Voor onze defensie zal de komende jaren meer geld nodig zijn 1 xoCekket! Overheid bevordert inenting kinderverlamming niet Plannen tweede voor stichting van partij verworpen Draaikolken Dinsdag 29 mei 1956. Minister Staf op C.H.-verkiezingsmeeting Tilanus: de CHU legt de propaganda er niet dik bovenop Indonesië wenst kunst schatten uit Nederland Hoge vleesproduktie in 1955 „Geen verzwakking der binnenlandse dicipline" Kritiek op kerkelijke ontwikkelinc Vier academici aan de dijk gezet Amsterdamse taxistaking duurt voort Zweden was niet pro-Duits Glimlachend Navo vernietigen N. O. U. vraagt weer zendtijd Stichting vliegveld te Haamstede stagneerde „God regeert voor elk levensterrein" Zonder koek ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 Een verkiezingsstrijd is in het poli tieke leven gelijk een stroomver snelling in een overigens veelal rustig voortkabbelende rivier. Betrek kelijk plotseling worden de kiezeres sen en de kiezers van alle zijden on der vuur genomen. Tevoren ongeken de batterijen van mondelinge en schriftelijke propaganda komen in ac tie. Vergaderingen, meetings, strooi biljetten, dagbladen, radio-uitzendin gen, fluistercampagnes en nog veel meer, zij allen schijnen maar èèn doel te kennen: de kiesgerechtigden de gang naar de stembus te vergemakke lijken door te suggereren, dat er eigen lijk maar één keuze is. Op zich zelf ligt hier bepaald niet iets bedenkelijks in. Het wezen van iedere propaganda-eampagne is de an der te overreden te handelen als door de propagandist gewild. Met andere woorden hem of haar eigen inzicht en wil op te leggen. Onverschillig of het nu gaat om bepaalde wasmiddelen, soepblokjes, zakdoeken of politieke programs. Bedenkelijk wordt het eerst, als men in de hitte van de strijd vergeet, dat zich in een stroomversnelling ook ge vaarlijke draaikolken kunnen en veel al zullen bevinden. Zoals daar is het voor zich opeisen van een feitelijke propagandistische alleenheerschappij Want een dergelijke alleenheerschap pij, tot zijn hoogste vervolmaking op gevoerd in Hitler-Duitsland en com munistisch Rusland, is volstrekt in strijd met de democratische grondslag, waarop ons staatkundig gestel rust. En bovenal met de waardigheid van de mens als beelddrager Gods. Nu is een propagandistische alleen heerschappij zeker niet een uit vinding van deze verkiezings strijd. Bepaald berucht waren destijds sommige streken, waar vrijzinnigheid en liberalisme soms zelfs door phy sïek geweld de propagandisten van christelijke zijde het spreken trachtten te verhinderen. Zo goed als het bij voorbeeld hier en daar in Amsterdam voor anderen dan de anarchistische volgelingen van Domela Nieuwenhuis vrijwel onmogelijk was aan het woord te komen. Ditmaal worden vooral moeilijkhe den veroorzaakt in overwegend rooms- katholieke streken. Met allerlei mid delen schijnen sommige onverant woordelijke elementen daar het de politieke tegenstander onmogelijk te willen maken zijn opvattingen te pro pageren en te verdedigen. Een hele reeks van incidenten wordt gemeld, uiteraard door de rode pers dank baar aangegrepen en zonder twijfel ook wel eens wat aangedikt en opge blazen. Zonder nu op alle trouwens ook moeilijk controleerbare bijzonderheden in te gaan moeten wij hier een duide lijk „neen" laten horen. Een verkie zingsstrijd mag soms fel zijn, een en kele onder normale omstandigheden beslist af te wijzen uitlating nog wor den getolereerd, maar het feitelijk trachten te vestigen of te bestendigen van een propagandistische alleenheer schappij moet onder alle omstandighe den beslist van de hand worden gewe zen. Voor dergelijke verleidelijke draaikolken moet iedere politieke