Abdulgani bracht Nieuw-Guinea in Washington ter sprake Haringvissers (600) doen geen oog meer dicht Race-auto vloog op publiek in Ernstige kritiek van V.S. op Dr. Van Heuven Goedhart Soekarno zet zegetocht door Amerika voort Minister beantwoordt vragen omtrent verdelging oesters Frans-Vlaamse te Hulst dag B. C. nu door Noorwegen, Zweden en Denemarken uilgenodigd Premier Nehroe: „Mijn idee!" i PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND In de hoop, dat V.S. de aanspraken van Indonesië zouden steunen „New York, hier sta ik ONZE KONINGIN „MOVAVEDO" BIJ DE PADVINDSTERS Juist geen nadeel voor kleinere kwekers Ontvoerde meisje (8) mag bij moeder in Nederland blijven Zal Mendes-France toch aftreden? Vrijdag wordt eerste „Hollandse in ons land verwacht nieuwe „Vluchtelingencommissaris te pro-russisch" Telefoon 2438 (b.g.g. voor redactie 8987, voor adm. 2970), Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord- atraat 35. Tel. 2009, Tel. redactie 2347 en 8162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, TeL 326; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.47 per week, ƒ2.— p. maand, 5.85 per kwartaal. Lo;se nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per nun. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwsch Dagblad 12c Jaargang No. 3402 Wnd.-hoofdredacteur: Prof. Dr. J. J. de Jong - Directeur: Jacq de Smit Woensdag 23 mei 1956 WALCHEREN STAK DE RING (Pagina 2) Op- en ondergang van Zon en Maan; Donderdag: Zon op 4.33 u., onder 20.42 u. Maan op 20.50 u., onder 4.15 u. Hoogwater vrjjdag 25 mei: Vlissingen: 1.37 u. 2.03 m., 14.03 u. 2.15 Bi. Terneuzen: 2.06 u. 2.17 m., 14.31 u. X29 m. Wemeldinge: 3.21 u. 1.57 m. 15.49 u. 1.69 m. Zierikzee: 3.07 u. 1.32 m., 15.36 u. 1.43 m. WASHINGTON, 22 mei. „Wij hebben het inderdaad over Nieuw- Guinea gehad", deelde de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, John Foster Dulles vandaag mee, naar aanleiding van het bezoek van de Indonesische regering aan de Verenigde Staten. „Maar het was Abdulgani, de Indonesische minister van buitenlandse zaken, die deze kwestie vorige week ter sprake bracht", aldus onthulde Dulles. Dulles zei, dat Abdulgani de hoop had uitgesproken, dat de V.S. de Indonesische aanspraken op dat gebied zullen steunen. „Dat kunnen wij niet", had Dulles gezegd en had daarbij de redenen waar om aangegeven. Ter gelegenheid van het veertig- Jarig bestaan van het Nederlandse padvindstersgilde werd dinsdag 'n jubeldag georganiseerd op de Goudsberg te Lunteren welke door H.M. de Koningin werd be zocht. 's-GRAVENHAGE, 22 mei. Op vragen van het lid der Tweede Kamer, de heer Van Meel over het denatureren tot kalkgrit van onge- „New York, hier ben ik", sprak pre sident Soekarno vandaag kort na zijn aankomst aldaar voor een bezoek van vier dagen. Hij werd begroet door een grote delegatie van permanente afge vaardigden van de 21 Aziatische en Afrikaanse landen, die vorig jaar de conferentie van Bandung hebben bij gewoond. Namens het bestuur van de stad werd Soekarno begroet doorde wet houder Patterson, die zei dat de bur gemeester hem had opgedragen niets ongedaan te laten om Soekarnb's be zoek aangenaam te maken. „Hier ben ik" Op het vliegveld sprak de president de volgende woorden: „New York, hier ben ik. Ik heb een goede reis ge had en hoop prettige dagen in New York te hebben. Ik ben naar Amerika gekomen om het land met mijn eigen cgen te zien en de indruk die ik in de loop der jaren van uwland gekregen heb aan de werkelijkheid te toetsen. Ik ben ook gekomen, om wat van Amerika te leren. Ik wil het werke lijke Amerika kennen, dat niet is in de wolkenkrabbers van New York, maar in uw drukke straten, op uw drukke markten, in het lachen van uw kinderen en in het geluk van uw har ten. Dat is het Amerika, dat ik wil ontmoeten. Ik hoop dat dit bezoek zal bijdragen tot de vriendschap tussen Amerika en Indonesië". Soekarno heeft gisteren het leger- centrum te Fort Bragg geïnspecteerd. Bij zijn aankomst werd Soekarno ver welkomd met 21 saluutschoten. Hij in specteerde een erewacht van de 82ste Airborne divisie. Omhelzing Bij zijn aankomst op de nabijgelegen luchtmachtbasis Pope werd Soekarno Labrusse en Turpin, de twee Franse ambtenaren, die in de „lekkenzaak" tot gevangenisstraf zijn veroordeeld, zijn in hoger beroep gegaan. 