50.000 naalden gehanteerd? Spaak pelijki optimistischer ;e markt over gemeenschap en Euratoom „Christelijk onderwijs wordt van vele kanten bedreigd" HET BOEK Uitdaging communistische wereld moet worden aanvaard Rivierkleigebied heeft vele specifieke problemen Harmonikabussen nu ook Nederlandse wegen Maandag 14 mei 1956. ZEEUWSCH DAGBLAD „Izvestia" is boos op de Britten Offers nog steeds nodig „Schoolvoorbeeld van slechte ontwatering, ontsluiting en verkaveling" Primeur voor Gelderse tram Olie in Sinkiang pagina 4 Scherpe woordenwisseling met Franse senator STRAATSBURG, 12 mei. ANP. De Belgische minister van bui tenlandse zaken, Paul Henri Spaak, heeft in het parlement van de Europese ko'en- en staalgemeenschap verklaard, dat hij thans op timistische.- is omtrent de totstandkoming van de Europese gemeen schappelijke markt en van Euratoom dan tijdens de Brusselse zitting in maart j.l., omdat duidelijk is komen vast te staan, dat de grote strijd van morgen de economische strijd is. „Wij zullen in de eerst volgende jaren tegenover een grote economische uitdaging van de communistische wereld komen te staan en als Europa zijn economi sche macht daarbij zou verliezen, zou ook de politieke positie van ons werelddeel ineenstorten, waardoor de verantwoordelijkheid van hen, die de vorming van een Europese economische gemeenschap willen laten mislukken, enorm geworden is", aldus minister Spaak. Tegen het einde van de zitting spit ste het debat zich meer en meer toe tot een woordenstrijd tussen senator De- bré en een aantal andere afgevaardig den, waarbij ook zijn socialistische landgenoot Lapie scherp stelling tegen hem nam. Toen Debré zo onvoorzichtig was om in zijn repliek tot minister Spaak te zeggen, dat ook kleine landen machtsposities kunnen ontwikkelen in supra-nationale instellingen, zoals volgens hem bleek uit het feit, dat België evenveel „ambtenaren" in de Hoge Autoriteit van de E.G.K.S. had als Frankrijk en Duitsland, nl. twee, terwijl de andere landen er maar Zijn rede, welke meer dan een uur duurde, was een rechtstreeks antwoord op een aanval van de Franse ex-Gaul listische senator Michel Debré op de Euratoom- en de Euromarkt-projecten. De eenling Debré die, zoals Spaak het uitdrukte „in deze assemblee de op positie vormt", had vrijwel hetzelfde betoog gehouden, dat hij volgens zijn eigen zeggen al zeven jaar lang steeds weer herhaalt: dat de integratie van het Europa der zes landen waardeloos is, dat alleen samenwerking met Engeland „zoals in de West-Europese Unie" tot enig re sultaat kan jeiden, en dat de andere landen moeten erkennen, dat het brandpunt van de Europese politiek en de Europese toekomst in Afrika ligt, waar Frankrijk thans een eenzame strijd voor een Europese toekomst voert. Tegenspraak Minister Spaak wees op de flagrante tegenspraak tussen Debré's argumen tatie, dat Frankrijk op het gebied der kernenergie best op zijn eigen benen kan staan en „het klaarblijkelijke min derwaardigheidscomplex" van de Franse senator ten opzichte van diens land, waaruit de vrees is geboren voor de „industriële machtsconcentra ties en monopolieposities van een en kei land". Hoe ongegrond die vrees is, wordt volgens Spaak wel heel duidelijk, als men bedenkt, dat kleine landen als Nederland en België bereid zijn de vrije concurrentie in het kader van de gemeenschappelijke markt te aan vaarden zonder beducht zijn, dat hun eigen economische positie daardoor in het gedrang zal komen. Franse woordvoerders, aldus Spaak hebben zelf met grote duidelijkheid uiteengezet, dat geen enkel Euro pees land afzonderlijk de geldmiddelen en de technische mogelijkheden bezit om de Europese achterstand op het ge bied van de kernenergie in te halen, Het gaat bij het ondernemen van een poging niet alleen om het bouwen van atoomkrachtcentrales, maar om het onder de ogen zien van een ontzaglijke industriële revolutie, waarop de Sow- jet-Unie zich, naar men zegt, aan het voorbereiden is door de training van een miljoen atoomtechnici. De grootste krachtsinspanning van onze landen af- ïladLfr faienqb anö rMNSBAG 15 MEI. HILVERSUM 1 1402 m.). KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en liturg, kal. