Ook getuige Barkey herroept nu zijn (afgeperste) „bekentenis" Verkiezingen in Italië brengen verlies voor extreme partijen Ambonezen uil Zeeland stuurden hun autobussen leeg terug Commissaris beschuldigd van mishandeling arrestanten Cyprische dorpsbewoners krijgen f 60.000 boete PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Vijfde getuige, die oude „verklaringen" intrekt Liet V.S. stiekum H-bom ontploffen? Prikkeldraad moet uitkomst brengen Kerk van Schotland protesteert Adenauer met meer in liet nauw Cambodjaanse prins in Parijs Harieke - na operatie - terug in Nederland Communistenleider van Italië naar Tito Telefoon 2438 (b.g.g. voor redactie 8987, voor adm. 2970), Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord straat 35. Tel. 2009, Tel. redactie 2347 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, TeL 326; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan La Üointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.47 per week, ƒ2.— p. maand, ƒ5.85 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per mjn. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeenwsch Dagblad Zwemkamr. dit jaar in Ooese Sas Zie pag. 2. 12e Jaargang No. 3407 Wnd.-hoofdredacteur: Prof. Dr. J. J. de Jong - Directeur: Jacq de Smit Dinsdag 29 mei 1956 Op- en ondergang van Zon en Maan: Woensdag: Zon op 4.26 u., onder 20.80 u. Maan op 0.01 u., onder 9.53 u. Hoogwater woensdag 30 mei: Vlissingen: 5.27 u. 1.88 m., 17.44 u. 1.68 m. Terneuzen: 5.53 u. 2.05 m., 18.11 u. 1.85 m. Wemeldinge: 7.06 u. 1.57 m., 19.27 u. 1.33 m. Zierikzee: 6.50 u. 1.83 m., 19.05 u. 1.10 m. 5 Japan niet van gediend TOKIO, 28 mei Hedenoch tend is gemeld, dat het Japanse centrale meteorologische observa torium, aan de hand van waar nemingen, tot de slotsom is geko men dat de Verenigde Staten zon dagavond j.l. onaangekondigd een waterstofbom boven het Atol Bi kini in de Stille Oceaan tot ont ploffing hebben gebracht. De Japanse „veiligheidsraad voor de scheepvaart" heeft de regering thans gevraagd de Verenigde Staten te ver zoeken dit in het vervolg tevoren mede te delen, opdat "de scheepvaart hier mede rekening kan houden. De woordvoerder van de raad, die dit mededeelde, verklaarde verder nog dat een Japans schip, dat zich bij de ont ploffing van 21 dezer duizend mijl ten westen van Bikini bevond, dujdelijk sporen van radio-activiteit vertoonde, toen het zondag j.l. te Tokio in het dok ging. In Rusland zullen scholen worden opgericht voor heropleiding van poli tieke agitators. Het accent zal van het politieke naar het economische aspect van het communisme worden verlegd. DJAKARTA, 28 mei Op de 48ste zitting in de zaak-Schmidt heeft de Nederlandse getuige E. Barkey, die sinds januari 1954 in arrest is, verklaard door de politie te zijn geslagen. Hij zeide tegenover de politie te hebben verklaard, te hebben deel genomen aan illegale activiteiten uit angst voor mishandeling. Tij dens ondervragingen in Bandung was hij door de waarnemende com missaris Enduh geslagen. Barkey trok zijn tegenover de politie afgelegde verklaringen in, dat hij personen, die bij deze activiteiten waren betrokken, op een reis naar de bergen in West-Java zou hebben vergezeld. Hij verklaar de nooit in illegale activiteiten te zijn betrokken geweest en de be klaagde Schmidt niet te kennen. DE KRING VAN DRAAIORGEL VRIENDEN wil een nationaal draai orgelmuseum oprichten. Voorlopig zal eerst een tentoonstelling worden gehouden, getiteld „Van speeldoos tot pierement". HEVIGE BEROERING in Indonesië, vanwege