H Ucui UeA en Stek PUZZLE Jlttyo aoJh g>ij> met melk meer mans „htltek van de. fkto-fytafa' Rembrandtjaar pA^ofnide- uatt HET BOEK Ontwikkeling Ontspanning Gezelligheid Onlosmakelijk onderdeel van totale opvoeding UIT DE SCHRIFT 't Zeeuwsch Weekend Minister Cals installeerde commissie ip vorming van de jeugd £en goede kunstzinnige vorming van de jeugd is het enige doel treffende middel om de afstand tussen kunst en volk, die er te recht bestaat, te verkleinen en uiteindelijk geheel te kunnen op heffen. Dat is de mening van minister Cals en hij uitte die bij de in stallatie van de commissie kunstzinnige vorming van de jeugd, wel ke onder voorzitterschap staat van.Prof. Dr. N. R. A. Vroom te Am sterdam. Minister Cals ontwikkelde enkele Indien één der resultaten van het gedachten, die het kennisnemen en overwegen alleszins waard zijn. Zo stelde hy al direct vast, dat de kunst zinnige vorming een onlosmakelijk onderdeel is van de totale opvoeding, die mede op de behoeften van de maatschappij moet zijn afgestemd. Maar daarin juist ligt één van de grote moeilijkheden, welke het pro bleem van oeze vorming in onze tijd aankleven. Zij kan alleen worden be zien in het kader van de gehele op voeding en niet straffeloos daaruit worden gelicht als een apart stuk, dat geheel afzonderlijk kan worden aan gepakt. Helaas moet volgens de minister worden geconstateerd, dat in het ge heel van de opvoeding, van de vor ming van onze jeugd, juist het werk der commissie een duidelijke in ventarisatie zou zijn van het bestaan de, dan zou reeds een belangrijk winstpunt zijn geboekt. Bezieling Misschien is wel de grootste moei lijkheid bij de kunstzinnige vorming van de jeugd gelegen in het feit, dat alles afhankelijk is van de persoon lijkheid van degenen, die ermee zijn Verwaarloosd aspect van gehele vorming kunstzinnige element een aspect is, dat maar al te dikwijls wordt ver waarloosd. „De jeugd dreigt wel eens te bezwijken onder de druk van de noodzaak van gespecialiseer de kennis, die in het latere leven materiële vruchten kan afwerpen", zo zei minister Cals. En daarom is hij van oordeel, dat ondanks de daaraan verbonden bezwa ren de materie der kunstzinnige vorming afzonderlijk moet worden be studeerd, maar dat daarbij voortdu rend het geheel van de opvoeding in het oog moet worden gehouden. Onoverzichtelijk Een andere moeilijkheid is gelegen in de onoverzichtelijkheid van de ma terie, die de commissie zal hebben te onderzoeken. Er wordt door vele in stanties en personen reeds zeer ver dienstelijk werk verricht op het ter rein van de kunstzinnige vorming van de jeugd en dit werk wordt door de overheid vooral door de rijksover heid in toenemende mate gesteund, maar waar en hoe dit werk precies gebeurt, onttrekt zich voor een deel aan de beoordeling, ook omdat het dikwijls werkzaamheden in plaatse lijke of nog meer beperkte kring zijn. Aan de andere kant, zo kon de mi nister constateren, is op vele plaatsen het begrip voor deze zaken nog niet doorgebroken, maar ook daarover is men niet nauwkeurig georiënteerd. In het stedelijk museum van Schie dam wordt van 12 tot 26 mei een ten toonstelling gehouden, die een over zicht zal geven van de Chinese schil derkunst over een periode van twee duizend jaar. De directie heeft de col lectie aangevuld met meubilair, sier en gebruiksvoorwerpen. De Argentijnse regering heeft het Spaans, Portugees en Ibero-Ameri- kaans Instituut van de Rijksuniversi teit te Utrecht een grote verzameling Argentijnse publikaties geschonken. Dit is reeds het derde geschenk, waar mee Argentinië het Instituut verrijkte. VANDAAG EENS Kl< lUib WOORDRAADSEL Horizontaal: 2 Positief, 5 gezonde ont spanning, 8 slijk, 10 deskundige, 12 nim mer, 13 veld. Verticaal: 1 Hecht, 3 uitdrukking, 4 barak, 6 gramschap, 7 opvliegend, 9 voet afdruk, 11 opschik. Oplossing vorige puzzle Horizonfeal: 1 Blazoen. 