's-GRAVENHAGE, 22 mei. Het 8-jarige meisje Pearl Bulloch blijft bij haar moeder in Den Staag. Vanavond zijn haar moeder en vader samen met het kind bij de kinderpolitie in 's-Gravenhage geweest. De man heeft toen aan de politie meegedeeld, dat hij er in toestemt, dat het kind bij de moe der lijft. Er is een afspraak gemaakt, dat het meisje eens per jaar voor veertien da- «en naar haar vader in Schotland zal Bjaan. Zoals bekend is heeft de 30-jarige mevrouw Bulloch-Van Kuijeren vori ge week maandag het kind in Glasgow uit school gehaald en linea recta per vliegtuig mee naar Nederland geno men. De Reinaertdagen HULST, 22 mei. Vandaag werd te Hulst de Frans-Vlaamse dag gehouden, die onderdeel uit maakt van de Reinaertdagen. Op deze dag werd het woord gevoerd door Prof. Vital Celen uit Antwer pen over „nationaliteitsgevoel in Frans-Vlaanderen" en door de let terkundige André Demets, direc teur van radio Kortrijk over „land en volk van Frans-Vlaanderen". Deze Frans-Vlaamse dag in Hulst mag als een versteviging beschouwd worden van de oude banden van stam-, taal- en cultuurgemeenschap, die de Vlamingen van Zeeland met die van Frans Vlaanderen verbindt. begroet door het voormalige congres lid en president van de universiteit van Noord-Carolina, Frank Graham, die in 1949 deelnam aan de onderhan delingen tussen Nederland en Indone sië, die leidde tot de souvereiniteits- overdracht. Toen president Soekarno Graham, die hij in 6 jaar niet gezien had, herkende, omhelsde hij hem. Naar Rome President Soekarno arriveert op 10 juni te Rome voor een officieel bezoek van drie dagen aan Italië als gast van president Gronchi, zo wordt te Rome bekendgemaakt. STOCKHOLM, 22 mei. Van daag is officieel bekend gemaakt, dat de regeringen van Zweden, Noorwegen en Denemarken uitno digingen hebben gezonden aan de Sowjet-leiders maarschalk Boel- ganin en Chroesjtsjef voor een be zoek aan de Scandinavische lan den. De uitnodiging van Noorwe gen noemt „het volgend jaar" als bezoekdatum. De Deens en Zweed se regeringen spreken van „op een voor beide partijen gunstig tijdstip". Het laat zich aanzien, aldus verne men wij van welingelichte zijde, dat de Russische tweeling, die juist zo enthousiast van het uitstapje naar Engeland is teruggekeerd, de uitno digingen gaarne zal aanvaarden. Moskou heeft nog geen commentaar geleverd. De linker foto toont H.M. de Koningin die applaudiseert ter ere van een 350-tal volledige baby- uitzetten welke werden aangebo den aan de voorzitter van de Uni cef, nr. A. M. Joekes, en bestemd zjjn voor Griekenland. De rechter foto toont H.M. de Koningin in gesprek met „Blauwe vogel" Quini Jonker, die H.M. een kalender aanbiedt. 1 Moeder en kroost gedood Negentien gewonden Tijdens de auto-races om de grote prijs der grenzen, die zaterdag te Chi- may in België zijn gehouden, is een ongeluk gebeurd, dat vier personen het leven kostte. (O.a, een moeder Wi met haar twee kinderen) en waarbij 19 anderen werden gewond. Toen het rennersveld kort na de start van de sportwagenklasse boven de 2000 cc in de gemeente Salles een hel ling op zou ryden, raakte de Zwitser Caület met zijn Maserati bij de strijd om een goede plaats aan de kop de Bristol van de Brit Trelfall, waardoor beide wagens een greppel langs de baan indoken. De wagen met Caillet aan het stuur vloog echter verder en belandde bran dend tussen de toeschouwers, met het vermelde gevolgd. De Zwitser werd met brandwonden en een hersenschudding in een zieken huis opgenomen. Trelfall kwam er met lichte verwondingen af. PARIJS, 22 mei Mendes France heeft dinsdagavond gedurende 40 minuten met president Coty gespro ken. Volgens gewoonlijk welinge lichte kringen zou hij de president op de hoogte hebben gesteld van zijn voornemen om af te treden als minister