Dienstplicht 18 mnd? Te kortl Neet zeker twee jaar worden Met kinderwagen en ansichten de wereld rond Ook Baarland heeft nu een fraai Groene Kruisgebouw STOND NEUTRAAL ZWEDEN AAN DE DUITSE KANT? Het bloed stroomt in Algerië NAVO thans nog niet eens op de minimum sterkte PROIESIANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Generaal Schuyler (chef staf SHAPE Parijs) verklaart: Geleerden over maagzweren ïlieuujLl Lu 'tfcoAt Flat voor alleenstaande werkende vrouwen DE NIEUWE DUITSE LUCHTMACHT „CHEF. MAG IK EVEN EEN PARAPLUIE?" Opgebracht KLH-foestel weer vrij Rijkaard liep 50.000 km met een ijzeren masker op Indonesië zoekt 1 miljard dollar Telefoon 2438 (b.g.g. voor redactie 3987, voor adm. 2970), Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord straat 35. Tel. 2P09, Tel. redactie 2347 cn 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, TeL 326; Terneuzen; Dükstraat 26-28. Exploitatie: Oor'orbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs ƒ0.47 per week, 2.— p. maand, 5.85 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per man. Rubriek Kabouters 10 cent per woord eeuwsch Dagblad 12e Jaargang No. 3406 Wnd.-hoofdredacteur: Prof. Dr. J. J. de Jong - Directeur: Jacq de Smit Maandag 28 mei 1956 Westdorp sprintte naar Zeeuwse titel Zie pag. 2. Op- en ondergang van Zon en Maan: Dinsdag: Zon op 4.27 u., onder 20.49 u. Maan op u., onder 8.47 u. Hoogwater dinsdag 29 mei: Vlissingen: 4.48 u. 1.98 m., lf.05 u. 1.83 m. Terneuzen: 5.14 u. 2.14 m., 17.34 u. 1.99 m. Wemeldinge: 6.31 u. 1.63 m, 18.51 u. 1.42 m. Zierikzee: 6.17 u. 1.38 m., 18.32 u. 1.18 m. LONDEN, 26 mei (Reuter). Twee medische deskundigen heb ben op een congres van de „Inter nationale Unie van Gezlnsorga- nlsatles" te Londen verklaard, dat echtelijke twisten veelvuldig oor zaak zijn van maagzweren en hartaandoeningen. Gn.EN APPELS MEER uit Nederiand, heeft Frankrijk per 1 juni besloten. En België verbiedt de invoer van on ze sla, evenals Zwitserland. TITO GAAT NAAR MOSKOU. Ep wel op 2 juni, in gezelschap van zijn vrouw. Het Joegoslavische blijft drie weken in de Sovjet-Unie. DE AFRIKAANS-AZIATISCHE STU DENTENCONFERENTIE te Ban dung, die wegens uiteenlopende me ningen niet op tijd kon beginnen, zal nu a.s. woensdag worden geopend. ZEELAND IS THANS DE ENIGE pro vincie waar de zweefvliegsport nog niet beoefend wordt. Maar, aldus het jaarverslag van de Kon. Ned. Ver. voor Luchtvaart, er worden reeds plannen gesmeed om deze sport ook m Zeeland te brengen. AMSTERDAM, 26 mei. De (op 23 aug. '55 opgerichte) stichting „De Schans", die zich ten doel heeft gesteld te komen tot het bouwen van wonin gen voor alleenstaande werkende vrou wen te Amsterdam, deelt mede, dat zij voornemens is in samenwerking met de Amsterdamse Coöperatieve onder wijzersvereniging een flatgebouw te stichten aan de Rivierenlaan, nabij de nieuwe Amstelbrug. Reeds is daartoe contact opgenomen met de architect. In het noordoostelijke deel van de DEN HAAG, 28 mei Het hoofdkwartier van de geallieerde strijdkrachten in Europa houdt nog steeds vast aan zijn opvatting, dat een periode van eerste oefening van 18 maanden onvoldoende is. Het hoopt dat op korter of langer termijn alle landen die deel uit maken van de N.A.V.O. het voorbeeld van het verenigd koninkrijk en van Turkije zullen volgen en de dienstplicht op 24 maanden zul len brengen. Aldus generaal Cortlandt van Rensselaer Schuyler, de chef staf van S.H.A.P.E. tijdens een perconferentie, die hij heden in Den Haag heeft gehouden. In Parijs, zo zei hij verder, zou men gaarne zien dat een tweede Nederlandse parate divisie ter beschikking gesteld werd van de N.A.V.O.