Ook Eerste Kamer tevreden met ouderdomswet UW hoofdhuid fris - Uw ha* gezond heeft „voedingswaarde" voor Uw baar Vier doen méér dan één We gaan weer tippelen... Waardering voor element van persoonlijke verantwoordelijkheid N.C.V.G.B. viert dubbel jubileum óp Woudschoten Russische olympische ploeg zal uit 550 personen bestaan Internationale kerkdienst op 't televisiescherm 1e pinksterdag Woensdag 16 mei 1956 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 9 Aangebrachte wijzigingen vonden instemming Verhouding invaliditeitswet Registratie van schepen in vreemde landen onmogelijk Wrijving tussen Cuba en Dominicaanse Hoogste pensioen Pionier H. Diemer dook* in de historie omdat Brylcreem waardevolle, versterkende stoffen en zuivere, natuurlijke oliën bevat. omdat de oliën in Brylcreem geëmulgeerd zijn voor smetteloze omdat massage met Brylcreem een dubbel voordeel geeft: mooi haar en gezond haar brylcreem republiek Ckefarine,4 Engels elftal tegen Zweden zonder Stanley KEEPER OVERLEED AAN Wedvluchten Concours VERWONDINGEN r Combinatie t Centrum Ingezonden Mededeling (adv.) 's-GRAVENHAGE, 15 mei. Uit de Eerste Kamer is hulde ge bracht aan de regering voor het wetsontwerp inzake een algemene ouderdomsverzekering. Algemeen betuigde men instemming met de indiening ervan, zo wordt in het voorlopige verslag der Kamer ge zegd, niettegenstaande er ook van de zijde van een aantal leden een meer kritisch geluid werd vernomen over enige met het ontwerp jcband houdende kwesties. De door verschillende amendementen in het oorspronkelijke ontwerp aangebrachte wijzigingen hadden de instemming. Daarmede zijn nog enige niet onbelangrijke verbeterin gen aangebracht. Tien merkte op, dat bij de Invoering van deze wet de onvolkomenheden op an dere terreinen nog sprekender in het licht zullen komen te staan. Men dacht daarbij o.a. aan de weduwen- en wezen- vjorziening, kinderbijslagverzekering en ziekenfondsverzekering. Vele leden waardeerden in het bijzon der, dat door de individuele premiebeta ling het element van persoonlijke ver antwoordelijkheid voor een goede oude dagsvoorziening is gehandhaafd, terwijl de nadelen van een op het orthodoxe ver zekeringsbeginsel gebaseerde oudedags voorziening zijn vermeden. Znige leden meenden te moeten betwij felen, of dit wetsontwerp een synthese li tassen staatspensioen en ouderdoms verzekering, omdat de wettelijk verplich te premiebetaling bet karakter van dit wetsontwerp als ouderdomsverzekering buiten twijfel stelt. Zij waren van oordeel dat aan dit wetsontwerp ernstige bezwa ren kleven. Wat de vraag betreft, of men hier te maken heeft met verzekering, wensten verscheidene Jeden voorop te steUen, dat tn de sociale verzekering dit begrip zo is uitgebreid, dat ook de ouderdomsverze kering daaronder gebracht kan worden. Tihter mag niet worden vergeten, dat er oüt in dit wetsontwerp opnieuw een be langrijke verschuiving in het begrip ver zekering heeft plaats gevonden. Het enige punt, waarbij er nog een directe band bestaat met de door de verzekerde be paalde premie, is, dat op de duur ver band gelegd zal worden tussen het aan tal jaren, waarin men „premie" heeft be taald en het bedrag, dat men zal genie ten. Bestond dit verband niet dan zou men ook kunnen spreken van een wette lijke inkomensoverdracht