Geen Indonesisch initiatief voor gesprek met Nederland l Vice-premier Mendes-France besluit af te treden Ondergrondse brand in Londen CHRISTELIJKE PERS NIET WELKOM OP MEISJESBONDSDAG (ART. 31) Grote moeilijkheden bij het zendingswerk op Celebes Amerika voorkomt ernstige crisis in de landbouw Cholera-epidemi in Calcutta Wetsontwerp voor provincie W.-lrian Anderhalf jaar cel voor garagechef „Nieuw-Guinea wordt Nederland te duur" HET HARNAS Bekeerlingen beschouwd als handlangers V.S. kunnen zeewegei open houden Revisie van proces oorlogsmisdadiger Gevangenen stellen zich beschikbaar voos kankeronderzoek „Operatie E-V 200" Parachutist sprong op ballon Ook boven Nederland hing dreiging Teleurgesteld over politiek t.a.v. Algerije Geen plaats meer in forensenkampen n Barstende hoofdpijn een AKKERTJE Weduwe stal bloemen van het kerkhof Leerlooierij te Vlijmen afgebrand Donderdag 24 mei 1956 ZEEUWSCH DAGB1 AD Pagina 3 DJAKARTA, 23 mei. Uit officiële bron in Djakarta wordt vernomen dat Indonesië niet bereid is het initiatief te nemen tot het houden van besprekingen met Nederland om de betrekkingen tussen beide landen normaal te maken. hiermede verwees hij naar Nederlandse kringen, die thans „meer progressief zijn en bereid Nieuw-Guinea af te staan". Dit jaar niet voor V.N.? Wij vernamen inmiddels nog dat het de bedoeling van Indonesië is de kwestie Nieuw-Guinea voor de V.N. te brengen. Het is niet zeker of dat nog dit jaar zal geschieden. Het ongeluk bij Valkenburg LUIK, 23 mei (Belga-ANP). De rechtbank te Luik heeft de 35-jarige K. V. uit Hoei tot anderhalf jaar ge vangenisstraf en zesduizend francs boete veroordeeld in verband met het op 19 september 1954 te Valkenburg gebeurde ongeluk, waarbij een auto bus de Cauberg afreed en achttien per sonen, uit Grace-Berleur, en een Ne derlander de dood vonden. V. was de chef van de betrokken garage. De rechtbank bevond hem schuldig aan nalatigheid, daar de ver ongelukte autobus in verwaarloosde staat verkeerde. Inmiddels is bij het Indonesische par lement een wetsontwerp ingediend be treffende vorming van een autonome provincie West Irian, die het gebied zal moeten beslaan van het huidige Neder lands Nieuw Guinea. In het wetsontwerp wordt gezegd dat Nieuw-Guinea „nog steeds in handen is van de Nederlanders, zonder Indonesische toestemming". Het provinciaal bestuur zal, blijkens het wets ontwerp, zijn tijdelijke zetel krijgen op het eiland Tidore en als eerste taak krij gen „de centrale regering bij te staan in haar pogingen om het door de Nederlan ders bezette deel van West-Irian terug te geven aan de Indonesische republiek". De eerste vice-premier, Mohammed Roem, en de ministers van binnenlandse zaken en van voorlichting zullen naar Tidore gaan om voorbereidingen te tref fen voor het opzetten van een provinciaal bestuur. Teruggave De Indonesische vice-president, Mo> hammed Hatta, heefi gezegd, dat hij over tuigd is, dat Nederland niet in staat zal sfjn het bestuur over Indonesië te be houden, gezien de grote kosten daaraan verbonden. „Op het juiste ogenblik zullen de Ne derlanders gedwongen worden het gebied aan Indonesië terug te geven", aldus Hatta, die hieraan toevoegde, dat deze mening reeds veld wint bij verschillende groeperingen in Nederland. In verband Valse paspoorten gebruikt door communisten WASHINGTON, 23 mei. (Reuter). - De Amerikaanse commissie voor on Amerikaanse activiteit zal een onderzoek beginnen om vast te stellen of er een