Ontwapening aan da orde in gesprek met Sowjet-leiders Beheer over Nw-Guinea niet in handen van V.N. Nederlander leert bevolking van India appelsap drinken George Washington en Soekarno op één lijn gesteld Franse ministers in Moskou Mollet is „standvastig doch vriendschappelijk" Toch doodstraf in Engeland In Algerië werden gisteren 230 rebellen gedood Egypte erkent rood-China Zware straffen geëist PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Russen vallen van V.S. politiek aan Straalj jager sioriie neer op klooster 15 mensen gedood Geen verloving met prins van Hannover Palestijns-Arabisch legioen WERKEN VOOR DE BELASTING „Woestijngeneraal" sneuvelde Zendtijd voor politieke partijen Nederlandse aardappelen bederven in Engeland Aan de orde bij kabinetsformatie Telefoon 2438 (b.g.g. voor redactie 3987, voor adm. 2970), Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord- straat 35. Tel. 2009, Tel. redaetie 2347 en 8162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 326; Temeuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Ooslerbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.47 per week, ƒ2.p. maand, ƒ5.85 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per nun. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwsch Dagblad 12e Jaargang No. 3398 wnd.-ho©tdredacteur: Prot. or. J. J. de Jong Directeur: jacq de Smit Donderdag 17 mei 1956 c Modeshow in school (Pagina 0 Op- en ondergang van Zon en Maant Vrijdag: Zon op 4.41 u., onder 20.33 u. Maan op 13.44 u., onder 1.45 u. Hoogwater zaterdag 19 mei: Vlissingen: 8.30 u. 1.73 m., 20.57 u. 1.49 m. Temeuzen: 8.55 u. 1.91 m., 21.25 u. 1.67 m. Wemeldinge: 9.58 u. 1.56 m., 22.28 u. 1.21 m. Zierikzee: 9.42 u. 1.38 m., 22.06 u. 1.03 m. MOSKOU, 16 mei (Reuter-A.F.P.) De Franse premier Guy Mollet en de minister van buitenlandse zaken, Christian Pinay voe- iin op het ogenblik besprekingen met de Sowjet-leiders in het Krem- "n. Wat zij precies behandelen en hoe de wederzijdse reacties zijn? uien kan er naar gissen, doch positief weten doet men niets. Zoals bij het bezoek van buitenlandse staatslieden gebruikelijk is, worden communiqué's verstrekt doch, weer zoals gebruikelijk munten deze verklaringen uit door nietszeggendheid. Dit is wel zeker: er is gesproken over de ontwapening en over de verhouding van Frankrijk tot de Ver. Staten. Men mocht ook niet anders verwachten, dan dat de Sowjet-leiders een gesprek over de V.S. zouden uitlokken. Blijkens de schaarse berichten schijnen de Franse ministers toch voet bij stuk te houden wat betreft de ont wapening. De eerste besprekingen van de Fran se ministers met premier Boelganin en partijsecretaris Chroesjtsjef, hebben bijna uitsluitend over de kwestie van ontwapenjpg gehandeld. De Franse mi nisters gaven een uiteenzetting van het Franse standpunt deze: ont wapening in etappes, beginnen met een aanzienlijke beperking van bewa pening en troepen en daarna een rege ling van politieke problemen en een fase van vergaande ontwapening. Pre mier Boelganin en partijsecretaris Chroesjtsjef ontwikkelden hierop him standpunt: gelijktijdige bestudering van ontwapening op het gebied van traditionele en kernwapens. Zonder dat evenwel het ene tot voorwaarde van het andere wordt gesteld. Zjj brachten met name de jongste beslui ten tot beperking der Sowjet-strijd krachten naar voren, die zij bewijzen van de goede wil van de Sowjet-rege' ring noemden. Geen bewijs Mollet zinspeelde erop, dat van die laatste beperkingen geen bewijs voor handen was en dat zij overigens, in dit waterstofbomtijdperk, van zeer be perkt belang waren. OTTAWA, 16 mei. Een vre selijk drama heeft zich gister avond bij het dorp Orleans in de Canadese provincie Ontario afge speeld, toen een brandende straal jager op een nonnenklooster neer stortte en 15 mensen in de vuur zee omkwamen. Een ooggetuige verklaarde, dat het vliegtuig in brand