ransen en Russen vonden geen oplossing v. Europese problemen Pinkstertoeristen overstroomden Zeeuwse land Amerika bracht waterstofbom tot ontploffing Russen weten nu: Frankrijk treedt niet uit de Navo Toestand in Algerië is zeer gespannen Ambonezen gaan weer aan de slag Twee inbraken in Haarlem Reinaertdagen te Hulst KNELPUNTEN: steden, duinen, hotels, „Miniatuur" en veerdiensten PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Niemand had hei ook verwacht Handels- en cultureel verdrag Uitspraak In Franse „lekkenzaak" De ene zuster trouwde de andere Belangrijke documen ten verdwenen Franse boeren versperden wegen Licht 500 maal zo sterk als van de zon Eersie werkelijke waiersiofwapen VPRO vierde jubileum Auto tegen bomen twee doden Vandaag Frans-Vlaams contact i uitwon ana ro.g.g voor recr&ctfo 3987, voor adm. 2970), Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord straat 35. Tel. 2009, Tel. redactie 2347 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 326; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.47 per week, ƒ2.— p. maand, ƒ5.85 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per mjn. lubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwsclh Dagblad 12e Jaargang No. 3401 Wnd.-hoofdredacteur: Prof. Dr. J. J. de Jong - Directeur: Jacq de Smit Dinsdag 22 mei 195 HENGELEN OP THOLEN (Pagina 2) Op- en ondergang van Zon en Maant Dinsdag: Zon op 4.36 u., onder 20.39 u. Maan op 18.40 u., onder 3.13 u. Hoogwater donderdag 24 mei: Vlissingen: 0.57 u. 1.90 m., 13.25 u. 2.09 m. Terneuzen: 1.26 u. 2.05 m., 13.53 u. 2.24 m. Wemeldinge: 2.37 u. 1.49 m., 15.06 u. 1.70 m. Zierikzee: 2.21 u. 1.25 m., 14.54 u. 1.45 m. MOSKOU, 21 mei. (Reuter-AFP). De besprekingen, die de Fran se staatslieden Mollet en Pineau in Moskou hebben gehouden met de Sowjet-leiders zijn ten einde. Zaterdagavond is een communiqué verstrekt, waarin gezegd werd dat beide landen zich verbinden hun onderlinge relaties te verbete ren. In vrijwel elke verklaring over ontmoeting van staatslieden komt een dergelijke nietszeggende zin voor. Van meer betekenis is ongetwijfeld de mededeling, dat geen oplossing is gevonden voor de belangrijkste wereldproblemen, alhoewel ook niemand zou hebben verwacht, dat de Russisch-Franse besprekingen een eind zouden hebben gemaakt aan de politieke spanningen. Geen illusies Tenslotte zei Mollet: „Wij maken ons absoluut geen illusies dat onze delegatie de Sowjet-Unie verlaat met wereldschok kende beslissingen, maar wij hebben de Russische leiders ervan overtuigd, dat het geweldige wantrouwen en ongeloof die in de wereld bestaan, verdwijnen moeten". Niet uit NAVO Naar verluidt heeft Mollet de westelijke ambassadeurs in Moskou medegedeeld, dat naar zijn overtuiging het grootste succes van de bespreking ente Moskou is geen sprake is van Frankrijke uittreden geweest, dat de Russen nu beseffen, dat er uit de Navo. De hoofdresultaten van de besprekingen zijn: de beslissingen een driejarig han delsverdrag en een cultureel verdrag af te sluiten. Besprekingen over het handels verdrag zullen in september te Parijs ge opend worden en de overeenkomst zal op 1 januari 1957 van kracht worden. Ook zal er een scheepvaartverbinding tussen Frankrijk en de Russische Oostzeehavens geopend worden. Algerië Be ondertekening van het communique werd 4 uur opgehouden door strubbelin gen die op het laatste ogenblik ontston den over de Russische houding ten aan zien van de Algerijnse kwestie. Men ge looft dat Mollet maarschalk Boelganin ge vraagd Iri de Arabische inmenging in Algerië te veroordelen. In de tekst, zoals die uiteindelijk in het communique ge bruikt werd, drukt de Sowjet-Unie