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gr. 9.00 V. d. huisvr. 9.35 Waterst. 9.40 Licht baken. 10.00 V. d. kleuters. 10.15 Gram. 10.55 Idem. 11.00 V. d. vrouw. 11.30 School radio. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. 12.80 Land- en tuinb.meded. 12.33 Amus.muz. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.20 Lichte muz. 13.40 Gram. 13.50 Gevar. progr. 15.00 Schoolradio. 15.30 Franse muz. 16.00 V. d. zieken. 16.30 Zie- kenlof. 17.00 V. d. jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsuitz.: Rijksdelen Overzee: De mensen in Zuid Nieuw-Guinea, door Pater G. Zegwaard, M.S.C. 18.00 Voor de .jeugd. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Cello en piano. 19.00 Nws. 19.10 Gram. 19.15 Uit het Bock der Boeken. 19.30 Muz. parade. 20.20 Act. 20.35 De gewone man. 20.40 Gram. 21.20 Mens en huwelijk, causerie. 21.40 Sopr. en piano. 22.00 De geestelijke hygiëne van de moderne woningbouw en stadsontwikkeling, vraaggespr. 22.10 Ra dio Filh. sextet. 22.45 Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nws. 23.15—24.00 Gram. met toelichting. HILVERSUM II (298 ra.). AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Toer- wagenrally. 8.30 Gram. 9.00 Gym. voor de vrouw. 9.10 V. d. huisvr. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. (10.3010.35 Toerwagenrally). 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Mandoline-ens. en solist. 11.30 Volks liederen. 11.50 Gram. 12.00 Mil. ork. 12.30 Land- en,tuinb.meded. 12.35 Toerwagen rally. 12.40 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Promenade-ork. 13.55 Koer sen. 14.00 Liederen over de romantiek van de zeevaart. 14.40 Schoolradio. 15.00 V. d. vrouw. 15.30 Kamermuz. 16.00 Gram. (16.20—16.25 Toerwagenrally). 16.30 V. d. jeugd. 17.30 Gram. 18.00 Nws. 18.15 Plano- spel. 18.30 V. d. jeugd. 18.45 Gram. 18.55 Parijs spreekt tot u. 19.00 V. d. kleuters. 19.05 Gevar. progr. 19.45 Toneelbeschou wing. 20.00 Nws. 20.05 Rep. 20.15 Gevar. progr. 22.15 De Antwoordman. 22.30 Sopr. en piano. 22.55 Ik geloof, datcans. 23.00 Nws. 23.15 New York caljing. 23.20 Act. 23.30- 24.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA. NTS: 20.00 Journ. en weerber. 20.15 21.50 Filmprogr. BRUSSEL (324 m.). 11.45 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.00 Schoolradio. 15.45 Gram. 16.00 Koersen. 16.02 Orgelspel. 16.30 Vlaamse muz. 17.00 Nws. 17.10 Viool en plano. 17.45 Boekbespr. 18.00 V. d. jeugd. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 19.50 Caus. 20.00 V. d. vrouw. 21.00 Omr.ork. 22.00 Nws. 22.15 Kamermuz. 22.5524.00 Nws. zonderlijk zou daarbij in het niet ver zinken, zo zei de Belgische minister. Woordenstrijd één hadden, richtte ook de president van de Hoge Autoriteit, Mayer, zich tegen hem. Mayer wees erop, dat hij en zijn me deleden van de Hoge Autoriteit vol strekt geen ambtenaren zijn, maar verantwoordelijke mannen in een on afhankelijke positie ten opzichte van de nationale regeringen. Juist het be staan van zulk een onafhankelijke exe cutieve maakte het domineren van een enkel land, waarvoor Debré zo be vreesd is, onmogelijk, zei Mayer, en hij voegde erbij, dat Frankrijk, indien het inderdaad in staat was op het gebied van kernenergie op eigen benen te staan, zeer zeker niets van de gemeen schappelijke markt voor die energie te vrezen zou hebben. Vervoer Van