stond, voordat het neerstortte. Er ontstond een hevige ontploffing. In het klooster ontstond een geweldige paniek, toen de zusters die reeds waren gaan slapen in bed door de enorme vuurzee werden verrast. Slechts twee en twintig non nen slaagden erin aan de ramp te ontsnappen. De oorzaak van het neerstorten van het vliegtuig is een raadsel. Nieuwe geruchten over Prinses Margaret LONDEN, 16 mei (Reuter). Van daag hebben in Londen geruchten de ronde gedaan over een a.s. verloving van prinses Margaret met prins Chris tiaan van Hannover. Het Engelse blad „Daily Express" kwam met dit bericht. Prins Christiaan is een broer van ko ningin Frederika van Griekenland. Hij is directeur van een Londense scheep vaartmaatschappij In de loop van de avond hebben de prinses en koningin Elisabeth het ge rucht tegengesproken, evenals prins Christiaan, zodat ook dit verhaaltje over prinses Margaret weer uit de we reld is. Motorschip na aanvaring gezonken LOBITH, 17 mei. Vanmorgen zijn de motorscheepjes „Lambertha Wilhel- mina" uit Arnhem en „Rudi" uit Rot terdam te Lobith met elkaar in aanva ring geweest, met het gevolg dat het motorschip „Lambertha Wilhelmina" onmiddellijk is gezonken. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Ex-koning Leopold van België heeft woensdag premier Eden van Engeland zocht, met wie hjj een particulier rerhoud had. De besprekingen op dit punt, die drie uur duurden, worden morgen voortgezet. V.S. beschuldigd Partijsecretaris Chroesjtsjef heeft de Ver. Staten ervan beschuldigd dat z(j een politiek van „obstructie" voeren ten aanzien van de ontwapening en de hereniging van Duitsland. Naar in Franse kringen is vernomen bleef Mollet een „standvastig doch vriendschappelijk standpunt" innemen en deelde hij de Russen mede dat zij de Amerikaanse politiek verkeerd be grijpen. Voor tweede moord LONDEN, 16 mei (Reuter). Hel Britse lagerhuis heeft met een geringe meerderheid een voorstel aangenomen volgens hetwelk iemand, die wegens moord tot levenslang veroordeeld is toch terecht gesteld zal worden, indien hij na zijn veroordeling een tweede moord begaat. Er waren 198 stemmen voor, 194 tegen. Het amendement werd voorgesteld door een conservatieve afgevaardigde, zelf in het algemeen een voorstander van het afschaffen van de doodstraf voor moord. Hij was echter van mening dat het zinloos is om iemand die reeds tot levenslang veroordeeld is, nogmaals eenzelfde straf toe te meten. Hij be schouwde de doodstraf voor een twee- do moord uitsluitend als een afschrik kend middel. - Veel doden bij ontploffing aan Goudkust ACCRA, 16 mei. Men vreest dat 26 Afrikaanse soldaten om het leven zijn gekomen door een ontploffing die zich heeft voorgedaan in een iegerop- slagplaats voor munitie op zes kilome ter van Takoradi (Goudkust). De oor zaak van de ontploffing en het juiste aantal slachtoffers zijn nog niet be kend. Communistisch China laat Japanse oorlogsmisdadigers vrij HONGKONG, 17 mei. Een deel van de duizend Japanse oorlogsmisda digers, die in communistisch China worden vastgehouden, zal voor het einde van deze maand worden vrijge laten. Amerika halveert hulp aan Zuid-Slavië. WASHINGTON, 17 mei (A.F.P.). De commissie voor buitenlandse zaken van het Amerikaanse huis van afge vaardigden heeft besloten de militaire hulp ten bedrage van dertig miljoen dollar aan Zuid-Slavië in het jaar be ginnend op een juli a.s. te halveren. Er werd geen reden voor dit besluit opgegeven. Zuid-Slavië heeft in het lopende jaar, dat eind juni eindigt, der tig miljoen dollar hulp ontvangen. De regering had een zelfde bedrag voor het nieuwe jaar gevraagd. De commissie nam het besluit in een gesloten vergadering. Egypte vormt PARIJS, 16 mei. (A.F.P.). Premier Nasser heeft besloten een „Palestijns Arabisch leger" te vormen dat onder de bescherming van het Egyptische Te ger zal staan. Een delegatie van vooraanstaande Palestijnse Arabieren uit het