slechts de hoop uit dat de Franse regering zal handelen in een ruime geest en er op die wijze in zal slagen „een afdoende oplos sing" voor het Algerijnse probleem te vinden. Beide landen erkenden de noodzaak van vrede voor Europa, doch zij gaven toe geen overeenkomst bereikt te hebben over de wijze waarop de Europese pro blemen opgelost kunnen worden. Beide landen kwamen overeen in het Midden Oosten alles in het werk te stel len ort de vrede in Palestina te verster ken, door de beslissingen van de V.N. vol ledig te ondersteunen. Duitsland Premier Mollet heeft op een perscon ferentie le Moskou verklaard, dat de Duitse hereniging wel met de Russische leiders besproken was, doch dat het een der kwesties was waarvan het commu nique zegt „dat hierover geen overeen stemming bereikt kon worden". Mollet zei dat Frankrijk en de Sowjet- Unie van opvatting verschillen eve.' de wijze waarop deze hereniging bereikt kan worden, dooh dat de Sowjet-Unie in prin cipe niet tegen de hereniging is. Uitnodiging Ook verklaarde Mollet de Russische lei ders tot een bezoek aan Frankrijk uitge- r adigd te hebben. De datum voor een der gelijk bezoek is nog niet vastgesteld, maar de besprekingen hierover zullen langs di plomatieke weg gevoerd worden. Brand op Parijse jaarbeurs PARIJS, 21 mei (AFP-Reuter) In de nacht van zondag op maandag zijn 76 stands op de Parijse jaarbeurs door brand verwoest. De schade wordt ge schat op 40 tot 50 miljoen frank. De stands bevonden zich in de Franse af deling van de tentoonstelling. De politie heeft een Tunesiër ver hoord, die van een der brandende stands was weggevlucht. Hij bleek een particuliere bewaker te zijn die door een exposant was aangesteld. NOG NOOIT ZO DRUK! DEN HAAG, 22 mei. Nederland heeft nog nooit zo'n drukke Pink ster gekend als dit jaar. Volgens voorlopige schattingen sliep in de nacht van zondag op maandag meer dan een half miljoen buitenlanders onder Nederlandse daken. Hotels en pensions waren eivol. Tienduizen den vreemdelingen zijn, dankzij de gastvrijheid van particulieren, aan bedden geholpen. „Ik voel me of ik een enorm pak slaag heb gehad", vertelde de Amsterdamse VVV-di- recteur, die vele kilo's moet zijn af gevallen. Wit U enkele cijfers? Duitsers 40%, Noord-Frankrijk 35%, België 20%. Keukenhof: 60.000 bezoekers. Madurodam: 28.000 Gullivers. Sonsbeek Arnhem 33.000. Diergaarde Blijdorp: 35.000. DE BILT ZEGT: Zonnig DE BILT, 21 mei Droog en over het algemeen zonnig weer met op nieuw iets hogere middagtemperatu- ren. Overwegend matige zuidoostelijke wind. Pleidooien duurden vijftien uur PARIJS, 21 mei (Reuter) Een krijgsraad heeft te Parijs uitspraak Sedaan in de „zaak der lekken", ean Mons, gewezen secretaris-gene raal van het secretariaat van de com missie voor nationale defensie, werd vrijgesproken van het onrechtmatig onthullen van oorlogsgeheimen tijdens de Indo-Chinese oorlog in 1954. Ook André Baranes, gewezen jour nalist, werd vrijgesproken. De twee andere beklaagden, Roger Labrusse en Jean Turpin werden tot 6 en 4 jaar gevangenisstraf veroordeeld. De krijgsraad, die uit 6 militaire en 3 burgerlijke rechters bestond, hoorde de advocaten van de verdediging ge durende 15 uur aan en had toen drie uur nodig om tot een uitspraak te ko men. Labrusse en Turpin, die in 1954 ho ge functies bekleedden in het secreta riaat van de commissie voor nationale defensie, werden schuldig bevonden aan het in bezit hebben van nationale- defensiegeheimen en aan het verstrek ken van deze geheimen aan daartoe niet gerechte personen. De rechtzaak heeft in totaal 74 da gen geduurd. SASSENHEIM. Zaterdag morgen zijn in de gemeente Sas- senheim in het huwelijk