Nederlandse zijde is, behalve door de rapporteur Jhr. Van der Goes van Naters, aan het gehele debat over de Brusselse rapporten alleen deelge nomen door de heer P. J. Kapteijn, die zich speciaal bezighield met het vraag stuk van het vervoer in verband met het project voor de gemeenschappelij ke markt. Dit project dient het ver voer als produktieapparaat in staat te stellen op de meest economische wijze te functioneren en deel te nemen aan het vrije spel der concurrentie. De ta rieven van alle vervoerdragers zouden openbaar moeten worden gemaakt, be toogde hij. Hij hoopte dan ook, dat bij de uitwerking van de plannen meer aandacht aan het vervoersaspect zou worden besteed. De ontwerp-resolutie inzake Eura toom en Euromarkt werd tenslotte met op een na algemene stemmen aangeno men. De ene tegenstemmer was de heer Debré. Daarna werd de zitting verdaagd tot 18 juni a.s. MOSKOU, 12 mei (Reuter). Het officiële Sowjetrussische dagblad „Iz vestia" schrijft in een bericht van zijn Londense correspondent, dat werd ge publiceerd onder de kop „Britse pu bliek woedend over de zaak-Crabb", dat deze affaire onverenigbaar is met het internationale recht en met de grondbeginselen der gastvrijheid. De „Izvestia"-correspondent te Londen meldt o.m. dat vele Britse dagbladen een volledig onderzoek naar alle aspecten van dit schande lijke voorval van spionage-onder-wa- ter eisen, benevens strenge bestraffing van de hiervoor verantwoordelijken. Ook meldt de correspondent, dat het Britse volk volkomen inziet hoe onver enigbaar het optreden van bepaalde Britse kringen, zoals dat in de zaak- Crabb aan de dag trad, is met het in ternationale recht en de grondbeginse len der gastvrijheid. Prof. Waierink voor Geref. Schoolverband: (Van onze §-redacteur) UTRECHT, 12 mei. Op de in Utrecht gehouden vergadering van het Geref. schoolverband heeft de pedagogisch adviseur, Prof. Dr. J. Waterink, gesproken over de posi tie en de taak van het chr. onder wijs. Hij riep op tot nadere bezin ning op de onderwijsstructuur in Nederland. Prof. Waterink zei in zijn herden kingsrede, dat er in de afgelopen 50 ZALTBOMMEL, 12 mei. „Het rivierkleigebied als probleem gebied" was het onderwerp, dat van vele kanten vandaag werd be licht op de regionale dag van de 36e wetenschappelijke bijeenkomst der Nederlandse Bodemkundige Vereniging in het Nutsgebouw van Zaltbommel, waar hoogleraren en deskundigen op landbouwweten- schappelijk gebied voordrachten hielden. De geografische, geologi sche, agrarische, sociologische en economische aspecten van de kom- gronden in het rivierkleigebied werden behandeld, evenals de ont wikkeling van deze streken tot een renderend landbouw- of weide gebied. Zilplaalsen 65, slaapplaatsen 55 op DOETINCHEM, 12 mei. De N.V. Gelderse Tramwegen zullen woensdag gaan rijden met z.g. har monikabussen, dat zijn gelede autobussen, lange voertuigen met een harmonikaverbinding. De eer ste bus zal gaan rijden op het tra ject Gendringen-Nijmegen. De Gelderse Tramwegen hebben in dit opzicht de primeur in Ne derland. In het buitenland met name in Zwitserland en Duitsland zijn deze bussen reeds inge voerd. De bussen, die een lengte van ruim 17 meter hebben, kunnen 120 perso nen omvatten. De maatschappij heeft tien bussen, die samen één miljoen gulden kosten, besteld. Zij zijn ge bouwd op een M.A.N.