Communisten niet voor de radio „Fascistische" N.O.U. echter wei y Ike juicht ontwapeningsplan van Rusland luide toe Stroom van gelukwensen voor jarige Johannes de Heer (90) Eerste Kamer aanvaardde de onderwijsbegroting Regering onderzoekt verleden een der N.O.U.-kandidaten van Nieuw deeltje van materie ontdekt Eerste „Hollandse nieuwe" werd vandaag gevangen Soekarno niet naar Londen Spanje zit met opvolging van Franko in zijn maag PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND VAL VAN ELF KM: ONGEDEERD EN Frontsoldaten trokken aan de noodrem en schoten in de lucht Thunderstreaks blijven gewoon doorvliegen Drie uur lange rede van minister Cals KAMPIOEN Droogte wordt ramp voor Engeland Blank en bruin kwamen hem de hand drukken Vliegtuig wachtte om jongetje te redden Noren nog steeds niet van Rusland gediend Dood hert en twee gewonden bij motor ongeval Vlissingse dame bleek 500.000e bezoekster l§ grondwetswijziging noodzakelijk? Telefoon 2438 fb.g.g. voor redactie 3087. voor adm. 2970), Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noori- etraat 35. Tel. 2009, Tel. redactie 2347 en 8162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, TeL 826; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs ƒ0.47 per week, ƒ2.— p. maand, ƒ5.85 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwsch Dagblad 12c Jaargang No. 3403 Wnd.-hoofdredacteur: Prof. Dr. J. J. de Jong - Directeur: Jacq de Smit Donderdag 24 mei 1956 WIE VEROVERT DE EERSTE TITEL zie pag. 7 Op- en ondergang van Zon en Maan; Vrijdag: Zon op 4.32 u., onder 20.43 u. Maan op 21.44 u., onder 4.57 u. Hoogwater vrijdag 25 mei: Vlissingen: 2.16 u. 2.12 m., 14.42 u. 2.17 m. Terneuzen: 2.46 u. 2.26 m., 15.12 u. 2.31 m. Wemeldinge: 4.02 u. 1.61 m., 16.31 u. 1.67 m. Zierikzee: 3.50 u. 1.34 m., 16.18 u. 1.40 m. Minister Cals „N.O.U.? nou?" (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG, 23 mei. Het verlenen van zendtijd aan politieke partijen (in verband met de komende verkiezingen) was vandaag in de Eerste Kamer het belangrijkste punt in het grote debat over de onderwijsbegroting 1956, die z.h.s. is aangenomen. Het besluit deze zendtijd niet toe te staan aan de Communistische Partij Nederland inspireerde de communist Geugjes dinsdag tot een fel betoog. Ook de socialistische afgevaardigde, mevrouw Verweij- Jonker vond het vreemd, dat wel de stem van de fascistisch georiën teerde Ned. Oppositie Unie en niet die van de CPN in de ether zal worden gehoord. Minister Cals betoogde, dat het oogmerk van de CPN is, om met behulp van zekere democratische verworvenheden de volksvrijheden aan te tasten. Dit kan en mag de overheid niet gedogen. Zij heeft tot taak de democratische staatsvorm, die de CPN bewust verwerpt, maar die de natuurrechten en waardigheden be schermt tegen iedere anti democratische richting, met alle krachten te verdedigen. LIJKJE GEVONDEN NIJMEGEN, 23 mei Bij graaf werkzaamheden op het landgoed „Heij endaal" heeft men het lijkje ge vonden van een enkele maanden oude baby, een jongetje. De politie stelt een onderzoek in. DIJON, 2 3mei. Franse reser visten, die op weg waren naar Al- gerië hebben woensdag geprote steerd tegen de frontdienst die zij daar zullen moeten verrichten. In de nabijheid van Dijon trokken zij aan de noodrem en verlieten de trein. Daarna vuurden zij hun pi stolen in de lucht af en wierpen een handgranaat, die echter geen schade aanrichtte, om zich vervol gens over diverse café's in de om geving te verspreiden. De politie greep niet in, doch toen de plaatselijke commandant hen beval weer in de wagons plaats te nemen, gehoorzaamden zij. Dit duizend man tellende transport, dat dinsdag uit Parijs vertrok, is