Definitief contract voor uitgave Zeeuws Woordenboek is thans geslot en We gaan weer tippelen... Industrie- en huishoudschool krijgt definitief cursus in serveren ZEEUWSE WERKGEVERS EN WERK NEMERS ONTMOETTEN ELKAAR De „Kasteel Staverden" is volgeboekt met Zeeuwse patiënten Zeeuwse zwemkampioenschappen op 11 augustus in 't Goese Sas Er verschijnen vijf delen over een periode van zes jaar Deltaplan en landaanwinning Inleidingen over samenwerking en produkiivi- teitsbevordering Campagnebord werd officieel uitgereikt Geen sportuitwisselini) meer met Scarborough Dinsdag 29 mei 1956. ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 2 Waardevolle aanwinst voor dialectbeschrijving MIDDELBURG, 26 mei. Het definitieve contract voor de uit gave van het Zeeuws Woordenboek is thans gesloten tussen de uit geversmaatschappij Van Goor en Zonen en de Nederlandse Organisa tie voor Zuiverwetenschappelijk Onderzoek, die samen met de pro vincie Zeeland en voor een kleiner deel de provincie Zuid-Holland deze uitgave financiert. Binnen zeer afzienbare tijd kan nu de eerste aflevering worden tegemoet gezien. Het Woordenboek zal in vijf delen van elk ongeveer tweehonderd bladzijden verschijnen en in totaal 36,kosten, maar leden en begunstigers van de Zeeuwse vereniging voor dialectonderzoek krijgen een reductie van 6, Alle woorden met beginletters a tot en met j zijn geheel voor de druk genummerd. Het zijn er in totaal 4535. De letters k tot en met o (3300 woorden) zijn geheel in kaart gebracht maar nog niet genum merd. Momenteel wordt gewerkt aan de letter s, die zeer omvangrijk it en zeker wel tweeduizend woorden zal tellen. De letters s tot en met z omvatten naar globale schatting 4300 woorden. In totaal zal het Zeeuws Woordenboek tussen de 14.000 en 15.000 woor den bevatten. Sommige nemen maar enkele regels, maar andere woorden beslaan meer dan een bladzijde. Er komen ook eenvoudige lijntekeningen in. De uitgave zal zich over een periode van zes jaar uitstrekken. is heengetrokken, zal zeker een nieuw dialect ontstaan en nu kan men nagaan hoe dit zal verlopen. Zeeuwse familienamen Uitvoerig ging dr. Meertens vervolgens in op het werk van het naambureau. Men heeft daar geput uit de gegevens van de laatste volkstelling een volledige lijst van familienamen. Het is de bedoe ling, dat successievelijk van alle provin cies publikaties daaromtrent zullen ver schijnen. De eerste zal op Zeeland be trekking hebben. Deze interessante mededelingen deed mej. dr. H. C. M. Ghijsen te Domburg, de grote stuwende kracht bij de voorberei ding van het Zeeuws Woordenboek, van middag in een drukbezochte samenkomst in Restaurant „Suiss"", uitgaande van de centrale commissie voor onderzoek van het Nederlands volkseigen te Amsterdam in samenwerking met de Zeeuwse ver eniging voor dialectonderzoek, waarvan dr. Ghijsen secretaresse is. Na haar sprak dr. P. J. Meertens, secretaris van de disdecten-, de volkskunde- en de naam kundecommissie der Kon. Ned. Akademie van Wetenschappen te Amsterdam. Meer dan 25 jaar Dr. Ghysen sprak een woord van warme dank tot allen, die hun dialect kennis ter beschikking stelden voor het Zeeuws Woordenboek. Met het verzamelen der gegevens werd reeds meer dan 25 jaar geleden begonnen en in het begin had niemand enig idee van de omvang, die het Woordenboek zou krygen. Er bestonden slechts enkele woordenverzamelingen zoals die van Kesteloo, van Steketee en van Dek. Van meet aan werd het staaapunt in- Ï;enomen, dat ook het dialect van het aatste kwart der vorige eeuw binnen de gezichtskring