„Nieuw-Guinea is koloniale lichaam van in ons kanker moederland" Herbert Kluge doet boekje open communistische methoden over Soekarno tot Amerikaanse Congres: Felle aanval op Nederlands beleid in het verleden Geen overeenstemming over de positie van Duitsland Engeland ruimt mijnen op Rebellen lijden zware verliezen bij verspreide gevechten „Niet slapen - eerst bekennen" PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND OOK DE SCHAPEN IN ZOMERTOOI Straks bespreking in V.N.? Amerikaan was spion voor Rusland Amerika halveert hulp aan Azië en M.-Oosïen Baltische parlementsleden op vrije voeten Koningin op 'Jubeldag Oproer in Amerikaanse gevangenis Vier jaar in gevangenschap wmË Loon: één sigaret Doktoren in de kosmos 1438 (b.g.g. voor redactie voor «dm. 2970), Giro 274289. _ntoren: Middelburg: Korte Noord- atraat 33. Tel. 2009, Tel. redactie 2347 en 8162; Vlls3lngen: Nieuwitraat 68, Tel 326; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.47 per week, f 2.— p. maand, ƒ5.85 per kwartaal. Losse nummers 18 oent. Advertentieprijs 24 cent per Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwsch Dagblad 12c Jaargang No. 3399 Wnd.-hoofdredacteur: Prof. Dr. J. J. de Jong - Directeur: Jaeq de Smit c DELTA-FORUM (Zie pagina 3) Vrijdag 18 mei 1956 Op- en ondergang van Zon en Ma Zaterdag: Zon op 4.40 u., onder 20.36 u. Maan op 15.00 u., onder 2.06 u. Hoogwater zondag 20 mei: Vlissingen: 9.50 u. 1.67 m., 22.15 u. 1.64 m. Terneuzen: 10.14 u. 1.85 m., 22.42 u. 1.71 m. Wemeldinge: 11.12 u. 1.49 m., 23.40 u. 1.24 m. Zierikzee: 10.56 n. 1.82 m., 23.19 u. 1.06 m. ÉBplf WASHINGTON, 18 mei (Reuter en A.F.P.). Het wordt lang zamerhand wel duidelijk dat president Soekarno van Indonesië niet naar de Verenigde Staten is gegaan om daar slechts vriendschappe lijke ontmoetingen te hebben en zoals enkele malen is betoogd zakelijke besprekingen achterwege te laten. Het heeft er alle schijn van dat Soekarno met een wel zeer bepaald doel naar de V.S. is getrokken. Gisteren heeft de Indonesische president een toespraak gehouden tot het Amerikaanse congres. Daarin heeft hij in vlam mende bewoordingen het „kolonialisme, waaronder Indonesië heeft gezucht" geschetst en vervolgens werd in bijna sentimentele termen aandacht gevraagd voor de bewoners van Nieuw-G'uinea, „die nog steeds niet genieten van de vrijheid". Het congres heeft Soekarno toegejuicht. Soekarno heeft het bezoek aan de V.S. aangegrepen om propaganda te maken voor het streven om Nieuw Guinea los van Nederland te maken. Er zouden, zo is meermalen betoogd, geen „zakelijke" besprekingen worden gevoerd. Het is echter wel gebeurd. Gesprek met Dulles De Indonesische minister van bui tenlandse zaken, Ruslan Abdulgani, die Soekarno vergezelt, heeft gisteren met zijn Amerikaanse collega Dulles een gesprek gehad over de aanspraken van Indonesië op. Nieuw-Guinea. Abdulgani verklaarde na het ge sprek, dat vijf kwartier duurde, dat hij „alles" met Dulles besproken had. Op de vraag van verslaggevers of Indonesië dit jaar de kwestie Nieuw- Guinea weer voor de algemene ver gadering van de V.N. zal brengen, weigerde hij te antwoorden. Een vooraanstaande functionaris uit zijn gezelschap zei echter dat zulks „niet uitgesloten was". Economische hulp Abdulgani gaf toe dat hij met Dulles ook gesproken had over het uitbreiden van de Amerikaanse economische hulp aan Indonesië en over het embargo dat door het westen gelegd is op de uit voer van