Artsen hebben bezwaren tegen nemen van verplichte bloedproeven Hooie Collecties QxunetMcuit&ti ïïlantelpohj&i fafianmti De aarde wordt elke dag zwaarder Reqejukleditiq, Dokter moet waken over belangen van individu smaakvolle kleding hangen op U ie wachten Bouwvakarbeider geniet ook op karwei goede verzorging KOMT U EENS KIJKEN BIJ GOES - LANGE VORSTSTRAAT 80*82 Is dwang juridisch aanvaardbaar Russen willen Koerillen behouden Maar het kan absoluut geen kwaad Richtlijnen vastgesteld Dreigend gebrek aan krantenpapier Kortere werktijden gevraagd Wereldraad van Kerken vergadert in Hongarije Wijkraden riekten zich tot prov. kerkvergadering FALCON - MARTIN! - GRANDIOSE Maandag 28 mei 1956 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 5 's-Gravenhage, 26 mei. In het orgaan van de Koninklijke Neder landse Maatschappij tot bevordering van de Geneeskunst, „Medisch contact", geeft het hoofdbestuur van de Kon. Ned, Mij tot bevorde ring van de Geneeskunst te kennen dat er van de zijde der artsen zeer ernstige bezwaren bestaan tegen medewerking aan verplichte bloedproeven op weggebruikers die er van verdacht worden onder invloed van alcoholgebruik te rijden of gereden te hebben. Het hoofdbestuur heeft naar aanlei ding van het voornemen van de wet gever om de strafmaat op het gebruik van alcohol door weggebruikers te verzwaren, zich beraden over de vraag of de artsen kunnen en willen mede werken aan het vaststellen van het alcoholpercentage. Hierbij heeft het hoofdbestuur o.m. advies gevraagd van zijn juridisch adviseur. Als resultaat van de besprekingen en studies worden de volgende alge mene bezwaren aangevoerd: 1. Gaat het wel aan om in een sa menleving als de onze, de bewijslast zozeer op de verdachte te leggen? 2. Is het wel aanvaardbaar, dat de justitie de mensen dwingt een ingreep op hun lichaam toe te laten, waarbij de integriteit van het lichaam wordt aangetast, terwijl zelfs voor een ge woon lichamelijk onderzoek van een verdachte speciale toestemming nodig is? Bewaren Speciaal voor de artsen heeft het hoofdbestuur twee bezwaren gefor muleerd van medische aard en van medisch-ethische aard. Met betrek' king tot het zuiver medische gedeelte van de bloedproef merkt het hoofdbe stuur op dat de voor deze bloedproef benodigde ingreep niet altijd zo heel onbelangrijk is. in sommige gevallen moet b.v. enkele malen geprikt wor den alvorens het lukt bloed af te ne men, en voorts hebben de laatste ja' ren geleerd, dat het niet zo zeker is dat er geen medische contra-indicaties bestaan tegen een vene-punctie. Voor de arts moet er een duidelijke medi sche indicatie bestaan voor elke in greep klein of groot die hij ver richt. Afwijkingen mogelij Voorts zijn bij het bloedafnemen en het laboratoriumonderzoek kleine af wijkingen altijd mogelijk, en het laboratoriumonderzoek moet dienen als enig bewijsmateriaal dat kan lei den tot belangrijke strafverzwaring en andere ernstige gevolgen. Bij de medisch-ethische beschouwing van deze kwestie, rijst bij het hoofdbe stuur de vraag: mag de behandelend arts zich laten inschakelen in het op sporingsapparaat van de overhead? Het gaat er hier niet om of de arts dit pret tig vindt, maar om de vraag of de arts hier niet te waken heeft over de be langen van het individu dat in hem de arts ziet die niets zal doen wat hem schaden kan. Richtlijnen Bij het bepalen van zijn standpunt heeft het hoofdbestuur zich laten lei den door de richtlijnen: 1. Geen ingreep mag op een mens worden gedaan, en geen maatregelen mogen worden genomen waarvoor geen duidelijke medische redenen aan wezig zijn of die niet bedoeld zijn tot heil van de patient. 2. Een ingreep mag alleen worden verricht indien de patient de arts daar toe vrijwillig toestemming geeft. 