ZWARTE LONEN STELLEN AANNEMERS, ARBEIDERS VOOR GEWETENSCONFLICT \JUpimu RANG Li reeds drommen Acht koninginnen in Sneek Verplichte W.A. in België HAHEA Pracht' handen Lindbergs ontvoerde zoon nog in leven? Sneek 500 jaar stadsrechten Jaarvergadering Ned. Chr. Aannemers- en Bouwvakpatroonsbond NCAB zocht mogelijkheid om ver diende loon legaal uit te betalen J. Apon voorzitter fTt ëfzijn die op een Simplex i VRIJ UIT TSJECHO-SLOWAKIJE as: Nieuw politiebureau te Bergen op Zoom Rode Kruis-kaarten voor Nederland-Saarland Ambonezen ie Haarlem weer aan hei werk 3Cf *Öe msnap&uttg. ikuie&mrfeja/uj. Twaalf maanden voor stelende kommies Hotel „betaald" met gestolen boeken Artikebn te duur? Niet kopen dan 2),e Radio* faienqt o-ftö Vrijdag 18 mei 1956 ZEEUWSCH DAGBI.AD pagina 7 (Van onze §-redacteur) DEN HAAG, 16 mei. De zwarte lonen in het bouwbedrijf ston den in het centrum van de discussie op de te Den Haag gehouden jaarvergadering van de Ned. Chr. Aannemers- en Bouwvakpatroons bond. Telkens weer beklommen sprekers de in de vorm van een bouwsteiger opgetrokken katheder om te verklaren, dat de huidige situatie een christen voor een gewetensconflict plaatst. „Er moet verandering komen en de zwarte lonen moeten officieel „wit" wor den gemaakt", zo was het parool. Ook de waarnemend voorzitter, de heer J. van Ess uit Eramen, had in zijn openingsrede deze zaak breed voerig aan de orde gesteld en geconstateerd, dat de toestand veront rustend was. nen worden. Bij de bespreking-van dit voorstel bracht'één afgevaardigde naar voren, dat het onbillijk is om de arbei ders de schuld te geven van deze loon- situatie. Het waren immers de aanne mers, die door het „wegkopen" van ar beiders deze zaak aan de gang ge maakt hebben. Van bestuurszijde werd meegedeeld, dat dinsdag j.l. met de werknemers werd vergaderd over de uitkering van 3»/o over 1955, doch dat nog geen overeenstemming werd bereikt. De voorzitter vertelde, dat het be stuur onder de leden een enquête had gehouden naar de uitbetaalde lonen aan de hand van drie peildata. Het re sultaat is ontstellend. Het bleek, dat de uitbetaalde lonen sedert de vorige zomer voortdurend gestegen zijn, zelfs gedurende de winterperiode. Ook in de onderhoudssector liggen de uitbetaal de lonen boven de basisionen, maar de de enquête toont aan dat de afstand in beloning tussen nieuwbouw en onder houdswerk te groot geworden is. Hier door raken tientallen goede onder houdsbedrijven al hun personeel kwijt, zelfs mensen die 10 of 25 jaar bij hen gewerkt hadden. Spr. constateerde, dat de noodzaak om zwarte lonen uit te betalen de leden voor een gewetensconflict stelt. Alle krachtsinspanning van de NCAB zal dan ook in het komende jaar op de oplossing van dit pro bleem worden gericht. Het moet mo gelijk zijn om de .bouwarbeiders het loon, dat hun toekomt volkomen le- gral uit te betalen'. Bij de bepaling van dit loon moeten de ongunstige omstandigheden, waaronder de bouwvakkers werken, tot uitdruk king worden gebracht. Over de woningnood' merkte spr. op, dat de aandacht van 'j ons volk zich vooral in deze verkiezingstijd op dit kwaad richt. Het kabinet schijnt zich daaronder niet erg rustig te voelen en tracht deze kritische aandacht van zich af te leiden. Natuurlijk wordt het bouwbedrijf hier dan als de schuldige aangewezen en dat middel werkt prompt daar dit bedrijf al lang de stel selmatig gevoede reputatie geniet ver dorven te zijn, aldus de heer Van Ess. Een groet deel van de schuld ligt ech ter in het overheidsbeleid. Het is b.v. de huurpolitiek, die leidt tot overma tige overheidsbemoeiing met de wo ningbouw en deze bemoeiing is het weer, die de nieuwbouw eer remt dan stimuleert. Ook de arbeiders Namens de Ned. Chr. Bouwbe- drijfsbond sprak de heer J. van Eij- bergen, die verklaarde dat de kwestie van de zwarte lonen ook steeds zwaar der op de gewetens van