Kritiek op het bestuursbeleid in de vergadering van Y.V.Y. Middelburg pure koffie MOCCONA We gaan weer tippelen... J Ef§©dMk Bouw kleedlokaal op sportterrein te Oostkapelle wordt aanbesteed Eindles Lagere Tuinbouwschool Z.L. M. te Kapelle: 14 geslaagden Kerkelijk Zeeland bracht dank de heer W. van Berkel aan De heer Hamming deed suggesties; ringrijdersconflict nog niet opgelost Fietsendief in Goes in de kraag gegrepen Het fijnste uit direct klaar in de kop! „Kijverheid en handel" naar Oostende Afscheidsreceptie in «De Korenbeurs» Zeeuws twaalftal speelt drie wedstrijden /rijdag 25 mei 1956 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 2 „Wie vindt een evenement?" riep voorzitter uit MIDDELBURG, 24 mei. Breedvoerig is in de donderdagavond gehouden vergadering van de Vereniging tot Bevordering van het Vreemdelingen Verkeer in Walcheren te Middelburg gesproken over de plannen voor dit jaar. Kritiek op deze plannen werd geleverd door de heer P. I. Hamming, de voorzitter van de Chr. Middenstands Bond hoewel de heer Hamming hier uiteraard in zijn kwaliteit als lid van van VW aanwezig was. Hij gaf als zijn mening, dat men beter het spenderen van geld aan het verlichten van straten kan stopzetten en deze gelden storten in een evt. te stichten fonds, waarover VW het beheer zal krijgen. Uit dit fonds zou dan later een permanente, beschaafde attraktie kunnen worden gefinancierd. Verder bracht de heer Hamming naar voren, dat de leerlingen van de hoogste klassen van HBS en Gymnasium tijdens hun vakantie in de zomermaanden uitstekende diensten kunnen verrichten als gids. Tenslotte drong hij erop aan, dat het bestuur in het vervolg de plannen voor een be paald seizoen eerder in een vergadering met de leden zal bespreken „regeren is vooruit zien", zo zei hij. De heer P. Blaauw opperde het plan om jaarlijks een défilé te or ganiseren met het wagenbezit van de vereniging. ningmeester, maakte melding van een batig saldo van f546,99. Vermeld zij nog, dat de heren P. J. C. Castenmiller en J. Vroom als be stuurslid werden herkozen; het be stuurslid de heer J. A. van Dixhoorn noemde de contributie, die totaal t 2000,- bedraagt, voor de hoofdstad van Zeeland bedroevend laag. GOES, 24 mei Dinsdagavond ont dekte een der Goese politie-agenten dat aan de Koepoort een rijwiel, eigen dom van een zekere H., werd „meege nomen". Een achtervolging werd in gevet en reeds in de Lange Kerkstraat kon de dief, V. uit Ovezande, in de kraag worden gegrepen. Bij huiszoe king bleek vervolgens, dat V. zich ook schuldig had gemaakt aan diefstal van een nieuwe Kaptein Mobilette, welke in het begin van dit jaar in Goes was vermist en die toebehoort aan 'n zekere B. V. werd in arrest gesteld en zal aan de Oificier van Justitie worden voor geleid. Ingezonden Mededeling (adv.) Verlichting op diverse punten Deze suggesties waren indirect het gevolg van de kritiek van de heer Imanse. De voorzitter, Mr. J. A. Du- mon Tak, had te voren de door het be stuur uitgebroede plannen ontvouwd. Zo deelde hij mede, dat nog geen defi nitieve oplossing is gevonden voor het plaatsen van de schijnwerpers, die het stadhuis zullen verlichten. De gemeen te legt de kabels aan, doch het is jam mer, dat enkele pandeigenaren weinig medewerking geven. Voor deze ver lichting is 1500.gereserveerd. De ze reservering gaat door om later nog andere monumenten en pitoreske hoekjes (zoals de Kuiperspoort) te kunnen verlichten. RINGRIJDEN De moeilijkheden, die vorig jaar re zen ten aanzien van het ringrijden zijn nog niet opgelost. Mr. Dumon Tak zei, dat alsnog wordt gehoopt op het berei ken van een akkoord hiertoe wordt volop vergaderd. De voorzitter zei verder, dat VW er voor moet zorgen, dat het een attrak tie voor de vreemdelingen blijft, een folkloristisch gebeuren. Voor de Be- nelux-ronde werd een subsidie