par tij zich hoeden, wil zij haar democra tische gezindheid niet aanvechtbaar maken Erger nog: het in de verkiezings strijd aanwenden van geweldmid- delen, van materiële dan wel physieke aard betekent een volledig miskennen van hét karakter van deze strijd als botsing en worsteling der geesten en der beginselen. Want hier ligt ipede het kenmerkend onderscheid tussen politieke propaganda en recla me voor soepblokjes en dergelijke. Het geestelijke fundament van alle poli tiek legt duidelijke beperkingen op, eist naast gepaste overreding een dui delijk getuigenis en dient al met dit fundament strijdige middelen zorgvul dig te mijden. Overzien wij met dit uitgangspunt in gedachten de tot dusverre in ons land gevoerde campagne, dan blijken er duidelijk nog andere draaikolken in de huidige politieke stroomversnelling niet voldoende onderkend, althans niet vermeden te zijn. Zo het werken met schrikbeelden van 'n vermeend-drei gende economische ineenstorting, het spelen op valse sentimenten het op wekken van emoties en hartstochten en het doen van onvervulbare toezeg gingen. Waar kennelijk, alhtans op dorps-niveau, de principiële en zake lijke argumenten de liberale en socia listische propagandisten en ontbreken of hier tekort schieten wordt naar on ze ervaring van de laatste weken in verschillende delen van ons land een beroep op dit minderwaardig wapen tuig gedaan. En daarmede al evenzeer als in Limburg en Brabant het karak ter van de verkiezingsstrijd miskend. Hoewé1 minder sprekend dan een pro pagandistische alleenheerschappij moe ten de draaikolken van bedreiging, verlokking en louter emotioneel be roep al evenzeer worden vermeden. Ofschoon de Partij van de Arbeid met haar oproep tot de communisten een bijzonder slechte start maakte en de liberalen op tal van plaatsen zich schij nen t» haasten deze dwaalweg even eens in te slaan moet dit slechte voor beeld geen navolging vinden. Niet dat wij ons bijzonder ongerust over het Nederl. kiezerscorps zouden maken; dit is blijkens recente onderzoekingen te verstandig en te wijs om zich door de schijn te laten bedriegen. Maar om der wille van de hoge inzet, de gees telijke inzet ook en juist van de ver kiezingscampagne, is een waarschu wing op haar plaats tegen deze en der gelijke draaikolken (Van een speciale verslaggever). DEVENTER, 28 mei. Als wij veilig willen zijn, zal er de komen de jaren meer geld uitgetrokken moeten worden voor onze defensie. Als wij daardoor een oorlog kunnen voorkomen, dan ontvangen we de hoogste interest voor ons geld, zo zei zaterdagmiddag minister Staf in een openlucht-verkiezingsvergadering van de CHU. Daarmee raakte hij een onderwerp aan, dat bij de komende kabi netsformatie zeer belangrijk zal zijn, want het is bekend, dat de so cialisten, althans hun lijsttrekker, meer voelen voor een verlaging dan voor een verhoging van de defensiebegroting. Maar de bewinds man van oorlog en marine stelde het heel duidelijk; wij moeten zo sterk zijn, dat iedereen zal aarzelen ons aan te vallen. Daarvoor is internationale samenwer- is geen party, die maar politiek gaat be drijven om dan te zien wat er van bet beginsel terechtkomt. Zolang nog 5S pCt van het aantal kiezers ztemt op de con fessionele partijen kan men niet zeggen dat er voor deze partijen geen plaats is. De heer Staf verklaarde dat de c.h.u. ook de komende parlementaire periode weer bereid zal zijn verantwoordelijkheid te dragen. STRIJD TE FEL king nodig, maar dat wil niet zeggen, dat wij altijd moeten kijken of de ander wel genoeg doet. We zullen ons zelf sterk moeten maken. Daarom, zo vervolgde minister Staf, komt de c.h.u. niet in deze verkiezingstijd met