getreden de heer T. P. H. van der Velden te Helmond en mej. J. Hubers, uit Bergeijk. De ambtenares, die het huwélijk voltrok was een twee lingzuster van de bruid. De burgemeester hield een toe spraak b(j de huwelijksvoltrek king, waarin hij er op wees, dat het waarschijnlijk voor het eerst in Nederland was, dat een twee lingzuster van de bruid haar zus ter in het huwelijk verbond. De twee zusters, die anders sprekend op elkaar lyken, toonden zater dag wel een tegenstelling in kle ding: de bruid in een fleurige bruidsjapon, de ambtenares van de burgerlijke stand in haar zwar te toga. Op de tentoonstelling „Contour 1956" welke in het stedelijk museum „Het Prinsenhof" te Delft wordt gehouden zijn van de ongeveer 200 werken 45 verkocht voor een bedrag van rond tienduizend gulden. Dorpje aangevallen ALGIERS, 21 mei. Reuter. De toestand in Algerië is de laat ste uren zeer gespannen geworden. De opstandelingen hebben name lijk enkele dagen geleden een uit 22 personen bestaande Franse pa trouille overvallen. In totaal zijn negentien verminkte lijken gevon den. Een goederentrein is tussen Algiers en Constantine op een mijn gelopen. De trein ontspoorde doch er werden geen persoonlijke ongelukken gemeld. Ook uit Kabilie werden sabotageda den gemeld. Nabij Oran en Bougie hebben scher mutselingen plaats gehad waarbij de opstandelingen dertig man verloren. Bom in restaurant Te Blida ten zuid-weesten van Al giers heeft een verzetsman een bom geworpen in een restaurant waarin circa 30 soldaten zaten. Een der mili tairen had de tegenwoordigheid van geest om de bom naar buiten te schop pen. Daar ontplofte de helse machine. Een passerende Mohammedaan werd gedood, drie militairen liepen verwon dingen op. Ten zuid-oosten van Tizi-Ouzou werd een groep rebellen verrast. Zij leed zware verliezen. Bij Sebdou, aan de Algerijns-Ma rokkaanse grens, werden maandag ochtend twee Franse ruiterafdelingen door opstandelingen aangevallen. Te Lournel, 40 km van Oran, werden veertien rebellen gevangen genomen. -V Ex-koning Michael van Roemenië is in dienst getreden van een Amerikaan se vliegtuigfabriek te Santa Monica. Het zal zijn taak zijn zakenlieden op te leiden in het vliegen op instrumenten. Zondagochtend heeft een bende op standelingen een dorpje aangevallen en 17 Franse Mohammedanen ver moord, vier mannen, zes vrouwen en zeven kinderen. Faroek moet betalen FLORENCE, 21 mei (Reuter) Een gerechtshof in Florence heeft beslist dat ex-koning Faroek ruim 17.000 gul den zal moeten betalen voor een hoe veelheid tafellinnen die hij in 1952 ge kocht heeft. De vroegere koning was van mening dat deze rekening door de Egyptische regering betaald moest worden, die de administratie van de vroegere koninklijke huishouding overgenomen heeft. De eerste Frankenthalers zijn zater dag aan de veiling Westerlee aange voerd. Ze brachten 7,40 per kilogram op. In Amerika NEWARK, New. Jersey, 21 mei (Reu ter) De plaatsvervangende procu reur-generaal van de V.S., William Teompkons, heeft toegegeven dat er onlangs In de V.S. zeer belangrijke documenten zijn verdwenen. De in houd bestaat o.a. uit een complete lijst van alle installaties van de Ameri kaanse luchtmacht over de gehele we reld, en in vreemde handen levert het een gevaar op voor de Amerikaanse veiligheid. Een sergeant van de Amerikaanse luchtmacht, Harold Brill, is gearre steerd. Hij wordt beschuldigd het do cument ontvreemd te hebben. Drie za kenlieden worden ervan beschuldigd zijn medeplichtigen te zijn geweest. In Tambakoenda, een stad van 50.000 inwoners in het oosten van Senegal heerst een epidemie van mazelen waar aan reeds meer dan 100 kinderen be zweken zijn. PARIJS, 20 mei. AFP.