gebied van Gaza heeft zich onmiddellijk na het bekend worden van dit besluit naar Cairo begeven om Nasser namens alle Arabische vluchtelingen uit Palestina te bedanken. Eén der delegatieleden heeft ver klaard „Wij stellen in het Palestijnse leger al onze verwachtingen om onze rechten te heroveren." Vroeger bedierf het fruit ROME, 17 mei. In 1952 werd een Nederlandse voedingsdeskun dige, ir. Carbasius Weber, door de voedsel- en landbouworganisatie der Verenigde Naties uitgezonden naar Uttar Pradesh, teneinde de Indiase regering te adviseren over het inblikken en conserveren van voedsel. Bij zijn rondreis-door het ^ebieu van Uttar Pradesh ontdekte de heer Car basius Weber bij Ramgarh enige dui zenden hectaren verwaarloosde boom gaarden, waar zestig procent van het fruit al bedierf voordat er geoogst werd. Deze boomgaarden waren onder leiding van deze Nederjandse deeskun- dige grondig onder handen genomen en in mei 1955 kon een fabriek voor de fabricage en de conservering van appelsap worden geopend. Dit appel- Door onbekende oorzaak brak brand uit in een spoorwegwagon te Rotter dam die balen ruwe katoen bevatte. Ongeveer 25 balen zijn verbrand. Schade: 20 mille. ALGIERS, 17 mei. (Reuter). De gevechten tussen Franse troe pen en Algerijnse opstandelingen duren onverminderd voort. En sterke bende zou bij het dorpje Grarem geheel verslagen zijn. In geheel Algerië werden gisteren 230 opstandelingen gedood. Zwaar bewapende opstandelingen zijn in de West-Algerijnse stad Ne mours doorgedrongen. Zij beschoten regeringsgebouwen. Na een gevecht, dat twee uur duurde, ware® de Fran sen de toestand meester. Nabij Taguine, 350 kilometer ten zuiden van Algiers, achtervolgden Franse troepen een bende opstande lingen die reeds 51 doden hebben moe ten achterlaten. „Generaal" gesneuveld De „woestijngeneraal" Si Moestafa is gesneuveld toen zijn opstandellngen- I groep aan de rand van de Sahara tot een gevecht met Franse troepen ge dwongen werd. Vijftig van zijn man- nen vielen in dit gevecht, de rest vluchtte de woestijn In en wordt nu achtervolgd door inlandse bereden troepen en laagvliegende jagers. PARIJS, 17 mei. A.F.P. Egyp te erkent de regering van de Chi nese volksrepubliek. Het besluit is woensdagavond door de Egypti sche regering onder voorzitter schap van premier Nasser geno men. Egypte onderhoudt diplomatieke betrekkingen met zeven andere com munistische staten: de Sowjet-Unie, Bulgarije, Tsjecho-Slowakije, Honga rije, Polen, Roemenië en Zuid-Slavië. Diplomatieke waarnemers verwach ten dat Egypte de erkenning van na tionalistisch China zal intrekken. De Egyptische regering had de er kenning van communistisch-China on der de ogen gezien sedert premier Nasser vorig jaar terugkeerde van de Afrikaans- Aziatische conferentie te Bandung, waar hij o.m. met de com munistische premier, Tsjoe en Lai, be sprekingen had gevoerd. sap vond zijn weg naar de grote steden van India, waar het een zo gunstig onthaal vond, dat er thans een ware appelsap-rage Is ontstaan. Nu produ ceert de door Ir. Carbasius Weber op gezette fabriek reeds meer dan 5.000 kilo appelsap per dag, doch dit is nog bij lange na niet voldoende om aan de snel groeiende vraag te voldoen, Dit appelsap is een welkome aanvulling van het vitaminearme dieet van de In diase bevolking. Tot dusver was appel sap in India vrijwel onbekend. 