3. Een medische handeling mag al leen worden verricht indien de arts de consequenties daarvan meent te kunnen overzien en te kunnen aan-1 vaarden. „Eerlijk veroverd". TOKIO, 26 mei (Keuter). De Ja-1 panse minister van landbouw heeft bjj zijn terugkeer van een bezoek aan de Sow jet-Unie verklaard, dat de Bussen van plan zjjn de Koerillen te behouden. Premier Boelganin had hem ge- I zegd, dat Japan deze eilandengroep had gekregen door zijn overwinning in de Japans-Russische oorlog in 1904. Aangezien de Russen de tweede we reldoorlog hebben gewonnen, was het niet meer dan natuurlijk, dat zij de eilanden weer in hun bezit hadden genomen. Sinds 1945 eist Japan de zuidelijke Koerillen terug, terwijl het een inter nationale conferentie van zijn tegen standers uit de tweede wereldoorlog over de toekomst van de noordelijke eilanden wil laten beslissen. ZEER GROTE KEUZE De aarde wordt, naarmate zij ouder wordt, zwaarder net als de mensen. Moeder aarde komt om iets nauw keuriger te zqn per dag van 100 tot 1000 ton aan. Deze gewichtsvermeerdering ls te wijten aan een regen van stof, afkom stig van de miljoenen meteoren, die dagelijks door onze dampkring schieten en vallen of vergaan. Sommige komen aan hun einde als schitterende „vallen de sterren". De aarde verliest slechts een te ver waarlozen hoeveelheid van haar lucht In de ruimte. Een gewichtsvermeerdering van 1000 ton per dag wil zeggen, dat de aarde per Jaar niet minder dan 365.000 ton aankomt en dat zij de laatste 2000 Jaar dus 730 miljoen ton zwaarder moet zijn geworden. KAN HET GEEN KWAAD? Men ls geneigd zich af te vragen, of dat geen kwaad kan. Gewicht of massa bepaalt Immers de zwaartekrachtsaan trekking. Zou nu een zwaardere aarde geen groter aantrekkingskracht uitoe fenen op de maan, déze dichter naar ons toehalen, de getijden hoger maken en misschien zelfs de maan op de aar de doen storten? Of zou de gewichtsvermeerdering I ons verder van de zon kunnen verwjj-1 deren, zodat de aarde te koud zou wor den om erop te leven? Het gewicht van alle mensen op aar- I dè en van alle gebouwen, bossen of bergen heeft geen Invloed, want al dat gewicht ls afkomstig van de substantie van de aarde zelf en verandert haar massa niet. NIET ONGERUST. „Maakt u niet ongerust", zeggen de I sterrenkundigen. De aarde weegt 6000 triljoen ton (6 met 21 nullen) het kan wat meer of minder zijn. Al die gewichtsvermeerdering ln deze I 2000 jaar ls dus niet meer dan een I schamel miljardste van een fractie van 1 pet. van het gewicht der aarde. Zo iets als een nieuwe haar op het hoofd van een mens of een mug op de voor- ruit van een auto", zegt dr. Donald H. Menzel van het Havard Observatorium. I 's-GRAVENHAGE, 26 mei. Besprekingen tussen de federatie van werkgeversorganisaties „Raad van bestuur Bouwbedrijf" en de Bond van Nederlandse Architecten (B.N.A.) hebben ertoe geleid, dat laatstgenoemde organisatie zijn le den met nadruk heeft aanbevolen in hun bestekken een clausule op te nemen ten behoeve van de per soonlijke verzorging van de bouw vakarbeiders op de bouwplaats. Deze clausule zal behelzen, dat de schaftlokalen, schaftwagens, rijwiel- .LIJN, 26 mei. De grondstof- oor de vervaardiging van kranten- k .er dreigen uitgeput te raken. Enige .nd'inavische landen moeten al kran tenpapier invoeren. Als niet energiek naar een vervangingsmiddel voor het thans als grondstof gebruikte hout wordt gezocht, zal er op de duur een gevaarlijk gebrek aan krantenpapier komen. Dit staat in een rapport van Robert Salmon van de „France Soir" dat op het internationale congres van dag bladuitgevers in West-Berljjn is voor gelezen. Salmon zegt, dat de laatste maan den Amerikaanse kopers op de Euro pese markt van krantenpapier zijn verschenen, wat moeilijkheden voor een reeks Europese kranten .veroor zaakt heeft. In 1956 zal in de wereld 550.000 ton krantenpapier meer ge produceerd worden dan het jaar te voren. Amerikaanse auto-industrie DETROIT, 6 mei (Reuter). We gens de grote werkloosheid in de Ame rikaanse auto-industrie verlangen de vakbonden van de arbeiders dezer in dustrie, dat de werkweek wordt ver kort