s Kabouters Kerkeraden oefenen kritiek uit op de kerkvoogdijen Nieuwe laken voor hel christelijk buitengewoon onderwijs De heer M. Ruppert pleitte voor christelijke organisatie jonge dames _L gesloten Ontdek jaloezieën opnieuw Uw woning BISCHOFF N.V. Dinsdag 29 mei 1956. ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 4 Te tas en te onpas Naar een geestelijk vlak Lijstnummers voor de verkiezingen Zending Chr. Geref. Kerken heeft moeilijkheden Gespecialiseerde kennis van onderwijs noodzakelijk I DE RADIO BRENGT U met de decoratieve een flinke juffrouw VLISSINGEN Geroutineerde Verkoopsters „Zeeuwsch Dagblad" Ned. Herv. kerkvoogden bijeen (Van onze speciale verslaggever) UTRECHT, 28 mei. Het hoofdbestuur van de Vereniging van Kerkvoogdijen in de Ned. Herv. Kerk heeft zich indertijd achter de nieuwe kerkorde geplaatst, hoewel het bestuur belangrijke bezwaren had tegen enkele bepalingen inzake de plaats van de kerkvoogd. Bij de nieuwe kerkorde is namelijk het ambt ouderling-kerkvoogd inge steld, waardoor de kerkeraad in de gelegenheid wordt gesteld kerk voogden in de kerkeraadsvergaderingen aan te spreken over en kri tiek uit te oefenen op hun beleid. De praktijk van de afgelopen jaren heeft uitgewezen, dat het hoofdbestuur indertijd terecht bezwaar maakte tegen de combinatie van het ambt van ouderling en kerk- voog Met nac. uk bracht de voorzitter van de Vereenigir 1 van Kerkvoogdijen, prof. dr. 1». H. G. va Beusekom, dit ook naar vo ren in zijn openingsrede op de algemene vergadering van de vereniging. Prof. Van Beusekom zette uiteen, dat het hoofdbestuur in 1951 toch haar steun •an de nieuwe kerkorde heeft gegeven en de kerkvoogdijen verzocht heeft de plaatselijke regelingen aan te passen aan de nieuwe bepalingen van de kerkorde, omdat in de kerkorde ook de bepaling was opgenomen, dat vertegenwoordigers van de kerkvoogdijen zitting zouden krij gen in de algemene kerkvoogdij-raad en in de generale financiële raad om mee te «preken over de financiële belangen van de gehele kerk. De kerkvoogden zouden zo ook deel kunnen uitmaken van vele raden en commissies. In kerkeraadsvergaderingen is te pas en te onpas kritiek uitgeoefend op wat kerk voogdijen deden en nalieten. Het gevaar bestaat zo, dat de plaats van waaruit de stoffelijke belangen van de gemeenten verzorgd worden verlegd wordt van de vergadering van kerkvoogden naar de kerkeraadsvergadering. Een dergelijke ontwikkeling zou in strijd zijn met de kerkorde, maar niettemin voortvloeien uit de nieuwe bepalingen van die zelfde kerkorde. Prof. Van Beusekom sprak echter de hoop uit, dat het verbreiden van meer juiste inzichten inzake de betekenis van de nieuwe bepalingen, met name van de zelfstandigheid en de verantwoordelijk heid van het college van kerkvoogdijen, veel misverstanden zal kunnen weg nemen en een snellere aanpassing zal kunnen bevorderen. Een snellere aanpas sing is namelijk inderdaad wel nodig, want tot nog toe hebben van de 1398 kerkvoogdijen zich slechts ruim 35 pCt aangepast aan de kerkorde (178 kerk voogdijen zijn geen lid van de vereni ging). De heer J. A. Bakker te Menaldum, •re-voorzitter van de vereniging, sprak in •en kort getuigenis tot de vergadering ook over deze taak, waarvan hij zeide, dat door middel van de organisatie de kerkvoogdijen uit de woestijn van louter materialisme opgetrokken zijn tot een hoger, vruchtbaarder en geestelijker vlak. In zijn