van staat. Hij is het niet eens met de politiek t.a.v. Algerië. Dulles heeft verklaard dat de mili taire kracht van de Sow jets niet ver minderd zal worden door de aange kondigde demobilisatie van 1.200.000 manschappen. Oplossing Algerië? NIEUW DELHI, 22 mei. De Indische premier Nehroe heeft, in antwoord op een vraag van een af gevaardigde, een uit vijf punten bestaand voorstel gedaan, om tot een regeling van het Algerijnse vraagstuk te komen. De vijf punten zijn: 1. beide partijen moeten verklaren af te zullen zien van het gebruik van geweld; 2. Franse regering moet nationale een heid van Algerië erkennen en dit gebied als staat beschouwen; inwoners van Algerië moeten ge lijkgerechtigd zijn, ongeacht hun ras (er wonen ongeveer acht mil joen Mohammedaanse Algerijnen en een miljoen Franse kolonisten); 4. erkend moet worden, dat Algerië het vaderland is van allen, die er wonen, ongeacht ras; 5. aan de hand van de hiervoor ge noemde denkbeelden moeten recht streekse onderhandelingen worden geopend 3. veer drie miljoen oesters, hetgeen te Yerseke plaats heeft, heeft de minister thans geantwoord, dat het inderdaad in de bedoeling van het bedrijfschap voor visserijpro- dukten ligt deze oesters te denatu reren. (Hiermee is reeds begonnen. Red.) De oesters werden uit de markt genomen in het seizoen 1955-1956 en betaald door het oesterfonds. Hiermee was een bedrag gemoeid van ruim 300.000.De op brengst van het kalkgrit zal circa 1500.bedragen. De opbrengst van het kalkgrit zal circa f 1500 bedragen. Ook in het vorige jaar heeft zich aanvankelijk een overproduktie aan oesters voorgedaan. Dit surplus werd eveneens uit de markt genomen, doch aan het einde van het seizoen weder om verkocht aan de gegadigden. IN DE TOEKOMST 7 De vraag, of men hier te doen heeft met een incidenteel verschijnsel, of dat In de toekomst gerekend moet worden met een duurzame overpro duktie, is thans nog moeilijk te beant woorden, aldus de minister. De pro- duktie is namelijk sterk afhankelijk van natuurlijke omstandigheden, wel ke van tevoren niet zijn te peilen. Ook de afzet van het produkt is niet met nauwkeurigheid te voorspellen. De denaturering van de oesters zal geen nadelig gevolg hebben voor het grote aantal kleinere kwekers, inte gendeel kan het van de markt ver dwijnen van drie miljoen oesters tot gevolg hebben, dat in het komende seizoen de exporteurs sneller zullen overgaan tot het aankopen bfj de kleine kwekers. Dit kan dan dus 'n prijsstimulerende werking hebben, baat zouden zijn. waarmee de kleinere kwekers ge- AFWACHTEN De oesters, welke voor denaturering in aanmerking komen, zijn uit de marktxgenomen door de „Stichting Aankoop Oesters" en het eigendom van deze stichting. Deze is met me dewerking van het bedrijfschap tot stand gekomen. Het bestuur van het bedrijfschap heeft in dezen gehandeld na advies van en in overeenstemming met de bij dezelfde verordening inge stelde oester advies commissie. Zoals reeds werd opgemerkt, kan bezwaarlijk worden voorspeld, of en in welke mate in de toe komst van overproduktie sprake zal zijn. Afgewacht dient worden hoe de ontwikkeling in de oester» cultuur in de komende jaren zal zijn. Afgewacht dient te worden hoe de ontwikkeling in de oester cultuur in de komende jaren zal zijn om na te gaan of en, zo ja, welke maatregelen zullen moeten worden genomen. De minister zegt gaarne toe ook verder de ontwik keling in dezen nauwkeurig te zul len volgen. 