rubber en andere strategisch belangrijke grondstoffen naar commu nistisch China. Hij weigerde echter in bijzonderheden te treden. Koloniale buitenpost In zjjn rede tot het Amerikaanse congres zeide Soekarno o.a. dat elf jaar geleden, op 17 augustus 1945, het Indonesische volk zichzelf onafhanke lijk heeft verklaard. „Maar aldus Soekarno verder een deel van ons land, een deel van onze broeders zijn zelfs heden nog niet vrij. West Nieuw Guinea, is nog steeds een koloniale buitenpost op Indonesische bodem. Onze onafhankelijkheidsverklaring had betrekking op het gehele Neder lands Indlë. De overeenkomsten waar hij Nederland deze onafhankelijkheid «n de souvereiniteit erkende, hadden betrekking op het gehele gebied van Nederlands Indië, doch een deel van ons land, een deel van het gebied dat onder deze verdragen valt, is nog al tijd een koloniale kanker in het lichaam van ons moederland". „Wij hebben ondervinding" „Men beweert, aldus vervolgde Soe karno, dat de bevolking van West Irian nog niet rijp is voor een wijzi ging in hun koloniale status en dat zij een bestendiging van de leiding uit het westen behoeft als een overgang naar de vrijheid. „Wij kennen deze leiding, Wij hebben ondervinding opgedaan met deze opvoeding, zij heeft ons, na 850 jaren, achtergelaten met een per centage van 94 proeent aan analfabe ten. Zij liet ons zonder een voldoend aantal artsen, onvoldoende zelfs om de doodzieken te behandelen. Zij lega teerde ons een typische koloniale eco nomische en sociale structuur". „Ik verklaar plechtig Ik verklaar u dit plechtig. In de elf jaren van haar onafhankelijkheid heeft de Indonesische natie meer menselijke vooruitgang gemaakt en is zij het to neel geweest van groter menselijk ge luk dan in de vele generaties van kolo nialisme tevoren. Ons volk is vrij en in die vrijheid heeft zij haar ziel gevon den gelijk de bevolking van West Irian dat zal doen, als ook zij de vrij heid zal hebben verkregen. De hereni ging van West Irian met Indonesië is het-resterende deel van onze nationale politieke verlangens, het is de laatste afbetaling op de koloniale schuld". Bijstand In het vervolg van zijn rede dankte Soekarno de V.S. voor de ontvangen hulp en deelde mede dat Indonesië gaarne hulp en bijstand zal aanvaar den, onverschillig van welke zijde deze zal komen. Applaus President Soekarno werd na het uit spreken van zijn rede door het congres toegejuicht. Dikwijls werden zijn woorden ook door applaus onderbro ken. Behalve de congresleden waren in de vergaderzaal vele vooraanstaande persoonlijkheden uit het politieke en diplomatieke leven van Washington aanwezig, alsmede verscheidene mi nisters, vele ambassadeurs en gezanten en negen rechters van het Amerikaan se oppergerechtshof. Kruidenhandelaar veroordeeld GRONINGEN, 17 mei. De arron dissementsrechtbank te Groningen heeft de 67-jarige kruidenhandelaar B. H. T. te Groningen wegens het on bevoegd uitoefenen van de geneeskun de veroordeeld tot duizend gulden boe te, subs, twee maanden hechtenis. De eis luidde tweeduizend gulden boete, subs, vierhonderd dagen hechtenis. Verdachte heeft in hoger beroep te rechtgestaan wegens onbevoegd uitoe fenen van de geneeskunde, nl. het ver strekken van medische adviezen aan afnemers van kruiden. Frans-Russische besprekingen Loonsverhoging Verbruiks coöperaties ROTTERDAM, 17 mei. De directie van de Centrale der Nederlandse Ver bruikscoöperaties heeft na met de werknemersorganisaties