Wet op 1 op ouderdomsvoorziening Januari 1957 van kracht VIER MEDEWERKERS YAN BERIA TERECHTGESTELD Protesterende Ambonezen zich toch overreden lieten „Waarlijk nationale zaak" Prof. Kernkamp (C.H.) wenst geen ministerzetel meer Na middernacht in de bussen PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND 12e Jaargang No. 3408 Wnd.-hoofdredacteur: Prof. Dr. J. J. de Jong - Directeur: Jacq de Smit Woensdag 30 mei 1956 Eerste Kamer aanvaardde belangrijke sociale wet Franse troepen zuiveren Algiers Onderwijzeres van 70 jaar „Good morning", zei Rob tegen Koningin In Italië verloren de communisten GEZINSUITBREIDING BIJ KONING LEOPOLD Zeeuwsch Dagblad- wandeltocht Reeds meer dan 500 aanmeldingen binnen Vluchtte geheime agent naar het Oosten Voormalige chefs veiligheidsdienst „Al vijftien dagen eten wij gras DE BILT ZEGT: Later opklaringen Zachte drang van politie In de bussen Naar huis GRATIS WEERBERICHT Opnieuw onlusten op Cyprus Telefoon 2438 (b.g.g. voor redactie 3987, voor adm. 2670), Giro 374286. Kantoren: Middelburg: Korte Noord- itraat 35. Tel. 2009, Tel. redactie en 8162; Vlisslngen: Nieuwstraat Tel. 826; Terneuzen: Dijkstraat 2f Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. ƒ2.- ..entsprijs ƒ0.47 per week, p. maand, ƒ5.85 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwsch Dagblad Boterfabrlkanten «n botersmokkel Zie pag. 2. Op- en ondergang van Zon en Maan; Donderdag: Zon op 4.25 u., onder 20.82 U. Maan op 0.22 onder 10.59 u. Hoogwater donderdag 31 mei: Vlissingen: 0.08 u. 1.74 m., 18.22 u. 1.62 m. Terneuzen: 6.34 u. 1.91 m., 18.49 u. 1,69 m. Wemeldinge: 7.44 u. 1.54 m,, 20.01 u. 1.24 m. Zierikzee: 7.27 u. 1.32 m., 19.40 u, 1.02 m. UTRECHT, 29 mei „Good morning, Queen" (Goedenmorgen, Koningin), zei de 6-jarige Robbert Leefers uit Bombay (India), die met vakantie in ons land is, toen Koningin Juliana vanmorgen in de rondvaart wilde stappen om Utrecht van de waterkant te zien. Zonder enige schroom kwam hij naar voren en bood de vorstin een tuiltje gele narcissen aan. Een schouderklopje van de Koningin was de beloning voor zijn spontane gebaar. Koningin Juliana bracht vandaar een werkbezoek aan het westelijk deel van de provincie Utrecht. Van Loos- drecht ging het gezelschap per boot over de plassen naar Breukélen. Per auto reed men toen via kasteel Nijen- rode, waar met de N.O.I.B.-studenten werd geluncht. Kockenge ontving ver volgens de koninklijke stoet en in Mij drecht bracht de Koningin een bezoek aan een bejaardentehuis, waar zij voor de twee jarigen (resp. 85 en 83) cho- coladeflikken en sigaren had meege bracht. In Waverveen was weer een ja rige, en wel de 70-jarige liefdezuster Siena, die wegens gebrek aan onder wijskrachten thans nog voor de klas staat. ROME, 29 mei Bij de ge- meenteraads- en provinciale ver kiezingen in Italië hebben de com munisten volgens de nog niet vol ledige uitslagen aanzienlijke ver liezen geleden. De meeste stem men die zij verloren, kregen de socialisten, die tot op heden onder geschikt aan de communisten wa ren doch die nu een kans maken om de leiding van de linkervleugel te krijgen. De centrumpartijen die een gevaar lijk kleine meerderheid in het parle ment bezitten, juichen de uitslag toe als een grote overwinning voor het westelijke democratische stelsel en de Italiaanse politiek, die gericht is op krachtige ondersteuning van de NAVO en de Europese eenheid. (Van onze parlementaire redactie). DEN HAAG, 29 mei Ook de Eerste Kamer zal de wet op de ouderdomsvoorziening met algemene stemmen aannemen. Dat is uit het debat van vandaag wel gebleken. Daarmee staat het dus wel defi nitief vast dat deze belangrijke sociale wet op 1 januari 1957 inge voerd kan worden. Uit de verschillende redevoeringen is wel gebleken dat dit wetsontwerp een waarlijk nationaal wetsontwerp is, waarvoor één partij moeilijk de eer voor zich kan opeisen. Een van de grote strijdpunten was de kwestie van de aanpassing. Even als in de Tweede Kamer waren de me ningen daarover verdeeld. Daar was de heer Louwes (V.V.D.), die de aan