getrokken diende te wor den om de ontwikkeling van het dialect te kunnen volgen. Zoveel mogelijk heeft de samenstelster zich gehouden aan het „levende materiaal", dus hetgeen via de dialectsprekers tot haar kwam. Na rijp beraad werd voorts besloten de literaire bronnen buiten beschouwing te laten. Het lag bovendien niet op de weg om van elk woord de etymologie te geven. Meer dan een woordenlijst Mej. Ghijsen, die erop wees, dat het Woordenboek meer is dan 'n woordenlijst, doordat ook tal van voorbeelden worden gegeven en uitdrukkingen worden be schreven, erkende volmondig, dat de di- alectweergave in het Woordenboek ge brekkig zal zijn. Dat kon niet anders vanwege de zeer uiteenlopende locale verschillen in uitspraak van dezelfde woorden. Slechts directe weergave op de geluidsband zou een oplossing betekenen. Het ligt nu echter in de bedoeling z.g. klankkaartjes uit te geven, waardoor de grootste verschillen kunnen worden over brugd. Het gaat in het Zeeuws Woorden boek allereerst om het gebruik en de ver spreiding, alsmede de betekenis van de woorden en uitdrukkingen. Dr. Ghijsen verwacht, dat er na de uitgave zeker nog heel wat aanvullingen zullen komen. Onderzoek in de N.O.P. Dr. Meertens gaf een overzicht van het werk, dat het dialectbureau in Amster dam verzet, alsmede van de activiteiten van de volkskunde- en naamkunde bureaus. Na enkele mededelingen te heb ben gedaan over de voorbereiding van de dialectatlas, vertelde hij iets over het on derzoek, dat in de Noord Oost Polder wordt ingesteld. Dat heeft n.l. betrekking op de factoren, die leiden tot het ontstaan van een nieuw dialect. In de NOP., waar uit alle streken van het land de bevolking De voorlopige resultaten heeft dr. Meertens al verkregen. Het blijkt, dat de meeste familienamen, die in Zeeland voorkomen, op „se" ein digen, nJ. bijna 300, op Walcheren alleen al 185. Negen procent der Zeeuwse be volking heeft een naam, die op „se" ein digt. De naam Janse staat voorop, met een totaal van 854. Lezing op congres (in Goes) van Ned. Ver. voor Landaanwinning GOES, 28 mei. Zoals gemeld zal de Nederlandse Vereniging voor Land aanwinning op 15 juni a.s. in de Prins van Oranje haar jaarvergadering hou den. Op vrijdagmiddag zal over delta plan en landaanwinning spreken Ir. H. J. A. Hendrikx, president-directeur van de Ned. Heide Mij. Hij zal de verschil lende aspecten van de landaanwinning in verband met de uitvoering van het deltaplan nader in beschouwing ne men. Des avonds zal Ir. H. A. M. C. Dibbits, hoofdingenieur-directeur van rijkswaterstaat, een inleiding houden voor de vertoning van een film over de inpoldering van de Braakman. Daarna zal Ir. J. Kluytenaar, rent meester der domeinen te Breda, de landbouwkundige aspecten van de Braakmaninpoldering behandelen. De zaterdag is gewijd aan twee excursies naar Zeeuwsch-Vlaanderen. Eerst gaat men naar het verdronken land van Saeftinge en des middags naar de Braakman. Veel belangstelling voor N.F.O.'demonstratiedag KAPELLE, 29 mei Naar wij ver nemen is er zeer veel belangstelling voor de landelijke werktüigendag van de N.F.O. welke op 5 juni a.s. gehou den zal worden in- Kapelle. Er zal op deze demonstratiedag speciaal aan dacht worden geschonken aan de werktuigen voor de bodemverzorging en we vernamen dat er zeer veel ma chines te zien zullen zijn, waaronder geheel nieuwe werktuigen. De demon straties worden gehouden in de boom gaard van de heer J. Q. C. Lenshoek, waar een grote oppervlakte grond ter beschikking staat. In de veilinghal zal een expositie zijn van