van de actieve groep aan de nonactieve groen Neder landers. •oparen Ben groot voordeel van de nu voor gestelde ouderdomsverzekering achtten velen ook, dat bij alle verzekerden de zin voor sparen ongerept kan blijven bestaan. Sommige leden stelden zich de vraag, of niet de zelfstandigen, en met name de kleine zelfstandigen, zwaar gebukt zullen taan onder de last van de premie voor eze ouderdomsverzekering. intussen meenden zij, dat althans op enigermate bevredigende wijze door het steden van een minimuminkomen, waar beneden geen premie wordt gegeven, ge tracht is deze moeilijkheden niet groter te maken dan zij al zijn. Andere leden wensten na te gaan, in hoeverre de voorgestelde voorziening de unificatie van de bestaande sociale ver zekeringen brengt. Bij hen was de vraag geiezen, of het niet verstandig ware de algemene kinderbijslagverzekeringswet ook door sociale verzekeringsbank erj de raden van arbeid te laten uitvoeren. Ook vroegen zij, hoe de regering staat tegen over de uitvoering van de algemene ver zekering van weduwen en wezen. Enkele kamerleden achtten het een ern stig bezwaar, dat dit wetsontwerp geen enkele voorziening bevat ten opzichte LONDEN, 16 mei Beuter De En gelse nationale bond van zeelieden heeft gedreigd maatregelen te nemen tegen het registreren van schepen in andere landen dan waar de reder gevestigd is. De secre taris van de bond, Tom Yates, deelde in de jaarvergadering mede, dat verschil lende financiële groepen, waartoe de Amerikaanse oliemaatschappijen beho ren, gehele vloten in vreemde landen la ten registreren. Naar hij zei dient de bond erop toe te zien, dat de lonen en arbeids voorwaarden van de ongeorganiseerde zeelieden, welke op deze Vloten varen, ^iet die der georganiseerde zeelleden on dermijnen. Yates verklaarde, dat er re ders zijn, die hun schepen niet alleen om belastingen te ontduiken in andere lan den laten inschrijven, maar ook om vei ligheidsvoorschriften en sociale regelin gen niet te behoeven na te leven. Deze reders behalen op deze wijze onbehoor lijke voordelen. Gevraagd naar de maatregelen, die de vakbond neemt, deelde Yates mee, dat als resultaat van samenwerking met de in ternationale bond van zeelieden, schepen, die om valse redenen in vreemde landen worden ingeschreven, waar mogelijk wor den opgehouden. van de Invaliditeitswet. ZU, die zich In het verleden voorstanders hadden ge toond van een unificatie van de sociale verzekering, hadden zulks niet in de laatste plaats gedaan om te worden ver lost van de kostbare, ingewikkelde en de verzekerden niet toesprekende admini stratie van die wet. Zij hadden liever het ouderdomspen sioen ingevolge de nieuwe wet verhoogd gezien dan dat de i.w., alsof er geen nieu we ouderdomsvoorziening gekomen was, blijft voortbestaan. Deze leden achtten het één van de grootste tekortkomingen van het ont werp, dat zij de i.w. laat voortbestaan, zodat er aan de omslachtige, kostbare administratie ter uitvoering van die wet geen eind komt en de werkgevers ver plicht worden ook voor die verzekering premie te blijven betalen. Vele leden waren met de regering van mening, dat deze verzekering moet wor den uitgevoerd door de sociale verzeke ringsbank. Zij stemden er tevens volle dig mee in, dat de premie-inning zal ge schieden door de rijksbelastingdienst. Zij