Ik zal de eerste zijn van de Nederlanders om de hand te drukken' ■■pjly Amerikaans gezelschap slachtoffer van spraakverwarring Versterkte Franse troepen leveren felle gevechten Geen wijziging in Franse politiek noch in die van Rusland Verslagen over proces Jungschlaeger gelaakt Drie straaljagers neergestort, piloten konden zich redden Grote actie op Cyprus Lenin had toch gelijk Twee doden bij auto-ongeval Jongeman viel uii rijdende trein PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Soekarno spreekt met pers in Amerika ,.Wij moesten de hand bijten Vakbondleiéers wenden zich tot Sowjet-Unie Nieuwe veerhaven komt ten Westen van Breskens Nederland-lndonesië Boerenknecht liet garage in de lucht vliegen Japanse leraren staken Leger en luchtmacht exposeren in Goes n 2438 (b.g.g. voor redactie 3987, 1 voor adm. 2970), Giro 274289. Kantcjren: Middelburg: Korte Noord- straat) 39. Tel. 2009, Tel. redactie 2347 en 81)62; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. Ö28; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oostesbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.— p, maand, 5.85 per kwartaal. Losse nummers 18 cent. Advertentieprijs 24 cent per man. Rubric/: Kabouters 10 cent per woord Zeeuwsch Dagblad 12e Jaargang No. 3400 Wnd.-hoofdredacteur: Prof. Dr. J. J. de Jong - Directeur: Jacq de Smit Zaterdag 19 mei 1956 In dit nummert I KANALISATIEPLAN Op- en ondergang van Zon en Maan: Zondag: Zon op 4.38 u., onder 20.36 u. Maan op 16.15 u., onder 2.26 u. Hoogwater woensdag 28 mei: Vlissingen: 11.00 u. 1.73 m. 23.17 u. 1.65 m. Terneuzen: 11.25 u. 1.90 m., 23.46 u. 1.82 m. Wemeldinge: 12.22 u. 1.57 m., u. m. Zierikzee: 12.08 u. 1.38 m., u. m. WASHINGTON, 18 mei. (Reuter). President Soekarno van Indonesië heeft vandaag voor de Amerikaanse en buitenlandse pers in Washington een toespraak gehouden. Hierin deed de president weer een aanval op het Nederlandse beleid in het verleden. „Er is gezegd", aldus Soekarno, „dat wij in de hand hebben gebeten, die ons heeft gevoed. Mij is daarvan niets bekend, maar wij moesten stellig de hand bijten, die ons gebrek liet lijden, voor wij van het- koloniale juk bevrijd werden". ling: „Het zou dwaas zijn van irtij om een dergelijke verklaring te weigeren". Proces Jungschlaeger Ook werd een vraag gesteld over het proces Jungschlaeger. Soekarno ant woordde dat er onjuiste verslagen over het proces in de bladen zijn versche nen. De wet is, aldus Soekarno, in acht genomen. „Gelooft niet alles, wat er over deze zaak is geschreven besloot de Indonesische president. Pieck stelt eis aan West-Duitsland Berlijn, 19 mei. (D.A.P.). De pre sident van Oost-Duitsland, Wilhelm Pieck, heeft in een brief aan presi dent dr. Theodor Heuss van West- Duitsland de onmiddellijke vrijlating geeist van alle politieke gevangenen in West-Duitsland. De pogingen om in het Land van Maas en Waal de vroegre tabakscultu res te doen herleven zijn mislukt. Het tabaksexperiment is gesloten met een nadelig saldo van bijna 7000. Soekarno herhaalde, wat hij de dag tevoren reeds tot het Congres had ge zegd, namelijk dat Indonesië werkt „voor de terugkeer van westelijk Nw.