passingsmogelijkheid van de particu liere pensioenen bestreed, omdat er nu een grote groep Nederlanders zal zijn wier pensioen niet verhoogd zal wor den. Dat was ook de mening van de heer Reyers (C.H.). Hij vond de aanpassing strijdig met het systeem van het wets ontwerp. De heer Schipper (A.R.) dacht hierover iets anders. De aanpas sing zal z.i. voor het overgrote deel van de werknemers niet ingrijpend zijn. Bovendien geloofde hij dat de be sturen van de bedrijfspensioenfondsen de aanpassingsmogelijkheid soepel zul len hanteren. Zijn partijgenoot Hellema daaren tegen begreep, dat men om een goed doel te bereiken ruw met de bijl moet hakken. Dat betekent dat men ook ge- fortuneerden boven de 65 jaar onder deze wet moet laten vallen, ook al be talen zij geen premie. PRODUKTIVITEIT STEEDS OUDER Volgens Prof, Hellema is deze ouder- domsverzekering geen eenvoudige zaak. Ons volk wordt steeds ouder. Op de duur zal waarschijnlijk een premie van 15 pCt noodzakelijk zijn. Maar de regering rekent er steeds op dat „ieder een alles op iedereen zal kunnen af wentelen". Dat is te optimistisch ge dacht, zo zeide de heer Hellema. Slechts door een opvoering van de pro ductiviteit zal men op de duur deze verzekering in stand kunnen houden. Ook in andere fracties leefden be denkingen. De heer Louwes (VVD) zag in dit wetsontwerp een vergroting van de staatstaak. Een bezwaar van de heer Reyers (C. H.) overigens een warm voorstan der van dit ontwerp was, dat de waardevastheid van het bodempensi oen afhankelijk wordt gesteld van de loonindex. Als de lonen met meer dan drie procent stijgen gaan ook de uit keringen van het bodempensioen om hoog. Beter vond hij het als de kosten van levensonderhoud gebruikt zou den worden als basis voor het waar devast pensioen. De heer Reyers der lijsten. Van hem is echter hekend, dat hij bereid is nogmaals een departe ment te beheren. Het is echter de vraag of hem die kans wordt gegeven. Zowel de K.V.P. als de P.v.d.A. hebben haar ogen op het departement van Buiten landse zaken geslagen. noemde dit wetsontwerp een experi ment. Het legt grote verplichtingen op aan het Nederlandse volk. Zodra de verhouding tussen werkge vers en werknemers wordt verstoord kunnen de ouden van dagen daarvan de dupe worden. Neen, zei de heer Middelhuis (KVP), slechts de wetgever kan de wet veran deren. Ook in ongunstige zin. Om dit te voorkomen moeten we zorgen dat ons volk een goede sociale instelling heeft. De heer Schipper (A.R.) was het even min eens met de heer Reyers (C.H.). De oud-C.N.V. functionaris wees er op dat de kosten van levensonderhoud in de regel eerder dalen dan de lonen. In het systeem Reyers zouden de uitkerin gen dus eerder omlaag gaan dan in het voorstel van de regering. OVERHEIDSPENSIOENEN Over het afzonderlijk wetsontwerp om ook de overheidspensioenen te kunnen aanpassen (het is nog niet in de Tweede Kamer behandeld) zeiden alle sprekers hun standpunt voor te be houden, ook al zouden zij de aanpas sing van de particuliere pensioenen dan tenslotte aanvaarden. Zo ook de heer Middelhuis (Kath. V.), die zich toch echter reeds met deze aanpas singsmogelijkheid akkoord verklaarde. Twee moeders met hun kinderen verdronken vandaag in een ktSSaier, toen boven de Belgische stad Verviers een onweer losbarstte en de binnen stad onder water liep. Het lijk van een der kinderen werd door het water uit de kelder meegesleurd. Het is la ter tientallen meters verder onder een auto gevonden. Een hele dag is de oude Moslim-wijk Casbali in Algiers het operatieterrein geweest van de Franse troepen en politie. Een regiment Infanterie, een bataljon paratroepen van het Vreem delingenlegioen en dienstplichtigen hebben de wijk gezuiverd van rebel len en ongeoorloofd wapenbezit. De bovenste foto toont een aantal mili tairen op een pleintje In de wijk waar zij de wacht houden, terwijl de onderste foto laat zien, hoe een aan tal arrestanten werden opgebracht. BRUSSEL, 29 mei Een functiona ris van het Belgische hof heeft dinsdag in Brussel officieel bekendgemaakt, dat prinses