A Rebellen maken zich op voor hevige strijd Niet aangesloten bedrijven voortaan uit V.V.V.-reclame geweerd Soekarno brengt bezoek aan de VS Panische angst bij bevolking in Algerië Rouw op Cyprus Lijf-aan-lijf gevechten Hollet en Pineau naar Moskou „God wil mensen en kerken bij elkaar brengen" Ambonezen zullen vandaag in staking gaan Verzet tegen uitkeringsregeling Zeeuwse V.V.V. heeft uitstekend seizoen achter de rug PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Studenten slaags in Argenti mie Grote stad dreigt puinhoop te worden Gesprek over Nieuw-Guinea? Nieuwe ziekte bedreigt kippenstapel Oud-minister Marchant overleden Hongerstaking in Souburg Veel is in wording Provinciale Voorjaarsvergadering te Aardenburg Dhr Oskamp„Reclame!" Conferentie o.l.v. Prins Bernhard Telefoon 8438 (b.g.g. voor redactie 3887. voor adm. 2970), Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord straat 35. Tel. 2009, Tel. redactie 2347 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 826; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs ƒ0.47 per week, ƒ2.— p. maand, 5.85 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwsch Dagblad 12e Jaargang No. 3395 Wnd.-hoofdredacteur: Prof. Dr. J. J. de Jong - Directeur: Jacq de Smit Maandag 14 mei 1956 r MAR1ETJE EN DE NAALDEN (pagina 4) Op- en ondergang van Zon en Maan: Dinsdag: Zon op 4.45 u., onder 20.29 u. Maan op 9.46 u., onder 0.27 u. Hoogwater woensdag 16 mei: Vlissingen: 5.11 u. 2.25 m., 17.35 u. 2.06 m. Terneuzen: 5.43 u. 2.41 m., 18.08 u. 2.43 m. Wemeldinge: 6.59 u. 1.87 m., 19.27 u. 1.63 m. Zierikzee: 6.43 u. 1.63 m., 19.05 u. 1.40 m. NICOSIA, 14 mei. Op Cyprus duurt de rouw nog steeds voort even als de algemene staking. Zondagmorgen hebben verzetslieden een bom geworpen naar een legerba- rak in Famagusta. Twee Britse mili tairen en een Cyprioot werden ge wond. BUENOS AIRES, 14 mei. (Reuter). Katholieke en Liberale studenten hebben in Buenos Aires een ware veldslag geleverd om de bezetting van een middelbare school. 150 scholieren werden gewond. Ook in de medische faculteit van de universiteit van Bu enos Aires werden gevechten geleverd. In Argentinië eisen liberale studen tenverenigingen het aftreden van de minister van onderwijs, omdat hij te nationalistisch zou zijn. De minister is inmiddels afgetreden. De nieuwe c.a.o. bij de N.V. Bruyn zeel te Zaandam, die per 1 juli a.s. in gaat, is de eerste in de houtnijverheid waarbij door het college van rijksbe middelaars goedkeuring is verleend voor de zes procent loonsverhoging. ALGIERS, 14 mei. In Algerië is de spanning heviger dan ooit tevoren. Het bloed blijft stromen, kanonnen bulderen en tegen de hemel steekt bij avond de rossige gloed af van door de opstandelin gen in brand gestoken boerderijen. Soms kunnen de bewoners van deze boerenhoeven bijtijds een veilig heenkomen zoeken, helaas val len zij ook dikwijls in handen van de rebellen, die hen niet sparen, noch de levens van onschuldige kinderen. In de stad Tlemcen, in de provincie Oran had gisteravond laat een panische angst zich van velen meester gemaakt. Geruchten deden namelijk de ronde, dat deze stad, die 60.000 inwoners telt, in de afgelopen nacht of vandaag door de opstandelingen zou worden aangevallen. Zij zouden het als een „erezaak" beschouwen deze stad te veroveren. De Fransen heb ben versterkingen naar de stad gebracht en zijn van plan haar tot het uiterste te verdedigen. „Wat zal er van Tlemcen over blijven?" vragen de bewoners zich angstig af. „Wat