaan. Aan de „De Publiekrechtelijke Bedrijfsorga- I hand van het huidige suikerverbruik nisatie kost het Nederlandse volk ka- van Nederland, van het verbruik der suikerverwerkende exportindustrie en pitalen En dan volgen ruim vier de exportboeveelheid, die krachtens bladzijden met begrotingen van ver- de internationale Suikerovereenkomst schillende schappen. Nu is ieder wel- aan Nederland is toegekend, toonde denkend mens er onomwonden vóór, de heer Van Vloten aan, dat voldoen- j j i_,- de plaatsmgsruimte voor de vermeer dat de publieke geldmiddelen zo zui- der(je pro<juktie aanwezig zal zijn, maar nig mogelijk worden beheerd. Maar dan 2aj voor de zelfstandige raffina- een zo belangrijke zaak als de publiek- derij-industrie een andere regeling ge rechtelijke bedrijfsorganisatie even troffen dienen te worden dan die, wel- ke thans van kracht is en die in meer- af doen met een paar cijferstaten zon- dere opzichten leemten bevat. der enig ander argumentLaat de schrijver het dan eerlijk zeggen, als hij tegen maatschappelijke samenwer- j wo^t* NederiandT even- king van werkgevers en werknemers I ajs België en Frankrijk, een suikerex- ls en de voorkeur geeft aan sociale porterend land worden. Of deze rich- strijd of volstrekte onmondigheid van ting zal worden ingeslagen hangt uit- J 1 cliii+Avt/3 of -iron Viot Vïolotrl rtaf iïP rP- EXPORTEREND Indien de produktie op deze wijze een grote waardevolle bevolkings groep. Vervolgens geeft de auteur een paar sluitend af van het beleid, dat de re gering te dezer zake zal wensen te voeren, Indien besloten zou worden de sui- •s-GRAVENHAGE, 29 mei. In de vergadering der centrale commis- opmerkingen ten beste over het ont- kerproduktie beperkt te houden tot de staan van de bureaucratie, waaronder huidige omvang, zal de uitbreiding van de cultuur in de nieuwe Zuiderzeepol- hij een regering van bureaus, dus een I ders gevoig hebben, dat de bieten regering van ambtenaren verstaat. teelt in het huidige produktiegebied Ronduit gezegd: wij hebben wel eens betere analyses van dit ingewikkelde verschijnsel gelezen, analyses die wer kelijk de indruk maakten uit de pen I van een ter zake kundige te zijn ge vloeid. Maar nog niet versaagd, lezen wij de nu volgende uiteenzettingen. Er wordt even gegoocheld met de in- I sje VOor georganiseerd overleg in gewikkeldheid der moderne wetgeving ambtenarenzaken is een door enige in het algemeen en de ouderdomsvoor- personeelsorganisaties ingediend voor- i j j j„ stel tot verhoging van de salarissen ziemng alsmede de wet op de ver- yan hgt overhelds*ersoneel met 6 pet. vreemding van landbouwgronden in t besproken. Besloten werd de inhoud bijzonder. Met het inmiddels bekende I van deze bespreking ter kennis van refrein van te veel ambtenaren, te veel de regering te brengen. Voorts heeft de commissie de stand oveiheidsbemoenng en te van zaken onder ogen gezien ten aan- vrijheld voor het individu. Allemaal zjen van de invoering van de werk- bekende, soms ook belangrijke zaken, classificatie voor de handarbeiders in maar met uitroepen alleen snijdt men rijksdienst, nu eenmaal geen hout. moet worden ingekrompen, waaraan uiteraard zeer grote bezwaren verbon den zijn. De jaarstukken werden vervolgens, na een uitvoerige toelichting van de voorzitter, ongewijzigd goedgekeurd. De kosten der investeringen van het jaar 1954-55 ten bedrage van f 2.6Ö0.000 werden geheel ten laste van de exploi tatierekening gebracht, terwijl een ex tra-afschrijving op de