6 mustang, 9 pro, 10 emelt, 11 Eli, 12 roesten, 14 cle ment. Verticaal: 2 Armoede, 3 ent, 4 begonia, 5 spurrie, 7 spelt, 8 antenne, 13 sol. belast. Het gaat er uiteindelijk om, dat de leerkrachten een bezieling heb ben, die zij op de juiste wijze op hun leerlingen kunnen overdragen. De kunstzinnige vorming moet door het gehele onderwijs en jeugdvoruring heenlopen en dat betekent, dat de be zieling niet slechts aanwezig moet zjjn by enkele enthousiaste beoefenaars der schone kunsten, maar by al degenen, die dagelijks aan de opvoeding en de vor ming van onze jeugd medewerken. Minister Cals zei te beseffen, dat het even gemakkelijk is deze eis te stellen als het moeilijk is de weg aan te geven hoe aan al deze wensen kan worden voldaan. Maar toch zal de nieuwe commissie zich daarop hebben te bezinnen en het is duidelijk, dat zij daarbij speciale aandacht zal moe ten geven aan de vorming van dé op voeders, aan de esthetische vorming van onderwijzers, leraren en jeugdlei ders. Nieuw onderzoek in Chislehursi? Anne Wraight, de vrouw van een bekende Londens kunstcriticus, heeft het initiatief genomen tot een verzoekschrift aan de Britse minister van binnenlandse zaken, Lloyd Geor ge, om toestemming te geven tot een meer diepgaand onderzoek van het graf van Sir Thomas Walsingham in Chislehurst en de zich daarin bevin dende lijkkisten. De graftombe werd kort geleden geopend in het bijzijn van de Amerikaanse kunstcriticus Calvin Hoffman, die had beweerd aan de hand van documenten, die zich in deze graftombe zouden bevinden, te kunnen bewijzen, dat de werken van Shakespeare in feite afkomstig zijn van de dichter-schrijver Christopher Marlowe. Bij dit onderzoek, waarbij alleen de tombe werd geopend, maar niet de lijkkisten, werd niets gevonden. Anne Wraight, die Hoffmans boek over deze kwestie heeft gelezen en over tuigd is door zijn argumenten, ver klaarde op een openbare bijeenkomst te Stratford, dat Hoffmans theorie een meer diepgaand onderzoek rechtvaar digt. De petitie werd onmiddellijk on dertekend door meer dan 100 aanwe zigen. Hoffman is van dit verzoek schrift op de hoogte gesteld. Verdragende elkander en vergevende de een den ander, zo iemand tegen iemand enige klacht heeft; gelijkerwijs als Christus u vergeven heeft, doet ook gij alzo. Colossenzen 313. Wat hier van ons gevraagd wordt is, dat dezelfde deugden ons zullen sieren, die Christus gesierd hebben. Dit wordt zelfs met zoveel woorden gezegd: gelijkerwijs Christus.alzo ook gij. Het is natuur lijk de bedoeling niet, dat Christus ons slechts als voorbeeld wordt voorgehouden. Daar hebben we niet zoveel aan. Maar de bedoeling is wel deze, dat als toy in Christus als Verlosser roemen, tui) niet al leen hebben te denken aan wat Christus voor ons deed, maar ook aan wat Hij in ons doet. Verloste mensen zijn ook nieuwe, andere mensen. Zij zijn ootmoedig, verdraagzaam en vergevensgezind, niet omdat zij zo nederig zijn, maar omdat Christus in hen woont. Het merkteken van verlossing en verkiezing is, dat wij de trekken van Christus ver tonen, en aan Zijn beeld gelijkvormig worden. 