Soekarno ontving ere - doctoraat van Columbia-universiteit Strop van f 20 in miljoen aardappelenexport Ook Glubb's opvolger verlaat het Arabische Legioen Geraffineerde autosmokkelaars hoorden fikse straffen eisen „Door Gods gratie van Nederland vrij" Indonesië: gewijd aan opvoeding, culturele verrijking en onaantast bare stembus Jongen stak zijn vriendje in brand Rusland heeft weer nieuwe (enbetere) wapens Oppositie-Unie niet voor de radio Schade voor Zeeuwse boeren en exporteurs valt mee PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Observatieposten van V.N. bij Gaza Langs smokkelpaden in Zeeuwsch-Vlaanderen Vijfjarig knaapje verdient drie duizend per week PAARD „EUAS" MET FANFARE INGEHAALD DIE ROYALE RUSSEN TOCH! Negerin Alice sticht nieuwe godsdienst Weer Bijbel-ballons boven Sowjet-Unie Telefoon 3438 (b.g.g. voor redact!* 8987, voor adm. 2970), Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord- straat 35. Tel. 2009, Tel. redactie 2347 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 826; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.47 per week, t.p. maand, ƒ5.85 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per mjn. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwsch Dagblad „PATRIJZENJACHT" OP NOORD-BEVELAND zie pag. 7 12c Jaargang No. 3404 Wnd.-hoofdredacteiir: Prof. Dr. J. J. de Jong - Directeur: Jacq de Smit Vrijdag 25 mei 1946 Op- en ondergang van Zon en Maan: Zaterdag: Zon op 4.31 u., onder 20.45 u. Maan op 22.25 u., onder 5.46 u. Hoogwater zaterdag 26 mei: Vlissingen: 2.54 u. 2.15 m., 15.19 u. 2.16 m. Terneuzen: 3.23 u. 2.29 m., 15.51 U. 2.30 m. Wemeldinge: 4.42 u. 1.64 m., 17.10 u. 1.64 m. Zierikzee: 4.30 ua 1.37 m., 16.56 u. 1.38 m. Dit is een volk, groot in aantal, van een samenstelling van etnologische na latenschap, met schitterende mogelijk heden voor de toekomst, zo zei hij EGYPTE EN ISRAEL BEREID JERUZALEM, 24 mei. Zowel Egypte als Israël heb ben beloofd gevolg te geven aan het plan van Hammars- kjoeld om observatieposten in het gebied van Gaza in te rich ten. De hoofdwaarnemer van de VN-bestandscommissie heeft dit donderdag in een communiqué bekend gemaakt. Tijdens de jongste vredesmissie van Hammarskjoeld in het Midden-Oosten hebben de beide landen in principe reeds met het plan ingestemd, doch zij Dr. Kirk voegde eraan toe, dat of- lieten de uitvoering ervan over aan de schoon president Soekarno vele enor- gemengde bestandscommissie. me problemen had, hij nooit gevreesd Westerlings manager ook van de pardj AMSTERDAM, 24 mei. Uren achtereen is de Amsterdamse rechtbank vandaag bezig geweest met een uitgebreide smokkelzaak van personenauto's. Deze werden in België gestolen, over de Zeeuwsch-Vlaamse grens gesmokkeld en in Nederland met valse nationaliteitsbewijzen verkocht op de automarkten. De beide hoofdverdachten, F. C. de H. (30) uit België en C. G. van M. (28) hoorden beiden twee en een half jaar tegen zich eisen. Vier andere verdachten, die eveneens in het komplot waren betrokken o.w. de 36-j. autohandelaar H. W. B. uit Apeldoorn, die tot voor kort vele spreekbeurten van ex-kapitein Westerling organiseerde, werden beloond met straffen, variërend van 400.boete tot 1% jaar ge vangenis. De overige verdachten kochten veel al de wagens van Van M. en verhan delden deze later weer op de auto markten. Zij allen gaven hetgeen hen ten laste was gelegd toe. - NEW YORK, 24 mei. „Zes