w e gaan weer tippelen... iËM«lll Ook buiten de provincie bestaat voor onze wandeltocht veel belangstelling Een tweetal korte schaakpartijen Invloed van overheid op bedrijfsleven is kwestie van wikken en wegen Zaterdag 26 mei 1956 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 13 Wacht niet met inschrijven tot we gaan starten Start vindt bij de Graanbeurs plaats V eieranencompetif ie voor „Zonneveld" Zoeken van juiste verhouding tussen gebondenheid en vrijheid „Holentoer" te Lewedorp-Nieuwdorp i i i JÜ ÉH fi B lü s Hl jjj g S lil g Hl iü 4. Bloei van de boomgaarden voorbij Rapport Eerste Kamer Boete geëist tegen wagenvoerder mm 1954 Wereldkampioenschap ploegen 's-GRAVENHAGE, 25 mei. Het we reldkampioenschap ploegen wordt dit jaar in de buurt van Oxford in Engeland gehouden. De Nederlandse voorweastrijden zuilen donderdag 26 juli in de Noordoost polder worden gehouden. .Hieraan zullen deelnemen vijf leden van iedere platte landsjongerenorganisatie en twee afge vaardigden van elke landarbeidersorga nisatie. iLI et stapeltje aanmeldingen voor j^féiieelname aan de „Zeeuwsch Dagblad"-wandeltocht neemt steeds grotere o.nvang aan en het heeft ons bijzonder veel genoegen gedaan, dat de tocht ook buiten de provincie in de belangstelling is komen te staan. Regelmatig komt Tante Pos aandragen met brief kaarten, waarop om inlichtingen wordt gevraagd. En het spreekt welhaast vanzelf, dat we er als de kippen bij zijn om in zulke geval len onze folders te verzenden. Voor diegenen, die nog niet het naadje van de kous weten: op 2 juni organiseert de krant weer een wandeltocht met vier parcoursen. Deze tocht krijgt een buitenge woon feestelijk tintje omdat het de vijfde is, die het Zeeuwsch Dagblad houdt en dit lustrum moet tenslotte enigszins worden gevierd. De afstanden bedragen: 40 km (voor het eerst in onze wandelgeschie denis; ingelegd op verzoek van enkele enthousiaste tippelaars en mede met het oog op de binnenkort te houden vierdaagse afstandsmarsen), 25 km, 15 en 10 km. Deze parcoursen voeren door de Zak van Zuid-Beveland en geven naast veel sportief genot een bijzonder schoon inzicht in de fraaie natuur, welke Zuid-Beveland rijk is. Attractieve start De start wordt bijzonder attrac tief. In afwijking van eerder ge dane publicaties zullen onze wan delaars dit jaar niet bij „Het Schuttershof" vertrekken, maar van de Markt; om precies te zijn bij de Graanbeurs van „De Koren beurs". Hierdoor wordt o.m. ver kregen, dat het opstellen van de wandelaars overzichtelijk kan ge schieden, terwijl een en ander toch niet zoveel tijd in beslag zal ne men. Tenslotte nog een klein verzoek je: Indien U zich voorgenomen hebt om aan een van onze tochten deel te nemen, schrijft dan zo spoedig mogelijk in en bespaart ons een hoop administratieve rompslomp. Elk jaar kost het de leden van het startbu reau ontzettend veel moeite om de zaak op tijd in kannen en kruiken te hebben. U kunt ons daarin tege moetkomen door een inschrijfformu lier aan te vragen of het formulier, dat dagelijks in de krant verschijnt in te vullen. Ons plaatje Ook vandaag brengen we U weer een plaatje, waarvan de inhoud voor zichzelf spreekt. Velen zuüen het kun nen thuisbrengen. Misschien bent U dit mooie hoekje reeds dikwijls ge