zal er van ons worden?", hebben velen zich gisteravond met angst in hun ogen afgevraagd in deze stad, waar in het laatste etmaal vrijwel niemand naar bed heeft durven gaan. In de streek van Algiers zijn 11 op standelingen gedood, in de nabijheid van Oran vielen er 22. In de provincie Constantine hebben de opstandelingen een dorp overvallen, waarbij 7 inwoners werden gedood. In de streek Ain Temouchent, waar vorig weekeinde 47 boerderijen ver- woest werden, hebben de opstandelin- WASHINGTON, 13 mei. Reuter. President Soekarno zal woens dag in het privé vliegtuig van Eisenhower in Washington aanko men voor een staatsiebezoek. Hij zal op het vliegveld verwel komd worden door de vice-presi dent, Richard Nixon, en waar schijnlijk door de minister van buitenlandse zaken, John Foster Dulles. Plaatselijk grote schade ROERMOND, 13 mei. De Ne derlandse kippenstapel wordt be dreigd door een nieuwe ziekte, de „infectueuse bronchitis". Op tal van plaatsen is deze ziekte gecon stateerd, maar het meest komt zij voor in Oost-Brabant en in de Peel. Plaatselijk is ze hier en daar sterk verspreid. De kippen kunnen tijdens het ziekteproces moeilijk ademhalen en staan te kuchen en te piepen. Meestal sterven ze er echter niet aan. Na een paar we ken herstellen ze.. Maar het grote nadeel ligt hierin dat de dieren, als zij tijdens de legperiode door bronchitis overvallen worden vrijwel volkomen van de leg raken en ook na het herstel komt de produktie niet meer hoger dan rond 50 procent. Het is niet met zekerheid te zeggen of het een geheel nieuwe ziekte is, of dat men als gevolg van grotere kennis het ziektebeeld scherper onderscheiden kan. Vroeger kende men b.v. ook de z.g. snotziekte bij kippen die wel veel weg heeft van deze bronchitis, maar deskundigen menen dat het toch weer een andere daarvan afwijkende ziekte is. Men is bezig met de ontwikkeling van een middel tegen deze ziekte maar die pogingen verkeren nog in een ex perimenteel stadium. De invloed van deze ziekte op de aanvoer bij de grote verzamelplaatsen is nog niet juist vast te stellen, maar plaatselijk is de schade soms zeer groot. 's-GRAVENHAGE, 12 mei. Te 's-Gravenhage is in de ouderdom van 87 jaar-overleden Mr. H. P. Marchant, oud-minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen. De ter aarde be stelling zal geschieden aanstaande woensdag om half twaalf op de be graafplaats Oud Eik en Duinen te 's-Gravenhage. In 1933 werd hij minister van onder wijs, kunsten en wetenschappen. Als zodanig voerde hij de vereenvoudigde spelling, de „spelling-Marchant" in. In 1935 trad hij af als minister in verband net zijn overgang naar de R.K. Kerk. ordien was hij vrijzinnig democraat. Functionarissen van het depar tement van buitenlandse zaken beschrijven het bezoek als een be leefdheidsbezoek. Zij zeggen, dat Soekarno geen 'zakelijke' bespre' kingen met Amerikaanse leiders sal voeren. Het program voor zijn bezoek van twee en een halve dag aan Washing ton is gevuld met officiële diners, ont vangsten en bezichtiging der beziens waardigheden. Autoriteiten te Washington weigeren speculaties of leden van het gevolg van de president tijdens het bezoek of ficiële besprekingen zullen voeren. Volgens gewoonlijk welingelichte kringen was het „zeer wel mogelijk", dat minister Ruslan Andulgani de ge legenheid zou benutten om te trachten steun van Dulles te verkrijgen voor de Indonesische aanspraak ten aanzien van westelijk Nieuw Guinea, welke kwestie mogelijk wederom besproken zal worden op de