is beslist Deltagebied statisc heel in 3 SiMkén Goese pijpercorps „Excelsior" neemt aan „Zeeuwsch Dagblad"-tocht deel BAAYENS h ge Kies uit de 3 beste shagsoorten Drie procent, wees geen krent" De eerste aanmeldingen zijn al binnen Rood-wit lintje vanwege lustrum Vermindering van walvisvangsten Dawn Fraser op de 400 meter vrije slag Contaciraad voor schadevergoedingsproblemen Bewoners moeten gelijke kansen krijgen als die van andere streken Een Bril van is een sieraad Saarland op 1 januari 1957 bij de Bondsrepubliek Zaterdag 19 mei 1956 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina '«"sm SI e eerste aanmeldingen voor 'yde „Zeeuwsch Dagblad"-wan deltocht, die het invulfor- mulier, dat dagelijks in de krant „meedraait" wijst er telkens op op zaterdag 2 juni a.s. zal worden gehouden, zijn al binnen. S. Vis ser uit Oost-Souburg heeft de pri meur bij de individuele lopers en het pijperkorps „Excelsior" uit Goes heeft zich als eerste groep aangemeld, compleet met muziek instrumentenDit korps, dat vo rig jaar in Goes de pijperdag or ganiseerde en dat ons met be hulp van andere korpsen op zo'n bijzonder feestelijke wijze uitge leide heeft gedaan, heeft toegezegd in de verschillende dorpen, welke de wandelaars passeren, enkele vlotte nummers weg te geven. Zij zullen dus alles doen om op de 2e juni de feeststemming te verho gen. Een minder gunstig bericht kwam uit Kamperland. In deze Noordbeve- landse gemeente bestaat een jongens club, die zich „Obadje" noemt. Elk jaar is deze club nog van de partij geweest, maar ditmaal moeten de Kamperlan- ders verstek laten gaan. Zij moeten naar de op Zuid-Beveland op die dag te houden toogdag G.J.O. Zeeland. We waren inderdaad van een en ander op de hoogte, geachte mijnheer Verburg. We zijn echter gebonden aan de wan delagenda, die al vroeg in het voorjaar wordt opgesteld en kunnen zodoende onmogelijk de tocht op een andere dag organiseren. Het spijt „Tippelaar" werkelijk. Bestaat er niet de mogelijk heid, dat U eerst de 10 of 15 km mee loopt en dan naar de toogdag gaat? De prijzen Evenals vorige jaren bestaan de prij zen weer uit bekers en medailles. Bij zondere medailles, want er komt een rood-wit lintje bij, vanwege het lus trumVoor elk parcours wordt een eerste prijs ('n beker), een tweede en een derde prijs (medailles) beschik baar gesteld. De militaire groepen zul len een aparte beoordeling krijgen en voor hen worden dezelfde prijzen klaargemaakt als voor de andere groe pen. Bovendien krijgt elke deelnemen de groep (die tenminste, uit tien per sonen moet bestaan) natuurlijk nog een groepherinneringsmedaille, „Tippelaar" „Tippelaar" heeft zo hier en daar zijn oor eens te luisteren gelegd en is tot de ontdekking gekomen, dat vooral van de zijde der scholen veel belang stelling voor onze tocht bestaat, zodat hét aantal deelnemende groepen wel eens groter kon zjjn dan vorig jaar. Dat is natuurlijk nodig, want we zou den immers het oude rekord (544 deel nemers) breken Wat die schoolgroepen betreft: we zouden het bijzonder op prijs stellen indien een of meerdere onderwijzers (essen) zich met de leiding van derge lijke groepen bemoeien. Zowel van de zijde van de EHBO als van de politie hebben we wederom volledige medewerking toegezegd ge kregen. Eventuele blaren (doe vooral geen gymnastiekschoenen aan) zullen dus weer met de meeste zorgvuldig- Ingezonden Mededeling (adv.) Da speciaalzaak voor uw B R I L Zeeliedenorganisaties wensen: LONDEN, 18 mei. Reuter. Vijf Engelse en Noorse zeelieden organisaties hebben aangedrongen op een vermindering van het aan tal walvissen, dat gevangen wordt en op een strenger internationaal