Sowjet-Unie vermindert troepensterkte IN ALLE KAMPEN BLEEF HET RUSTIG Fransen voeren versterkingen aan Soekarno uit Djakarta vertrokken Economische en politieke overwegingen Eden wil niet spreken over verdwenen kikvorsman Koningin Juliana bezocht Limburg Verkiezingen in Saarland PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Er werd reeds op gerekend OOSTENRIJKERS GINGEN NAAR DE STEMBUS 'Propaganda-manoeuvre' „Geheime dingen" /Transport" koninklijk R.K. stembuswinst in Oostenrijk Atoomconferentie in Moskou „Indonesië moet strijd tegen het kolonialisme voortzetten" Ambonezen in verzet tegen verzorgingsregeling Ook in Zeeland werd (beheerst) gestaakt Ontslag voor stakers uit Kruiningen Telefoon 2438 (b.g.g. voor rtdactlo )087, voor adm. 2970), Qlro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord straat 35. Tel. 2009, Tel. redactie 2347 •n >162; Vlissingen: Nieuwstraat 6% Tel. 326; Terneuzen: Dykstraat 28-28. Exploitatie'. Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.47 per weekt 1%<— p. maand, ƒ5.85 per kwartaal. Losse nummers 18 cent. Advertentieprijs 24 cent per rn.ni. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwsch Dagblad ZEEUWSCH DAGBLAD- WANDELTOCHT (Pagina D 12c Jaargang No. 3396 Wnd.-hoofdredacteur: Prot. Dr. J. 3. de Jong - Directeur: Jacq de Smit Dinsdag 15 mei 1956 Op- en ondergang van Zon en Maan: Woensdag: Zon op 4.44 u., onder 20.80 u. Maan op 11.07 u., onder 0.58 u. Hoogwater donderag 17 mei: Vlissingen: 6.10 u. 2.07 m., 18.33 u. 1.80 m. Terneuzen: 6.42 u. 2.24 m., 19.05 u. 1.98 m. Wemeldinge: 7.55 u. 1.81 m., 20.20 u. 1.50 m. Zierikzee: 7.38 u. 1.5» m., 19.59 u. 1.28 m. MOSKOU, 14 mei. Reuter. De Sowjet-Unie is van plan 'de sterkte van de strijdkrachten te verminderen. Dit heeft de perschef van het Russische ministerie van buitenlandse zaken vandaag in Moskou medegedeeld. Het ligt in de bedoeling dat de vermindering zal plaats vinden voor 1 mei 1957 en dat de mannen, die vrij komen, hoofdzakelijk zullen worden tewerk gesteld in de landbouw. Naar wij vernemen heeft deze Sowjet-verklaring in de westelijke landen niet het grote opzien gebaard, dat de leiders in het Kremlin daarvan wellicht hadden verwacht. Zowel uit Washington als uit Londen kwamen hedenochtend in de vroegte berichten, waarin werd gezegd, dat men reeds enkele dagen was voorbereid op deze Russische mededeling- De strijd in Algerië ALGIERS, 15 mei. (Reuter). De strijd in Algerië heeft in de af gelopen 24 uur weer aan 38 per- standelingen het leven gekost. Het In de verklaring van de perschef van het ministerie van buitenlandse zaken te Moskou werd gezegd, dat de Rus- «ische strijdkrachten met 1,2 miljoen manschappen zullen worden vermin derd. Er worden 63 divisies ontbonden, w.o. drie luchtmachtdivisies, die In O. Duitsland zijn gestationeerd. Voorts werd medegedeeld dat 375 oorlogsschepen zullen worden opge legd en dat een aantal opleidingskam pen voor militairen zal worden geslo ten. Een gevolg van deze maatregel van de Sowjet-Unie is dat de begroting van defensie gewijzigd zal worden en het bedrag, uitgetrokken voor leger, luchtmacht en vloot lager zal worden gesteld. De gelden, die vrijkomen, zul len, naar in de officiële verklaring wordt gezegd, worden gebruikt voor vreedzame doeleinden. De Russen heb ben het voorstel van president Eisen hower om toezicht in te stellen op de bewapening in de lucht, van de hand gewezen. Stemmen uit het Westen Een woordvoerder van generaal Gruenther, de Navo-bevelhebber in Europa, verklaarde in Parijs dat elke wijziging van de sterkte der Sowjet- strijdkrachten uiteraard voor de wes telijke militaire leiders belangrijk is. De kwestie zal echter ernstig bestu deerd moeten worden voor de werke lijke betekenis ervan kan worden overzien. De perschef van president