referaat, getiteld: De geestelijke betekenis van de stoffelijke verzorging van de openbare eredienst, zette prof. dr. G. C. van Niftrik tijdens de middagverga dering uiteen, dat de Kerk als lichaam van Christus in het ambt staat. Het ambt is de dienst des Heren. Principieel is een overdracht van bepaalde taken der ge meente op bijzondere „ambtsdragers", zodat de overigen nu van deze taak vrij zijn, onmogelijk. Alleen praktisch laat zich rechtvaardigen, dat bepaalde mensen (in het bijzonder kerkvoogden) zorgen voor de geldmiddelen en de stoffelijke behoeften der gemeente. Maar ook dan blijft de opdracht voor de verantwoorde lijkheid der gehele gemeente. Nog steeds staat de kerkeraad teveel naast en zelfs tegenover de gemeente. De gemeente be staat niet uit leken. Voorts kan van een hiërarchische verhouding van kerkvoog den tot de eigenlijke „ambten" naar voor beeld van de O.T.-ische verhouding van Levieten tot Priesters in de N.T.-ische gemeente geen sprake zijn. Er heerst in de kerk geen aristocratie en geen demo cratie, aldus prof. Van Niftrik. In de huishoudelijke vergadering wer den de jaarverslagen goedgekeurd, even als een wijziging van de statuten en het huishoudelijk reglement. De aftredende bestuursleden C. Philipse te 's-Heer- Arendskerke, prof. dr. A. A. van Ruler te Utrecht en A. G. Wijpkema te Assen werden allen herkozen. De algemene ver gadering werd begonnen met een wij dingswoord van prof. dr. Th. L. Haitjema te Groningen. DEN HAAG, 28 mei. De lijst nummers voor de a.s. verkiezingen lui den thans officieel als volgt: 1. Kath. Volkspartij; 2. Party van de Arbeid; 3. Anti-Revolutionaire partij; 4. Chr. Hist. Unie; 5. Volkspartij voor vrij heid en'democratie; 6. Communistische Partij Nederland; 7. Staatkundig Ge reformeerde Partij; 8. Gereformeerd Politiek Verbond; 0. Nationale Unie; 10. Ned. Oppositie Unie. De lijstnummers van de Nationale Unie, de Ned. Oppositie Unie .en het Gereformeerd Politiek Verbond wer den heden na een loting vastgesteld. Alle partijen hebben in de 18 kies kringen kandidaten gesteld. 's-GRAVENHAGE, 28 mei. Naar wij vernemen hebben zendingsdeputa- ten van de generale synode der Chr. Geref. Kerken besloten om aan ds. M. Gele(jnse, miss. predikant te Makas sar toestemming te verlenen met een kort verlof te komen, om de situatie waarin hij en de zending thans ver keren persoonlijk toe te lichten. Ds. Geleijnse heeft toen hij van verlof terugkwam op Makassar de Toradja- predikanten uitgenodigd naar Makas sar te komen om de gang van het werk te bespreken en de jaarrekening en begroting 1956 vast te stellen. Daar aan hebben zij geen gevolg gegeven, POSITIE Ds, BIKKER. Uitvoerig hebben deputaten zich ook bezig gehouden met de positie van ds. A. Bikker, die het laatst predikant was te Amsterdam-West en door deze gemeente voor twee jaar zou worden uitgeleend aan de zending. In de tijd, dat hij moest wachten op zijn visum, zou hij zich bezig houden met het schrijven van maleise lectuur voor de Toradj a-kerk. Dit besluit dateert van de synode van Apeldoorn-1953 en nog steeds wacht ds. Bikker op zijn visum De deputaten hebben nu besloten, dat het mandaat van ds. Bikker verlengd wordt tot aan de komende generale synode van september a.s., die dan nader over de positie van ds. Bikker een besluit zal nemen. Inmiddels zijn op ds. Bikker enkele beroepen uitge bracht en hij heeft dat van de kerk van Zwolle aangenomen. Unie