reeds vier maal door de reservisten tot stil stand gebracht. Ondanks neergestorte kisten 's-GRAVENHAGE, 23 mei De luchtvaartvoorlichtingsdienst deelt mede: „De Koninklijke Luchtmacht kan, alvorens het onderzoek inzake de jachtvliegtuigen op Volkel, die door de vliegers moesten worden verlaten, is voltooid, geen nadere mededelingen doen, daar o.a. ook menselijke facto ren hierbij een rol hebben gespeeld. "Wel kande Koninklijke Luchtmacht verklaren, dat er geen aanleiding be staat, de vluchten met de F 84 Thun- derstreak vliegtuigen, geen voortgang tedoen vinden. Amerikaanse en Neder landse vliegers hebben met dit type vliegtuig resp. reeds een jaar en een half jaar met de aanwezige radiona- vigatorische hulpmiddelen, ervaring opgedaan, zonder dat er van moeilijk heden sprake is geweest". Het programma van de Ned. Oppo sitie Unie is niet anti-democratisch. De leider van deze groep, de heer Gaillard, die tijdens de bezetting „fout" zou zijn geweest, is in 1947 door een bijz. gerechtshof te Leeuwar den vrijgesproken. Dit argument con tra vervalt dus. Gaillard is geen lid geweest van de NSKK. Er bestaat voor de regering geen re den zich niet te houden aan de uit spraak van de rechterlijke macht. Wel is nog een onderzoek gaande naar de antecedenten van een andere N.O.U.- candidaat, die tot 31 dec. 1957 uitge sloten zou zijn van het passief kies recht. Mocht dit zo zijn, dan zal aan de Unie geen zendtijd worden toege staan. 500 maal zwaarder dan een elektron MOSKOU, 23 mei. Een Ame rikaanse natuurkundige, die onbe kend wenst te blijven, heeft na de slotvergadering van een interna tionale conferentie over kosmische energie te Moskou verklaard, dat de ontdekking van een nieuw deeltje van de materie van de grootste betekenis kan zijn voor het begrip van de structuur daar van. Het deeltje is ontdekt door een der leden van de Sowjet-Russische academie van wetenschappen, Ali- chanian, die deskundige is op het gebied van kosmische stralen. Hij deed zijn ontdekking dank zij een speciaal gebouwde apparatuur voor proeven op grote hoogte. Alichanian heeft verklaard dat het deeltje 500 maal zo zwaar is als een elektron en dat het een positieve en een negatieve lading bezit. De veertien Amerikaanse natuur kundigen die de conferentie, welke een week geduurd heeft, hebben bijge woond, zijn zeer onder de indruk ge komen wat er jn de Sowj et-Unie op het gebied van de kernfysica wordt gedaan. Opvallend was de perfecte sa menwerking tussen natuurkundigen en technici. WASHINGTON, 23 mei. President Eisenhower heeft woensdag op zijn wekelijkse persconferentie in Washington verklaard, dat de aangekondigde vermindering van de Sowjet-strijdkrachten, indien zij wordt uitgevoerd, hartelijk zal worden toegejuicht als een werke lijke stap vooruit op het gebied van de ontwapening. De Ver. Staten weten echter niets meer dan officieel door de Russen is bekendgemaakt en zij kennen niet de werkelijke betekènis ervan. Als de Sowjet-Unie b.v. had bekend gemaakt dat 375 moderne duikboten zullen worden opgeruimd, dan zou hij, Eisenhower, kunnen zeggen: nu is het de moeite waard. Wij moeten maar vol hoop afwachten, zo meende hij. RIO DE JANEIRO, 23 mei Een Franse jongedame viel van daag van een hoogte van 11.147 meter en kwam.... ongedeerd op haar benen terecht. Het was de sportieve vrouwelij ke parachutist Colette Duval, die hiermee in Brazilië het wereld record vrije val wilde verbeteren. Zij is er dan ook in geslaagd. Zij sprong uit een vliegtuig, dat op 11.147 meter hoogte vloog, viel zonder meer bijna elf kilo meter met duizelingwekkende snelheid naar omlaag en opende pas op 250 meter boven de grond haar parachute. Deze koelbloe digheid duurde