'i f i f i 1 PubUkalle Nederlands Zmvelbureou Grovenhoge NEEM PER MAN DRIEKWART KAN Voor het eerst in Nederland Er wordt in Nederland nog te weinig gefotografeerd n Nederland wordt er nog veel leden van de leveranciersvereniging fp wpinisr ffpfntrwrafeerd Dp Hi-1 »Foto Cine en de bond van Neder" te weinig gelotograteera. ue cij- landse fotohandelaren. fers bewijzen dat volgens de stichting tot bevordering van de amateurfotografie. Er zijn in ons land n.l. twee en half miljoen ge zinnen, maar die hebben „slechts" één drietiende miljoen camera's oftewel kiektoestellen. En per jaar worden er zo'n slordige vier acht tiende miljoen rolfilms gebruikt. Cijfers, die naar het oordeel van genoemde stichting nog aanmerke lijk hoger kunnen worden. Zeker in deze tijd van hoogconjunctuur! Vandaar, dat er thans voor het eerst in Nederland een „week van de „foto grafie" wordt gehouden. Zij begint vandaag en eindigt volgende week zaterdag. De bedoeling van deze week? Aan te tonen, dat fotografie geen over bodige luxe is, maar een integrerend bestanddeel van het moderne leven uitmaakt. De stichting tot bevordering van de amateurfotografie is samengesteld uit In deze „week van fotografie" komt niet alleen het amateurwerk aan de beurt, maar ook de weten schappelijke sector van de fotogra fie, de foto-journalistiek en de smalfilm zullen in het middelpunt van de belangstelling van het ge hele Nederlandse volk worden ge plaatst. In verschillende plaatsen zullen sprekers op speciaal belegde samen komsten de fotografie behandelen. Er wordt vérder een grote fotowedstrijd gehouden voor deelnemers tot vieren twintig jaar onder het motto: „Neer- lands jeugd kiekt Neerlands bloei". Waarschijnlyk zal het volgende Jaar in geheel Europa, in navolging vail het Nederlandse voorbeeld, gelijktijdig een „week voor de fotografie" worden ge houden. „Camera kompas' Ter gelegenheid van deze eerste Nederlandse week hebben de organi satoren in een oplage van 150.000 exemplaren een boekje het licht doen zien, dat tot titel draagt „Camera kompas". Vandaag zal de burgemees ter van Utrecht, jhr. mr. C. J. A. de Ranitz, in de Stadsschouwburg aldaar de week officieel openen. Verder zal hier het woord worden gevoerd door mr. H. J. Schölvink, raadadviseur in algemene dienst van het ministerie van onderwijs, kunsten en wetenschap pen, die ook de „gouden iris" zal uit reiken, een prijs door de stichting tot bevordering van de amateurfotogra fie ter beschikking gesteld voor die gene, die naar het oordeel der stich ting er krachtig toe heeft bijgedragen de fotografie in de ruimste zin van het woord te bevorderen. (adv JUNKER* RUH GASFORNUIS Populair model f 195.- Ouiiiiiniiiiiiiiiiifiiiiiiiiii.Hiifiiniiiiii.fitffiiiiiHiiiiHirtiiiihTiii'iiiifiiiiiiiiM.Q KLM-Convair «Rembrandt» met kostbare last is goed ingezet nyiii'""Q et Rembrandtjaar is nu wel goed ingezet. In verschillen de culturele centra van de wereld worden speciale tentoon stellingen gewijd aan werken van Nederlands grootste meester, die 350 jaar geleden overleed, en van zelfsprekend blijft het eigen land niet achter. Zo zullen in Rotterdam en in Amsterdam de grootste en veelzijdigste verzamelingen Rem- brandttekeningen te zien zijn, die deze eeuw ooit op een tentoonstel ling zijn