w Gemeenten verkeren op financieel gebied grote onzekerheid nog in e gaan weer tippelen... Haags congresgebouw kost 27.5 miljoen gulden Neonazisme geen acuut gevaar in Duitsland Ook op de Veiiswe pluimveeziekte Bijna 3800 christelijke korf ballers naar Arnhem Mr. d' Ailly op congres Ver. van Ned. Gemeenten Grotere samenwerking met water schappen gebiedende eis Nederland verdrink! in zijn uitvindingen Ook ,,gezonde" groei? Besprekingen over Singapore mislukt Nieuw vliegtuig voor Amerikaanse Marine Donderdag 17 me? 1956 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 7 BREDA, 16 mei. De gemeentelijke financiën, de organisatie der politie, de verhouding tussen de gemeenten en de waterschappen en de consequenties van het deltaplan zijn de voornaamste problemen, waarmee de gemeentebestuurders op het ogenblik wel te maken hebben. Dit was de strekking van de rede, waarmee Mr. Arn. d'Ailly vanmorgen als voorzitter de algemene vergadering van de Vereni ging van Nederlandse Gemeenten, die hier vandaag en morgen ge houden wordt, heeft geopend. Nadat hij enige vriendelijke woorden had gericht tot de bestuurders van de ontvangende gemeente, die in 1929 toen zij eveneens gastvrouwe was nog slechts 44.000 in woners telde, doch nu meer dan 100.000, noemde hij de dekking van de financiële behoeften der gemeenten een onderwerp van bijzondere zorg. ren een passende taak te geven in de wet telijke regelingen, welke de basis zullen vormen voor de uitvoering van deze wer ken, o.a. opdat de gemeentebesturen er verzekerd van zijn dat zij de algemene belangen van plaats en streek kunnen behartigen, die door die werken in het gedrang of voor het eerst ln het geding zouden kunnen komen. Bij alle kritiek op de wijze, waarop de financiële bronnen de afgelopen jaren door de rijksoverheid zijn geregeld, meende hij echter te moeten waarschu wen tegen eenzijdige veroordeling. Enige tijdelijke regelingen over anderhalf jaar zal de laatste tijdelijke voorziening op het terrein van de financiële verhou ding tussen rijk en gemeenten aflopen bevatten zeer waardevolle elementen. Als voorbeeld daarvan noemde hij het vaste aandeelpercentage in de opbrengst van de steeds meer revenuen gevende rijksbelastingen als inkomstenbron van 't gemeentefonds. Hierdoor deelde de col lectiviteit van gemeenten automatisch in de toenemende welvaart. Voorts hou- de men rekening met de buitengewone gecompliceerdheid van de stof. „Tijdvak van tijdelijkheid" Eixjtige ongerustheid sprak hij echter uit over het feit, dat dit „tijdvak van tij delijkheid" gekenmerkt wordt door een zeer langzame wetgeving, tengevolge waarvan de gemeenten bij het vaststel len van drie achtereenvolgende begrotin gen niet precies wisten waaraan zij toe waren. Zeer ernstige bezwaren bracht dit me de vooral daar waar plannen moesten worden ontworpen voor een langere pe riode dan van één jaar. De vereniging heeft in adressen de aandacht gevestigd op deze toestand, maar ondanks dat het zgn. wetloze tijdvak meer dan een jaar geleden is geëindigd, verkeren de ge meenten nog steeds in grote onzekerheid. Al zal dan de nieuwe regeling van de fi nanciële verhouding van 1 januari 1958 af moeten werken, mr. d'Ailly verwachtte dat deze regeling niet over één nacht Ijs tot stand zal komen. Politie Hierna op het hoofdstuk politie ko mend, vestigde mr. d'Ailly de aandacht op het feit, dat het ontwerp-politiewet dit zittingsjaar niet meer in de Tweede Ka mer in behandeling is gekomen, zodat na de verkiezingen een* nieuwe regering er zich over zal hebben te beraden. Die vertraging kan in gemeentelijke kring niet anders worden begroet dan met de hoop, dat