Liliane, de echtgenote van Komng Leopold, in blijde verwachting is. De geboorte wordt eind september verwacht. GOES, 29 mei. Het is nu reeds zo goed als zeker, dat de lustrumwandeltocht van het Zeeuwsch Dagblad, welke zater dag 2 juni a.s. zal worden gehou den, een ongekend groot aantal deelhemers zal tellen: in de loop van de weken zijn zoveel aanmel dingen binnengekomen, dat we nu reeds de vijfhonderd zijn ge passeerd. Nog een klein „rukje" en het vorig jaar gevestigde re cord (544 deelnemers) zal op papier voorlopig zijn gebroken. Uit bijna geheel de provincie zijn inschrijfformulieren op onze bu reaus neergestreken en vooral het aantal groepen zal dit jaar bijzon der groot zijn. Zelfs van buiten Zeeland zullen zaterdag a.s. wan delaars naar Goes komen om aan de Z.D.-tochten deel te nemen. Slechts he tweer kan menselij kerwijs gesproken nog een spaak in he twiel steken, maar we hebben voorlopig het volste ver trouwen in De Bilt en daarmee ook in het welslagen van deze vijfde wandeltocht van de krant. BERLIJN, 29 mei. De Oostduitsa premier, Otto Grotewohl, heeft dinsdag in de Volkskamer verklaard, dat een vooraanstaande Duitse agent" van een me dienst zich onlangs bij de Oostduit- se autoriteiten heeft gemeld. Hij bracht documenten mee, welke de staatsvei- ligheidsorganen in staat stelden 137 agenten van de Amerikaanse geheime dienst te arresteren, aldus Grotewohl. MOSKOU, 29 mei De Sowjet- russisehe radio meldt, dat vier ge wezen chefs van Sowj et-veilig heidsdiensten, die in proces wer den gebrandmerkt als „nauwe me dewerkers van Beria, de verrader van zijn vaderland", door de kogel (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 30 mei Naar wij vernemen zal prof. dr. W. J. A. Kernkamp, minister van Overzee se Rijksdelen, zich in de komende parlementaire periode niet meer voor een ministerszetel beschik baar stellen. Daarmee verliest de C.H.U. een algemeen gewaardeerde bewinds man, die de afgelopen vier jaar uitstekend werk heeft verricht. Ongetwijfeld zal hij met voldoe ning kunnen terugzien op zijn le venswerk: de totstandkoming van het Statuut voor het Koninkrijk. Het is nog niet geheel zeker of prof. Kernkamp het Kamerlidmaatschap zal ambiëren. Waarschijnlijk zal hij weer benoemd worden tot hoogleraar aan de Utrechtse universiteit. Prof. Kernkamp is 55 jaar. Een der voornaamste redenen om niet meer aan het hoofd van een de partement te staan is gelegen in de gezondheid van Prof. Kernkamp. De ze laat vooral de laatste maanden veel te wensen over. Het aantal ministers dat met zeker heid niet meer in het komend Kabinet zal terugkeren is nu dus tot drie geste gen. De minister van Financiën, J. v. d. Kieft en de bewindsman voor PBO, A. C. de Bruyn, hebben reeds kenbaar ge maakt dat zij hun politieke loopbaan willen beëindigen. De minister van Buitenlandse Zaken Beijen vindt men uiteraard niet op 'n Aanvankelijk veel bewolking met nog enkele verspreide buien, en hier en daar mist, maar later ook opklarin gen. 's-GRAVENHAGE, mei. Met veel tact, geduld en overredings kracht is het 's nachts gelukt ongeveer 300 Ambonese mannen, vrou wen en kinderen, die maandagmiddag uit hun woonoorden naar Den Haag waren gekomen uit protest tegen de nieuwe uitkeringsregelin gen, te bewegen naar hun kampen terug te keren. Zij hadden zich op het plein 1813 in Den Haag, tegenover het kabiliet van de minister president, geïnstalleerd met het voornemen, zoals hun leider zeide, „niet te vertrekken, voordat wij voeding en zakgeld hebben gekregen en de verzekering hebben, dat de oude regelingen worden gehand haafd". Op de gazons langs het plein, tus sen koffers en tassen, hadden de mees ten van hen zich al in dekens gehuld om de nacht in de open lucht door te brengen, toen zestig man Haagse po litie en zestig man rijkspolitie met helm en karabijn en een achttal bus- [sen op het plein arriveerden om hen naar hun woonoorden terug te bren- I gen, Zonder incidenten vertrok de laatste bus om drie uur 's nachts. De politiemannen hebben daarop de mensen met zachte drang in de bus sen