en dertig jaar van mijn leven heb ik gewijd aan de zaak van mijn land. Daarvan heb ik dertien jaren in gevangenis en ballingschap doorgebracht. Maar door Gods gratie is mijn land vrij, alhoewel nog niet geheel. Als ik naar Indonesië terugkeer, zal ik mijn volk vertellen van de buitengewone ontvangst, die gij mij hebt bereid". Het was de juist door de Columbia-universiteit tot ere-doctor in de rechtswetenschappen benoemde president Soekarno, die van middag deze woorden sprak voor een uitgelezen gehoor. De president van de universiteit, Dr. Kirk, noemde Soekarno een symbool van een natie die vastbesloten is vrij te zijn en van een volk, dat gewijd is aan de rechten van het individu door opvoeding, culturele verrijking en door de onaantastbaarheid van de stembus. Gedurende ruim 2ia jaar in de periode van 1953 tot november 1955 heeft de bende op deze wijze onge veer twintig wagens verhandeld. De H. stal auto's te Antwerpen, waarna hij deze naar een afgesproken plaats in de stad bracht. Daar wachtte van M. op hem. Deze reed de wagen vervolgens via smokkelpaden i_i Zeeuwsch- Vlaanderen naar zijn woonark bij Weesperkarpsel, waar hij oude na tionaliteitsbewijzen, veelal afkom stig van sloopwagens, vervalste met de gegevens van de gestolen wagens. De Belgische nummerplaten waren inmiddels vervangen door Neder landse en werden tijdens de rit in het Hollandsch Diep geworpen. Het complot werd eind vorig jaar ontdekt door de douanerecherche. De ze zag enkele personen verdacht ma nipuleren met de nummerplaten van een Chevrolet bijna alle gestolen wagens waren van dit merk waar na spoedig arrestatie van de leden --'gde. AVONTURIERS 9e officier van justitie schetste bei de hoofdverdachten als zeer avontuur lijke personen. De H., die hij als de hoofddader beschouwde, werkte gedu rende de bezettingsjaren illegaal in Nederland, later heeft hij, hoewel hij de Belgische nationaliteit bezat, onge veer 214 jaar deel uitgemaakt van het Nederlandse leger in Indonesië. Ook Van M. sloot zich onmiddellijk na de bevrijding van het zuiden aan bp het bevrijdingsleger. Daar kwam hij onder invloed van De H. „Deze in vloed is funest geweest", zo zei zijn verdediger. Zowel De H. als Van M. werden gedurende hun diensttijd ver oordeeld wegens smokkel, later volg de nog een veroordeeling wegens dief stal in vereniging. heeft deze onder ogen te zien. Bij het eind van de plechtigheid, waarbij Soekarno de traditionele toga droeg, maar niet de baret, daar hij er de voorkeur aan gaf zijn Mohamme daanse hoofdbedekking te dragen, overhandigde hij aan Dr. Kirk een zil veren theestel. HULP WELKOM Wij zijn thans gesteld tegenover on ze industriële revolutie. Het is nodig, dat deze op vreedzame wijze verloopt. Maar wat zijn de voornaamste eisen voor industrialisatie van een land? Ten eerste het samengaan van tech niek en bekwaamheid. Mijn volk ken nend, vertrouw ik, dat dit vraagstuk slechts betreft het aangrijpen van de gelegenheid om te leren. Ten tweede is er kapitaal nodig. Dat is een groter maar geen onoplosbaar vraagstuk. Wij zullen ons opofferin gen moeten getroosten, maar de over vloed van ons land doet mij vertrou wen, dat wij dit' kapitaal zullen vin den. Indien andere landen ons helpen, doch geen eisen stellen inzake onze kostbare onafhankelijkheid, zal deze hulp zeer welkom zijn en zal deze de periode van opofferingen verkorten. Ten derde is arbeid nodig. In een land, dat