alsnog een mogelijkheid kan worden gevonden de tegenstelling fe ver zachten en zo mogelijk uit de weg te ruimen tussen het gemeentelijke Inzicht en het ln het wetsontwerp belichaamde regeringscompromis. Misschien zal het mogelijk zijn de principiële gemeentelijke deslderatie alsnog in het geheel der politieorgani satie te toetsen en af te wegen, waar bij het gaat om een evenwicht van be stuurlijke en justitiële belangenbe scherming. Voor de verwachting ook, dat er gelegenheid zal zijn de merk waardige misverstanden, waarvan nog al eens bleek bij de beoordeling van de gemeentelijke wensen, door overleg uit de weg te ruimen. Waterschappen Een ander terrein, waarop het gemeen telijk inzicht geen weerklank vindt, in 't bijzonder voor wat betreft behoefte aan en mogelijkheid van samenwerken, is verder de belangensfeer, welke gemeente en waterstaat beide raakt. Vorig jaar heeft een door het bestuur der vereni ging ingestelde commissie onder voorzit terschap van prof. Oud rapport uitge bracht over haar onderzoek naar de ver houding gemeente-waterschap. Dit rap port heeft ernstige ongerustheid doen ontstaan bil de Unie van Waterschaps bonden. Mr. d'Ailly zei het te betreuren, dat de herhaalde pogingen der Ver. van Ned. Gemeenten om tot overleg niet de Unie te komen zonder resultaat zijn ge bleven en dat da bedoelingen der ver eniging kennelijk niet zijn begrepen. WtJ blijven van mening, aldus mr. d'Ailly dat de mogelijkheden van grotere samen werking tussen waterschappen en ge meenten gevonden kunnen en moeten worden en wl) blijven ook bereid tot over leg over de gemeenschappelijke belan gen van watersohap en gemeente. Deltawerken De grote waterstaatswerken ter beveili ging van ons land tegen het opdringende water met name de uitvoering van het deltaplan zijn van zodanige omvang en importantie, dat zjj de gemeenten niet onberoerd mogen laten. Het bestuur heeft dan ook bij de minister van verkeer en waterstaat bepleit aan de gemeentebestu- DEN HAAG, 16 mei Nederland schijnt wel een paradijs van uitvinders te zijn, want de Nederlandse oetrooiraad heeft momenteel een achterstand in de behan deling van de octrooiaanvragen van on geveer 16.000 en dit aantal groeit nog met een 2.000 per jaar. Om aan deze onhoudbare situatie een eind te maken, heeft een daarvoor inge stelde commissie nu een nieuw systeem bedacht. Alle octrooiaanvragen worden nu na onderzoek kenbaar gemaakt en hebben gedurende B jaren dezelfde rechtsgevolgen als een volgens de huidige wet openbaar gemaakte aanvrage. Na die termijn vervalt de aanvrage, tenzij voor dien de betrokkene voortzetting verlangt. AMSTERDAM, 16 mei. Het neonazisme levert in Duitsand geen acuut gevaar meer op. Juist op dit ogenbik, zo betoogde de Duitse schrijver dr. Rudolf Pechel tijdens een bijeenkomst van het Nederlandse Genootschap voor In ternationale Zaken, is een afweer- beweging op komst, die zich wel iswaar niet uit gewetensnood te gen dit verschijnsel keert, maar om de onbeschaamdheden van de- Geen enorme sterfte VOORTHUIZEN, 16 mei. Ook op verschillende plaatsen van de noord west Veluwe, o.a. in de omgeving van Barneveld, Voorthuizen en Nijkerk, is de nieuwe kippenziekte, de „infectu euze bronchitis", die dezer dagen in Oost-Brabant en de Peel werd gecon stateerd, waargenomen. Hoewel deze nieuwe ziekte, die in andere landen reeds langer bekend was, een ernstige bedreiging voor de Nederlandse pluimveestapel betekent, is tot nog toe geen enorme sterfte on der de kippen uitgebroken. De ziekte is wellicht besmettelijk, want zij ver plaatst zich van hok tot hok. De symp tomen zijn sterk gapen en piepen. De groei van de dieren