de christen arbeiders drukt. Er moet nu op korte termijn iets gebeuren. Spr. is het vol komen eens, dat er hiertoe meer sa menspel moet komen tussen de rege ring en het bedrijfsleven. „Maar we moeten ook de hand in eigen boezem steken, want wij zijn tot dusver als be drijfsleven in gebreke gebleven om een concreet plan op de regeringstafel te leggen. Wij zijn ten volle bereid met u op te trekken tégen dit onwet tig gedoe vóór een vergroting van de woningproduktie", zo zei de voorzitter van de Ned. Chr. Bouwbedrjjfsbond. Namens de Chr. Middenstandsbond sprak de nieuwe bondsvoorzitter, de heer H. de Mooi. De vergadering had ook tot taak een nieuwe voorzitter te kiezen, aan gezien de heer J. Blok uit Sneek op de vorige jaarvergadering ontslag had genomen. Met grote meerder heid van stemmen werd tot voorzit ter gekozen de heer J. Apon uit Pijnacker, die tot dusver de NCAB als secretaris diende. Met algemene stemmen werd een voorstel van de afd. Leeuwarden aan vaard, waarin wordt uitgesproken dat geen collectieve arbeidsovereenkomst met de werknemersorganisaties moet worden afgesloten, zo lang de kwestie van de zwarte lonen de wereld niet uit is. Men kan immers geen verplichtin gen aangaan, die niet nagekomen kun- Ingezonden Mededeling (Adv.) leaml Simplex - bromliels mei Sachs-molor Een winnend leaml M sbroiW» SNEEK, 17 mei. De nationale zeilkoningin, Mej. Beitje van Wiè- ren uit Nijhuizum en haar beide hofdames Ellen Boonstra uit Am sterdam en Ida Weissenbach uit Sneek, zal tijdens haar intocht op zaterdag 26 mei a.s. worden bege leid door zeven gelegenheidsko ningen uit alle delen van het land. Ook Jacoba van Beieren komt over uit de Keukenhof. Een viertal bloe menmeisjes uit Haarlem zijn mede van de partij. Voordat de toeht door de stadsgrachten in luxe motorjach ten, en een optocht door de straten in open landauers begint, zal de zeilko ningin haar gasten een rondvaart over het Sneker meer aanbieden. Deze in tocht geschied voor de vierde maal. BRUSSEL, 17 mei. De Belgische kamer van volksvertegenwoordigers heeft dinsdag het wetsontwerp betref fende de 'verplichte W.A.-verzekering voor motorrijtuigen goedgekeurd. De dekking moet onbegrensd zijn, uitgezonderd voor de materiële scha de veroorzaakt door brand of ontplof fing. Buitenlandse voertuigen zullen slechts op Belgisch grondgebied toe gelaten worden, indien zij in België verzekerd zijn of indien zij voor zien zijn van een internationaal verzekeringsbewijs waaruit blijkt dat de burgerlijke aansprakelijkheid bij ongeval gedekt is in overeen stemming met de Belgische wet, en waarvan een Belgisch bureau de last zal dragen. De verplichting tot verzekering wordt gesanctioneerd door gevange nisstraffen en geldboeten, door verval van het recht om tijdelijk of defini tief een voertuig te besturen, alsook eventueel door de tijdelijke of defi nitieve verbeurdverklaring van het voertuig. Ingezonden Mededeling (adv.) Ingezonden Mededeling (adv.) Uw leven lang zult U trots zijn op Uw Het wereldvermaarde Zwitserse klassehorloge beroemd om zijn verfijnde elegance en feilloze, con stante precisie. In duurzaamheid onover troffen - in prijs binnen Uw bereik All-risk verzekerd op wereldpolis. Het is de Hamajnelis die 't 'm doei BERGEN OP ZOOM, 17 mei. Gis teren is de officiële opening geschied van het nieuwe politiebureau van Ber gen op Zoom, dat* naar het ontwerp van architect, wijlen de heer v. d. Steur, is gebouwd. Het oude politie bureau is in 1945 aan een neergestor te V-I ten offer gevallen en geduren de 11 jaar heeft de politie zich moe- ten behelpen. DEN HAAG, 17 mei. Voor de wedstrijd Nederland-Saarland, die op woensdag 6 juni a.s. in het stadion te Amsterdam zal worden gespeeld, heeft de K.N.V.B. 8000 toegangsbewij zen ter beschikking gesteld van het Rode Krui3 ter verdeling onder het publiek. Aanvragen om kaarten dienen uiter