van 250.beschikbaar gesteld. Tevens zal een plattegrond van de stad in gro te oplaag worden uitgegeven. Deze plattegrond zal via buschauffeurs, ho tels e.d. gratis aan de vreemdelingen worden verstrekt. Vervolgens deelde de voorzitter mede, dit speciaal tot de heer Imanse, die in een vorige verga-: dering had aangedrongen op grotere activiteit, dat van B. en W. van Middelburg een schrijven was binnen gekomen, waarin een aanmerking wordt gemaakt op de 1500.die werden gevoteerd voor de stadhuis verlichting. Dit zou niet op de weg van WV liggen, welke organisatie slechts propaganda moet maken. De heer Du mon Tak zei nu dubbel bang te zijn om gelden uit te trekken voor het or ganiseren van evenementen. De voor zitter achtte het beter het geld samen te bundelen en voor een goed eerste klas doel aan te wenden. TELEURGESTELD De heer Imanse zei hierop zeer teleurgesteld te zijn. Hij zag graag, dat V.V.V. een andere koers ging varen. Hij noemde de leiding te pes simistisch. „Doe iets", zo zei hij, „op deze manier is de V.V.V. abso luut op de verkeerde weg". T.a.v. het ringrijdersconflict vroeg hij de voorzitter water in de folklorewijn te doen. De heer Imanse zei de Z.R. V. te zien als een sportvereniging. Het is belangrijk, de ringrijderij te behouden. Wie het organiseert doet er niet toe. Mr. P. C. Adriaanse, die deze zaak namens het bestuur van V.V.V. steeds behandelt verhief hierna zijn stem om de heer Imanse toe te voegen: „U weet niet, waar het hier om draait". De voorzitter richtte zich nog tot hem: „Als er ideeën zijn, zal er enthousias me zijn". „Maak dan wat", drong de heer Imanse aan. Hierna deed men boven vermelde suggesties. COÖRDINATIE De heer I. J. van Houte drong aan op stimulering door V.V.V. van de co ördinatie van diverse organisaties, die thans nog langs elkaar heenwerken. De voorzitter stelde tenslotte de vraag: „Wie vindt het plan voor een evene ment?" Een stem uit de vergadering, die pleitte voor uitgebreidere open stelling van de winkels op zondag werd onmiddellijk onderdrukt Nadat de heer Hamming erop had gewezen, dat dit V.V.V. meer kwaad dan goed zal doen, concludeerde de voorzitter, dat zulks inderdaad een averechtse uitwerking zal hebben. LAGE CONTRIBUTIE In zijn jaarverslag noemde de secre taris, de heer A. P. van de Kamer, 1955 gunstig. Met name het vreemde lingenverkeer uit Noord-Frankrijk nam toe. Lof zwaaide hij aan het adres van de heer G. W. Oskamp, directeur Prov. V.V.V., en de Stichting Nieuw Walcheren voor hun propagandistische arbeid. De klachten over de lange wachttijden voor de veren verminder den. Het ledental steeg van 339 tot 368. De heer F. B. den Boer, de pen- Met Moccona, de fijne, oplosbare koffie van Douwe Egberts, hebt U in 'n handomdraai een lekker kopje koffie! opk>5blte Ingezonden Mededeling (AdvJ MODERN CHRISTELIJK STAATSMANSCHAP Uitgave: Stichting Zeeuwsch Dagblad Goes. Medewerkers: J. A. van Benne- kom, Middelburg. Ds. W. C. van Burgeier, Kruiningen. J. S. Hoek, Middelburg, J. Hommes, Nieuw- dorp. J. Huijssen, Terneuzen. Ds, J. Karelse, Goes. Ds. J. Kwast, Vlissingen. J. Laport, Goes. J. Lodder, Vlissingen. J. Moll, Vlis- singen. K. C. van Spronsen, Goes. A. H. S. Stemerding, Souburg. R. Zuidema, Goes. Ir. J. J. van Hennik: „School staal op hoog peil" KAPELLE, 24 mei. Tijdens de vanmiddag gehouden eindles van de lagere tuinbouwschool van de ZLM, de Ir. A. W. v. d. Plassche- school, hebben 14 leerlingen het diploma gekregen. Zij hebben vier jaar lang de lessen aan deze school met goed gevolg doorlopen en het bewijs hiervan werd hun vanmiddag uitgereikt door de Zeeuwse rijkstuinbouwconsulent Ir. J. J. van Hennik. Talrijke genodigden en officiële personen waren hierbij tegen woordig. De leiding berustte bij de voorzitter van de Commissie van Toezicht, de heer J. Q. C. Lenshoek te Kloetinge. Drie