verenigd. Op 17 mei zijn ruim 250 tekeningen in Museum Boymans te bewonderen en de vol gende dag zal dat het geval zijn in het Amsterdamse rijksmuseum. Beroemde werken werden in bruikleen ontvangen o.m. uit We nen en uit Amerika. In de Lakenhal te Leiden hangt momenteel een schilderij van Rem brandt, dat nog niet eerder in ons land is geëxposeerd. Het is „De vlucht naar Egypte" en eigendom van het museum te Tours in Frankrijk. Via Stockholm, waar het tentoongesteld is geweest, bereikte het de Sleutelstad. Tot voor enkele jaren was het een zeer omstre den punt, of dit schilderij wel aan Rembrandt moest worden toegeschre ven. Eerst in 1954 kwamen daartoe bevoegde kunstkenners tot de con clusie, dat het geen twijfel lijdt, of dit schilderij draagt de signatuur van de meester. Verschil van mening bestaat nu nog alleen over het op het doek aangebrachte jaartal: 1625 of 1628. Woensdagmiddag keerde de KLM- vogel weer terug op Schiphol met aan boord zes Rembrandtschilderijen uit de Eremitage in Leningrad en bestemd voor exposities in ons land. Wie biedt? Een heel ander bericht, maar toch wel passend In dit artikel, komt uit Tim- mins in Ontario (Canada). Daar heeft Twee onbekende werken van de meester in Ontario? een Belgisch immigrant, Richard Op- denbosch, twee Rembrandts te koop aangeboden omzyn zoon een auto te kunnen geven! Kunstkenners uit Toronto twijfelen niet aan de echtheid van de schilde rijen en Amerikaanse en Canadese handelaren bieden al tegen elkaar op, Eén van de werken stelt Rembrandt# zoon Titus voor, het andere zou een portret van een vriend van Rembrandt zijn. De eigenaar zegt, dat zijn vrouw de schilderijen in 1950 uit haar huls in Breda heeft meegebracht en dat z{j reeds vele geslachten lang in het be zit van haar familie zijn geweest. Het is nu ook zeker, dat War schau een schilderij voor deze Leid se expositie zal afstaan. Onderhan delingen met 't kerkbestuur van de Alexanderkerk aldaar hebben ertoe geleid, dat de toezegging is binnen gekomen van het afstaan van het schilderij „De opwekking van La zarus", het beroemde werk van Ca- rel Fabritius, een leerling van Rem brandt. Door de lucht Maandag j.l. is van Schiphol de KLM-Convair „Rembrandt" vertrok ken met aan boord twee schilderijen van Rembrandt, n.l. „De Pauwen" en het portret van Ephraim de Bueno. bestemd voor een Rembrandtexpositie te Leningrad. Op zijn reis naar de Sowjet-Unie landde het toestel in Stockholm om nog vier schilderijen van de meester in te laden, n.l. „De anatomische les van dr. Dijman", „De stenen brug", de „Man met de rode muts" en het laatste zelfportret. herinnering aan VLapblzoto (Van één onzer verslaggeefsters) In het hartje van Nederland, midden tussen uitgestrekte bossen, getuigt de beroemde Pyramide van Austerlitz nu al meer dan 150 jaar lang van de overwinningen van de Keizer der Fransen, Napoleon I. Duizenden vakantiegangers bezoeken ieder jaar dit „his torisch monument", ontelbare schoolreisjes hebben de Pyramide op hun programma staan en in het hoogseizoen is de stroom be zoekers nauwelijks te verwerken. Wie na een mooi uitzicht en een vermoeiende klim een beetje wil uitrusten, kan zich op een groot terras, in de schaduw van eeuwenoude den- nebomen, met een koele drank laven. De jeugd heeft een reusachtige speeltuin met wippen, schommels, glijbanen, klimrekken en race-auto- tjes tot haar beschikking en een mals groen gras veld midden