de leuze: kortere diensttijd of minder geld voor defensie. Willen wij een parate strijdmacht heb ben, dan zullen onze jongens lang moeten dienen en dan zal dat veel geld kosten. Minister Staf verwierp de socialistische stelling, dat er een keuze is tussen Eomme of Drees. Drees kan onze man niet zijn, want wij zijn geen socialist. En Romme ook niet, want wij zijn een protestantse natie. De c.h.u. maakt geen reclame met de koppen van nummer één op de bil jetten, omdat het niet waar is, dat de mannen die op de affiches staan, alles alleen hebben gedaan. Wij hebben de af gelopen vier jaren kunnen samenwerken, zó, dat er rekening met ons beginsel werd gehouden. De verschillen in het Neder landse volk zijn aanvaardbaar, omdat zij een weerspiegeling zijn van ons milieu en temperament. En die verschillen kan men niet opheffen door een leuze. De c.h.u. is progressief, aldus minister Staf, maar zij is niet socialistisch. De c.h.u. gaat uit van een beginsel. Zij De tweede spreker op deze verkiezings vergadering was nummer één van lijst vier: de heer Tilanus. Hij vond de ver- kiezingstrijd tussen de twee grote par tijen thans scherper dan in vroegere ja ren. En dat deed de lijsttrekker leed, want na de dertiende juni zal er weer een ka binet gevormd moeten worden. Hoe scherper men nu tegenover elkaar staat, hoe moeilijker de formatie zal worden. De c-h-u. weet, dat er politieke scheids lijnen zijn en zij zal deze scheidslijnen ook niet verdoezelen. Maar over de politieke muren heen zullen we elkander de hand moeten geven. Daarom komt de c.h. in deze weken niet met bromfietsers of heli kopters, maar alleen met het gesproken woord, want het gaat om ernstige staat kundige vragen. Ingezonden Mededeling (adv.) AMERICAN KING SIZE DJAKARTA, 28 mei (ANP). De secretaris-generaal van het Indonesi sche ministerie van onderwijs heeft medegedeeld, dat Indonesië zal ver zoeken vele historische kunstschatten, die zich thans in Nederlandse musea bevinden, terug te geven. De secreta ris-generaal zei, dat zij Indonesisch bezit zijn. WASHINGTON, 28 mei (Reuter). - De gezamenlijke vleesproduktie van de voornaamste veeteeltlanden heeft, volgens een raming van het Ameri kaanse departement van landbouw het recordpeil van bijna 39.249 mil joen kg bereikt. Deze produktie was 3 procent hoger dan die van 1954 en 27 procent hoger dan de vooroorlogse. Alleen in Zuid-Amerika bleef de vleesproduktie beneden het gemiddel de van de jaren 1946/50. In de andere gebieden van de wereld was de vlees produktie aanzienlijk hoger dan dit gemiddelde. Beroering in Limburg Verkiezingsaffiches van P.v.d.A. langs processieweg HEERLEN, 28 mei. In de Heerlen- se stadswijk Meezenbroek zijn langs de weg, die de traditionele sacraments processie zondagmorgen is gegaan, plakkaten met het portret van Dr. Drees geplakt evenals onder de balda kijn, waarop de monstrans wordt ge plaatst. De gewestelijke secretaris van de PvdA in Zeeland heeft verklaard dat RECORD De Zweedse koorddanser Al lan Lundberg heeft zijn eigen wereldrecord verbeterd: hij bleef 33 uur en 51 minuten op het slappe koord. KINDERLIJK De heer Tilanus prees het werk van zijn partijgenoot minister Kernkamp en de gedachte dat men het beheer over het departement van oorlog en marine beter aan de p.v.d.a. of aan de k.v.p. kan over laten vond hij kinderlijk. In de minister raad is altijd sprake van redelijk overleg. Men kan niet zo maar over de ministers Kernkamp en Staf heenlopen. De strijd om de macht ligt in de c.h. niet. Zij vindt het voornamer dat haar beginsel door werkt in het volksleven. Als men het protestants karakter van onze natie wil vasthouden moet er gestemd worden