passeerd zonder er acht op te slaan. Het gaat ook allemaal zo vlug tegen woordig. Gelukkig worden er nog wandeltochten georganiseerd, tijdens welke we rustig in de natuur kunnen ronddolen. Bovenstaande foto werd genomen in 's-Gravenpolder, op het kruispunt, waar men komende uit de richting Goes rechts het dorp inslaat. Deze richting moet U straks op 2 juni volgen om uiteindelijk in Hein- kenszand terecht te komen, waar Vw vermoeide benen een ogenblik kunnen rusten, want in Heinkenszand zal het „uitblazen" geblazen zijn. MIDDELBURG, 25 mei. De veteranen- ploegen van de voetbalverenigingen Vlis- singen, Zeeland Sport, R.C.S., Middel burg, Zeelandia en Goes hebben besloten een halve competitie te spelen ten bate van „Sport steunt Zonneveld". De wed strijden zullen zoveel mogelijk worden ;jspeeld op zaterdagavonden, te beginnen 2 juni a.s. Enkele prominente scheids rechters, o.w. de heren P. Koster te Goes, C. van Nimwegen te Nieuwland en C. J. Odem te Vlissingen, zullen zich met de leiding belasten. De contactcommissie van de M.V. en A.V. Middelburg heeft voor de winnaar een prijs in uitzicht gesteld, die zo mogelijk als wisselprijs zal dienen. Goese damclub verloor van R. D. G. De Goese damclub „G.D.C." speelde in Dordrecht tegen R.D.G. uit Rotter dam voor een plaats in de finale van het landskampioenschap. Geheel vol gens de verwachtingen bleek het Goe se tiental niet opgewassen tegen de sterke formatie, waarmede het Rot terdamse Damgenootsehap aantrad. Het werd een verdiende 146 over winning voor de Maasstedelingen. De gedetailleerde uitslagen waren: W. M. v. d. VeldeL. Anderson 20; J. M. BomJ. Sinke 11; J. KlompeR. Rijkse 11; D. KinneginC. van Bie- men 20; J. L'. van DijckM. J. Je- remiasse 11; G. RijkboelC. de Klerk 11; H. BorghardC. Holle- stelle 20; H. D. KinneginC. van Damme 2—0; J. LodewijksH. Meer man 11; W. SpruitF. P. den Her tog 11. Wetsontwerp economische mededinging DEN HAAG, 25 mei. In het voorlopige verslag van de commissie van rapporteurs uit de Eerste Kamér over het ontwerp van wet economische mededinging wordt in het algemeen veel waardering uitgesproken voor dit wetsontwerp. Het gaat bij dit ontwerp om een wettelijke regeling van overwegend structuele aard, welke aan de overheid blijvend vergaande bevoegdheden schenkt met betrekking tot de ondernemersactiviteit. Hierbij zijn vragen aan de orde omtrent gebondenheid en vrijheid, de betekenis van het particulier initiatief en de toekomstige organisatie van het bedrijfsleven. De beoordeling van het ontwerp is hierdoor verre van eenvoudig. Op zaterdag 4 augustus a.s. GOES, 25 mei. Lewedorp, bekend om zijn wieier- en motorwedstrijden op de grasbaan in de voor-oorlogse jaren, gaat opnieuw kennis maken met de wieler sport. Op initiatief van de Zeeuwse ren- en tourclub „Theo Middelkamp" is in Lewe dorp een comité opgericht, waarin ook personen uit Nieuwdorp zitting hebben, zodat van een combinatie Lewedorp Nieuwdorp gesproken kan worden. Dit comité organiseert in samenwer king met „Theo Middelkamp" een wieier- wegwedstrijd voor amateurs en onafhan- kelijken over 120 km op zaterdag 4 augus tus a.s. onder de naam „Molentoer". Dit wordt een nationale en regionale wed strijd van grote allure. De route voor de renners loopt over