nieuwe wetgeving nodig is voor het uit reiken van paspoorten. De voorzitter van deze commissie heeft verklaard dat valse Amerikaanse paspoorten op grote schaal gebruikt zijn door de spionagedienst van de Sowjet-Unie. LONDEN, 23 mei (Reuter). De Lon- den.se brandweer heeft gisteren in ploe gen moeten werken om een brand In een netwerk van tunnels, vijftig meter onder de grond in het centrum van Londen, meester te worden. Talrijke brandweer lieden geraakten door rook bedwelmd en moesten in het ziekenhuis behandeld worden. De brand ontstond aanvankelijk in een doorgangscentrum van het leger, in de cantine, onder Tottenham Court Road. De aanwezige militairen konden zich tijdig uit de voeten maken. Nadat het eerste begin van brand geblust was, ont- «tond opnieuw een vuurhaard in een ho ger gelegen tunnel. De brandweerlieden, die in ploegen van twintig man naar be neden gingen, konden het door de hitte en rook niet langer dan een kwartier aci-.ereen uithouden. De rook drong ook door in de tunnels van de ondergrondse zodat de treinen order kregen een station in de buurt van de brand voorbij te rij den. Koning Paul en koningin Frederika van Griekenland zullen op 1 juni voor een officieel bezoek van drie dagen naar Frankrijk vertrekken. GOES, 24 mei. „Wat is dat voor een ding", vroeg een een voudige man van het Zeeuwse platteland gisteren op de leger- tentoonstelling „Paraat" aan een onderofficier, die bij een kunstig in elkaar geprutst gevalletje oud. blik stond, waarin eertijds een krijgshaftige soldaat zijn lichaam wrong, alvorens ten strijde te gaan, De onderofficier ging op twee passen afstand eerbiedig voor het harnas, daterend uit de tijd toen een oorlog nog met ste nen, kalk en pek werd gevoerd, staan. „Wat is dat voor ding, meneer", herhaalde de bezoeker, wiens nieuwsgierigheid met de seconde groter werd. „Dat is nou", doceerde de mili tair, „een pakkie, dat de com mandant van de troep draagt bij gevechten te velde. Met behulp van een radarinstallatie is hij dan gemakkelijk te vinden". De bezoeker knikte. Hij be greep er alles van. Toen hij wilde vertrekken, kreeg de onderofficier echter wroeging. „Meneer", zei hij, „wat ik u zojuist vertelde, was maar een grapje". De man lachte glunder. „Je hebt je versproken en geheimen verteld en nu wil je terugkrab belen. Nee vader, je kunt wel goochem zijn, maar mij leg je niet in de luren...." (Van onze §-redacteur). UTRECHT, 23 mei. Woensdag hield de Gereformeerde Meisjes- bond (vrijgemaakt) zijn jaarlijkse bondsdag in Zwolle. Onze lezers zullen ongetwijfeld in de krant van vandaag zoeken naar een verslag van deze grote, landelijke jeugdbijeenkomst. En terecht, want wij plegen aan de bondsdagen van onze chr. jeugdbonden altijd veel aandacht te besteden. En als algemeen christelijk dagblad maken we daarbij geen verschil tussen de kerkelijke gezindte, waarvan deze bon den uitgaan. We zien het als onze taak om onze lezers op de hoogte te houden met alle grote bijeenkomsten op het gebied van het chris telijk' organisatieleven. Toch zult u vandaag vergeefs zoeken naar een verslag van de bondsdag in Zwolle. Aan de verslaggevers van de negen prot. chr. dagbladen, die wij in Nederland rijk zijn, is n.l. de toegang tot deze bijeenkomst in hun kwaliteit als journalist ontzegd. Zij mochten wel blijven en de ver gadering bijwonen, doch hun werd niet toegestaan daarvan een verslag voor hun bladen te schrijven. En een journalist komt nu eenmaal op een