Z.L.M.-dagen te Domburg beloven groots agrarisch festijn te worden De in heer dienst B. H. Lavooij veertig jaar van het Chr. onderwijs Demonstratieperceel zal het nut van de herverkaveling vertolken Ir. Harmsen sprak over „De betekenis van het afsfammelëngenonderzoek" Plattelandsvrouwen vieren 10 oklober in Goes zilveren jubileum Ook in het kerkelijk leven is de jubilaris geen onbekende Uitgebreid zomerprogramma van de Zeeuwse C.J.V.F. Programma in het teken van herstel Walcheren Technische veilingcursus in Goes beëindigd Coöp. ver. 'Centraal Stierenstation Zeeland G.A.' vergaderde te Goes Burgemeester van Valkenburg wordt met helicopter ingehaald Sr Majoors Hordijk verlaten Goes Tien jaar bedrijfsvoorlichting op Noord-Beveland Eén mei de Middelburgse Gravensiraaischool Wika M. A. de Vlieger gaat Zeeland verlaten Acht zomerkampen ie Westenschouwen Vrijdag 18 mei 1956 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 2 MIDDELBURG, 17 mei. Nog een goede maand en het is zover. Dan gaat in Domburg het doek op voor de grote tentoonstelling van de Z.L.M., die door de kring Walcheren wordt georganiseerd op een tien hectaren groot terrein, dat links van de weg ligt, die naar West- kapelle voert. Men zal er het ruisen van de zee kunnen horen, van de zee, die nog slechts kort geleden bezit nam van Walcheren. Wal cheren kwam weer boven, evenals de kring Walcheren van de Z.L.M. Daarom zal deze tentoonstelling het is twintig jaar dat de kring de tentoonstelling binnen haar territoir had in het teken staan, ja een manifestatie zijn van Walcheren's herstel. Het motto „Komt en ziet, wat Walcheren biedt 't scheen verloren, 't is herboren" om schrijft met weinig woorden, wat de kring Walcheren van de Z.L.M. deze tentoonstelling wil laten zijn. De voorbereidingen verkeren uiteraard reeds in vergevorderd stadium. Wanneer men het program ma beziet, dan komt men tot de conclusie, dat het een uitermate aan trekkelijke tentoonstelling zal worden. Naast het bijwonen van de verschillende attractieve onderdelen en het bezichtigen van dé land bouwwerktuigen, modeshow(!) en wat men verder maar op een land bouwtentoonstelling kan zien, zal er een cultuurtechnisch werk te bezichtigen zijn, dat in drie fasen zal zijn onderverdeeld. wordt door de Tenten Het eerste gedeelte zal een specimen zijn van het oude type weiland van voor de inundatie; het tweede vak stelt hetzelfde stuk weidegrond voor, tij dens de bewerking in het kader van de herverkaveling het derde ten slotte laat zien, hoe het is geworden: een nieuw, geëgaliseerd type weiland, waarop het nieuwe beweidingssysteem wordt toegepast. Een demonstratieper ceel, dat de aandacht van velen zal hebben! Deze Z.L.M.-dagen vallen zoals be kend op 21, 22 en 23 juni a.s. Op de eerste dag, donderdag 21 juni, is er 'b morgens de hoofdbestuursvergade ring in het Badpaviljoen 's middags wordt de algemene vergadering in het zelfde gebouw gehouden. Tijdens deze bijeenkomst zal als spreker de heer J. O. H. de Veer, voorzitter van het pro- duktschap voor vee en vlees, optreden. De officiële opening van de tentoon stelling valt precies tussen deze ver gaderingen om half twee wordt zij verricht door de voorzitter van de Z.L.M., ir. M. A. Geuze. Om vroege be zoekers niet teleur te moeten stellen zal de tentoonstelling evenwel ook reeds des morgens te bezichtigen zijn. Aan de openingsplechtigheid zul len leden van L.J.G. en Z.P.M. hun krachten geven; de opluistering