op één der prot. chr. partijen. Voor de heer Tilanus is dat de cJi.u., die in 1946 tegen alle verwachtingen in ongeschonden uit de bus kwam. De eJnu. legt de propaganda er niet zo dik bovenop, maar zij vraagt aller steun, omdat het cJk beginsel kan strekken tot zegen van ons volksleven, zo besloot de heer Tilanus zijn verkiezingstoespraak in zjjn geboorteplaats. Wetenschappelijk onderzoek wordt gestimuleerd, maar DEN HAAG, 28 mei De directeur-generaal van de volksgezond heid, prof. dr. P. Muntendam, acht nog zovele onzekerheden aan de vaccinatie tegen kinderverlamming verbonden dat van overheids wege voorlopig deze inenting in ons land niet kan worden bevorderd. Het verdere wetenschappelijk onder zoek naar een doelmatig werkend vac cin en een immuniteitsonderzoek bij de Nederlandse bevollyng zal worden ge stimuleerd, evenals het scheppen van doeltreffende mogelijkheden tot be handeling van de patiënten in het acute stadium en bestrijding van de gevol gen der ziekte. Gedurende 1955 zijn in de Verenig de Staten van Amerika, in Canada en in Denemarken massa-inentingen te gen kinderverlamming uitgevoerd. Vooral de vaccinatie in Amerika kan beschouwd worden als een experi ment met bemoedigende resultaten. Men heeft daar voornamelijk kinde ren van 7 en 8 jaar geënt en men heeft gemeend te mogen concluderen, dat in hetzelfde jaar van de inenting hiervan een zekere beschuttende werking uit ging. In de Sowiet-Unie PARIJS, 28 mei. Reutér. Volgens Daniël Cazel, speciale corre spondent van een in Bordeaux verschijnend dagblad, hebben vier leden der Sowjetrussische academie van wetenschappen eerste partij secretaris Nikita Chroesjtsjef voorgesteld in de Sowjet-Unie een tweede partij in het leven te roepen, Chroesjtsjef zou dit voorstel verworpen hebben en de vier acade mici zouden zonder pardon uit de communistische partij zijn gezet, terwijl zij van al hun functies werden ontheven. niets meer dan het nu beter te krijgen, dan zij het hadden. De volgelingen van de andere strO' ming zijn idealisten, die geloven in de mogelijkheid van een geleidelijke de mocratisering van het Sowjetrussische bewind. Tot hen behoren de vier ge noemde academici, die hun voorstel verworpen zagen en, volgens Cazel, prompt werden gestraft voor het in dienen ervan. de plakkers van de PvdA zich correct hebben gedragen. Zij ontkennen zich te hebben schuldig gemaakt aan het Prof. Dr. J. J. de Jong. 'plakken langs de processieweg. Ingezonden Mededeling (Adv.) 'J fOestdezmnifde, kiest PANG Verkrijgbaar in diverse fijne vruchtensmaken, los A 32 cent per 100 gram en in rollen a 17 cent. Let op de naam RANG op het be* schermend omhulsel van elk „Rangetje" en op iedere tol. ■ÜC5 tie m&uifietvi#. mn demste tong. Herv. Geref. Mannen (Van een speciale verslaggever) UTRECHT, 26 mei. Een fel requi sitoir sprak de voorzitter van de Bond van Ned. Herv. Mannenverenigingen op G.G., de heer M. Noteboom te Hil versum in de huishoudelijke vergade ring van de bond over de ontwikke lingen in de Ned. Herv. Kerk gedu rende de afgelopen tien jaren. De midden-orthodoxie is openge sprongen en loopt voor een deel aan de leiband van de vrijzinnigheid. De bearbeiding van de „wereld" heeft meer aandacht dan de verzorging van de eigen kerkleden. Alle organisaties met het woord christelijk in haar naam worden uit den boze geacht, evenals de antithese. Na het uiten van deze scherpe kri tiek riep de voorzitter de talrijke af gevaardigden van de mannenbond, die in K. en W. te Utrecht waren bijeen gekomen, op het bondswerk te inten siveren. De belijdenis was ook het onder werp, waarover de heer J. van Woer den uit Stolwijk sprak. De belijdenis is nodig, zo