bijna geheel agrarisch is, is dit het grootste vraagstuk, aldus Soe karno. In het afgelopen jaar zijn 17.400 personen in Frankrijk door alcoholis me om het leven gekomen, aldus een mededeling van het Franse bureau 'voor de statistiek. LOS ANGELES, 25 mei (Reu ter). De vijfjarieg Amerikaan se drummer Richard Keith heeft van een rechtbank te Los Ange les toestemming gekregen, een contract te sluiten om gedurende zeven jaar voor de televisie op te treden tegen een salaris, dat va rieert van 300 tot duizend dollar (ongeveer 1100 tot 3000 gulden) per week. Richard is al twee jaar beroepsartist. BUENA VISTA (Colorado), 23 mei Het paard, dat in de afgelopen win ter op een bergtop in de Colorado geïsoleerd is geweest temidden van ijs en sneeuw en in het leven werd gehouden door hooi, dat door een vliegtuig werd uitgeworpen, is nu uit zijn isolement bevrijd en in het stadje Buena Vista feestelijk inge haald. „Elias", zoals het dier, met een refe rentie aan het Bijbelverhaal over deze profeet, was genoemd, werd be groet met fanfares en toespraken van de plaatselijke notabelen, maar het scheen daar niet erg van onder de indruk. Het was in een wagen naar de stad vervoerd. De bergtop, waarop „Elias" zijn een zame dagen heeft gesleten, is een vierduizend meter hoog. 's-GRAVENHAGE, 24 mei Giste ren goot een 16-jarige jongen, werk zaam in een constructiewerkplaats, te vens spuitinrichting, een scheut ver nis over de kleren van zijn vriendje, dat daar ook werkte. De laatste riep de eerste toe beter uit te kijken, om dat deze vloeistof brandbaar was. De baldadige jongen wilde dit blijkbaar een controleren en hield een branden de lucifet bij de kleren van de ander waarop deze onmiddelijk vlam vatten. Het slachtoffer is met brandwonden naar een ziekenhuis overgebracht. KAIRO, 24 mei Egypte is goede maatjes met de Sowjet-Unie, dat toont bovenstaande foto duidelijk aan. Vrolijk lachend loopt de Egyp tische premier Nasser (links) naast de Russische ambassadeur in Egyp te. Nasser heeft rede om te lachten, want zojuist heeft hij het vliegtuig dat op de foto te zien is, van de Russische ambassadeur cadeau ge kregen. Zomaax', voor persoonlijk gebruik. Het is een tweemotorig vliegtuig van het type Iilju Shin-14. De man, die voor het toestel staat behoort bij de Russische bemanning. NEDERLANDS SCHIP VOER TEGEN IJSBERG STOCKHOLM, 24 mei De kust vaarder „Nan" uit Delfzijl is maandag in de Botnische Golf tegen een ijsberg gevaren. Het schip is donderdag met schade aan de huid in de haven van Hudiksvall aangekomen, waar het ge repareerd zal worden. Topgeheimenvan de Sowjet-Unie uitgelekt „Uit dood opgestaan" EDINBURG, 24 mei. In N..- Rodesia heeft een negerin een nieuwe godsdienst gesticht, die de christelijke zendelingen aldaar grote moeilijkheden berokkent. De vrouw, die vroeger als lid van de Pressbyteriaanse kerk ge doopt is onder de naam „Alice", beweert uit de dood opgestaan te zijn. Zij 7"gt visioenen te zien en stemmen te horen die haar opdra- t,Qn een boodschap te verbreiden. Zij predikt, dat er een god voor negers en een andere voor blanken is. Van wijd en zijd trekken de inboor lingen naar het dorp, waar zij woont en de leiders van de Schotse kerk ver klaren, dat deze vreemde nieuwe gods dienst hen reeds 2600 zielen gekost heeft. „Alice" en haar medewerkers nemen de biecht af, bezweren geesten, bou wen hun eigen kerken, hinderen het bezoek aan de