gingen akkoord met de voorgestelde be perkte registratie. Bij enige leden ontmoette het bezwaar, dat de premie-inning en de pensioenbe taling aan twee verschillende instanties zullen zijn opgedragen. Enkele leden betreurden, dat de re gering bij de behandeling in de Twee de Kamer niet bereid was het bodem pensioen reeds aanstonds hoger te stel len dan f 1338 voor gehuwden en f804 voor ongehuwden. Men gaf de regering in overweging aan allen, die thans on der de noodwet ouderdomsvoorziening vallen, ook een uitkering ineens van 3 procent te betalen en eveneens de uit keringen krachtens de noodwet met 6 procent te verhogen. brylcreem Nog vele problemen vragen oplossing (Van onze §-redacteur) ZEIST, 15 mei. In de algemene vergadering van de Ned. Cen trale Bond van Chr. Arbeiders in de Bedrijven van Voedings- en Ge notmiddelen heerste een feestelijke stemming. En dat was geen won der, want deze organisatie vierde daar op „Woudschoten" een dubbel jubileum. De Centrale Bond in zijn huidige vorm heeft thans 40 jaar bestaan en het is juist een halve eeuw geleden, dat de „moeder-or ganisatie" werd opgericht, de Chr. Bakkersgezellenbond in Neder land. De voorzitter, de heer T. Elsinga, riep dan ook een bijzonder woord van welkom toe aan de heer H. Diemer, de enige nog levende oprichter van laatstgenoemde bond en aan de heren P. C. Simons en J. Z. Kannegieter, die in 1916 aan de wieg van de Centrale hebben gestaan. De vergadering begon met een her. denkingsdienst in de kapel, waarbij prof. dr .K. Dijk voorganger was. Middags haalde de heer Diemer her inneringen op aan de tijd, dat hij nog met het bakkersbedrijf verbonden was. Hij vertelde over de lage lonen en een werkweek van 90 of 100 uur, over de oprichting' van de eerste plaatse lijke Chr'. Bakkersgezellenvereniging te Rotterdam in 1902 en over het ont staan van de landelijke bond in 1906 Het voornaamste doel van deze orga nisatie was het bestrijden van de nachtarbeid. In 1907 werd te Utrecht een congres gehouden, gewijd aan dit onderwerp, waar ook dr. Kuyper sprak, In het ontwerp-arbeidswet van Kuyper was ook voorzien in afschaffing van de nachtabeid voor gezellen, doch dit ont werp verdween in een la. Talma's Bak kerswet werd in 1912 verworpen en zo duurde het tot 1920, toen de Arbeids wet van minister Aalberse in werking trad, voor de nachtarbeid eindelijk aan banden werd gelegd. De heer Kannegieter vertelde over de fusie van 1916, toen de bakkersge zellen, de slagersgezellen en de arbei ders in de drankbedrijven hun orga nisaties samenvoegden tot de Centrale Bond, die thans jubileren mag. haarverzorging. geeft wat Uw baar nodig heeft 6\ HULDE AAN PIONIERS De voorzitter bracht in zijn ope ningswoord hulde aan de pioniers, die destijds een zware strijd naar binnen en naar buiten te voeren hadden voor het goed recht van een chr. vakorgani satie. Sprekende over hen, die nog steeds buiten de organisatie blijven staan, maar wel de vrucht van hun arbeid genieten, verklaarde de voorzitter zich 'n tegenstander van een verplicht lid maatschap. Wel bepleitte hij een re geling, waarbij de ongeorganiseerden via de bedrijfsorganisatie verplicht worden om mee te betalen voor het werk, dat mede te hunnen behoeve wordt verricht. TWEE KWESTIES. Het grote aantal afschrijvingen we gens