betoogde de heer Van Woerden, omdat de kerk niet mag zwijgen, wanneer haar leden elkaar tegenspreken op grond van de Schrif ten. Hij achtte het opmerkelijk, dat zij, die de Geref. gezindte verwijten de be lijdenis boven of gelijk met de Schrift te stellen, zelf de Schrift degraderen tot een menselijk boek. Van Barthiaans standpunt is de be lijdenis een vrijblijvende aanduiding van de Waarheid. In dit opzicht heeft ook de nieuwe kerkorde geen uitkomst gebracht, zo meende referent. Eerstgenoemd bezwaar heeft zich in de praktijk echter wel sterk doen gevoelen. Volgens Cazel heeft Chroesjtsjef tegen over deze topleiders verklaard dat het toestaan?van een tweede partij in de Sowjet-Unie een ernstig gevaar zou be tekenen voor de nu onaantastbare po sitie der communistische partij. Ooi zou het de regering en het land „op gevaarlijke wijze verzwakken". „Het toestaan van een tweede partij zon de deur wijd openen voor het bin nensluipen van rechtse afwijkingen, Het zou allen die, om welke reden dan ook, ontevreden zijn, In de gelegen heid stellen zich ln één organisatie te verenigen. Tijd niet rijp De tjjd is nog niet rijp voor een ver zwakking der binnenlandse discipline in de Sowjet-Unie. Want weliswaar is de internationale spanning verminderd doch samenwerkende Westerse staten staan nog steeds gewapend langs de Sowjetrussische grenzen", aldus zou Chroesjtsjef hebben gesproken. De betrokken academici zouden hun actie hebben gebaseerd op het, op het jongste, twintigste congres der Sowjet russische communistische party aan vaarde beginsel van het gemeenschap pelijke leiderschap. Volgens hen is de enige wijze, waarop een herhaling van een dic tatuur, zoals die door Stalin is ge voerd, kan worden vermeden, het instellen van een onafhankelijke partij, die vrij zou zijn van het strikte toezicht der communistische organisa ties. Twee stromingen Volgens Cazel hebben zich in de Sowjet-Unie, na de politiek tot ontluis tering van Stalins streven, zoals die door de huidige Sowj et-leiders is ge voerd, twee stromingen geopenbaard. De aanhangers van de ene willen £3g AMSTERDAM, 28 mei. Op een besloten vergadering van de sedert vrydag j.L stakende Amsterdamse ta xichauffeurs heeft men het besluit ge nomen de actie voort te zetten. De brief, die de stakingsleiding aan. de ondernemer» had gezonden en waarin gevraagd werd om een orlSterend ge sprek te openen over de looneisen der stakers, is onbeantwoord gebleven, deelde de stakingsleiding meae. Duitsers verdraaiden woorden STOCKHOLM, mei. (Reuter). Christian Guenther, die tijdens de oorlog minister van buitenlandse zaken in Zweden was, heeft een bericht tegengesproken, dat hij een Duitse diplomaat in de oorlog heeft toevertrouwd, dat een neu traal Zweden „in zijn hart" aan de Duitse kant staat. (Volgens Duitse documenten, die door het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken zqn gepubliceerd, zou Guenther dit verklaard hebben tegen een functionaris van de Duitse afdeling voor economische politiek in Stockholm, een zekere Schnurre.) In een verklaring aan het Zweedse persbureau heeft Guenther verklaard, dat de Duitse berichten uit Stockholm in het voorjaar van 1940 „een walge- lijke bevestiging zijn van het feit, dat Hitiers gezant ln Stockholm, de prins van Wied, mij en andere Zweden op een wyze hebben aangehaald, die niets met de werkelijkheid te maken had". NEUTRAAL BLIJVEN. Guenther ontkent ooit gezegd te Pakistan, hebben, dat Zweden „in zqn hart" aan Duitslands kant stond, evenmin heb ik gezegd, dat wij misschien met Duitsland in de oorlog zouden gaan. Ik heb er herhaaldeiyk de nadruk op gelegd, dat wij neutraal zouden blij ven en