missiescholen en bewe ren dat het nieuwe testament afgedaan heeft. Kamerkandidaat was „fout" DEN HAAG, 24 mei. Ook de Ned. Oppositie Unie zal geen zend tijd worden verleend voor de a.s. verkiezingen, zo deelt minister Cals vandaag mee. Aanvankelijk was aan deze partij wel zendtijd toegezegd, maar thans is aan het licht gekomen, dat op de kandida tenlijst van de N.O.U. een zekere heer J. Beckering Vinckers voor komt, die echter door het Bijzon der Gerechtshof op 4 nov. 1947 voor de tijd van tien jaar ontzet is van het actief en passief kiesrecht. Het feit, dat het bestuur van de N. O.U. de heer Beckering toch op de lijst heeft geplaatst, is voor de minis ter aanleiding om de aan deze politieke partij reeds verleende zendtijd in te trekken. Zoals gisteren reeds gemeld, bekendgemaakt, door de Jor- heeft de Communistische party ook IS oeKenagemaaKT. uoor ae o geen zendtijd gekregen. daanse minister van defensie, Mo- WASHINGTON, 24 mei. Amerika heeft met veel ophef de tweei nieuwe Russische wapens uiteraard „topgeheim" wereldkundig gemaakt. Hoe men de geheimen aan de weet is gekomen, wordt er niet bij verteld, maar in elk geval prijkten bovenstaande plaatjes gisteren in het Amerikaanse weekblad „True Magazin". De bovenste plaat toont een nieuwe tank ,de K-l „Kroetsjef" die sneller en krachtiger wordt genoemd dan de Amerikaanse M-48. Bovendien zijn de trefkansen aanmerkelijk lager dan bij de M-48. Het tweede „geheim" is een nieuw stuk geschut, speciaal voor het afschie ten van atoomgranaten op doelen, die vele kilomters verwijderd zijn. Het ka non is veel beter handelbaar dan het enorme Amerikaanse atoomkanon, al- (BARRE) VOETREIS MET GEIT NAAR ROME KOPENHAGEN, 24 mei De vierenveertig-jarige Deense on derwijzer Tage Lillienstrand is barrevoets met een geit op weg naar Rome om dit dier aan de in Zweden geboren actrice Ingrid Bergmann te overhandigen. Hij is donderdag in Hannover aange komen. Lillienstrand heeft niet verteld waarom hij de geit aan Ingrid Bergmann zal geven. dus deelt men uit de Verenigde Staten eerlijk (en teleurgesteld) mee. Int. Raad van Chr. Kerken AMSTERDAM, 24 mei. De Inter nationale Raad van Christelijke ker ken heeft enige dagen geleden de vier de jaarlijkse bijbelballon-actie voltooid waarbij ballons met aangehechte Bij belgedeelten voor Rusland werden op gelaten in Cham (West-Duitsland). Dit heeft vanmorgen Dr. B. J. Hargis uit Amerika, voorzitter van de Bijbelbal lon-actie van de internationale raad van christelijke kerken aan Nederland se functionarissen ,van de internatio nale raad meegedeeld. De opgelaten ballons vervoerden 200.000 Bijbelgedeelten in het Tsje chisch, het Slowaaks, het Pools, het Russisch en het Duits. Generaal Innab biedt zijn ontslag aan AMMAN, 24 mei. Generaal hammed Ali Adjloeni. Radi Innab, de staf-chef van het Jordaanse Arabische legioen, heeft vandaag zijn ontslag ingediend. Generaal Innab werd staf-chef op 2 maart van dit jaar, die dag waarop generaal Glubb, de Britse bevelhebber van het legioen, werd ontslagen. Het aftreden van generaal Innab DEN HAAG, 24 mei. Nu het stof van het strijdtoneel van de massale uitvoer van aardappelen naar Engeland optrekt, begint zich de omgang van de gezamenlijk geleden strop af te tekenen. Des kundigen schatten, dat op de ge forceerde uitvoer van plm. 150.000 ton tussen 11 en 21 april door de Engelse importeurs en groothan delaren, de Nederlandse expor