gevoerde on derhandelingen besloten tot een ver hoging der lonen met zes procent. Hierop is goedkeuring van het colle ge van rijksbemiddelaars gevraagd. De drie procent over 1955 is inmiddels reeds uitgekeerd. MOSKOU, 17 mei. (A.F.P.) Ook vandaag hebben de Franse en Russische staatslieden in Moskou diverse vraagstukken besproken, namelijk de ontwapening, hulp verlening aan onvoldoende ont wikkelde gebieden en de toestand in het Midden- en Verre Oosten De Franse premier Mollet verklaarde dat het beter was Duitsland in een ge meenschap van zes Europese landen op te nemen, dan het aan afzondering bloot te stellen. De Sowjetrussische leiders waren blijkbaar niet döor dit argument van Mollet overtuigd. WASHINGTON, 18 mei (Reuter). Een Amerikaanse scheikundige, Tho mas Black, heeft donderdag' voor een subcommissie van de Amerikaanse Se naat bekend dat hij jarenlang gespio neerd heeft voor de Sowjet-Unie, aan vankelijk vrijwillig, doch later, bijna tien jaar lang, omdat hij bang was an ders vermoord te zullen worden. Black wordt ervan beschuldigd Har ry Gold, die wegens spionage veroor deeld is tot 30 jaar gevangenisstraf, aangeworven te hebben voor atoom- spionage. Japans succes in de Himalaja KATMANDOE, 17 mei (Reuter). Een Japanse Himalaja expeditie is er in geslaagd de top van de Manasloe (circa 8800 m) op twee na de hoog ste nog nooit beklommen bergtop in de wereld te bereiken. Bij de ontwapeningsbespreklngen zei Chroesjtsjef dat een vérbod op nieuwe proefnemingen met atoomwa pens op zichzelf reeds een controle be tekende, daar het dan niet meer moge lijk zou zijn deze wapens verder te ontwikkelen. Mollet antwoordde daarop dat het in dat geval ook moeilijk zou zijn vorde ringen te maken bij da toepassing van kernenergie voor industriële doelein den. Economische kwesties Ook de Russen deden, op Europa betrekking hebbende, voorstellen voor de oplossing van economische vraag stukken. „De Franse leiders waren het erover eens, dat deze voorstellen niet in strijd waren met de Franse", aldus heeft de perschef van het Sowjetrussische mi nisterie van buitenlandse zaken hier over verklaard. De Sowjetrussische leiders konden geen waardering hebben voor Frank- rijks Europese politiek, waar het „Euratom" of het Europese eenheids- streven betrof. Ook op het gebied der kernwapens was men het niet eens. Geen wig Van Russische zijde is ontkend dat de Sowjet-Unie zou willen pogen een wig tussen Frankrijk en de Verenigde Staten te drijven. Het driejarig jongetje Martinus Sorel te Rotterdam is, toen hij achter een auto plotseling de straat overstak, aan gereden door een vrachtauto. Het ven tje was vrijwel op slag dood. WASHINGTON, 17 mei (Reuter). De commissie voor buitenlandse zaken van het Amerikaanse huis van afge vaardigden heeft besloten het verzoek van president Eisenhower om op lange termijn hulp aan het buitenland te mo gen leveren, n 1 e t in te willigen. Wel keurde de commissie een verklaring goed waarin gezegd wordt dat de hulp aan het buitenland zal worden voort gezet zolang dat nodig is om het com munisme te bestrijden. Voorts halveerde de commissie het fonds voor bijzondere economische hulp aan Azië en het Midden-Oosten, ten bedrage van 200 miljoen dollar, waarom Eisenhower had gevraagd. De commissie bepaalde dat deze gelden moeten worden besteed voor leningen of aankoop van overtollige landbouw- voorraden. Het geld mag niet gebruikt worden voor schenkingen. WAPENHULP