iedere mogendheid, die ons zou willen dwingen onze neutraliteit prys te geven, als onze vijand zouden be schouwen. li ii NEW YORK, 28 mei (A.F.P.). De Amerikaanse democratische afgevaardig de James Richards heeft verklaard er tegen te zijn dat vooraanstaande Ameri kaanse burgers of militairen als beaoe- kers naar de Sowjet-Unie gaan. Richards is voorzitter van commissie voor buitenlandse aangelegenheden van het Huis van Afgevaardigden. Hij verklaarde dat het „glimlach- offensief' van de Sowjet-Unie slechts een middel is om de vernietiging van de N.A.V.O. te bewerkstelligen. NIETS ZIEN EN NIETS DOEN Naar aanleiding van de niet-officiële uitnodiging die de Amerikaanse stafchef van de luchtmacht, generaal Twining ont vangen heeft voor een bezoek aan de S.U., zei Richards: „Ik ben een tegenstander van al die uitstapjes waarbij men niets ziet en niets doet. Als de Russen generaal Twining uitnodigen voor een werkelijke inspectie en als zij hier dan iemand heen sturen met hetzelfde doel, dan is dat na tuurlijk een geheel andere zaak". Ontzette kandidaat stemde „gewoon" 's-GRAVENHAGE, 28 mei. De lijst aanvoerders van de „Nederlandse Oppo sitie Unie" in de kieskringen 's-Graven- hage, Arnhem, Dwdrecht en Leiden, heb ben de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen schriftelijk verzacht zün besluit, deze partij geeh radiozendtijd voor verkiezingspropaganda te geven, te herzien. Zij hebben als argument aangevoerd, dat zij er geheel onkundig van waren, dat aan een der op de N. O. U.-lijsten voorkomende kandidaten het actieve en passieve kiesrecht voor de duur van 10 jaren is ontnomen. Zij voeren aan, dat zij „thans nog niet weten om welke re denen aan bedoelde kandidaat de kies rechten zijn ontnomen". WEL GESTEMD In het adres wordt verklaard, dat be doelde kandidaat medegedeeld heeft, „dat hij bij de laatste drie verkiezingen het actieve kiesrecht metterdaad heeft uitge oefend en op grond daarvan in de ver onderstelling verkeerde, dat hij de kies rechten had herkregen". Voorts wordt ge steld, „dat bij het laatstelijk gehouden vooronderzoek door de gemeentelijke in stanties en de ambtenaren van het hodïd- stembureau geen bezwaren zijn aange voerd tegen de gewraakte kandidatuur" In Nederland komt tot nu toe 75 pCt van de kinderverlammingsgevallen be neden de leeftqd van 5 jaar voor en het is niet bekend hoe deze leeftijdsgroep op inenting met het Salk-vaccin zal re ageren, zo zegt de commissie uit de ge zondheidsraad in haar advies. Na de ongelukken, die zich in 1955 in Amerika met het Salk-vaccin heb ben voorgedaan, zijn strengere eisen aan de bereiding en de controle van het vaccin gesteld. Nadien hebben zich met dit vaccin geen onaangename gevolgen meer voorgedaan. Overleg om aan geld te komen AMSTERDAM, 28 mei. In het jaar verslag over 1955 van de Koninklijke Nederlandse vereniging voor luchtvaart wordt o.a. opgemerkt dat in de vlieg velden-situatie sinds vorig jaar weinig verandering is gekomen. Tegen de verwachting in kon het vlieg veld West-Brabant ook in 1955 niet wor den erkend. Goedkeuring werd tot nu toe verhinderd omdat een grondeigenaar wei gerde een bepaald en noodzakelijk stuk terrein te verkopen. Thans zijn stappen gedaan om tot onteigening te komen. Haamstede zou, naar de vereniging ge ruime tjjd geleden werd medegedeeld, pas aanwijzing tot vliegveld kumien ver krijgen indien tenminste het terreinge deelte aan een zijde van de destijds door de dienst dijkherstel aangelegde verharde baan als grasmat geschikt voor starts en landingen zou worden gemaakt. De huidige situatie is zo, dat de rijks luchtvaartdienst naar de vereniging werd verzekerd deze zaak in studie