tuinbouwhulp- middelen terwijl in de afmijnzaal een voortdurende filmvertoning zal zijn van het Instituut voor Tuinbouwtech niek. Scheepvaartlijn Noord- EuropaMidden Amerika VLISSINGEN, 28 mei Maandag morgen omstreeks half acht liep in de Buitenhaven van Vlissingen het Ita liaanse schip „Irpinia" binnen van de Fratelli Grimaldi". Vier sleepboten brachten het schip binnen, waarbij perfect werd gemanoeuvreerd. In de loop der dag vond de debarkatie van de 101 passagiers plaats. De „Irpinia" zal in de loop van woensdagmiddag weer vertrekken. Raadsvoorstellen Middelburg MIDDELBURG, 28 mei Zoals bekend heeft het bestuur van de Industrie- en Huishoudschool een cursus georganiseerd in serveren. Deze cursus werd opgezet met het doel het personeel van de hotel-, restaurant- en café-bedrijven beter voor hun taak geschikt te maken, waarmee o.a. voldaan werd aan een belangrijke eis in verband met het toenemende vreemdelingenbezoek aan onze provincie. Voor deze cursus is van de zijde der werkgevers een stijgende be langstelling waar te nemen. Thans ligt het in de bedoeling van het bestuur van de Industrie- en Huishoudschool om met ingang van 1 sept. a.s. definitief een cursus ser veren aan de school te verbinden. Het bestuur heeft zich thans in een schrijven tot de raad gericht, waarin het verzoekt een besluit tè nemen (als bedoeld in artikel 25, 2e lid der Nijverheidsonderwijswet), waarbij de oprichting en instandhouding van een cursus in serveren nodig wordt geoordeeld. B. en W. stellen nu de raad voor, het verlangde besluit te nemen. Het is het college bekend, dat de voorziening van de horeca-bedrijven van enigermate geschoold personeel met grote moei lijkheden gepaard gaat. B. en W. ver- A.R. centrale kiesvereniging „Middelburg" vergaderde MIDDELBURG, 26 Mei. In de van middag in het C. J. M. V.-gebouw onder leiding van de heer J. de Wolf te Seroos- kerke gehouden vergadering van de cen trale a.r. kiesvereniging „Middelburg" is hulde gebracht aan de jeugd voor haar grote activiteit. De voorzitter deelde één én ander mede namens de propaganda- commissie en zei, dat de zwakke plaatsen in de centrale de aandacht hebben. Met medewerking van de Arjos zal waar no dig hulp geboden worden. De heer W. Maas te Vrouwenpolder bracht verslag uit van de op 25 april gehouden deputa- tenvergadering. Aangedrongen werd op bezoek van de op 12 juni a.s. in Middel burg te houden bijeenkomst, waar 'mi nister mr. J. Algera en mr. A. B. Roosjen zullen spreken. Uitgave: Stichting Zeeuwsch Dagblad Goes. Medewerkers: J. A. van Benne- kom, Middelburg. Ds. W. C. van Burgeier, Kruiningen. J. S. Hoek, Middelburg, J. Hommes, Nieuw- dorp. J. Huijssen, Terneuzen. Ds. J. Karelse, Goes. Ds. J. Kwast, Vlissingen. J. Laport, Goes. J. Lodder, Vlissingen. J. Moll, Vlis singen. K. C. van Spronsen, Goes. A. H. S. Stemerding, Souburg. R. Zuidema, Goes. In jeugdherberg te Domburg MIDDELBURG, 28 mei. Onder auspiciën van de Zeeuwse Volkshogeschool organiseerde de Zeeuwse contactcommissie voor de produktiviteit een bijeenkomst voor werkgevers en werknemers in de jeugdherberg te Domburg. Deze werd geopend door Mr. J. F. G. Schlingemann als voorzitter der Zeeuwse Volkshogeschool en geleid door de heer P. Heeringa, leider der VHS Rockanje. Ir. J. P. Berdenis van Berlekom, voorzitter der produktiviteitscommissie, sprak een slotwoord en dankte het E.'T.I. voor de organisatie. In leiders waren de heren G. N. van Ginkel, directeur der Schelde te Vlissingen, die sprak over het onderwerp „Samenwerking in het bedrijf", en P. de Vries, secretaris