ge schiedt door herauten te paard, een vlaggenparade en volksdans, muzi kaal ondersteund door „Apollo" uit Domburg. Rijtoer Vrijdagsmorgens wordt de grote rij toer over Walcheren gemaakt, over een totale lengte van 80 a 90 km. On dertussen vindt op het terrein dan de voorkeuring plaats van het rundvee, de koudbloed- en warmbloedpaarden. Men verwacht uit Walcheren 200 koudbloedpaarden, 20 warmbloedpaar den, 240 stuks rundvee, terwijl een tachtigtal geiten en een aantal varkens uit de gehele provincie zal worden aangevoerd. 's Middags, te twee uur, komen de bekroonde dieren in de ring, hetgeen een grootse manifestatie belooft te worden. Vrijdagsavonds zal er een demon stratie in het africhten van politiehon den zijn; dit programmapunt gaat uit van de V.V.V. te Domburg. Zaterdagmorgen komen leerlingen van de Landbouwhuishoudscholen van de Z.L.M. aan bod. Men verwacht, dat 300 meisjes aan deze sportwedstrijden zullen deelnemen, 's Middags geven de kampioenes een demonstratie voor de tribune, die aan 1300 bezoekers plaats zal bieden. Des morgens houden ook de landelijke ruiters van het gewest Zeeland hun voorwedstrijden, 's Mid dags komen dan weer de kampioenen in de ring. Warmbloedpaarden, be spannen voor landbouwwagens, zullen voorbij trekken. De middag wordt offi cieel geopend door een vijftigtal rui ters, gezeten op warmbloedpaarden. De L.J.G. treedt zaterdags ook weer naar buiten op met een demonstratie ringrijden met sjezen. De landelijke ruiters bekampen elkaar in het „eilandje springen" een wedstrijd tussen de vertegenwoordigers van de verschillende Zeeuwse eilanden. Zater dagsmiddags is er ook een programma, dat speciaal voor de kinderen wordt voorbereid. Doorlopend film Doordat men de beschikking kreeg over twee lokaliteiten van het jeugd centrum te Domburg, zal er in een aan 250 personen plaats biedende zaal een doorlopende filmvoorstelling kunnen worden gegeven. In het programma van deze „Cineac", dat voornamelijk uit korte landbouwfilms zal bestaan, zal ook een rolprent zijn opgenomen; die enkele aspecten van Walcheren belicht; deze film Z.L.M. vervaardigd. Op het tentoonstellingsterrein zullen uiteraard de bekende tenten verrijzen. Zo zal er een „Z.L.M.-tent" komen de Zeeuwse Plattelandsmeisjes verzor gen hierin een modeshow een Coö peratietent; een tent, waarin de ver schillende rij ks voorlichtingsdiensten zijn ondergebracht, een tent van de Zeeuwse Groentetelers Vereniging en een grote veeverzorgingstent, waarin acht koeien machinaal zullen worden gemolken en verzorgd volgens moder ne methoden. Deze tenten zullen een oppervlakte van 3000 vierk. meter beslaan! Voor de werktuigen, die uiteraard ook steeds een zeer voorname plaats inne men, is 10.000 vierk. meter beschik baar gesteld! Deze tentoonstelling zal zich niet alleen tot de landbouw beper ken. Motorrijwielen zullen er te zien zijn, naaimacliines en dames- ccnfectie; dit drietal is slechts een greep. Vermeld zij nog, dat „Apollo" gedurende deze drie dagen mede werking verleend en het aantal tenten totaal veertig bedraagt. Als men dan nog bedenkt, dat voor de zaterdagavond nog een program ma wordt voorbereid door de V.V. V. Domburg, dan is het beslist geen frase, dat deze dagen voor de Z.L.M. „gevuld" enhoogtijda gen zullen zijn! GOES, 17 mei. In de gebouwen van de RLWS is vandaag het examen afgenomen van de cursus voor tech nisch veilingpersoneel die twee jaar is gegeven. Op dit eindexamen hebben