C.B.O. b'jeen (Van onze §-redacteur) UTRECHT, 26 mei. Het Chr. Buitengewoon Onderwijs staat voor nieuwe taken. Dat heeft de voorzitter van de Unie van Onderwijzers en Artsen bij het Chr. B.O., de heer J. J. Dondorp, de leden wel dui delijk gemaakt in de te Utrecht gehouden jaarvergadering. Vroeger was het BLO volkomen statisch. Men ging uit van de stelling, dat een imbeciel nu eenmaal een imbeciel is. Daaraan viel niets te ver anderen. Men kon deze kinderen slechts een aangepaste opvoeding geven. Thans zijn echter de belangrijke resultaten bekend van de medische beïnvloeding van mongooltjes. Er is zelfs het extreme voorbeeld van twee van dergelijke kinderen, die tenslotte op de hbs terechtkwamen. Bij de debielen bleek ook een schijn-debiliteit voor te komen, ontstaan door sterke affectieve remmingen. Ook hier is dus soms verbetering mogelijk. De voorzitter concludeerde, dat door psychiater, de maatschappelijke werker [Wijzers uitstekende pedagogische specia listen zijn met veel liefde voor hun werk. In therapeutisch opzicht hapert er echter nog wel het een en ander, door gebrek aan gespecialiseerde kennis. Hij zou dan ook willen, dat B.L.O.-mensen in de toe- I komst een driejarige cursus aan de uni versiteit zouden volgen gericht op de speciale psychologie, sociologie e.d. Hier- bij zou iedere onderwijzer zich in een bepaalde richting moeten specialiseren. Op deze wijze kon dan ook de toekom stige B.L.O.-school beschikken over ge specialiseerde leerkrachten, die in de vorm van team-work kon arbeiden. Het medische aspect'zou daarbij aan de des kundige, liefst een kinderpsychiater, moe- I ten worden overgelaten. Tenslotte wees I hij nog op het grote belang van nauwer contact tussen B.L.O.-school en bedrijfs leven, waardoor het mogelijk zou blijken veel meer oud-leerlingen volledig in het arbeidsproces te doen opnemen. dit alles het onderwijs een meer dyna misch karakter gekregen heeft. Met be hulp van de mannen der wetenschap kunnen deze groepen kinderen niet al leen worden opgevoed, maar soms ook op een hoger plan gebracht. Daarvoor is echter nodig, dat aan de Chr. B. L. O.- scholen naast de pedagoog ook de kinder- Jaarvergadering Maarten Luther" (Van één onzer verslaggeefsters) UTRECHT, 26 mei. Ook de Lutheranen zoeken op het ogen blik een antwoord op de vraag; Moeten de christelijke organisaties blijven voortbestaan? Alle Luthe ranen'in Nederland denken nog lang niet hetzelfde over dit belang rijke vraagstuk. „Zolang de een stemmigheid er nog niet is, beho ren wij elkander niet te verkette ren, doch wij moeten naar elkan ders motieven luisteren", aldus de heer M. Ruppert, voorzitter van de Ned. Bond „Maarten Luther" op de algemene vergadering. De heer Ruppert bestreed de me ning in sommige Lutheraanse kringen, dat de christelijke organisatie een spe cifieke uiting van het Calvinisme is. Het belangrijkste motief van velen, die verklaren tegen christelijke organisatie te zijn, dat christenen zich niet mo gen „isoleren", maar getuigen moeten zijn. „Maar", aldus de heer Ruppert, „een zendeling wordt niet eerst lid van de religieuze gemeenschap van het land waar hij het Evangelie wil gaan verkondigen. Zo kan er ook geen zegen rusten op onze evangelische ar beid, wanneer wij beginnen met een daad te doen die met het Evangelie in strijd is". Hiermee pleitte hij echter niet voor afzonderlijke organisaties van christe^ nen, omdat dan de