leerlingen kregen hierna de ge- oudleerlingenvereniging sprak de heer legenheid een onderwerp in te leiden. A. Njjssen te Kapelle. Nadat ook nog De leerling J. C. van Liere uit Kloetin ge gaf zijn mening over de appel Jo nathan. Op bijzonder levendige en ook interessante wijze werd uiteengezet hoe de Jonathan hier gekomen is als vervanger v. d. Sterappel en de Belle fleur. Hoe de bewaarbaarheid is en hoe het doorplukken voor deze appel een eerste vereiste is. Ook de afzetmoge lijkheden werden besproken. Na de in leiding werden diverse vragen gesteld, welke ook goed werden beantwoord. „Ons plantsysteem" was het onder werp van Joh. Mol uit Hansweert en G. M. de Jager uit Kapelle had een bedrijfseconomisch onderwerp en wel over het aanschaffen van een trekker op een fruitbedrijf van 3 ha. OP HOOG PEIL Ir. Van Hennik zei bij de diploma uitreiking dat de school op een hoog peil staat wat betreft de kennis welke bijgebracht wordt. De heer P. J. J. Dekker te Wemel- dinge, vice voorzitter van de ZLM zei dat de ZLM trots is op de school in Kapelle. Hij wees er op hoe er in deze tijd snel wordt geleefd en dat het no dig is dat men weet van het vak waar in men werkt. Namens de ZLM kreeg de beste leer ling, de heer J. C. van Liere te Kloe tinge, een boekwerk. De tweede leer ling, G. M. de Jager te Kapelle, kreeg een boekwerk van 't kringbestuur van de ZLM en de derde leerling, Joh. Mol te Hansweert, een boekwerk van de veiling te Kapelle. GELUKWENSEN Namens de gemeente Kapelle sprak wethouder B. de Jager, namens de leer. lingen de heer A. A. de Wilde te Mid delburg. Hij bood de leraren M. Nieuwenhuyze, L. C. Oele en W. Phi- lipse een aandenken aan. Namens de Geslaagden eerste deel examen lerares in naaldvakken GOES, 21 mei. Voor het le deel van het examen lerares in de naald vakken, Na, slaagden de dames: E. D. Blok te Ellewoutsdijk, F. L. Glerum te Biezelinge; E. J. W. van Muiswinkel te Goes; H. J. Noback te Middelburg; C. M. Vermue te 's-Hee- renhoek; A. Westerterp te Middelburg; D. A. Wilschut te Schoondijke;. S. Zan- dijk te Waarde, allen leerlingen van de Vakschool voor meisjes te Goes. het woord was gevoerd door de heer J. Q. C. Lenshoek, namens de commis sie van toezicht sprak het hoofd der school, de heer Nieuwenhuyze een slot woord. GESLAAGDEN De namen der geslaagden zijn: M. J. v. d. Vliet, Biezelinge; Joh. Mol, Hans weert; J. J. Roose, Goes; A. A. de Wil de, Middelburg; G. M. de Jager, Ka pelle; J. C. van Liere, Kloetinge; M. C. Weststrate en A. Gijssel, Wemeldinge; A. M. Braamse, WoÜaartsdijk; A. J. J. Sandee, Yerseke; A. J. L. Pieterse, We meldinge; C. A. van Buël, A. C. de Groene en J. J. Kosten, Kapelle. „Uw huis zoals het worden kan" ook naar Oostburg GOES, 24 ipei. De tentoonstelling „Uw huiszoals het worden kan", ge organiseerd door de centrale van boerin nen- en andere plattelandsvrouwenorga nisaties, zal ook in Oostburg worden ge houden en wel van 20 tot en met 27 juni a.s. in de aardappelbewaarplaats. MIDDELBURG, 24 mei. Leden van het departement Zeeland van de Ned. Maatschappij van Nijverheid en Handel zullen op woensdag 6 juni a.s. een ex cursie per loodsboot maken naar Oosten de. Men zal zich om kwart voor 8 insche pen aan de steiger bij de grote keersluis tegenover het station van Vlissingen. Voor deelnemers uit Zeeuwsch-Vlaande- ren vertrekt een afhaalbootje bij de pro vinciale steiger te Breskens. Om 11 uur hoopt men aan de sluis bij de vismijn van Oostende aan te komen. Deze vismijn, die tot de grootste van Europa behoort, zal worden bezichtigd, waarna van kwart voor 12 tot kwart voor 2 de jaarvergadering en lunch worden gehouden in de „Laiterie Royale" in het Park. Van 2 tot half 4 wordt een bezoek gebracht aan de N.V. „Les Frigorifères du Littoral". Om 4 uur wordt weer vertrok ken en men denkt om 7 uur in Vlissingen terug