De commissie moet zich nog uitspre ken over het verzoek van Eisenhower om 3.000 miljoen dollar voor wapen hulp aan de Amerikaanse bondgeno ten. Op de Ginkelse heide bij Ede zijn de schapen van de bekende Edese kudde van hun dikke winterse vacht ontdaan tijdens het traditionele schapenscheer- dersfeest. De foto toont de scheerders aan het werk. STOCKHOLM, 17 mei (Reuter). Als gevolg van de onlangs in de S.U. afgekondigde algemene amnestie wor den alle gevangen gehouden parle mentsleden van de vroegre republie ken Letland en Estland thans vrijge laten en naar huis gezonden. De Baltische parlementsleden wer den door de Russische autoriteiten ge arresteerd en gedeporteerd toen de Sowjet-Unie in 1940 de Baltische sta ten inlijfde. Prins Bernhard heeft In Rotterdam de Rembrandttentoonstelling geopend. De strijd in Algerië ALGIERS, 18 mei (AFP-Reuter) De Algerijnse opstandelingen gaan voort met hun overvallen, waarbij de Franse troepen hen echter zware verliezen blijven toe brengen. Het Franse leger heeft drie benden opstandelingen, ieder ongeveer 70 man sterk, achtervolgd. Hierbij zijn in de laatste 24 uur 60 opstandelingen ge sneuveld. In het gebied van Tlemcen, waar 3000 rebellen zich in de bergen ophou den, hebben guerilla's een aanval op op het stadje Turennes gedaan. Twee Fransen sneuvelden hier. Bij een over val op een Frans militair konvooi bij Turennes zijn vier rebellen gesneu veld, aan Franse zijde vielen 2 doden en drie gewonden. Ongeveer 50 km ten noordoosten van Tlemcen hebben de nationalisten van uit hinderlagen kleine Franse troepen eenheden overvallen. De Algerijnen zouden bij deze aanvallen in de laatste twee dagen 40 man verloren hebben. Dertien mannen vermoord Nabij Palestro, in Kabilië, zijn de lijken van 13 Mohammedaanse leden van de 'Nationale Algerijnse Bewe ging' gevonden. Zij waren door de op standelingen vermoord. 's-GRAVENHAGE, 17 mei. Konin gin Juliana, beschermvrouwe van het Nederlandse padvindsters gilde, zal aanwezig zijn, wanneer op de „jubel dag" van het N.P.G. ongeveer 340 baby-uitzetten, die door de padvind sters zelf zijn gemaakt, zullen worden overgedragen aan een vertegenwoor diger van de Unicef ter distribuering in de armste en meest afgelegen delen van Griekenland. Deze „jubeldag" wordt op 22 mei gehouden op de Goudsberg te Lunte- ren ter viering van het 40-jarlg be staan van het gilde. Drie gevangenen gedood TALLAHASSEE, 17 mei. (Reuter), Enige honderden gevangenen in dé staatsgevangenis van Florida te Talla hassee zijn donderdag in opstand ge komen uit protest tegen het voedsel dat zij krijgen. Drie gevangenen zijn om het leven gekomen en acht gewond toen de bewakers met jachtgeweren gevangenen beschoten die de cantine bestormden, om die te plunderen. In de loop van de dag is de rust hersteld. Doodstraf op Ceylon opgeschort COLOMBO, 17 mei. (Reuter). Het Huis van Afgevaardigden van Ceylon heeft besloten de doodstraf voor een Eeriode van drie jaar op te schorten, evenslange gevangenisstraf komt plaats van de doodstraf. in jfj,, BERLIJN, 17 mei (Reuter). Herbert Kluge, een Westberlijnse journalist, die dezer dagen, na vier jaar in Oostduitse gevangenissen te hebben doorgebracht, in zijn woonplaats is teruggekeerd, ver klaarde op een persconferentie dat hem tien dagen lang op verschil lende manieren belet werd te slapen om hem ertoe te brengen be paalde verklaringen af te leggen. Hij zei dat dit „feilloos werkende middel" werd