de mededeling, dat Japan slechts bereid is een oorlogsschade te betalen van 300 miljoen dollar. „On aanvaardbaar", roept Djakarta, dat 12 miljard had geëist. HET SABENA-PERSONEEL zal vol gende week 24 uur staken, als pro test tegen de aanwerving van Britse piloten. DE OUDSTE TWEE CHR. KWEEK SCHOLEN, t.w. „De Klokkenberg" te Nijmegen en die te Zetten, zullen m. i.v. 1 sept. a.s. gecombineerd worden. Aanleiding hiertoe is het kweekscho lenplan van O.K. en W„ waarin voor meer concentratie wordt gepleit. Barkey is de vüfde getuige in de zaak- Schmidt die zijn eerder tegenover de politie afgelegde verklaringen intrekt. Allen zeiden valse verklaringen te hebben afgelegd uit vrees voor mishan delingen. Rechter Rochjani besloot, dat com missaris Enduh de volgende week maandag zal worden gehoord. NOOIT IN EEN AUTO Op de zitting van vandaag werd ook gehoord de vrouwelijke huisbe diende van de heer Schmidt, Alkatri. Zij verklaarde, dat zij beklaagde nooit een auto had zien besturen, zo als door getuigen a charge is gezegd. Ook zeide zij, dat de heer Schmidt nooit 's nachts van huis was met uit zondering van een keer, toen hij een Nog steeds: hard tegen hard NICOSIA, 28 mei Op een bij eenkomst van Griekse en Turkse leiders in Nicosia kondigde de Britse commissaris voor dit ge bied, Clemens, aan dat er onmid dellijk een prikkeldraadversper ring tussen de Griekse en de Turk se wijk zal worden aangebracht, met hier en daar doorgangen die bij nieuwe ongeregeldheden direct zullen worden gesloten. Clemens zei te hopen, dat de Turken de schade die zij dezer da gen aan Griekse gebouwen hebben aangericht en die geschat is op 4.500 pond, bijeen zullen brengen, voordat er mogelijk een boete aan de Turkse gemeenschap wordt op gelegd. Aan de bewoners van de dorpen Boven-Zodhia en Beneden-Zodhia is een boete van 6.000 pond (ruim zestig duizend gulden) opgelegd, omdat zij niets hebben willen meedelen omtrent de aanvallen, die er kortgeleden op Britten zijn gedaan. De Britse over heid overweegt ook de afbraak van bepaalde huizen. Dit is de grootste collectieve straf, die tot dusver op Cyprus is opgelegd. In totaal zijn reeds boeten opgelegd tot een bedrag van 29.000 pond JONGE SLACHTOFFERS. Lady Harding, de vrouw van de Britse gouverneur, heeft maandag een bezoek gebracht aan het gouverne mentsziekenhuis te Nicosia, om te in formeren naar de toestand van drie Cyprische kinderen, die vorige week op Noord-Cyprus het slachtoffer wer den van het ontploffen van een bom. Van een jongen zijn beide benen ge amputeerd, terwijl een andere een been en een vinger moet missen. Een driejarig meisje heeft beide benen verloren en zij is aan een oog blind geworden. Zij verkeert nog in levens gevaar. EDINBURGH, 28 mei. - De algemene vergadering van de Kerk van Schot land heeft maandag eenstemmig be sloten de Britse regering te verzoe ken in Spanje en Columbia te protes teren tegen vervolging van protes tanten. Ds. Hasson uit Bonhill verklaarde dat in de afgelopen acht jaar zeker 75 protestanten in Columbia zijn ver moord en dat in die tijd 46 protes tantse kerken afbrandden en meer dan 200 protestantse scholen gesloten werden. In Laren (N.H.) maakt de gemeente politie van gisteren af voor het eerst gebruik van bromfietsen voor het doen van de ronde. reis naar Semarang maakte. Volgens getuigen a charge heeft beklaagde zich regelmatig bij benden in West-Java be vonden. Schmidt deed een beroep op rechter Rochjani deze getuige, die sinds janua ri 1954 in gevangenschap verkeert, zo spoedig