gebracht. Men verzette zich niet, hoewel kreten ,die aan hun mening over de Nederlandse regeringspolitiek aan duidelijkheid niets te wensen iverlieten, niet van de lucht waren, Tenslotte werd het volkslied van de Zuid-Molukken gezongen en een ge bed uitgesproken. De Ambonezen behoorden tot de Partai Nasional Maluku Selatan, waar van de leider, Siwalette in de loop van de middag weigerde gebruik te maken van bussen om naar de woonoorden terug te keren. De bussen waren aan geboden door de loco-burgemeester Van Den Haag. Tegen middernacht werd via eer. luidspreker de Ambonezen een order voorgelezen van de Haagse burg meester, waarin hen het bevel werd gegeven in de bussen plaats te nemen, omdat een langer verblijf in de open lucht niet langer kon worden toege staan. Ook op herhaalde aanmanin gen kwam onder de Ambonezen geen beweging, ook niet na de aankondi ging, dat zij naar de bussen zouden worden begeleid, als zij niet zouden meewerken. De enige reactie was kre ten zoals „Al vijftien dagen eten wij gras". zijn terechtgesteld. De vier te- rechtgestelden, Bagirof, Borosjt-s sjef, Grigorian en Markarian, be-« kleedden functies in de Sowj et-» republiek Azerbeidsjan. Zij waren beschuldigd van „terroris- me, lidmaatschap van tegen-revolutio- naire organisaties, verraad ezi het af persen van bekentenissen van onschufi» digen". Twee anderen zijn tot 25 jaar gevangenisstraf veroordeeld. De zestigjarige Bagirof, die de be langrijkste beklaagde was, is premier van Azerbeidsjan geweest. Spoedig nè Stalins dood, in maart 1953, werd hij kandidaat-lid van het presidium vari het centrale comité der Sowjetrussi- sche communistische partij. In Augus tus van hetzelfde jaar, bijna twéé maanden na de arrestatie van Berfa, werd hij wegens „ernstige ambtsmiifï drijven" gearresteerd. De Franse premier in Algerië, La,- coste, heeft in de Franse senaat ver klaard, dat de toestand aldaar verbe terd is, sinds de regering Mollet in fe bruari aan het bewind kwam. MANCHESTER, 29 mei. Wegens I teleurstellingen over de uitkomst van I het officiële Pinkster-weerbericht heeft de gemeenteraad van Skegness (Enge- I land) besloten een proef te nemen met een plaatselijk weerprofeet, die boven dien zijn diensten gratis wil verlenen, Se 86-j. H. Parker. Parker heeft zich al veertig jaar lang j met weerkundige waarnemingen bezig gehouden en garandeert zijn voorspel- agen voor negentig, proeent, NICOSIA, 29 mei nis van een Turkse Na de begrafe politieman op een kerkhof bij Nicosia is het dinsdag op- nieuw tot gevechten tussen Griekse e(l Turkse Cyprioten gekomen, waarhij een dode en zes gewonden vielen. Behalve politie en militairen moest ook de brandweer gealarmeerd wor den, omdat in korenvelden vlak bij een Griekse fabriek bij het kerkhof brand uitbrak. De brandweer kon uit breiding van de brand verhinderen. Volgens Turkse zegslieden begonnen de gevechten, toen na de begrafenis van de politieman, die dinsdag over leden was aan verwondingen die hij bij een bomaanslag op 21 mei had op gelopen, Grieken stenen gooiden naar Turkse vrouwen die de begraafplaats verlieten. Volgens Grieken echter hadden Turkse jongemannen die van de be grafenis terugkeerden arbeiders van de Griekse fabriek nabij de begraaf plaats aangevallen. Eerder op de dag is bij een aanslag nabij het dorp Afania, in de buurt van Nicosia, een Griek doodgeschoten. HET HUREN VAN EEN K.L.M.- vliegtuig om president Soekarno en zijn gezelschap van Canada naar Europa te vervoeren en vandaar weer terug naar Indonesië, moet nog door president Soekarno worden goedgekeurd, aldus is heden in Dja karta bekend gemaakt. DE TELEVISIE-UITZENDING, waar donderdagavond vijf vertegenwoor digers der K.V.P., P.v.d.A., C.H. en V.V.D. door vertegenwoordigers der jongerenorganisaties zouden worden ge-interviewd, zal niet doorgaan. De Marokkaanse regering krijgt bin nenkort inzage van de tekst van het geheime Frans-Amerikaanse verdrag, waarbij de V.S. in 1950 toestemming kregen luchtbases in Marokko te bou wen.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1