van het N.V.V., die de vraag: „Is produktiviteitsbevordering arbeidsbelang?" behandelde. De heer Van Ginkel formuleerde in zijn inleiding allereerst de voorwaarden tot samenwerking. Wederzijds begrip, recht vaardigheid, voorlichting, goede mense lijke verhoudingen en bevredigende ar beidsvoorwaarden dienen de achtergrond te zijn. Als middelen kunnen worden toe gepast: een betere interne communicatie, opleiding en training, discussiegroepen, ontvangst van nieuwe mensen, nazorg voor de geschoolden en ongeschoolden, inschakeling van sociale werksters en een fonds voor sociale voorzieningen. In dis cussiegroepen werden deze zaken nader onderzocht. Hierin kwam o.m. naar vo ren, dat samenwerking het levensgeluk verhoogt, dat veel onverschilligheid moet worden overwonnen en dat een goede sociale organisatie moet zijn gebaseerd op een goede gezondheid. Noteer alvast de datum zaterdag 2 juni a.s. Öl ok dit jaar organiseert het Zeeuwsch Dagbladweer een grote wandeltocht. De vijfde nog al liefst. Het wordt dus een lustrum- tocht, waarvoor nu reeds grote belangstelling bestaat. Voor het eerst zal ook een tocht worden ingelast van 40 km. U kunt dus deel nemen aan de 10, 15, 25 of 40 km. Als datum hebben we vastgesteld zaterdag 2 juni a.s. De start zal wederom plaatsvinden bij de Graanbeurs van „De Korenbeurs" te Goes. INSCHRIJFFORMULIER: Hiermede verzoeken wij U mij/groep te noteren: Naam: Plaats: Adres: als deelnemer aan de wandeltocht. Ik doe mee aan de km-tocht. Voor individuele deelnemers: het verschuldigde inschrijfgeld ad is per postwissel voldaan. Voor groepen: de groep telt leden, waarvoor ls verschuldigd maal is Het verschuldigde bedrag is per postwissel voldaan. Als leider (leidster) treedt op Doorhalen wat niet van toepassing is. Het inschrijfgeld is als volgt: jongeren tot en met 15 jaar: 0,75; 16 jaar en ouder: 1,25. Leden N.W.B. genieten 50 cent reductie. AUTOMATISERING De heer De Vries ging in zijn betoog uit van de desolate toestand bij de bevrij ding en wat sedertdien is bereikt. Hij gaf voorbeelden van de veel geringere pro- duktietijd van tal van artikelen in ver gelijking met voorheen. Sprekend over de automatisering meende hij, dat men daar voor niet bevreesd behoeft te zijn. In Amerika had een directeur, wij zend op de automatische apparatuur, gezegd tegen een vakbondsbestuurder: „Van hem ontvang je geen contributie meer". Het antwoord luidde: „Maar aan hem verkoop je ook geen produkten". Van de produktiviteitsbevordering, die eerder minder dan meer werk betekent, hangt ons nationaal welstandsprogramma af zoals ouderdomsvoorziening, onder- wijsbevordering, sociale maatregelen, deltaplan e.d. Daarom staat de vakbewe ging pai achter het produktiviteitspro- gramma, aldus de heer De Vries. Ook na deze inleiding volgde een discussie. Aan de bijeenkomst nam een 25-tal personen deel, vertegenwoordigend bedrijven uit midden-Zeeland en Zeeuwsch-Vlaande- ren. DE EERSTE AARDBEIEN VAN DE KOUDE GROND KAPELLE, 28 mei Er zijn weer aardbeien van de koude grond geplukt. Maandag hoorden we dit van enkele kanten reeds vertellen. Het zijn er nog niet veel en het zal nog wel even du ren voor er weer een redelijk aanbod is, maar de eerstelingen zijn er toch weer. Verwacht wordt dat vandaag, dinsdag, de eerste koudegrondsaard- beien op de veiling aangevoerd zullen worden. Boottocht van het Rode Kruis van 25-30 juni 90 GOES, 28 mei. De „Kasteel Staverden", waarmee Zeeuwse chronische invalide patiënten van 25 tot 30 juni a.s. een tocht door de binnenwateren zullen maken, is volgeboekt. Er