in het bos noodt tot een sportieve wedstrijd. Ja, wanneer men de Pyramide bezoekt, hoeft men zich beslist niet te vervelen, er is voor elck wat wils. Het is dan ook geen wonder, dat er per seizoen ongeveer 80.000 kinderen en nog meer volwassenen komen. Roemrijke historie In 1804 stond het Frans-Bataafse legioen, een onderdeel van het leger van keizer Napoleon I, in ons land onder bevel van luitenant-generaal Marmont. Generaal Marmont besloot de troepen, die over heel Nederland verspreid lagen, te con centreren in het „Kamp van. Zeist". Vlak bij het kamp, dat een afmeting had van 3 bij 0.5 km., ontstond al heel gauw een nederzetting van kra mers, marketensters en tappers, die voor de four nering van de 20.000 soldaten zorgden. Deze ne derzetting is uitgegroeid tot het dorp Austerlitz, dat anderhalf jaar geleden zijn 150-jarig bestaan heeft gevierd. Nadat generaal Marmont met zijn mannen alle mogelijke oefeningen had afgewerkt, moest hij proberen om herj nuttig bezig te houden. Hij be sloot daarom om naar Egyptisch model een pyramide van aarde' te laten opwerpen, bedekt met zoden, waarvan de zijvlakken met het grond vlak een hoek van 45 graden zouden maken. De grootste afmeting van één zijvlak moest 150 voet worden bij een hoogte van 75 voet. Waarheen in de vacantie? (I) Op 10 september startten drie bataljons met de bouw van het reusachtige monument en ze pak ten de zaak zó grondig aan, dat de „Marmont- berg" op 7 oktober al was voltooid. Plechtig werd toen diep in de berg een loden koker begraven. In deze koker zaten dokumenten van perkament papier waarop de namen van alle medewerkers stonden, een statistiek van de Staat van Europa, een lijst van de overwinningen van de Franse en Bataafse legers sedert de Revolutie, het insigne van het Legioen van Eer en een gouden munt stuk met de beeltenis van Napoleon. Daarna werd boven op de pyramide een houten obelisk gezet. Toen Napoleon op 21 december 1805 in de z.g. Drie Keizerslag bij Austerlitz* in Moravië het Rus sische leger en de resten van het Oostenrijkse leger een geweldige nederlaag toebracht, werd de „Marmontberg" omgedoopt tot „Pyramide van Austerlitz". De Pyramide is vanuit Zeist, Amersfoort en Doorn gemakkelijk per bus te bereiken. De prijs van het toegangskaartje hoeft voor geen enkel bezoek een beletsel te vormen: de entreeprijs voor individuele bezoekers is 20 cent, in groepsverband betalen volwas senen 15 en kinderen 3 cent. Midden tussen uitgestrekte bossen getuigt de Pyramide van Austerlitz van de roemrijke overwinningen van Keizer Napoleon I, Niemand nam echter de zorg voor de Pyramide op zich, zodat enkele jaren later de obelisk al moest worden afgebroken en ook de trapsgewijze gestapelde zoden verdwenen. Enkele Fransen bleven in Austerlitz achter (tegenwoordig vindt men hier nog veel Franse namen) en jaren later verspreidde de legende zich, dat er een schat onder de Pyramide verborgen moest zijn. Opgra vingen brachten echter niets aan het licht. De loden koker die later werd teruggevonden was door de zware druk gescheurd, zodat alle doku menten waren vergaan. Alleen het insigne en de Louis d'Or werden teruggevonden. In 1893 restaureerde de toenmalige eigenaar, de heer J. B. de Beaufort, de Pyramide. Hij bouwde er ook een 12 meter hoge stenen obelisk op, die in de praktijk heel wat duurzamer blijkt te zijn dan zjjn voorganger. Boven in de obelisk huist s zomers