volgende bijeen komst van de algemene vergadering der Verenigde Naties. Gesprek met de pers De president zal in staatsie van het vliegveld naar het Witte Huis rijden, waar hij de lunch met Eisenhower zal gebruiken. Vrijdag zal hij spreken op de natio nale pers club. Zaterdagochtend zal hij vertrekken voor een tocht van twee weken door de Verenigde Staten voor dat hij naar Canada reist. gen opnieuw boerderijen in brand ge stoken. Man tegen man Franse parachutisten hebben 70 km ten westen van Philippeville in hevige lijf-aan-lijf gevechten 79 opstandelin gen gedood. Volgens officiële Franse berichten vielen er aan Franse zijde één dode en één gewonde. In een gevecht nabij El Milia werden 30 opstandelingen gedood toen zij een afdeling veiligheidstroepen in hinder laag aanvielen. Ook hier vielen aan Franse zijde één dode en één gewonde. Alarmtoestand De stad Constantine is zaterdagmid dag gedurende enige uren in alarmtoe stand geweest. Negentien Arabieren werden gedood bij schietpartijen, die begonnen nadat negen personen geworden waren bij een bomaanslag op een Joods café. In de voorsteden van Constantine en in de bergpassen nabij de stad werden op standelingen gesignaleerd. Veel doden Zondag hebben zich bier nieuwe on lusten voorgedaan, waarbij zes perso nen om het leven kwamen. Bij gevechten in de provincie zijn bijna 200 opstandelingen gedood. Bij gevechten in het gebied ten noordoosten van Tlemcen zijn 25 op standelingen gedood. Militairen verdwenen in Marokko RABAT, 18 mei. (Reuter). Zes Marokkaanse soldaten en een Franse sergeant zijn uit de wachtkamer van een militaire academie nabij Fez ver dwenen. Er zijn geen schoten gehoord doch nabij het wachtlokaal zijn de spo ren van een vrachtwagen gevonden. Praag laat Israëlisch leider vrij PRAAG, 13 mei. (Reuter). Mor- decai Oren, een Israëlische socialisti sche leider die in 1953 in Tsjecho-Slo- wakije tot vijftien jaar gevangenisstraf werd veroordeeld op beschuldiging van spionnage voor Zionistische organisa ties en de Britse geheime dienst, is vrijgelaten en uitgewezen. Er is geen reden voor de maatregel opgegeven. In Israëlische kringen neemt men aan, dat de vrijlating is ge schiedt in antwoord op verscheidene verzoeken van de Israëlische regering. MOSKOU, 12 mei. (Reuter). Vol gens Moskouse diplomatieke kringen is de 59-jarige Sowjetrussische minister van landsverdediging maarschalk Zhoekof, die zich in de tweede wereld oorlog onderscheidde bij de slagen om Leningrad, Stalingrad, en Berlijn, ziek. Niet gemeld wordt, of zijn ziekte ern stig is. PINEAL praten in Moskou PARIJS, 14 mei (Reuter). In een vergadering van de Franse minister raad is te Parijs bekend gemaakt dat premier Mollet en zijn minister van buitenlandse zaken Pineau morgen voor een bezoek aan de Sowjet-Unie zeilen vertrekken. De Russische ambassadeur in Parijs, Vmogradof, heeft verklaard dat de Sowjet-Unie grote verwachtingen van het bezoek koestert. De Franse ministers zullen in Mos kou wijdgaande besprekingen voeren, waarbij vooral de ontwapening en de handelsbetrekkingen ter sprake zullen komen. Mollet zal op 21 mei de terugreis aanvaarden, terwijl Pineau waar schijnlijk drie dagen langer in de S.U. zal blijven. DE REDE VAN CHURCHILL In Parijs is men van mening dat de rede, die Churchill in Aken gehouden heeft en waarin hij voorstelde Rusland eventueel in een Europese veiligheids organisatie op te nemen, de Franse mi nisters ten goede zal komen bij hun besprekingen in de Sowjet-Unie. Vier jaar Oecumenische