te zijn. Samen en met de Zegen van Boven GOES, 24 mei. Predikanten, kerkvoogden en andere function- narissen op kerkelijk gebied van Herv. Kerk, Geref. Kerk en Geref. Gemeente uit de rampge meenten hebben donderdag middag tijdens een afscheidsrecep tie in „De Korenbeurs" hartelijk dank gebracht aan de heer W. van Berkel, de Rijksadviseur van het Rampenfonds. De heer Van Berkel behartigde in de kerkelijke sector de belangen van de Zeeuwse ge meenten en de gemeenten op de Zuid-Hollandse eilanden. Van laatstgenoemde groep verschenen eveneeens verschillende vertegen woordigers op de receptie. Velen maakten van de gelegenheid gebruik mevrouw en de heer Van Ber kel, evenals mej. Van Berkel en de se cretaresse van de scheidende function- naris, mej. N. Spreij, de hand te druk ken. De heer Van Berkej dankte de aanwezigen voor de getoonde belang stelling. Hij noemde het „een af scheidsreceptie met een merkwaardige ondergrond", omdat het met velen geen afscheid is. De heer Van Berkel had vele goede woorden gehoord; als er echter, zoals hij zeide, dank zij de regelingen iets tot stand is gekomen, dan is dit in de eerste plaats te dan ken aan zijn superieuren. Voorts wees hij op de uitdrukking: „Ieder elftal speelt, zoals de tegenstander het toe laat". Hij besloot: „Als er 3n de kerke lijke sector iets Is bereikt, dan heb ben wij dat samen met de Zegen van Boven bereikt". Hij dankte tenslot te alle aanwezigen voor de prettige samenwerking. Hoewel de heer Van Berkel een an dere functie op het departement heeft gekregen, Is hem toegezegd, dat hij In de gelegenheid zal worden gesteld het lopende werk af te maken, zulks in sa menwerking met Ds. W. C. van Bur geier, predikant der Herv. Kerk te Kruiningen. De heer Van Berkel heeft zijn werk gedaan in overleg met de Bouw- en Restauratiecommissie der Ned. Herv. Kerk, waartoe hij veel sa menwerkte met de secretaris van deze commissie, Mr. G. J. ter Linde. Na af loop van de afscheidsreceptie werd de aanwezigen een diner aangeboden, Noteer alvast de datum zaterdag 2 juni a.s. ok dit jaar organiseert het „Zeeuwsch Dagblad" weer een grot* wandeltocht. De -vijfde nog al liefst. Het wordt dus een lustrum- tocht, waarvoor nu reeds grote belangstelling bestaat. Voor het eerst zal ook een tocht worden ingelast van 40 km. U kunt du» deel nemen aan de 10, 15, 25 of 40 km. Als datum hebben we vastgesteld zaterdag 2 juni a.s. De start zal wederom plaatsvinden bij de Graanbeurs van „De Korenbeurs" te Goes. INSCHRIJFFORMULIER: Hiermede verzoeken wü U mij/groep te noteren: Naam; Plaats: Adres: als deelnemer aan de wandeltocht. Ik doe mee aan de km-tocht. Voor individuele deelnemers: het verschuldigde inschrijfgeld ad is per postwissel voldaan. Voor groepen: de groep telt leden, waarvoor is verschuldigd maal is Het verschuldigde bedrag is-per postwiss«i voldaan. Als leider (leidster) treedt op Doorhalen wat niet van toepassing is. Het inschrijfgeld is als volgt: jongeren tot en met 15 jaar: 0,75; 16 jaar en ouder: 1,25. Leden N.W.B. genieten 50 cent reductie. Bouwvakarbeiders zegden belangeloze medewerking toe, maar OOSTKAPELLE, 24 mei. Tijdens de vanavond onder voorzitterschap van burgemeester F. G. Sprenger gehouden raadsvergadering werd een uit voerige bespreking gewijd aan het voorstel tot het bouwen van een kleed lokaal op het sportterrein. Men was het over eens, dat het gebouw (kosten plm. 7.000,er moet komen en koos daartoe het plan van architect Post- huma. De meningen liepen echter nog al uiteen, toen de wijze van uitvoering ter sprake kwam. De heer A. Don (PvdA) en wethouder Z. Maljaars stelden voor na grondige bespreking het werk te laten uitvoeren door een aan tal bouwvakarbeiders, dat het kleedlokaal kosteloos wilde bouwen, als de gemeente de materialen verstrekt. Burgemeester Sprenger zei o.m. veel waardering te