-Kaessbohrer- chassis en gecarosseerd bij de fa. Ver heul in Waddinxveen. De directie van de Gelderse Tram wegen is tot het besluit om dit soort bussen aan te schaffen gekomen om het tekort aan chauffeurs te onder vangen en om het vervoer op de druk ke lijnen te vereenvoudigen. GEKOPPELD. Het tweede lid van de bus is aan het eerste gekoppeld door een stel in el kaar rustende draaikransen, waardoor beide wagens in het horizontale vlak, d.w.z. bij het nemen van bochten, ten opzichte van elkaar kunnen draaien. Beide delen staan op vier wielen. Aan de buschauffeurs worden geen bijzon dere eisen gesteld, omdat het bestu ren van deze harmonikabussen weinig afwijkt van het besturen van de nor male bussen. Doordat het tweede lid automatisch door het eerste in de goede richting wordt gehouden, is het achteruit rijden ook gemakkelijk. De harmonikabussen hebben een maximum-snelheid van 68 km. per u., doch de toegestane snelheid bedraagt 65. km. Het aantal zitplaatsen is ook 65 en het aantal staanplaatsen 55. De bus heeft een gewicht van 13.5 ton en is uitgerust met een M.A.N.-motor, die een vermogen heeft van 135 p.k. bij 2000 omwentelingen. De cylinder- inhoud bedraagt 8.276 lt. De verwar ming geschiedt via een oliestook- systeem buiten de motor om. KRU1N1NGEN Wedvlucht. De zaterdagvliegers uit deze gemeente hielden een wedvlucht vanuit Vilvoorde (64 km). In concours 41 duiven. De uitslagen waren als volgt: C. Sonke 1, 4, 8 en 12; H. van Koeveringe 2, 3, 7, 9, 10 en 11; L. Openneer 5; J. C. Stroo- snjjder 6. Prof. Dr. C. H. Edelman zei o.m., dat, hoewel de kleigebieden een reputatie hadden van vruchtbaarheid en welvaart, de zandgronden een volledige revolutie hebben doorgemaakt, terwijl de kleige bieden weinig voordeel hebben getrokken van de technische vooruitgang van de laatste driekwart eeuw. De komgronden, die slecht of niet waterdoorlatend zijn, beslaan een oppervlakte van meer dan 100.000 ha. Deze gronden zijn sterk ver waarloosd en hebben een voor deze tijd teleurstellende en te lage opbrengst. Ter verduidelijking van de moeilijkhe den, waarmee men te kampen heeft bij het opstellen van een drainagesysteem, gaf Ir. J. W. van Hoorn een overzicht van de algemeen geologische gesteldheid LONDEN, 12 mei (Reuter). Com munistisch China heeft olie aange boord in het Dzungaria bekken in het noorden van Sinkiang, zo is vandaag medegedeeld op een vergadering van vooraanstaande oliedeskundigen te Peking, aldus het communistische nieuwsbureau „Nieuw China". In een -boodschap aan de vergade ring deelden de onderzoekers, die werken in het gebied Karamai, mede, dat drie van de vier oliebronnen, die in dit gebied gereed zijn gekomen in produktie zijn genomen, waarvan een maandag j.l. Van de andere tien ge< boorde bronnen hadden er zes olie houdend gas uitgelaten. erlands enige naaldenfabriek, vanuit de lucht gezien (K.L.M.-foioj van de komgronden. Hij vertelde o.m. dat in.de winter een neerslag van 1 milli meter een verhoging van de grondwater stand van 2,5 tot 5 centimeter kan bete kenen. Een goede waterbeheersing kan worden bereikt door het drainagesysteem in de beter doorlatende ondergrond aan te brengen, terwijl met de mogelijkheid van bovengrondse afvoer van water door de zodelaag naar de drainsleuf rekening moet worden gehouden. BEDRIJFSTYPE De vraag, of deze komgronden gras land-, bouw- of gemengde bedrijven moe ten hebben, werd beantwoord door Prof. Dr. L. M. 't Hart. Hij zei o.m., dat mits er een goede ontwatering is ak kerbouw in Nederland rendabeler blijkt te zijn dan grasland. Daartegenover staat echter, dat de tot heden gestichte kleine bedrijven (van 12 ha) als graslandbedrijf in de komgronden toch lonender zijn, mede omdat de grondbewerking veel zorg vraagt, de gewassenkeuze beperkt is, de structuur van de akkergrond zal terug lopen en de bemestingskosten voor gras land lager zijn dan voor bouwland. Ook tal van sociale faktoren zijn debet aan de bestaande achterstand van de komgronden en de bevolking daar. Hier' over sprak Ir. L. J. A. de Jonge. De jaar lijkse verpachtingen en de pachtprjjsop' drijvingen remden de welvaartsontwik keling af en hadden een a-sociale uit werking. De strijd tegen het water en het isolement