lijk op 29 mei om 12.00 uur binnen te zijn bij het Rode Kruis ln Den Haag. Per briefkaart kan slechts een toe gangsbewijs worden aangevraagd. Na de trekking, waarvan de datum gesteld is op 29 mei des namiddags, zullen de'winnaars in de verloting de hun the gekende plaatsbewijzen onder rem bours toegezonden krijgen. De helft van de opbrengst zal ten goede komen aan de bond van Nederlandse mili taire oorlogsslachtoffers. MEXICALI, (Mexico), 17 mei. De oudste zoon van Charles Lind- herg, die in 1932 werd ontvoerd en sindsdien is verdwenen, zou vol gens berichten die donderdag uit de Mexicaanse stad Mexicali zijn ontvangen, nog in leven zijn. Leden van de Mexicaanse en Amerikaanse veiligheidsdiensten be vinden zich op het ogenblik in deze stad, waar een 26 tot 28 jaar oude blonde man, die door een Mexicaanse jamilie is opgevoed, de overtuiging heejt uitgesproken dat hij de ontvoerde Charles Auguste Lindberg is. De jonge man, die dezelfde na men heeft als de held van de eerste vlieg tocht over de Atlantische Oceaan, woont in de hoofdstad van de Mexi caanse stad heneden Californië, Mexi cali. Hij zou daar zijn gekomen op zeer jeugdige leeftijd via Houston in de Amerikaanse staat Texas. Hij heeft verklaard door de Mexicaanse fc nïlie te zijn opgevoed en enkele maanden geleden bij de dood van zijn „pleeg"- vader „het geheim van zijn geboorte" te heb ben vernomen. Onmiddellijk schreef hij een brief aan de beroemde vlieger, die vervol gens de Amerikaanse veiligheidsdienst F.B.I. verzocht deze kwestie te onder zoeken. Over het resultaat van het onderzoek heeft de F.B.I. zich nog niet uitgelaten. 's-GRAVENHAGE, 17 mei. De Ambonezen uit het woonoord Haalde- ren (bij Eist) die maandag het werk hadden neergelegd uit protest tegen de zelfverzorging, zijn vanmorgen vrijwel allen zestig a zeventig man weer aan het werk gegaan. Kleinere groepen uit andere woon oorden deden hetzelfde. Ordeverstoringen zijn er in geen enkel woonoord geweest. Overal werd een grote mate van zelfdiscipline ge toond. Ingezonden Mededeling (adv.) Waar zon is, is ook schaduw. Waar RANG is, is ook namaak. U kiest natuurlijk de zonzijde. Overtuigt u daarom, dat u de zonnige RANG ontvangt door te letten op de naam RANG op het beschermend omhulsel van elk „Rangetje" en op iedere rol. Verkrilflbaar in diverse smaken: sinaasappel, citroen, frambozen enz. los 32 cent per 100 gram en in rollen a 17 cent. Mordechai Oren, een Israëlische socia listische leider, die in 1953 in Tsjecho Slowakije tot vijftien jaar gevangenis- straf is veroordeeld op beschuldiging van spionage, is vrij gelaten en uitge wezen. Men ziet hem op deze telefoto bij zijn aankomst in Zurich, waar hij direct door een paar journalisten werd. geïnterviewd. ALKMAAR, 17 mei. De Alk- maarse rechtbank heeft vanmorgen de 35-jarige kommies der belastingen K. te Enkhuizen veroordeeld tot twaalf maanden gevangenistraf met aftrek waarvan zeven maanden voorwaarde lijk met een proeftijd van drie jaar. K. had zich ten nadele van een drietal Enkhuizer drankfirma''s, waar hij als belastingkommies contróle- werkzaamheden moest verrichten, aan diefstal van 26 flessen sterke drank schuldig gemaakt. Tegen hem was twaalf maanden ge eist, waarvan vijf voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. HAARLEM, 17 mei. Overeen komstig de eis is de 39-j. constructeur J. ten H. uit Rotterdam vanmorgen door de Haarlemse rechtbank wegens diefstal veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf en voorwaardelijke beschikkingstelling van de regering. Deze Ten H. had in januari enige tüd in een Amsterdams hotel gelogeerd zonder te betalen. Een maand later verbleef hij enkele dagen in een hotel te Haarlem. Toen hem de rekening werd gepresenteerd zeide hij geld te zullen halen; hij gaf een tas aan de portier. Hierin bleken boeken te zit ten, waarop een andere naam stond dan die van de hotelgast. Verdachte had verklaard de tas met boeken te hebben gevonden. Eigenaar bleek te zijn een h.b.s.