-strijdkrachten, doch na de besprekingen die wij met de Nederlandse autoriteiten hebben gevoerd, zijn wij tot het inzicht ge komen dat dit niet wel mogelijk is onder de huidige omstandigheden. Niettemin hopen wij dat in de toekomst deze tweede divisie in het leven geroepen zal kunnen worden. Generaal Schuyler wees er op dat een eventuele oorlog in Europa niet beschouwd kan worden als een strijd om delen van Europa of om Europa zelf. Een dergelijke oorlog zal op veel grotere schaal worden gevoerd omdat na een Russische aanval van alle ba ses aan de rand van de Sow jet-Unie bommenwerpers zullen opstijgen van de strategische luchtmacht der geal lieerde landen, die een vergeldings- aanval zullen ondernemen op bepaal de doelen in Rusland. OVERROMPELING Daar de tactiek der Russen er in zal bestaan de geallieerde bases de eerste dag reeds in een verrassingsaanval zo veel mogelijk te vernietigen, is het zaak 24 uur per dag met de mogelijk heid van een dergelijke overrompeling en vooral des nachts omdat de Rus sen meesters zijn in nachtvluchten rekening te houden. Binnenkort zal evenwel het thans reeds bestaande ra darscherm zo dicht zijn geworden, dat een dergelijke onverhoedse aanval tot de onmogelijkheden zal behoren. Generaal Schuyler bestreed de op vatting, dat de atoomwapens alleen reeds voldoende zouden zijn voor de verdediging van een bepaald gebied. Deze atoomwapens, zo verklaarde hjj, kunnen slechts alleen ten volle wor den uitgebuit in combinatie met de conventionele wapens. Een eventuele vergeldingsaanval op V.S. Is door nachtvorst voor miljoenen de Sowjet-Unie, na een agressie van dollar schade aangericht. dit land, zou zich slechts richten op „Zwitserse gift pleister op de wonde" BAARLAND, 26 mei Ook Baarland heeft nu zijn nieuwe Groene Kruisgebouw annex bad huis. Zaterdagmiddag heeft de secretaris-generaal van het Groe ne Kruis, Dr. Cath het fraaie ge schenk van Zwitserland officieel geopend, door het lint door te knippen met de schaar, die hem op een groen-wit kussentje werd aan geboden door mej. C. W. Schout, leidster van de kleuterschool. „Dit nieuwe wijkgebouw mogen wij beschouwen als een pleister op de wonde voor al datgene wat door de ramp voor Baarland verloren ging", vond burgemeester W. N. van Liere, en doelde daarbij met name op het vreemdelingenver- "■er en de fruitteelt. Nadat de heer H. Schout Hzn., af delingsvoorzitter, een welkomstwoord had gesproken, was het woord aan de secretaris van de prov. Zeeuwse ver eniging. De heer De Lange zei te vertrou wen, dat de afdeling Baarland het nieuwe gebouw zo goed mogelijk zal exploiteren, waarbij hij een beroep deed op de leden hier van bestuur een handje te helpen. „Ik hoop, dat Gods zegen op dit werk van naasten liefde mag rusten", zo besloot de spre ker zijn toespraak en droeg vervolgens het gebouw symbolisch aan de afde ling over. Namens de prov. vereniging bood de heer De Lange een fraaie klok aan „Het is de tragiek van de ramp, dat ik vereniging daardoor dankzij de mooie Zwitserse gift aan dit prach tige wijkgebouw is geholpen", sprak Dr. Cath, alvorens hij "tot de officiële plechtigheid overging. Burgemeester W. N. van Liere zei in zijn toespraak, dat de totstandkoming van dit nieuwe complex reeds geruime tijd een wens van de gemeente is ge weest. Dank zij de gift is de verwezen- 'ijking aanmerkelijk versneld. „Het ge meentebestuur is trots op dit medische entrum van Baarland". meenten voerde de heer J. C. Voge laar, oud-burgemeester van Baarland en thans eerste burger te Nieuwerkerk a.d. IJssel, het woord. Burgemeester Vogelaar zag in de totstandkoming ook de eendracht en samenwerking van de bevolking. Zuster Fuykschot, districtshuisbe- zoekster voor de kindertehuizen, deel de namens Dr. de Haas, kinderarts en leider van het consultatiebureau mede, dat de Rotary-club te Goes e.o. een bedrag van 250,beschikbaar had gesteld. De voorzitter sprak aan het einde van de bijeenkomst