zonder verlaging van de lonen. Waarschijnlijk zal er worden aange- drqngen op verkorting v. d. werkweek 40 tot 32 uren om de huidige sltu- het hoofd te bieden. berging, privaten.en urinoirs, wasge legenheid en drinkwatervoorziening in overeenstemming dienen te zijn met de richtlijnen, samengesteld door de com missie hygiënische voorzieningen. Punt van uitgang is geweest, dat de verzorging van de bouwvakarbeider op zijn werk niet ten achter mag staan bjj hetgeen in andere bedrijfstakken wordt geboden, opdat een van de oor zaken van de verminderde belangstel ling voor een beroep in de bouwvak ken wordt weggenomen. 'S-GRAVENHAGE, 26 mei. Dit jaar zal van 28 juni5 augustus het centrale comité van de Wereldraad van Kerken in Matrahaza in Hongarije ver gaderen. Het ls dan de eerste maal dat een grotere bijeenkomst van de We reldraad ln Oost-Europa wordt gehou den. Waarschijnlijk zullen verscheidene kerken ln Oost-Europa, die lid z(Jn van de Wereldraad vertegenwoordigd z(jn op de vergadering, terwijl een speciale uitnodiging verzonden ls aan de Chine se kerken, die lid zijn. Sedert de eerste Assemblee van de Wereldraad te Am sterdam ln 1948 is geen enkele bijeen komst van de Wereldraad meer doof afgevaardigden uit de Chinese kernen bijgewoond. Ongerustheid over prediking 's-GRAVENHAGE, 26 mei. Een aantal wijkkerkeraderi der Hervormde gemeente van 's-Gravenhage heeft zich tot het breed moderamen der provin ciale kerkvergadering van Zuid-Hol land gewend met de vraag, of dit mo deramen, gezien een overgelegd rap port, van oordeel is, dat een bepaalde predikant der kerk, voorganger van de vereniging van 'vrijzinnig hervorm den, zo predikt en leert, dat hij de fundamenten der kerk aantast, en wat hiervan de door dat moderamen ge trokken consequenties zijn. Deze wijkkerkeraden delen mee tot het stellen van deze vraag gestimuleerd te zijn door het moderamen, dat de kerkeraden in zjjn ressort heeft ge wezen op huh dure Toeping ernst te maken met het minderhedenvraagstuk en het hierirfee samenhangende moda liteitsprobleem. ..ÏTPCO HALVE BROERS EN ZUSTERS.. Inderdaad erven halve broers en zus ters ook mede.Dat gaat als volgt: Hetgeen aan de broers en de zus ters van de erflater gezamenlijk toe valt, wordt dan, indien het deels volle en deels halve broers en zus ters zijn, in twee helften gesplitst. De ene helft is alléén voor de volle en halve broers en zusters, ieder voor gelijke delen. De andere helft is voor de volle en halve broers en zusters, ook weer voor een 'geljjk deel. De halve broers én zusters delen dus slechtsin één helft méde: de volle in beide helften. Het beste kunt u altijd maar de notaris de nalatenschap laten afwikkelen. DE SCOOTER. Wij kochten een nieuwe scooter. Na een half jaar was de benzineleiding lek, zodat we deze onderweg moes ten laten maken. De monteur heeft blijkbaar zo hard gedraaid, dat er iets aan de carburateur stuk ging, met als gevolg, dat de vernieuwing ons later twintig gulden kostte. Men wilde dit niet als garantie zien. Is dat. nu juist? De garantie betreft alleen fabrieks- fouten. Van een fabrieksfout was hier beslist geen sprake, zodat u wel degelijka deze kosten zelf moet dragen. DE BIJDRAGE. Bjj de noodwet-uitkering blijven de bijdragen van kinderen inderdaad buiten beschouwing. Maar uw broer kocht de zaak van uw moeder voor 110.000. Dit bedrag betaalt hij in gedeelten af. Hieruit volgt, dat dit geen „bijdrage" is, maar eenvoudig „bezit van de moeder". Bjj het vast stellen van de noodwet-uitkering zal de Raad van Arbeid dan ook wel degelijk rekening houden met deze f 10.000, nemen wij aan. Natuurlijk niet verzwijgen, want dat loopt toch mis en het zou uw móeder maar onrustig maken. PASPOORT EN VROUW. Een gehuwde vrouw kan zelfstandig een paspoort aanvragen, waarvoor dus de hanltekening van de man niet beslist noodzakelijk is. Wij den ken, dat er in het door u bedoelde geval wel iets anders gaande is ge