-Reuter. Franse boeren hebben zaterdag op vele Franse hoofdwegen versperringen op geworpen met tractors, zwaar beladen karren en in sommige gevallen met boomstammen als protest tegen het landbouwbeleid van de regering. De boeren-eisen een hogere melk prijs, een lagere prijs voor sommige soorten veevoeder en compensatie voor de verliezen die deze winter door de grote koude zijn geleden. Op sommige plaatsen werd het ver keer, dat als gevolg van het Pinkster- weekeinde drukker was dan normaal, ernstig belemmerd. 's-GRAVENHAGE, 21 mei. De „Badan Perwakilan Rajat Ma luku Selatan" heeft haar leden ge ïnstrueerd ingaande 21 mei het werk te hervatten. Zij heeft tot deze stap besloten aldus een ont vangen mededeling, na sterke aan drang van de zijde van Nederland se werkgevers en beseffende, „dat een verdere handhaving van haar instructies zou leiden tot conse quenties bij bepaalde Nederlandse bedrijven en bij Nederlandse col lega-arbeiders, die de Zuid-Moluk- kers niet wensen". De B.P.R.M.S. acht met deze staking voldoende aan de Nederlandse rege ring te hebben getoond, dat de strijd om de rechtspositie der Zuid-Molukse burgers hier te lande haar heilige ernst is. De landelijke voorzitter van de B.P.R.M.S. zal zijn hongerstaking tijdelijk beëindigen. Weg geëffend voor reusachtige bommen BIKINI, 21 mei. (Reuter.) Zondagavond is boven het eiland Namu een waterstofbom ontploft, als tweede proef in de huidige Amerikaanse serie experimentele kernontploffingen. De waterstof bom ontplofte op een hoogte van ca 5.000 meter, na op ca 17.000 meter hoogte uit het vliegtuig geworpen te zijn. De vuurbal bereikte een doorsnede van zeker zeven kilometer en op een afstand van 64 kilometer was het lichtschijnsel ervan meer dan 500 maal zo sterft als het schijnsel van de zon. De atoomwolk, die ontstond bereikte een hoogte van meer dan 40 kilometer en verspreidde zich over een afstand van meer dan 160 kilometer. die In kleine vliegtuigen en als lading voor geleide projectielen gebruikt kunnen worden, aldus de correspondent van de „New York Times". Een wetenschappelijk medewerker van de „New York Times", William Laurence, die de proefneming gevolgd heeft, meldde, dat de kracht van de proefbom lag tussen 15 en 18 tot 20 miljoen megatons. Een krachtiger wa terstofbom is nog nooit tot ontploffing gebracht, ook niet bij Russische proe ven De weg geëffend Laurence meent dat deze bom het eerste werkelijke waterstofwapen is. Vroegere proefbommen waren onhan delbare apparaten die slechts dienden om de mogelijkheid van fusie van zware waterstofatomen te demonstre ren. Nu is de weg geëffend voor ontwikkeling van reusachtige wa terstofbommen van 20 miljoen megaton en meer, doch ook voor miniatuur bommen met 'n kracht van enige duizenden tonnen tnt, ROTTERDAM, 21 mei De vrijzin nig-protestantse radio-omroep heeft vandaag haar dertigjarig jubileum ge vierd. De dag begon met kerkdiensten. 's-Middags werd de grote jubileum- bijeenkomset in de Ahoy-hal gehou den. Voordat hier het stemmenspel van G. van der Graft „Het lied van de levensadem" werd opgevoerd, hiel den twaalf sprekers en spreeksters uit het gehele land en uit alle lagen van de bevolking korte toespraken. De voorzitster van de VPRO, mej. dr. N. A Bruining, nam, omdat zij 70 jaar wordt, afscheid. Dr. J. A de Ko ning, die tot nu toe vice-voorzitter was, volgt haar op. Het bestuur heeft nu besloten dr. Bruining tot ere-voor- zitster te benoemen. Tevens werd het Nicolette Bruiningfonds opgericht, dat sociale en culturele doeleinden na zal streven. BRllNSSUM, 21 mei. Op de avond van de eerste Pinksterdag is te Bruns- sum met een auto waarin zich