-leraar, die zijn rijwiel met daarop gebonden de tas, om twaalf uur bij het postkantoor had geplaatst. Bij terugkomst constateerde hij dat zijn tas was verdwenen. Een verhaal uit de tijd van Stadh. Koning Willem UI Firma T. Fabery de Jonge Juwelier Horlogcr Anno 1834 Lange Kerkstraat 30 Goes SNEEK, 17 mei. Op 13, 14 en 15 september zal Sneek het feit herden ken dat het stadje 500 jaar geleden zijn stadsrechten kreeg toegewezen. Reeds zijn een aantal commissies be noemd, die tot taak hebben een luis terrijk feest op touw te zetten. 107) Het was niet gemakkeijk, want hij kon niet vrij met hen omgaan, zoals kapitein Trevor. Zij zouden' achter docht koesteren, als hij enige toenade ring tot hen toonde. Alles wel be schouwd, waren zij slechts gewone soldaten, terwijl hij, ofschoon een re bel, een der oudste namen in Enge land droeg. Toch had hij alle hoop nog niet opgegeven integendeel, hij klemde de tanden opeen en zwoer, dat hij zich op Maria Jeffreys zou wre ken. De zon ging onder toen zjj te Bas- tingstoke aankwamen. Zij vonden zonder veel moeite de „King Charles", want het was de enige fatsoenlijke herberg. Bierhuizen waren er genoeg, maar in geen enkel was plaats voor vijf personen. Bovendien had sergeant Binks bevel ontvangen, in deze her berg te overnachten. Er waren twee gewone vertrekken, in het ene ver toefden de gewone bezoekers, het an dere werd aan de vijf mannen afge staan. Trumble, de waard, nam hen nieuwsgierig op, terwijl hij het eten liet toebereiden; maar hij vroeg niets. „Zijn wij vannacht uw enige gas ten?" vroeg Trelawney, alsof hij de aanvoerder was in plaats van de ge vangene. „Voor 't ogenblik wel rnijnher", antwoordde de waard, „maar men kan nooit weten, wie 's avonds nog op zo'n men, vooral in deze roerige tijden". „Wel, ik veronderstel, dat, daar het aan de hoofdverkeersweg naar Lon den ligt, hier allerlei soort mensen overnachten' „Zeker, mijnheer. Natuurlijk geven velen er de voorkeur aan, tot Reading door te gaan. Toch ligt Bastingstoke onmiddellijk aan de weg van Wind sor naar Salisbury. En dat, hoewel er ln geheel Reading geen herberg is, die, wat eten, geriefelijkheden en aange naam gezelschap betreft, met de „Ko ning Karei" kan wedijveren. Mijn va der was hier vroeger herbergier, toen ik streed onder Prins Rupert tegen „Old Nol". Na dit gesprek gingen de mannen aan de maaltijd, die uit geroosterd vlees en meelspijzen heston- De waard plaatste een kruik bier voor ieder van de soldaten, doch een fles wijn voor Trelawney. Sergeant Binks trok de Up op, toen hij dit zag, maar zei niets. Toen even wel Trumble bijzondere aandacht aan Trelawney begon te besteden, kon. hij niet langer zwijgen „Dat is de eerste maal dat ik er van hoor, dat een gevangene beter behandeld wordt dan zijn bewaar ders", zei hij. Zo? Maar dit is ook voor het eerst dat ik een gewoon sergeant belast zie met het bewaken van een man van rang", antwoordde Trumble openhar tig. „Maar toch ken ik myn plicht, plaats als Bastingstoke aan mag ko- Want wat zei Prins Rupert, toen wij de „Roundheads" bevochten? Een man van rang blijft dat, ook al is hij een rebel. Daarom moet ook deze als zo danig worden behandeld!" „Maar het verhindert een man van rang niet, de wijn te delen met zijn minderen", merkte Trelawney op. „Geef daarom elk van deze vier dap pere mannen een fles van uw beste wijn". „Uw genade zal gehoorzaamd wor den", sprak de waard. Nauwelijks had de waard de kamer verlaten om het bevel op te volgen, of twee mannen traden binnen en riepen luide om eten en drinken. Het was reeds na achten en de duis ternis was gevallen. Het was inder daad reeds zó donker, dat Trelawney hun gelaat niet duidelijk meer kon onderscheiden. Op dat ogenblik bracht een dienstbode