waarde der fa brieken van f 983.000 werd toegepast. Voor te betalen vennootschapsbelas ting werd een bedrag van f2.247.000 gereserveerd. Te Sens kon een troepentransport niet doorgaan door de demonstraties, te Blois hielden 400 demonstranten een trein vier uur lang op, te Morbi- han werd een wagen dwars over de rails gezet zodat de sneltrein Quimper- Parijs niet vertrekken kon en de trein van Bordeaux naar Lyon had vertra ging omdat er onderweg 17 maal aan de noodrem getrokken was. LONDEN, 29 mei (AFP). Konin gin Elizabeth heeft in Londen een pa rade afgenomen van een afdeling van het garderegiment grenadiers. Vijfhonderd politie-agenten vorm den aan beide zijden van de weg een ononderbroken haag. Men brengt deze strenge veiligheidsmaatregelen in ver band met de geruchten dat Cyprische verzetslieden ook in Engeland ge welddaden zullen gaan plegen. Jaarrede voorzitter K.N.M.B. DEVENTER, 29 mei. In de jaar rede van de voorzitter van de Kon. Ned. Middenstandsbond, hedenmorgen uitge bracht op het bondscongres te Deven ter, merkte de voorzitter van de K.N. M.B. op dat economisch gezien voor de middenstand de barometer „op mooi weer" staat. Niettemin moet worden gewaakt voor het goed recht van de vrije organisaties. Met betrekking tot de huidige hoog conjunctuur moet, aldus de jaarrede, voorzichtigheid worden betracht met het oog op de toekomst. Met name het loonbeleid achtte de AMSTERDAM, 29 mei. De ruim 250 taxichauffeurs in loondienst bü de Iu zal het evenwel komen: de sleu- tel heeft de volgende ontboeze ming „Kennis van zaken is de sleu tel, waarmede wij een eind kunnen makeh aan de bestaande buveaucra- j Amsterdamse bond van werkgevers in tie." Dus deskundigen in staten en het taxi-bedrijf, die sinds vrijdag j.l. raden Maar nu steken de politieke in staking zijn, hebben gisteren allen i l,,-ioi •7ü +„/.h hun ontslagbrief gekregen. Van de partijen een spaak in het wiel. ZlJ toch ruim 300 chauffeurs In dienst bij de stellen de kandidatenlijsten vast en I bond van Amsterdamse taxi-onderne- „wij, eenvoudige kiezers, mogen slechts mingen, die eveneens in staking zijn, is het ontslag 'zeer binnenkort te ver- I wachten. Het betreft hier een normale tieke partyen. En de e p procedure, gegrond op het recht van hechten natuurlijk geen waarde aan de ondernemer om een arbeider die deskundigheid, aan experts! Mogen langer dan 24 uur van zijn werk is wij in alle ernst opmerken, dat de weggebleven, te ontslaan, schrijver dus kennelijk niet weet, waar Naar men ons voorts van de zijde hij het over heeft en wijs zou doen ™1 de BATO medeelt behouden de uy uci wei cc -j I taxi-ondernemers zich het recht voor zich eerst behoorlyk op de hoogte te I ontslag te bestendigen van dien stellen? En dat hij bewijst ieder staats- nen, van wie in de toekomst ernstige rechtelijk inzicht ten enenmale te obstductie is te verwachten. Zoals be- missen als hy eist, dat volksvertegen- kend «ïn de taxichauffeurs in staking gegaan om hun eisen betreffende de 3 woordigers zich volledig met al hun tijd aan het kamerwerk moeten geven, desnoods tegen verhoogde schadeloos- en 6 procent kracht bij te zetten. President Eisenhower heeft zijn me- stellin -? De klap op de vuurpijl komt dewerker en voormalig republikeins v x z. x ui j --J senator uit Nebraska, Fred Seaton, tot even. i in de laatste twee bladzyden. minlster van binnenlandse zaken be- Daar wordt met klem aangedrongen noemd. op een kabinet van deskundigen. Geen politieke bindingen, alleen