een woord van dank tot allen, die hun medewerking hebben verleend, in het bijzonder de heer J. Ubben, die de beplanting voor het wijkgebouw, (die dit najaar zal worden aangelegd), heeft geschonken. Vervolgens bleef men nog enige tijd gezellig bijeen, terwijl de bevolking in de gelegenheid was dit nieuwe gebouw, waarvoor fier de Zwitserse vlag, de Groene Kruis-vlag en de Nederlandse driekleur wapperden, te bezichtigen. Hiervan werd een druk gebruik ge maakt. strategische doelen zoals havens, vlieg velden en andere militaire installaties en niet op open steden, aldus generaal Schuyler en hierbij zou moeilijk een verschil gemaakt kunnen worden tus sen de A-bom en de H-bom, die beide zouden worden gebruikt. De eerste faze van een atoomoor log zal waarschijnlijk beslissend zijn en wie deze wint heeft kans de strijd te overleven. Van een winnaar en verliezer zal in een moderne oorlog nagenoeg niet gesproken kunnen worden, zo verklaarde spreker ver der. De N.A.V.O. heeft zich in de afge lopen vijf jaren zeer sterk ontwikkeld en het militaire potentieel is aanmer kelijk groter dan in 1951. Niettegenstaande dat, heeft de N.A. V.O. momenteel nog niet de minimum sterkte om de verdediging van het ge hele N.A.V.O.-gebied te verzekeren, indien op dit ogenblik een oorlog zon" uitbreken, aldus de generaal. DUS TOCH PRIJSGEVEN! Generaal Schuyler zei, dat wij, alle voorzorgsmaatregelen ten spijt, voor bereid moeten zijn op de mogelijkheid dat enig grondgebied zal moeten wor den prijsgegeven, wanneer onver hoopt op dit ogenblik een oorlog zou uitbreken. Volgens hem is het onjuist om tot het laatste toe stand te houden aan de grenzen, indien dit het gevaar van insluiting en vernietiging van gro te eenheden met zich zou brengen. Hij vertrouwde echter op de zgn. „forward strategy", wanneer tegen 1960 de Duitse parate strijdkrachten aan de N.A.V.O.-defensie kunnen wor den toegevoegd. Dertig cent per dag UTRECHT, 26 mei. Naar het ANP verneemt zullen de Neder landse Spoorwegen vanaf vrijdag 1 juni op een aantal stations da mes parapluies verhuren tegen een tarief van 30 cent per dag en een waarborgsom van drie gul den. Het ligt in de bedoeling in de toekomst deze service op alle sta tions te bieden. Voorlopig komen de volgende stations hiervoor in aanmerking: Utrecht CS, Amstev dam CS, Rotterdam CS, Den Haag HS, Nijmegen, Haarlem en Apel doorn. DE STAKENDE TAXICHAUFFEURS in Amsterdam hebben hun werkge vers voorgesteld een bespreking te houden over de 3 pCt en 6 pCt. Maar daar willen de taxi-ondernemingen niets van hóren, daar de staking „ge forceerd" is. eu.ye (.ijd, geieuen is oegonnen met de opleiding van Westduitsers voor de nieuwe luchtmacht. Verschil lende groepen zijn al naar de Verenig de Staten vertrokken om daar te wor den ingewijd in de geheimen van de moderne militaire luchtvaart. In ver schillende technische instellingen van de Amerikaanse luchtmacht zullen de manschappen vertrouwd worden ge maakt met de vele bijzonderheden van hun toekomstige werk. Na hun Ame rikaanse, opleiding zullen zij in West- Duitsland optreden als instructeurs. Op de foto ziet men een groep gereed voor het vertrek naar Amerika. CAIRO, 28 mei Zondagavond is te Cairo het K.L.M.-toestel aan gekomen, dat een maand geleden toen het in opdracht van Egyp te foto's maakte van een woestijn gedeelte bij Gaza door Israëli sche jagers gedwongen werd op Israëlische gebied te landen. De Israëlische autoriteiten hadden reeds vrijwel direct toestemming voor het vertrek van vliegtuig en beman ning gegeven, doch zij wilden dat de enige Egyptische inzittende, een ser geant van het Egyptische leger, in Is raël zou blijven. Hiertegen werd be zwaar gemaakt door de K.L.M. en de Egptische regering. Laatstgenoemde verklaarde, dat het K.L.M.