mogelijk vrij te laten. BONN, 2S mei De beraadslagin gen over de verdere koers van de eco nomische politiek in West-Duitsland zijn maandag te Bonn hervat, zonder dat het reeds kwam tot een compro mis tussen de tegenover elkander staande opvattingen van bondskanse lier Adenauer aan de ene kant en de eisen van de ministers van economi sche zaken en financiën, Erhard en Schaeffer, aan de andere zijde. Na afloop van een bijeenkomst van het bestuur van de parlementsfractie van de C.D.U., welke vijf uren duurde, verklaarde minister Erhard maandag avond tegenover journalisten, dat de zakelijke problemen nog niet tot op lossing waren gebracht en dat de be sprekingen daarover nog moesten be ginnen. Daarentegen schijnen de persoonlij ke spanningen, welke de vorige week ontstonden tussen Adenauer en zijn ministers, tijdens de zeer openhartige besprekingen uit de weg geruimd te zijn. President Soekarno zai in september een bezoek aan Joego-Slavië brengen op uitnodiging van president Tito. De eerste uitslagen vermelden: ROME, 28 mei Rij de verkie zingen voor gemeente- en provin ciale raden die zondag in Italië gehouden zijn, heeft circa 86 pCt van de stemgerechtigden zijn stem uitgebracht. AMSTERDAM, 28 mei Voor zichtig zette de 8-jarige Marieke van Dijk haar voetjes op de lan- dingstrap van het vliegtuig, dat haar, na de geslaagde hersen operatie, met haar moeder, van avond naar Nederland bracht. Nog vier weken blijft ze bij oma in Amsterdam en dan gaat het terug naar Australië, waar de heer Van. Dijk vol ongeduld zijn vrouw en kroost wacht. Bij de operatie op 11 mei j.l., die bijna vier uur duurde, werd een her sentumor weggenomen. De Zweedse chirurg, prof. Olivecrona, deelde na afloop mede, dat de ingreep volledig geslaagd was. Reis en operatie waren, zoals be kend, mogelijk dankzij een groot scheepse inzamelingsactie in Australië. Mevrouw Van Dijk zal allerlei typi sche Hollandse souvenirs meebrengen, om die aan een aantal personen, die zich bijzonder voor deze actie hebben 'igespannen, aan te bieden. De eerste uitslagen duiden op winst voor de centrumpartijen en verlies voor uiterst links en uiterst rechts. Het verlies van links, drie tot vijf pCt, schijnt de sociaal democraten ten goede te zijn ge komen, terwijl de christen-demo craten en de liberal en de stemmen kregen die rechtse monarchisten en neofacisten verloren. Vergezeld van enige militairen en politieke persoonlijkheden van zijn land arriveerde prins Norodom Sihanouk, ex-koning van Cambod ja met zijn sportvliegtuig op het vliegveld Le Bourget uit Athene. Op het vliegveld werd hij begroet door o.a. de Franse secretar.voor de luchtvaart (links). De foto toont de prins, die een groet be antwoordt, hem op traditionele wijze door een van de aanwezigen gebracht. De verkiezingen zijn vrijwel zonder incidenten verlopen. Twee kiezers, een man en een vrouw, kregen tijdens het stemmen een hartaanval, waaraan zij overleden zijn. In Genua moest een vrouw snel van het stemhokje naar een huis in de buurt worden overgebracht, waar zij het leven schonk aan een tweeling. Na een zeldzaam ordelijke verkie zingscampagne verliep ook de eerste stemdag zeer rustig. Ongeveer 20.000 Italiaanse arbeiders zijn uit Frankrijk, België en Zwitser land overgekomen om htm stem uit te brengen. De Rooms-Katholieke kerk heeft laten weten dat het de plicht van alle rooms-katholieken is om op de christen-democraten te stemmen, doch zij is in deze verkiezing niet zo sterk tussenbeide gekomen als in de vijf andere verkiezingen