- Guinea in de nationale kudde". Na zijn toespraak beantwoordde de president diverse vragen. Verhouding tot Nederland In antwoord op een der gestelde vra gen verklaarde Soekarno dat de moge lijkheid om de meningsverschillen, die reeds zo lang tussen Indonesië en Ne derland bestaan, op te lossen, „van de Nederlanders afhangt". Hij zei hierover: „Zoals ik in mijn toespraak tot het congres verklaarde hebben wij niets tegen de Nederlan ders. Ik heb reeds dikwijls gezegd dat de Indonesische regering niets tegen de Nederlanders als zodanig heeft, en dat het Indonesische volk niets tegen het Nederlandse volk heeft". In een dramatisch gebaar strekte hij hierop zijn hand uit en zei: „Ik, Soe karno, zal de eerste zijn om de Neder landers de hand te schudden". Nieuw-Guinea Op een vraag of hij zou wensen dal de Verenigde Staten een verklaring uitgeven waarin zij de eisen van Indo nesië inzake Nieuw-Guinea steunen, antwoordde Soekarno na enige aarze- NEW YORK, 18 mei. (Reuter). Vooraanstaande vakbondsfunctionaris sen uit zes landen hebben zich in per soonlijke brieven tot de Russische lei ders gewend met het verzoek om „vol ledige rechtvaardigheid" voor de circa 330 vakbonds- en socialistische leiders die Oost-Europa gevangen gehouden worden of reeds vermoord zijn. De brieven, die uit Griekenland, Italië, West-Duitsland, Japan, de V. S. en Groot-Brittannië kwamen, hadden alle dezelfde inhoud. 's-GRAVENHAGE, 18 mei. Minister Algera heeft thans de aanleg van een nieuwe veerhaven te Breskens goedgekeurd. Deze ha ven komt ten westen van het dorp, wordt vijfhonderd meter lang, krijgt twee zgn. „fuiken", waar de veerboten aanleggen en er is reke ning gehouden met de mogelijk heid te zijner tijd vier „fuiken" te hebben. Wanneer de nieuwe haven ge reed is zal het voor de veerboten mogelijk zijn de veerdienst in ze ventien minuten uit te voeren. Er zal dan voor Breskens niet meer, zoals thans, om een zich daar be vindende ondiepte behoeven te worden heengevaren. Er zal een goede verkeersrege ling bij de oprit worden ontwor pen. Het verkeer zal niet meer door Breskens worden geleid, maar gebruik maken van een nieuw weggedeelte, dat om Breskens heengaat en dat de verbinding zal vormen van de nieuwe veerhaven naar de weg Breskens-Sluis. De aanbesteding voor de aanleg van de nieuwe veerhaven zal 13 juni wor den gehouden. Het is de bedoeling dat het werk nog dit jaar grotendeels klaar komt. In 1957 zal de haven in gebruik worden genomen. De eerste groep Sowjet-militairen is uit Oost-Duitsland naar de Sowjet- Unie teruggekeerd. In totaal zullen, zo als bekend, ingevolge de inkrimping van de Sowjet-strijdkrachten, 30.000 owjet-militairen uit Oost-Duitsland rden teruggetrokken. NICOSIA, 18 mei (Reuter). In een onherbergzaam gebied in het noord westen van Cyprus zoeken Britse troe pen naar wapens en schuilplaatsen van verzetslieden. Bij deze grootscheepse actie worden de legerpatrouilles ge holpen door verkenningsvliegtuigen. Xn Famagusta hebben verzetslieden vrijdagavond bommen geworpen naar militaire jeeps, doch er werden geen slachtoffers gemeld. 's-GRAVENHAGE, 18 mei. Drie straaljagers van de koninklij ke Nederlandse luchtmacht zijn vanochtend omstreeks half twaalf boven het oosten des lands veron gelukt. De bestuurders van de drie toestellen konden zich allen net behulp van de schietstoel red- m. Vier straaljagers van het type Thunderstreak F84F van de vliegba sis Volkel waren bezig met een oefen- vlucht boven Oost-Nederland en West-Duitsland, toen zp door nog niet bekende oorzaak moeilijkheden kre- gens wegens gebrek aan brandstof. Zij zetten koers naar de vliegbasis, doch drie van de toestellen konden de ba- Voorlopig geen maatregelen DJAKARTA, 18 mei. Waarnemers in Indonesië zijn van mening, dat de onzekerheid over de basis van de diplo matieke betrekkingen tussen Neder land en Indonesië tenminste nog zal blijven voortbestaan