II personen het diploma ontvangen. Deze cursus is gekomen in de plaats van de vroegere keurmeestercursus. Bjj de diplomauitreiking werden de cursisten toegesproken door de rijks- tuinbouwconsulent Ir. J. J. van Hennik die hen wees op het belang van het be haalde diploma en op het nog grotere belang om het geleerde toe te passen in de praktijk. Met grote nadruk wees Ir. Van Hennik er op dat het noodzake lijk is dat ook het veilingpersoneel zich ontwikkelt om de Zeeuwse fruitteelt op het hoge, peil te houden waarop de ze staat en om deze nog hoger te bren gen. Namens de geslaagden sprak de heer M. P. Ganseman uit Kapelle en bood de docenten een aandenken aan. Nadat nog het woord was gevoerd door de heren C. L. de Wilde te Goes en S. G, Nooteboom te Krabbendijke, leraren, sprak ook de leraar J. A. v. d. Guchte uit Goes als vertegenwoordiger van de Stichting Vakonderwijs voor Veiling personeel. De namen der geslaagden voor Tech nisch veilingpersoneel Groente- en Fruitveilingen zijn: G. Ruissen, P. G. Algemene registratie is een vereiste GOES, 17 mei. Ir. W. L. Harmsen, de rijksveeteeltconsulent, concludeerde aan het eind van zijn inleiding, die hij vanmorgen in de in de „Prins van Oranje" gehouden algemene ledenvergadering van de Coöp. Ver. „Centraal Stierenstation G.A." over het onderwerp „De betekenis van het afstammelingenonderzoek" hield, dat men in Zeeland op de goede weg is.Ir. Harmsen betoogde, dat men tot een algemene registratie zal moeten komen. Het afstammelingenonderzoek moet geïntensiveerd worden. Het ligt in de bedoeling, zo deelde hij voorts mee, dat dit jaar een onder zoek zal worden gehouden op de exterieur-verbetering van het na komelingsschap van de K.I.-stieren. Aan het begin van zijn betoog maak te ir. Harmsen de opmerking, dat op dit gebied nog lang niet alles gedaan is. Een doelmatige veeverbetering steunt op de teeltkeuze. Selectie dient te geschieden voor het vrouwelijk rundvee; sterker -nog is dit het geval met de stieren. Na de oorlog vond een sterke uit breiding plaats van de veeregistratie en de melkproduktiecontrole. Zeeland komt in dit opzicht niet achteraan. De belangstelling voor de produktiecon- trole is in ons gewest groeiende, het geen de rijksveeteeltconsulent een ver heugend verschijnsel noemde. Wanneer men de K.I. beziet, dan blijkt, dat 100.000 veehouders hiervan gebruik maken, d.i. 50 procent. In Zee land ligt dit op hetzelfde niveau. MOGELIJKHEDEN Zo schetste ir. Harmsen de grote mogelijkheden van de KX-stieren; hij wees er met klem op, dat een zorgvul dige selectie bij de aankoop noodzake lijk is, evenals het onderzoek op de fokwaarde. Bijzondere aandacht ver dient ook het exterieur. De exterieur-verbetering moet daar om worden nagegaan, evenals er een onderzoek nodig is op de produktie- vererving. Tenslotte sprak de heer Harmsen nog over enkele erfelijke gebreken. De voorzitter, ir. W. Kakebeeke, sprak in zijn openingswoord over de gunstige ontwikkeling, die de vereni ging in het afgelopen jaar doormaakte. Secretaris v. d. Have te Hoedekenskerke GOES, 18 mei. Naar wij uit Valkenburg vernemen, zal de nieuwe burgemeester aldaar, de heer M. A. van der Have, thans nog secretaris te Hoedekenskerke, op zeer originele wijze worden ingehaald. De gemeenteraad van Valkenburg is er namelijk in ge slaagd een helicopter van de ma rineluchtvaartdienst, gestatio neerd op de militaire vliegbasis Valkenburg te charteren. Van middag omstreeks half