Eisen hower, Hagerty, verklaarde in Washington, dat de Sowj et-maatre gel meer betekenis zou hebben ge had als de Sowjet-Unie meer be reidheid had getoond op de recente ontwapeningsconferentie in Londen, vooral waar het Eisenhowers voor stel voor inspectie vanuit de lucht betrof. De Russische bekendmaking kom niet onverwachts, zo zei Hagerty. M nister Foster Dulles en Eisenhowe raadsman op het gebied van de on wapening, Stassen, hebben de vorig week nog verklaard dat zij die maa regel verwachtten. In westelijke kringen bp de Ve Naties in New York heeft de Sowjet bekendmaking geen verrassing gewek Men had deze maatregel verwacht, z het niet zo snel, als „propagand; manouevre" na de onlangs opgeschort ontwapeningsbesprekingen in Londet Buitenlandse waarnemers in Moski geloven, dat bij de beperkingen van t Sowjet-strijdkrachten zowel econom sche als buitenlandse politieke ove wegingen een rol spelen. Huidige sterk; De Sowjet-strijdkrachten tellen vo gens westelijke ramingen circ 4.600.000 man. Het leger beschikt ove 175 divisies met 3.200.000 man, de m: rine telt 600.000 man en beschikt ove de grootste duikbootvloot ter werelc n.l. 475 duikboten. Op het punt van op pervlakte schepen zou de Sowjet-ma- rine betrekkelijk zwak zijn. De lucht macht telt 800.000 man en circa 20.000 operationele vliegtuigen, waarvan 80 procent met straalmotoren. Zy heeft de sterkste vloot jachtvliegtuigen en 1200 tot 1500 lange-afstands bommenwer pers. De Russen hebben aanzienlijke voor raden atoom- en waterstofwapens. Die voorraden moeten vermoedelijk in vier cijfers worden uitgedrukt. Bij de pro- duktie van bommenwerpers lopen zij snel in op de Ver. Staten. Voorts zijn zij ver gevorderd met de ontwikkeling van gelelde projectielen. De Oosteuropese landen, Oost-Duits- land inbegrepen, hebben een land macht van bij elkaar circa 1.500.000 man, een luchtmacht van 100.000 man en een marine van 20.000 man.' Britse Lagerhuis LONDEN, 14 mei. (Reuter). Labourleider Hugh Gaitskell heeft In het Lagerhuis verklaard dat hij niet aan de woorden van de minis ter Eden twijfelde toen hij zei, dat noch hij noch enige andere minis ter wist van het optreden van de verdwenen kikvorsman Lionel Cr abb. Volgens hem wees het gebeurde wel op „een hoogst onbevredigende toe stand bij de geheime dienst". Ook de admiraliteit zou volgens hem toch wel op de hoogte zijn geweest. In elk geval was de admiraliteit verantwoordelijk voor de bewaking van de Russische schepen. Gaitskell wilde weten op wiens ge zag rechercheurs in Portmouth bladen hadden gescheurd uit het register van WANSSUM, 14 mei. H.M. de Ko ningin heeft vandaag een werkbezoek gebracht aan het ontwikkelingsgebied van Noord-Limburg en het gebied in de Roerstreek rond de Beatrixmijn. Eerst bezocht de Koningin de stich ting „Maria Roepaan" in Ottersum, 'n verzorgingshuis voor r.k. geestelijk ge stoorden. Vervolgens werd het kasteel Well onder de gemeente Bergen be zocht, waar het vormingscentrum voor Noord-Limburg is ondergebracht. De Koningin werd verder o.a. nog ingelicht over de planologie in Lim burg en over de ontwikkeling van de Beatrixmijn. SERENADE Vanavond hebben de twee muziek verenigingen van Maastricht en de koninklijke zangvereniging „Maas- treecher Staar" aan Koningin Juliana te Maastricht een serenade gebracht. i»e walvisvaarder „Willem Barendsz" zal tijdelijk als olietanker dienst gaan doen. Er zullen met het schip reizen worden gemaakt naar de Perzische goit het hotel waar Crabb en een metgezel logeerden. Minister Eden antwoordde dat hij niet bereid was in het lagerhuis zaken te bespreken, die tot de geheime dienst behoren. „Ik kan niet antwoorden zon der dingen te onthullen, die geheim moeten blijven", aldus de minister. Deze weigering werd ontvangen met uitroepen als „schande" en „treed af". Motie verworpen Een motie van afkeuring van Edens houding, ingediend door Labour werd verworpen met 316 tegen 229 stemmen. aanvoeren van versterkingen voor de Franse troepen is gisteren en vannacht onverminderd doorge gaan. Naar wij vernemen zouden gisteren weer 2000 Franse militai ren in Algiers zijn aangekomen. Nadat opstandelingen in de provincie Oran een konvooi van vijf tankwagens 'ïadden aangevallen, hebben Fransa .roepen bij tegenactie 20 opstandelin gen gedood. De Fransen slaagden erin vier van de ontvoerde chauffeurs te bevrijden. Na een mislukte aanslag op de bur gemeester van Rivet hebben Franse troepen die per helikopter aangevoerd waren, een groep opstandelingen on schadelijk gemaakt. Aan Franse zijde vielen vijf gewonden. De opstandelin gen, die in uniform waren, verloren 18 doden, w.o. een luitenant. 45 rebel len werden gevangen genomen. Jordaanse officieren voor krijgsraad AMMAN, 14 Mei (Reuter). Twea hoofdofficieren van het Arabische le gioen Btaan voor een krijgsraad te recht. Zij worden er van beschuldigd zich na het ontslag van Sir John Glubb met geweld van de macht in Jordanië te hebben willen meester maken. Dit is bekend gemaakt door de stafchef van het Arabische legioen, All Abu Nuwar. Hij sprak de geruchten over ernstige onrust in het Arabische le gioen tegen. Jordanië schuldig aan grensincident JERUSALEM, 14 mei (Reuter). De gemengde Israëlisch-Jordaanse be standscommissie heeft verklaard dat Jordanië de schuld draagt voor het grensincident van vorige woensdag. Bü dit incident werd een Israëlische vrachtwagen met passagiers beschoten, waarbij echter geen slachtoffers vie len. Het vijfjarig jongetje, N. P. L. E. te Amsterdam, Is spelenderwijs in eeii vaart geraakt en verdronken. Minister Algera over streekvervoer DEN HAAG, 14 mei. De Ned. Ver. van Transportondernemingen (NVTO) zal zich voortaan koninklijk mogen noemen.Dit deelde de minister van verkeer en waterstaat mr. J. Algera mede tijdens de viering van het 75- jarlg bestaan der organisatie te Den Haag. Minister Algera heeft in een her denkingsrede gezegd, dat de tegen woordige maatschappij zonder wegver voer niet kan functioneren. Het Ne derlandse vervoersapparaat te land vervoerde over de weg in 1954 inter lokaal 274 miljoen reizigers, lokaal 537 miljoen, en in groepsvervoer en met toerwagenritten bijna 47 miljoen pas sagiers. Per vrachtauto werd ruim 90 miljoen ton binnenslands en 4 miljoen internationaal vervoerd. Dit op een to taal van 1 miljard reizigers en 120 miljoen ton goederen, de spoorwegen inbegrepen. Het werd mogelijk het platteland te ontsluiten door het vormen van streekondernemingen voor personen vervoer. Daartoe werden 2486 vergun ningen uitgegeven, waarvan 2101 voor het vervoer van arbeidskrachten. Deze ontwikkeling betekent dat het ook in de toekomst niet nodig zal zijn om woonwijken te concen treren in de buurt van industrieën. De toerwagenritten hebben een ge weldige stoot gegeven aan het (so ciale) toerisme. Het internationale vakantievervoer was in 1954 ruim 12% maal groter dan In 1938. In Oostenrijk zijn voor het eerst sinds 1930 algemene verkiezingen gehouden. De foto toont de president van Oosten rijk, Theodor Koerner, die onder de belangstelling van vele camera's zijn stembiljet in de bus deponeert. (Voor een beschouwing over de be tekenis van deze verkiezingen verwij- zijn wij naar het „Gesprek van de dag" op pagina 3). WENEN, 14 mei De volkspartij heeft bij de zondag in Oostenrijk gehouden parlementsverkiezingen beslag gelegd op 82 van de 165 zetels in het parlement, dat wil zeggen bijna de absolute meerder heid. Bij de vorige parlementsverkiezin gen in 1953 behaalde de partij 74 zetels. De socialisten hebben 75 zetels gekre- gên tegen 73 in 1953, de partij van de vrij heid (liberalen) 