kaarsen binnen en nu konden de beide mannen duidelijk on derscheiden worden. Zij waren goed gewapend en blijkbaar mannen van aanzien. Hun kleding, schoon niet fijn, was van goede kwaliteit. God behoede de Koning en weg met de rebellen!" zei één van hen tot de waard, die de dienstbode op de voet gevolgd was en de wijn binnen bracht. „Amen, heren!" zei Trumble. „Amen. Gij zegt daar amen, alsof j ook zo'n geveinsde Puritein waart, 'eg met alle Puriteinen en weg met allen, die opstaan tegen zijne majes teit!" Adenauer tot huisvrouwen: BONN, 17 mei. De Westduitse bondskanselier, dr. Adenauer, heeft gisteren een beroep gedaan op dö Duitse huisvrouwen te helpen prijs stijgingen tegen te gaan door te wei geren bepaalde artikelen, die te duur worden, te kopen. Hij verklaarde it) een persconferentie, dat alle Duitse huisvrouwen weer de pfennig, de kleinste geldeenheid in de bondsrepu bliek, moeten respecteren. Zij moeten eenvoudig weigeren te hoge prijzen tè betalen. Dr. Adenauer deelde medé, dat de regering een programma uit werkt om de huisvrouwen te helpen in haar strijd tegen de stijgende prij zen. Ingezonden Mededeling (Adv.) ZATERDAG 19 MEI 1958 HILVERSUM I (402 m.) KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gew. muz. 7.45 Mor gengebed en lit. kal. 8.00 Nws. en weer- ber. 8.15 Gram. 9.00 Voor de huisrouw. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 10.30 Ben je zestig? 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Angelus. 12.03 Metropole ork. en solist. (12.30—12.33 Land- en tuinb. meded.) 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.20 Lichte muz. 13.40 Gram. 14.00 Boekbespr. 14.10 Gram. 14.20 Eng. les 14.40 Gemengd koor. 15.00 Kron. van letteren en kunsten. 15.40 Orkestcono. 13.00 De schoonheid van het Gregoriaans. 13.30 Voor de jeugd. 17.40 Jazzmuz. 18.00 Lichte muz. 18.15 Journ. overzicht. 18.25 Gram. 18.30 Van het Binnenhof. 18.40 Dansmuz. 19.00 Nws. 19.10 Concertgeb. ork. en solist. 20.00 Lichtbaken. 20.20 Act. 20.85 De gewone man. 20.40 Gevar. progr. 22.05 Cabaret. 22.35 Wij luiden de zondag in!, avondgebed en lit. kal. 23.00 Nws. 23.15 Nws. in Esperanto. 23.2224.00 Gram. met toelichting. HILVERSUM II (298 m.) VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.55 Voor de huisvrouw. 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 Gram. VPRO: 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, caus. 10.05 Mor genwijding. VARA: 10.20 Voor de arbei ders in de continubedrijven. 11.45 Kamer koor. 12.00 Orgelspel. 12.30 Land- en tuin- bouwmeded. 12.33 Gram. 13.00 Nws. 13.15 VARA-varia. 13.20 Lichte muz. 13.45 Sportpraatje. 14.00 Gram. 14.15 Voor de jeugd. 14.50 Politiekapel. 15.20 Brabants progr. 15.45 Kamerork. en solist. 16.30 Van de wieg tot het graf, caus. 16,45 Lichte muz. 17.10 Act. 17.40 Orgelspel. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Lichte muz. 18.45 Rege- ringsuitz.: Atlantisch allerlei. Een en an der over de 15 landen, aangesloten bij het Atlantisch Pact. 19.00 Artistieke staal kaart. VPRO: 19.30 Passepartout, caus. 19.40 De Bjjbel in het kerkelijk jaar, caus. 19.55 Deze week, caus. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Neüs Volle Vaart. 20.10 Gevar. pro gramma. 22.15 Soc. comm. 22.30 Lichte muz. 22.45 Voetbaluitsl. 23.00 Nws. 23.15 24.00 Gram. BRUSSEL (Vlaams 324 m.) 11.45 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Muz. kaleidoscoop. 14.30 Radiojourn. 15.00 Ork. conc. 15.45 Accordeon muziek. 16.00 Gram. 16.15 Accordeon muz. 16.30 Gram. 16.45 Engelse les. 17.00 Nws. 17.10 Viool en piano. 17.29 Lit. gezangen. 17.30 Koor en sol. (Intermezzo: Gram.). 18.30 Voor de sold. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 20.00 Omr. Ommaganck. 21.00 Cabaret. 22.00 Nws. 22.15 Amus. muz. 22.45 Gram. 23.00 Nws 23.05—24.00 Dansmuz.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 7