een zal deze wentelwiek boven Zuid-Be veland verschijnen, en te Hoede kenskerke de nieuwe burgerva der aan boord nemen. Hij zal dan naar zijn eerste gemeente vliegen, waar hij omstreeks twee uur wordt ingehaald. Vermaire, P. M. Ganseman en M. Braam te Kapelle, P. de Broekert, Ou- delande; H. Baay en E. J. Sinke, Yer- seke; H. de Kunder en W. v. d. Vrede, Biezelinge en J. Sent, Krabbendijke; Voor Fruitteelt: P. A. Allewijn, Krab bendijke. Aan twee cursisten kon het diploma niet worden uitgereikt. Zaterdag 26 mei a.s. wordt wijkgebouw te Baarland officieel geopend BAARLAND, 17 mei De officiële opening van het nieuwe wijkgebouw annex badhuis te Baarland is bepaald op zaterdag 26 mei a.s. des namiddags half drie. Na deze plechtigheid bestaat er voor de bevolking de gelegenheid het nieuwe complex te bezichtigen. GOES, 17 mei De Sr Majoors Hordijk, bevelvoerende officieren van het korps Goes zijn overgeplaatst naar Delft. On geveer twee en een half jaar hebben de majoors Hordijk aan het Leger des Heils werk in Goes gearbeid en hopen dit werk voort te zetten in hun nieuwe korps te Delft. Als opvolger is benoemd kapiteine Van Meurs van Schevenïngen. Zondag a.s. zal de vaarwelsamenkomst gehouden wor den, terwijl donderdagavond a.s. de nieu we kapiteine verwelkomd zal worden. Het is de Majoors Hordijk een behoefte alle vrienden en ken; ven hartelijk dank te zeggen voor de ondervonden spontane hulp en vriendschap. Financieel staat het stierenstation thans ook goed voor. De directeur van de prov. Gezond heidsdienst voor Dieren, dr. G. Wage naar, gaf een toelichting op de techni sche uitvoering van de kunstmatige in seminatie. Het is een vrij spannend jaar geweest; de verwachting, dat de resultaten zouden stijgen is uitgeko men! Na de eerste inseminatie was 60,9 procent van de dieren onmiddellijk drachtig, dank zij de thans toegepas te rectale methode. Dit is een stij ging van 6 procent. Men heeft echter het plafond nog niet bereikt el ders is het percentage soms 65 pCt. Men zal dit evenwel niet kunnen be reiken, omdat de inseminatieperiode in Zeeland in de winter valt. Walcheren en Zuid-Beveland zitten, hoewel ietsje lager dan vorig jaar, nog aan de top. De groei van de verenigin gen is goed; het aantal dieren zal wel licht op 11.000 komen. De vereniging voor Walcheren zal worden geadvi seerd, de stier „Eduard" op te ruimen, Tevens ligt het in de bedoeling het aan tal stieren op 13 te brengen. BESTUURSVERKIEZINGEN Bij de bestuursverkiezingen werden de heren L. J. Vermaas te St Maartens dijk, C. de Cock te Vogelwaarde en L. J. Lorier te Middelburg herbenoemd. Voorts werden in het bestuur gekozen de heren L. M. Moermond te Dreischor, F. A. Klaassen te Kats en J. Foppe te Biggekerke. ONDERWIJS STAVENISSE, 17 .mei. De heer C. J. Leune, voorheen te Stavenisse, is met ingang van 1 september a.s. be noemd tot hoofd van de U.L.O. en G.L.O.-school uitgaande van het Ned. Herv. Weeshuis te Steenbergen. ANNA JACOBAPÜLDER B.B.