vergissing zou worden begaan om aan de tegenstel ling die er is tussen de beginselen, te verbinden de tegenstelling tussen de mensen. Een organisatie behoort van de christelijke levensovertuiging uit te gaan en met deze overtuiging gaat zij de wereld in, niet alleen maar met hen die zich christenen noemen, maar met heel het volk. Of, zoals de heer Ruppert concludeerde: „Geen or ganisatie van christenen, maar chris telijke organisatie". DE CONSENSUS. Tijdens de vergadering maakte de voorzitter enige opmerkingen over de consensus met de Ned. Herv. Kerk, die volgende week op de Lutherse Sy node aan de orde zal komen. Deze op merkingen droegen een aanvankelijk karakter en de heer Ruppert ver klaarde nadrukkelijk zich te willen en de psycholoog verbonden zijn. Hij vestigde ook nog de aandacht op de vereniging van ouders met afwijkende kinderen „Philadelphia", die door de Unie, de Prot. Chr. Nazorgvereniging en de Chr. besturenorganisatie is opgericht. Deze ouders hebben een zwaar leed te dragen en kunnen elkaar tot grote steun zijn. Mej. J. A. Jonkers te Den Haag werd tot lid van het hoofdbestuur gekozen, s Middags sprak prof. dr. J. Waterink over: „De verdere ontwikkeling van het B.O. vanuit theoretisch en praktisch standpunt". DE TOEKOMST Wat het theoretische betreft verklaarde hij, dat een bezinning op een totale cor rectie van onze hele visie op het onder wijs noodzakelijk is. Overgaande naar de praktijk verklaar de prof. Waterink, dat de B.L.O.-onder- WOENSDAG 30 MEI. HILVERSUM I (402 m.). NCRV: 7.00 Nws. en S.O.S.-ber. 7.10 Gewijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 V. d. zieken. 9.25 V. d. huisvr. 9.35 Waterst. 9.40 Lichte muziek. 10.05 Gram. 10.30 Morgendienst, 11.00 Gram. 11.30 Berglift, hoorsp. 12.10 Hol landse liederen. 12.30 Land- en tuinb.med. 12.33 Gram. 12.37 Middagpauzedienst. 13.00 Nws. 13.15 Metropole ork. 13.50 Gram. 14.00 Rep. v. d. Bondsdag v. d. Bond van Geref. Vrouwenver. 14.45 Gram. 15.00 Rep. v. d. Bondsdag van Verenigingen v. Geref. vrouwen. 15.40 Gram. 16.00 V. d. jeugd. 17.20 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Orgelspel. 18.15 Spectrum van het Christ, organisatie- en verenigingsleven, caus. 18.30 RVU: G. van den Steenhoven: Ca nada's Caribou-Eskimo's. Eerste lezing. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Volksliede ren. 19.30 Buitenl. overz. 19.45 Verkie- zingstoespr. 20.00 Radiokrant. 20.20 Con certgebouworkest en solist. 21.20 Emigra tie, een nationaal belang, caus. 21.40 Con certgebouworkest en sol. (vervolg). 22.25 Evangelische uitz. 22.40 Instr. kwartet. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. 23.15 Zaalsportuitsl. 23.2024.00 Gram. HILVERSUM II (298 m.). VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.23 Gram. 8.00 Nieuws. I 8.18 Gram. 8.50 V. d. vrouw. 9.35 Gram. onthouden van een definitief stand- VPRO: 10 00 Schoolradio. VARA: 10.20, punt. 22.45 Vioolrecital. 23.00—23.05 Nws. Bij de besprekingen van dit punt Gram. 11.00 Idem. 12.00 Orgel en zang. zei de heer Ruppert o.m.: „Men moet 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 V. h. niet de indruk wekken, dat nu er ter- I platteland. 12.38 Gram. 13.00 Nws. 13.15 zake van het Avondmaal een consen- I Tentoonstellingsagenda. 13.18 Promenade sus is bereikt met de Ned. Herv. Kerk, 1 ork. 13.45 Medische kron. 13.55 Prome- op grond daarvan moet worden ge- I nadeork. 14.30 V. d. jeugd. 