twee personen bevonden een ongeluk ge beurd, tengevolge waarvan deze twee Inzittenden om bet leven zijn gekomen. De 45-jarige heer F. J. D. uit Bruns- sum, die in geezlschap van de bakkers knecht de heer M. uit Nieuwenhage in een auto op de genoemde reed, heeft vermoedelijk in een bocht de macht over het stuur verloren, waardoor da auto een boom raakte en vervolgens tegen een aantal bomen reed. Kort na dat het ongeluk was gebeurd, zijn bei de mannen overleden. De heer D. was gehuwd en vader van negen kinderen, ren. Buit: 3.000 gulden, horloges en ringen HAARLEM, 21 mei Twee inbra ken op klaarlichte dag hebben giste ren Haarlem opgeschrikt. Onbekenden sloegen in twee winkels, die door de bewoners waren verlaten, hun slag. In een juwelierszaak verdwenen de inbrekers met medeneming van een geldsbedrag van 3000 gulden en ruim 700 gouden en zilveren horloger en ringen. Zij hadden vermoedelijk met een valse sleutel een ijzeren hek voor het portiek van de winkel weten te ope nen. De glazen winkeldeur was ge forceerd. B(j een inbraak in een andere win kel verdwenen in totaal 515 gulden. HULST, 21 mei. De Reinaert- dagen te Hulst zijn zaterdag ge opend met een academische zitting in de burgerzaal van het stadhuis. Prof. Dr. L. Hoffmann van het Lu xemburgse ministerie van onder wijs sprak over „Renert", het epos van de Reinaertgeschiedenis van de hand van Luxemburger Michel Rodange, dat in het Nederlands is vertaald door de heer Remarque uit Amsterdam. Rodange, zo ver telt Prof. Hoffmann, wordt de Lu- GOES, 22 mei. Honderden reisbussen en auto's hebben gedu rende, het Pinksterweekend hun duizenden en nog eens duizenden dagjesmensen over de Zeeuwse steden en toeristenstreken uitge schud. Voeg daarbij de overvolle treinen en de onafzienbare scharen scooters en brommers, en we kun nen met recht zeggen, dat Zeeland deze dagen zijn bevolkingsdicht heid zeker heeft verdubbeld. Betekende Pinksteren voor de meesten een ogenblik van herademen en genieten, voor het personeel van vervoersmaat schappijen, hotels, enz. was dat er niet bij. Bij de kellners, ijsventers en andere be dienden werd dit weer ruimschoots ver goed in de vorm van een extra honore ring. Hun echter en dan denken wij vooral aan het personeel van trein-, bus-, veerdiensten en politie die al dit extra werk louter hebben moeten doen „voor de goede zaak" komt zeer zeker een oprecht woord van dank toe. Zij waren het toch, die steeds klaar stonden om U en mij van een paar onbezorgde uren te laten genie ten. Hoewel het zaterdag nog lang geen vakantieweer was, begon toen toch reeds de stroom van dagjesmensen te komen. Dit nam steeds toe, totdat op de zonnige middag van Pinkstermaan dag onze provincie zo vol zat als een ei. De Zeeuwen trokken bij duizenden de natuur in. In talrijkheid werden zij evenwel geslagen door de invasie van buitenlanders: massa's Belgen en Fran sen, vele Duitsers en hier en daar wat Engelsen. SCHOUWEN: VIER UREN WACHTEN De boten naar Schouwen konden de passagiers aanvankelijk vrij regeelmatig vervoeren, aldus meldt onze correspondent te Bruinisse. Het was druk, maar niet overstelpend. Maandagmiddag omstreeks vier uur werd dat anders. De toeloop werd toen zo groot, dat binnen enkele ogenblikken zich een file van een (naar schatting) 150 wachtende auto's bij Zijpe had gevormd. Extra boten kwamen er niet; uitsluitend extra werk. Vele automo bilisten stonden urenlang sommigen langer dan vier uren op de overtocht te wachten. Omstreeks middernacht waren nog niet alle toeristen geholpen. Ook op de Westerschelde puilden de bo ten uit. Maar van urenlang wachten was hier echter geen sprake. Wegens de enor me drukte, was de