gaan 44 vrouwe lijke en 27 mannelijke patiënten mee. Dokter Huygens te West- kapelle heeft als scheepsarts de leiding en verpleegsters, helpsters en helpers der diverse Zeeuwse colonnes zullen hem assisteren, niet slechts aan boord, maar ook bij de in- en ontscheping te Terneuzen, Vlaike en Zijpe. Van de 160 aanvraagformulieren kwamen er 120 in gevuld terug. Van de rest is het overgrote gedeelte „te goed" bevon den, n.l. gezien hun lichamelijke conditie niet in aanmerking komend voor een dergelijke tocht, die primair bestemd is voor bedlegerige patiënten en vooral voor hen, die al jaren thuis in een kleine kamer moeten liggen en nooit de kans hebben er eens „uit" te komen. Dit alles werd medegedeeld in de opvoeren onder regie van de Kringse- zaterdag gehouden Kringvergadering van het Rode Kruis, die door de afde lingen zeer druk bezocht was en werd geleid door de Kringcommissaris, Mr. J. A. Heyse te Middelburg. In deze vergadering heeft het hoofdbestuurs "lid, de heer E. M. J. de Vlam te Eind hoven, het campagnebord uitgereikt aan Zeeland, dat in de jaren 1951, 1954 en 1955 procentsgewijze de hoogste op brengst der inzameling van alle pro vincies boekte. Bovendien is Sint Philipsland de laatste twee jaren als hoogste afde ling in het gehele land geklassifi- ceerd, zodat het nu tweemaal in het bezit is gekomen van de landelijke zijden erewimpel. LEDENWERFACTIE Mr. Heyse dankte voor de geluk wensen en sprak woorden van dank tot de afdelingsbesturen, die de cam pagne tot zo'n groot succes maakten. Hij hoopte op een niet geringer resul taat bij de komende inzameling, welke vandaag begint en op 8 juni eindigt. Verder deelde hij mede, dat het de be doeling is in het najaar een grote lan delijke ledenwerfactie te ontketenen in verhand met het 90-jarig bestaan van het Ned. Rode Kruis. In de com- missie van het hoofdbestuur, die de bcheldebank keert 10 pet uit plannen maakt, zit ook Mr. M. Tyde- man te Westkapelle, waarnemend Kringcommissaris. De Kringsecretaris In de zaterdag gehouden algemene ver gadering van aandeelhouders dér Schel- debank N.V, zijn de balansen en verlies- en winstrekening goedgekeurd. Het di vidend over 1955 werd vastgesteld op 10 pet. De aftredende commissaris, de heer H, C. van de Zande, werd herkozen. De heer H. van Damme, leerling van de „De Ruytersehool" te Vlissingen, slaag de voor het diploma derde stuurman grote handelsvaart. de hëer A. D. Constandse, heeft hier bij vooral het oog gericht op propagan- da-avonden in het komende wintersei zoen. Het ligt in de bedoeling uit enkele Walcherse afdelingen een toneelgroep te formeren, die het stuk „Het Witte Legioen' 'van Maarten van Vught, dat betrekking heeft op het Rode Kruis en zich afspeelt in een ziekenhuis, zal' cretaris. DE COLONNES Dokter Huygens brak een lans voor de werving van helpsters en helpers in de Zeeuwse colonnes. Hij spoorde de afdelingsbesturen aan daarbij behulp zaam te zijn. Omtrent deze zaak ont spon zich een drukke discussie, o.m. met betrekking tot de medische ge neeskundige teams in de BB. Men was het er tenslotte unaniem over eens, dat aantrekking van jonge krachten in de colonnes een noodzakelijkheid is, Tijdens de rondvraag werd o.m, ge sproken over het Jeugd Rode Kruis en de ophaaldienst van moedermelk in Zeeland. Eerste kampioensrit van de KNMV GOES, 28 mei. Aan de eerste rit om het Zeeuwse kampioenschap kleine ritten van de KNMV namen 15 rijders deel. Het was een oriënteringsrit door Zeeuwsch-Vlaanderen, waarvan de start te Terneuzen en de finish te Bres- kens was. De