toezicht, om te voorkomen, dat de walvissen in het poolgebied uitge roeid worden. In een verklaring van de drie En gelse en twee Noorse organisaties wordt opgemerkt, dat het besluit van de internationale commissie voor de walvisvaart om de vangst van vinvis eenheden te verminderen van 16.000 tot 15.000 wordt goedgekeurd, maar dat de organisaties van mening zijn, dat deze maatregel op zichzelf onvol doende is, vooral nu het niet nakomen van het protocol een schadelijke fac tor voor de economische toekomst van de walvisvaart is geworden. De walvisvaarders hebben volgens de vakverenigingen de plicht te zor gen, dat de walvis niet wordt uitge roeid door particulier winstbejag en ten koste van de vele duizenden zee lieden, die hun leven in dienst van de walvisvaart hebben gesteld. De vak verenigingen dringen er op aan, dat iet aantal vangsten aanzienlijk ver- inderd zal worden en dat iedere toe- üng van het aantal vangende ex- ïties verbouen zal women. heid worden behandeld, terwijl de po litie op de gevaarlijke oversteekplaat sen een oogje in het zeil zal houden. Dit is een van de vele mooie plekjes, waarlangs de 25 km tocht leidt. MELBOURNE, 18 mei. Dawn Fra ser, het Australische zwemstertje, dat onlangs de aandacht op zich vestigde door de 110 yards vrjje slag af te leg gen in een betere tijd dan het toen bijna 20 jaar oude wereldrecord 100 meter vrije slag van onze landgenote Willie den Ouden, zal op de Olympi sche spelen waarschijnlijk niet op dit laatste nummer uitkomen. Zij gaat zich specialiseren op de 400 meter. Dawn Fraser, wereldrecordhoudster op de 200 meter vrije slag, bezet op de wereldranglijst van de 100 meter de tweede plaats met een tijd van 1 min. 4.5 sec. Zij is tot nu toe be schouwd als een van de gevaarlijkste concurrenten van Cockle Gastelaars, die met 1 min. 4 sec. het wereldrecord 100 meter vrije slag op haar naam heeft. 25 km stratenloop te Bergen op Zoom BERGEN OP ZOOM, 18 mek Maandag 2e Pinksterdag zal te Bergen op Zoom voor de 6e maal een 25 km. nationale stratenloop worden gehou den, georganiseerd door de B.H.S.V. Ólympia '47. Janus van der Zande zal niet kunnen deelnemen, daar zijn been nog niet is hersteld. Vele bekende af standlopers hebben zich voor deze wedstrijd opgegeven. V(jf en twintig Britse parlementsleden p.w. de voormalige ministers Bevan, Shinwell en Henderson, hebben een ver klaring uitgegeven, waarin zij het Sow- jet-besluit om de strijdkrachten met 1.200.000 man te verminderen, met in stemming 'begroeten. Ingezonden Mededeling (adv.) BREDA, 17 mei. Tijdens de forumdiscussie op het congres van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten heeft Ir. M. A. Geuze, voorzitter der Z.L.M., èen waarschuwend woord laten horen tegen de opvatting als zou het deltagebied een statisch geheel zijn. Naar zijn oordeel wordt vaak te weinig rekening gehouden met de „aan zetten" op verschillend gebied na de oorlog en de stormramp. „Het gaat meestal maar om kléine dingen, maar die zijn heel belangrijk. Wij leven in Zeeland nu eenmaal in kleine gemeenschappen en wij willen persé niet in de randstad Holland worden opgenomen", zo zei Ir. Geuze. - Dit wil uiteraard niet zeggen, dat Zee land, als er sprake-is van blijvende ar- beiaio verschonen, niet gaarne, kleine in dustries wil' aantrekken, maar daaraan zal ein geestelijke voorbereiding vooraf dienen te gaan. Door coörcfaaiie en coo perate tussen die kleine gemeenschappen kaa het materiële en het morele der be volking wel degeliju op een behoorlijk plan wor_en gebracat en dit is te berei den met behoud van het eigen karakter. Op enkele detailvragen antwoordde ir. Geuze, oat z.i, ook