persoon lijke bekwaamheid hoort hier soms geen politieke scholing toe? zal de doorslag moeten geven bij de benoe ming van een minister. Dat er nog zo iets is als het parlementair stelsel, dat er plaats moet zijn onder handhaving ALGIERg 29 mei. Reuter. en erkenning van de zelfs andigheid Frankrijk za| zkh ZQ nodi der regering voor net uitoefenen van „rAnr/i weld keren te8en inmenging van WASHINGTON, 29 mei (Reuter). - De regering Eisenhower is tegen voor stellen van Amerikaanse Senatoren tot oprichting van een wereldvoedsel- bank en het aanleggen van een inter nationale reserve van voedsel en grondstoffen. De waarnemend assis tent-secretaris voor economische za ken by. het ministerie van buiten landse zaken heeft dit voor een sub commissie voor buitenlandse zaken van de senaat uiteengezet. Deze com missie behandelt een tweetal resolu ties, waarin wordt aangedrongen op het oprichten van internationale bu reaus voor het gebruik maken der overschotten van voedsel en vezels voor het behoud van vrede en vrijheid. ROTTERDAM, 29 mei. Een ge vangenisstraf van twaalf maanden, met aftrek waarvan vier maanden voorwaardelijk, met drie jaar proef tijd, heeft de officier van justitie bij de rechtbank te Rotterdam geëist te gen de schilder M. L. uit Slikkeveer, die op 9 februari van dit jaar zijn vrouw, die te bed lag, de keel zou hebben dichtgeknepen. Er was ruzie geweest over schulden en het eten. Uitspraak over 14 dagen. Krasse taal van Lacoste gezonde volksinvloed: met geen woord wordt van deze fundamentele zaken melding gemaakt. Op zich zelf is dit alles geen nieuws. Deze en aanverwante klaagliederen konden wij ook in de dertiger jaren horen. Bureaucratie, geldverspilling, «mbtenarenkwaad, onmachtige minis ters en kamerleden en boze politieke partijen, Mussert en zijn trawanten hadden er hun Vnond vol over. Met het zelfde respect: niet-politiek des kundigen, die het natuurlijk allemaal veel beter kunnen. Alleen de leiders gedachte ontbreekt ditmaal, maar de anti-democratische suggestie is ten volle aanwezig. Waarom wij dan toch nog bij dit pamflet stil staan? Omdat de schrij ver een der lijstaanvoerders is van de Nationale Oppositie Unie, die op haar lijsten bovendien iemand telt die we- Marokko, Tunesië of een ander land in het Algerijnse conflict, al dus dein Algiers residerende Franse minister Lacoste in een rondschrijven aan de ambtenaren, officieren en onderofficieren in Algerië. In de circulaire, waarin het doel van de strijd wordt uiteengezet, noemt gens heulen met de Nationaal-Socia- listlsche bezetters voor tien jaar uit de beide kiesrechten werd ontzet. Om dat het weer opduiken van deze ver derfelijke geestesgesteldheid niet dui delijk genoeg kan worden gesigna leerd. En omdat tenslotte hiertegen op 13 juni niet hard genoeg neen kan worden gezegd. Nu of nooit? Neen, dat nooit weer! de minister de opstand, die anderhalf jaar geleden begon, slechts een as pect van het reusachtige wereldcon flict, waarin Frankrijk voor de weste lijke wereld en de vrijheid strijdt. Lacoste verklaart, dat de jongste ontwikkelingen in Marokko en Tune sië, die van Frankrijk de onafhanke lijkheid hebben gekregen, een aanzien lijke invloed hebben op de toestand in Algerië, maar dat het voortbestaan van het gezag in deze twee gebieden afhankelijk is van de handhaving van het Franse gezag in Algerië. De minister is van oordeel, dat Frankrijk met het uitvoeren van een nieuwe politiek van hervorming en ontwikkeling in Algerië niet