's-GRAVENHAGE, 22 mei. Een groot gedeelte van de Neder landse haringvloot is thans op vol le kracht op weg naar de visgron den op de Noordzee, op zeven en vijftig graden noorderbreedte, oos telijk van de plaats Aberdeen in Schotland. Circa hondervijftien vissersschepen zijn thans buiten gaats. Uit Vlaardingen vertrok vanochtend om acht uur een twin tigtal, uit Scheveningen vanmid dag een zestig en uit IJmuiden ruim dertig. Volgende week dinsdag zal uit de genoemde havens een aantal schepen ter haringvangst gaan, dat nu in deze havens is blijven liggen. GROTE BELANGSTELLING Evenals in Vlaardingen en Scheve ningen, was er ook in IJmuiden grote belangstelling voor het uitvaren van de schepen. Duizenden inwoners van Katwijk en IJmuiden hebben de ruim 600 vissers van de havenhoofden af toegezwaaid. Kw 144 „Rijnmond 3" stak het eerst de steven in zee. Buiten gekomen troffen de Katwijkers ook de vloten van Scheveningen en Vlaardingen, die al eerder uit hun havens waren ver trokken en volle kracht opstoomden naar de visgronden. Van Vlaardingen uit deed het hospitaalkerkschip „De Hoop", na Scheveningen ook nog IJmuiden aan. Het zette daar een aan tal passagiers aan land, waarna het zich onmiddellijk weer bij de vloot voegde. OOK TREILERS Bij de vloot, die uit IJmuiden ver trok, bevonden zich voor het eerst ook enige treilers, de Sch, 117 en 171. De ze snellopende schepen, die met het treilnet vissen, maken een kans als eerste de haring in Nederland aan te voeren, wanneer zij in de woensdagna middag meteen goede vangsten doen. De loggers zullen niet eerder dan woensdagnacht aan de thuisreis kun nen beginnen daar de vleet dan pas wordt gehaald. WIE BRENGT DE EERSTE 7 Enkele schepen met sterke mo toren hebben schepen van de eigen ploeg die minder krachtige moto ren hebben op sleeptouw geno men. Er zijn combinaties gevormd en voor iedere ploeg is een jager aangewezen die de vangsten van de schepen aan boord neemt en dan als de wind huistoe gaat. Ver wacht wordt ,dat vrijdag in de loop van de dag de eerste „Hol landse niguwe." in ons land zal NEW YORK, 22 mei. De Hoge Commissaris der V.N. voor de vluchtelingen, de Nederlander Dr. G. J. van Heuven Goedhart, staat in de Verenigde Staten aan ernstige kritiek bloot. Reeds vorige week vrijdag verklaarde de auteur Julius Epstein in een subcommissie van de senaat dat Dr. Van Heuven Goedhart niet alles in het werk stelt om te voorkomen dat vluchtelingen uit Oost- Europa overreed worden, weer naar hun land terug te komen. Deze subcommissie houdt zich bezig met de Russische campagne om vluch telingen naar Oost-Europa te doen terugkeren. De voorzitter van de commissie, de 1 democratische senator Eastland, schreef daarop een brief aan Cabot Lodge, leider van de Amerikaanse de legatie bij de V.N. In deze brief verzocht hij om een verklaring voor het feit dat „iemand die opvattingen heeft als Dr. Goed hart, aangesteld kon worden als hoofd van de V.N. vluchtelingenorganisatie' Dinsdag heeft het rechtse Newyork- se blad „Daily Mirror" een hoofdarti kel aan deze kwestie gewijd. Het blad zegt dat Dr. Van Heuven Goedhart het voorwoord geschreven heeft van „de grote samenzwering tegen Rus land" en dat hij in dit voorwoord de Sowjet-Unie geprezen heeft. Het boek, dat geschreven is door Mi chael Sayers en Albert E. Kahn, ademt volgens het blad een Sow jet-Russische gezindheid. Dr. Van Heuven Goedhart is op het ogenblik in Washington om uit parti culiere bronnen geld te verzamelen voor de vluchtelingenhulp. Hij ver klaarde op een persconferentie, dat hjj poogde te verhinderen, dat er op vluchtelingen druk wordt uitgeoefend om hen te doen terugkeren. kunnen worden binnengebracht. Maar aangezien er wel vissers zijn, die dichtterbij huis hun geluk be proeven kan dat ook nog wel eer der worden. Feestelijke intocht HAARLEM, 22 mei De aan komst van de nieuwe haring zal vrijdagavond a.s. in Haarlem een feestelijke intocht worden gehou den van de eerste vaatjes nieuwe haring. Zes Katwijkse meisjes in folkloristische klederdracht zul len op de Dreef begroet worden en met de haring op een versier de boerenkar in triomf naar het stadhuis gebracht worden. De burgemeester heeft zich be reid verklaard het gezelschap in het stadhuis te ontvangen. De raadsleden zijn uitgenodigd om daarbij tegenwoordig te zijn, de nieuwe haring te proeven even als de oorlam, die daar historisch aan verbonden Is. DE BILT ZEGT: Overwegend zonnig DE BILT, 23 mei. Overwegend zonnig en op de meeste plaatsen droog w.eer, zwakke tot matige noordooste lijke wind, dezelfde middagtemperatu- ren of iets lagere.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1