Raad van Kerken UTRECHT, 14 mei. In Utrecht is zaterdag en zondag het tienjarig het tienjarig bestaan van de Oecumenisch Raad van kerken in Nederland her dacht met een conferentie, welke werd georganiseerd door de raad in samenwerking met de theologische faculteit der Rijksuniversiteit te Utrecht. De voorzitter van de oecumnische raad, prof. dr. W. F. Dankbaar, her innerde er in zijn openingsrede aan, dat de oecumenische raad op 8 augustus 1945 in het leven werd geroepen op initiatief van de Ned. Herv. kerk. Da taak van de Raad is o.m. de verhouding van de Nederlandse kerken onderling te bestuderen en zo mogelijk de eenheid te bevorderen. 's-GRAVENHAGE, 14 mei. Als protest tegen de nieuwe „Uit keringsregeling Ambonezen", die vandaag van kracht zal worden willen de Ambonezen, die zijn aangesloten bij de B.P.M.R.S., de C.R.A.M.S. en de P.N.M.S. in staking gaan. Volgens de B.P.R.M.S. zullen ongeveer 90 procent van de Ambonezen, die een werkkring buiten de woonoorden hebben of wel ongeveer 2500 man, aan deze staking deelnemen, Daarnaast wil de voorzitter van de B.P.R.M.S., de heer Lilipaly, met ingang van vandaag in het woonoord Souburg een hongerstaking beginnen. Bezwaren Naai' de vice-voorzitter van de B.P. M.R.S., Ds. Supusepa, zaterdag op een persconferentie heeft medegedeeld, wordt de nieuwe regeling gezien als een poging tot bevordering van de asi- milatie der Ambonezen In Nederland. De leiding van de Ambonese onaf hankelijkheidsbeweging vreest, dat vooral de jongeren als gevolg van deze regeling de woonoorden zullen verla ten, waardoor de nationale strijd zon worden geschaad. Voorts hebben de drie organisaties, die zich tegen de nieuwe regeling ver zetten, in een telegram aan de voor zitters van beide kamers der Staten- Generaal meegedeeld, dat zij een deur waardersexploot tegen de Staat der Nederlanden zullen doen uitbrengen teneinde de rechtspositie van de kamp ingezetenen tegenover de staat offici eel vast te stellen en op korte termijn een proces hierover aanhangig te zul len maken. De hoogleraar constateerde, dat hoe wel er op het gebied van gesprek en samenwerking tussen de kerken nog veel in wording is, er vrij veel ver schillen zijn in de wijze waarop deze samenwerking plaats vindt. Van groter belang dan het hoe achtte hij evenwel het feit, dat men elkaar ontmoet. God, zo zeide spreker, is bezig de weerbarstige mensen en de weer barstige kerken bijeen te brengen, opdat het één kudde en één Herder worde. Prof. Dr. A. A. van Ruler, hoogleraar aan de Utrechtse universiteit, sprak vervolgens over de nauwe band, welke bestaat tussen de theologische faculteit Er zijn echter ook bezwaren van so ciale en financiële aard tegen de nieu we regeling, die in sommige gevallen een verslechtering inplaats van een verbetering van de oude regelingen zou betekenen. Hoofdbestuur „CRAMS" aan vaardt regeling Naar het A. N. P. verneemt hebben besprekingen tussen het commissariaat Ambonezenzorg en het hoofdbestuur van de „Crams" er toe geleid dat ge noemd hoofdbestuur met ingang van vandaag de uitkeringsregeling voor de Ambonezen aanvaardt. Het hoofdbestuur heeft zich het recht voorbehouden enkele punten uit de regeling nader met de minister voor maatschappelijk werk te bespreken. AARDENBURG, 12 mei. Men zal moeilijk kunnen beweren, dat de Zeeuwse V.V.V. weinig belangstelling heeft voor wat er onder haar leden leeft. De wijze waarop bijvoorbeeld vanmiddag tijdens de provinciale voorjaarsvergadering te Aardenburg het probleem van de