heeft. De te nemen maatregelen zullen grotendeels afhangen van de ter beschikt king komende geldmiddelen en hierom trent is verschillende instanties overleg gaande. De besprekingen met de militaire au toriteiten om te komen tot vermindering van het aantal formaliteiten bij elke af zonderlijke aanvrage voor incidenteel medegebruik van een luchtmachtbasis zijn nog niet tot een bevredigend resul taat gekomen. De vooraanstaande Deense kanker specialist Dr. Clemessen heeft sigaret tenrokers aangeraden lange sigaretten- houders te gebruiken, om het gevaar voor longkanker te verminderen. Het Marokkaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft bekend ge maakt, dat België de volledige onaf hankelijkheid van Marokko heeft er kend. NOORDWIJK, 28 mei. De in ternationale beweging voor Chris telijk leiderschap, die in de afge lopen dagen in Noordwijk bijeen is geweest heeft in de slotbijeen komst een resolutie aanvaard, waarin o.a. wordt gezegd dat da wereld aan algemene veranderin gen onderhevig is. Onze generatie maakt het uiteenvallen mee van alle grote beschavingen. Dit is even waar van het Christendom als van andere beschavingen. Het gevolg daarvan is, dat vele mensen niet meer de zin van hun bestaan begrijpen en een gemakkelijke prooi zijn voor vele vergissingen, zoals materialisme, het ontkennen van een geestelijk uitgangspunt en verafgoding van de techniek. De centrale boodschap van Jezus was het Koninkrijk Gods, de heer schappij van God over elk gebied van het leven, individueel en maatschap pelijk. Wij zien het als onze taak te zoeken, zij het ook met moeite naar nieuw geopenbaarde beginselen van de toepassing, van wat nu gezien wordt waar te zqn van elke menselijke toe stand en verwantschap internatio naal, politiek, industrieel, zo wel als persoonlek. De ShelL zal een onderzoek instellen naar het voorkomen van olie in West- Benedict Silberman, de Nederlandse radio-dirigent ls in Duitsland door een maagbloeding getroffen en in ernstige toestand in een ziekenhuis opgenomen. Verongelukte Brits vliegtuig door sabotage? MALTA, 28 mei. Reuter. Bij het onderzoek naar het verongelukken, op 15 februari by Luqa op Malta, van een Brits passagiersvliegtuig, dat een vijf tig mensen het leven kostte, is door de secretaris van de Maltezer regering, Austin, verklaard dat de mogeiykheid van sabotage door de Eoka, de Cypri sche verzetsorganisatie, niet uitgeslo ten moet worden geacht. HOE HET eenvoudige boerenman- neke in het luxieus stadshotel ver- zeld raakte, zal wel altijd een raadsel voor ons blijven. Dat deert ons ook niet, beste vrienden, want er zijn zo veel raadsels in de wereld, waarover wij bij tijd en wijle eens een poosje gaan zitten prakkedenken, dat dit ge valletje er nog wel bij kan. Om op deze nijvere boerenman te rug te komen, hij zat nog maar nau welijks aan een tafeltje toen een ge dienstig man reeds op hem toe schoot. Op de bijna fluisterend uitgesproken vraag: „Meneer, u wenst?" fluis terend omdat dit blijkbaar cachet geeft aan een deftige zaak antwoordde de man met een fors „Een bier graag, als 't kan". Natuurlijk kon het en enkele ogen blikken later deponeerde de ober een viltje op de tafel met daarop een glas bier met een manchet, zoals dat in vaktermen heet. Wij hebben niet gezien of de man het schuimende vocht in zijn binnen ste heeft laten verdwijnen, maar laat ons aannemen dat dit is gebeurd. Wij hebben voor deze veronderstelling ook alle reden, want na verloop van een kwartiertje riep de bierdrinker nog maals de ober. Meneer, zei hij, geef mij, als het kan, nog een glas bier, maar graag zonder koek....

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 3