moet wachten, totdat de orde volledig i» hersteld. Het Franse parlement erkent het bestaan van een zekere Algerijnse persoonlijkheid en het in 1947 afge- Het met enige spanning tegemoetgeziene rapport over de verkeersvraagstukken van midden en oost Zeeuwsch- Vlaanderen (populair aangeduid als het rapport Hac cou) is een vrij lijvig en welgedocumenteerd boekwerk ge worden, dat de problemen stelt en ook een oplossing aan de hand doet. De uitslagen der vele berekeningen spreken voor zichzelf en laten niemand in het onzekere omtrent het ant woord op de vraag, of het op de duur mogelijk zal zijn via het veer Perkpolder-Kruiningen het verkeer van en naar Zeeuwsch-Vlaanderen te verwerken. Dat antwoord luidt zon der meer ontkennend. Eens zal de zaak volkomen spaak lopen, als op dezelfde weg als die nu wordt bewandeld wordl voortgegaan. voorzitter een zorgelijk punt. Vanwe ge het schromelijk gebrek aan arbeids krachten wil de ene werkgever niet bij de andere ten achter blijven en dan komt er van de differentiatie niet veel terecht meent de voorzitter. Vervolgens wijdde de voorzitter enige woorden aan het vraagstuk van de prijsvorming in de middenstand. Wat men zo af en toe over prijzen en winsten in de middenstand verneemt, zo zeide hij, doet iemand soms de ha ren ten berge rijzen. Het is alsof het onverstand zijn grenzen niet heeft, Maar het toppunt werd toch wel de zer dagen bereikt door een ambtenaar van het ministerie van economische zaken, die als zijn mening uitsprak, aldus de rede van de voorzitter, dat de slagers de hogere inkoopprijzen van het rundvlees maar voor hun eigen rekening moeten nemen. De mi nister van landbouw heeft inmiddels het onhoudbare van deze eis onom wonden erkend, maar het kwaad was toen reeds geschied. Over de publiekrechtelijke organi satie in de middenstand, die belang rijke vorderingen heeft gemaakt, merkte de voorzitter op, dat een kind kan begrijpen, dat er, naast goed func tionerende publiekrechtelijke organen, ook krachtig bloeiende vrije organisa ties moeten zijn, Het laatste is een voorwaarde voor 't eerste meende hij. De toekomst ziet de voorzitter met vertrouwen tegemoet. Hoewel men niet blind mag zijn voor de schaduw zijden van de ontwikkeling der tech niek, mag toch ook niet uit het oog worden verloren, dat de techniek het mogelijk heeft gemaakt, dat de levens standaard onzer arbeiders zich in ruim honderd jaar heeft verviervoudigd. Spanje is weer toegetreden tot de in ternationale arbeidsorganisatie (I.L. O.), uit welk orgaan het zich In 1941 had te ruggetrokken. De I.L.O. telt thans 73 le den. Men kan het een verdienste van dit rapport noemen dit met cijfers te hebben aangetoond. De vraag is echter, of daarmee niet een open deur wordt ingetrapt. Want en dat is een bezwaar tegen het rapport veel verder komt het niet. Ook zonder dit rapport was en is het iedereen duidelijk, dat het over een jaar of tien (en misschien al eerder) volslagen onmogelijk zal zijn met veerponten het verkeer te ver werken. Reeds in 1954 hebben gedeputeerde staten daarop ge wezen. Toen reeds werden er prognoses genoemd, die in het rapport nu worden verfijnd, maar waarbij de conclusies om trent de omvang van het in 1970 te verwachten vervoer wel zeer sterk uiteenlopen. Dat is geen kritiek op dit rapport als zoda nig, want niemand kan in de toekomst kijken. De vraag is slechts, of het geleverde werk op dit punt eigenlijk niet min of meer overbodig is geweest. Het gesprek van de dag Natuurlijk