totdat de verkie zingen in Nederland zijn gehouden. Zij verwachten in ieder geval geen maat regelen van Indonesische zijde zolang de Indonesische minister van buiten landse zaken, Roeslan Abdulgani, en vooraanstaande politici die president Soekarno op zijn reis naar de Verenig de Staten, Canada en de Europese lan den vergezellen, afwezig zijn. Ingezonden Mededeling (adv.) ONBEPERKTE GARANT® OP DE VERING. III8IIII11IIIIII HAZETFABRIEKEN TE ZEVENBERGEN President Soekarno tijdens zijn rede voor het Amerikaanse congres. Links achter hem vice-president Richard Nixon. (Telefoto) MOSKOU, 19 mei (Reuter). - De waarschuwing van Lenin in 1S23, dat Stalin neiging had tot machtsmisbruik, is vrijdag gepubliceerd in de „Komso mol Prawda", het blad van de commu nistische jeugd. Het blad zegt, dat Lenin eropgewe- zen had, dat „negatieve trekken in Sta- lins karakter, zoals grofheid, gebrek aan respect voor zijn medekameradèn, grilligheid en neiging tot machtsmis bruik, tot schending van de wetten van het collectieve leiderschap zouden kunnen leiden". „Ongelukkig genoeg is het precies zo gebeurd", aldus Kom somol Prawda, dat antwoordde op vra gen van de jeugd om uitleg over het kwaad, dat door Stalins ..persoonsver heerlijking" is berokkend. Het instituut voor Marxisme en Le ninisme van de communistische partij heeft opdracht gekregen documenten die op Lenin betrekking hebben en totnogtoe waren achtergehouden, op te sporen en te publiceren. Hammarskjoelds rapport in Veiligheidsraad NEW YORK, 18 mei. (Reuter). De veiligheidsraad van de V. N. zal volgende week woensdag of donderdag waarschijnlijk bijeenkomen om het rapport dat Hammarskjoeld over zijn vredesmissie naar het Midden-Oosten heeft uitgebracht, te behandelen. WASHINGTON, 18 mei (Reuter). Het Amerikaanse leger zal in het ko mende fiscale jaar, dat in juli begint, met vijf procent van zijn totale sterkte worden ingekrompen, aldus is vrijdag bekendgemaakt. City Hall—Rathaus AMSTERDAM, 18 mei. Een Amerikaans gezelschap, bestaande uit 74 personen heeft vanmiddag in Amsterdam ervaren dat veel Nederlanders weliswaar Engels kunnen spreken (of stamelen), maar dat men zich dikwijls toch met meer succes van het Duits kan be dienen als vreemdeling. De artiestengroep was uitgenodigd voor een receptie in het Amsterdamse stadhuis. Men was echter in de hoofd stad niet bij elkaar gebleven, doch al leen of in kleine groepjes bezichtigde men Amsterdam. Daarna togen de Amerikanen weer niet als groep in zijn geheel naar de receptie. Ze vroegen aan de Amsterdammers de weg naar de „City Hall", het stad huis. Bijna allemaal kwamen ze als ge volg van die vraag een kwartier, een half uur of zelfs drie kwartier te laat op de receptie, want voor de Amster damse bevolking, hetzij een toevallige voorbijganger, hetzij een agent van politie, hetzij een taxichauffeur, be staat er in Amsterdam alleen op het Leidseplein onder de Citybioscoop een „City Hall". Verkeerde adres Eenmaal daar aangekomen kwamen de artiesten een voor een tot de ont dekking, dat ze aan het verkeerde adres waren. In de „City Hall" wist men hen al gauw te vertellen, dat ze moesten vragen naar 't „raadhuis". Zo wandelden sommigen terug en vroe gen onderweg, daarbij ongewild de Duitse taal sprekend als gevolg van hun tongval, het publiek de weg naar het „rathaus". De receptie, waarbij de Amerikaan se consul in Amsterdam, Elvin Seibert, aanwezig was, en waarop burgemees ter d'Ailly hen welkom heette, was er overigens niet minder gezellig om. Rat doodde 100 kuikens