's-GRAVENHAGE, 17 mei. De mi nister van onderwijs, kunsten en we tenschappen heeft zendtijd beschik baar gesteld aan de navolgende politie ke partijen: de Anti-Revolutionaire Partij, de Christelijk-Historische Unie, het Gereformeerd Politiek Verbond, de Katholieke Volkspartij, de Nederland se Oppositie Unie, de Partij van de Ar beid en de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie. Aan de Staatkundig Gereformeerde Partij is op haar eigen verzoek geen zendtijd beschikbaar ge steld. Met betrekking tot deze zendtijd is bepaald, dat iedere politieke partij (met uitzondering van de communisti sche partij Nederland) die ln alle, al thans de meeste kieskringen kandida ten heeft gesteld, in de laatste 21 da gen voor de verkiezingen eenmaal per week een verkiezingstoespraak kan doen houden. De toespraken zullen ten hoogste 15 minuten duren. De uitzendingen zullen zoveel moge lijk over beide zenders gelijkelijk wor den verdeeld en zullen op een enkele uitzondering na telkens tussen 19.00 en 20.00 uur plaats vinden. Op zondagen zullen geen toespraken worden gehou den. v-ir - ||g |É1 iftll; "J V-~ «ff Een Fransman in Ecommoy had nog het een en ander met de plaatselijke belastingen te regelen. Hij kon kiezen tussen het betalen van 10.600 frs of de tegenwaarde van dit bedrag aan graaf werk voor een nieuwe weg te verrich ten. De Fransman is Poujadist, dus be talen stond niet op zijn program. Dus graven.Hij kreeg echter spontaan hulp van een paar honderd partijgeno ten, die het werk in een paar uur op knapten. Belasting tevreden, Fransman tevreden Jeugdige boefjes MSTERDAM, 17 mei. De officier van justitie bij de rechtbank te Am sterdam heeft gisteren zware straffen geëist tegen drie jeugdige Amsterdam mers, die zich aan drie inbraken heb ben schuldig gemaakt. Tegen de verminderde toerekenbare coupeur P. J., die h(j de minst schul dige vond, eiste de officier 10 maan den met aftrek van de bijna 4 maan den voorarrest met de bepaling, dat 5 van de resterende 6 maanden boven dien voorwaardelijk zullen zijn. De spuiter J. H. hoorde een jaar met af trek en 6 maanden voorwaardelijk van het resterende gedeelte tegen zich eisen. Voor beiden wenste de officier 3 jaar proeftijd vastgesteld te zien on der toezicht. De zwaarste straf eiste hij tegen de 20-jarige timmerman v. d. B., de gang maker: 2% jaar jeugdgevangenis zon der aftrek. De rechtbank zal 30 mei a.s. uit spraak doen. f;. Dodelijk bedrijfsongeval HEERLEN, 17 mei. In een stik- stofbindingsbedrijf te Geleen is de 44- jarige bedieningsvakman I. A. Hollands uit Doenrade door een hijsgat van een hoogte van ongeveer 40 meter naar be neden gevallen en op slag gedood. De man laat een vrouw en twee kinderen achter. De Fi^inse regering heeft de termijn voor invoer van Nederlandse appelen in Frankrijk verlengd van 15 tot 31 LONDEN, 17 mei (Reuter). In da haven van Boston in Lincolnshire lig gen 2.000 ton Nederlandse aardappelen te bederven. Zij zijn in verband met het Nederlandse exportverbod een maand geleden overhaast uit Neder land ingevoerd, en liggen nu te wach ten tot de handelaren ze weghalen. Een Engelse importeur verklaarde woensdag, dat er nog steeds een tekort aan aardappelen in Engeland bestaat, doch dat het publiek van mening is, dat de prijzen te hoog zijn en daarom niet koopt. Vice-president Nixon over de historie WASHINGTON, 16 mei. Reuter. President Soekarno is vandaag in Washington aangekomen voor een officieel bezoek aan de Ver enigde Staten. Hij werd op het vliegveld o.a. verwelkomd door vice-president Nixon, de minister van buitenlandse zaken, Dulles. Nixon richtte een welkomstwoord tot Soekarno, waarin hij o.a. zei: „U. evenals onze George Washington, hebt Standpunt van de regering (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG, 16 mei. De minister van overzeese rijksdelen ad interim, prof. Beel, heeft vanmorgen in de Eerste Kamer nog eens duidelijk verklaard, dat er voor de regering geen enkele aanleiding is in te gaan op de suggesties van prof. Schermerhom (soc.) om het beheer over Nieuw-Gumea op te dragen aan de Vergnigde Naties. Voor haar staat het vast, dat de souvereiniteit over dit gebiedsdeel de jure en de facto bij Nederland ligt. Aan een internationalisering van het beheer heeft ze geen behoefte. Nederland erkent, dat de belangen van de bevolking allesoverheersend z(jn en dat de ontwikkeling van de economische welvaart der Papoea's voorop staat, totdat deze in staat zijn