ECONOMISCHE NOODZAAK WELLICHT GROTER DAN VREDESWIL Eerst ouderdomsverzekering daarna ziekenfondswet Alleen P.v.d.A. voelt voor voogdijschap van Verenigde Naties Vuurkracht van de troepen wordt niet minder Echtgenoten voeren strijd om twee schilderijen Dulles over bezoek van Soekarno Kinderbijslagwet in studie Geen speelbal in internationale politiek Heer dan 100 doden in Algerië PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND De Russische demobilisatie-plannen Westen reageert Koninklijk bezoek aan staatsmijnen Vreemde parallel Minister Suurhoff is van mening: MANNEN ZONDER VREES Eerste Kamer sprak over Nieuw-Guinea „Eigenwijze adviezen" Ruiten sprongen in Den Haag Telefoon 2438 (b.g.g. voor redactie 3987, voor adm. 2970), Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord- straat 35. Tel. 2009, Tel. redactie 2347 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 88, Tel. 326} Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs ƒ0.47 per week, ƒ2.— p. maand, 5.85 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwsch Dagblad 12c Jaargang No. 3397 Wnd.-boofdredacteur: Prof. Dr. J. J. de Jong - Directeur: Jacq de Smit Woensdag 16 mei 1956 c SCHOUWEN AAN DE SPITS (Pagina D Op- en ondergang van Zon en Maan: Donderdag: Zon op 4.42 u„ onder 29.32 u. Maan op 12.26 u. onder 1.24 u. Hoogwater vrijdag 18 mei: Vlissingen: 7.13 u. 1.87 m., 19.38 u. 1.59 m. Terneuzen: 7.42 u. 2.05 m., 20.08 u. 1.77 m. Wemeldinge: 8.51 u. 1.69 m., 21.17 u. 1.35 m. Zierikzee: 8.34 u. 1.49 m., 20.55 u. 1.16 m. Ambonezen in staking BAKNEVELD, 15 mei. Alle man nen van het ruim 600 personen tellen de Ambonezenwoonoord te Biezen, tussen Barneveld en Lunteren zijn in staking uit protest tegen de nieuwe verzorgingsregelingen. De Ambonezen zijn voornamelijk werkzaam bij de in dustrieën in de omgeving. Overigens is het kamp rustig. GOES, 16 mei. De Russische verklaring over de vermindering van de troepensterkte is in de westerse landen niet ongunstig ont vangen. Men heeft met belangstelling kennis genomen van het be sluit van de Sowjet-Unie en men juicht het in zekere zin ook wel toe. Uit de reacties, die uit tal van landen en van vele autoriteiten in de loop van gisteren en in de afgelopen nacht zijn ontvangen, blijkt echter wel duidelijk, dat men het besluit van de Russen niet in de eerste plaats ziet als een poging om de spanning in de internationale wereld te verminderen, doch veel meer als een stap, die de Sowjet- leiders hebben genomen met het oog op de economische positie, waarin de Sowjet-Unie verkeert. Rusland heeft gebrek aan arbeiders voor de landbouw en voor de industrie. Doch, zo voegde hij er aan toe, wat Rusland gaat doen betekent niet in de eerste plaats een vermindering van de militaire macht. Heruitrustinci In gezaghebbende Westduitsa kringen wordt verklaard dat de 30.000 man Russische troepen die uit Oost-Duits- land teruggetrokken zullen worden, minder dan tien procent van de Sow- jet-troepen in Duitsland uitmaken. De Zal, zo wordt in diverse westelijke kringen geoordeeld, de Sowjet-Unie haar beloften aan het volk inlossen, dan dient Rüsland spoedig op een ho ger welvaartsniveau te komen. Het levensmiddelenpakket dient groter van omvang te zijn en de prijzen op de binnenlandse markt dienen te dalen in de Sowjet-Unie. Vandaar, aldus velen, het besluit om minder mensen onder de wapenen te houden, doch hen in te schakelen in het productieproces. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, John Foster Dulles, heeft zelfs verklaard liever te zien dat Russische soldaten op wacht staan dan dat zij in fabrieken staan om atoom bommen te maken. In een commentaar op de Russische bekendmaking dat de Russische strijd krachten met 1.200.000 man zullen worden ingekrompen, zei de minister dat de V.S. niet van plan zijn hun strijdkrachten in te krimpen als ant woord op de Russische propaganda- daad. Afwijzing geweld? In antwoord op vragen gaf hij echter toe dat de Russische bekendmaking mogelijk tevens een afwijzing van het gebruik van geweld in internationale aangelegenheden inhoudt. In een van te voren opgestelde ver klaring, zei de minister: „De Verenig de Staten juichen de Russische be kendmaking toe, waarin wordt aange kondigd dat de Russische strijdkrach ten binnen het komende jaar met 1.200.000 man zullen