Lewedorp en Nieuwdorp, o.a. Leeuwen- dijk, Kasteelweg, Molenweg en Oude Rijksweg. Voor de start en finish heeft men een unieke oplossing gevonden, want deze is gelegen aan de »ude rijksweg, waar het publiek vanaf de hofstede van Vermue een fraai overzicht op het par cours heeft. De medewerking voor dit wielerfestijn is reeds toegezegd van de zijde van een grote oliemaatschappij. Hieronder volgt de samenstelling van het organiserend comité: K. P. Mol (Lewe dorp) voorzitter; W. Rademaker (Lewe dorp) secretaris; L. Baay (Nieuwdorp), Gebr. Driedijk (Lewedorp), H. Raas (Le wedorp), de heren Domisse en Duine (Nieuwdorp) en de heer Geys (Lewe dorp). Diverse functies worden nog onderling verdeeld. Redacteur: J. J. Joosse, Hertshoornstr. 6, Bergen op Zoom. DITMAAL een tweetal korte schaakpartijen. De eerste partij werd gespeeld per brief en de tweede in een simultaanseance. In de eerste partij lijkt het of wit beter spel heeft; niets is echter minder waar. Zwart trekt ten aanval en zal wit's stelling helemaal onder de voet lopen. In de tweede partij maakt zwart al direct een onvergefe lijke fout, komt onder zware druk te staan en loopt mat Wit: A. 1. Zwart: B. (Evans Gambiet). e2- e4 e7e5 Pgl—f3 P'o8c6 3. Lflc4 Lf8c5 4. b2b4! (Het EVansgambiet wordt zelden meer gespeeld, maar is toch wel aardig). 4Lc5xb4 5. c2c3 Lc4c5 6. 0—0 d7—d6 (Beter is Pf6) 7. d2d4 Lc5b6 8. Pf3—g5 (Nu moet Pg8h6. Het blijkt nu dat Pf6 wel beter was geweest). 8. Pg8h6 9. Ddl—b3 0—0 10. Pg5—f3 Dd8—f6 11. d4xe5 d6xe5 12. Lel—g5 Df6—g6 (Op Dd6 volgt Tdl) 13. Pbld2 Lc8g4 (Dreigt Lf3 enz.) 14. h2h4 Kg8—h8 (Om f6 te spelen) 15. Lc4 d5 f7—f6 16. Ld5xc6 b7Xc6 17. Lg5xh6 Dg6xh6 18. g2g3 Ta8d8 19. Db3a3 c6—d5 (Nu dreigt wel Td2 enz.) 20. Da3b2 Td8—d3 (Er dreigt nu iets op f3) 21. Kglg2 Tf8—d8 (Zwart is nu in de aanval) Noteer alvast de datumzaterdag 2 juni a.s. Öl ok dit jaar organiseert het Zeeuwsch Dagblad" weer een grote wandeltocht. De vijfde nog al liefst. Het wordt dus een lustrum- tocht, waarvoor nu reeds grote belangstelling bestaat. Voor het eerst zal ook een tocht worden ingelast van 40 ïcm. U kunt dus deel nemen aan de 10, 15, 25 of 40 km. Als datum hebben we vastgesteld zaterdag 2 juni a.s. De start zal wederom plaatsvinden. bjj de Graanbeurs van „De Korenbeurs" te Goes. INSCHRIJFFORMULIER: •mede verzoeken wij U mij/groep*) te noteren: Naam: Plaats: Adres: als deelnemer aan de wandeltocht. Ik doe mee aan de km-tocht. Voor individuele deelnemers: het verschuldigde inschrijfgeld ad is per postwissel voldaan. Voor' groepen: de groep telt leden, waarvoor is verschuldigd maal is Het verschuldigde bedrag is per postwissel voldaan. Als leider (leidster) treedt öp Doorhalen wat niet van toepassing is. Het inschrijfgeld is als volgt: jongeren tot en met 15 jaar: 0,75; 16 jaar en ouder: 1,25. Leden N.W.B. genieten 50 cent reductie. 22. Pf3e5 23. Pd2 -b3 24. Pbl—cl (Wat anders?) 