werkten een individualistische instelling in de hand. BÜ de nu snel vorderende ontsluiting der gebieden kan een sociologisch onder zoek naar de mentale remmingen tot de samenwerking en het rationeel gaan den ken en werken niet worden gemist. Voor lichting op allerlei gebied en sociaal ont wikkelingswerk is van zeer groot belang voor het opbouwwerk. „Een schoolvoorbeeld van slechte ont watering, ontsluiting en verkaveling' noemde Ir. G. J. ter Brugge, die zijn be schouwing wijdde aan de economische consequenties van verbetering van dit gebied, de komgronden. Cultuurtechnisch is gestreefd ni een planmatige ruilverkavelingsopzet, maar de oorlogshandelingen hebben dit doorbroken. Na de oorlog is geprobeerd om vernielde boerderijen „in het veld" op te bouwen, zodat de afstand boerde rij-grond geen probleem meer was, maar de bouwkosten bleken te hoog en de boeren waren niet voorbereid. jaar veel reden tot dankbaarheid was. In het bijzonder dacht prof. Waterink aan de grondwettelijke gelijkstelling van het bijzonder met het openbaar onderwijs. Ondanks de trouw aan het gerefor meerd belijden die er in brede kringen heerst, zag prof. Waterink verschil lende gevaren die zich allengs tegen over het christelijk onderwijs hebben verheven. In de eerste plaats dat het schriftuurlijk godsdienstig belijden en beleven overwoekerd wordt door een filosofie die zich hult in de mantel der religie, maar die naar de vaste overtuiging van >rof. Waterink in we zen de wortel van het religieus be staan aantast. De grote aanval op het christelijk onderwijs komt vanuit de hoek der wetenschap. Verwarring van begrip „Altijd weer stuit men hij de heden daagse bestrijding van het gerefor meerd standpunt t.o.v. de christelijke school op een beschouwing van opvoe ding en onderwijs, die in wezen aan de pedagogische activiteit een vreemd karakter toekent", aldus prof. Wate rink. De uitspraak, gedaan op de jaar vergadering van de Herv. Raad voor Kerk en School: „de school ligt op 't grensterrein tussen cultuur en kerk", duidt volgens spr. op een wel zeer grote verwarring van begrip. Want in wezen wordt de positie van de school bepaald door cultuur noch kerk, maar door de opvoedingsopdracht die God aan de ouders geeft. En als men dit uit het oog verliest komt men tot al lerlei relativering van de zaken der christelijke opvoeding, aldus spr. Tragiek van een vraagteken Achter dit alles ligt volgens de hoogleraar in feite een filosofie, die de kenbaarheid van Gods gebod in de opvoedingspraktijk loochent. Spr. beschouwde het als diep tragisch, dat in ons land, waar men meer dan 80 jaar voor de chr. school streed, de vraag of deze school eis der Schriften is meermalen op zijn best met een groot vraagteken beant woord wordt. Ondanks zijn dankbaarheid voor de gelijkstelling hield ook deze volgens de hoogleraar een gevaar in: „Want naarmate er minder offers gevraagd worden van ons, begrijpen wy min der, dat het offer nog steeds voor onze chr. school nodig is. En in een zelfde mate sterft de liefde voor de school, waarvoor onze ouders zware offers brachten." Toekomst Hebt U op één dag wel eens Bezoek aan de enige naaldenfabriek, die ons land rijk is (Van één onzer verslaggeefsters) Als Marietje uit Vaals gaat trouwen, zal ze beslist een goede huis vrouw worden. Maarof ze ooit met plezier de naald ter hand zal nemen, valt. nog zeer te betwijfelen. Iedere dag laat Marietje 50.000 naalden door haar vingers glijden. Je kunt nu eenmaal ook een beetje tevéél van het goede krijgen en Marietje zal als ze straks getrouwd is waarschijnlijk voorlopig wel geen naald meer kunnen zien! Marietje werkt op de sorteerafdeling van de enige naaldenfabriek die ons land rijk is, de N.V. Eerste Nederlandse Naal denfabriek A. F. Musolf te Vaals. Deze