-toestel, zon der de Egyptenaar, niet op Egyptisch gebied zou mogen landen. De Israëli sche autoriteiten 'hebben thans, als „bewijs van goede wil" tegenover ons land toestemming voor vertrek van het vliegtuig, met alle inzittenden, ver leend. Onthullingen uit Duitslands politiek WASHINGTON 28 mei Het van zijn minister van buitenlandse za- - - ken mededeling was gedaan van de Duitse inval in Nederland en België, zien het goed, zij state department heeft nu Duitse documenten uit de periode van 18 maart tot 22 juni 1940 gepubli ceerd als negende deel in de serie publicaties betreffende de Duitse buitenlandse politiek' in de periode van 1918 tot 1945. Volgens deze documenten werkten Nazi-propa gandisten samen met een bekend republikeins Amerikaanse con greslid in een poging om de repu blikeinse nationale conventie van 1940 een isolationistisch program ma te doen aannemen. De docu menten noemen geen naam maar in een voetnoot wordt verwezen naar een in 1940 verschenen ad vertentie waaronder de handteke ning van Hamilton Fish, een toen malige republikeinse afgevaardig de van New York, voorkwam en waarin gewaarschuwd werd bui ten de oorlog te blijven. Fish ver klaarde in commentaar hierop, dat hiervoor geen cent Duits geld was gebruikt. JUIST MOMENT In een telegram van de Duitse am bassadeur te Madrid, Storher, aan Von Ribbentrop wordt gezegd dat Franco, toen hem op 10 mei 1940 door midde PARIJS, 28 mei. „Mevrouw, wij melden u vreselijk nieuws. Uw zoon zal niet terugkeren. Hij is in een hin derlaag gevallen. Er woedt hier een volledige oorlog. Bloed vloeit aan alle kanten. Er moet iets gedaan worden. Droog u wtranen. Oordeel met uw vol le verstand. Aanvaard uw verantwoor delijkheid. Ga vastbesloten naar uw degeerders en zeg hun, met andere vrouwen en moeders, dat u er genoeg van hebt. Aldus een brief die het „Nationale bevrijdingsfront" heeft gezonden aan de moeder van een der Franse militai ren die gesneuveld is bij de overval op een Frans konvooi bij Palestro. Daarin wordt de moeder meegedeeld dat haar zoon gevallen is. VIGHI, 28 mei. „Het is de taak van het Franse leger in Noord-Afrika om het streven van de Egyptische dictator te verijdelen" aldus de Franse minister van landsverdediging Bourges-Manou- ry in een boodschap van oudstrijders. De minister deed hierin een beroep om de grootst mogelijke mate van na tionale eenheid in Frankrijk, opdat het Franse leger in staat zou zijn de Franse gebieden in Afrika te behouden. „Vergis u niet, het streven van de Egyptische dictator kent geen grenzen. Uit zijn eigen geschriften blijkt dat hij niet slechts het midden-oosten en Noord-Afrika, doch ook een zeer groot gedeelte van dit werelddeel ten zuiden van de Sahara onder zijn invloed wenst te brengen". BRIGHTON, 28 mei In Brigh ton (Engeland) is op 80-jarige leef tijd overleden Harry Bensley, die zich in het begin van deze eeuw bekendheid verwierf door een vreemdsoortige weddenschap. De Amerikaanse miljonair Pier pont Morga wedde in 1908 met lord Lonsdale, dat iemand niet on- herkend rondom de wereld kon lopen. Bensley, die in die dagen een inkomen van 5.000 pond uit Russische beleggingen genoot, nam op zich het te proberen. GEHEIM Als voorwaarde was gesteld dat hij Namens de negen adopterende ge- de voetreis, die door 19 landen ging, achter een kinderwagen zou maken, met een ijzeren masker op om zijn identiteit geheim te houden. Verder moest hjj in zijn levensonderhoud voor zien door de verkoop van prentbrief kaarten en voor het einde van de reis een echtgenote gevonden hebben. Door duizenden toegejuicht startte hij van de Trafalgar-square in Londen. Bij de paardenrennen van Newmarket verkocht hij koning Edward VII een prentbriefkaart voor vijf pond. Hij moest de koning een handtekening wei geren. KAMERMEISJE VERSTOPT Er stond een beloning