24 25. Db2b4 En wit gaf het op. f6xe5 c5c4 Td3—d2 Dh6e3 (Beter is hier d6. Nu komt wit gewel- dit opzetten) 8. Pc3d5 De7d8 9. Pd5—f6t Ke8e7 10. d4d5 Pc6—b8 11. d5d6t c7xd6 (Op Ke6 volgt Pf3d4f mat) 12. Pf6d5t Ke7—e6 13. e5xd6f Ke6xd6 14. De2e5t Kd6—c6 15. Pf3d4f Kc6c5 16. b2b4f en mat. Een aardige slotstelling. Het nieuwe probleem luidt als volgt: (Zie diagram). m wM f De tweede partij De tweede partij (een Weense par tij) had het volgende verloop: 1. e2e4 e7e5 2. Pbl—c3 Pg8—f6 3. f2f4 e5Xf4 (De theorie geeft hier d5 als het beste) 4. e4e5 Dd8e7 5. Ddl—e2 Pf6—g8 6. d2d4 Pb8c6 7. Pgl—f3 g7—g5? GOES, 25 mei. De bloei van de boomgaarden behoort in Zee land weer tot het verleden. Plaat selijk zijn er nog wel enkele laat- bloeiende appelrassen, die hun kleurenpracht laten zien, maar over het algemeen heeft het wit en rose van de bloesem plaats moeten maken voor het groen van de bladeren en de vruchtzetting heeft thans weer plaats gehad. Het, is nog te vroeg om over de aard van de vruchtzetting een definitief oor deel uit te spreken. Vast staat wel, dat de bloeiomstandigheden gunstig waren. Ook is in onze provincie geen schade door nachtvorst ontstaan. Dit in tegenstelling met andere plaatsen in ons land waar wel nachtvorstschade optrad. De eerste in druk is, dat de peren een afwisselend beeld vertonen. Sommige rassen zijn zeer druk met vruchten bezet maar er zijn ook rassen, en met name de Bonne Louise, waarvan de vruchtzetting op vele plaat sen matig is. De pruimen tonen eveneens een afwis selend beeld met waarschijnlijk wel ge noeg vruchten en de kersen zijn matig tot goed bezet. We hopen echter met ruim een week meer en betere gegevens te kunnen geven over de vruchtzetting van het fruit. Wit: Kgl, Df7, Tel, Td5, Lb3, pion nen: a3, b2, f2, g2 en h3. Zwart: Kh8, Dc7, Tg8, Lc8, Ld6, Pc6, pionnen: a7, b7, g7 en h6. Wit aan zet en wint. Oplossingen behoeven niet ingezon den te worden. De oplossing van de vorige pro bleemstelling was als volgt: A. 1Pg4!; (dreigt Th2t) 2. fg4: (of zie B) 2Lg4; 3. Dg4, Th2f; 4. Kh2, Df2f en wint. B. 1Pg4; 2. Th2, Dc4; 3. Dc4, Pe3t en wint. of: Diverse leden van de Eerste Kamer vragen zich af, blijkens het verslag in hoeverre de regering wenst in te grij pen in de ordening van het bedrijfs leven. Zij vragen zich af, of op deze wijze het bedrijfsleven niet een ver lengstuk dreigt te worden van de over heid. Ook andere leden staan om deze reden ietwat' sceptisch tegenover het ontwerp, alhoewel zij niet de vrees koesteren, dat de overheid een te gro te machtspositie zal gaan innemen. Zij menen door deze wet, dat de regering oneerlijke concurrentie kan beteuge len en eventueel ook geweerde concur rentie weer kan aanmoedigen. De ma terie van de positie van de overheid in het economisch bestel is wel, zoals blijkt uit de reacties van de kamerle den, een zaak, die met grote voorzich tigheid dient te worden behandeld. Regeerbeleid Veel leden gaan er van uit dat de regering handelingen moet kunnen be strijden, die het economisch regeerbe leid doorkruisen. Hierbij wordt in het bijzonder gedacht aan kartels. Wel moet, aldus een groep leden, voortdu rend verschil worden gemaakt tussen onderlinge afspraken van een groep winkeliers en kartels, trusts en mono polies. Gewaakt moet worden dat de wet t.z.t. niet in strijd komt met de belan gen van de middenstand. Er moet vrij heid blijven, zo wel op het gebied van de produktie als op dat van de distri butie. Invloed Dat het de overheid mogelijk is, dank zij 't tot stand komen van deze wet, belangrijke invloed uit te oefenen op het economisch bestel, zowel in tij den van