slechts 4 min. 35 sec. Glunderend noemt zij zich nu wereldkampioene. Niet vanwege het vallen, maar omdat ze heel huids op de grond kwam. In een rede van bijna drie uur heeft minister Cals zijn onderwijsbeleid ver dedigd en erop gewezen dat er wel degelijk sprake is van een vaste lijn. De onderwijsnota's gaven de lijnen van dit beleid aan. Het stoere beleid dat de heer Algra voorstaat, houdt te weinig rekening met het feit, dat de onderwijstaak van de overheid minder is gelegen in het nemen van beslissin gen op onderwijsgebied en het indie nen van wetsontwerpen, alswel in het leiding geven aan de discussie over onderwijszaken. LONDEN, 23 mei Tengevolge van de aanhoudende droogte zijn in talrij ke streken van Engeland de waterre serves bijna uitgeput. In verscheidene plaatsen is men reeds tot distributie van het water moeten overgaan. Vol gens de „News Chronicle" is de toe stand in geen twintig jaar zo ernstig geweest. De droogte dreigt rampzalige gevolgen voor de landbouw met zich mee te brengen. Door de slechte toe stand der weiden gaat de melkvoor- ziening gevaar lopen. Kleuter dronk giftig bespuitingsmiddel KORTENHOEF, 23 mei De twee jarige Nico H. uit Kortenhoef heeft, toen zijn vader bezig was 'n sproeier met een giftig bespuitingsmiddel te vullen, een slok genomen uit het maatglas met restant geconcentreerd gif. De kleuter is aan de gevolgen overleden. Nog even dan zijn ze er weerj Waardering uit alle (ook niet-kerkelijke) kringen DRIEBERGEN, 23 mei. Uit alle lagen van de bevolking hebben Johannes de Heer vandaag gelukwensen bereikt bij de viering van zijn negentigste verjaardag. Het huis van de jarige was te klein en daarom had men een soort tuinfeest georganiseerd bij zijn villa in Driebergen, waar een vrijwel onafgebroken stroom bezoekers kwam en ging. Onder meer kwam ook het hoofdbestuur van de NCRV ter receptie, terwijl een schrijven, dat van grote waardering getuigde, werd ontvangen van de generale synode der Ned. Herv. kerk. Mooier dan de grote hoeveelheid bloemstukken vond de jubilaris de ve le geschenken voor zijn verjaardags fonds, waarmee hij zijn arbeid hoopt te kunnen versterken. De tien gulden bijvoorbeeld, die een soldaat hem zond of de portemonnaie met vier en twin tig rijksdaalders, door eem eenvoudige man gestuurd. Kans om de enorme stapels gelukwensen alle door te lezen was er vandaag niet. Nu had de jarige het te druk met handen drukken van blanke en bruine IJMUIDEN, 23 mei. Om elf uur woensdagavond toen de log gers uit Katwijk, Vlaardingen, Scheveningen en IJmuiden nog aan de sleep lagen, die vannacht om twee uur wordt gehaald, heeft een Scheveningse treiler, die in IJmuiden thuishoort, al met de eerste „Hollandse nieuwe" koers gezet naar Nederland. Het is de Sch. 171 „Cornells Vrolijk" van de N.V. Visserij Maatschappij Corn- Vrolijk, die met een eigen vangst van vier kantjes en negen kantjes van de rederijgenoot Sch. 117, „on derneming 3" vannacht de visserij heeft gestaakt om aan de jagerij te beginnen. Het schip wordt donderdagavond laat in IJmuiden verwacht. De treiler „Cornelis Vrolijk", die onder bevel staat van schipper Cor Korving uit Scheveningen, was een van de sche pen, die dit jaar niet mochten vissen om maatjes haring aan te voeren. In vorige jaren was het alleen toegestaan aan loggers, die met drijfnetten vis sen en passieve visserij beoefenen. PARIJS, 23 mei Een Franse moe der wier vijfjarig zoontje aan leu caemia ljjdt, vernam woensdag dat twee andere Franse jongetjes van deze ziekte genezen waren door een serum dat door een zekere dokter Robert, uit Baden-Baden, verschaft was. Zij belde direct dokter Robert op. Hij was bereid het serum te zenden, doch hij had