uitslag was: Soloklasse: 1. W. Crucq, Arnemui- den 7 strafpunten; 2. J. Dees, Terneu zen 27; 3. W. Dekker, Middelburg 28 twee deelnemers niet geklasseerd', duo klasse: 1. D. Kayser, Zaamslag 50; P. Lous, Serooskerke 165; 3. P. den Hollander, Serooskerke 166; één deel nemer niet geklasseerd; autoklasse: Mr. Wabeke, Terneuzen 5; 2. D. J. Dees Terneuzen 8. D. Meeusen, Terneu zen 10; 4. L. Huissen, Terneuzen 80; 5, C. Witte, Axel, 81; 6. H. Boogaard, Sluis 102. Tijdens de voetbalwedstrijd Middel burg IVVlissingen IV kwam Kees van Moolenbroek van Vlissingen zo on gelukkig te vallen, dat hij zijn pols brak. Zwem- en Poloclub ,,De Ganze" opgericht GOES, 28 mei. Op Initiatief van en in nauwe samenwerking met de Goese zwemvereniging ,,'t Sas" werd dezer dagen te Goes opgericht de Zwem- en Poloclub „He Ganze". De vereniging start met dertig leden. Het bestuur is als volgt samengesteld: E. W. Carels, voorzitter, mej. C. Broer, secretaresse, mej. A. van Oost, penn. en commissa rissen A. Jopse en J. Boogaard. De trainingsavonden werden voorlo pig vastgesteld op dinsdag en vrijdag. Het ligt in de bedoeling reeds direct aan wedstrijden van de kring Zeeland van de KNZB deel te nemen, terwijl voorts ook reeds waterpolo-teams, zo wel dames als heren, zullen worden geformeerd. Een opmerkelijk succes voor de jonge vereniging is wel dat, na een gehouden pleidooi door de heren I. van Bel, voorzitter van ,,'t Sas" en E. W. Carels, voorzitter van „de Ganze", het bestuur van de Kring Zeeland van de KNZB de organisatie van de Zeeuwse zwemkampioenschappen aan „de Ganze" heeft toegekend. Deze kam pioenschappen worden 11 augustus a.s. aan het Goese Sas gehouden en worden gevolgd door een tweetal waterpolo- wedstrijden, nml. Bruinvis II (Sas van Gent) tegen de Zeehond II (Vlissin gen) en Bruinvis Ide Zeehond I. Laatstgenoeipde wedstrijd wordt ge speeld door twee damesteams. De zwemvereniging ,,'t Sas" heeft h§ar volledige steup aan de Z. en P.C. ,de Ganze" toegezegd, zowel financieel als materieel. Een bloeiende sport- zwemclub is nl. van uitzonderlijk be lang, óók voor ,,'t Sas". Laatstgenoem de vereniging zal zich in de toekomst uitsluitend bezig houden met de ex ploitatie van de zweminrichting en de zorg voor het elementair zwemmen. Nog deze zomer zullen de leden van ,,'t Sas" in de gelegenheid worden gesteld tot het afleggen van examens ter ver krijging van de KNZB-zwemdiploma's, waartoe aan het eind van het seizoen een afzwemfeestszal worden georgani seerd. lenen gaarne medewerking aan de tot standkoming van een dergelijke, per manente cursus binnen subsidiever- band van rijk en gemeente (verhou ding 70 30). De vereniging „Handelsbelang" heeft aanvulling verzocht van de verorde ning betreffende ontheffing winkel sluiting op zondag. Deze verordening, welke geldend is voor enkele straten in het centrum van de gemeente, zag „Handelsbelang" graag aangevuld met de St. Pieterstraat. B. en W. stellen de raad voor de stra- tenlijsten niet uit te breiden. Als tot uitbreiding zou worden overgegaan, komt de St. Pieterstraat zeker niet in de eerste plaats daarvoor in aanmer king, aldus B. en W. VAKANTÏB De te Middelburg gevestigde winke liers in groenten en fruit hebben zich tot het gemeentebestuur gericht met het verzoek, een verplichte vakantie week voor die branche in te stellen. De betrokken personeelsorganisaties heb ben geen bezwaar tegen de inwilliging van dit verzoek, doch wensen de maand oktober niet op te nemen, daar volgens hen deze maand niet als een vakantiemaand kan worden be schouwd. Het college