bij het zout blijven van grote „zakken" in de Oosier-Schelde het oppervlaktewater voor de landbouw zeer' goed bruikbaar zal zijn. De grond, dje eventueel verloren zal gaan bij de aanleg van wegen in het deltagebied, kan door inpoldering worden teruggewonnen, waar-oor gedupeerde beorijven kunnen worden geholpen. DE VISSERIJ De opmerking, die dr. P. Korringa in zijn preadvies had gemaakt, nd., dat het Nederlandse voik en zijn vertegen woordigers in de Staten-ueneraal de visserij eigenlijk als van ondergeschikt belang beschouwen, werd door burge meester A. L. S. Lockefeer uit Hulst onderstreept. Er is geen sprake van een constructief visserijbeleid, al neemt de belangstelling wel toe. Maar, zo zei de heer Lockefeer, de visserij moet de hand ook in eigen boezem steken: een goede organisatie ontbreekt veelal. Erg gerust, dat het dra ma met de Zuiderzeewet zich niet zal her halen, was de heer Lockefeer niet. Er wordt z.i. in het ontwerp deltawet teveel de nadruk gelegd op steun of tegemoet koming. Hij wist al een precedent: de vissers rond de Brielse Maas hebben nul op request gekregen en dat geldt ook voor de vissers, die bij de landaanwinning in de Waddenzee werden getroffen. MIGRATIE Drs. M. C. Verborg, directeur van het Zeeuwse E.T.I., gaf als zijn standpunt weer, dat er tussen de provincies een „democratische beweging" moet zijn en dat hij mensen, die vertrekken willen, ze ker niet wil vasthouden. Maar zij zullen hier precies dezelfde kansen moeten krij gen, hetgeen betekent, dat er meer wel vaartsbronnen dienen te komen. Dan pas kunnen de mensen in volle vrijheid kie zen, of zU willen blijven of niet. Prof. dr. Sj. Groenman, de preadviseur, verklaarde, dat zijn stelling, dat niet leder gebied zijn geboorteoverschot moet vast houden, niet ontzenuwd is. Hij verzette zich scherp tegen te opvatting, dat in die gebiedsdelen alleen maar wat hij noem de de .Ingeblikte kneusjes" zouden blij ven. Wie kan bewijzen, dat de flinksten altijd vertrekken? Met opzet heeft hij in zijn preadvies gesteld, dat er weinig zal gaan gebeuren. Er zijn inderdaad vele mogelijkheden, maar of deze zullen wor den gegrepen, kan alleen de toekomst leren. Ir. M. de Vink, directeur van de P.P.D. voor Zeeland, kwam op tegen de gedachte, dat Zeeland uitsluitend 'n agrarisch gebied is en hij pleitte voor een harmonische opbouw, maar proL Groenman vroeg wat nu precies „har monisch" is. Moet er persé industrie komen om het „harmonisch" te maken? Hij vond dit alles erg betrekkelijk. „Ik vind het helemaal niet erg, als Zee- lauu Mgtt zoals het nu is", zo zei pref. Groenman, waarop burgemeester mr. B. Koli'f uit 'Vlissingen - antwoordde: „IVij willen juist niet op hetzelfde, peil blij ven, maar vooruit komen. Dat wil zég gen, dat de kansen, die geboden worden, gelijk moeten zijn met die in andere streken!" Nadat nog enige tijd was 'gesproken ové'r de problemenvan schadevergoeding We gens uitvoering .van deltawerken, zowel- voor particulieren ais voor gemeenten, gaf het forum het bestuur in overweging een contactraad te vormen, die zich spe ciaal met al deze kwesties zal bezighou den en het intermediair zal vormen met de betrokken departementen. Mr. d'Ail- ly zegde toe deze suggestie fh het bestuur te zullen bespreken. Ingezonden Mededeling (adv.) ii GOES, OPRIL GROTE MARKT MIDDELBURG, NIEUWE BURG 9 Ir. H. J. Tjallema te Kortgene: „De ontwikkeling van de bedrijfsvoorlichting in Nederland" KORTGENE, 18 mei. Zoals wij gisteren reeds berichtten, is don derdag in De Stadswijnkelder te Kortgerte het tienjarig bestaan van de bedrijfsvoorlichting „Noord-Be veland" herdacht. Ir. H. J. Tjalle ma, directeur