worden inge krompen, indien zal blijken dat de be doeling is af te zien van het gebruik van geweld bij internationale aange legenheden. De meest in het oog sprin gende verklaring is echter de nood zaak in Rusland voor meer werkkrach ten voor industrie en landbouw". Economische overwegingen Minister Dulles zei ervan overtuigd te zijn dat het Russische besluit is ge baseerd op economische overwegingen. Rusland werkt nog steeds aan de ont wikkeling van nieuwe wapens en tracht de jongste bekendmaking te ge bruiken als een propagandawapen, on getwijfeld in de hoop dat de andere landen nu ook hun strijdkrachten ver der zullen inkrimpen. vermindering wordt bovendien teniet gendaan door de heruitrusting van de Sowjet-troepen in Duitsland in de af gelopen 21 maanden, waardoor de vuurkracht van deze troepen vrijwel verdubbeld is. Overigens zullen sommige open plekken die de demobiliserende Rus sen zouden achterlaten, waarschijnlijk direct opgevuld worden door eenheden van het nieuwe Oostduitse „nationale volksleger", aldus deze kringen. In de Westduitse bondsdag hebben de socialisten aangedrongen op ver mindering van de sterkte van het W. Duitse leger. zy werden gesteund door de liberalen. Bondskanselier Adenauer onthield zich van commentaar. Verleiding De Canadese minister van buiten landse zaken, Lester Pearson, heeft verklaard, dat de Russische demobili satie-afkondigingen voor de N. A. V. O. partners een grote verleiding inhouden om hun eenheid te laten verslappen. Hij zei hierover: „Angst is dikwijls de sterkste band en nu die angst gedeel telijk verdwijnt moeten wij iels als aanvulling daarvoor vinden. Daarom is de Atlantische raad het er over eens geworden dat de niet-militaire samen werking belangryker is dan ooit". Geen Rembrandis, maar toch duur... BREDA, 15 mei. De schilderijen van Rembrandt, die men in de Canadese stad Toronto ontdekt meende te hebben, blijken achteraf geen Rembrandts te zijn maar schilderijen van de hand van David Teniers, een Vlaamse meester uit de 17e eeuw, waardoor de beide gevonden werken toch nog een zeer hoge waarde vertegenwoordigen. Het blijkt nu, dat deze twee „Teniers" indertijd door een mevrouw uit Breda zijn geschonken aan een van haar dochters, die gehuwd is met de Canadese Belg Richard van O., 56 jaar oud en reeds eerder gehuwd. De bedoeling was, dat deze schilderijen als een herinnering aan thuh, in de familie zouden blijven, en dat ze nooit zouden worden verkocht. De heer van O. heeft nog een zoon uit zijn eerste huwehjk, die nu 17 jaar oud is en binnenkort naar de universiteit gaat. Omdat dit nog al wat kosten met zich meebrengt besloot de heer van O. deze twee kostbare schilderijen te gelde te maken. Daartegen verzet zich op het ogenblik de echtgenote, met het argument dat deze schilderijen voor haar en haar dochtertje bestemd zijn en niet voor de heer O. Mevrouw U. in Breda, die de schilderyen heeft geschonken, is hiervan op de hoogte. Zy heeft een brief en later een telegram naar Toronto ge stuurd, waarin zy nadrukkelijk bevestigt, dat de schilderijen inder daad bedoeld zyn voor haar dochter en haar kleindochter. De heer O. en zyn vrouw hebben beiden een advocaat in de arm ge nomen, om na te gaan, wie de werkelijke eigenaar van de schilderyen is, de man of de vrouw. WASHINGTON, 15 mei (Reuter). De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, John Foster Dulles, heeft vexklaard dat het bezoek van president Soekarno van Indonesië de vriend schapsbanden tussen de V.S. en Indo nesië zal versterken. De minister verklaarde te verwach ten dat president Soekarno een duide lijk begrip zal krijgen van de funda mentele banden van vriendschap die zouden kunnen bestaan tussen de Ver. Staten en een natie als Indonesië, die kort geleden haar onafhankeiykheld heeft verkregen en die te kampen heeft met vele problemen die uit deze on afhankelijkheid voortvloeien. Verkeerde parallel Dulles merkte op, dat Indonesië nog slechts enkele jaren geleden zich van het kolonialisme heeft losge maakt, terwijl dit met de V.S. al eer der het geval was. Over deze scheve voorstelling en verkeerde parallel is verder op de persconferentie, waarop Dulles zyn verklaring lanceerde, niet gesproken. DEN HAAG, 15 mei. Minister Suurhoff heeft medegedeeld, dat het ontwerp van een algemene kinderby - slagwet thans aanhangig is by de mi nisterraad. Of de huidige regering dit ontwerp nog bij de Kamer zal indienen is niet zeker. Ter zake van moeiiyk- heden, waarvan in een rapport van de S.E.R. is gewag gemaakt, heeft de re gering knopen moeten doorhakken. Of de moeilijkheden thans zyn opgelost zal moeten bhjken by de parlemen taire behandeling, heeft de minister medegedeeld. Wat het vraagstuk van een nieuwe weduwen- en wezenverzekering aan gaat, dit is nog in studie by de S.E.R. Het is uitgesloten, dat deze verzeke ring reeds op 1 januari a.s. tot stand zou kunnen komen. Omtrent een technische herziening van de werkloosheidswet is het advies gevraagd van de sociale verzekerings raad en het algemeen werkloosheids fonds. De daartoe in het leven geroe pen commissie is nog niet met haar arbeid gereed gekomen. Imposante mynapparatuur zorgde tij dens het koninkiyk bezoek aan de nieuwe staatsmijn Beatrix voor een ren van schachten. suggestieve achtergrond. H,M. de Ko^ ningin bezichtigde hier tydens haan werkbezoek aan Limburg o.m. het bO« 's-GRAVENHAGE, 16 mei. De minister van sociale zaken eh volksgezondheid, de heer Suurhoff heeft medegedeeld, dat er eeh voorontwerp voor een ziekenfondswet is, maar dat het overleg nog niet die resultaten heeft opgeleverd, dat hij meende tot indiening tö kunnen overgaan. Hij gaf te kennen, dat hij geen moeilijkheden wilds riskeren voor de ouderdomsverzekering in veilige haven was ge bracht. Verscheidene problemen zullen in de ziekenfondswet tot oplossing moeten worden gebracht. Deze houden a.o. verband met het feit, dat men thans een gesplitste ziekenfondsverzekering kent, er zyn verplicht en onver plicht verzekerden en dat er ver snippering is in de uitvoeringsorgani satie. Door de indeling van de werkge bieden van de fondsen ontstaan voorts Franse boeren protesteren PARIJS, 15 mei. (Reuter). De Franse boerenbond heeft dinsdag be sloten de landwegen zaterdag a.s. te blokkeren met boerenwagens en trac toren, uit protest tegen de landbouw politiek van de regering. Sr. Een groep Belgische en Luxemburgse oorlogsinvaliden brengt een bezoek aan ons land. Op de eerste dag waren zy o.m. te gast in de Willem Hl kazer- ïe te Apeldoorn, waar leden van het depot marechaussee op motoren de monstraties gaven. We zien op deze foto een van de motorrijders gesnapt op het moment, dat hij door een muur „breekt". (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG, 15 mei. Twee weken geleden was het de socialis tische oud-premier prof. Schermerhorn, die er in de Eerste Kamer voor pleitte Nieuw-Guinea op te dragen aan de Verenigde Naties, als zijnde het enige middel om Nieuw-Guinea van zijn „klassiek- koloniale" structuur te verlossen. Dat hij toen voor een belangrijk deel namens zijn fractie sprak, werd vanmiddag duidelijk, toen, bij de behandeling van de Nieuw-Guinea-begroting voor 1955 en de be groting van overzeese rijksdelen voor 1956, de socialistische senator De Dreu ongeveer hetzelfde standpunt verdedigde. „De. loop der internationale ontwik keling zal op den duur de status van Nieuw-Guinea bepalen", aldus de heer De Dreu. Hij kwam tot de conclusie dat Nederland enerzijds rustig moet doorgaan met de ontwikkeling van dit gebiedsdeel, maar dat 't anderzijds zeer de moeite waard is de vraag te over denken hoe ons land (t.a.v. Nieuw- Guinea) zich kan bevrijden van het odium een koloniale mogendheid te zyn. Spreker dacht, dat de K.V.P. het wel met dit standpunt eens zou zijn, maar de heer Derksen (kath.) hielp hem uit de droom. De KVP voelt niets voor de denkbeelden van prof. Schermerhorn en aan een voogdijschap van de Ver enigde Naties heeft ze bepaald geen behoefte. De heer Derksen erkende, dat de loop van de internationale ontwikke ling van groot belang is voor de toe komstige status van Nieuw-Guinea, maar de ontwikkeling van de bevol king zelf is van meer beslissende be tekenis. Wel stelde spreker in dit ver band de vraag, of het ambtenarenap paraat op Nieuw-Guinea niet wat al te eenzijdig samengesteld is uit ambte naren uit het voormalig Nederlands- Indië. Als dit inderdaad zo is, dan dient hier verandering in te worden aangebracht, want zelfs de schijn van kolonialisme moet vermeden worden. Geen wingewest Ook de heer Algra (AR.) heeft zich tegenover de heren Schermerhorn en De Dreu