weest. Indien bijvoorbeeld een moe der haar kinderen onverzorgd ach ter wil' laten, kan men bezwaren tegen een paspoort inbrèngen. Als er dus bijzondere omstandigheden Zjjn, kan een paspoort worden ge weigerd .Maar niet alleen omdat de handtekening van de man er niet was. VAKANTIEGELD. Wjj kunnen sommige vragen zo goed begrijpen. Deze bijvoorbeeld: ik ben vanaf november ziek en zal nooit meer geheel beter worden. Bij mijn werkgever kom ik niet meer terug, maar nu trek ik nog ziekengeld en ben dus niet ohtslagen. Ik krijg maar 80 pet. van mijn loon. Maar krijg ik nu ook geen Vakantiegeld, want de vakantie zelf moet ik ook al dervèn. Ziek zijn.... geen va kantie kunnen genieten.... en dan nog het vakantiegeld moeten der ven. Ja, toch is daar niets tegen te doen, lezer. U heeft kennelijk geen schriftelijke arbeidsovereenkomst, waarin deze dingen zijn geregeld. Pat is altijd een kwaad nummer. ■Wij vrezen, dat u dan ook niet in aanmerking zult komen voor va kantiegeld, omdat dit helemaal een zaak van overeenkomst is. Praat u eens met uw werkgever, wijs hem erop, dat hij die 20 pet. ook niet aanvult. winkel krijgen, vraagt hij? De nieu we verkrijger kan een poging wa gen, maar de. kans zijn zin te krij gen. is niet groot. Lezer moet maar eens gaan praten bij de Kamer van Koophandel, die bij winkelpanden ook wel iets te zeggen heeft. Ver der moet hij zich voorlopig maar niet zenuwachtig maken. U kent toch wel het vers, waarin verteld wordt, dat de meeste dingen, waar voor we vrezen, nooit gebeuren? MAATSCHAPPELIJKE WERKSTER. Vindt u die maatschappelijke werkster zo nieuwsgierig? Laten wij er dit van zeggen: ze kan haar werk al leen goed doen en heipén, als ze de boeken en het bleek ons, dat ze wel een beetje tegenvielen. Na en kele weken stuurden wjj deze boe ken dan ook terug. Maar nu krijgen wij een brief van een advocaat, die eist, dat wij betalen. Gekocht is ge kocht. Wjj vrezen, dat u inderdaad zult moeten betalen. U wist, dat de boeken niet nieuw waren, hetgeen ook in de prijs tot uitdrukking kwam. Van de toestand van die boeken had u zich kunnen overtuigen, zo dat een beroep op verborgen ge- breken niet opgaat. U moet maar proberen om, als u alles niet wilt betalen, een schadevergoeding aan te bieden. Eist men dit, dan zult u het beste kunnen betalen, want an ders loopt u de kans op stevige extra kosten. BOTSING. Tijdens de drukte van feestdagen botsten wjj tegen een heer. Wjj wa ren wat aan het hossen. Maar de bril van die meneer viel stuk. Nu eist hij niet alleen v.ergoeding voor die bril, maar tevens van een dag 'alles van u weet. De oorzaak van uw moeilijkheden ligt soms heel er gens anders dan u zelf denkt, Naar die oorzaak zoekt ze kennelijk en dat is in uw belang. Waarom zoudt - -u niet meewerken aan dingen in üw eigen belang ondernomen? U moet haar als een soort arts beschouwen, ln die zin, dat zjj ook een diagnose moet stellen. Zomin als de dokter kan ze dat, zonder alle dingen te weten, die met het geval te maken kunnen hebben. MOET IK BLIJVEN BETALEN? Enkele jaren geleden vroeg een huur der aan de eigenaar wat verbete ringen te laten aanbrengen. Aan dat verzoek is voldaan en dé huur werd verhoogd, volgens de wettelijke normen, met tien procent per jaar van de kosten van die verbetering. Nu is het huis verkocht en wil de huurder weten of hjj nu toch die verhoging moet blijven doorbetalen. Want „de nieuwe eigenaar heeft toch die verbetering niet betaald". Die redenering is natuurlijk onjuist. Ze zjjn betaald en bjj het bepalen van de koopprijs zal dit wel invloed hebben uitgeoefend. Hetgeen er overigens niet - toe doet, want de huurder moet de overeenkomst voortzetten, zoals die met de vorige eigenaar liep. DE ENCYCLOPEDIE. Op een kleine advertentie kocht ik een encyclopedie. Natuurlijk flink ónder de nieuw-prjjs. Wjj ontvingen werkloon, omdat hij een snipperdag moest nemen. Hij kon niet werken zonder bril. Moeten wjj....? Ja, u