vergadering, niet voor zijn pleizer, maar om daarover voor zijn lezers een verslag te maken. Dus zijn zij onver- richterzake vertrokken. „Er behoeft alleen maar een verslag te verschij nen in onze eigen pers", zo werd hun gezegd. Zeer droevig Wij vinden deze gang van zaken zeer droevig. In de eerste plaats blijkt hier opnieuw, dat in de kring der vrij gemaakte kerken bij vele individuele gemeenteleden nog wel de bereidheid bestaat om op politiek en maatschap pelijk gebied en ook op het terrein van de pers samen te werken met an dere christenen, doch dat met name in de jeugdbonden een absoluut isole ment als ideaal wordt voorgesteld. En in de tweede .plaats bepaalt hier de bondsleiding, welke krant de leden van de vrijgemaakte kerken als „hun pers" moeten beschouwen en moeten lezen om een verslag van de eigen Zeeuwse zendingsdag der Chr. Gerei, kerken MIDDELBURG, 22 mei. De Chr. Geref. Kerken in Zeeland hielden dinsdag op de speelweide van het park Torenvliedt aan de Koude -erkseweg hun Zeeuwse Zendingsdag, tijdens welke een vijf tal predikanten het woord hebben gevoerd. Ds. A. Bikker van Am sterdam, de eerste zendeling van de Chr. Geref. Kerken op Celebes, sprak 's middags over het onderwerp „Wat zullen wij doen mannen broeders?" In zijn betoog wees hij er op, dat het zendingswerk in Indonesië voor de Chr. Geref. Kerken betreft dit het werk onder de Toradja's op Celebes meer en meer wordt bemoeilijkt. Bekeer lingen worden beschouwd als handlangers van de Nederlanders. De eerste predikant, die het woord voerde en tevens de opening verrichtte n.a.v. 2 Kon. 7115 was Ds. J. de Vuijst van Vlissingen. Toen de predikant over „Een dag van goede boodschap" sprak, haalde hij het voorbeeld aan van de me laatsen, die hun verlossing aanvankelijk voor zichzelf houden. Later, als zij wel gaan verkondigen, symboliseren zij de roeping van de Kerk in de wereld. Jodenvervolging 's Middags was Ds. L. S. de Boer van Den Haag de tweede spreker. Deze pre dikant belichtte in „Jozefs broederen zul len komen" de Jodenvervolging door Hitier hoe het deze dictator niet mocht gelukken hen allen uit te roeien, hoezeer hij zich daar ook voor beijverde; God zorgde hiervoor. De sluiting van de dag werd verricht door De. C. Verhage van Hilversum. Tijdens de middagpauze werden de door verschillende verenigingen bijeen gebrachte en vervaardigde goederen verkocht ten bate van het zendings werk. De belangstelling voor deze dag was des morgens matig; 's middags werd dit beter. Ds. Bikker zei tevoren, dat men on danks de moeilijkheden het werk zal moeten voortzetten in gebed en gaven; wie de zegen van het Christendom heeft ontvangen, moet iets doorgeven de Kerk is een leger in opmars. De predi kant, die sprak n.a.v. het Pinkster-evan gelie. stipte nog aan, dat het aantal Christenen, dat in Indonesië wordt ge wonnen, bijna wegvalt tegen het aantal, dat in Nederland afvalt. Ds M. C. Roos van Zwijndrecht, die morgens het onderwerp „Zendingswerk geboden, Zendingsvrueht beloofd" behan delde, liet eveneens geen opgewekte ge luiden horen over de ontwikkeling van de huidige toestand in Indonesië. Hij bracht naar voren, dat het in Ne derland geen verwondering zal verwek ken, indien de Zending er binnenkort wordt uitgeworpen. Ds. Roos betoogde tenslotte, dat ondanks alles toch Zen dingswerk is geboden, evenals de Evan gelisatie in eigen omgeving. bondsdag te vinden. Zij oefent hier een soort censuur uit op de talloze leden van deze