overgang naar een andere bedrijfs tak is een bewjjs van de grote aantrek kingskracht der Industrie op de sla- HAVANNA, 15 mei (Reuter) De am bassadeur van de Dominicaanse republiek In Cuba is tot persona non grate ver klaard. E<s Cubaanse ambassadeur in de Domi nicaanse republiek is reeds teruggeroe pen en enkele dagen geleden in Havanna aangekomen. Cuba zegt, dat een komplot ter omverwerping van de Cubaanse re gering en om president Batista te ver moorden met geld uit de Dominicaanse republiek werd gesteund. Cuba heeft een beroep gedaan op de organisatie van Amerikaanse staten. Ingezonden Mededeling (adv.) 4 middelen tezamen werken «neder, krachtiger en langduriger. In de hele wereld wordt tegen pijn en griep meer en meer een combinatie van middelen gebruikt. De 4 middelen van Cbelarine „4" - elk op zichzell al beroemd - helpen elkaar en werken daardoor bij zonder weldadig. f/ T*g«n pijnen en griep.Geschikt voor de gevoeligste maag, want die wordt beschermd door het beitanddeelChefaro* De 57-jarige gemeentewerkman F. L. S. is in het Voiewijckpark in Amsterdam noord in een sloot gevallen. De man ver richtte beschoeiingwerk en is vermoede lijk door een toeval getroffen. Collega's, die hem enige tijd later misten, vonden zijn lijk in de sloot. Vijf Europeanen, waarnaar sinds zondagmiddag in Marokko door vlieg tuigen en militairen gezocht werd, zijn terecht. Zij hadden autopech. gers- en bakkersgezellen, die nog steeds geen vrije zaterdagmiddag en dikwijls zelfs geen vrije zaterdagavond hebben. Thans heeft de regering een advies aan de S.E.R. gevraagd over mo gelijke verbeteringen In de bakkersar- beid. Naar de voorzitter meedeelde heeft de N.C.V.G.B, als zijn standpunt naar voren gebracht, dat deze arbeid geheel tot dagarbeld dient te worden gemaakt. Dat kan als men maar wil en als het publiek zich matigt in zjjn eisen. De heer Elsinga keerde zich met felheid tegen het plan, van de rege ring om het Werktijdenbesluit voor 't hotel- en restaurantbedrijf zodanig te wijzigen, dat de 55-urige werkweek Beecham INederlandN. V. Voor Engros: Jacq. Mot N.V.. Amsterdam tot een 53-urige wordt; men kan dan zo schuiven, dat in 14 dagen 106 uur wordt gewerkt. „Wie de toestanden in deze bedrijfstak kent, zal onmid dellijk inzien, dat dit geen verkorting maar verlenging van de werktijd be tekent. De mogelijkheid van wetsont duiking wordt hierdoor vergroot", al dus de heer Elsinga. Ter vergadering werd meegedeeld; dat de Bond thans 5232 leden telde Dit bleef echter niet lang zo. De heer N. Post uit Zaandam kwam namens de leden enkele cadeaux aanbieden en 't eerste geschenk bestond uit 63 aan meldingsformulieren van nieuwe le den. De verdere jubileumgeschenken bestonden uit een tiendelige encyclo pedie, een tape-recorder, een zilveren sigarettenkoker voor elke bestuurder en een geschenk in geld voor het fonds „Draagt Elkanders Lasten" en het eigen fonds „Steun in Nood". Onze aileten hebben sinds Helsinki vorderingen gemaakt" MOSKOU, 15 mei. De Russische ploeg voor Melbourne zal uit ongeveer 550 personen bestaan, daarbij inbegrepen 30 arbiters, 20 journalisten en een aantal gedelegeerden voor de verschillende con gressen. Wat de voorbereiding betreft is niets aan het toeval overgelaten. Zo zal een aantal koks het gezelschap vergezellen, voorzien van