wordt belemmerd en zij raken totaal van de leg. KUIKENS Indien kuikens, jonger dan 6 weken, door deze ziekte worden aangetast, kan aanzienlijke sterfte worden voorko men. Meestal is de crisis een week la ter voorbij. Deskundigen adviseren de dieren veel melk te laten drinken. De jonge dieren blijven dan beter in conditie. JOS HINSEN TWEEDE TE MAUWE (België) MAUWE, 16 mei. De Belg Brik Schotte won een 184 km. wegwedstrijd te Mauwe in België in de tijd van 4 uur 53 min. De Nederlander Jos. Hin- sen werd tweede met 1 min. 20 sec. achterstand. Na hem volgden de Bel gen Van Looveren en Geerts. Onze landgenoot Wim van Est eindigde op de vijfde plaats met 2 min. 25 sec. ach terstand op de winnaar. Noteer alvast de datumzaterdag 2 juni as. Öl ok dit jaar organiseert het „Zeeuwsch Dagblad" weer een grote wandeltochtDe vijfde nog al liefst. Het wordt dus een lustrum- tocht, waarvoor nu reeds grote belangstelling bestaat. Voor het eerst zal ook een tocht worden ingelast van 40 km. U kunt dus deel nemen aan de 10, 15, 25 of 40 km. Als datum hebben we vastgesteld zaterdag 2 juni a.s. De start zal wederom plaatsvinden bij het „Schuttershof' te Goes. INSCHRIJFFORMULIER: Hiermede verzoeken wij U mij/groep te noteren: Naam: Plaats: Adres: als deelnemer aan de wandeltocht. Ik doe mee aan dekm-tocht. Voor individuele deelnemers: het verschuldigde Inschrijfgeld ad is per postwissel voldaan. Voor groepen: de groep maal is Het verschuldigde bedrag is per postwissel voldaan. telt leden, waarvoor is verschuldigd Als leider (leidster) treedt op Doorhalen wat niet van toepassing is. Het inschrijfgeld is als volgt: jongeren tot en met 15 jaar: 0,75; 16 jaar en ouder: 1,25. Leden N.W.B. genieten 50 cent reductie. Ingezonden Med» "p Adv BENZINE EN (EÏROIEUM HANDH.HAAISCHAPPU NJLAMSTE80.AM faiioogoiganhsllt.«ooj Nsdtd.nd «ao.Ihi British PetroIeum.Co.rll4. Tweede Pinksterdag (Van één onzer verslaggeefsters) ARNHEM, mei. Op tweede Pinksterdag zal voor de derde maal in Arnhem de Bondsdag van de Chr. Korfbalbond in Nederland wor den gehouden. De zaterdag daarvoor beginnen enthousiaste leden uit alle delen van ons land al met de laatste voorbereidingen in het Ge meente Sportpark. Er moeten namelijk 36 speelvelden uitgelegd worden (hiervoor wordt 9 kilometer wit band gebruikt!), de tribune moet gereed gemaakt worden en de geluidsinstallatie moet worden gemonteerd. Vanzelfsprekend is de Bondsdagcommissie onder leiding van de heer A. Jautze (tot voor kost Technisch Commissaris van de C.K.B.) al vele maanden geleden met de voorbereidingen begonnen. Het is nu eenmaal geen kleinigheid om een Bondsdag te organiseren, waarop 313 teams met zo'n 3800 spelers in sportieve wedstrijden tegen elkaar moeten uitkomen! Op 22 april 1920 werd de C.K.B. opge richt. Hij telde toen 7 verenigingen die samen 120 leden hadden. En in mei van dat jaar startte de competitie met5 twaalftallen! De bond groeide in de eerste jaren maar erg langzaam, want hij ondervond veel tegenstand, óók bij de geloofsgenoten. In 1940 was het aantal aangesloten verenigingen gegroeid tot 48 (met 1.488 leden) en de Bond telde 5 districten, n.l. Amstelland, Gelderland, Utrecht, Zuid-Holland-zuid en Zuid-Hol- land-noord. Na de oorlog ging de groei? van de C. K.B. echter in sneller tempo; in 1947 wa ren 98 verenigingen met 3.718 spelers lid en ln f955 waren er nog weer zo'n 60 ver enigingen bijgekomen. Het totaal aantal leden van de aangesloten clubs bedroeg verleden jaar 0.815. Er kwamen twee nieuwe districten bij: Friesland en N.