kerken, die op een chr. dagblad zijn geabonneerd. We meenden deze gang van za ken aan onze lezers te moeten me dedelen, opdat niet de verkeerde indruk wordt gewekt, dat wij juist deze bondsdag hebben genegeerd. Hierbij dient nog vermeld te wor den, dat de Geref. Jorigelingsbond (vrijgemaakt) weliswaar de chr. dagbladpers ook niet had uitgeno digd, maar toch de verslaggevers niet de toegang tot zijn bondsdag heeft ontzegd. NEW YORK, 23 mei (Reuter). De Amerikaanse staatssecretaris van de vloot, Charles Thomas heeft gezegd, dat de Verenigde Staten in geval van oorlog zeker in staat zullen zijn de zeewegen open te houden. Vijandelijke duikboten kunnen ver nietigd worden in hun meest afgele gen schuilplaatsen en bases. De Ame rikanen beschikken daartoe over spe ciale onderzeeërs, lange-afstandsvlieg- tuigen, luchtschepen en opsporings apparaten. Een der laatstgenoemde apparaten is een soort „stethoscoop", die overal in de zee kan worden neer gelaten. UTRECHT, 23 mei. Voor de bij zondere strafkamer van de rechtbank te Utrecht heeft vandaag de zaak ge diend tegen de Duitser P. D. R. ex- commandant van het gevangenkamp te Rees (D.) in bezettingstijd, in welk kamp destijds 287 Nederlanders ten gevolge van ontbering en mishande ling om het leven kwamen. De verdachte, die op het ogenblik in Breda een gevangenisstraf van ze ventien jaar uitzit wegens oorlogs misdaden, heeft herziening van zijn proces aangevraagd. De Hoge Raad heeft deze revisie toegestaan op grond van nader be kend geworden verklaringen, dat R. weliswaar volkomen onvoldoende voor onderdak van de geïnterneerden heeft gezorgd, maar althans voor onderdak heeft zorg gedragen. Voorts wordt be twijfeld of hij wel geheel verantwoor delijk is te stellen voor door zijn on derhorigen gepleegde mishandelin- lingen. In verband met de ingewikkeldheid van de zaak werd besloten de zaak te rug te verwijzen naar de rechter com missaris voor het instellen van een onderzoek. COLUMBUS (Ohio), 23 mei (A.F.P./ Reuter). In antwoord op een oproep van geleerden hebben 96 gevangenen van de staatsgevangenis van Ohio zich be schikbaar gesteld ten behoeve van een kankeronderzoek. Er waren 25 vrijwilli gers gevraagd. Deze zullen met levende kankercellen worden ingespoten. Het doei van het onderzoek is na te gaan hoe een menselijk organisme, dat niet door kanker is aangedaan, reageert. Ongeveer 40 procent der vrijwilligers gaf een reden op voor hun besluit. De meesten zeiden, dat zij familieleden hadden, die aan de ziekte waren gestorven of er nog aan le den. Vier of vijf zeiden, dat zij hun hele leven „ellendelingen" waren geweest en nu iets nuttigs wilden doen. Geref. Evangelisatie- commissies vergaderden in Zeist (Van een onzer verslaggeefsters). ZEIST, 23 mei. Dit najaar om precies te zijn op zondag 30 september zal in alle Gerefor meerde kerken een extra collecte gehouden worden, waarvan de op brengst bestemd is voor het opzet ten van nieuwe werkzaamheden ten dienste van de evangelisatie- arbeid. Dit vertelde ds A. Schweit zer te Dedemsvaart in de jaarver gadering van het verband van Evangelisatiecommissies der Ger. Kerken in Nederland, die op „Woudschoten" werd gehouden. De synode van Leeuwarden heeft in 1955 toestemming verleend om deze bij zondere collecte te houden, éénmaal in een periode van twee jaar. Men hoopt op deze manier 200.000 gulden bijeen te krij gen, o.a. voor de stichting van clubhuizen en voor de lectuurverspreiding. Bij de voorbereiding