hebben voor dit aanbod, maar ontraadde de raadsleden met klem deze weg in te slaan. Hij staafde zijn motivering met enkele voor beelden te noemen uit andere gemeenten, die bij soortgelijke werken zeer onprettige ervaringen hebben opgedaan. De heer J. de Visser (SGP) interes seerde deze gehele aangelegenheid weinig, maar wethouder Maljaars gaf zich nog niet gewonnen: „In Fries land bouwde het personeel van een secretarie wel een hele woning in vrije tijd". De heren A. W. Louws en F. C. de Groot achtten het object te groot om in vrije uren uit te -voeren. Uiteinde lijk werd besloten het werk aan te be steden. GEMEENTEWAPEN Bij K.B. van 23 april is definitief aan de gemeente een gemeentewapen verleend. Dit bestaat uit het tot nu toe gevoerde wapen van de ambachtsheer lijkheid, n.L in azuur twee gouden dwarsbalken, nu gedekt met een gou den kroon van drie bladeren en twee paarlen. De raad stelde de ver. tot bevorde ring van het geitenras in Zeeland ter gelegenheid van de te Domburg te houden Z.L.M.-tentoonstelling een me daille in het vooruitzicht. De Z.L.M. krijgt ten behoeve van genoemde ex positie f25,De voorzitter deelde vervolgens mede, dat de gemeenteraad van Burgh (Seh.) op 6 juni a.s. een te genbezoek hoopt te brengen. Na in besloten zitting bijeen te zijn geweest werd de nieuwe woning van de Torenstraat toegewezen aan de heer A. Roose jr. De verbouwing van het pand hoek Dorpsstraat-Molenweg werd gegund aan de laagste "inschrijver, aannemer Jobse. Een betere vergoeding werd vastge steld voor de toezichthouder van het verenigingsgebouw. Als lijkschouwer werd benoemd dok ter P. J. Bom. RONDVRAAG Bij de rondvraag vestigde de heer J. Geldof (A.R.) de aandacht op de gevaarlijkste toestand van de Grijps- Wildstand op Duiveland verbetert BRUINISSE, 24 mei. Klaagt de land bouwende bevolking over de grote droog te, waardoor de maanden april en mei van dit jaar en ook de voorgaande maanden werden gekenmerkt, de hazen blijken in dit klimaat uitstekend te kunnen aarden en alle worpen van de hazenfamilies, die de strenge koude overleefden, schijnen te gedijen, zodat de wildstand in de Duive- landse polders thans zienderogen verbe tert. Zoals bekend werden in 1954 moer hazen, die uit Frankrijk waren aange kocht, in deze polders uitgezet om de door de ramp bijna uitgestorven wildstand weer op peil te brengen. kerkseweg. Aan het Wegschap Walche ren zal dit kenbaar worden gemaakt. De heer Don zei het te betreuren, dat door de werken' aan de zeewering de duinen worden ontsierd. De voor zitter antwoordde, dat aan dit punt aandacht wordt besteed. De veiligheid gaat hier echter voorop. Wethouder Maljaars merkte n.a.v. een besluit in de vergadering van Burgemeesters en secretarissen, omdat het moeilijk is om terzake een oordeel te vellen. Ingezonden Mededeling (adv.) GOES, 24 mei Het Zeeuwse korf baltwaalftal zal deze zomer enkele ma len in het veld komen. Op 9 juni wordt in Zierikzee gespeeld tegen het vertegenwoordigende twaalftal van Scliouwen-Duiveland. Op 14 juli neemt het Zeeuwse twaalftal deel aan het Vierbondentoernooi van de Goois- Utreehtse Korfbalbond, dat te Utrecht of te Zeist wordt gehouden. Tenslotte zal in september nog een wedstrijd te Middelburg worden gespeeld tegen 'n nader te bepalen tegenstander. Volleybaltoernooi in Goes GOES, 24 mei. Zaterdagmiddag half 2 begint op het sportveld van de Ned. Spoorwegen aan de W. Barendszstraat een volleybaltoernooi, georganiseerd door de volleybalvereniging ,3a. Zo", een onder deel van de personeelsvereniging van de Cultuurtechnische Dienst.Aan dit toernooi zullen deelnemen teams o.a. „E.G.V.C."., Christelijk Lyceum, Keuringsdienst te Goes, uit Lamswaarde, Terholen, Hans weert (douane) en Middelburg (rijks politie). Ingezonden Mededeling (adv.)

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 2