die sinds de oorlog gehouden zijn. TE TOULON VIELZONDAG een vier jarige jongen uit een raam op een derde verdieping. Twee etages lager werd zijn val gebroken door een droogrek. Een buurman, die het kind uit zijn benarde positie bevrijdde, kwam juist op tijd om het vijfjarig zusje van de jongen op te vangen, dat, toen zij naar haar broertje keek, drie-hoog uit het raam viel. De ministers van buitenlandse zaken van Frankrijk en Marokko hebben in Parijs een diplomatieke overeenkomst over nauwe samenwerking op het ge bied van de buitenlandse politiek ge tekend. Protestbetoging voor minister Drees DEN HAAG, 28 mei Honderd twintig Ambonezen uit Zeeland, van de woonoorden Westkapelle, Vlissingen en Middelburg, en nog enkele honderden Ambonese mannen, vrouwen en kinderen van de P.N.M.S. zijn vanmiddag met bussen naar Den Haag gekomen om verder te protesteren tegen de nieuwe uitkeringsregeling. „Wij gaan niet naar onze woonoorden terug, voordat wij hier in Den Haag voeding en zakgeld hebben gekregen", betoogde de leider van de partij, de heer S. Siwallete uit Souburg. En de daad bil het woord voegend stuurde hij de autobussen leeg terug. Op het Plein 1813 in Den Haag, tegenover het kabinet van minister-presi dent Drees wachten zij nu de verdere gebeurtenissen af. De heer Jitta, waarnemend secreta ris-generaal van het Ministerie van Alg. Zaken, die bij afwezigheid van Dr. Drees -de delegatie ontving, deelde aan de Ambonezen mede, dat een petitie mocht worden aangeboden, onder voorwaarde, dat van demonstra ties zou worden afgezien. Als voor zorgsmaatregel had inmiddels do Haagse politie het Binnenhof, waar het ministerie van maatschappelijk werk ia "°stigd, afgezet „HALF LEGE MAAG". oiwalette verklaarde, dat zijn volge lingen alleen zouden terugkeren, als zij voeding en zakgeld zouden krijgen. „Wij lopen al vijftien dagen met een half lege maag rond", zeide hij. Aan vaarden van de nieuwe regeling, die hieraan een einde zou maken, noemda hij onmoeglijk. Hij zeide naai- Den Haag te zijn gekomen, omdat nog steeds geen antwoord was ontvangen op brieven en telegrammen, waarin te gen de nieuwe regeling is geprotes teerd. „Wij zullen nooit en nimmer onze energie geven voor 2500,per jaar en een winst van 4500,geven aan Nederland, terwijl de Nederlandse Re gering zowel onze regering als onze Re publiek niet wil erkennen", zo begint de petitie van de PNMS. W"ij zijn er van bewust, dat wij als staatsburgers van de Republiek Maluku Selatan dit niet mogen doen. Door Uw mededeling laat U zich to nen dat wij U vijand zijn. Uw sympa thie is niet de ware, maar meer iden tificatie. U tracht een functionele ver houding met ons aan te knopen en wanneer dit gelukt is, tracht U langs verscheidene politieke wegen deze ver houding om te vormen in instrumen- tele-relaties, zoals nu het geval is. Wanneer wij door ons begrip Uw om vorming nie taanvaard, dan wordt eg verscheidene frustratie tot ons leveii toegepast. Inhoudingen van zakgeldeijj en kledinggelden en kledingbonnen. Eentonige voeding verstrekken. Wat U thans doet is een en al niet minder dan hinderpalen aanleggen t.a, v. onze doel. Wij beseffen dit, en daar om zijn wij verplicht een andere weg op te gaan. Wij zijn gewillig geweest zowel te genover U als tegenover Uw wetten, Maar onze gewilligheid heeft U mis* bruikt door dit te gebruiken als eert middel ter verwezenlijken van Uw so* ciaal-politiek. Het is niet onze schuld, wanneer w ijniet meer zo gewillig zijrt en niets meer van Uw wetten en regelé willen weten. U en Uw