staan er ook vele andere getallen in. Zij tonen stuk voor stuk aan de nadelige ge volgen van het isolement, waarin Zeeuwsch-Vlaanderen verkeert. Men denke slechts aan de hoge re vervoei'prijzen, aan wat het extra kost over België te moeten rijden, aan de ontvolking van dit deel van Nederland enz. Daarom is het toe te juichen, dat nu eens concreet wordt uitgedrukt hoe het precies ligt met die nadelige consequenties. Het rapport waarschuwt tegen een tussentijdse, kostbare en ih geen enkel opzicht afdoende op lossing. De stelling: bouw maar sche pen, dan komt het wel terecht, is totaal onhoudbaar, omdat op het korte traject men niet tot in het oneindige schepen kan laten varen wegens de problemen bij het laden en lossen en vooral met het oog op de belemmering van de drukke vaart op Ant werpen. Er zal dus een heel an dere radicaler oplossing moeten komen. Deze nu zien de samen stellers van het rapport ln een vaste oeververbinding. Dat laatste is uiteraard niets nieuws. Ook niet de suggestie, welke aan de hand wordt ge daan, n.l. een tunnel in het meest oostelijke gedeelte van oost Zeeuwsch-Vlaanderen naar de Brabantse vastewal. Deze ge dachte is 11.1. reeds vele malen geopperd en kortgeleden nog eens onderstreept door de voor zitter der Zeeuwschvlaamse Ka mer van Koophandel. Ook hij stelde het toen zo, dat, gegeven de moeilijkheden, waarmee de Belgen steeds meer komen të zit ten doordat de tunnel van Ant werpen te klein wordt, er voor België geen enkel bezwaar aan verbonden kan zijn mee te werken aan een vaste oeverver binding meer naar het noorden. Wil men die vaste oeverver binding tot stand brengen, dan is indijking van het verdronken land van Saeftinge noodzakelijk. Deze kwestie zit nog steeds in de ijskast, omdat België er bezwaar tegen heeft. Het is n.l. bevreesd dat het peil van de Schelde om hoog zal gaan, waardoor kost bare voorzieningen in de haven van Antwerpen nodig zijn. Welnu, zo zegt het rapport (zo als ook de voorzitter der Kamer zei): als wij nu België helpen met die verbinding op Neder lands gebied en daardoor dus meehelpen de verkeersproble men tot een oplossing te bren gen, dan krijgt België het groot ste belang bij de indijking van Saeftinge! Een soort van ruilobject dus. De gedachte is zeer zeker inte' ressant, maar of de Belgen er voor zullen warm lopen is een tweede. De vraag is, of de Bel gen iets zullen voelen voor een nieuwe verkeersader op Neder lands territoir en of zij niet een oplossing in eigen land (die ze ker mogelijk is) verreweg zul len prefereren. Bovendien is het beslist niet zeker, dat zij bereid zullen zijn een redelijk aandeel in de kosten van deze vaste oe ververbinding te betalen. Duide lijk gezegd: de Belgen hebben ons op' dit punt niet nodig en zullen op deze basis van Saef tinge geen onderhandelingsob- ject wensen te maken. Ons voornaamste bezwaar te §en het rapport is, dat het maar eén zijde van de medalje laat zien. Het becijfert precies wat de veerdiensten omstreeks 1970 de gemeenschap zullen kosten en geeft een opsomming van de ach terstand op verschillend gebied, maar het rapport bevat geen en kel cijfer over wat die vaste oeververbinding kost bij aanleg, wat afgeschreven moet worden enwat degenen, die er ge bruik van maken, eventueel moeten betalen. Slechts wanneer daarvan ook maar een zeer glo bale raming was gemaakt, zou er een reëel cijfer van besparing uit de bus zijn gekomen. Nu dit niet is gebeurd (was het de opdracht niet?), zijn de cijfers, die de