boot Hoedekenskerke- Terneuzen soms wel een uur over tijd. DE ZEEUWSE STEDEN In de Zeeuwse steden kon men over de hoofden lopen. Genietend van het milde zonnetje en de heerlijke bries, paradeer de jong en oud door de straten. Of men nu naar Middelburg ging, naar Vlissingen, Goes of Zierikzee, overal hetzelfde beeld: mensen en nog eens mensen. De hotels waren vol, sommige overvol. De restaurants, eethuisjes, café's en speel tuinen vingen echter da meeste dagjes mensen op. Men stond elkaar op de mees te plaatsen eenvoudigweg te verdringen. Vlissingen had zijn terrasjes alle bezet. De teeringcars van de „Flandria", die op Hemelvaartsdag verstek lieten gaan, wa ren nu wel weer van de partij en spuiden stromen Belgische toeristen. De boule vards waren dikwijls „afgeladen". Ter rassen, stranden, zelfs het Nollestrand en het kleine strandje op het Eiland waren druk bezet. De winkelstraten trokken minder mensen, want de winkels waren gesloten. Wat bij menige toerist, die nét e enfilmpje tekort kwam of iets leuks in een etalage zal en het niet kon kopen, een lichte wrevel opwekte. In Middelburg was Miniatuur Walche ren natuurlijk de grote trekpleister. Het was niet mogelijk normaal langs de paden te lopen. Voetje voor voetje schuifelend deinende de bezoeker in de opeengepakte massa mee. Het bezoek overtrof dat van vorig jaar Pinksteren verreweg. Op Tholen waren vele honderden naar de internationale hengelwedstrijd geto gen, Domburg was maandag het centrum van musicerend Zeeland, en zo hadden verschillende steden en dorpen hun at tracties. Langs de Walcherse kust hebben de ho teliers goed geboerd. Overal volle hötel- registers. In tegenstelling tot andere delen van Zeeland, was hier het bezoek over wegend Nederlands (naar schatting 60 pCt). xemburge nazaat genoemd van Willem, die de Madoc maakte. Hij was in 1854 hoofdonderwijzer in het Luxemburgse stadje Veis. Hij was een vurig patriot, een zoeker en een dichter. De tweede spreker was prof. dr. P. de Keyser uit Gent, voorzitter van de vereniging van Oost-Vlaamse letter kundigen. Deze behandelde het onder werp: „De Reinaert in de Reinaert- fabels". Hij betoogde, dat de Reinaert geen dierenfabel was, doch een fabio, d.i. een avontuurlijke episode uit het leven van mens of dier. Hij sprak vooral over de dierennamen in het „Van den Vos Reinaerde". Prof. mr. B. Hermesdorf uit Nijme gen sprak over de advocatuur in de Reinaerde. Spreker betoogde, dat de dierennamen in het epos van de Rei naert vooral de advocatuur fel deden uitkomen. De schrijver van het epos klaagt de gebreken van de mensen aan. De muzikale intermezzo's werden verzorgd door het Hulster dameskoor o.l.v. Jo Ivens. Deze academische zitting werd uit gezonden door Radio Luxemburg en Radio Brussel. Aanwezig waren o.a. mr. J. F. M. J. Jansen, vertegenwoor diger van het ministerie van O. K. en W. Verder waren aanwezig talrijke vooraanstaande personen uit Zeeland en Oost-Vlaanderen. Na afloop was er een officiële ontvangst der genodigden door het gemeentebestuur van Hulst. Tweede pinksterdag werd een letter kundige dag gehouden met het congres en een forum. Voorzitter van het forum was prof. De Keyser uit Gent. De gemeente Hulst zal een jaarlijkse letterkundige prijs instellen voor jeugdige letterkundi gen uit Zeeland en Oost-Vlaanderen. Vandaag, dinsdag is er een Frans- Vlaamse dag, met als sprekers Prof. Vital Celen uit Antwerpen. Op 27 mei wordt een tentoonstelling ge opend van beeldende kunst. Hierbij zul len o.a, vier werken aanwezig zijn van Zadkine. o Een Canadese vrouw heeft het leve» geschonken aan haar zevende tweeling.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1