- Holland-noord. Het houden van een Bondsdag is tra ditie geworden. De eerste vond ln 1923 te Delft plaats, er namen toen 7 tot 10 twaalftallen aan deel. Ieder jaar keerde dit sportfestijn terug en ieder jaar groei de ook het aantal deelnemers. In 1954 werd Arnhem als „strijdtoneel" uitgeko zen, omdat het Gemeente Sportpark daar ruimte genoeg bood voor alle teams. 654 wedstrijden I Dit jaar zijn alle bestaande sportvel den van het sportpark nodig, om ieder twaalftal tenminste 4 wedstrijden te kun nen laten spelen. Er zijn dit jaar 19 ron den van 20 minuten elk. De 313 teams van de 105 deelnemende verenigingen zijn verdeeld over 61 afdelingen. De 654 wedstrijden zijn door de organisatoren zó ingedeeld, dat de verschillende teams van één vereniging, ongeacht in welke klasse zij zijn ingedeeld en of zü uit junioren of senioren bestaan, spelen op velden die vlak naast elkaar liggen, zodat de leiders van de verenigingen hun schaapjes niet uit het oog verliezen. Een aardig aspect van de Bondsdag Is, dat de Bondsdagcomruissie er zoveel mo gelijk voor gezorgd heeft, dat teams, die elkaar praktisch nooit ontmoeten, tegen over elkaar in het veld komen te staan. Zo kan het gebeuren, dat een Zeeuwse ploeg een wedstrijd moet spelen tegen een team bestaande uit rasechte Friezen. De eerste ronde begint om vijf voor half tien precies en de 19e ronde eindigt om half vijf. De winnaars van de vier hoofdklassen spelen in de 15e en 16e ron de demifinales. Degenen die bij,deze wedstrijden als overwinnaars uit de strijd komen, zul len ter. aanschouwe van al hun mede- C.K.B.-ers om vijf Uur precies In de fi nale uitkomen. Deze «tryd om de Rot terdammer-wisselbèker duurt bij wijze van uitzondering twéé maal 20 minuten. Ook voor de kampioenen in de andere klassen zijn mooie prijzen beschikbaar gesteld, die tegelijk met de wieselbeker na de finale zullen worden uitgereikt. De Westduitse regering wil voor de wederopbouw van de Duitse vliegtuig industrie een eerste krediethulp van 35 miljoen Mark uit begrotingsgelden be schikbaar stellen. Voor de eerste fase Is 52 miljoen nodig. Daarvan zal de vlieg tuigindustrie vermoedelijk zelf 17 mil joen markt moeten opbrengen. Boodschap Wereldraad van Kerken GENEVE, 15 mei. In alle kerken, die bij de Wereldraad van Kerken zijn aangesloten, zal a.s. zondag een Pink- sterboodschap worden voorgelezen van de voorzitter van de Wereldraad. Naar verluidt wordt ln deze boodschap aan gedrongen op internationaal overleg ter vermindering van de spanningen ln de volkerenwereld. ze lieden tegen te gaan. Langzamerhand begint het Duitse ge weten zich te roeren om voor diegenen op te komen, die nog heden ten dage van de gevolgen van de nationaal-socialisti- sche terreur bitter te lijden hebben. Dr. Pechel sprak over „Der Deutsche Wider- stand und die Europaïsche Einheit". Hij zei in het begin van zijn betoog, dat aan de ellende, die het nationaalsocialtsme over de wereld heeft gebracht, niets goed te praten valt en ook de tijd niets van 'I gewicht en de betekenis der verzetsda. den zal en mag veranderen. Over het Duitse verzet zei dr. Pechel, dat het do delijke gevaar van het nazisme door vé le Duitsers allereerst is gezien. Nog voor het buitenland zijn houding tegenover het nationaalsocialisme be paald had, was in het Duitse volk, voor al in arbeiderskringen, reeds van een verzet tegen Hitier sprake. Bij het begin van de oorlog bevonden zich 1 miljoen Duitsers in concentratiekampen. Het verzet tegen Hitler had toen reeds groter omvang aangenomen dan men wilde aannemen. Helaas heeft het Duitse verzet in het buitenland nimmer erken ning en steun gevonden. Men heeft noqft gevraagd met welke doelstellingen dit verzet, dat door alle lagen van de bevol king ging, tegen Hitier vocht. Het