v. d. afd. akker- en weidebouw van de Directie van de Landbouw, heeft bij deze gelegen heid een rede uitgesproken, waar op wij beloofden nader terug te komen. Dhr Tjallema wees in zijn rede over „De ontwikkeling van de be drijfsvoorlichting in Nederland" op de hogere eisen dië aan de boer worden gesteld in deze dynami sche tijd, waardoor voorlichting noodzakelijk wordt. Helaas wordt echter de noodzaak pas gevoeld, wanneer de voorlichting is wegge vallen. De spreker schetste vervolgens uitvoe rig de ontwikkeling van de bedrijfsvoor lichting, die in Westerwolde begon (1928) Thans zijn er 188 verenigingen in ons land met 37.000 leden en een oppervlakte van ruim 600.000 ha cultuurgrond. Het is gebleken, dat de kleine bedrijven het laatst aansluiten, terwijl juist op de landbouwkundig minder ontwikkelde gebieden geringste belangstelling voor voorlichting bestaat. Men streeft er daarom naar dat de voor- IBISEXP0RT - lichtingsdienst meer aandacht gaat beste den aan de achtergebleven gebieden en bedrijven. Voor elke 400 boeren stelt het rijk één assistent. Meerdere voorlichters komen op rekening van de boeren zelf. Na de taak van de voorlichters te heb ben geschetst, merkte ir. Tjallema op, dat er in de komende jaren voor de bedrijfs voorlichting nog zeer veel werk te doen is. Hij noemde in dit verband o.m. het drie-eilandenplan en het deltaproject. Indien de boeren inderdaad willen inten siveren, zal men van hen een hogere bij drage moeten verlangen. 108) „Ook daarop zeg ik amen", sprak de waard, „en ik hoop, dat ik het kan zeggen, zonder voor een Puritein te worden aangezien, daar ik onder Prins Rupert tegen „Old Nol" gevochten heb". „Wat dat betreft,de man, die met de dappere Prins Rupert tegen Crom well gestreden heeft, kan zeggen wat hij wil, maar wat hebben wij lüer? Op mijn woord, hier moet een vergissing in het spel zijn. Hier is een man van rang en stand, die met gewone solda ten z'n maaltijd gebruikt". „Neem mij niet kwalijk, ik ben geen gewoon soldaat", sprak sergeant Binks uit de hoogte. „Een sergeant in het leger van zijne majesteit is geen ge woon soldaat". „Sergeant, sergeant! Is iemand die achter de mestkar gelopen heeft en nu in een logement zijn maaltijd ge bruikt, ook al een heer. Moet ik zo iets vinden in de „Koning Karei" te Bastingstoke Trumble. En dan nog wel wijn voor zich? Men zou zeggen dat „Old Nol" nog leefde, toen schoen makers, smeden en landbouwers offi cieren werden. Bovendien Sir Charles Baynton en Sir Inglehook zullen hier zo dadelijk aankomen en zoiets nooit dulden." Wat dit betekende begreep Tre- lawney niet, doch zijn besluit was ge nomen. Hij geloofde, dat het toeval hem hier een gelegenheid aanbood om te ontsnappen. „Ha, en wie zegt ons, of niet ser geant Binks even goed een heer is als gij?" riep hij op toornige toon. „Gij komt hier, om over Sir Charles te pochen, maar wie is dat?" „Ik ben Sir Charles", liet zich op eens een zware stem bij de deür ho ren, „en ik kan alles bevestigen, wat Sir Springle gezegd heeft. Jullie hebt de maaltijd gedaan; daarom naar de keuken en drink daar jullie bier op." „Ga zelf naar de keuken", riep Tre- lawney. „Neen sergeant Binks, gij zult door deze kerels hier niet vandaan gejaagd worden. Als ze meer recht hebben dan wij om hier te zitten laten zij 't dan bewijzen." „Bewijzen! Denkt ge, dat wij met als gij zijt, willen vechten?" „Een lafaard zoekt altijd uitvluch ten", zei Trelawney, terwijl hij zijn hand aan het zwaard sloeg. „Lafaard, lafaard!" riep de man uit, die Sir Charles genoemd was. „Hoort gij het, heren. Lafaards! Hoort ge het?" „Heren, vecht hier toch niet!" riep Trumble angstig. „Wij zullen