zelf over hun politieke en economische lot te beschikken. Minister Beel schaarde zich aan de zijde van o.m. de heer Algra, die had betoogd, dat er geen sprake is van een klassiek-kolo- niale verhouding tussen Nederland en Nieuw-Guinea. Dat Nieuw-Guinea geen wingewest is voor Nederland, maar juist een voorwerp van voort durende zorg, noemde de bewindsman evident. De begrotingen van de laatste jaren laten dit duidelijk zien. Een fi nancieel en economisch rooskleurige toestand is ook in de naaste toekomst niet te vewachten. Naar aanleiding van opmerkingen van de heer Reijers (C.H.) verklaarde de minister, dat er geen grond is voor het vermoeden, dat de Indonesische infiltraties op Nieuw-Guinea het voor spel zouden vormen van min of meer grootscheepse operaties. Standpunt van P.v,d.A. Tijdens de replieken zeide de socia list De Dreu dat de socialistische se naatsfractie zich tot op heden heeft neergelegd b(j de regeringsopvatting ten aanzien van Nieuw-Guinea. „Ik heb niet bestreden", aldus de heer De Dreu, „dat de souvereiniteit over dit gebiedsdeel de jure en de fac to bij Nederland ligt. Het gaat er echter om, dat volgens de internationale pu blieke opinie op Nederland het odium Wan koloniale mogendheid blijft druk ken. De heer De Dreu betreurde het, dat de regering nog niet toegekomen is aan overdenking van de vraag, hoe Nieuw-Guinea bevrijd kan worden van zijn koloniaal karakter. Rol van gewicht De heer Algra (a.r.) constateerde, dat de P.v.d.A. zich bij het regerings standpunt heeft neergelegd, wat nog niet betekent, dat ze zich er in prin cipe mee heeft verenigd. Een en an der bewijst, dat Nw-Guinea b(j de komende kabinetsformatie een rol van gewicht zal gaan spelen. De K.V.P.-er Derksen betwijfelde ten zeerste, of Nieuw-Guinea bij een voog dijschap van de V.N. wél een onbetwis te status zal hebben. Minister Beel merkte nog op, dat het enige middel om van het koloniale odi um af te komen is: het voeren van een duidelijk beleid. Antillen Over het conflict in de Antillen wil de minister Beel niet meer zeggen dan reeds is gedaan. De Kamer heeft zonder hoofdelijke stemming (met alleen de communisten tegen) de begroting van Nieuw-Guinea voor 1955 en de begroting van over zeese rijksdelen voor 1956 aangenomen. uw volk van kolonialisme naar de on afhankelijkheid geleld en gaat hei thans voor in de vrede". President Soekarno zeide in zijn ant woord o.a.: Ik breng u de dank van het volk van Indonesië voor alle hulp, die u ons hebt gegeven voor ons natio naal herstel. Hij hoopte, dat dit be zoek zal leiden tot wederzijds begrip en waarachtige vriendschap tussen de Indonesische en Amerikaanse volken. Veel hulde Soekarno reed vervolgens met Nixon in een grote open auto, die ver sierd was met de Indonesische en Amerikaanse vlaggen, naar het stad huis vain Washington. De weg die werd gevolgd was omzoomd door 2360 mili tairen van de Amerikaanse land- en luchtmacht, een aantal groter dan ooit tevoren bij een bezoek van een buiten lands staatshoofd te Washington was opgesteld. In de voornaamste straten van de Amerikaanse hoofdstad zijn Amerikaanse en Indonesische vlaggen uitgestoken. Soekarno zal, naar van officiële zijde werd vernomen, met Amerikaanse autoriteiten geen „zakelijke" bespre kingen voeren tijdeqs zijn verblijf in de Verenigde Staten. Gisteravond heeft Soekarno aan een maaltijd met Amerikaanse ministers aangezeten. Minister Beel heeft in de Eerste Ka- fner meegedeeld, dat het aantal Euro peanen, dat op Nieuw-Guinea verblijft is gestegen van 900 in 1949 tot 16.000 in 1956. Het Landbouwschap heeft besloten zijn personeel een uitkering van vier procent als vakantiebijslag te geven. DE BILT ZEGT: Kouder Overwegend droog met verander lijke bewolking. Matige tot vrij krach tige wind tussen west en noordwest. Kouder dan gisteren, vooral in het zuiden van het land.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1