geplaatst. Deze spreker ge loofde, dat de kwestie-Nieuw-Guinea in de toekomst een belangrijke rol zal gaan spelen in de Nederlandse poli tiek. Nieuw-Guinea is geen wingewest, maar een gebied, dat een uitgebreide en kostbare verzorging vereist. Over dracht van het beheer over dit gebied aan de Verenigde Naties zou er toe leiden, dat Nieuw-Guinea een speelbal zou worden in de internationale poli tiek. De A.R. staat dan ook volstrekt af wijzend tegenover de opvattingen van de P.v.d.A. omtrent een trustschap. Het is goed, dat men bij de komende ka binetsformatie zich ernstig beraadt over de ontwikkeling van Nieuw- Guinea. Het Nederlandse volk heeft er recht op te weten hoe de regering in deze zaak staat. Lof voor gouverneur Prof. Molenaar (lib.) zei, dat Neder land wat betreft Nieuw-Guinea rustig op de ingeslagen weg moet voortgaan. Het beleid ten aanzien van dit gebieds deel wordt niet gevoerd voor Neder land of voor de Ver. Naties, maar voor de economische ontwikkeling van de bevolking van Nieuw-Guiiiea. Het ri sico, dat er gesproken zal worden over „behartiging van koloniale belangen'", moeten we desnoods maar laten lopen. De liberale senator had veel lof voor gouverneur Van Baal, aan wiens oor deel hy meer waarde wenste te hech ten, dan aan vele „eigenwyze advie zen". Ook de christeiyk-historische afge vaardigde Reyers moest niets van een voogdijschap van de V.N. hebben. Het is onjuist te veronderstellen, dat de be volking van Nieuw-Guinea by zo'n trustschap meer gebaat zou zyn dan bij de huidige verhouding. Antillen In de avondvergadering heeft de heer Algfa (a.r.) nog gesproken over het recente conflict met de Antillen. Hij vroeg inlichtingen over het gesprek dat door de ministers Beel en Luns in Den Haag met de gouverneur is gevoerd, vooral naar aanleiding van hardnekki ge geruchten, die de ronde hebben ge daan en waarin werd beweerd dat de ministers Beel en Luns t.a.v. deze zaak niet één lijn zouden trekken. De heer Algra zei in het algemeen de houding van de gouverneur te kunnen waarde ren. Ex-koning Leopold van België heeft dinsdagmiddag op het paleis Bucking ham een bezoek gebracht aan koningin Elizabeth en de hertog van Edinburgh. DE BILT ZEGT: Iets lagere temperaturen Toenemende bewolking met later enige regen. Matige tot krachtige wind tussen zuid- en noordwest. Iets lagere middagtemperaturen dan gisteren. verschillende moeiiykheden. De vraag of confessionele fondsen moeten wor» den erkend is mede een vraag, welk» in de wet zal moeten worden opgelost zo zeide de minister, die voorts v6fi oordeel is, dat er bepalingen in de wèt moeten komen waardoor verzekerd wordt, dat de medewerkers con amori mede doen. Daaraan zit weer vast dè honorering der medewerkers. Drie oplossingen In beginsel ziet de minister drie op lossingen: 1. de hele 'zaak terugdraaien naar de vrije verzekering; 2. instelling van een nationale gezondheidsdienst naar het Engelse model; 3. het wette lijk vaststellen van het bestaande sy steem, waardoor men van het bezet- tingsbesluit op de ziekenfondsen af komt. Het advies, dat de sociaal-econo mische raad heeft uitgebracht, komt neer op een wettelijke vaststelling van het bestaande. Straaljager door gelulds' barrière: DEN HAAG, 16 mei. Enkele wyken van Den Haag werden gistermiddag opgeschrikt door 'n luide knal, die werd veroorzaakt doordat een straaljager de ge luidsbarrière doorbrak. Vele be woners werden niet alleen opge schrikt door de knal, maar ook door het springen van ruiten. Ook grote spiegelruiten van winkels werden niet gespaard. De straal jager vloog boven het land, ter- wyi hij zich boven de zee had moeten bevinden. ALGIERS, 15 mei (Reuter). Bij verspreide gevechten in geheel Algerië zijn maandag en dinsdag meer dan honderd rebellen gesneuveld. De felste gevechten werden geleverd om een huis in een Arabisch dorp bij Algiers, dat door de opstandelingen in een fort was veranderd, compleet met gepant serde schietgaten en loopgraven in de tuin. Aan de gevechten namen 400 Franse militairen en twee tanks deel. Nadat de tanks het fort beschoten hadden, gingen de Fransen tot de stormaanval over, terwijl vrouwen en kinderen hals over kop uit het dorp vluchtten. Na zes uur hadden de Fransen de weerstand gebroken en het fort vernietigd.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1