5 (14) en de communis ten en linkse socialisten 3 (4). MOSKOU, 15 mei (Reuter). De door Sowj et-Rusland georganiseerde conferentie over de kernenergie is gis teren in Moskou geopend. Deze confe rentie, die bijgewoond wordt door 1009 geleerden uit de Sowjet-Unie en meer dan zestig geleerden uit andere landen, waarbij Nederland, zal een week du ren. Ook de vooruitgang die het westen op het gebied van de kernwetenschap gemaakt heeft, zal besproken worden. DJAKARTA, mei. (Reuter). President Soekarno van Indo* nesië is vandaag uit Djakarta vertrokken voor een bezoek aan diverse landen in het westen en aan de Verenigde Staten. Voor zijn vertrek zei Soekarno gesterkt te zijn door de wetenschap, dat het hidonesi* sehe volk eensgezind is ten aanzien van het opzeggen van alle te« ronde tafelconferentie bereikte overeenkomsten en dat het beseft, dat het zijn strijd tegen het kolonialisme moet voortzetten. De Indonesische minister van bui tenlandse zaken, Roeslan Abdulgani, die Soekarno op zijn reis vergezelt, zei, dat hij ervan overtuigd is, dat de be trekkingen van Indonesië met de wes terse landen, die bezocht zullen wor den, nog verbeterd zullen worden door het presidentiële bezoek. Hy voegde hieraan toe, dat het betreurd moest worden, dat niet alle westerse landen bezocht kunnen worden. Het presidentiële gezelschap werd in Dj al:arta uitgeleide gedaan door Défilé voor prinses Wilhelmina APELDOORN, 15 mei. Gistermid dag hebben ongeveer 40 Belgische en 20 Luxemburgse oorlogsinvaliden ge defileerd voor prinses Wilhelmina. Dit défilé is door de prinses afgenomen terwijl zij in een open auto zat, die geparkeerd stond voor het grote toe gangshek van het paleis Het Loo. GOES, 14 mei. De aangekondigde stakingen in de woonoorden van Ambonezen hebben vandaag weliswaar in de meeste kampen plaats gevonden, doch gelukkig hebben voorzover wij tenminste daarover inlichtingen hebben kunnen krijgen zich in geen enkel kamp ernstige incidenten voorgedaan. Het is gebleken dat niet in alle provincies de staking onder de Ambonezen vandaag algemeen was. Een deel van de kampbewoners ging normaal aan het werk. Ook in de diverse woonoorden in Zeeland is het vandaag rustig geweest. In verscheidene woonoorden van Ambonezen zijn vanochtend stakingen begonnen uit protest tegen de nieuwe verzorgingsregeling. Ongeveer honderd personen uit de woonoorden Schattenberg en Marum, die werkzaam zijn in een montageafd. in Drachten, hebben zich vanmorgen niet op het werk gemeld. De staking in deze woonoorden is algemeen. In het woonoord „Lunetten" is het volkomen rustig. Naar schatting zijn 60 personen aan het werk gegaan. Het grootste deel van de bewoners is niet gaan werken, rustig. Zij hielden zich echter Geen keukens gewenst De ongeveer 160 Ambonezen die on dergebracht zijn in het kamp Beender- ribben onder de gemeente Steenwij- kerwold en die overwegend tot de na tionale partij behoren, hebben gewei gerd de nieuwe steun- en menagere geling te aanvaarden. Reeds enige tijd geleden waren er voorbereidingen voor de uitvoering van deze regeling getroffen en een aannemer uit Blokzijl zou keukentjes en toiletten bij de woonbarakken aan brengen. Toen echter de palen voor de keukentjes waren geslagen, bleken de ze de volgende ochtend weer uit de grond te zijn gehaald en nadat zich dit enkele malen had herhaald, werden de keukentjes tenslotte in een lega barak opgeslagen. De toestand in het kamp was echter gisteren volkómen rustig. Het kleine percentage werkers uit het kamp is op de gewone tijd aan de slag gegaan en ook de scholieren waren om negen uur in de scholen present. Zeeuwse woonoorden In de woonoorden Seisweg en Na dorst is alles rustig verlopen. Zoals overal werd omstreeks negen uur de dag begonnen met het hijsen van de vlag, waarna een