van de inzameling zal vooral aandacht worden geschonken aan de actie van „Evangelisch Herstel en Op bouw". De naam die de actie heeft ge kregen is „Operatie E-V-200". De letters E en V betekenen natuurlijk evangelisatie en het cijfer 200 duidt een bedrag aan, 'dat de organisatoren graag zouden zien aangevuld met drie nullen. De slagzin die vóór 30 september nog wel eens gehoord zal worden is: „Stamp er ook een steen in". Bij de opening van de vergadering sprak de voorzitter, Ds. W. A. Wiersinga, een bemoedigend woord. Daarna kwam het jaarverslag van de secretaris, Ds. C. Mak te Leeuwarden, aan de orde. In de vacatures ontstaan door het over lijden van de heer P. Storm en het af treden van de heer J. Scholten, werden resp. de heren L. Huizinga te Groningen en J. H. Jonker te Amsterdam gekozen. Na de middagpauze sprak Ds. G. Lug- tigheid te Zwolle over „De plaats van de Bijbel in het evangelisatiewerk". DUBLIN, 23 mei (A.N.P.). Bij de vliegfeesten, die te Dublin worden ge houden, is een parachutist door een bal lon ^gesprongen. De Franse parachutist Vincent, die zich aan drie schermen tus sen hemel en aarde bewoog, kwam tij dens een val vlak boven een ballon. Door zijn benen op te trekken wist hij zo te manoeuvreren, dat hij met het ondereind van zijn rug langs de ballon afgleed. De Nederlandse ballonvaarster Nini Boesman heeft tijdens stormachtig weer enige op stijgingen gemaakt met aan boord Ierse passagiers en een radioreporter. Voorraden worden uii de marki genomen Het -richt, dat de commissie voor buitenlandse zaken van het Amerikaanse huis van afgevaardigden heeft besloten het fonds voor bijzondere economische hulp aan Azië en aan het Midden-Oosten te halveren, mag mis schien op het eerste gezicht een tikkeltje opzien baren, in wezen is het toch niet van grote betekenis. Immers, tegelijk met de mededeling, dat het door president Eisenhower ge vraagde bedrag wordt gehalveerd, heeft de commissie een verklaring goedgekeurd, waarin wordt gezegd, dat de hulp aan het buitenland zal worden voortgezet, zolang dat nodig is om het communisme te bestrijden. Het verlenen van hulp aan het buitenland met als doelstelling daardoor het communisme te be strijden, is namelijk vooral van belang voor Azië en het midden- Oosten, waar het communisme voortdurend tracht meer invloed te krijgen en waar de leer van het Kremlin ook een vrij goed toebereide aarde vindt in de economische moeilijke positie, waarin tal" van landen verkeren. In gebieden, waarin de bevol king leeft op de rand van de bestaansmogelijkheid is, zoals dikwijls is gebleken, de volks aard rijp voor extreme bewegin gen. Hef gesprek van de dag Dit beseft Amerika ook zeer wel en daarom is het besluit om de bijzondére economische hulp te halveren ook direct gevolgd door de mededeling dat de com munisten hiervan geen profijt mogen trekken. Geen wassen neus Is dit besluit van de Ameri kaanse commissie voor buiten landse zaken dan in feite een wassen neus? Op het eerste ge zicht heeft het daarvan mis schien wel de schijn, docY de mededeling' van de commit sie, dat de vrijkomende gelden moeten worden besteed vol"* aankoop van overtollige Iand- bouwvoorraden, is in dit ver band van niet geringe betekenis. Immers, door het besluit om de overtollige landbouwproduk- ten in Amerika uit de markt te nemen want daar komt prak tisch het aankopen daarvan door de regering op neer wordt voorkomen dat elders in de we reld de landbouw voor enorme