toegepast als voorbereiding voor ondervragingen en dat het de sterkste mannen murw maakte. Kluge zei, onder druk, bepaalde ver klaringen te hebben ondertekend, die onjuist waren. Naderhand werden deze in zijn proces tegen hem gebruikt. Herbert Kluge werd in juni 1952 gearresteerd, toen hij per autobus naar Meurenberg reisde en daarbij Oost- Duitsland passeerde. De voornaamste jegens hém uitgebracht beschuldiging was, dat hij te West-BerUjn anticom munistische commentaren voor de Zuldduitse radio-omroep had geschre ven. Kluge werd wegens 'aanhitsing tot In Engeland liggen nog grote mijnen velden, die thans door speciale een heden van het Britse leger worden op geruimd. Met een mijnenzoeker, die de aanwezigheid van een mijn tot op een diepte van anderhalve meter nog aangeeft, worden verdachte gebieden meter na meter zorgvuldig onderzocht op het gevaarlijke oorlogstuig. Mannen van de genie ruimden eerst met behulp van vlammenwerpers de bosjes op; daama ging de mijnenploeg aan het werk. oorlog', tot vijftien jaar dwangarbeid veroordeeld. Hij bracht het grootste gedeelte van zijn dwangarbeid door in een middeleeuws kasteel in Thuerin- gen, dat als gevangenis werd gebruikt. Ook werkte hij tijdelijk op een hor logefabriek, waar hij met een sigaret per dag werd betaald. Daarna werd hij maandenlang opge sloten in de gevangenis te Bautzen, in Saksen, waar de toestanden volgens hem overeen kwamen met die in de meest beruchte concentratiekampen der nazi's. „In de gevangenis bevonden zich vijfduizend wegens politieke misdrij ven veroordeelden, die op houten plan ken sliepen, waar elk hunner minder dan een halve meter ligruimte had. Als haringen in een ton Ik heb in de gevangenis van Bautzen enige tijd, met 225 medegevangenen, in één vertrek vertoefd. „Wij waren als haringen in een ton opeen gepakt", aldps Kluge. Hij deelde voorts mede dat de voed seltoestand in deze gevangenis zo slecht was, dat duizenden gevangenen, die niet door werk geld mochten ver dienen, de dood door uithongering en ziekten nabij waren. ROTTERDAM, 18 mei. De recherche te Rotterdam heeft proces-verbaal opgemaakt tegen de 73-jarige mevrouw M. M. H. V.—J., die onbevoegd de genees kunst zou hebben uitgeoefend. Ëij een onderzoek bleken in een ka mertje van twee bij twee en een halve meter dertien mensen te wachten om behandeld te wor den. Mevr. V. vertelde, dat niet zij de patiënten behandelde, maar dat dit geschiedde door in de kos mos zwevende doktoren en speci alisten. Zij fungeerde alleen als middenstof tussen geest en pa tiënt. Per consult berekende zij twee gulden en er waren dagen, aldus de politie, dat zij met haar werk 130,verdiende. Ook Engeland vermindert bewapening LONDEN, 17 mei (Reuter). De Britse premier, Sir Anthony Eden, heeft in het Lagerhuis verklaard, dat de regering de inkrimping van da Sowjet-strijdkrachten verwelkomt. In dien iedereen deze gewoonte aan neemt, zullen wij geen bezwaren heb ben, aldus Eden. Hij zei, dat Engeland zijn bewape ning aanzienlijk heeft verminderd en dat nog steeds doet. Op de rijksweg- nabij Voorthuizen is een vrachtauto met aanhangwagen, beladen met balen lompen, in brand gevlogen en voor het grootste gedeelte uitgebrand. DE BILT ZEGT: Het blijft te koud Wisselend bewolkt met enkele ver spreid voorkomende buien. In de mid dag dezelfde of iets lagere temperatu ren. Overwegend matige wind tussen noord en west.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1