overvloedige levensmiddelen: varkensvlees, kalfs- en rundvlees, yoghurt en niet te vergeten boekweit voor de „kasja", het nationale gerecht waar de Rus niet buiten kan. Alhoewel het seizoen in Rusland pas begonnen is zijn reeds tal van goede prestaties verricht: Barteniev 10.4 en Konovalov 10.5 sec. op de 100 meter; Kuts 29 min. 32 sec. op de 10.000 meter; Lituyev 51.3 op de 400 meter horden; Kachkarov 2.06 en fite- panov 2.04 meter bij het hoogspringen; Popov 7.49 bij het verspringen; Tscher- bakov 15.96 meter in de hinkstap- sprong en Boelanov 4.40 meter bij het polsstok hoogspringen. Zes atleten hebben bij het kogelslingeren de 61 meter overschreden. Krivonosov ver beterde zijn wereldrecord enkele we ken geleden tot 65.85 mete en Samot- zvetov kwam op 64.41 meter. eigenaardigheden. Michel Peslink, vice-president van het Russisch Olympische Comité, is kort geleden gedurende twee weken in Australië geweest teneinde zich persoonlijk op de hoogte te stellen van de eigenaardigheden van de verschil lende banen en velden, van het kli maat en van de kwesties van de huis vesting. Hij toonde zich in het alge meen tevreden over wat hij gezien had. Ten aanzien van de Russische kan sen liet hij zich zeer voorzichtig uit. „Onze atleten hebben sinds Helsin ki grote vorderingen gemaakt", zei hij, „maar de concurrenten zijn na tuurlijk ook niet met de armen over elkaar blijven zitten. Toch geloof ik dat wij te Melbourne betere resul taten zullen bereiken dan te Hel sinki." Rusland zal te Melbourne uitkomen in alle nummers, behalve in hockey, een tak van sport die in Rusland wei nig of niet beoefend wordt. In Augustus zullen te Moskou 10.000 atleten deelnemen aan de Spartakiade ter gelegenheid van de opening van het Loeiniki stadion dat aan 100.000 toeschouwers plaats biedt. Deze Spar takiade kan als een voorbereiding tot de Olympische spelen worden be schouwd, en zal worden voorafgegaan door qualificatiewedstrijden in geheel Rusland. LONDEN, 15 mei. Het Engelse elftal dat woensdagavond te Stock holm tegen Zweden uitkomt de ont moeting wordt geleld door onze land genoot Leo Horn zal in dezelfde samenstelling verschijnen als in het Wembleystadion, toen Brazilië met 4-2 werd verslagen. Slechts één wijziging moest worden gemaakt. Rechtsbuiten Stanley Matthews van Blackpool werd vervangen door John Berry van Manchester United. Vier spelers van Manchester United, de league-kampioen, zijn nu in het team opgenomen. Stanley Matthews, die zo schitterend tegen Brazilië heeft ge speeld, vertoeft thans in Kenya in Afrika. Noieer alvast de datumzaterdag 2 juni a.s. 01 ok dit jaar organiseert het „Zeeuwsch Dagblad" weer een grote wandeltochtDe vijfde nog al liefst. Het wordt dus een lustrum- tocht, waarvoor nu reeds grote belangstelling bestaat. Voor het eerst zal ook een tocht worden ingelast van 40 km. V kunt dus deel nemen aan de 10, 15, 25 of 40 km. Als datum hebben we vastgesteld zaterdag' Z juni a.s. De start zal wederom plaatsvinden bij bet „Schuttershof" te Goes. INSCHRIJFFORMULIER: Hiermede verzoeken wij U mij/groep te noteren: Naam: Plaats: Adres: als deelnemer aan de wandeltocht. Ik doe mee aan dekm-tocht. Voor individuele deelnemers: het verschuldigde inschrijfgeld ad is per postwissel voldaan. Voor telt leden, waarvoor is verschuldigd groepen: de groep maal is Het verschuldigde bedrag is per postwissel voldaan. Als leider (leidster) treedt op Doorhalen wat niet van toepassing is. Het inschrijfgeld is als volgt: jongeren tot en met 15 jaar: 0,75; 16 jaar en ouder: 1,25. Leden N.W.B. genieten 50 cent reductie. SAARBRüCKEN, 15 mei. In de finale van de F.A.