teurs, landhandelaren en telers een verlies van rond twintig mil joen gulden is geleden. Uit betrouwbare bron vernemen wij echter, dat deze klappen voor slechts een zeer gering deel in Zeeland vallen, In ons gewest zul len de stroppen dan ook aanzien- lijk minder zijn dan bij de expor- :eurs te Rotterdam. Zoals men weet, werd begin april bekend, dat de voorraad aardappelen in Engeland lang niet toereikend zou zijn tot einde juni. De Engelse impor teurs deden toen vrij omvangrijke be stellingen in ons land. Terwijl reeds grote Engelse bestel lingen liepen, kondigde het Nederland se ministerie van landbouw op 11 april ter bescherming van de eigen voor raad een uitvoerverbod op 21 april aan. LOS EN VAST In de tien dagen,'dié volgden, koch ten de Engelse importeurs alles, wat los en vast was. Naar schatting is toen nog 150000 ton aardappalen naar Enge land verscheept, alles onder toezicht van de plantenziektenkundige dienst. Daarbij waren bij het Engelse publiek onbekende soorten en maten. De Engelse importeurs kregen veel moeite met het opslaan der voorraden, hetgeen nadelig voor de kwaliteit werd. Op 25 april kondigde de Engel se regering aan, dat er nog een lande lijk tekort van 120.000 ton aardappe len zou zijn. De bijvoeding van leger en scholen werd verminderd. De prij zen waren hoog, doch de vraag ver meerderde aanzienlijk. Toen kwamen plotseling de Engel se boeren, die meer voorraad bleken te hebben, dan officieel bekend was, aan de markt. De Nederlandse aard appelen bij Engelse importeurs en groothandelaren bleken nadien voor een deel onverkoopbaar te zijn, in dien men zich tenminste geen ern stige verliezen zou willen getroos ten. BANKROET De kwaliteit van het doorgaans slecht opgeslagen produkt werd dage lijks minder en zo ontstond de gewel dige schadepost, die vele Engelse im porteurs en handelaren op de rand van het bankroet heeft gebracht met het gevolg, dat hun Nederlandse leveran ciers op hun beurt de landkooplieden en telers niet of onvoldoende kunnen betalen. De uitvoer van Nederlandse aardap pelen, bv. naar Zweden, is inmiddels .hervat Als opvolger van generaal Innab is benoemd de 35-jarige lutenant-kolonel Ali Aboe Noewar. Het ontslag van Innab is bij konink lijk decreet goedgekeurd. Verwacht wordt dat de benoeming van Nuwar later ook oij koninklijk decreet wordt bevestigd. Brigade-generaal Innab, die reeds over de zestig is, was waarnemend stafchef onder Sir John Glubb. Zijn ontslagaanvrage kwam niet onver wacht. Zijn opvolger, Nuwar, was een van de leiders van een groep jonge officieren die tegen Glubb gekant wa ren en die erin slaagden koning Hoes sein over te halen tot het ontslag van de Britse commandant. Hij werd door Glubb „verbannen" naar Parijs als mi litair attaché. Hij ontmoette koning Hoessein in Frankrijk en uit deze ont moeting groeide een sterke persoon lijke vriendschap tussen de twee man nen. Verscheidene steden in Nieuw-Zuid- Wales worden geteisterd door miljoenen muizen, die woningen en boerderijen zijn binnengedrongen. Kinderen worden des nachts door gaas om hun bed tegen het gedierte beschermd. DE BILT ZEGT: Koeler DE BILT, 24 mei In de ochtend plaatselijk nog wat regen in het oos ten van het land. Overigens opklarin gen en op de meeste plaatsen droog. Matige, af en toe krachtige wind tussen west en noordwest. Middag- temperaturen belangrijk lager dan gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1