waren, de „zuiverste" en edelste motleven dié deze mensen in opstand tegen de nazi- tyrannie bracht: vrijheid, rechtvaardig-,' held en liefde voor het volk. Alleen ln de laatste vier oorlogsmaanden Werden meeï! dan 8000 personen terechtgesteld, nies' meegeteld de executies in het leger. (Van onze parlementsredactie). DEN HAAG, 15 mei. De heef^ Derksen (kath.) heeft vandaag in dn Eerste Kamer, toen hij sprak over dg ambtenaren op Nieuw-Guinea een in« teressante vraag gesteld bij de behan deling van de begroting van overzeess, gebiedsdelen. Naar aanleiding van een opmerking, in de memorie van antwoord, dat bij: een ongezonde groei van het ambte», narenapparaat zal worden ingegrepen^ vroeg de heer Derksen of er ook sprak» kan zjjn van een „gezonde" groei LONDEN, 16 mei (Reuter). D«j besprekingen die ln de afgelopen drie! weken in Londen zijn gevoerd over hei] toekennen van onafhankelijkheid aaftj de kolonie Singapore zijn mislukt. In een officieel communiqué is ber kendgemaakt, dat men een punt had bereikt waarop verdere besprekingen* geen zin hadden. De beide partijen hadden hun standpunten uitesngezef; en compromissen aangeboden, doch d<ï4 ze waren niet voldoende om de kloo| tussen de standpunten te overbruggen, De eerste minister van Singapore, David Marshall, verklaarde dat hij di rect na terugkeer in Singapore zal af treden. Het voornaamste geschilpunt was dji vraag of Engeland of Singapore h«' toezicht zou krijgen op de binnenland-, se veiligheid als de kroonkolonie eenr maal onafhankelijk zou zijn gewordea- binnen het Britse gemenebest. 's-GRAVENHAGE, 16 mei. Aan de Haagse raad zijn definitieve voorstellen gedaan inzake de bouw van een congresgebouw, dat 27,5 miljoen gulden zal gaan kosten. Verzocht wordt aan de Wassenaar- se architect J. J. P. Oud opdracht voor een uitgewerkt plan te ge ven. Voor de voorbereiding wordt 150.000 gulden gevraagd. Op grond van bevindingen van een commissie ad hoe uit de raad wordt een beginselbesluit gevraagd om het congresgebouw in het door de stede- bouwkundige culturele centrum „Zorg vliet", waar ook het gemeentemuseum ligt, te plaatsen. Dit museum dient te worden uitgebreid, terwijl in het com plex tevens een nieuw „museum voor het onderwijs" zal worden ontworpen. De commissie stelt voor een naam loze vennootschap met 10.000.ka pitaal door derden te doen oprichten. Deze N.V. zou onder toezicht van de gemeente de bouw verzorgen en daar toe geldleningen sluiten. De gemeente zou dan huren van de N.V. en eventu eel voor tekorten moeten opdraaien. Er zou dan minder aanleiding bestaan om rijk en provincie te verzoeken finan cieel in het projekt deel te nemen. B. en W. hebben ervan afgezien om een nieuw koninklijk conservato- Bij de „Beech Aircraft Company" in de Verenigde Staten zal in juni be gonnen worden met de levering aan. de Amerikaanse marine van Beech- craft XKDB-I doelvliegtuigen. Het doelvliegtuig is geschikt voor buiten- het-gezichtsveld gelegen contróle tij dens beschieting vanaf de grond of vanuit de lucht hetgeen een geheel nieuwe scluettraining betekend. De foto toont het ontwerp van het vlieg tuig zoals het er tijdens de vlucht uit zal zien. rium voor muziek in het complex on der te brengen. Op de begane grond zou een grote hal met informatiekantoren, een bank kantoor, garderobefuimten, een bicg- coop voor 400 bezoekers en een cafe taria worden geprojecteerd. Via een trappenhuis zou men een restaurant met keukencomplex, een grote berg ruimte, een zaal voor 450 personen met toneel, een zijtoneel, kleedkamers en een muziekzaal voor 500 bezoekers be reiken.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 7