-oefening. In samenwerking met de plaatselijke afdeling van de E.H.B.O. heeft de B.B. dezer dagen een oefening gehouden. De plek des onheils bevond zich op het terrein van de heer P. Boude- ling op wiens schuur vijandelijke vlieg tuigen enkele bommen hadden „neerge laten". In genoemde schuur bevonden zich echter nog enkele personen, die overigens dankzij het kordate optreden van de le den van beide verenigingen, konden wor den gered. Zij werden verbonden en per brancard in veiligheid gebracht. GOES, 17 mei. Tijdens de vergadering van het prov. bestuur van de Bond van Plattelandsvrouwen, vandaag in de „Prins van Oranje" is uitvoerig stilgestaan bij de viering van het 25-jarig jubileum. Dit jubileum zal op 10 oktober in Goes gevierd worden. De morgen zal besteed worden aan een jubileumrede en er zal een overzicht worden gegeven van de geschiedenis van de bond. Dan zal aan verschillende afgevaardigden gelegenheid worden gegeven gelukwensen aan te bieden en het geheel zal worden afgewisseld met samenzang. Mevr. L. M. HuysmanGriep, de presidente, heette in haar openings woord speciaal welkom de bestuursle den, die voor de eerste keer de verga dering bijwonen. Zij hoopte, dat de „nieuwelingen" hun steentje willen bijdragen om tot grotere activiteiten van de bond te komen. Medegedeeld werd, dat van half mei tot half september een tentoonstelling wordt gehouden in het landbouwmu seum te Wageningen van voorwerpen, die betrekking hebben op het platte land en die verzameld en soms ver vaardigd zijn door plattelandsvrouwen. De mogelijkheid bestaat nog, voorwer pen in te zenden. Vervolgens werd ter bespreking ge bracht een cursus over het conserveren van levensmiddelen door middel van bevriezen, die ook in Wageningen ge houden zal worden en wel van 26 juli. De prov. seer. mej. A. van der Leeden zal afgevaardigd worden. Mevr. Huysman deelde namens het hoofdbestuur mede, dat men landelijk bezig is een stichting in het leven te roepen voor de agrarische sociale voor lichting. In deze stichting zullen na mens het hoofdbestuur van de platte landsvrouwen drie dames zitting ne men. Vervolgens zal ingesteld worden een prov. kledingcommissie en een landelijke tuincommissie. Deze laatste commissie gaat cursussen organiseren waarbij de vrouwen iets geleerd wordt over tuinaanleg. Mevr. W. van Veenvan Loghem werd benoemd tot Vice-presidente. KORTGENE, 16 mei. Tijdens een buitengewone algemene vergadering onder leiding van de heer S. J. van Langeraad in hotel „De Stadswijnkel- der" is het tienjarig bestaan van de vereniging voor bedrijfsvoorlichting „Noord-Beveland" herdacht. Op voorstel van het bestuur werd de oud-voorzitter, de heer C. van de Vel de tot lid van verdienste benoemd. In deze tien jaar heeft de vereniging vele activiteiten ontwikkeld. Begonnen werd met ongeveer 70 leden, thans zijn er 138 personen lid van de vereniging. Er leven nog verscheidene wensen in de vereniging: aanstelling van een tweede assistent, uitbreiding van het ledental en het bemonsteren van alle grond op Noord-Beveland. Ir. H. J. Talma, directeur van de af deling akker- en weidebouw van de directie van de landbouw sprak over de ontwikkeling van de bedrijfsvoor lichting op Noord-Beveland. Wij hopen zaterdag uitvoerig op zijn rede terug te komen. Uitgave: Stichting Zeeuwsch Dagblad Goes. Medewerkers: J. A. van Benne- kom, Middelburg. Ds. W. C. van Burgeier, Kruiningen. J. S. Hoek, Middelburg, J. Hommes, Nieuw- dorp. J. Huijssen, Terneuzen. Ds. J. Karelse, Goes. Ds. J. Kwast, Vlissingen. J. Laport, Goes. J. Lodder, Vlissingen. J. Moll, Vlis singen. K. C. van Spronsen, Goes. A. H. S. Stemerding, Souburg. R. Zuidema, Goes. MIDDELBURG, 17 mei. „Ik houd van Middelburg en van mijn school. Aan die school moeten ze niet komen! In mijn leven bij en voor het onderwijs heb ik veel zegen mogen ondervinden. Het was een prettig schoolleven". De heer B. H. Lavooij, die op 22 mei a.s. derde