moeilijkheden komt te staan. Wij verklappen geen geheim als wij zeggen, dat men zich in Neder landse landbouwkringen al en kele jaren zeer ongerust maakt over de toenemende produktie in de agrarische sector in de Ver enigde Staten. De mechanisatie in en het op wetenschappelijke leest schoeien van 't landbouw bedrijf heeft in de laatste jaren de Amerikaanse boerderijen een intensieve bedrijfsvoering ge bracht, waardoor de produktie niet onbelangrijk is gestegen. Dreigende crisis Minister Mansholt heeft ver leden jaar op een te Lochem ge- houden ontwikkelingsdag voor de boeren verklaard, dat, indien Amerika al zijn landbouwpro- dukten op de wereldmarkt zou gooien, de prijzen daarvan niet alleen aanzienlijk zouden dalen, maar dat als gevolg daarvan in Nederland niet minder dan een landbouwcrisis zou uitbreken, die wellicht die van de dertiger jaren zou overtreffen. In Ame rika liggen op het ogenblik gro te voorraden opgeslagen, die door de regering van de V.S. uit de markt zijn genomen, voorna melijk terwille van diverse lan den in West-Europa. De Nederlandse regering is daar, heeft minister Mansholt medegedeeld, uitermate dank baar voor. Niettemin stelde de minister de vraag, of de V.S. deze handelspolitiek zullen blij ven volgen, terwille van de Europese landen. Uit de mede deling van de commissie voor buitenlandse zaken blijkt, dat dit inderdaad, althans voor dit jaar weer het geval zal zijn. Bovendien hebben de V.S. een bedrag van 1.2 miljoen dollar uitgetrokken voor subsidie aan landbouwers, die een gedeelte van hun grond braak laten lig gen. Internationaal Deze gang van zaken geeft wel aan, dat de Nederlandse economie niet op zichzelf staat en dat de Nederlandse regering het wel of niet uitbreken van 'n crisis niet in de hand heeft. Hier aan zitten veel meer internatio nale dan nationale aspecten. Het is goed deze dingen te bedenken, vooral ook wanneer men geneigd is onbarmhartige kritiek uit te oefenen op de vooroorlogse politiek in Ne derland, met name in de crisis jaren. Bij de gratie van Amerika De gunstige economische si tuatie van thans beleven wij ten dele bij de gratie van Amerika. Het is te hopen, dat de V.S. hun politiek met betrekking tot de wereldhandel niet zullen wij zigen en dat het Amerikaanse volk bereid zal zijn de kosten van het continueren van de hui dige gedragslijn zal willen blij- ven dragen. Zolang er geen be- hoorlijk afzetgebied is gevonden voor de overtollige marktvoor- raden in de V.S., zolang blijven deze voorraden een bedreiging vormen voor de landbouw en al les, wat daarmee verband houdt in vele landen van de wereld, Nederland incluis. PARIJS, 23 mei. De Franse vice-premier, Mendes-France, heeft op een kabinetszitting zijn besluit meegedeeld om uit de regering- Mollet te treden. De andere radicale ministers blijven in de regering. Mendes-France verklaarde ervan overtuigd te zijn dat de huidige Franse regering de beste politieke samenstelling vertegenwoordigt en hij wenste haar succes, doch hij kon zich niet verenigen met de Algerijnse politiek van deze regering. Hoewel hij van het begin af aan voorstander is geweest van het onder drukken van de opstand in dat gebied, is hij ook altijd van mening geweest dat gewapend optreden alleen niet voldoende is. Vorige maand heeft hij in een me morandum de maatregelen vastgelegd die hij nodig achtte voor een oplos sing, doch aan zijn raad is geen ge hoor gegeven. Ook is Mendes-France het oneens met de financiële