16.00 Voor de pleit voor kanselwisseling, intercom- zieken. 16.30 Gram. 17.30 Instr. kwintet, munie en intercelebratie. Indien men 117.50 Regeringsuitz.: Rijksdelen Overzee: dat wenst zal men het op andere I Ir. W. Langeraar: De Koninklijke Marine gronden moeten doen dan op deze in Nieuw-Guinea. 18.00 Nws. en comm. consensus, b.v. op grond van de enor- 18.20 Act. Daarna: Gram. 18.45 Parlem. me mobiliteit van de bevolking" (veel overz. 19.00 Nelis volle vaart. 19.05 Gram. Lutheranen verhuizen naar plaatsen I 19.15 Verkiezingstoespr. VPRO: 19.30 V. d. waar geen Lutherse kerk is). I jeugd. VARA: 20,00 Nws. 20.05 Progr. v. „ld. mil. 20.35 De twee deugden, hoorspel. De heer Ruppeit kwam tot de turi" 22.05 Sportpraatje. 22.15 Dansmuz. 22.45 clusie, dat er nog vele punten zijn die T lmefls en nevelvlek, caus. 23.00 de Lutheranen en de Ned Hervorm- N 2315 Hammond-orgelspel. 23.35 Gr. den verdeeld houden. Over het Avond- 2350_24 00 Socialistisch nws. in Espe- maal is geen algehele overeenstem-1 ming bereikt en over andere punten is niet gesproken. Hij ontkende, dat er een voldoende overeenstemming is om te komen tot zo ver gaande voor stellen als men op de synodale con ferentie wil doen. ranto. TELEVISIEPROGRAMMA. AVRO: 17.00—17.40 V. d. kind. VARA: 20.00 U en Uw Regering. 20.20 De Wijze Kater, een boosaardig sprookje. Voor de bewijzen van deel neming, ontvangen na het overlijden van onze gelief de Vader, Behuwd- en Grootvader HENDRIK BRASSER, Weduwnaar van H. Maljers, betuigen wij onze oprechte dank. B. LOUWERSE. BRASSER. J. LOUWERSE- BRASSER. W. BARENDSEN. C. M BARENDSEN- Biggekerke, Mei 1956. TE KOOP GEVRAAGD: Grote en kleine partijen SLACHTKIPPEN. - A. C. DE KONING, Wouwseweg, Ber gen op Zoom, tel. 1409 of stuur briefkaart. TE KOOP: tm 40 kg Prinsessenbonen. M. Imanse, Nic. Hoondertweg 4, NSeuwdorp Prachtige kruissnarige no tenhouten piano. Deskundig Onderzoek toegestaan. Br. nr. 594 bur. P.Z.C. Middelburg mm Wegens egalisatie 2 kalf- koeien en een anderhalf!arige vaars. J. Koole Mzn., Noord- weg 190, St. Laurens DIVERSEN: mm Jongens en meisjes die Postzegels verzamelen worden verzocht hun adres op te ge ven onder no. A 4667 bureau van dit blad te Goes Koopjes! Door inruiling prima Union Bromfiets met J.L.O.-motor, Berini, compleet, 1 Sport Herenrijwiel, 2 Dames- rijwielen Tour enz. enz. C. van Boven Jz., Oostweg, Krab bendijke mm Mooie Vauxhall, 6-cylinder 40—50. Onderzoek toegestaan. C. van Boven Jz., Oostweg, Krabbendijke m Bromfietsen! Uit voorraad: Berini M 13 ƒ398. M 21 ƒ548. M 22 598. Anker 685 enz. Ook ruilen. C. van Boven Jz., Oostweg. Krabbendijke w Rijwielen! Je adres voor nieuwe rijwielen is nog steeds C. van Boven Jz., Oostweg, Krabbendijke GEVRAAGD Wegens familie-omstandig- neden der tegenwoordige, voor direct een net meisje gevraagd voor hele dagen. H. de Jong, Manufact.handel „De Faam", Kanaalstraat 33, Oost-Souburg Aie hoeveel Uw kamers winnen aan rustgevende, decora tieve schoonheid met Luxaflex aluminium |»loezieën. Overal ter wereld passen toonaangevende architectèn ze toe. Luxaflex jaloezieën „doen" het wonderlijk mooi in elke omgeving en verzekeren de doelmatigste llcht- regeling. Verkrijgbaar in 165 decoratieve kleurencom binaties. Vraag gratis demonstratie Afw«»bar» pfutlc banaten Meubelhandel J. A. EGGEBEEN, Villa Novastraat 349, Wolfaartsdflk, Telefoon K 1198-343. Lat op dit mark. Da rum Luk». flax mat op alk* lama!. Dit