de za ken regelen als gij geduld wilt heb ben". „Geduld!" riep Trelawney. „Zullen we ons bij deze tafel laten wegdrij ven door enige verwaande zwetsers, die zichzelf hoge namen geven? Neen, als zij beter zijn dan wij, dan moeten zij 't maar bewijzen." „En wie ben jij, Bantamse haan, om zo luid te kraaien", zei Sir Charles. „Iemand die zijn naam niet aan edere voorbijganger bekend maakt", antwoordde Trelawney. „Zwaarden zijn voor edelen", riep Sir Charles uit. „Zo spreken zij altijd, die geen zwaard weten te hanteren", zei Tre lawney. „Binks ik help u. Dit is een heei geschikte kamer voor een ge vecht. Wei wat klein, waar toch Een verhaal uit de tijd van Stadh. Koning Willem lil ruim genoeg om te bewijzen, wie er dé meeste rechten op heeft. Nu, Sir Charles." Hij trok zijn zwaard en nam een verdedigende houding aan voor de man, die zich Sir Charles Baynton noemde, een forse sterke man van on geveer veertig jaar. „Wat, zijt gij bang? Gij kunt alleen maar zwetsen". „Zeg mij dan eerst, wie gij zijt?" „Neen; maar als ge een edelman zijt bewijs het dan. Wat! ge durft ons be ledigen en ge denkt zeker, dat wij zoetsappig alles zullen verdragen, wat ge zegt? Daar!" Hij gaf hem met zijn linkerhand een slag in het gelaat, terwijl hij in zijn rechterhand het zwaard tot verdediging gereed hield. Binnen een minuut was de gehele kamer in verwarring. Aanvallen pare ren, uitroepen wisselden elkaar af. Binks met zijn soldaten, in hun woe de hun gevangene vergetend, hadden mede aan de schermutselingen deel genomen. Enige minuten later hield het ge vecht als bij toverslag op. „Waar is de gevangene?" schreeuw de Binks. „Waar is kapitein Trelaw ney?" „Wie?" zei Sir Charles Baynton. .Kapitein Trelawney", antwoordde Binks. „Een kapiten uit het leger der rebellen". „Maar die werd reeds een maand geleden gevangen genomen en voor Lord Jeffreys te Taunton gevoerd. Ik dacht al: wat is dat een ervaren strijder". „Hij kan nog niet ver zijn", riep een ander. „Zoekt hem! De koning zal een grote beloning geven aan hem, die uem grijpt" y II' ROTTERDAM, 13 mei. Tij dens de opbouwdag, die vandaag te Rotterdam werd gehouden, heeft zich een klein incident voorgedaan. Toen het gezelschap onder wie minister Witte, de nieuwe wijk Pendrecht wilde be zoeken, bleek één van de toe gangswegen plotseling versperd te zijn door een bouwkraan. Niet temin bleken de twee autobussen, waarin het gezelschap gezeten was, met enige moeite toch wel te kunnen passeren. Eenmaal op het pleintje „Zijpe" aangekomen, waar twee sierbeeldjes onthuld zouden worden, bleek, dat onge veer honderd bouwvakarbeiders voor een uur het werk hadden neergelegd. De reden voor deze staking kwam aan het ligt, toen minister Witte uitgesproken was en de werklieden in spreekkoor aanhieven „Drie procent, wees geen krentf'. Het geheel verliep echter vrij ordelijk. PARIJS, 18 mei (Reuter). Frank rijk en West-Düitsland hebben over eenstemming bereikt over politieke aansluiting vhn het Saargebied, met zijn staalfabrieken en rijke .kolenmij nen, bij Duitsland op 1 januari 1957. Als overeenstemming bereiki wordt over nog hangende kwesties, zal de economische aansluiting volgen cp 1 januari I960. Dit heeft een woordvoer der van de Duitse delegatie, die be sprekingen in Parijs voert, bekend ge maakt. De voornaamste hangende kwesties zijn de financiering van het voorge stelde Moeselkanaal en de vraag hoe veel kolen de Fransen kunnen blijven delven uit de Warndtmijnen in het Saargebied. De Westduitse woordvoerder was er van overtuigd, dat te zijner tijd over- over deze punten bereikt zuu Kunnen worden.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 5