fabriek maakt ongeveer 150 verschillende soorten naalden. In do „vakwereld" spreekt men over „systemen". Ieder sy steem heeft zijn eigen afmetingen. Verre weg het grootste deel van de produktie is bestemd voor de industrie en gaat naar de confectie-, de lingerie- of de schoen en lederwarenfabrieken. Negentiende deel van de 20 miljoen naalden die jaarlijks de fabriek in Vaals verlaten wordt geëx porteerd naar landen In alle werelddelen. In de naaldenfabriek werken onge veer 120 mensen, evenveel mannen als vrouwen. Het maken van naalden Is een verschrikkelijk precies werkje en het duurt dan ook verschillende jaren, voordat iemand helemaal zelfstandig Is. De naaldenproduktie is machinaal, maar er komt toch ook nog heel wat handwerk bij kijken. De machines in de fabriek worden voor het grootste deel door de mannelijke arbeiders bediend. De meisjes staan of zitten achter grote tafels, waar zij de naalden sorteren en Inpakken. Twee meisjes werken de hele dag voor een fabrikant, die in zijn machines alleen maar kromme naalden kan gebruiken. Eén van hen heeft een klein machientje, waar zii de naalden één voor één instopt en door het overhalen van een handeltje in de gewenste toestand brengt. Haar collega controleert door mid del van een vernuftig apparaat, of de buiging wel precies is zoals die zijn moet. Ze heeft daarvoor een lamp, die de naalden ettelijke malen vergroot op een doek projecteert. Op dit doek is een kromme lijn getekend en zodra een naald te zien is naast deze lijn, betekent dat, dat hij net zolang verbogen moet worden tot hij precies wegvalt achter het voorbeeld. Tachtig bewerkingen! Het duurt ongeveer twee maanden voordat een naald kant en klaar de fa briek kan verlaten en in die tijd onder gaat hij zo'n 80 hoofd- en bijbewerkin gen. Eerst worden de naalden in een gro te machine gereduceerd (getrokken of gerekt). Daarna verhuizen ze naar een andere afdeling, waar ze van een ruwe punt worden voorzien. Eén naald wordt in zachte toestand voor de harding twee maal gepunt. Een speciale machine trekt uiterst precies de groeven in de naalden, waardoor later de draad geleld moet wor den. Een nög nauwkeuriger werkje is het aanbrengen van het oogje, dat precies de juiste lengte en breedte moet hebben en dat moet uitkomen op het kanaal of de groef van de naald. Alle arbeiders in de fabriek dragen een overall of een mouwschort, want er wordt bij de fabrikage veel met olie gewerkt. De naalden worden daar ook niet schoner van en daarom moeten zij tijdens het produktieproces wel zes maal gewassen en weer gedroogd wor den. Nadat alle hoofdbewerkingen achter de rug zijn en ook de punt van de kolf (het platte bovenstuk) is afgerond, worden de naalden gehard. In een automatische har dingsoven worden ze roodgloeiend ge maakt en daarna vallen ze in koude olie. Ze zijn dan echter zó keihard, dat ze bij de minste of geringste weerstand door midden zouden breken. Daarom worden ze nog eens in een warm oliebadje ge stopt om hun elasticiteit terug te krijgen. Roetzwart Ondanks al deze „badjes" zitten de naalden zó onder de olie, dat ze roet- zwart zijn. Er is echter een heel ma chinepark ter beschikking om hun uiterlijk te verfraaien. Door de ma chines worden ze drie keer gepolijst: het ergste vuil gaat er af bij het voor- polijsten, dan worden ze nog eens na gepolijst en tenslotte helemaal klaar- gepolijst. De oogjes zitten dan nog vol vuil en daar wordt natuurlijk ook jets aan ge daan. Voor het oogpolijsten zijn alweer zo'n vijf bewerkingen nodig. De scherpe kant van het oogje wordt daarbij afge rond, zodat de draad niet breekt bij het naaien. Voor het oogpolijsten moeten de naalden allemaal aan de lange draad van een spoel geregen worden en er zijn een paar meisjes, die de hele dag de naalden één