ipaciaJa „zichtbar# - ©n- zlchtbira" mark ia Uw «lltrbastt farantia voor 4a •llerbasta hwali- talt. Gevraagd voor het schoon houden van ons kantoor en toonkamer (plm. 40 uur per week) Ook geschikt voor 2 vrien dinnen of zusters. Aanmel den: Fa. LOUWERSE DE PRIESTER, Vlissingsesingel 1618, Middelburg. „De N,V. Kon, Mij „De Schelde" VJissingen vraagt voor haar kantoren voor type-werk en administratie. Interessant werk onder goede sociale en financiële voorwaarden. Aanmeldingen zowel mondeling als schriftelijk aan de afdeling Personeelszaken van het Hoofdkantoor. Glacisstraat 165 te Vlissingen. De JlutytecsckaU Zeevaartschool en School voor Scheeps- werktuigkundigen Tot 1 juli aA. inschrijving van leerlingen 11 STUURMANSLEERLING V a. Getuigschrift B.S.; Toelatingseisen Mulo-B of 3 jr. H.B.S. enz. b. Getuigschrift A.S.; Toelatingseisen Mulo-A of 2 jr. H.B.S. enz. LEERUNG- SCHEEPSWERKTUIGKUNDIGE a. Getuigschrift B.M. (Assistent-machinist); Toelatingseisen Mulo-B of 3 jr. H.B.S. of diploma Technische School plus toelatings examen. b. Getuigschrift A.M. (gelijkgesteld met V.D.). Toelatingseisen Mulo-A of 2 jr. H.B.S. 3 |jjb> RADIO-TELEGRAFIST Certificaat 2e en le klasse. Toelatingseisen Mulo-A, Mulo-B, 3 jr. H.B.S. of een daarmede gel(jk te stellen vooropleiding. Zowel voor de opleiding van Stuurmans leerling als die van leerling-Scheeps- werktuigkundige en Radio-telegrafist worden studiebeurzen ter beschikking gesteld. Inlichtingen hieromtrent worden gaarne verstrekt door de Directeur van de „de Ruyterschool" te Vlissingen. Leerlingen van een Technische School, die met september 1956 de cursus voor B.M. (assistent machinist) wensen te bezoeken, wordt aan bevolen hierover reeds nu inlichtingen in te winnen. Met september beginnen de cursussen voor: 1. Stuurman (le, 2e en 3e stuurman); 2. Voorbereidende Cursus voor Bevarenen; 3. Stuurman Kleine Handelsvaart; 4. Scheepswerktuigkundige (Diploma A, B en C); 5. Motordrfjver; 6. Vooi'lopig Diploma voor Scheepswerktuig- kundige (met voldoende werktijd, éénjarige cursus). Inlichtingen zowel mondeling als schrif telijk bij de Directeur van de „de Ruyter- school", Boulevard Bankert 60, Vlissingen. Wij vragen voor spoedige indiensttreding: in onze afdeling Manufacturen. Geboden wordt een goed betaalde en pret tige betrekking! Dagelijkse reiskosten worden vergoed. Mondelinge of schriftelijke sollicitaties te richten aan: WALSTRAAT 15 VLISSINGEN PROVINCIALE STOOMBOOTDIENST IN ZEELAND Met ingang van zondag 3 juni 1956 wordt op da Provin ciale Veren de zomerdienstregeling 1956 ingevoerd. Exemplaren van deze dienstregeling zijn tegen betaling van 5 cent per stuk verkrijgbaar op het directiekantoor, Prins Hendrikweg 10, Vlissingen en bij de agenten op de plaatsen van afvaart. Onze zaak is op DONDERDAG 31 MEI Fa S. P. GROENLEER 6 ZONEN, Kapelle-Bieielinge NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDS SPAARBANK Amsterdam Herengracht 580 Ter kennis van belanghebbenden wordt ge bracht, dat de periodieke verificatie van spaar boekjes en gpaardeposito's van ons Agentschap Kapelle (Z.) zal plaats hebben op 30 mei 1956, ten kantore van het Agentschap, Van der Bilt- laan 1, van 9—12.30 en van 2—5 uur, alwaar de boekjes en depositobewijzen dienen te worden ingeleverd. De Directie. Ik houd van de ontspanning die DE KRANT mij geeft Daarom ben ik abonnè op

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 4