van B. en W. heeft tegen de inwilliging van het verzoek geen bezwaren, ook niet tegen de maand ok tober, omdat de betrokken winkelier, die in deze maand zijn zaak gesloten zal hebben zijn personeel in de zomer om de beurt vakantie geeft. De heer A. F. H. Spijker heeft per 1 oktober a.s. ontslag gevraagd uit zijn betrekking als leraar aan de Avondschool voor Nijverheidsonder wijs. B. en W. stellen voor de heer Spijker eervol ontslag te verlenen. VLISSINGEN, 28 mei. „Zet er een punt achter". Met deze woorden besloot de heer P. Vente- vogel, voorzitter van Zeeland Sport, zijn uiteenzetting betreffen de de sportuitwisseling met Scar borough. „Er is vrijwel geen be langstelling meer bij de Vlissingse sportmensen voor deze internatio nale uitwisseling". De Contactcommissie voor uitwisse ling van sportmensen had afgevaardig den van alle sportverenigingen bijeen geroepen om over de sportuitwisseling met de Engelse stad Scarborough van gedachten te wisselen. De geringe be langstelling bleek reeds uit de slechtó opkomst, want slechts enkele sport verenigingen hadden de moeite geno men om een vertegenwoordiger te zen den. De voorzitter, de heer Jac. de Vis ser, drong erop aan de uitwisseling gaande te houden. Er is echter de laat ste jaren geen sprake meer geweest van een sportuitwisseling, doch wel van een toeristenuitwisseling. De voet balclubs hebben geen belangstelling, voornamelijk om financiële redenen, doch ook in verband met de krachts verhouding. De boksers willen nog wel gaan, maar dan zal toch voor behoor lijke tegenstanders moeten worden ge zorgd. De korfballers konden nog geen enkele toezegging doen en alleen dó zwemmers, de tennissers en tafelten nissers bleken voorstanders van het voortgaan met de uitwisseling. Ook de handballers en athleten za ten met financiële moeilijkheden e: het ziet er dan ook naar uit, dat hei met deze uitwisseling gedaan is of dai zij beperkt zal blijven tot enkele tak ken van sport. Tfjdens de vergadering werd nog do suggestie gedaan om te trachten een uitwisseling te organiseren met 'n an der land, waarbij genoemd werden Zwitserland, Oostenrijk en Denemar ken. Echtpaar Zatopek niet fortuinlijk PRAAG, 28 mei. ANP. Emil Zato pek, de drievoudige Olympische athle- tiekkampioen en zijn vrouw Dana heb ben het nogal moeilijk met de training voor dit belangrijke seizoen, dat pas eindigt met de Olympische spelen ta Melbourne. Zatopek heeft veel last van pijnlijke beenspieren, vooral als hij bij koud of regenachtig weer heeft ge lopen. Niettemin legt hij nog iedera dag 60 km af. Zijn vrouw, die bij de spelen te Helsinki het nummer speer werpen won, heeft een verwonding aan haar rechterhand. Toch wil zij in trai ning en in concentratie blijven. Daar om werpt zij maar zo lang met haar linkerhand. Bondswandeling ZEBRA BERGEN OP ZOOM, 28 mei. Za terdag werd door de turnvereniging „Udi" in opdracht van het KNGV voot de Zeeuws-Brabantse Turnkring een wandeldag georganiseerd, waarvoor een zeer ruime belangstelling op alle afstanden bestond. Bijna 200 deelne- mers(sters) deden mee, o.w. verschil lende militaire groepen. Het insigne, dat voor vijf maal deelnemen in zilver werd uitgeloofd, werd uitgereikt aan de wachtmeester F. Mesman van de Lua uit Ossendrecht en aan M. Ben- ner van „Udi". Een Franse jachtopziener heeft een helikopter van de luchtmacht met ha gel doorzeeft omdat het lawaai van de motor een 75-tal fazanten verhinderde eieren te leggen. De inzittenden van de helikopter werden niet gewond.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 2