politiek van de regering. Deze politiek moet tot inflatie leiden, meent hij. De Sowjet-Unie en Zuid-Slavlë hebben een overeenkomst getekend, waarbij per sonen, die ln deze landen wonen en aan spraak kunnen maken op staatsburger schap zowel van de Sowjet-Unie als Zuid- Slavië, vrij mogen kiezen welke nationa liteit zij willen hebben. Een bus met Oostenrijkse toeristen is bij Bolzano (Italië) in een ravijn gereden. Achttien inzittenden vonden de dood .Een 15-tal personen werd ge wond. CALCUTTA, 23 mei (A.F.P.). De cholera-epidemie, die reeds twee en een halve maand het gebied van Calcutta teistert, is in hevigheid toegenomen. In zeven dagen bezweken 225 zieken. In to taal zijn 1.100 mensen door de ziekte ge troffen. 380 gevallen hadden een dode lijke afloop. Tevens gelooft men dat de communis ten, nu Mollet en Pineau zonder con crete resultaten uit Moskou terugge komen zijn, het denkbeeld van een „volksfront" opgegeven hebben en dat zij binnenkort de regering open lijk zullen aanvallen. Tot nu toe heb ben zij zich beperkt tot kritiek op de gewapende onderdrukking van de op stand in Algerië, doch zij hebben steeds voor de regering gestemd. AMERSFOORT, 23 mei. De Ned. Kampeerraad waarschuwt om vooral geen tenthüisjes te kopen of te gaan bou wen, indien men zich niet tevoren van een plaats verzekerd heeft om dat huisje neer te zetten. Men loopt nl. het risico, dat het tot in lengte van dagen opge borgen moet blijven in een opslagplaats. De animo om een tenthuisje te plaatsen op een van de vele forensenkampen, die binnen weekendbereik van de grote be volkingscentra zijn ingericht, neemt nog steeds toe. Vrijwel al deze kampen zijn echter reeds lang volgeboekt en vele er van hebben lange en nog steeds groeiende wachtlijsten met namen van gegadigden voor een vrijkomende plaats. Het is de Nederlandse Kampeerraad gebleken, dat er niet op gerekend kan worden, dat in de toekomst de capaciteit van de bestaan de kampen verder uitgebreid wordt. Ook ontbreekt de ruimte om nieuwe forensen kampen in te richten. Ingezonden Mededeling (adv.) U voelt U weer "stralend" ROTTERDAM, 23 mei. De laatste weken werd af en toe de klacht ge hoord, dat van graven op de algemene begraafplaats „Crooswijk" te Rotter dam bloemen en vazen verdwenen. Zaterdagmiddag j.l. betrapte een be ambte een vrouw, die een bos tulpen wegnam. Toen zij zich ontdekt zag, probeerde zij tevergeefs de bloemen in haar tas te laten verdwijnen. De be ambte legde de bloemen terug en gaf de vrouw over aan de politie. Zij bleek de 57-j. wed. R. P. M. te zijn, die de laatste zaterdagen geregeld een bezoek aan de begraafplaats bracht. Zij be zocht dan het graf van haar man, maar nam tevens bloemen van andere gra ven weg. Zij deed dit, zo vertelde ze, om 's zondags een bloemetje in huis te hebben. Ook had zij al eens een vaas meegenomen. VLIJMEN, 23 mei. Vannacht is de leerlooierij van de N.V. van Wagenberg Festen door een felle brand verwoest. Het vuur is bestreden door de brandweer van Vlijmen en 's-Heriogenbosch met ne gen waterstralen en vier nevelstralen. De leerlooierij, waar 60 arbeiders en 40 man kantoorpersoneel werk vonden en die een oppervlakte beslaat van 1600 m2, is op het ketelhuis na geheel uitgebrand. De brand moet ontstaan zijn tijdens werk zaamheden in de fabriek, waarbij zeer vluchtige stoffen gebruikt zijn. De schade is nog niet bekend, maar wordt geschat op enkele tonnen.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 3