moet. Want uw schuld staat vast en deswege moet u alle schade, dus ook die verloren dag, betalen. KINDERBIJSLAG. Het is inderdaad juist, dat de kinder bijslag doorgaat, wanneer uw zoon naar de kweekschool gaat. Geheel kosteloos is-deze studie niet, in zo verre, dat de boeken voor uw reke ning komen. Overigens moet de jongen wel wat geld hebben, want nooit ergens aan mee kunnen doen is niet goed voor hem. Doch duur is deze studie niet, u is wellicht de goedkoopste. DE VERZEKERINGSAGENT. U moet niet aannemen, dat de ideale toestand al is bereikt, waarbjj ieder een, die zich verzekeringsagent noemt, een voor honderd procent betrouwbare vakman is. Deze toe stand zal ook nooit worden bereikt, omdat mensen mensen bljjven. De agent zit altijd voor de verleiding een polis te verkopen en als hjj die kans ziet, van de onkunde van zijn cliënt misbruik te maken. Gelukkig komt dit maar heel weinig voor. U werd er blijkbaar de dupe van. Za ken zjjn zaken, óók verzekeringen sluiten. Men doet dan verstandig zich te overtuigen, alvorens men te kent, dat is op deze plaats al zo vaak gezegd. De maatschappij houdt zich aan de door u getekende aanvraag en kan ook moeiljjk anders doen. Want de directie kan niet voetstoots aannemen; dat haar vertegenwoor diger opzettelijk verkeerde inlich tingen gaf, zonder dat u daar bewij zen voor bijbrengt. U zult dus. de verzekering naar onze mening wel moeten doorzetten. IK HOUD VAN DIEREN. Wjj kunnen ons best indenken, dat er veel jongemeisjes zijn, die van die ren houden, Dat is inderdaad uit te leven in het beroep van dierenarts assistente. Er bestaat alleen een schriftelijke cursus (Imevo, Admi raal de Ruyterweg 215, Amsterdam), terwijl de praktijk moet worden ge leerd bjj een dierenarts. Deze lei den ook zelf hun assistenten op. U moet dus maar contact opnemen met dierenartsen en zien of u ergens kunt worden geplaatst. De mogelijkheden zjjn natuurlijk niet zo heel groot. VOORGETROKKEN. Het is nu eenmaal zo, dat wjj allen onze sympathieën hebben en ónze antipathieën. Of het goed is of niet, is een punt waarover moeiljjk valt te oordelen. Het is echter onder alle omstandigheden fout, wanneer ouders het ene kind "voortrekken boven'het andere. De giften, die uw zuster kreeg, hebben duideljjk tot gevolg, dat het wettig erfdeel van de anderen is aangetast. Nu kunt u daar op dit ogenblik nog niets te gen doen. Van een nalatenschap is immers nog geen sprake? Maar als straks uw ouders zjjn overleden, of een van de twee, dan kunt u maat regelen treffen. Uw zusters deel kan dan worden ingekort en zelfs kan ze onder bepaalde omstandigheden tot teruggave worden gedwongen. U zult dan verstandig doen direct een notaris in te schakelen. OORZAAK DIEFSTAL. Wij verzonden een brief, aangetekend, met geld erin, naar onze zoon in dienst. De post beweerde, dat het adres fout was en liet ons dit ver anderen. Hierdoor raakte de brief aan het zwerven en kwam tenslotte onbestelbaar terug. Het geld bleek uit de brief verdwenen. Kan ik nu de PTT aansprakelijk stellen, want door hun schuld kwam er een ver keerd adres op. Naar ónze mening valt de PTT hier niet aan te spre ken. Want wel raakte de brief aaiq het zwerven, maar dat wil nog niét zeggen, dat hieraan de oorzaak van de diefstal te wijten is. Wanneer ïs het geld eruit gehaald? Dat kan al direct aan het postkantoor van ver zending zijn gebeurd. Heus, u moet maar geen verdere pogingen doen. De brief was niet verzekerd. DE OPDRACHT. Een meneer kwam „voor een kennis" een bijzonder soort haard bestellen bij ons, benevens andere dingen, die wij extra in voorraad moesten nemen, want ze weren niet coulant. Een en ander werd schriftelijk be vestigd. Nu bestelt hjj af. Moeten wjj dat maar nemen? U kunt zeker verlangen, dat de opdrachtgever be taalt. Hij bestelde en nu moet hjj de koop nakomen. Met zjjn motie ven hebt u niets te maken. Koop is koop.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 5