ambtenaren denken dat wij geen begrip hebben t.o.v. dicussiëreft in een vergadering, zodat Uw ambte naren ons trachten te overspelen, te forceren en te misleiden. NOOIT EN NIMMER U weet toch zeker wel, waarom wij Uw sociale regels niet willen accepte ren, omdat deze te beschouwen is aJS een bind-middel of als ex aansporings middel in Nederland te biijven of naar Indonesië terug te keren. En wanneer deze haar taak heeft vervuld, betekent ook, dat U van Uw lasten van af is. U bent geen drager meer van onze rechten. Wij moeten voor ons zelf zor gen. Door ons aanwezige bewustheid, heb ben wij het volgende besluit genomen, namelijk: Uw onderdak, Uw voeding, Uw licht, Uw water enz. in de steex te laten orrt te laten zien, dat deze niet de belang rijkste is wat wij wensen Met halve en misschien ook met lege maag zullen wij onze afvoering naar ons plaats van herkomst (R.I. onbezet- gebied) in Ceram eisen en deze steeds blijven eisen zodat die door U wordt verwezenlijken; Aan de wereld en aan de Almachtige laten wij weerspiegelen, dat U minder bereid is voor de Zuid-Molukkers te zorgen, Zuid-Molukkers welke U sinds 1623 tot slaaf heeft gemaakt en thans nog als slaaf trachten te bewerkstelli gen. Wij zullen dit stukje grond, waar wij thans ons bevinden niet verlaten, zo lang wij geen positieve beslissing van7 Uw zijde ontvangen overeenkomstig met onze voormelde eis. De nieuwe F-100 C. super Sabre straal-gevechtsbommenwerper zal in de plaats komen voor de veel langzamere F-86 Sabre straal jager welke momenteel wordt ge bruikt bij de Amerikaanse lucht macht in Duitsland. Het vliegtuig werd gedemonstreerd aan West- Europese correspondenten te Bit burg, het hoofdkwartier van de Amerikaanse luchtmacht in Duits land, en de verzekering werd ge geven dat dit vliegtuig het meest geperfectioneerde in zijn soort is op de wereld buiten de Verenigde Staten. De foto toont een nieuwe straalbommenwerper „en face". ROME, 28 mei De leider van de Italiaanse communisten, Palmi- ro Togliatti, is vandaag naar Zuid- slavië gegaan voor een bespreking met maarschalk Tito. Men geloofd, dat Togliatti met een auto van Triëst naar de Zuid- slavische grens is gereden. In Zuidslavië stapte hij in een spe ciaal militair vliegtuig dat hem aaar Belgrado bracht. Men verwacht dat Togliatti, die op eigen initiatief naar Belgrado reisde, Tito wil spreken voor diens vertrek naar Moskou. De reis van Togliatti komt als een volslagen verrassing. Togliatti verklaarde bij aankomst in Belgrado, dat hij met instemming van het bestuur van de Zuidslavische com munistische party maakte maandag- sprekingen te voeren over kwesties die de Italiaanse en de Zuidslavische par tij aangaan. Hij zou echter, met het oog op de verkiezingen in Italië, zo spoedig mogelijk weer naar Italië moe ten terugkeren. Het bestuur van de Italiaanse com- munstische partij maakte maandag middag bekend, dat Togliatti zal trach ten de banden met de Zuidslavische communisten die in 1948 en 1949 als gevolg van verkeerde besluiten van de Cominform waren afgebroken, weer aan te knopen. De voedselsituatie in de provincie Oost-Pakistan is „catastrofaal", zo heeft de leider van de oppositionele Awami-Liga in Karatsji verklaard. De voedselcrisis was volgens hem meer het gevolg van een slecht georganiseer de voedseldistributie dan van een te kort aan graan. DE BILT ZEGT: Warm. Over het algemeen zonnig en warm weer met hier en daar'een onweers bui. Zwakke tot matige veranderlijke wind.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1