weinig sociaal voelende bedrijven t.a.v. de V.V.V. is behandeld, wijst wel anders uit. Na een breedvoerige bespreking, waarin aanvankelijk twee belan gen of volledige service aan de toerist of versterking van de or ganisatie tegen elkaar werden afgewogen, en een pittige toelich ting van de heer G. W. Oskamp, directeur Prov. Zeeuwse V.V.V., stelde de vergadering zich tenslotte achter het standpunt van het dagelijks bestuur: horecaf-bedrijven, die zich niet bij de plaatselijke V.V.V.'s willen aansluiten, zullen voortaan niet meer in de V.V.V.- propaganda (folders, hotellijsten, etc.) worden vermeld. De algemeen voorzitter, Mr. J. Moo- lenburgh uit Middelburg, had dit in de provinciale VVV levende probleem te voren van verschillende kanten be licht. Hij legde de volgmdo vraag neer in het midden van de vergadering moet onze organisatie het belang van dé toerist voorop stellen en dus alle inlichtingen verstrekken, dus ook de gegevens van niet-aangesloten hotels? Of moeten wij voorkomen dat de wei nig sociale houding van de afzijdige zal voortwoekeren en de VW op den duur zal ondermijnen? De meningen bleken vele. Wij zijn een vereniging voor vreemdelingen verkeer, dus geef alle mogelijke ser vice, hoe dan ook, meende een afge vaardigde. Neen, sprak een ander, a-sociale bedrijven moeten we uitban nen, opdat ook niet anderen hun slech te voorbeeld zullen volgen. Laten we niet klein zijn, neem die lastposten ook in de propaganda op; door dit ge baar zal men misschien dan toch lid worden, klonk het, O neen, bracht zijn buurman te berde, dit zal de goedwil- lenden juist de nek omdraaien. Op het kritieke moment, toen men door de bomen het bos niet meer dreig de te zien, stelde de heer Oskamp de zaak scherp. „Wij krijgen nog subsidie van de overheid, maar op den duur zullen we self-supporting moeten wor den. Er moet dus steeds meer geld uit de bedrijven komen, willen we onze organisatie versterken. Daarom zie ik de visie van het dagelijks bestuur als de enig juiste: het been stijf houden en geen propaganda maken voor niet- aangesloten bedrijven", aldus de di recteur. Hoofdelijke stemming wees uit, dat negen afdelingen dit standpunt onder- steünden. Tegen bleken de afdelingen Axel, Zierikzee en Oostburg, terwijl Goes zich van stemming onthield. DAG VAN AARDENBURG Aardenburg was dus de eer te beurt gevallen als gastvrouwe van de Zeeuw se WV-ers te mogen optreden. Zonder overdrijving, het aloude stadje heeft haar rol op voortreffelijke wijze ver vuld. Het begon reeds met de onge dwongen, hartelijke ontvangst in het gemeentehuis en de gezelligheid plant te zich in stijgende mate voort tijdens de vergadering in hotel „De Roode Leeuw" met zijn perfekte koffietafel om tenslotte te culmineren in de rond rit door de in het meizonlicht badende landouwen van Aardenburg, die bur gemeester Van Dongen met zorg had uitgekozen. Er was trouwens meer reden om de stemming in majeur te houden. Daar zorgde het jaarverslag wel voor. Het toeristenseizoen mag zeer geslaagd worden genoemd. Dank zij de extra gift van Prov. Staten (ƒ10.000,en de 12.000,uit het bedrijfsleven, kon een grote propaganda-actie worden ge voerd. De buitenlandse belangstelling voor ons gewest steeg: er kwamen meer Fransen, Engelsen, Duitsers en Zweden dan voorheen. Ook de Interesse uit Noord- en Zuid-Holland nam belang rijk toe. De activiteiten van de Zeeuwse VW zijn talrijk geweest. WD memoreren slechts de uitgave van het propagan- da-orgaan „Zeeland-Vacantieland" (36.000 ex.), folderreclame (80.000) in samenwerking met de Stedelijke dienst voor toeriSme te Knokke, het doen uit geven van 100.000 folders „Het Zuiden van Nederland" tezamen met Limburg en Brabant, het ontvangen van buiten landse journalisten, en directeuren van reisbureaus, enz. De heer Oskamp gaf een beknopt overzicht over de nog te voeren pro paganda voor Zeeland. „We zullen op bepaalde punten het roer om moeten gooien", zo zei hij, „willen we de trek van de Belgen naar ons gewest leven dig houden". Het Belgische bezoek neemt namelijk iets af, hetgeen ge zien de gunstige valutaverschillen niet nodig is. De heer Oskamp wees daarom op de noodzaak steeds reclame te blijven maken. „Wij moeten ons „produkt", Zeeland met al zijn aan trekkelijkheden, op de best mogelijke wijze blijven „verkopen"." Hij dacht daarbij speciaal aan de mogelijkheid het voorseizoen meer onder de aan dacht te brengen. Besloten werd de Voorjaarsvergade- ring-1957 op Schouwen-Duiveland te organiseren. De aftredende bestuursle den uit Sluis, Zierikzee, Renesse en Breskens werden herkozen, voor Ter neuzen werd de heer Ketelaar geko- der rijksuniversiteit te Utrecht en de Raad. Dr. W. A. Visser 't Hooft refereerde over het onderwerp „Brengt de oecu menische beweging de kerken in be weging?" Spreker meende de vraag bevestigend te moeten beantwoorden aan de hand van een overzicht, dat hij gaf van de activiteiten van de wereld raad van kerken op verschillend ge bied. Er moet, zo zei hij, in de gemeenten en bij de individuen openheid zijn voor het Woord Gods, voor de H. Geest, die ons in alle waarheid leidt. Zaterdagavond recipieerde de raad voor de binnen- en buitenlandse gasten in het universiteitsgebouw. Zondagmorgen is in de Domkerk een oecumenische kerkdienst gehouden, die o.m. werd bijgewoond door Prinses Wilhelmina. Tijdens de conferentie, welke zon dagmiddag werd gehouden sprak Prof, Dr. J. C. Hoekendijk over „Uitgesteld jubeljaar" en Dr. H. J. Heering over „Lustrum betekent reiniging". KOPENHAGEN, 14 mei. De vier de vergadering van de „Bilderberg conferentie", die onder voorzitterschap van Prins Bernhard in Fredensborg bij Kopenhagen gehouden is, is gisteren beëindigd. Het doel van deze conferentie was, vooraanstaande burgers uit verschei dene landen bijeen te brengen, om punten van overeenstemming te vin den in de voortgezette samenwerking tussen de democratische landen van Europa en Noord-Amerika. Onder de aanwezigen bevonden zich vertegen woordigers van diverse politieke par tijen, uit zakelijke -, arbeiders- en we tenschapskringen. O.a. is gesproken over het bevorde ren van snelle ontwikkelingsprogram ma's, de resultaten van de Internatio nale bank voor wederopbouw en ont wikkeling, de vooruitzichten van de nieuwe internationale financierings maatschappij en over het technisch hulpprogramma van de Verenigde Staten, de activiteiten van universitei ten en particuliere ondernemingen en het werk van de Verenigde Natiese. DE BILT ZEGT: Gematigde temperaturen Toenemende bewolking met slechts hier en daar in het noorden en westen van het land wat regen. Zuidwestelijke wind, toenemend tot matig of vrij krachtig. Ongeveer dezelfde middag- temperaturen. zen en voor Schoondijke de heer Jas- perse. Het voorstel om een adviescom missie van zeven personen in het leven te roepen, bestaande uit vertegenwoor digers van ETI, vervoerswezen, hotel wereld, Kamer van Koophandel (2) en de Ver. van Ned. Gemeenten, had al ler instemming.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1