kerkdienst volgde. Zes man uit het woonoord Seisweg zijn normaal naar hun werk gegaan. Ook de kinderen van de lagers en middel bare scholen gingen naar school. Le vensmiddelen werden in dit woonoord naar behoefte genomen. Van het woon oord Nadorst begaven zich slechts en kelen naar-het werk. Enkele leerlingen van de lagere scholen lieten verstek gaan en een paar leveranciers werden teleur gesteld: zo moest een melkboer onverrichterzake het kamp verlaten. In Vlissingen De eerste dag waarop de Ambonezen onder de „zelfverzorgingsregeling" vielen is ook in Vlissingen heel rustig verlopen, zowel in het woonoord op het Havendorp als in dat aan de Nw. Vlissingseweg. Ambonezen, die hier verblijf houden en in industrieën werkzaam zijn bleven thuis en lieten verstek gaan op het werk. Op de K.M. „De Schelde" werken normaal circa 100 Ambonezen. Van daag waren er slechts 24 verschenen. Wanneer hun wegblijven niet al te lang duurt komen zij er met een be risping af, deelde men ons mede. An ders is onmiddellijk ontslag het gevolg van dit ongeoorloofd verzuim. Op de Munitiefabriek te Hoogerheide waar Ambonezen uit Kruiningen zijn tewerkgesteld was vanmorgen geen enkele Ambonees verschenen. Wij ver namen, dat de directie hen onmiddel lijk ontslag heeft gegeven. Om circa half negen vond in alle woonoorden een plechtig vlag-hijsen plaats, waarbij toespraken werden ge houden. Daarna volgde een kerkdienst. Geen hongerstaking In het woonoord Vlissingen I wenste men schijnbaar niet in „hongerstaking" te gaan. De melkboer, die het kamp binnenkwam, verkocht aan vele ge zinnen melk en pap. Bewoners van dit woonoord deden voorts inkopen bij winkeliers op het Havendorp. We hebben getracht contact te krij gen met de voorzitter van de Kamp- raad te Vlissingen, doch ons werd te verstaan gegeven dat hij niet te spre ken was. Zijn plaatsvervanger bleek niet bereid commentaar te geven. vice-president Hatta en buitenlands# autoriteiten, waaronder de ambassa deur van de Verenigde Staten in In donesië. Op het vliegveld in Singapore is Ruslan Abdulgani gevraagd naar com mentaar op het proces Jungschlaeger, H(j antwoordde: „Wij betreuren het, dat zijn dood het normale verloop van het recht heeft verhinderd". Pro-Duitscnt 70 pet SAARBRUECKEN, 14 mei. De drie pro-duitse partijen in het Saargebied hebben bij zondag ge houden gemeenteraads- en dis trictsverkiezingen 70°/o van het aantal uitgebrachte stemmen be haald. De christelijke volkspartij van de voormalige premier Hoff mann verwierf 23 van het aan tal stemmen. Van de pro-Duitse partijen gaat de christen-democratische partij mei? 27 pet. aan het hoofd, gevolgd door de rechtse Duitse party van de Saar on der leiding van dr. Schneider met 24.8 pet. en de sociaal-democratische par ty met 18.3 pet. Bij de parlementsver kiezingen in december was het percen tage voor de drie partyen resp. 25.4, 24.2 en 14.3 (plus 5.8 pet. voor de pro- Franse afdeling van de sociaal-demo cratische partij, die inmiddels in da sociaal-democratische partij is opge gaan). De verkiezingen, waarbij viervyfde van het kiezerskorps gestemd heeft, zijn zonder incidenten verlopen. Honderd boerderijen verwoest De goeverneur van de provincie Oran heeft meegedeeld dat er In dia provincie sedert 7 mei een honderdtal boerderijen door de opstandelingen verwoest of verbrand is. Naar de stoomvaart maatschappij „Nederland" mededeelt zal het ms Oranje voortaan op de uitreis naar In donesië ook Aden aanlopen, voor da eerste maal op de reis, die 15 juni a.s. in Amsterdam begint. Waarschijnlijk zal in het najaar 1956 Aden ook op da thuisreis worden aangedaan. DE BILT ZEGT: Droog weer Droog weer met wisselende bewol king, overwegend matige westeiyk# wind. Weinig verandering in tempera tuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1