hiervoor de ziekenhuis rapporten en de bloedanalyse van 't knaapje nodig. De behandeling zou binnen 48 uur begonnen moeten worden om kans van slagen te heb ben. Terwijl iemand naar het ziekenhuis reed om de benodigde documenten te halen stelde de „Air France" het vertrek van het vliegtuig naar Frankfort een half uur uit. De lucht vaartmaatschappij zorgde er ook voor dat er op het vliegveld van Frankfort een auto stond om de do cumenten naar doktef Robert te brengen en daarna het serum en de behandelingswijze weef naar het vliegveld te brengen. Dank zij deze vlotte hulp zullen de Franse dokters reeds donderdag morgen met de behandeling kunnen beginnen. Indonesië? Op vragen van een correspondent over het „uitglijden", dat de Ameri kaanse buitenlandse politiek af en toe deed ondanks zelfverzekerde verkla ringen, zei president Eisenhower, dat men zich niet altijd direct pessimis tisch moet uitlaten. Hij wilde wel niet zeggen dat alles perfect gaat verre van dat doch de vastberadenheid van de Ver. Staten om met elk vrij land bevriend te blijven, toont dat er vorderingen worden gemaakt, ook al gaat dat misschien langzaam en zijn er af en toe teleurstellingen. Eisenhower wees met nadruk op moeilijkheden die vertraging en te leurstellingen kunnen veroorzaken bij de betrekkingen met andere lan den. Zo kan het gebeuren dat een aan een bepaald land door een an der land afgekeurd wordt, LONDEN, 23 mei. Het Britse ministerie van buitenlandse zaken heeft vandaag medegedeeld, dat het thans niet mogelijk is geweest regelingen te treffen voor een staatsbezoek van president Soe karno aan Engeland. Over een dergelijk bezoek zijn besprekingen gevoerd tussen de Britse en Indo nesische regering. Een woordvoerder van het Britse ministerie van buitenlandse zaken heeft vandaag op de dagelijkse pers conferentie verklaard, dat „de Indone sische regering tijdens deze besprekin gen heeft erkend, dat de nog beschik bare korte tijd het onmogelijk heeft gemaakt thans nog regelingen te tref fen voor een staatsbezoek". In diplomatieke kringen wordt aan genomen, dat de reden is het bezoek, dat Koningin Elizabeth, wier' gast Pre sident Soekarno bij een staatsbezoek zou zijn, de volgende maand aan Zwe den zal brengen. AFP meldt, dat het verschil tussen een staatsbezoek en een officieel be zoek president Soekarno ervan heeft weerhouden een bezoek aan Engeland te brengen. Een woordvoerder -van het Britse ministerie van buitenlandse zaken heeft medegedeeld, dat de Britse re gering de Indonesische regering heeft doen weten dat zij gaarne een uitnodi ging aan president Soekarno zou rich ten voor een officieel bezoek als gast van de regering. De woordvoerder heeft niet uiteengezet, waarom de In donesische regering geen gevolg heeft gegeven aan dit tweede voorstel. Toen de politie en de Britse troepen in Nikosia, de hoofdstad van het woelige eiland Cyprus, trachtten een einde te maken aan de relletjes, die ontstonden nadat schoolmeisjes een demonstratie van betrekkelijk geringe omvang hadden gehouden, zijn door op standige elementen bommen ge worpen, waarvan er een terecht kwam in een patrouille-jeep van het Britse leger en een andere in een wagen van de politie. De ge volgen beperkten zich wonder bo ven wonder tot verwondingen. De foto laat zien hoe een lid van het Britse Staffordshire regiment direct na de bomaanslag op de Engelse leger-jeep hulp verleent aan een gewonde kameraad. bezoekers en om te poseren voor de foto, want natuurlijk moest er van de vier generaties De Heer, de jongste spruit telt bijna vier jaar, een plaatje gemaakt worden. Maar de brieven ko men ook aan de beurt, want na de feestdag kan Johannes de Heer weer aan het werk