voor 1970 veron derstelde lasten voor de gemeen schap aanduiden, niet goed te ge bruiken. En dat doet de waarde van dit rapport o.l. In ernstige mate verminderen. nndon Mededeling fadv kondigde statuut, dat de basis vormt voor de tegenwoordige status van het gebied, is volgens Lacoste verouderd. Een nieuw statuut zal z.i. slechts kun nen worden uitgewerkt met mede werking van gekozen vertegenwoordi gers van de Mohammedaanse bevol- Prof. Dr. J. J. DE JONG. king. UTRECHT, 29 mei. Op 65-ja- rlge leeftijd is in de nacht van maandag op dinsdag onverwacht overleden Prof. Dr. A. H. Edel koort, sedert 1945 hoogleraar in 't Oude Testament aan de Rijksuni versiteit te Utrecht. Albertus Hendrik Edelkoort werd 5 september 1890 te Utrecht geboren. Hij bezocht aldaar da H.B.S., waarna hij staatsexamen deed. Hij studeerde theo- jle aan de Rijksuniversiteit te Utrecht en deed daarop in 1914 het doctoraal examen cum laude. Hij pro moveerde cum laude in 1918. Op 25 april 1915 werd hij Hervormd predi kant te Markelo, welke gemeente hij in 1921 verwisselde voor DedemBvaart, in 1927 vertrok hij naar Meppel, ln 1930 naar Feijenoord, waarna hij in 1935 het beroep naar Amsterdam aan nam. In 1945 aanvaardde prof. Edelkoort het professoraat in het oude testament aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. Hij was medewerker aan de nieuwe Bijbelvertaling vanwege het Neder lands Bijbelgenootschap. Gedurende vele jaren is hij voorzitter geweest van de Ned. Chr. Radio Vereniging, de laatste jaren was hij vice-voorzitter. Voorts was prof. Edelkoort voorzitter van de Nat. Chr. Geheelonthouders vereniging en van de predikanten ge heelonthoudersvereniging. Bovendien was hij voorzitter van de vereniging tot verbreiding van het Christendom onder de Joden, van de provinciale Utrechtse afdeling van het Bijbelge nootschap en van het bestuur van het Bijbels oudheidkundig museum. Vele publicaties verschenen van zijn hand. TOKIO, 29 mei. Reuter-AFP. Het landelijke dagblad „Asahi' schrijft, dat rich bij het Japanse volk een massanaurose ontwikkelt naar aanleiding van een onbeves tigd bericht, dat de VtS. zondag in de Stille Oceaan een waterstofbom tot ontploffing hebben gebracht. Meti is opnieuw bang voor radio activiteit. Het bericht over de ont ploffing is afkomstig van het na tionale observatorium, dat zegt mededelingen te hebben ontvan gen, die er duidelijk op wijzen, dat de Amerikanen een waterstofont ploffing teweeg hebben gebracht. Het bericht is niet van Ameri kaanse zijde bevestigd. Sommige zakenlieden gaat het ech ter goed. Verkopers van paraplu's en regenjassen zijn hun voorraad bijna geheel kwijt. In Kioto leren de onder wijzers van de lagere school hun leer lingen hoe zij een paraplu het best kunnen gebruiken om zich tegen ge vaarlijke regen te beschermen. Naar aanleiding van een bericht, dat een jongen brandwonden aan zijn hand had opgelopen als gevolg van gen hebben blootgestaan. radio-activiteit, werd een onderzoek ingesteld. Hieruit bleek, dat hij leed aan een huidziekte. Vele plaatselijke gezondheidsdiens ten hebben waarschuwingen laten ho ren, clat men zich kalm moet houden, daar anders het gevaar van geeste lijke ineenstortingen zou ontstaan. Op het eiland Sjikoky ontstond een paniek, toen bekend werd dat talrijke mussen op geheimzinnige wij ze waren gestorven, in de stad Kobe wil men geen aardbeien kopen, omdat men bang is, dat deze aan radio-actieve re-

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 3