hoog- als in perioden van laagconjunctuur, werd door een groot aantal leden op prijs gesteld. Ander zijds werd er ook de aandacht op ge vestigd dat de maatschappij in Neder land berust op particulier initiatief. Dientengevolge moeten de onderne mers er op kunnen vertrouwen dat, wanneer het beleid van de onderne mingen rechtmatig en sociaal is, de overheid niet zal ingrijpen. Tal van leden hebben verklaard zich met het beleid van de minister van Economische zaken, zoals dat tot op heden is gevoerd, goed te kunnen ver enigen. ARNHEM, 25 mei. Het Gerechts hof te Arnhem heeft bij verstek tegen de 50-jarige inmiddels gepensioneer de machinist der N.S.V.A. van W. uit Amersfoort, mogelijk door onvoldoen de oplettendheid, er de oorzaak van geweest kan zijn, dat op 3 februari 1954 op het stationsemplacement van de legerplaats Oldebroek de sneltrein ZwolleAmersfoort met negentig km snelheid op een wissel ontspoorde. Deze snelheid zou te groot zijn ge weest. De Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal heeft het handelsver keer van steenkool en ijzer- en staal- produkten tussen de landen onderling sterk doen toenemen. Hoezeer dit vrije handelsverkeer tussen de landen onderling geacti veerd is komt duidelijk tot uiting in de grafiek van de ijzer- en staal- produkten, waaruit blijkt, dat na ver loop van vier jaar de totale handel ruimschoots is verdubbeld. In het bijzonder is de hoeveelheid ijzer- en staalprodukten die door Bel gië, Luxemburg en Frankrijk aan de Bondsrepubliek Duitsland worden ge leverd zeer toegenomen. Het handelsverkeer tussen de lan den der Gemeenschap in steenkool was in het jaar 1955 iets minder dan in het jaar 1954, hoewel ten opzichte van 1952 een stijging van 25 a 30 pCt geconstateerd kan worden. Overigens is in de loop van 1956 tot nu toe weer een stijging van het steenkolen-verkeer merkbaar. GEVOLGEN VAN DE GEMEENSCHAPPELIJKE MAftKT^ £22$ 2163 Maanrfgcmiddcldcm t9S2 wgmm HËI/P55 Een verhaal uit de tijd van Stadh. Koning Willem 111 112) Peter zag nieuwsgierig rond, nadat de bediende hen verlaten had. „Overal, overal vertrouwen de men sen op vleselijke wapenen", riep hij uit, „toch is de arm des Heren niet verkort, noch Zijn oor doof gewor den". „Zeg mij waarom gij mij hierheen gebracht hebt", riep Benedictus toor nig uit. „Gij behandelt mij alsof ik een kind was. Wiens huis is dit en wie zal ik hier ontmoeten?" „Een, aan wie ge voortdurend denkt", zei Peter. „Luister". Trelawney's hart klopte luid, toen hij voetstappen hoorde naderen. Zou hij weer de vrouw zien, die hij nog liefhad? Speelde zij een rol in dit mysterie? De deur werd geopend en hij stap te vooruit. Doch slechts één schrede. Die binnenkwam was niet Mary Jef freys, maar John Trelawney, de bis schop van Bristol. Het gelaat van de jonge man werd bleek, toen zijn blik die van zijn bloedverwant ontmoette, maar hij sloeg zijn ogen niet neer. De oudere stond voor hem, meer als generaal, die een leger in de slag aanvoert dan een geestelijke, toch was zijn gelaat vriendelijk ofschoon ernstig In die tijd was bisschop Trelawney het hoofd van het grote geslacht, welks naam hij droeg en dit, gevoegd bij zijn gewichtige positie als bisschop van Bristol, maakte hem een van de voornaamste en geëerdste mannen