van duizend pond op het onthullen van Bensley's identiteit. Zo kon het gebeuren dat er gens een kamermeisje zich onder zijn bed verstopte in de hoop achter het masker te kunnen kijken, maar de op zet slaagde niet. In Dartford (Kent) werd hij aange houden wegens het verkopen van prentbriefkaarten zonder vergunning, maar dit liep goed af omdat de politie en de rechter hem toestonden zijn mas ker op te houden. TWEEHONDERD AANZOEKEN Tijdens zijn reis, die zes jaar heeft geduurd, verklaarden 200 vrouwen zich bereid met hem te trouwen. Hij had al zo'n kleine 50.000 km afgelegd en o.m. Amerika, Canada en Australië bezocht, toen de eerste wereldoorlog uitbrak, met nog ruim 11.000 km voor de boeg. De weddenschap werd afgelast en Bensley keerde naar Londen terug, waar hij een troostprijs van 4.000 pond in ontvangst kon nemen. De eigenlijke premie was 21.000 pond. Bensley gaf de prijs weg. In de oor logsjaren verloor hij zijn gehele vermo gen. Toen hij stierf bezat hij geen cent. Alleen zijn 80-jarige weduwe en twee vrienden woonden de crematie bij. zei: „De Duitsers vinden de juiste plaats op het juiste moment". Aan de vooravond van de Duitse in vasie in Noorwegen, 7 april 1940, gaf Von Ribbentrop aan de Duitse gezant te Oslo opdracht om een Duitse be- bezetting aan te bieden als het enige middel om te verhinderen dat Scandi navië door Frankrijk en Groot-Brit- tannië in een oorlogsgebied zou wor den herschapen en om Noorwegen neutraal te houden. Wat Denemarken betreft: op 9 april telegrafeerde .de Duitse gezant te Ko penhagen, Rethe Fink, aan Von Rib bentrop: „Ik heb mijn eerste demarche ondernomen. Na een kabinetsraad on der leiding van de koning hebben da Denen al onze eisen ingewilligd. On der protest tegen ons optreden probe ren zij kalm en correct in het onver mijdelijke te berusten". De Zweedse minister van buiten landse zaken tijdens de oorlog, Chris- tan Gunther, zou volgens de Duitse documenten in een onderhoud met een functionaris van de Duitse ambassade in Stockholm hebben verklaard, dat Zweden strikte neutraliteit zou hand haven, doch dat het „in overeenstem ming met zijn historische traditie", aan Duitse zijde stond. De Spaanse ambassadeur in Londen, de hertog van Alva, verklaarde in 1940 in een verslag aan zijn regering, dat het moreel van de Britse Marine slecht was, doch dat van de R.A.F. uit stekend. De hertog geloofde dat „het Britse volk als geheel naar het eind van de oorlog" verlangde SPRINGFIELD, (Illinois), 27 mei. De Indonesische minister van buiten landse zaken, Abdulgani, heeft zater dag in een persgesprek verklaard, dat Zijn land minstens een miljard dollar nodig heeft voor de uitvoering van een vijfjarenplan ter versterking van het neutralisme van Indonesië. Hij hoopte dat Amerika hulp zou verstrekken, maar er moesten geen politieke voor waarden aan verbonden zijn. Dr. Abdulgani, die president Sukar no vergezelde bij een bezoek aan het graf van Abraham Lincoln te Spring field, zei dat Indonesië Amerika niet beschouwd als een koloniale mogend heid. ..Integendeel", zei hij, „Wij zijn al tijd jaloers geweest op de manier waar op de Philippijnen werden „gekolonia liseerd". De wijze waarop Amerika hen geholpen heeft is een voorbeeld van wat wij wensen". ONZE DOMINEES VERDIENEN TE WEINIG", aldus Prof. Dr. Ir. H. G. van Beusekom tijdens de vandaag gehouden vergadering van de Ver. voor Kerkvoogdijen in de N.H. kerk. Hij wekte de kerkvoogdijen op hun predikanten een hoger salaris toe te kennen dan in de salarisnormen is aangegeven, (lees morgen een uit voerig verslag). DE BILT ZEGT: Droog en vrij zonnig weer met ho gere temperaturen. Zwakke tot matige, in het zuiden van het land nu en „„n vrij krachtige wind uit oostelijke rich tingen.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1