Pinksterdag het feit hoopt te herdenken, dat hij veertig jaar geleden bij het christelijk onderwijs kwam, heeft ons van zijn loopbaan verteld, van de vreugden, die hij daarin mocht ondervinden, van de zorgen ook, die zijn deel zijn geweest. De heer Lavooij en de Gravenstraatschool zijn één. Ieder vindt dat en de juistheid van deze stelling bleek nog eens duidelijk in het gesprek met de aanstaande jubilaris. Het bewijs? Nog maar twee jaar oud was het schoolhoofd, toen hij al „kennis had" aan de Gravenstraatschool. Nee, nog niet om de lessen te volgen, maar om er op het schoolplein te spelen! Was het niet vanzelfsprekend, dat zijn ouders hem een jaar of vier later naar dezelfde school van de Vereniging voor Gereformeerd On derwijs stuurden? Reeds toen hij daarop was wist de leerling wat hij wilde wor den: onderwijzer. Zijn wens ging in ver vulling en zowaar: tijdens zijn studietijd stapte kwekeling Lavooij de school weer binnen om per 1 juni 1919 een tijdelijke benoeming tot onderwijzer te ontvangen, die precies een jaar later in een vaste aanstelling werd omgezet. Maar voordat het zover was, liep de weg naar het onderwijzerschap via Oostkapelle. Daar trad op 22 mei 1916 de jeugdige onderwijzer als volontair in dienst. Dat moest wel ien tegen half geld!), want in die tijd werd een jongmens, die zijn militaire dienstplicht nog moest vervullen, niet als volsla gen kracht aangesteld. De heer Laansma was daar in Oost kapelle zijn „baas". Dagelijks weer of geen weer ging het op de fiets vanuit Middelburg heen en weer. Op 2 februari 1917 riep het vaderland de heer Lavooij naar Den Haag. In Leiden volgde een op leiding (,,'t was een fijne tijd") en later was er werk op het garnizoensbureau te Middelburg. ZONDER PROEFLES. Na de mobilisatie moest de heer La vooij nog voor de afwikkeling blijven, maar een dag of veertien voordat al het reservepersoneel moest afzwaaien (op 31 mei 1919) stond er een advertentie in de krant voor een onderwijzer aande Gravenstraatschool. Natuurlijk volgde een sollicitatie. Met succes en zonder proefles! Men kende de sollicitant al uit zijn kwekelingentijd. Een jaar assisteren bij het hoofd, de heer A. Blijdorp, in de zesde en zevende klas, en toen een eigen klas. Toen de heer T. Winter op 1 januari 1942 heenging als hoofd, mocht de heer Vergadering Prov. Commissie fe Goes GOES, 17 mei. Dat het C.J.V.F.-meisjesverbond in Zeeland een druk en afwisselend jaar achter de rug heeft, daarvan maakten wij gisteren reeds uitvoerig melding, bij de behandeling van het jaar verslag. Op de vandaag te Goes gehouden vergadering van de provinciale commissie is bovendien gebleken, dat men het voorlopig op de oude, veerkrachtige voet voortzet met een rijk programma en een keur van activiteiten. Zo zullen er dit jaar talrijke CJVF-evenementen plaats hebben: de provinciale jeugddag te Goes, acht zomerkampen te Westenschouwen, een trainingskamp, draaf stersweekend, zomerdag in België en meer van dergelijke activiteiten. voor niet-leden). 's Morgens liturgie en verhaal, in de namiddag volks dansen op de markt met muziek. 2 en 3 juni: draaf stersweekend, in om geving Goes. 16/17 juni: kamptraining voor leids ters, in omg. Goes. Augustus: acht zomerkampen te Wes tenschouwen. 21 juli: zomerdag te Knokke (ge mengd voor Zeeuwse en Belgische jeugd. De opening zal plaats hebben in het Engelse kerkje te Knokke. Programma o.a.: zwemmen en spel in 't bos. TWEE RINGEN OP Z.