der natie. Zijn geslacht had steeds trouw de regerende Koning gediend en of schoon Jacobus n hem, een protes tant haatte, bleef hij toch vertrouweri als het hoofd van een geslacht, dat steeds de Koning trouw geweest was. De twee bleven elkaar onafgebro-regering. Hij heeft nog maar enkele ken aanstaren. In de ogen van de bis- maanden gelèden de troon beklom- schop blonk toegenegenheid, in weer-1 men, en toeh heeft hij reeds bloedige wil van de strenge blik, terwijl de blik van zijn jeugdige bloedverwant uitdagend was, met vrees gemengd, „Wat hebt ge mij te zeggen", vroeg de bisschop eindelijk. „Niets." „Wat, noch droefheid, noch be rouw?" „Geen van beide." Een ogenblik schitterden de ogen van de bisschop van toorn. Weet gij, dat ge de eerste Trelaw ney zijt, die ooit een rebel geweest is? Weet gij, dat gij die naam hebt onteerd en de meest onbevlekte en ge- eerde naam in Engeland door het slijk hebt gesleurd?" „Neen, voorzover ik weet." „En toch hebt gij die laag-geboren Monmouth gevolgd en uw hand tegen de wettige Koning verheven?" „Koning!" riep de jongeling stout moedig. „Waarin is hij een Koning? Volgens welk recht draagt hij de kroon?" Volgens het recht van afstamming. Hij is de zoon van een man, voor wie uw vaders gestreden hebben." ,Hij is een papist en heeft de ware religie verloochend", riep de jonge ling uit. „Hij is de grootste wreed aard in Engeland, uitgezonderd het werktuig, dat hij gebruikt. Hij houdt geen enkele belofte en hij is de oor zaak, dat het ganse land klaagt. Hij heeft de heiligste gevoelens beledigd en het leven noch de eer van een En gelsman is meer veilig." „En wie heeft u deze schijnheilige phrasen geleerd?" „Bewijs 'me,- dat ze het niet zijn", zei de jongeman stout. „Denk aan zijn sporen achtergelaten. Dat hij Koning is door het recht van afstamming; 't is haast bij toeval, dat hij Koning werd. Zoals iedereen weet, was het bijna geheel anders gelopen." „Dit zijn de gevoelens van een re- bei", zei de bisschop. „Van wie hebt ge ze geleerd?" „Van niemand", antwoordde de jon geling. „Tegen mijn wil en verlangen zijn ze in mijn hart gekomen. Gij zegt, dat ik de eerste Trelawney ben, die ooit een rebel was. Welnu, 't zal u gemakkelijk vallen, mij te negeren. Ik behoor slechts tot een vrijwel on bekende zijtak". „Een man, die deze zijtak draagt, kan niet verborgen blijven", sprak de bisschop. „Het bloed der Trelawney's stroomt door uw aderen, en gij kunt uw bloed niet verloochenen." Laat mij dan mededelen, wat er gebeurd is, sedert ik u vele maanden geleden verliet", antwoordde hij. „Laat mij u vertellen, wat ik gezien en ge hoord heb en oordeel dan." Hij vertelde zijn geschiedenis goed. Het Keltisch bloed verloochende zich niet en vol vuur deelde hij zijn we dervaren mee. Hij liet de bisschop zien, wat hij zag, en gevoelen, wat hij gevoelde. Menigmaal, terwijl hij met zijn verhaal voortging, schoten er vonken uit de ogen van de bisschop, en greep zijn rechterhand naar zijn zijde, alsof er een zwaard hing. Voor al begonnen zijn ^ogen een harde uit drukking aan te nemen, toen hij zijn onderhoud met de Koning meedeelde, de gèschiedenis van Donald Stewart en de rechtspraak van Jeffreys. (Wordt vervolgd)

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 13