PUTTEN, 18 mei. In een kippen hok te Nijkerkerveen heeft 'n rat kans gezien 100 kuikens te doden. Toen de eigenaar gistermorgen zijn hok bin nenstapte ondekte hij, dat al zijn kui kens waren doodgebeten. Een week de cel in LEEUWARDEN, 19 mei. De 19 jarige boerenknecht H. Z. is door de politierechter te Leeuwarden overeen komstig de eis, tot een week hechtenis veroordeeld, omdat hij door een siga ret in een garage te Warns op te ste ken terwijl men bezig was benzine af te tappen de garage in de lucht liet vliegen. De schade voor de garagehouder be droeg 12.000,en die voor de eige naar van het pand ƒ40.000, De jongen verweerde zich met te zeggen, dat hij meende op veilige af stand te hebben gestaan, terwijl het wel meer gebeurde dat in de garage werd gerookt. sis niet meer halen. Alleen de leider van de formatie, luitenant-vlieger J. Cosijn, wist zijn Thunderstreak nog net op het nippertje op Volkel veilig aan de grond te zetten. De drie an dere toestellen moesten door de be stuurders, luitenant-vlieger Cornaat, vaandrig Van Lindert en sergeant Van heel, worden verlaten. Een toestel kwam neer in een wei land te Wijnbergen, in de gemeente Bergh. Het raakte de grond op een meter of dertig van een paar boerde rijen. Het toestel spatte lüteen, toen het de grond raakte. De piloot kwam neer in de gemeente Doetinchem, waar hij zich bij de politie heeft gemeld. Het tweede toestel stortte neer In de buurtschap Markvelde van de gemeen te Diepenveen. Het toestel raakte bi) de weg van Hengelo naar Neede een boom en boorde zich in de grond. De piloot kwam terecht in Haaksbergen, op enkele kilometers afstand. Het derde toestel (waarvan aanvan kelijk werd gemeld, dat het vlak bij zijn basis zou zijn verongelukt) is neergestort in het Westduitse grensge bied. Het kwam neer in Hau, bij Kra nenburg, niet ver van de Nederland se grens in het vrije veld terecht, zo dat er geen schade werd aangericht. De piloot van dit toestel is in Groes- beek neergekomen. TOKIO, 18 mei (AFP) Ongeveer 500.000 Japanse leraren zijn vrijdag in sta king gegaan uit protest tegen een wets ontwerp van de regering inzake het on derwijs. Het wetsontwerp is reeds aan het parlement voorgelegd. In de elf grote ste den van het land zijn protestvergaderin gen gehouden en in Tokio hebben onge veer 50.000 leraren deelgenomen aan een mars door de stad. NUNSPEET, 18 mei. Op de rijks weg bij Nunspeet is vanavond om streeks zes nur een auto-ongeluk ge beurd, dat aan twee personen het leven kostte en waarbij drie personen wer den gewond. De slachtoffers waren al len uit Harderwijk afkomstige werk nemers van een aannemersbedrijf, die per bestelwagen van hun werk in de Noordoostpolder terugkeerden. De bestuurder van de bestelwagen heeft blijkbaar geprobeerd tussen een voor hem rijdende truck met oplegger en een tegenligger, eveneens een truck met oplegger, door te glippen. De be stelwagen kwam daardoor in botsing met de voorkant van de ingehaalde truck met oplegger en werd vervolgens door de tegenligger onder de aanhang wagen van de eerstgenoemde truck geschoven. Deze aanhangwagen en de bestelwagen, die geheel vernield werd, kwamen tegen een boom terecht. De aanhangwagen raakte los. Op slag gedood werden de uitvoer ders C. C. Visser, 38 jaar, en A. Vliek, 46 jaar, belden gehuwd en vader van Onrustig Algerië ALGIERS, 19 mei. (Reuter). Uit verschillende plaatsen in Al gerië zijn gisteren weer berichten ontvangen over schermutselingen tussen de rebellen en de Franse troepen. Het grote treffen in da stad