iemand van de provnciale bosbrandweer, die tussen kaarten en zjjn telefoon de omgeving afspeurt naar rook wolken. Zjj heiligdom is voor alle bezoekers „ver boden toegang". Uit de wereld van Dr. E. Djjk: Over de laatste dingen, deel I. Tossen sterven en opstan ding, 2e druk. Kok, Kampen ƒ6,90. Van de emeritus Kamper hoogleraar verscheen van dit deel in tamelijk korte tijd een tweede druk. De tussentoestand heeft ook altijd de belangstelling der ge meente. Maar de bijbel is daarover tame lijk zwijgzaam. Het gaat daarin immer# boven alles om de komst van het Konink rijk Gods. Toch is er op grond van do bijbel wel één en ander over te zeggen. Prof. Dijk heeft alle plaatsen, die hier voor in aanmerking komen, nagegaan. Wie Bavinck's dogmatiek kent zal be merken, dat hy bijna over de hele linie tot dezelfde conclusies komt als deze ge- reformeerde kerkleraar, op één punt net de sjeoolvoórstelling in het O. T. waar Dr. Dijk het voetspoor van Dr. dé Bondt volgt. Dr. Dijk heeft bij de bestrijding van andere meningen echter niet die welda dige, rustige en daarom overtuigende toon van Bavinck. Een andere mening wordt reeds tevoren als dwaling aange kondigd. De objectieve lezer heeft dan reeds de neiging niet meer te luisteren en wanneer de dan volgende bestrijding bovendien soms in een geirriteerde toon gesteld ls, dan verliest het betoog voor zo'n lezer elke overtuigingskracht. Ook afgezien hiervan is Dr. Dyks ar gumentatie niet altijd overtuigend. Zo hopen wij, dat hij in één van de volgende delen dieper zal ingaan op de betekent» van het begrip „eeuwig" in de bijbel dan hij doet op blz. 47. Zijn redenering gaat bijv. niet op voor Pred. 1 vs. 4. Ik miste een beschouwing over het bybelse we reldbeeld en een Ingaan op de moeilijk heden die hier door het moderne wereld beeld worden opgeroepen. Afgezien van deze opmerkingen, kan ik dit boek dat op vele punten eeii helder inzicht geeft hartelijk ter bestudering aanbevelen. M. „Levende Taal", Deel I en II, door J. H. Bösen, D. M. van Willigen. Leergang Nederlands voor het V.H.M.O. Uitgave J. B. Wolters, Groningen—Batavia. Er is zeer wezenlijk getracht levende taal te geven, waardoor deze leergang zeker zal stimuleren tot studie. De keuze der overgenomen fragmenten uit de lec tuur en literatuur is gelukkig te noemen. Opmerkelijk is, dat wij twee gedeelten uit het Nieuwe Testament aantroffen. Zeer te waarderen is, dat men deze stof niet gebruikte om die uiteen te rafelen voor grammaticaal gebruik, maar dat men door juiste vraagstelling de leerlingen dwingt de volle aandacht te geven aan hetgeen gelezen is. De grammatica is wel beknopt, doch zeer zakelijk in elke les gegeven. Een methode, die een goede aanbeveling ze ker waard is. Dr. O. Norel, „Gebeden", vierde druk, Uitgevery W. ten Have N. V. Amsterdam 1954. Prys geb. f 5.50. Dit boekje zouden we een dagboek kunnen noemen, maar dan een gebeden dagboek. Het geeft voor elke dag een gebed. De samensteller heef t daartoe geput uit de schat van de kerk der eeuwen. In een „woord vooraf" maakt hij ons duidelijk, dat het overnemen van een gebed uit dit boekje het „bidden door de Heilige Geest" geenszins behoeft uit te sluiten. Aan het begin van elke maand geeft het boekje een moot ge tekend Christelijk symbool, meestal uit de oude Kerk. Het is zo uitgegeven, dat men net gemakkelijk by zich kan dragen.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 9