voor één met de hand aan de draad hangen. Gedurende de produktie worden de naalden tussen de verschillende be werkingen door zes maal uitgezocht en gecontroleerd. Sommige Industrienaalden moeten per minuut 6000 steken maken. Om overver hitting te voorkomen worden de naalden tenslotte vernikkeld of verchroomd. Daarna gaan ze naar de inpakafdeling, waar ze door vijf meisjes met de hand ln dozen, doosjes en mapjes worden ver pakt Beneden in de fabriek staan grote kis ten, waarin ongeveer 150.000 naalden le der verpakt zijn. En op die kisten zijn namen van Nederlandse plaatsen geschil derd, maar ook die van plaatsen ln verre landen: Lagos, U.S.S.R., er is geen we relddeel, waar geen naalden uit Vaals ge bruikt worden! Prof. Waterink bezag niet alleen 't verleden, maar ook de toekomst: „In die toekomst zal het nodig zijn, dat men zich nader en intensiever gaat bezinnen op de taak, die het belijdend geref. volksdeel heeft t.o.v. de gehele onderwijsstructuur in Nederland. Het is niet voldoende om hierbij alleen aandacht te wijden aan de lagere scho len. Prof. Waterink deed een beroep op de verantwoordelijkheid van de christen-ouders, omdat zoals hij zei, „wij er zeker van kunnen zijn dat in de eerstvolgende 25 jaar over het lot van de chr. school zal worden beslist". Wij moeten bedenken dat defaitisme een belijdend christen onwaardig is. Volgens prof. Waterink zijn er dui zenden eenvoudigen die wachten op het verlossende woord waardoor zij zelf ook weer moed krijgen om te gaan spreken. Het voorstel van de voorzitter, ds. W. E. Gerritsma te Zoetermeer, om een telegram te zenden aan de 97- jarige mede-oprichter van het G.S.V., het ere-lid de heer J. v. d. Waals, aan oud-secretaris de heer P. Timmermans en aan mr. G. T. Donner, oud-voorzit ter, werd door de vergadering onder applaus aanvaard. Bij het G.S.V. (een interkerkelijke organisatie) zijn thans 480 scholen aangesloten met 2578 leerkrachten en 84.465 leerlingen. Gelukwensen Vele organisaties op onderwijsgebied hadden afgevaardigden gezonden om het bestuur felicitaties aan te bieden en ook de minister van O. K. en W. was op de jubileumbijeenkomst ver tegenwoordigd. De heer G. C. Lang uit Brussel bracht gelukwensen over van de Belgische Prot. Chr. Onderwijsver., hetzelfde deed prof. dr. J. T. Daling uit Grand Rapids namens het Calvin College. Uit de wereld ran W. Ter Horst; Naar het levende Woord, deeltje I en II. Kok, Kam pen. Dit is een zeer waardevolle aanwinst voor het Chr. onderwijs, een methode om de bijbel zelfstandig te leren lezen, te le ren waar het staat, wat er staat, waar het om gaat, en waar het staat in het verband met de hele bijbelse geschiede nis. Zodra de kinderen in staat zijn te lezen, in de tweede helft van het tweede leerjaar, kan met het eerste deeltje be gonnen worden. Voor elk volgend leer jaar is een nieuw deeltje bestemd. Af gaande op wat voor het laatste deeltje beloofd is moet dit ook zeer geschikt zijn voor de laagste klassen van het M.O. en voor de jongste catechisanten. Met be langstelling zien wij de volgende deeltjes tegemoet. Aan alle hoofden van Chr. scholen raad ik met nadruk aan, van deze methode kennis te nemen. M. Dr. G. O. Berkouwer; Conflict met Rome. 3e druk, Kok, Kampen. Daar bij een vroegere druk reeds op de inhoud van deze sublieme studie van de bekende dogmaticus is ingegaan, vol staan wij ditmaal met de aankondiging van deze nieuwe druk. Al is dit boek voor niet-theologen niet zó toegankelijk als de andere werken van Dr. Berkouwer, daardoor bewijst deze derde druk slechts dat dit Werk in de theologische wereld zich een plaats aan het veroveren is on der de standaardwerken op het gebied van de controverse RomeReformatie, En terecht! M.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 4