-BEVELAND Van de secretaresse, mevr. L. Horn- stra-Tichelman vernemen wp, dat de Zeeuwse CJVF thans 1777 leden en 121 clubs telt, waarvan 53 meisjesclubs (631), 56 jeugdclubs (921) en 12 junio renclubs (225). Vergeleken met het voorgaande jaar is het ledental iets ge zakt: (36). Voortaan zal Zuid-Beveland uit twee ringen bestaan (voorheen drie): oost en west, aldus is vandaag besloten. VICE-PRESIDENTE De huidige presidente van de jeugd- staf, mevr. A. H. v. d. Graaff-Lamme- rink te Nieuwvliet werd herkozen voor de tijd van drie jaar. Tevens werd zij benoemd tot vice-presidente van da Prov. Commissie, een functie die lange tijd vacant is geweest. In de plaats van de aftredende P.C. leden mej. W. Krijger, Driewegen en mevr. J. D. Ruissen-Dekker, Kloetinga werden gekozen: mevr. D. de Klerk- Nieuwenhuizen, 's-Gravenpolder en mevr. H. Ponsteen-Wolters, Wolfaarts- dijk. Mej. A. Burger werd benoemd tot le penningmeesteresse, in de plaats van mej. L. van Liere, die in september af treedt. Tenslotte werd de verrassende me dedeling gedaan, dat Wika De Vlieger Goes zal verlaten in september, we gens verdere studie. Men vreest, dat niet spoedig voor haar een plaatsver vangster zal zijn gevonden, gezien het grote gebrek aan wika's. Tal van belangrijke besluiten en plannen kwamen op het groene laken en het zomerprogram nam voortdu rend groter omvang aan. Met een pro vinciale jeugddag te Goes, zomerkam pen te Westenschouwen, trainings kamp, draafstersweekend, zomerdag te Knokke, etc. ACTIVITEITEN 9 juni: provinciale jeugddag in de „Prins van Oranje" te Goes (ook Lavooij diens plaats innemen. De laat ste jaren is daar nog bijgekomen het mooie en interessante werk van de op leiding van leerlingen voor h.b.s. en ly ceum of gymnasium. GENERATIES OPGEVOED. „Ik denk wel eens, als ik kinderen in de klas bezig zie: die schrijft precies als zijn vader, of: die praat precies als haar moeder", zegt de heer Lavooij, „maar ik zie ook wel de afwijkingen!" Dat gaat zo, als iemand zijn krachten heeft gegeven aan de opvoeding en vorming van opeen volgende generaties.' Verschillen tussen toen en nu? „Methodiek en didaktiek zijn enorm veranderd. Je groeit mee. Het is niet meer zoals in die eerste tijd, dat alles op reke nen was gericht. Vernieuwing? Alles voor, maar niet omdat het nieuw is. Je moet selecteren, uitkijken en nagaan wat beter is. Er zou landelijk bekeken nog veel meer kunnen gebeuren, als die grote klassen ons maar niet zo remden". ZEGEN. De heer Lavooij zegt: „De zegen van het christelijk onderwijs komt niet altijd uit. Maar ik weet gelukkig ook pracht voorbeelden van toepassing in de prak tijk van wat de kinderen op school leer den. Och, de christelijke school is maar zo'n klein deel der gehele opvoeding, maar toch ook weer zo belangrijk. Wij als christelijke onderwijzers willen de kinderen leren, dat zij kinderen des Ver- bonds, kinderen van God zijn. En ook, dat zij kinderen zijn van hun ouders, die zij moeten gehoorzamen. Maar zij zijn voorts kinderen van hun volk, tegenover hetwelk zij straks verplichtingen hebben en niet minder zijn zij kinderen van hun eeuw, met alle gevaren daaraan verbon den. En nu is dit het mooie, dat in de (zie vervolg op pag. 5) OUD-VOSSEMEER Geslaagd. Voor het te Apeldoorn ge houden examen voor marechaussee slaag de de heer J. van Poortvliet Czn. Opbrengst collecte. De collecte voor „Simavi" heeft opgebracht f 356,25.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 2