Tlemcen, die 60.000 inwoners telt en waarop de opstandelingen een aanval willen doen, heeft nog niet plaats gevonden. In de bossen rond de stad hebben de rebellen meer dan 3000 man samengetrokken. De Franse troepen in de stad worden iedere dag versterkt. In totaal zijn gisteren in Algerië 115 opstandelingen gesneuveld. Mannen van het Franse vrremdelin- genlegioen en de politie hebben vrijdag DE BILT ZEGT» Hetzelfde weertype Veranderlijke bewolking met hier en daar enkele buien, maar ook opklarin gen. Koude ochtend, ln de middag on geveer dezelfde temperaturen als gis- twee kinderen. Zwaar gewond werden teren. Overwegend matige wind tussen de andere drie inzittenden. west en noord. Vandaag laatste gesprek in Moskou MOSKOU, 19 mei. (Reuter) Van daag komen de Franse en Russische ministers voor het laatst in Moskou bijeen. Van Franse zijde wordt vernomen dat de vier dagen lang gehouden be sprekingen zeer openhartig van aard waren en dat zij meer als menings- uitwisselingen dan als onderhandelin gen moeten worden beschouwd. „Niets wijst erop dat er enige wijzi ging is gekomen in de beginselen, waarop de Franse politiek berust, of dat de Sowjet-Unie bereid is haar standpunt t.a.v. ontwapening of het Duitse vraagstuk te herzien", aldus Franse kringen. Het hoogtepunt der besprekingen was het onderhoud, dat de Sowjet- Russische premier maarschalk Boelga- in korenvelden, enige kilometers ten noorden van Tlemcen, een vijftigtal Algerijnse opstandelingen aangetroffen en twintig van hen gedood. Zij maak» ten geweren, pistolen en benzinebom» men buit. Vijftien kilometer van Tlemcen zijn felle gevechten geleverd, die volgeni sommige berichten nog voortduren. In Algiers hebben verzetslieden brandt gesticht in een opslagplaats van gras in het havengebied. Te Boegie brandde een kurkfabriek uit. Ter dood veroordeeld Een militair gerechtshof heeft vrij dag een Mohammedaanse deserteur ter dood veroordeeld die de vorige maand heeft deelgenomen aan eett aanval in Constantine, waarbij een Eu ropese vrouw om het leven kwam en een twaalftal mensen gewond werd. In Oran zijn zeven rebellen ter dood veroordeeld die bij de aanval van twee weken geleden op boerderijen ln het gebied van Ain-Temouchent gevangen genomen werden. nin en eerste partijsecretaris Nikitg Chroesjtsjef vrijdagavond laat met de Franse minister-president Mollet en diens minister van buitenlandse zaken Pineau hadden en waarbij het onder werp „Noord-Afrika" werd behandeld. Over de aard van het besprokene is niets medegedeeld. KAMPEN, 19 mei. Gistermiddag is de 27-jarige zoon van de gemeente secretaris van IJsselmuiden, uit de trein, rijdend op het traject Zwolle Kampen gevallen. Hij bevond zich te voren in de gang achter de bestuur derscabine. De trein reed men een snelheid van 100 km. Passagiers uit het tweede treinstel zagen hem vallen en één van hen trok aan de noodrem. De trein reed nog 800 meter door al vorens tot stilstand te komen. De ver baasde inzittenden zagen de jongeman toen achter de trein aandraven. Toen deze was gestopt, stapte de gevallen reiziger in, zocht zich een goed plaats je, ging rustig zitten en deed alsof er niets was gebeurd. Hij bleek een paar schaafwonden opgelopen te hebben. Hoe het is gekomen, dat hij uit ae trein is gevallen, is niet bekend. In Goes is gistermiddag de reizende tentoonstelling van leger en lucht macht geopend. Foto: overzicht van het materieel op de Beestenmarkt. Zie voor verslag van de opening pagina 2. MMN

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1