gaan, hetgeen betekent, dat hij van half negen tot zes uur ach ter zijn bureau zit. Duidelijk is gebleken, dat men ook in kringen, die met kerkelijke aangele genheden vrijwel niets te maken heb ben, zijn werk waardeert. „Maar het gaat niet om mijn werk", vindt Johan nes de Heer, „het verblijdende is, dat er toch algemene belangstelling ge vonden wordt voor de Boodschap, dia ik ook door mag geven. Dat maakt de ze dag voor mij tot een goede verjaar dag...." Samenwerking in de NAVO OSLO, 23 mei. In een verslag aan het parlement over internati onale aangelegenheden heeft de Noorse minister van buitenlandse zaken Halvard Lange verklaard, dat de Noorse regering een posi tieve politiek ten opzichte van de Sowjet-Unie zal blijven voeren,. De Sowjet-Unie heeft er geen ge heim van gemaakt, dat zij Dene marken en Noorwegen uit de NA VO zou willen zien treden. De Sowjetleiders geven thans echter toe, dat de Sowjet-Unie fouten heeft gemaakt in haar politiek te" genover Noorwegen, die mede tot aansluiting van Noorwegen bij de NAVO hebben geleid. Zij schijnen zich thans bij dit feit te hebben neergelegd. Van Sowjet-zij- de werd de medewerking van Scandi navië voorheen dikwijls toegeschreven aan verborgen bedoelingen. De nieu we leiders, aldus Lange, schijnen hun opvatting thans te hebben gewijzigd en de Scandinavische medewerking meer realistisch te willen beschouwen als „een oplossing van de problemen in verband met de pogingen om dö vrede in het noorden te versterken". Inmiddels moet Noorwegen zijn vei ligheid baseren op een nauwe samen werking met zijn bondgenoten in de NAVO zolang er nog geen wereldom vattend veiligheidssysteem binnen het kader van de Verenigde Naties be staat. VOORTHUIZEN, 23 mei In de afgelopen nacht heeft een overstekend hert in de nabijheid van Epe een mo torongeval veroorzaakt. De heer C. Ammerlaan uit Harderwijk, met zijn vrouw als duopassagiere reed op weg naar huis per motorrijwiel plot seling tegen een hert dat de weg over stak. Het echtpaar kwam zo ernstig te vallen, dat mevrouw met een schedel- basisfraetuur moest worden opgeno men. De heer A. liep blessures aan zijn mond en oog op. Het hert werd dodelijk gewond. LISSE, 23 mei. De niets ver moedende mej. C. Bijl uit Vlissin gen, is vanmiddag nadat zij haar entreebiljet voor „De Keukenhof" had gekocht, naar de voorzitter van de stichting Keukenhof geleid, door wie zij als vijfhonderdduf- zendste bezoekster werd welkom geheten. Mej. Bijl ontving uit handen Van de heer Van Waveren vier waardebon nen plus een reis van een week In Ne derland voor twee personen. „De president is een erg lastig man" MADRID, 2 3mei. De onder secretaris van de Spaanse falanx partij, Digo Salas Pombo, heeft woensdag gezegd dat het mis schien nodig zal zijn de grondwet te veranderen om te voorzien in de opvolging van generaal Franko. Hij zij hierover: „De gehele uitvoe rende macht is samengebundeld in de handen van generaal Franko. Het le ger, het volk en de kerk steunen Franko volledig, maar zoveel macht, verenigd in de persoon van iemand anders dan Franko, zou niet aanvaard worden". Hij voegde hier nog aan toe, dat de president „erg lastig" is en dat daar om discipline en gehoorzaamheid aan de partijleiders een eerste vereiste zijn Olie in Noord-Oost-Pcrzië? TEHERAN, 23 mei (Reuter). Perzische geologen zijn een omvang rijk onderzoek begonnen om een rijk olieveld te localiseren, dat naar men meent in het noordoosten van Perzië, niet ver van de grens met de Sowjet- Unie, ligt. DE BILT ZEGT: Vrij zonnig De BILT, 23 mei Droog en vrij zonnig weer. Zwakke tot matige wes telijke wind. Over het algemeen iets minder warm dan gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1