-beker is naar men weet de doelverdediger Trautmann aan de nekwervels gewond. Dezer da gen heeft zich een overeenkomstig geval tijdens een voetbalwedstrijd te Kübelberg in het Saargebied voorge daan. De 29-jarige Robert Geier werd, toen hij een schot op zijn doel afweer de, zo ernstig aan de ruggegraat ver wond, dat hij onmiddellijk naar het ziekenhuis moest worden overge bracht, waar hij aan de gevolgen van de verwondingen is overleden. In verschillende talen zal worden gezongen 's-GRAVENHAGE, 15 mei. De televisiekerkdienst, die op eerste Pinksterdag van half elf tot kwart over elf uit de Nieuwe Kerk te Amsterdam zal worden uitgezonden, zal een internationaal karakter hebben. In deze dienst zulten namelijk voorgaan de rev. James Keil lor, van de English Reformed Church te Amsterdam; pasteur Mare Jospin, van de Eglise Reformée Walonne te Amsterdam; pfarrer H. Fischer, van de Deutsche Evangelische Gemeinde te Rotterdam en Dr. H. Berkhof, rector van het Hervormd Seminarie te Driebergen, welke laatste de preek zal houden. Behalve door de Nederlandse ge meente zal de dienst door leden van de genoemde buitenlandse ge meenten te Amsterdam worden meegemaakt. De responsoria en an dere gezangen der gemeente zullen in de verschillende talen worden gezongen. GOES, 15 mei Door de „Concours- combinatie 't Centrum" werd deelgeno men aan een wedvlucht vanuit Mons. In concours waren 314 duiven en de gemid delde afstand bedroeg 171 km. De C.C.C.-uitslag luidt: 1. W. Scheers, Goes; 2. M. B. de Munck, Goes; 3 en 12. C. Jansen, Goes; 4. P. Dieleman, Wolfaarts- dijk; 5 en 15. W. Louisse, Goes; 6. A. Priester, Goes; 7. C. Duynkerke, Borsse- le; 8. P. Tolhoek, Wemeldinge; 9. M. Schouten, Wemeldinge; 10 en 17. Gebr. Van Stel, Wemeldinge; 11. Gebr. Pries ter, Borssele; 13 en 14. I. Boer, Wolfaarts- dijk; 16 en 23. D. Kloosterman, Goes; 18. J. Duynkerke, Borssele; 19. Jac. Egge- been, Wolfaartsdijk; 20. J. van Dalen, Goes; 21. W. L. Walhout, Borssele; 22 en 24. J. Bakker, Goes; 25. G. de Hong, Goes. De verenigingsuitslagen luiden: Goes: 1. W. Scheers; 2 en 33. M. B. de Munck; 3 en 6. C. Jansen; 4, 7,15, 21 en 25. W. Louisse; 5 en 31. A. Priester; 8. 11. 14 en 16 D. Kloosterman; 9. J. van Dalen; 10, 12 en 20 J. Bakker; 13, 18, 27, en 35 G. de Hond; 17 en 29 E. Harinck; 19 en 32 A. Lockefeir; 22. D. Wijs; 23 en 30 U. I. van Bemden; 24. J. Schrijver; 26 en 34 J. Olivier; 28. M. Tilroe. Wolfaartsdijk: 1, 5 en 7 P. Dieleman; 2, 3, 11 en 17 I. Boer; 4. Jac. Eggebeen; 6. 10, 12 en 10 J. Tholenaar; 8 en 14 P. A. v. Loo; 9. Gebr. Houtekamer; 13 en 19 J. v. d. Velde; 15 en 18 J. G. de Jager. Borssele: 1, 8 en 9 C. Duynkerke; 2. Ge- brs. Priester; 3. 13 en 14 J. Duynkerke; 4, 10 en 11 W. L. Walhout; 5 en 6 Verr. Krijger; 7. J. Schoolmeester; 12. M. Wel- leman. Wemeldinge: 1 en 0 P. Tolhoek; 2, 7 en 13 M. Schouten; 3, 4 en 8 Gebr. Van Stel; 5, 9 en 10 R. v. d. Berge; 11 en 12 M. Jere- miasse.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 9